Akkoord over plan één havenmond Voorstel: cafés door de week uur eerder dicht Cjrocn ^warLr Jexels in het harL, Zware bevallingmaar mooie baby' Texel'94 sluit extra lening af >V. -■ Pakket maatregelen openbare orde en leefbaarheid Engelandvaarder Doornekamp (82) overleden Invoering drankpas wordt onderzocht Horeca afwijzend over vervroeging sluitingstijden Nico Dros in De Eerste Keer TEXELSE^COURANT SUPER DE BOER TEXELS E^COURANT BEZORGER m/v jERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11458 DINSDAG 22 FEBRUARI 2000 jvertenties/abonnementen/bezorging: jinbaan 6 >inbaan 91 MC Den Burg efoon 0222 - 36 26 00 efax 0222 - 31 41 11 jrschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Redactie: Warmoesstraat 45. Den Burg telefoon 0222 - 36 26 20. fax 0222 - 32 30 00 e-mail: tcnieuws@tref.nl Buiten werktijd: Bart Bosch, tel. 32 28 23 of 06-22 14 02 76 Losse nummers 1,70, abonnementsprijs 60,40 per half jaar. herinrichting van de haven van Oudeschild mag toch rden uitgevoerd met één havenmond. Aanvankelijk had gemeente een plan ingediend met twee havenmonden, iarhet bureau Laser, dat namens het ministerie van LNV antwoordelijk is voor de subsidieregeling, is donderdag coord gegaan met de voorgestelde binnenplanse wijzi- g. Hierdoor kan Texel de benodigde procedures nog deze ek starten en kan de uitvoering naar verwachting voor i 2001 worden voltooid, wat noodzakelijk is om voor sub- ie in aanmerking te komen. De visserij en de water aders reageerden verheugd op het bericht. are bevallingen leveren vaak de jiste baby's op.' Wethouder Peter ker doelde op het moeizame pro dat voorafging aan de perscon- ntie waarop de gemeente- tuurder een herinrichtingsplan presenteren dat de instemming van alle betrokkenen. 'Elke par- eeft belang bij deze oplossing.' stelling die visserijvoorzitter Ben ilder onderstreepte. 'Ik kan alleen ir positief zijn over dit plan. De erij is ingenomen met de concen- van haar activiteiten rond de coöperatie Dit, in combinatie een wat bredere havenmond, is flinke vooruitgang.' De vissers en er in het nieuwe plan zo'n 350 kende meter kade bij. Niet tekend is het ponton voor de de veerdienst, die hiervoor rech- claimt op een plek bij de visserij- iperatie, een gebied dat in de hui- plannen is gereserveerd voor de lerij. Bakker: 'Wij hebben er nog rekening mee gehóuden.' Beste oplossing Jook Nauta, voorzitter van iersportvereniging Texel (WSV) en Stichting Passantenhaven, die niet zo lang geleden lijnrecht te- over de wethouder stond en met alternatief plan op de proppen im, reageerde verheugd. 'We zijn intensief en lang met dit plan ig geweest. Het ontwerp dat er nu leden van Texel'94 hebben het tuur gisteravond toestemming jeven voor het aangaan van een ing. Het geld is onder meer be- md voor een mogelijke over- irijding van de kosten de verhui- g van ƒ1,1 miljoen, het bedrag de gemeente beschikbaar :ft gesteld. De nieuwe accom- datie wordt officieel geopend Goede Vrijdag 21 april 2000. stand van zaken rond de nieuw- iw van Texel'94 was het belang- >te onderwerp tijdens de druk iochte buitengewone leden- gadering, waarin de bouw- nmissie en de leden van gedach- wisselden. De vereniging laat en dat de totale bouwkosten, in- sief de bestrating en de tribune lomen rond de 1,1 miljoen gulden. Ier toch een bedrag moet worden eend, houdt volgens het bestuur pand met de verplaatsing van nog gerealiseerde onderdelen, zoals kaartenhuisje, de fietsenstalling