Cjroen ?warp Jexel in het harL. Meierblis brandt mogelijk toch gewoon op 30 april Alsnog flinke opknapbeurt park Tuinders mogen er een 'rommeltje' van maken Medische zorg voor vluchteling in geding I DlO UJim/Ttets Neptunus opent scholierenexpositie EcoMare TEXELSE^COIIRANT BEZORGER m/v TEXELSE^COURANT drogisterij Broedertrouw m Uit het oog Erezaak m Brandende kwestie Begraafkosten m Bibliobus m Tweede zege ZDH Meer zekerheid aan Westerweg Tekort kinderopvang lager dan geraamd Luchtmacht oefent op de Vliehors Qnder de pomp 'COA moet eerder informeren' Wadvogelexcursie PGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11457 VRIJDAG 18 FEBRUARI 2000 Advertenties/abonnementen/bezorging: 5pinbaan 6 1791 MC Den Burg elefoon 0222 - 36 26 00 elefax 0222 - 31 41 11 en vrijdag Uitgave van Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Redactie: Warmoesstraat 45, Den Burg telefoon 0222 - 36 26 20. fax 0222 - 32 30 00 e-mail: tcnieuws@tref.nl Buiten werktijd: Gerard Timmerman, tel. 31 46 87 of 06-22 14 02 75 Losse nummers 1,70, abonnementsprijs 60,40 per half jaar. yrw» b* bjrt- Wij zijn op zoek naar een die voor ons de krant wil bezorgen op de route: Oosterenderweg/Oost en omgeving. Hier wonen ongeveer 97 abonnees. (LET OP: de wijk kan eventueel opgesplitst worden) Het bezorgen is het eenvou digst voor iemand die in deze omgeving woont De kranten moeten dinsdag en vrijdag even na 15.00 uur in onze drukkerij aan de Spin- baan worden afgehaald Geïnteresseerden kunnen voor nadere inlichtingen te recht bij de balie van de Texelse Courant aan de Spin- baan. «Uil^cvcnj/Drokkcnj Ungcwld cn ik-Roov I n si,mK>um I ^>»7fx Telefoon 022: ,'Wft(10 De gemeente heeft aangekondigd dat de meierblissen dit jaar niet als gewoonlijk op 30 april mogen wor den aangestoken, maar een dag eerder, omdat 30 april op een zon dag valt en 'volksfeesten niet op zondag worden gevierd'. Raadslid Hans Roeper (PvdA) betwistte dit besluit en wees op praktijk voorbeelden die de visie van de gemeente ondergraven. Het col lege gaat nu bekijken of Roeper gelijk heeft en cfe blissen toch op zondag mogen branden. Koninginnedag wordt dan wel op zaterdag de 29e gevierd, maar dat is volgens Roeper nog geen reden om ook de meierblis naar voren te halen 'Het vuur is bedoeld om de overgang van april naar mei te vieren en moet dus op laatste dag van april worden aangestoken. Het gaat niet om een volksfeest als Ouwe Sunderklaas. dat met op zondag wordt gehouden, maar om een oud gebruik dat gekop peld is aan een datum. Als Oudjaar op een zondag valt. knallen we ook rustig het nieuwe jaar' in', sprak Roe per tijdens de commissievergadering Bestuur en Organisatie van deze week. Hij kon zich herinneren dat de meierblis van Den Hoorn in 1972 en 1978 op zondag brandde. Roeper was toen op het eiland op vakantie en wilde de meierblis meemaken en te gelijkertijd de boot halen. Daarom koos hij voor de blis die het dichtst bij de veerhaven was. 'Laten we de meierblis vieren op de enige dag die er voor staat. Het is volgens mij ook de enige dag dat de goden ervoor openstaan.' Roepers collega-raadsleden lieten instemmende geluiden horen. Gele genheidsvoorzitter Daan Schilling zag in Roepers pleidooi aanleiding om de zaak opnieuw in het college te bespreken. Schilling: 'We hebben in de archieven gekeken en toen bleek dat het ook is voorgekomen dat de meierblis wél is verzet omdat 30 april op een zondag viel We zullen er nog eens naar kijken.' (Advertentie) l/rtf ~j*irL 7«Wi ltd hjrL Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van NEE- sticker maar wel geïnteresseerd Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6. De gebroeders Piet, Anne en Jan de Vries uit Oudeschild nemen deze week een andere kotter in gebruik. Het is de voormalige OD 9 die werd overgenomen van H. Spelling jn Oudorp en inmiddels is herdoopt in TX41 'Broedertrouw'. Pagina 2 Van predikant tot journalist. Het