'Mijn hart zei me dat ik op Texel moest blijven' :ridt Blanken wilde niet in de Tweede Kamer an- gespoeld .TEXELSE y COURANT' P* TEXELSE^COliRANT Stukkie voor de krant? Niet abseilen van Fonteinsnol VRIJDAG 11 FEBRUARI 2000 tjof Blanken is pacifist in hart en nieren. Een antimilitarist, om humanitaire redenen weigerde in dienst te gaan. Liever gerdienst dan de wapenen ter hand te nemen, zo was (en zijn overtuiging. Politiek loopt als een rode draad door zijn en. Hij behoorde tot de groep mensen die in 1956 in hotel snapolski in Amsterdam de PSP oprichtte. Een man met een iaal voelend hart. Gericht op het verbeteren van de maat- appij in al zijn aspecten. Sinds zijn vroege jeugd is hij filo- isch ingesteld. Een denker die in gedachten de lijnen uitzet daarna recht op zijn doel afgaat. Met volharding voltooide zijn opleiding voor leraar in het technisch onderwijs. Dat cht hem in 1965 naar Texel. Van de PSP stapte hij over naar PvdA. Twaalf jaar lang maakte hij deel uit van de gemeente- d, waarvan drie jaar als wethouder van Sociale en Culturele ken en Onderwijs. Hij wilde veel en snel tot stand brengen, ms wat te snel. Een begenadigd verteller, afkomstig uit Oude dorp. invloed van je ouders, het nest ar je uit vandaan komt, is heel alend voor hoe je zelf later in het en staat.' Met deze woorden start tjof Blanken, nu 66 jaar, zijn ver- Met innemende stem vertelt hij hij opgroeide in Oude Niedorp, klein dorp in West-Friesland, ar zijn vader een metselbedrijf had. ijn ouders waren zeer maatschap- lijk bewuste mensen. Ze hadden zelfgetimmerde boekenkast lann voornamelijk boeken stonden n Domela Nieuwenhuys, Herman lijermans en Frederik van Eden. Dat ort mensen waren het. Heel vrijge- chten. Dat gold ook voor hun hu- ilijk. Een soort samenlevings- ntract dat zij voor zichzelf hadden jesloten. Zij waren van mening dat de burgerlijke wet je bij elkaar jet houden het samenzijn niet goed Je bent uit vrije wil bij elkaar. Het iren aanhangers van dominee hermerhorn, een echte socialist, in Nieuwe Niedorp jaren op de nsel stond.' Met hun progressieve van veertien tot vierentwintig jaar, die een idealistische, maatschappij kritische beweging vormden en waar Blanken als bestuurslid actief was. In dezelfde periode, de jaren vijftig, werd Blanken geconfronteerd met de sfeer van de Koude Oorlog. De kolo niale oorlog in Indonesië was net ach ter de rug, de Algerijnse woedde nog in alle hevigheid. Hij volgde de oorlogshandelingen heel bewust, te meer daar de militaire dienst er voor hem aan zat te komen. Als antimilitanst was dat een hele worste ling voor hem. Uiteindelijk besloot Blanken een beroep op de dienstweigeringwet te doen. Na een uitgebreid vooronderzoek reisde hij af naar Den Haag, waar hij zich meldde bij het Ministerie van Oorlog. 'Het was net een toneelstuk. Ik kwam binnen in een groot, hoog vertrek, een soort rechtszaal. Daar zaten vier heren op een verhoging, achter een groene tafel. Op eerbie dige afstand, wat lager, zat ik voor hen. De verhoudingen waren dus eën en antikapitalistische instel- g voedden zij hun kinderen op tot Ifstandig denkende mensen. Die loed, dat vrije denken, draagt nken zijn hele leven met zich mee. dachtiaam vervolgt Blanken: naf mijn kindertijd ben ik wat filo- fisch ingesteld. Ik dacht altijd veel i over de dingen die om mij heen beurden. Ik weet niet meer hoe g ik was. Misschien zat ik nog niet ns op de lagere school, dat ik cht: Zou ieder mens nu net zoveel dachten in zijn hoofd hebben als Daar kon ik gewoon niet bij. Ik kon t begrijpen dat iedereen zijn eigen ng om zich heen heeft en zelf eral over nadenkt...' durende de oorlogsjaren bezocht anken de kleine dorpsschool in de Niedorp. Een fijne school, met n onderwijzer die zijn tijd ver voor- was. Een soort Jan Ligthart, een oot voorstander van het zelfstandig en omgaan met de leerstof. Net na oorlog, in 1946, was het enige rspectief voor vervolgonderwijs de 0 in Winkel. Die was per fiets, met ti-plofbanden nog, bereikbaar, anken, die de kleine vrije dorps- hooi gewend was, had het er aller- mst naar zijn zin. 