andere zaken. Bovendien houdt lub, zonder bedragen te noemen, ening met een mogelijke over- iri|ding van de geraamde ƒ1,1 mil- n tijdens de laatste twee maanden de bouw. Welk bedrag wordt ge- nd laat de club in het midden. de kosten hoger uitvallen dan iacht houdt ook verband met het plaatsen van de ballenvangers. t de gemeente was afgesproken de kosten hiervan voor rekening de club zouden komen. De vere- ing ging ervan uit dat de leden dit wei zelf zouden klaren, zo liet wet- 'der Nel Eelman (Welzijn) vorig sk weten, in antwoord op vragen raadslid Gerard Weijers (Texels an9)- Het karwei bleek echter in- frikkelder en zwaarder dan ge- 'fit en bovendien wilde de ge srite dat er haast werd gemaakt, 'erband met de veiligheid,op de lerbaan. Hierdoor moest aanne- rTatenhove BV worden ingescha- d De kosten die hieruit voortvloei- vormden een fikse tegenvaller. ligt is zelfs een versterking van ons eigen plan. Het is mooi dat het met instemming van de visserij is ont staan.' Rob Wortel, voorzitter van de werkgroep die was geformeerd door de verschillende belangengroepen, sloot zich erbij aan: 'Dit is de beste oplossing voor Texel.' Het plan voor de binnenplanse her inrichting, kwam er niet zonder slag of stoot. Bakker 'Er is ons steeds voorgehouden dat we alleen bij twee havenmonden voor subsidie in aan merking kwamen.' Toen de water sporters zich hiertegen verzetten, zijn de gemeente, de watersporters en ontwerper Grontmij om de tafel ge gaan, om een nieuw ontwerp te ma ken. De haven krijgt daarin één havenmond, een onderbouwd plan dat door het Waterloopkundig Labo ratorium gunstig werd beoordeeld. Met die wetenschap in de tas, is vo rige week een 'stevige praatsessie' gehouden met Bureau Laser, dat moet beoordelen of het plan in aan merking komt voor de 'Tijdelijke Subsidieregeling verbetering uitrus ting visserijhavens'. Vrijdag kreeg de gemeente bericht dat dit het geval was. In navolging hiervan gaf ook de provincie, die als co-financier op treedt, groen licht. Momenteel wordt nagegaan wat de hoogte van de bij drage van GS is en of er nog gelden van derden verkregen kunnen wor den. Doorslaggevend argument voor Bu reau Laser was de onherroepelijk dreigende verzanding van de tweede havenmond. Hierdoor zouden pleziervaartuigen met een grotere diepgang, toch via de oorspronkelijk havenmond naar binnen en naar bui ten moeten. Bakker: 'Hierdoor zou dus een soort schijnveiligheid ont staan.' In het aangepaste plan blijft de vei ligheid voor beroeps- en recreatie vaart voorop staan. Weliswaar is geen sprake meer van een fysieke scheiding door middel van twee in gangen, maar wel zal de huidige havenmond vier meter worden ver breed. Dat gebeurt door het plaatsen van een damwand langs de rand van het noordelijk havenhoofd, waardoor de stenen glooiing onder het water oppen/lak niet meer nodig is. De stei gers kunnen daardoor een meter of vier worden verplaatst, waardoor de havenmond een breedte krijgt van 38 meter. Het afmeren van kotters in de havenmond langs de zuidelijke pier behoort straks tot het verleden. In ruil hiervoor krijgen de vissers extra ruimte in de huidige werkhaven, die in het nieuwe ontwerp een U-vorm krijgt. In vergelijking met het oor spronkelijke plan met twee haven monden, krijgen de vissers honderd meter extra kaderuimte. De beroeps vaart en industrie wordt geconcen treerd in het oostelijk deel van de haven, waar nu de asfaltcentrale staat. Voor de