over kwam Lodewijk Dros (36). die een Amsterdamse samen-op-weg ge meente verruilde voor een baan bij dagblad Trouw. Dros is de eerste oud-Texelaar in de nieuwe serie Uit het oog. Pagina 3 De nieuwe erepenning van de ge meente Texel is letterlijk aan de ene kant goed- en aan de andere kant afgekeurd. De tropische vissen en insecten van M.C. Escher moeten het veld ruimen voor een meer Texels ontwerp. Pagina 5 Moet de meierblis op zondag 30 april of de dag ervoor op Koninginnedag worden aangestoken? Ouwe Sunderklaas wordt verplaatst als het op zondag valt, maar Oud en Nieuw weer niet. Van alle kanten belicht het folkloristische vuur vanuit verschil lende perspectieven. Pagina 5 Door de jarenlange stijging van begrafeniskosten en de huurprijzen van een graf of urnennis dreigen de gemeentelijke begraafplaatsen vol gens Texels Belang voor sommige huishoudens onbetaalbaar te worden. Pagina 5 'Ik lees alles wat los en vast zit. De betere literatuur, romans en thrillers. Zeven boeken per week', zegt Berty Klaassen. Ze is 70 jaar en heeft een kunstheup. 'Lezen betekent heel veel voor me. Ik vind het verschrikkelijk dat de bus wordt opgeheven.' Een rondje met de bibliobus die door geldgebrek dreigt te verdwijnen. Pagina 7 Met goed en verzorgd voetbal kon ZDH de toeschouwers ook zondag niet verblijden, maar de inzet was hartverwarmend en ditmaal zowaar voldoende voor een overwinning, de tweede van het seizoen Het even eens laag geklasseerde DWOW werd met 2-1 verslagen. Pagina 7 (Advertentie) et herinrichtingsplan voor het jrk achter het gemeentehuis van ethouder Daan Schilling (Texels jlang) wordt in versoberde vorm tgevoerd. De structuren blijven handhaafd en de oorspronkelijk >orgestane vestiging van een zzeria is van de baan. Het park ordt flink opgeknapt, krijgt euwe beplanting, meubilair en in en latere fase mogelijk een om- eining met toegangspoorten. hilling kreeg in het college de han en niet op elkaar voor een ingrij- inde "herinrichting en trok daarop it plan terug. Toch vindt de wethou- ;r dat er op korte termijn iets moet beuren met de verwaarloosde •oenvoorziening. De raads commissie RWE was het dinsdag middag met hem eens. Unaniem stemden de fracties in met een nieuw, minder rigoureus plan, dat neerkomt op een fikse opknapbeurt en een ver nieuwde aankleding. Het modderige pad dat vanaf de Parkstraat naar het Polderhuis loopt wordt opnieuw geplaveid. Er worden acht antieke lichtmasten opgericht, en speeltoestellen en zes 'modieuze, vandalismebestendige' banken ge plaatst. Er wordt flink gesnoeid. Zo wordt de beplanting tegen en voor de kerkhofmuur verwijderd, waardoor de monumentale wal beter zichtbaar wordt. De muur wordt gerestaureerd. In een later stadium wordt het park eventueel omheind door een sier- hekwerk langs de Burgwal en Park- ethouder Schilling is verheugd dat ook de raadsfracties haast willen maken met het rstel van het park. Langs de paden zijn zitbanken, antieke lichtmasten en speel- stellen voorzien. (Fo;o Ban Bosch) leden van de raadscommissie imte Wonen en Economie zijn laniem akkoord gegaan met het ieden van meer rechtszekerheid an de volkstuinders op de hoek Dntweg-Westerweg. Het complex ijgt een plaatsje in het daar gel- ïnde bestemmingsplan. In hoe- ïrre de tuinders er met hun bouw- als een rommeltje van mogen laken, verschilt per politieke par- maar ze worden niet aan rakke regels gebonden. inleiding voor het opnemen van m aparte 'volkstuinbestemming' is verhuizing van de tuinders van de lollewal naar de overkant van de ontweg, waar hun nieuwe terrein zal snsluiten op het bestaande complex in 'De Léégkógen'. Volkstuinen be nden zich doorgaans op de grens in de bebouwde kom met het uitengebied en moeten meestal als erste het veld ruimen als in de kern ebouwd gaat worden. Ook aan de ollewal gebeurt dit: de tuinders poeten verkassen voor de bouw van [bjecten met een maatschappelijke lorzienmg, zoals in de