'Het was een vre- li|ke school. We zaten in een klas et 47 leerlingen op elkaar gepropt kregen op een zeer ouderwetse anier les. Nadat ik overging naar de rde klas. zeiden mijn ouders: Je ndt het daar vreselijk hè?' lanken wilde het liefst helemaal niet leer naar school. Maar wat hij dan el wilde, wist hij zelf ook niet zo oed. Uiteindelijk besloot hij voor tim- lerman te gaan leren, aan de am- achtsschool in Alkmaar. 'Het was sn kanjer van een gebouw, uit 1914, iet hoge stenen trappen. Ik weet og dat we er met 350 nieuwe leer- igen in die grote hal stonden. Hoog oven de groep uittorenend, op de :enen trap, hield de directeur met liksemende ogen een donderpreek, lis er ook maar iemand stond te chuifelen, dan worstelde hij zich een 'eg door de massa. Links en rechts de longens ommaaiend. Greep de 'ewuste persoon in de kraag en jleepte hem mee naar boven. Dat as echt onvoorstelbaar. Ik vond het ien rotschool, maar maakte het wel af. Het vak zelf vond ik leuk. Die chooljaren hebben mij geleerd hoe nderwijs naar mijn idee wel en ooral ook niet aan kinderen moet rarden gegeven. Ik heb altijd gepro- leerd me te verplaatsen in de rol van et kind en als lesgever niet al te on- «tstaanbaar te zijn.' >p zijn zestiende startte Blanken bij 'in eerste baas, bij wie hij het van "ullenjongen tot uitvoerder. 'Onder- Jssen studeerde ik wel door. Zo leed ik de tekenschool en haalde njn middenstandsdiploma. Wat ik er iee moest, wist ik niet. Maar ik heb iet nu nog. Het is nooit weg.' Ook 'erd hij lid van de Vrije Jeugdbewe ging. Een organisatie voor jongeren vooropleiding voor de Rijn- of Klem- handelsvaart. 'Henk en ik waren al lebei jongens die het vak goed ver stonden en we konden er vrij zelfstandig werken. We zaten voorna melijk in het onderhoud van rijks gebouwen Dan nam ie een paar van die jongens mee, zodat ze het vak konden leren. Een vreemde situatie. We hoorden bij de staf maar waren verplicht te werk gesteld tegen een beloning van één gulden per dag.' 'In de weekenden was ik vrij en eens in de veertien dagen kreeg je vrij rei zen. Dan ging ik naar Nunspeet. Daar werkte mi|n vriendin Méri, die ik bij de Vrije Jeugdbeweging had leren ken nen. Van het beetje geld dat ik over hield van mijn kledmggeld, legde ik zoveel mogelijk opzij om toch nog een cursus te kunnen volgen. De enige luxe die ik mij veroorloofde, was één keer in de maand een boekje uit de Salamanderreeks te kopen Het was in Lochem dat Blanken het besluit nam om voor het technisch onderwijs te kiezen. Dat idee nam vaste vorm aan toen hij op het kamp ervoer hoe leuk het was om met jon gens te werken. 'Het is de combina tie van leren en begeleiden en naar Ze zijn niet op het eiland gebo ren en getogen, maar wonen hier al zó lang dat ze met meer van een echte Texelaar zijn te onder scheiden. Waar komen ze van daan en wat bracht hen er toe zich blijvend op ons eiland te vestigen? In de rubriek Aange spoeld dit keer: Fridtjof Blanken. met een eigen timmerfabriek. Ik kwam daar binnen in de productie, maar had al snel een eigen werk plaats.' Blanken was verantwoordelijk voor het aftekenen van de lijnen op hout. Speciale opdrachten die een grote mate van nauwkeurigheid vereisten. 