00 -f Hoge begraaftarieven zorg voor TB en D66 Dubieus merkenbureau |p licht ondernemers op Blissen op zondag? Nieuw decoratiestelsel arengt meer helderheid Van alle kanter 't H0RNTJE> ÖÜDÏSCÏÏP> DFN HELDER t^DENHELDËR 1 Zon hinderde chauffeur Internet via kabel geeft problemen Schipper mag ik overvaren? Voor fietspad Westerweg nog geen financiering 'Geen containers schapenkadavers' Croky-tent bij 'Calluna' —^Erepenning te weinig Texels' TEXELSE J CouRANT sol"' (BOS SHIPS De keerzijde van de medaille. De figuratie 'vissen en insecten' van Escher werd door de raadsfracties afgekeurd. De voorzijde van de nieuwe penning. Mogelijk komt het gemeentewapen Iets hoger zodat onderaan de naam van de gelauwerde kan staan met de datum van uitreiking. Ét Texe/s Verbond van Onderne- jers waarschuwt dat dubieuze ©drijven wederom proberen zich- elf te verrijken ten koste van on dernemers en anderen op het ei nd. De belangenvereniging heeft iristen van de organisatie voor het [Hidden- en Kleinbedrijf Nederland 0KB) ingeschakeld om uit te zoe- fen of de gedupeerden hun geld linnen terugvorderen en met de laag of ze landelijk de publiciteit lillen zoeken om te waarschuwen pgen deze dubieuze praktijken. 6n van de bedrijven die er een nogal jsse moraal op na houden bij het Ikendoen is Bureau Merken Jiblicatie uit Amsterdam. Deze ver moedelijk niet-bestaande onderne ming, die blijkbaar inzage heeft in de lerken die geregistreerd zijn door fct Benelux Merkenbureau, heeft fcdrijven en anderen die een gede- fcneerd merk hebben een factuur In ƒ861gestuurd. Daarbij wordt B indruk gewekt alsof het Bonnementskosten zi|n, voor ver- Inging van de deponering van het lerk. Uit de 'kleine lettert|es' blijkt fchter dat mensen die betalen alleen laar worden ingeschreven in een Iformatieregister op het internet voor fedeponeerde woord- en beeld merken, een service waar maar wei nigen op zullen zitten wachten Hoeveel Texelaars in de truc getuind zijn, is niet duidelijk. 'Ik heb er drie gesproken. Bij toeval, dus ik denk dat het er nog wel wat meer kunnen zijn. Hoeveel mensen op het eiland pre cies een merk hebben gedeponeerd, weet ik ook met. Maar het zijn er aan zienlijk méér dan in een gemiddelde gemeente,', vertelt Joke de Boer van het secretariaat van TVO. daarbij ver wijzend naar de ondernemers die op zo'n manier het 'Texels eigene' van hun product tot uitdrukking willen la ten komen. De kans dat gedupeerden hun geld terug krijgen is niet groot, heeft De Boer van |uristen van het MKB begre pen. 'In de kleine lettertjes wordt pre cies aangegeven dat wordt betaald voor vermelding in een informatie register. De rechter zal dus niet snel akkoord gaan met misleiding. Maar het blijft een truc en het is ook wel een erg hoog bedrag voor zo'n vermel ding.' Om het de oplichters zo moeilijk mogelijk te maken, heeft de WV daarnaast contact opgenomen met de Stichting Eerlijk Zakendoen. Het Nederlands Octrooibureau heeft TVO laten weten ook aan de zaak te wer ken. De 25-jarige Titia Kuiper uit Ooster end is aan het Amsterdamse College voor Hotel en Gastronomie geslaagd voor de opleiding Manager Horeca ondernemer. Zij werkt sinds vorige maand als aankomend chef-de- partie in het Radison-SAS-hotel op Schiphol. Het vermoeden dat de chauffeur die vorige week vrijdag om het leven kwam bij het ongeval op de Schorrenweg geen last heeft gehad van de zon, zoals werd vermeld in het artikel in de krant van dinsdag, blijkt onjuist. Gezien de stand van de zon is het waarschijnlijk dat Leon Kamps tra zodanig werd verblind dat hij de vrachtauto die hem van rechts na derde niet heeft gezien. Het college wil de tarieven voor be graven en het bijzetten van urnen op de gemeentelijke begraafplaat sen in Den Burg en Oosterend in overeenstemming brengen met de werkelijke kosten die ervoor wor den gemaakt. De meerderheid van de raadscommissie Bestuur en Or ganisatie is het daarmee eens. Texels Belang twijfelt nog. De par tij vreest dat een begrafenis voor een deel van de bevolking onbe taalbaar wordt. 