structuur- chets voor Den Burg-west is voor- en. De tuinders hebben geen ichtsgrond om de verhuizing aan te ichten. Zij hebben slechts een huur contract met de gemeente dat door het college te allen tijde kan worden opgezegd. Om de tuinders na hun verhuizing meer zekerheid te bieden, wordt' hun positie vastgelegd in een bestemmingsplan, dat niet naar wil lekeur gewijzigd kan worden. En pas sant krijgt het aangrenzende opslag terrein van Gemeentewerken daarin eveneens een officieel plekje. Rommeltje De tuinders mogen schuurtjes bou wen met een maximale hoogte van tweeënhalve meter en een opper vlakte vao twaalf vierkante meter. Deze begrenzing gaat de WD niet ver genoeg. Volgens de partij maken veel tuinders er een rommelt|e van en is het aangezicht veel fietsers en wan delaars een doorn in het oog. WD- er Maria van der Spek wil strengere voorschriften voor de bouw en kleur van de bouwsels. 'De huur van de grond kost geen drol, daar mag best iets tegenover staan.' Ook GroenLinks en PvdA vinden dat er iets aan de rommelige opstallen ge- straat en enkele toegangspoorten, waarmee het park afgesloten kan worden Vanaf de publieke tribune suggereerde vaste vergadering bezoeker Cor Dros om de leeuwen, die tot na de oorlog bij de ingang van het park aan de Parkstraat stonden, in oude glorie te herstellen. Mogelijk zijn de beelden uit een of ander de pot op te duikelen; anders zouden er volgens Dros replica's gemaakt kun nen worden. De raadscommissie wil voor de op knapbeurt ƒ65.000,- uittrekken. In dien ook het hekwerk en de toe gangspoorten worden gerealiseerd, komt daar nog eens 30.000,- bi). Het exploitatietekort van de Stich ting Kinderopvang Texel (SKT) zal waarschijnlijk een stuk lager uit vallen dan het aanvankelijk ge raamde kwart miljoen. Het tekort over 1999 is met 30.000,- een stuk minder dan de begrote ƒ100.000,-, zo maakte SKT-voorzitter me vrouw Van Zuilenkom woensdag avond bekend in de raads commissie Welzijn en Onderwijs. De radsleden pleitten voor behoud van de SKT. Wethouder Nel Eelman kreeg van de raadsleden groen licht om in gesprek te gaan met het landelijk opererende Catalpa, zodat de kinderopvang en de peuteropvang onder de vleugels van deze professionele instelling kun nen worden gebracht. De commissie hecht grote waarde aan het voortbe staan van de kinderopvang. De leden stelden vast dat het bestuur van de SKT niets valt te verwijten. 'Met vrij willigers een organisatie van deze omvang runnen lijkt bijna ondoenlijk', stelde Anja van der Heide (CDA) vast. Om verdere tekorten te beperken zou Catalpa wat haar betreft zo snel mo gelijk het management moeten over nemen. Om in de toekomst uit de rode cijfers te blijven, ziet het ernaar uit dat eenderde van de kinder plaatsen zal moeten worden gesub sidieerd, terwijl de rest tegen een kostendekkend tarief moet worden 'verkocht'. Zonder in te gaan op dè achterlig gende problemen, zag Arthur Ooster- baan (GroenLinks) nog een positieve kant aan het tekort. 'Want de oorzaak schuilt toch in de sterk toegenomen vraag naar kinderopvang.' Net als andere raadsleden pleitte hij voor behoud van de SKT. 'Want het is van groot belang voor de economische structuur van het eiland en deelname van ouders aan het arbeidsproces.' daan moet worden, maar willen met zo ver gaan dat er strakke normen worden opgelegd. Zij zien meer in aanbevelingen aan het bestuur van de tuinderverenigingen. CDA en Texels Belang daarentegen willen de tuinders juist veel vrijheid laten. 'Voor mij is het positieve rommel. We moe ten niet alles in een keurslijf willen gieten', zei Jan Koolhof (CDA). Corrie Heijne (Texels Belang) en haar partij genoot wethouder Schilling sloten zich daarbij aan. Zij leggen de verant woordelijkheid voor de bouwsels bij de verenigingen zelf. 