vrachtwagens wordt een weg aangelegd over de buiten kade, zodat het zware verkeer niet meer over de haven hoeft te rijden. Windmolens Tussen de werkhaven en de jachtha ven komt een ingang van circa der tig meter breed. Voor de pleziervaart komt ruimte vrij doordat de jachtha ven wordt uitgebreid met het voor malige PEN-bassin. Zoals het er nu naar uitziet, zal de Stichting Passantenhaven in het bassin wor- Lees verder pagina 5 Visserijactiviteiten Beroepsvaart/industrie (asfaltcentrale) Wa tersport recreatie Het ontwerp van de haven van Oudeschild, met één havenmond. Op basis van dit plan komt de herinrichting in aanmerking voor Europese subsidie. lOnfuwp Grontmqi Om een evenwicht te krijgen tus sen rust en vertier moeten de ca fés door de week een uur eerder dicht, maar op de drukke vrijdag en zaterdagavond is een beperking van de sluitingstijden niet gewenst. Dit kan namelijk leiden tot toe name van schuurfeesten en andere ongewenste ontwikkelingen. Ont- nuchteringsbedrijven, die dus geen alcohol schenken, mogen een half uur langer open blijven. De voorstellen staan in een gemeen telijke notitie over openbare orde en leefbaarheid, die donderdag avond vanaf 19.30 uur in een extra vergadering van de raadscom missie Bestuur en Organisatie wordt besproken. Met het pakket van maatregelen is een bedrag van ƒ49.000,- gemoeid. Voor het pasjessysteem voor 16-jarigen be staat nog geen concreet plan. De titel van de ambtelijke notitie. Met het oog op De Koog, dekt met geheel de lading. De Koog staat weliswaar Engelandvaarder Klaas Doorne kamp is donderdag na een ziekte bed van enkele weken in een Am- 1 sterdams ziekenhuis overleden. Hij is 82 jaar geworden. Doornekamp was één van de tien Texelaars die in april '45 de oversteek naar En geland maakten met de redding boot Joan Hodshon. In de oorlog zat Doornekamp onder gedoken om aan de Arbeitseinsatz te ontkomen. Op het laatste moment voegde hij zich bij de groep verzets strijders, die op 9 april 1945 vanaf het strand bij de vuurtoren naar Engeland voeren om de geallieerden om hulp te vragen bij de Georgische opstand tegen de Duitse bezetter Aanvankelijk werd Doornekamp ge weigerd als bemanningslid omdat de groep geen verantwoordelijkheid wenste te dragen voor onderduikers. Jan Bakker hielp hem in de duister nis toch aan boord, zonder dat de overige opvarenden er erg in hadden. Doornekamp was niet de enige 'ver rassing' die pas later op zee door de rest werd opgemerkt: in plaats van de geplande drie Georgische soldaten bleken er vier aan boord te zijn. Pas jaren later zou Bakker Doornekamps verhaal bevestigen dat het plan wel degelijk was dat ook Doornekamp mee zou varen, maar dat met ieder een daarvan op de hoogte was ge steld. De Hodshon bereikte na een etmaal varen de Engelse kust bij het plaatsje Mundesley, slechts dertig kilometer verwijderd van het richtdoel Great Yarmouth - een hele prestatie gezien het ontbreken van navigatie- apparatuur. De bemanning stelde het geallieerde commando op de hoogte, maar dat besloot niet in te grijpen mede omdat daardoor de voedseldroppings in West-Nederland door Duits toedoen gevaar zouden kunnen lopen. In 1S46 werd de groep op paleis Het Loo door koningin Wilhelmina ont vangen - een eer die de Texelaars eerder ook in Engeland te beurt was gevallen. In 1949 speldde prins Bern- hard hen het Bronzen Kruis voor Moed, Beleid en Trouw op. Na het verschelden van Doornekamp zijn nog twee Texelse