Snelboot overdag vanaf Wieringen? Zeven woningen op locatie Gouwe Boltje G cslaagd Gelaagd TEXELSE J COURANT -1 Asielzoekers centrum Wiersma en Vinke klaverjassen goed *Qe<iri}\igheid De Banaan nu De Notenstolp di voorgevel bakkerswinkel-woning Primafoon over in handen KPN Topscores in bedrijvenbowling Jeugdige atleten breken records Lenie Bremer: 30 jaar Simavi VRIJDAG 25 FEBRUARI 2000 voor een nieuwe kast met koffie en thee. hebben it geldt ook voor Lenie Bremer, limavi is een sympathieke instelling, in kleinschalige organisatie die ef- ctieve hulp biedt.' Bij toeval rolde zij Dertig jaar geleden belde de iminee, die eigenlijk de buurvrouw Ide spreken 'Maar ik kan het net zo ied aan jou vragen', zei hij. 'Ik zei it ik het wel wilde doen. De laatste en denk ik iedere keer: dit was de itste. Maar dan vind ik dat je ook n andere vrijwilliger moet zoeken. als alles weer is gelukt heb je zo'n Lenie Bremer (r) neemt de bloemen in ontvangst van Ada Buizer. (Foto Bul Bosch) VERVOLG VAN PAGINA 1 irond en gaan we op de huidige >et verder', verklaart persvoorlichter ssirée Wilhelm van het COA in Rijs- ijk. Eelman begrijpt daar niets van. e hebben pas nog een centrum >or250 vluchtelingen in Medemblik ïopend.' Onzekerheid e wethouder betreurt het dat alles j het oude blijft. Het COA zal met giesverstrekkers relatief kortlo- snde contracten van hooguit een ar blijven afsluiten met eventueel in optie op nog eens zes maanden t een jaar. Na afloop van die periode il telkens weer de vraag opdoemen het contract wordt verlengd, waar- Jor nooit vast staat hoeveel asiel- lekers er gedurende lange tijd op it eiland worden gehuisvest. Ook in het college worden verrast door in nieuwe stroom vluchtelingen aarvoor een park wordt afgehuurd, ïals in het verleden meermaals ge- urd is. 'Er blijft nu veel onzekerheid, aar is geen beleid op te maken. Ter ijl we wel de plicht hebben om bij- ïorbeeld voor ordentelijk onderwijs zorgen', zegt Eelman. 'Overigens nd ik dat we het als gemeenschap nel goed doen. Daar ben ik trots op eker als je kijkt naar al die vrijwilli- rs die zich voor de vluchtelingen spannen.' olgende week spreekt het college iet een vertegenwoordiging van het OA over de huisartsenzorg. Aanlei- ing is een brief van de Texelse dok- irs, met de boodschap dat zij te laat 'orden geïnformeerd over de komst n asielzoekers. Zij kunnen de taken aardoor niet tijdig onder elkaar ver- elen, terwijl de behandeling van 'echtelingen door de taalbarrière en on veelal traumatische verleden aak meer tijd kost. Jelle Wiersma en Johan Vinke zijn de vierde en laatste periode in de competitie van Klaverjasclub Den Burg sterk begonnen. Zij wisten de twintigste ronde op hun naam te schrijven. Wil Derksen en Peter van Heerwaarden behaalden voor de derde achtereenvolgende keer meer dan 7000 punten en nemen de kop over in de periodestrijd. Gerda en Freek Veeger behouden de leiding in het algemeen klasse ment. Jelle Wiersma en Johan Vinke heb ben het tot nu toe in dit seizoen met meegehad. In deze ronde wilde het eindelijk weer eens lukken. Zij speel den 7388 punten bij elkaar en stijgen vier plaatsen in het algemeen klasse ment. De twee lijken nu weer op weg naar de plaats waar zij thuishoren: de top tien. Femmy Schuring en Frans Bos gaan gewoon door met veel marsen spe len. Deze avond speelden zij er weer vier bij elkaar. Mede hierdoor behaal den zij 7191 punten en dat was goed voor de tweede plaats in deze ronde. Zij blijven op de vijfentwintigste plaats in het algemeen klassement, maar hebben in het marsenklasse ment een ruime voorsprong geno men op de rest van