'De laatste jaren zijn de kosten met enige honderden procenten geste gen. Ik krijg signalen dat de grens bereikt is Sommtge mensen hebben geen keuzevrijheid meer: de drempel tot de begraafplaats komt te hoog te liggen', zei Dick Drijver (Texels Be lang) maandag in de commissie vergadering. 'Wij vragen ons serieus af of we moeten vasthouden aan de kostendekkendheid van de tarieven. De fractie is er nog niet uit.' Ook Pieter de Groot (D66) vond dat Texel qua tariefstelling niet in de landelijke top terecht moet komen, maar vond in tegenstelling tot Drijver dat de grens nog niet is bereikt. De stijging van de huur van een urnennis met bijna 400 procent (van 324,- naar ƒ1.442,- voor een pe riode van tien jaar) wekte onbegrip bij D66, PvdA en WD. Die is volgens de partijen niet enkel en alleen terug te voeren op de bouw van een nieuwe urnenmuur op de begraafplaats aan de Kogerstraat. Wethouder Daan Schilling, die de afwezige voorzitter burgemeester Geldorp verving, be loofde dat het college in de komende raadsvergadering nadere uitleg zal verschaffen. Hetzelfde zegde hij toe op de vraag van D66 waarom de be grafenis van een kind zoveel goedko per is dan van een volwassene. Het begraven van een kindje tot 1 jaar kost 373,- en van een kind tot 12 jaar ƒ767,-; voor de begrafenis van een volwassene wordt ƒ1049,- in re kening gebracht. De huur van een kindergraf komt op ƒ1774,- voor twintig jaar. tegenover 2203,- voor een graf voor een volwassene. Arthur Oosterbaan (GroenLinks) be kritiseerde de onmogelijkheid om een enkel graf te huren. Alle graven zijn dubbele graven- alleenstaanden be talen voor één plekje net zoveel als een echtpaar voor twee. 'Er komen steeds meer éénpersoonshuishou dens. Ik vind dat we daar rekening mee moeten houden.' Maar omdat een dubbel graf net zoveel vierkante meters inneemt als een enkel graf - de kisten worden op elkaar geplaatst - kreeg hij geen steun van zijn col lega-raadsleden. Alle partijen waren tevreden over de gespreide betaling van grafrechten, die op 1 april wordt ingevoerd. Hans Roeper (PvdA) wees er wel op dat die in het gedrang kan komen indien een overledene geen nabestaanden heeft, die voor de betaling zorg draagt. Texelaars die een internetaan sluiting hebben via de kabel, kun nen de laatste tijd problemen heb ben gehad met de verbinding. De oorzaak van de problemen ligt niet bij kabelexploitant Kabeltex, maar bij provider Sonesta, het bedrijf dat driekwart jaar geleden het inter netbedrijf Multiweb van de geza menlijke Noordhollandse kabel exploitanten overnam. Om de problemen te analyseren is de ver binding donderdagavond tijdelijk buiten gebruik gesteld. Zo'n honderd Texelaars hebben op dit moment een internet-aansluiting via de kabel. 'Er druppelen zo zoet jes aan steeds meer abonnees bin nen', constateert kabelexploitant Jaap Drijver. Het zijn voornamelijk particulieren die de telefonische ver binding hebben ingeruild, waardoor de telefoonkosten vervallen. 'De re cente verlaging van het tarief is een extra stimulans geweest', aldus Drijver, die zelf meer abonnees had verwacht onder de bedrijven. 'Op Texel kijken ze toch altijd even de kat uit de boom Toen we twaalf jaar ge leden met de kabeltelevisie begon nen, maakten we ook een moeizame start.' De samenwerkende Noordhollandse kabelexploitanten hebben hun inter netbedrijf Multiweb driekwart jaar geleden overgedragen aan provider Sonera. Drijver: 'We zagen dat de benodigde investeringen boven onze mogelijkheden uit zouden stijgen. Als kabelexploitanten hebben we tegen elkaar gezegd: laten wij zorgen dat de infrastructuur in orde is, dan kan Sonera de internet-activiteiten behar tigen. Naar aanleiding van klachten van gebruikers over storingen, heeft dit bedrijf verklaard hard aan het werk te zijn om problemen te lokaliseren en op te