Engelandvaarders in leven: Cor Dros en Wim de Blooijs. Nicolaas Doornekamp werd in 1917 in Utrecht geboren en woonde en werkte het grootste deel van zijn le ven aan de overkant. Doornekamp was gemeenteambtenaar en leraar handelswetenschappen. Negen jaar geleden keerde hij met zijn vrouw Annie vanuit Den Helder terug op Texel. Doornekamp had twee kinde ren en vier kleinkinderen. centraal in het pakket aan maatrege len maar de voorgestelde sluitingstij den gelden voor héél Texel. De noti tie is het resultaat van een evaluatie van het seizoen door de politie, horeca, de dorpscommissies, de ge meente en dorpswachten. Het afge lopen seizoen wordt daarin als een proefjaar gezien. B en w willen dat er nu voor de komende jaren definitief beleid wordt gemaakt. Wel zal na af loop van elk seizoen een evaluatie plaatsvinden. Als daaruit blijkt dat aanpassingen nodig zijn, zullen die worden doorgevoerd. Het college zal waarschijnlijk vandaag een stand punt innemen over de voorgestelde maatregelen. Geconcludeerd wordt dat de aanpas sing van de sluitingstijden het afge lopen seizoen (de 1 uit de 1-2-3 re geling) naar tevredenheid heeft gewerkt, maar dat er nog steeds sprake is van overlast in diverse woonstraten in De Koog. Gebleken is dat de bestaande regeling voor de ontnuchteringsbedrijven toe is aan herziening. Het idee dat een vroegere sluiting van deze bedrijven ten op zichte van de natte horeca de gelei delijke afbouw zou bevorderen, blijkt in de praktijk niet te werken. De re geling stuit slechts op weerstand en onbegrip bij klanten en ondernemers. Voorgesteld wordt dat de ontnuch teringsbedrijven op doordeweekse dagen tot 2.30 uur open mogen blij ven, een half uur later dus dan de natte horeca. In het weekend bete- De Texelse horeca reageert afwij zend op het voorstel van de ge meente om de cafés door de week een uur eerder te laten slui ten. 'Dit voorstel is strijdig met de afspraken in het convenant tus sen gemeente, politie, justitie en horeca. Dat wordt hiermee toch beschadigd', aldus Jook Nauta, voorzitter van Horeca Texel, die zich wél kan vinden in de rest van het pakket aan voorstellen van de gemeente ter verbetering van de openbare orde en leefbaar heid 'De horeca heeft zich het afgelopen seizoen keurig aan de afspraken gehouden. Als er na november, toen het convenant is afgesloten, en nu iets zou zijn veranderd, zou ik begrip voor zo'n maatregel hebben. Maar dat is niet het geval, dus is er geen enkele reden voor. De enige die ik kan bedenken, is om aan de klachten van de bewoners van de Brink en de Ruijslaan tegemoet te komen. Maar als je de mensen om twee uur de straat op jaagt, zijn ze echt nog niet uitgefeest. Ik denk dat je dan nog meer over last krijgt Bovendien komt een scheiding van openingstijden de duidelijkheid met ten goede. Voor vakantiegangers is het in het sei zoen toch elke dag weekend.' kent dit dat de ontnuchteringszaken tot 3.30 uur mogen draaien. Inzake terrassen wordt voorgesteld om die gelijk te laten lopen met de sluitings tijd (2.00 uur) of de deur-dicht-rege- ling (2.00 uur in het weekend). 