de deelnemers. Wil Derksen en Peter van Heer waarden zijn prima op dreef. Na de winst in de derde periode hebben zij in de vierde periode weer de leiding genomen, mede door de score van 7139 punten van deze week. Zij blij ven vijfde in het algemeen klasse ment. Nel Koomen en Jan Klooster man behaalden 7049 punten en dat was goed voor de vierde plaats. In het algemeen klassement blijven zij dertiende. Frans Stark en Bram van der Linden werden met een score van 6899 punten vijfde. Zij blijven veer tiende Het gemiddelde van de avond was 6296 punten, er werden 36 mar sen gespeeld De top vijf in het algemeen klasse ment blijft ongewijzigd. Gerda en Freek Veeger leiden, voor de koppels Chris Schraag en Willem Koomen en Lieuwe van der Veen en Hans West dorp. Manneke van der Vis heeft haar ouders opgevolgd en zwaait sinds gisteren de scepter over De Noten- stolp, de nieuwe naam die zij aan De Banaan gaf. De groente is ver dwenen uit de delicatessenzaak in de Weverstraat. Kaas en noten vormen nu de hoofdmoot. De 33-jarige Hanneke van der Vis is met over één nacht ijs gegaan. Twee jaar heeft zij nagedacht over een be staan als zelfstandig ondernemer. 'Je moet behoorlijk investeren en komt er alleen voor te staan, ook al blijven vader en moeder mij achter de cou lissen wel helpen.' Na tien jaar in de zaak te hebben gewerkt, hakte zij de knoop door en ging zij de uitdaging aan. Of de zaak net zo goed zal draaien als voorheen nu groenten en fruit geen deel meer van het assorti ment uitmaken, moet de praktijk uit- lur Vc ier lite !vt3p de plaats waar nu nog bakkerij ,elt'Gouwe Boltje staat, verrijzen bin- "'Senkort zeven woningen en een nkel. De plannen zijn ontwikkeld >or de Stichting Wonen Texel WT), in samenwerking met Nauta sheer en architectenbureau Jan sser. Wanneer de sloop- en uw werkzaam heden van start lijjAan, hangt af van de medewer- ng van gemeente en provincie, aar de initiatiefnemers noemen )a& vooruitzichten 'hoopgevend'. it aangezicht van de Oosterender sJcatie verandert behoorlijk. De stolp 'ai aarin de voormalige bakkerii geves- jd was, wordt geheel gesloopt. Aan 'u peperstraat komt een woning en in winkel met bovenwoning. De wo rgen worden verkocht, de winkel >mt in gebruik van bakkerij 't Gouwe oltje, die graag een verkooppunt in osterend wil houden. Bij de jeu de boulesbaan aan het Robbepad wor den vijf huurwoningen gebouwd. Deze zijn bestemd voor kleine huis houdens. In aanmerking komen zo wel alleenstaanden als twee persoonshuishoudens en kleine gezinnen. De huurprijzen worden re latief laag. zodat ook mensen met lagere inkomens ze kunnen betalen. De huizen worden gebouwd in een gebied dat de status van beschermd dorpsgezicht heeft. In het ontwerp is hiermee volgens SWT-directeur Jan van Andel nadrukkelijk rekening ge houden. 'De stijl van de gevels en de daken sluit uitstekend aan bij de his torische omgeving. De vervangende nieuwbouw aan de Peperstraat krijgt het oorspronkelijke uiterlijk van rond 1910.' Om het circa ƒ1,5 miljoen kostende project te kunnen financieren, moet de SWT fors uit de eigen financiële reserves putten. Dat heeft vooral te voorgevel woningen Het nieuwbouwplan voorziet in een (bakkers)winkel met bovenwoning en een 'gewone' woning In de Peperstraat. in het Robbepad komen vijf woningen. (Tekeningen architectenbureau Jon Visser) maken met de opzet, die voorziet in slechts twee koopwoningen. Daar door moet de stichting naar verwach ting ƒ150.000,'' méér uitgeven, dan ze terugkrijgt uit de opbrengst van koop en huur. 