lossen. Een vertegenwoordi ging van Sonesta was donderdag op Texel om een en ander te bespreken. Texel.com Kabeltex legt momenteel de laatste hand aan de internetsite Texel.com, waarop Texelse bedrijven en instellin gen zijn gerangschikt. Drijver: 'We zitten in de eindronde. De Neder landse versie is klaar, nu vertalen we de informatie in het Duits.' Voor Texelaars zich uitgebreid op het inter net willen profileren, verzorgt Kabeltex domeinregistraties en maakt internetpagina's 'Het pro bleem met eigen internetsites is dat je in de zoekmachines in de grote massa verdwijnt. Koppeling met Texel.com is een goede manier om dat te voorkomen. Texel.com pro beert zo hoog mogelijk in de zoek machines te komen.' Menno Stam (voorvechter van authenticiteit op Texel): 'Hoe ging het vroeger, als 30 april op een zondag viel? Gek, maar dat weet ik niet meer. Ik herinner me niet dat het ooit ter discussie stond Het juiste moment is na tuurlijk de avond van 30 april, omdat de volgende dag de meimaand begint, maar als het praktisch is om het op zaterdag te houden, mag dat ook van mij. Ouwe Sunderklaas vieren we ook nooit op zondag, In elk geval moet de meierblis over heel Texel op dezelfde avond branden. Ik vind trouwens dat er wel belangrijker zaken zijn waarover de gemeente zich druk moet ma ken.' Arie van der Vis (oud-brandweerman): 'Om puur praktische redenen vind ik dat je de meierblis niet op zondag moet houden. Want op zondag heb je je knappe kleren aan en dan zou je je dus moeten omkleden. Bovendien zijn veel mensen op zaterdag in hun tuin bezig en ruimen hun rommel op. Het is leuk om dat naar de meierblis te brengen, waar het dan dezelfde avond wordt verbrand. Paul Eelman (oud-brandweerman die jaarlijks op eigen erf een blis ontsteekt): 'Hans Roeper heeft gelijk. De meierblis moet branden daags voordat de meimaand begint, ook als die dag op zondag valt. Waarom ze het in de afgelopen jaren toch een aantal keren naar de zaterdag hebben verplaatst, weet ik niet. Dit soort echt Texelse folklore is zo waardevol dat je er niet mee moet sjoemelen. Maar ik leg me natuurlijk neer bij wat de ge meente beslist.' March Heljnen (maatschappelijk werkster en moeder van vier meierblisgangers): 'De dag is de dag. De meierblis moet branden op 30 april Het is heel raar dat ze het op zaterdag willen hebben. Het zal wel iets te maken hebben met de zondagsheiliging. Ik ben er ook niet voor dat Ouwe Sunderklaas op zaterdag wordt gehouden als 12 december op een zondag valt Dat doen ze omdat je dan de volgende dag kunt uitslapen. Maar als ouwe Sunderklaas op een maandag of dinsdag valt.moet je de volgende dag toch ook gewoon naar je werk?' Jelle Vonk (gereformeerd predikant): 'Tegen meierblis op zondag heb ik geen enkel bezwaar als het een kinderfeest in zijn oorspronkelijke vorm is Maar de laatste jaren zie je dat er steeds meer ouderen op af komen en dat J de nodige alcoholica worden genuttigd, waarbij het aardig laat kan worden. Nauwelijks was door het gemeentebestuur bekend gemaakt dat meierblis dit jaar op zaterdag wordt gehouden omdat 30 april op eSn zondag valt, of er kwam reactie van mensen die dat maar het verladen werd de blls ook wel eens naar de zaterdag gehaald, maar dat was lang niet altijd het geval. Hans Roeper (PvdA) pleitte In de raadscommissie voor meierblis op de laatste dag van april. Zijn redenering: Dit oude gebruik is gekoppeld aan een datum, net als oudjaar en dat vieren we toch ook rustig op zondag als 31 de cember op die dsg valt? Bovendien zijn volgens Roeper de goden alleen op 30 april gevoelig voor de bezwering die van het heidense vuur uitgaat. Wij peilden wat meningen. e Ik vind dat prima, maar dat kun je beter op zaterdag doen. De meierblis op zichzelf vind Ik geen ontheiliging van de zondag. In mijn jeugd in noordwest Overijssel ging ik op Tweede Paasdag, dus een met de zondag gelijk te stellen feestdag, morgens naar de kerk en 