'Verantwoordelijk werk, dat wel. Als ik een fout maakte, was dat niet best. Het enige nadeel was dat ik alleen nog maar bezig was met teken gereedschap.' Met nog steeds het idee om leraar te van de school. Dus ik op de motor naar Krommenie.' Blanken kon direct beginnen. Korte tijd later kreeg hij zelfs een fulltime aanstelling aange boden Hij sloeg het voorstel af, bang dat het ten koste zou gaan van zijn studie. 'Een moeilijke beslissing, maar achteraf gezien wel de juiste. Het afsluitende jaar in Rotterdam was het zwaarst. Daar verbleef ik intern want dat was een dagopleiding. In de weekenden reisde ik naar huis.' Met volharding studeerde Blanken uiteindelijk af in 1965. 'Die lange avondopieiding in Den Helder was een echte afvalrace. Het was vooral zwaar in mentaal opzicht. En halver wege het laatste jaar zaten we finan cieel aan de grond.' In het voorjaar van 1965 reageerde Blanken op de vacature voor een le raar technisch onderwijs op Texel, waar net de LTS was opgericht. 'Ze hadden een jaar gedraaid, deels in een half afgebouwde school. Ik werd aangenomen en startte in het nieuwe gebouw. Samen met andere nieuw aangetrokken en bevlogen mensen. We vormden een enthousiast team en bouwden onder de bezielende lei ding van onze eerste directeur, Bouwman, al snel een goede naam bouwmaterialen met meer via hem kon inkopen, steeg het kostenplaatje met wel dertig procent. Toen heb ik er maar van afgezien. In 1971 kwa men we hier te wonen, in de Tjakkerstraat. We kregen toestem ming om er een stuk zijkant aan te bouwen. Voor ons een unieke plek, waar we het prima naar onze zin heb ben en waar ons gezin onverwachts nog verblijd werd met de komst van het zo zeer verlangde dochtertje.' Op de PSP was Blanken ondertussen een beetje uitgekeken. 'Er was een soort stammenstrijd bezig, Onderling waren ze altijd bezig elkaar vliegen af te vangen. De hoofdzaken waren uit het oog verloren Ik vind dat als je je pacifistisch noemt, je elkaar met naar het leven moet staan om je gelijk te krijgen. Dat was voor mij de reden om over te stappen naar de PvdA.' In 1974 werd Blanken fractievoorzit ter van zijn nieuwe partij en werd Westdorp tot wethouder van Sociale en Culturele zaken en Onderwijs be noemd. Deze kreeg echter proble men met zijn gezondheid 'Hoewel ik zijn taken in 1978 al min of meer had overgenomen, duurde het tot 1979 voordat ik met algemene stemmen reeds vastgelegd. Werd ik aan een kruisverhoor onderworpen met aller lei strikvragen. Wat mij vooral bijge bleven is, is het eerste dat ze vroe gen: 'Wie heeft jouw toelichting op het rekest geschreven?' Daar was ik zo verontwaardigd over... Ik zelf na tuurlijk. Ze dachten zeker dat zo'n jongen uit een boerendorp, een tim merman, dat nooit zelf gedaan kon hebben. Toen ze klaar waren, liep ik naar de deur. Met de deurknop al in mijn' hand, riepen ze me terug. U rea liseert zich toch wel dat de strafmaat wordt bepaald naar aanleiding van de keuringsresultaten? Drie jaar gevan genisstraf dreigde als mijn bezwaren niet erkend zouden worden.' Het werd tweeëneenhalf jaar burger dienst. Zijn gewetensbezwaren, op humanitaire gronden, waren erkend. Met zeven jongens, onder wie Texelaar Frans Zegel, begon Blanken in de Rijks Psychiatrische inrichting te Eindhoven aan zijn burgerdienst. 