'Dit is duidelijker en beter handhaafbaar.' De ontnuchteringsbedrijven mogen hun klanten geen alcoholhoudende drank schenken. Toegestaan is wel de verkoop van zwak-alcoholische dranken voor gebruik elders, een bepaling die voorvloeit uit de Drank en Horecawet en de maximale beper kingen die mogelijk zijn in de Drank en Horecaverordening. Om hier on deruit te komen wordt voorgesteld de verruiming van de openingstijden te koppelen aan een afspraak om de verkoop van alle alcoholhoudende dranken te staken. Hiervoor moet per ondernemer een overeenkomst wor den afgesloten. Model Den Helder De gemeente onderzoekt ook de haalbaarheid en de praktische uitvoerbaarheid van 'model Den Hel der', waarbij 24.00 uur als standaard sluitingstijd is opgenomen. Daarnaast is een systeem van ontheffingen inge voerd. De burgemeester kan aan be drijven een ontheffing van deze slui tingstijd verlenen. Deze ontheffing kan tijdelijk (bijvoorbeeld voor een jaar) worden verleend. Het model biedt volgens de gemeente een aantal voor delen, bijvoorbeeld ten aanzien van het handhavingsbeleid. Overlast Veruit de meeste klachten over geluidsoverlast in de nachtelijke uren (tussen 2.00 en 4.00 uur) in De Koog werden veroorzaakt door jongeren. De overlast concentreerde zich op de Brink en Ruyslaan. De meldingen beperken zich niet tot de badplaats. Lees verder pagina 5 (Advertentie) Afscheid dominee Vonk Op hartelijke wijze is zondagmiddag afscheid genomen van predikant Jelle Vonk van de gereformeerde kerk van Oosterend. Hij vertrekt per 1 maart naar de andere kant van het land, waar hij gaat wonen in Ens in de Noordoostpolder en gaat werken in Zwolle. Pagina 2 Ligweiden Van recreanten kreeg Staatsbos beheer het verzoek om ligweiden in de natuurgebieden als de Muy en de Slufter aan te leggen. Dat gaat SBB net iets te ver. Overigens is het pu bliek tevreden met de terreinen van SBB op Texel, zo bleek uit een en quête. Pagina 2 Goed jaar Het Texelse bedrijfsleven heeft een goed jaar achter de rug, aldus de uit komst van een TVO-enquête. Meer consumenten besteedden meer geld. Pagina 5 m Bunker gesloopt Een tot vakantiehuis verbouwd bun- kertje aan de Vuurtorenweg verdwijnt komende zomer onder de slopers hamer. Reden is dat het in de 'teen' van de zeewering staat en dat daar volgens eigenaar Rijkswaterstaat geen bouwwerken thuishoren. Pagina 5 Texel'94 aan kop Texel'94 heeft goede zaken gedaan. Het won thuis van OFC en de concur rentie liet kostbare punten liggen. De Texelaars staan na het tumultueuze duel bovenaan in de vierde klasse. Pagina 7 (Advertentie) De Engelandvaarders in september 1978 bijeen tijdens opnamen voorde documentaire van Dick van Reeuwijk. Derde van rechts Klaas Doornekamp. (Foto archiol Te>e/so Courant) Oud-Texelaar Nico Dros staat cen traal in het televisieprogramma 'De Eerste Keer', dat woensdag tussen 22.00 en 22.25 uur wordt uitgezon den op Nederland 1Dros en enkele andere Nederlanders vertellen open hartig over hun eerste seksuele erva ringen (jrHt inbaLirt Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van: ALTIJD OP ZOEK NAAR HET BESTE NEE- sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkri jgbaar op Spinhnnn 6. CfTNt '£«jrt -Jrtrli iw ba bjrL Wij zijn op zoek naar een die voor ons de krant wil bezorgen op de route: Oosterenderweg/Oost en omgeving. Hier wonen ongeveer 97 abonnees. (LET OP: de wijk kan eventueel opgesplitst worden) Het bezorgen is het eenvou digst voor iemand die in deze omgeving woont De kranten moeten dinsdag en vrijdag even na 15.00 uur in onze drukkerij aan de Spin baan worden afgehaald. Geïnteresseerden kunnen voor nadere inlichtingen te recht bij de balie van de Texelse Courant aan de Spin baan Spmhjjn h Telefoon 0222 VO NU) Ejv 0222 -.<14 III

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 1