's avonds naar het paasvuur, dat de zelfde heidense oorsprong heeft als de Texelse meierblis. Dat was heel gewoon.' Gelein Jansen (amateurhistoricus): 'Doe het toch maar op de zaterdag. Dat Is echt veel praktischer. Tegenwoordig wordt de meierblis vooral door volwassenen opgebouwd. Die vaders kunnen dan de hele zaterdag nog in de weer zijn en direct daarop kan de vlam erin.' Jaap Boon (leidinggevend betrokken bij de meierblis van Het Noorden, de grootste vanTexel): 'Het idee om die blis op zondag te houden komt uit de rooie hoek. Ik ben nu 75 en vanaf mijn zevende jaar houd ik me bezig met de blis van Het Noorden. Altijd hebben we hem aangestoken op zater dag als 30 april op een zondag viel. We willen rekening houden met christelijken die 's zondags naar de kerk gaan en de meierblis op die dag ongepast vinden. Bovendien is het praktisch: de volgende dag kun je uitsla pen.' De familie Polderman (exploitant van Hotel Prins Hendrik aan de Stuif weg): 'Ons maakt het niet veel uit', aldus vader Polderman. Twee jaar gele den hadden de hotelgasten last van de herrie en rook afkomstig van de meierblis in polder Het Noorden. 'Overlast blijft overlast. Of het nu op zater dag of zondag is, dal doet er niet toe.' De polderbewoners hielden vorig jaar een handtekeningenactie voor het behoud van de blis aan de Stuifweg, omdat zij vreesden dat de gemeente die nief meer wilde toestaan. De actie leverde 245 handtekeningen op: de meierblis ging gewoon door Willem Bakker (ontsteekt op zijn land aan de Hoornderweg ieder jaar een meierblis): 'Voor beide dagen is wat te zeggen Bij mijn weten hebben we de meierblis altijd op zaterdag aangestoken als 30 april op zondag viel. Ik wil die traditie vasthouden, ook om gelovigen niet tegen de borst te stui ten, tk weet wel dat we in een tijd van deconfessionalisering leven, maar ik vind de tijd pas rijp worden voor het doorbreken van de traditie als ook Ko ninginnedag gewoon op zondag wordt gevierd.' Tot teleurstelling van het gemeen tebestuur staat het rijwielpad Akenbuurt-Westerweg nog niet op de provinciale lijst van Gesubsidi eerde Doel Uitkeringen. Dat bete kent dat er nog geen subsidie vc beschikbaar komt. Dat het pad met op de GDU-lijst voor het jaar 2000 staat, komt doordat het plan nog niet geheel besteksklaar is. Nog niet alle benodigde grond is in handen van de gemeente en de aan leg moet ook nog planologisch wor den geregeld De totale kosten van het pad zijn geraamd op 5.5 miljoen gulden. Tenminste de helft daarvan zou door de provincie moeten wor den gesubsidieerd. Hoe lang het nog kan duren voordat het pad er komt is niet te zeggen. Het gemeentebestuur gaat na of er an dere mogelijkheden zijn om het ge realiseerd te krijgen en zal intussen zorgen dat het plan geheel besteks klaar is. Op de GDU-lijst staat wel een andere investering op verkeerstechnisch gebied: de aanleg van midden geleiders en het aanpassen van een fietsoversteek op de Waalderweg. De totale kosten daarvan zijn 175.000,- Dat gaat dus op korte termijn door. De GDU-lijst kent een a- en een b- versie. Op de b-lijst staan projecten die nog met voor subsidiëring in aan merking komen, maar wel een zoda nige urgentie hebben dat ze bij de eerstvolgende gelegenheid aan bod komen, of éérder als er van de a-pro- jecten iets met doorgaat en er geld overblijft. Deze projecten zijn de re constructie van de Kogerweg (totale kosten 5,5 ton) en de aanleg van de rotonde op het kruispunt Akenbuurt- Pontweg (7 ton). De landelijke plicht die schapen houders krijgen om kadavers in ge koelde containers op te slaan tot ze door de destructiewagen worden af gevoerd, zou op Texel niet hoeven gelden, vindt Anja van der Heide Het CDA-raadslid wees er gisteren in de rondvraag van de commissie vergadering Financiën. Werken en Milieu op dat dode schapen hier ie dere dag worden opgehaald. De lan delijke regel zou volgens haar alleen zijn opgesteld om te voorkomen