'We kregen een stoomcursus. De volgende dag al kreeg je een wit jasje aan en werd je met een grote sleutel bos de afdeling opgestuurd. In de praktijk leerde het wassen en schoonmaken al snel. Dat was ge woon een kwestie van afkijken. Na drie maanden zat ik in mijn eentje in de wacht op de onrustafdeling, met zo'n dertig patiénten. Gingen de deu ren achter je op slot. Daar zat je dan. Voordat om half acht de dagploeg kwam, moest je zorgen dat alle bed den waren opgemaakt en alle stront was opgeruimd. Daar kwam het ge woon op neer.' Blanken is blij dat hij stevig in zijn schoenen stond, want hij maakte er mensonterende en bedrei gende situaties mee. 'Ik was er net een week, moest er eentje ingepakt worden. We waren met vier man. Spraken we van tevoren af hoe we dat aanpakten. Jij op zijn nek, jij links en jij rechts dan drukken we hem op de grond en rollen we hem in het spanlaken. Verschrikkelijk, maar je deed het.' Na zeven maanden kwam het hoofd van het paviljoen bij hem. Hoewel ze hem graag wilden houden, werd ge vraagd of hij er iets voor voelde om over te stappen naar Sociale Jeugd zorg. 'Dat heette toen nog Vorming Buiten Schoolverband. Daar kon ik werken als timmerman en tegelijker tijd de jongens begeleiden.' Blanken voelde daar wel voor. Dan was hij in ieder geval weer met zijn vak bezig. Samen met Henk Brander, die uit Friesland kwam en waar hij zijn hele leven mee bevriend is gebleven, reisde hij in oktober 1954 af naar Lochem. 'Midden in de bossen was een kamp opgezet dat plaatsbood aan zo'n tachtig jongens. Het onder komen bestond uit een aantal Duitse barakken die in een grote kring ston den. Met in het midden een hoge vlaggenmast waar iedereen 's mor gens de vlag moest begroeten.' Het kamp was opgezet voor kansarme jongens, afkomstig uit sociaal zwakke milieus. Die kregen daar een SffiR ,'Vr Sinds zijn kindertijd is Fridt Blanken nogal filosofisch ingesteld. Zijn visie op de maatschappij formuleert hij als volgt: 'In de loop van de jaren evolue ren je ideeën, naarmate je beter leert luisteren en kijken. Naarmate je jezelf niet meer zo nodig hoeft te bewijzen. Dan weet je niet alles meer zo zeker. Er is veel grijs. Weinig echt helemaal zwart of helemaal wit. Geloof in een ideale samenleving heb ik nooit ge had. Dat idee is strijdig met de men selijke natuur. We blijven ontevreden zoekers naar meer en beter. We dek ken ons in voor de toekomst door te geloven in het Hiernamaals. En mil joenen zijn bereid zich dood te vech ten onder het motto: „Onze God is de beste". Ons dwaze streven heeft ons wel in hoge mate ontwikkeld. Maar onze kracht is tevens onze valkuil. Max Dendermonde schreef een boek over deze onstuitbare drang van de mens om steeds grensverleggend bezig te zijn: „De wereld gaat aan vlijt ten onder". We wandelen langs de afgrond van ontmenselijking en on dergang. Gevaarlijk leven fascineert. Hoewel ik soms kwaad en ontmoe digd ben, heb ik mijn geloof in de positieve mogelijkheden van de mens niet verloren. Hier en nu zullen we het samen moeten doen Dat Blanken ook praktisch zijn mannetje staat, blijkt uit de werkzaamheden die hij verricht in de werkplaats van Rob van Oortmerssen in Oudeschild In opdracht van een bungalow eigenaar heeft hij een trap ontworpen die hij met de hand maakt. 'Dat komt steeds minder voor. De meeste trap pen zijn fabrieksproducten die veel op elkaar lijken.' mijn idee kon ik dat wel aan. Ik ben toen begonnen met een schriftelijke cursus PBNA. Maar ja, ik had zo'n onregelmatig leven. Altijd lawaai om me heen. Dus dat studeren werd he lemaal niets.' 