'Het toezicht hoeft niet helemaal gepikt en geplo zen te worden', sprak Schilling. De onaangekondigde toestroom van vluchtelingen stelt de Texelse huisartsen voor problemen. Door gebrek aan informatie van het Cen traal Opvangorgaan Asielzoekers (COA) worden de artsen voor vol dongen feiten geplaatst en kunnen zij de medische zorg voor de vluch telingen niet tijdig onder elkaar verdelen en inroosteren. Die zorg dreigt daardoor in het gedrang te komen, schrijven de huisartsen in een brief aan het COA en het col lege van b en w. Het is ook de gemeente een doorn tn het oog dat het COA herhaaldelijk een grote groep vluchtelingen naar Texel haalt zonder dat het college vooraf wordt geïnformeerd. Formeel is het COA daartoe niet verplicht, maar om verschillende redenen is het volgens b en w beter dat het gemeen- De Koninklijke Luchtmacht houdt van maandag 21 tot en met vrijdag 25 februari een oefening op de Vliehors met live weapons, echte bommen Cursisten van de Dutch Weapon instructor Course werpen maandag maximaal acht en op de andere da gen maximaal vierclusterbommen af. Wie vragen of klachten heeft, kan contact opnemen met de vliegbasis in Leeuwarden, tel. 058 - 234 67 00, of het landelijk klachtennummer bel len, 0800 - 022 60 33. (fl Heb je de nieuwe quiz van TVTexel al gezien? Welke? Ie wie Whyte weg De Romeinse zeegod Neptunus moest er gisteren aan te pas komen om de nieuwe kinderexpositie bij EcoMare te openen. Toen de leerlin gen van groep 5 en 6 van negen Texelse basisscholen in de Waterzaal hun fantasie de vrije loop lieten en zeegeluiden ('Blup, blup, blupl') na bootsten, kwam de goudgekleurde god met zijn drietand te voorschijn. Kort daarvoor had een klunzige me dewerker de sleutel van de expositie ruimte in één van de aquaria laten vallen. Neptunus toverde die door het declameren van een oude Griekse spreuk weer naar de oppervlakte. 'Mijn vrouw noemt mij nog steeds Poseidon, thuis spreken wij alleen Grieks', zo verklaarde de god zijn taal- voorkeur. Vervolgens opende hij de tentoonstelling, die hij samen met de jonge makers bezichtigde. Verderop in deze krant meer over de kunstwer ken van de scholieren. (foto Bart Botch) tebestuur tijdig op de hoogte wordt gesteld. De laatste keer dat het COA dit verzuimde was begin vorige maand toen 150 ,asielzoekers op bungalowpark Dennenoord bij Den Burg werden ondergebracht. Het COA heeft inmiddels voor deze gang van zaken zijn excuses aangeboden aan b en w. De extra werkdruk die op de artsen komt te liggen wordt nog eens ver groot door de specifieke problemen die de behandeling van vluchtelingen met zich meebrengt. Het kost tijd en moeite om de taalbarrière te overwin nen en de patiënten hebben met zel den een traumatisch verleden. De artsen willen op zijn minst tijdig wor den ingelicht over de komst van de asielzoekers. In een gesprek met b en w hebben zij de kwestie nader uiteen gezet. Tijdens een vergadering van de raadscommissie Bestuur en Organi satie stelde Pieter de Groot (D66) deze week voor om samen met de provincie het COA 'klem te zetten', opdat het COA in het vervolg tijdig overleg pleegt voordat een nieuwe stroom vluchtelingen naar het eiland komt 'Voor mijn part komt het hele eiland vol te zitten met asielzoekers, maar die mensen hebben ook recht op onderwijs en huisartsenzorg. Door het optreden van het COA komen die voorzieningen op de tocht te staan', zei De Groot. Woensdagavond verklaarde wethou der Nel Eelman in de commissie Welzijn en Onderwijs dat het college binnenkort een gesprek zal hebben met de Landelijke Vereniging van Huisartsen. Daarin komen de knel punten in de medische zorg voor vluchtelingen aan de orde, alsmede de verbreding van het toeristische seizoen, die de artsen eveneens extra werk bezorgt. De Vogelwerkgroep Texel houdt za terdag een wadvogelexcursie. Deze staat onder leiding van Cor Smit en duurt ongeveer twee uur. Deelname is gratis; ook met-leden zijn welkom. De deelnemers verzamelen zich om 10.00 uur aan de zuidkant van het Wagejot.

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 1