dat kadavers langer dan 24 uur in de buitenlucht blijven liggen Misschien kunnen we onder die regel uit? Dan hoeven tenminste'niet overal van die lelijke bakken aan de weg te worden gezet.' Wethouder Bakker beloofde er navraag naar te doen. Tussen 29 juli en 5 augustus staat op het parkeerterrein bij zwemparadijs Calluna aan de Schumakersweg een grote feesttent Deze dient voor het avondprogramma van de sport- en spelactiviteiten die Croky-chips op Texel houdt. In de tent wordt onder andere een concert gegeven. Met b en w. die de benodigde vergunning heeft verstrekt, is afgesproken dat in of bij de tent geen alcohol wordt ver strekt en dat de evenementen in elk geval om tien uur 's avonds moeten zijn beëindigd. VRIJDAG 18 FEBRUARI 2000 erepenning is de behoefte aan unifor miteit. Het publiek zou het onder scheid tussen de drie eremetalen met goed begrijpen. 'Het gaat om de waardering die het gemeentebestuur wil uitdragen. Een mooi ontwerp is dan veel meer van belang dan het gegeven of de penning van goud, zil ver of brons is', aldus het ambteli|k advies dat b en w onderschrijven. Tegelijkertijd kan het foutje uit het gemeentewapen op de huidige pen ningen worden gehaald daarop is boven de twee leeuwen en het anker een kroontje afgebeeld, dat niet in het wapen thuishoort. De keerzijde van hef ontwerp voor de nieuwe penning werd maandag in de raadscommissie Bestuur en Organi satie door alle fracties verworpen. Het reliëf naar een tekening van de beroemde kunstenaar M. C. Escher werd te algemeen geacht, te weinig 'Texels'. Het gaat om een afbeelding met tropische vissen en insecten. 'Dit is te makkelijk. Niet acceptabel voor een in het oog springende gemeente als Texel', oordeelde Hans Roeper (PvdA) 'Van een zeldzame armoe. We kunnen beter Jan Wolkers iets laten ontwerpen', zei Pieter de Groot (D66). Texels Belang pleitte voor een Texels ontwerp van een Texelse kun stenaar. Van Arthur Oosterbaan (GroenLinks) hoeft de kunstenaar ge'en Texelaar te zijn, als het er maar een uniek ontwerp komt met uitstra ling. Voorzitter Daan Schilling gaat met het voorstel en de reacties terug naar het college. Oosterbaan brak tevens een lans voor een aparte, minder prestigieuze onderscheiding voor sportieve pres taties. 'Stel iemand loopt heel erg hard op de honderd meter Die spant zich dan een aantal seconden in voor Texel en zou dezelfde onderscheiding krijgen als mensen die dat jaren lang doen.' Hij kreeg de lachers op zijn hand, maar niemand steunde zijn idee, nadat Schilling had verduidelijkt dat het om uitzonderlijke prestaties gaat zoals het winnen van de Elf stedentocht of de Olympische Spe len. De toekenning van de erepenning is een bevoegdheid van het college, dat de gemeenteraad wel moet informe ren. Naast de erepenning blijft het ereburgerschap van de gemeente Texel bestaan, dat door de raad kan worden verleend. Tot nu toe viel die eer slechts aan één persoon te beurt: de geschiedschrijver J.A. van der Vlis, auteur van 'f Lant van Texsel. t komt een eind aan de versnip- iring in het gemeentelijke deco- jtiestelsel. De erepenning, die aan ersonen met bijzondere verdien- >n voor de Texelse gemeen- hap wordt uitgereikt, kent nu g drie categorieën en uitvoerin- n in brons, zilver en goud. Daar- "7| n blijft alleen de zilveren versie handhaafd. Het door het college orgestelde ontwerp van de •uwe penning wordt door alle idsfracties afgekeurd. De ere- nning moet meer Texels worden, vinden de politici. erepenning is dertien keer uitge- (f twee keer in goud en elf keer in er Daarnaast is - buiten de gei lde verordening om - twee keer bronzen penning toegekend en ds 1996 ook een tiental bronzen ïningen in een houten kader met it. Het uitreiken van de bronzen nnmg acht het college met meer nselijk nu die tevens gebruikt is bij herdenking van 50 jaar bevrijding, i tweede reden voor een nieuwe

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 5