'Zo heb ik die twee en een half jaar vol gemaakt. Ondertussen was ik in maart 1956 met Méri getrouwd en samen keerden we terug naar West- Friesland. Mijn ouders wilden op Nieuwe Niedorp een nieuw huis bou wen. Dat hebben we toen samen gedaan. Eerst de schuur, waar we een half jaar in kampeerden. Nadat het huis klaar was, trokken wij bij ze in. Kregen we de beschikking over de bovenverdieping. Er was nog steeds woningnood in die tijd.' Op politiek terrein zat Blanken met stil. Met leuzen als Ban de bom liep hij regelmatig in demonstraties mee In datzelfde jaar sloot hij zich aan bij een groep mensen die zich afkeerden van elke vorm van oorlogsgeweld. Een nieuwe partij, als reactie op de dreiging van een atoomoorlog, werd geboren: de PSP, de Pacifistisch- Socialistische Partij. Als één van de eerste honderd mensen was hij nauw betrokken bij de oprichting, die tot stand kwam in hotel Krasnapolski te Amsterdam. 'In Nieuwe Niedorp richtten we een afdeling op waarvan ik de secretaris was. Binnen de kort ste keren haalden we vijftien procent van de stemmen. Dat was heel bij zonder. Het was een idealistische groepering, die behoorlijk tegen de stroom oproeide. Zo populair was het met om pacifist te zijn.' Ondertussen was hij in de bouw gaan werken bij een aannemer in Den Hel der. Het zinde hem er niet. 'Het werk was van een dermate slechte kwali teit dat ik op een gegeven moment gewoon ben weggelopen. Maar ik ben geen dag werkloos geweest. Ik kon direct beginnen bij aannemer Bot in Heerhugowaard. Een groot bedrijf worden, informeerde Blanken onder tussen welke weg hij moest bewan delen om dit te bereiken. 'Dat viel vies tegen, het zou veel langer duren dan ik had verwacht.' Allereerst al zou ik een jaar moeten bijspijkeren in Alkmaar. Daar gaven ze een stoom cursus VMTO, Voorbereiding Middel baar Technisch Onderwijs.' Blanken besloot er toch aan te beginnen. Ter wijl hij er nog mee bezig was, werd hij benaderd door een andere aanne mer, die vroeg of hij nu al een eigen huis had. Dat was nog steeds niet het geval 'Die aannemer bood mij toen een baan, inclusief woning aan. Een grote oude boerderij. Dus stapte ik over en hadden we eindelijk ons ei gen stekje.' Na een afsluitend examen, voor de ongeveer veertig procent van de leer lingen die het moordende tempo van het eerste jaar in Alkmaar hadden volgehouden, meldde Blanken zich aan voorde studie in Den Helder. Drie avonden in de week reed hij er op zijn motor naar toe. 'De opleiding was niet zo verschrikkelijk moeilijk, maar er zat veel leerstof bij. En een hoop tekenwerk. Dat viel met mee als je daarnaast een volledige baan hebt. In de weekenden moést ik studeren. Het gebeurde heel vaak dat Méri met de kindertjes naar haar moeder ging, zodat het stil was in huis. Gelukkig stond zij voor honderd procent ach ter mij. Anders had ik dit absoluut niet kunnen doen.' Toen Blanken in zijn tweede studie jaar zat, kwam de aannemer voor wie hij werkte naar hem toe, op het mo ment dat ze bezig waren de tweede Technische School in de Zaanstreek, in Krommenie, af te werken. 'Hij zegt: Jij bent toch bezig voor leraar? Ik heb een baantje voor je, aan de Techni sche School. Zestien uur in de week. Ik zeg man, ik ben nog maar zo kort bezig. Maar hij had al een afspraak voor me gemaakt met de directeur op. Het was een periode van hard werken, maar ontzettend leuk.' Gedurende de eerste drie maanden woonde het gezin Blanken, met hun drie kinderen, in een klein huisje van Job van der Vliet op Dennenrust. De woning waar ze in zouden trekken, in de Burdetstraat, was nog in aan bouw. 'Op 1 december 1965 verhuis den we er naar toe. Het klikte enorm in dat buurtje. Het was vreselijk leuk. Een gemengd gezelschap, waar we het goed mee konden vinden. Met zijn allen richtten we een buurt vereniging op en maakten we voor de kinderen een speeltuin. We deden aan alles mee.' De Blankens voelden zich snel opgenomen op het eiland. En als het enigszins kon. trokken ze er op uit, de natuur in. Aangezien Fridtjof nog steeds actief lid was van de PSP en zich maat schappelijk op een breed terrein be woog, kreeg hij al snel veel contac ten op het eiland. 'In 1969 maakte ik kennis met de fractievoorzitter van de PvdA. Er was toen sprake van de oprichting van het PAKT, het Progres sief Akkoord Texel, een samenwer kingsverband tussen de PvdA, PPR en PSP. Er werd mij een verkiesbare plaats aangeboden voor de gemeen teraad. Ik voelde er veel voor.' Blan ken werd gekozen. Nadat het gezin was uitgebreid met een jongenstweeling werd het huis aan de Burdetstraat wat krap. 'In 1968 was ik al bezig met bouwplan nen. Ik was nu eenmaal bouwkundige en had zelf een woning ontworpen. De gemeente gooide roet in het eten. Het ontwerp werd met goedgekeurd. Dat is het lot van iemand die voor loopt. Het ging om een type woning dat nu heel gewoon is. Heel verve lend en een hoop gezeur. Toen het nieuwe ontwerp uiteindelijk wel werd goedgekeurd en de voorbereidingen in volle gang waren, werd mijn vader ernstig ziek. Hij kwam na drie maan den te overlijden. Doordat ik de op deze post werd benoemd. Naast de zestien uur die ik nog lesgaf, stak ik er onnoemelijk veel tijd in Weken van zeventig tot tachtig uur waren heel gewoon.' 'Veel nieuwe dingen heb ik in gang gezet, zoals op onderwijsgebied het georganiseerde hoofdenoverleg. Ik was daar als wethouder ook altijd bij, zodat je beleid kon uitzetten. Niet al leen achter de feiten aanlopen en zorgen voor het geld. maar als ge meente ook een visie hebben over hoe je het onderwijs zou moeten op zetten.' Zo leverde Blanken een bij drage aan het behoud van het spe ciaal onderwijs voor Texel, nadat de Beatrixschool wegens gebrek aan leerlingen was gesloten. 'Er is altijd een soort competitie tussen wethou ders. ledereen probeert natuurlijk zijn portefeuille zo goed mogelijk voor elkaar te boksen. Ook al ben ik er nu uit, ik volg het nog steeds. Je ziet langzamerhand een verschuiving in de bestedingen. Je kunt precies zien of er een sterke wethouder zit of een minder sterke. Het vrij te besteden bedrag is niet zo gek groot. Wat over blijft, daar wordt om geknokt. Dus als je wat nieuws wilt opzetten, dan kost dat vrij veel moeite. In mijn tijd kreeg je ook wel tegenspel. Maar aan de andere kant, ik spreek nog wel eens mensen die me een schouderklopje geven. Dat doet me goed. Ik zal best wel eens iets fout gedaan hebben, maar ik had wel een visie, wilde iets bereiken. Achteraf denk ik dat ik wel eens te rechtlijnig op dingen afge gaan ben. Gelijk hebben is natuurlijk hartstikke mooi, gelijk krijgen is veel belangrijker. En daarin ben ik lang niet altijd tactisch geweest. Er gebeuren nu dingen die ik in 1982, toen ik stopte, al voorzien had. Ben je bijna twintig jaar verder! Maar ik wilde te snel. De tijd was er nog niet rijp voor. Mensen willen geen veranderingen, maar zekerheid.' 'Zo werd ik in die tijd ook nog bena derd om lid te worden van de Tweede Kamer. Dat heb ik geweigerd, ook omwille van Texel. Ik wist. dat als ik zou worden gekozen ik een groot deel van de tijd in Den Haag zou moeten wonen. Omwille van Méri en de kinderen kon ik dat met. Dat ik gevraagd werd was natuurlijk heel wat. Maar mijn hart zei je moet op Texel blijven. Beter een gewaardeerd lid van de Texelse gemeenschap dan een back-bencher van de Tweede Kamer.' Twaalf jabr lang zat Blanken in de gemeenteraad. 'Toen was het over. Op vrijdag ruimde ik mijn bureau op voor mijn opvolger, Piet Zegers, en op maandag stond ik weer fulltime voor de klas. Toen de fusie met de OSG tot stand kwam, koos ik er voor om met de VUT te gaan. Het begon me alle maal wat te benauwen Mijn hele le ven ben ik bezig geweest met poli tiek, organiseren, nieuwe dingen opzetten, schrijven en dichten. Nu wilde ik het eens wat rustiger aan gaan doen.' Heeft hij het nu inderdaad rustiger? 'Eh... nou, nee Dat lukt me gewoon met. Er wordt •altijd wel een beroep om mij gedaan. En zeg dan eens nee.. Ten eerste heb ik een flink aan tal kinderen die altijd wel hulp nodig hebben met een verbouwing. Ook zijn we nog steeds verbonden aan de musicalvereniging. En wie maakt dan de decors? Via het Humanistisch Verbond fungeer ik regelmatig als uitvaartbegeleider. Ik schnjf dan een stuk op de overleden persoon, dat ik voordraag tijdens de uitvaartdienst. Ook is er het vluchtelingenwerk waar ik met Méri nauw bij betrokken ben. Zo zetten wij ons in voor een Arm eens gezin dat al vanaf 1992 rond zwerft. We hopen van harte dat zij zich blijvend kunnen vestigen op Texel. Dank zij de steun en het mee leven van de Texelse bevolking en de gemeente hebben wij hoop op een goed afloop voor deze zwaar be proefde mensen. (Stichting Erchan, rek. 3325.08.722) Daarnaast zit ik nog in het bestuur van de stichting die de loodsbotter Texelstroom probeert te behouden en ben ik lid van Tien voor Texel. En ook daar zet ik mij graag voor in. Want Texel is een fijn eiland en laten we dat alsjeblieft zo houden.' Ingrid de Raad ijna éa ba JurL. Als de redactie op nieuwsjacht Is, kan het voorkomen dat u Sn de Warmoesstraat voor een dichte deur komt te staan. Naast de deur hangt een kastje met pen en papier. Schrijf uw naam en telefoon nummer op, gooi het briefje In de bus en wij nemen snel contact op. Telefonisch zijn we wel 24 uur per dag bereikbaar. B en w willen niet dat de gemeen telijke uitkijktoren van de Fontein snol wordt gebruikt voor 'abseilen'. Het college is bevreesd dat het normale gebruik van de toren door het publiek erdoor wordt belem merd en is ook bang voor mede verantwoordelijkheid in geval van ongelukken. Een verzoek om de Fonteinsnol af en toe te mogen gebruiken voor deze bergbeklimmersport was gekomen van het organisatiebureau voor spor tieve evenementen 'Zandbank' uit Den Burg. Het college gaat daar dus met op in, maar dat betekent niet dat er bezwaar is tegen deze vorm van sport. In tegendeel, het mogelijk ma ken van dit soort activiteiten past bij Texel als oord voor sportieve recrea tie. B en w willen daarom bemidde lend optreden bij het vinden van een andere mogelijkheid om abseilsport te doen zoals in het recente verleden ook is meegewerkt aan fietscrossen. Ruud Verstraaten, eigenaar van 'Zandbank', betreurt de weigering van het college maar is benieuwd wat er wél kan. Het bureau heeft al meer teleurstellingen te verwerken gekre gen. De instantie die gaat over het beheer van de vuurtorens wil bijvoor beeld niet dat de Eierlandse vuurto ren voor abseiloefeningen wordt ge bruikt. 'Het is wel bitter dat overkantse organisatoren met dit soort zaken zomaar hun gang gaan. Die vragen niks en treden alle regels met voeten. Ze hebben zelfs met vlot ten gevaren op de Rogsloot'

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 7