'We hadden wel meer huizen kunnen verkopen, maar dan schieten we het doel van de stichting voorbij. We streven ernaar om zoveel mogelijk betaalbare huurwoningen te realiseren', zegt Van Andel in een toe lichting. Ook de koopwoningen val len in een relatief lage prijsklasse. 'Beneden de drie ton, dat in ieder geval. Maar of dat veel minder of een beetje minder wordt, is nu nog niet te zeggen. Dat hangt er onder meer vanaf wanneer we kunnen starten met de bouw en van de onderhande lingen met de aannemers.' De gemeente Texel en de provincie Noord-Holland, aan wie 'een forse bijdrage' is gevraagd om het huidige terrein te kunnen saneren en bouw rijp te maken, moeten zich nog bui gen over de plannen. 'We hebben goede hoop 250.000,- subsidie te krijgen van de provincie', aldus Van Andel, die er ook vanuit gaat dat de gemeente zich welwillend zal opstel len. De gemeenteraad buigt zich in de vergadering van 14 maart over een voorbereidingsbesluit, dat moet wor den genomen om het bestemmings plan in overeenstemming te brengen met de bouwplannen. Voor buurtbewoners en andere belangstellen wordt donderdag 9 maart een voorlichtingsbijeenkomst belegd, waar de initiatiefnemers het project zullen toelichten. De avond vindt plaats in dorpshuis De Bijenkorf en begint om 19.30 uur. noteren en Janny Mets 173. Hiermee pakte hun team het verschil weer te rug. Bij de ieugd toonde Jacob Krijnen van Loodgietersbedri|f Keijzer zijn vorm met een hoge game van 193 en bij het team van Hotel de Branding liet eerstejaars Ben Siebinga een mooie game van 167 noteren met een serie van 500 pinval totaal. Uitslagen: Op de Steenplaats - TCA Ooster end 0-5; Hotel Tatenhove - Appartementen - vertiuur Land en Zeezicht 1-4; Kraanverhuur Kager - Switzer Texel Kites 1-4; Windkracht 12 - Swirl's IJssalon 1-4; Vliegveldrestaurant Texel - Primera Mets 0-5; Architectenbureau Honingh Verhuurbedrijf H Bruming 4-1 Jeugd: De Deurdouwers - De Kegel vreters 3-1; Hotel De Branding - NJHC Panorama 3-1De Strijkers - We Like To Move It 1-3. Eethuis De Tijd - Loodgietersbedrijf Keizer 1 -3. voor genoeg belangstelling zal bestaan.' Veenstra zegt dat hij zich volop oriën teert. Varen vanuit zowel Den Oever als Den Helder is minder eenvoudig omdat er maar één schip is. Voor het publiek wordt het er niet duidelijker op dat de snelle veerboot alleen na een bepaald uur vanuit Den Helder vaart. Eén van de problemen bij va ren vanuit Den Oever is dat de af stand ongeveer twee keer zo groot is als Den Helder-Oudeschild. De vervoerscapaciteit van het toch al met zo grote schip is daardoor de helft minder en dat maakt de zakelijke perspectieven op die lijn meteen een stuk minder Op Texel zijn maar weinig mensen die zich kunnen voorstellen dat de met Teso concurrerende snelle cata maran. die slechts veertig passa giers, even zoveel fietsen maar géén auto's kan vervoeren, een zakelijk haalbare kaart is. Veenstra is echter vol goede moed, zich beroepend op het onderzoek dat aangeeft dat het kan. Hij maakt echter wel een voor behoud: 'Het moet op Texel politiek en maatschappelijk niet tegenzitten'. Waarmee hij doelt op nog onbekende vormen van tegenwerking waarmee hij te maken zou kunnen krijgen. Feit is dat Teso krachtig duidelijk heeft gemaakt dat de concurrent onge wenst is en hienn wordt gesteund door de gemeente Texel en diverse organisaties. Is Allship bang voor een boycot zoals ten tijde van de oprich ting van Teso? Het kwam toen voor dat Texelaars geen zaken wilden doen met handelsreizigers die met de 'verkeerde' boot naar het eiland wa ren gekomen. Veenstra: 'Nee, zoiets lijkt me uit de tijd.' De exploitatie van de Primafoon in Den Burg, de zaak die de afgelo pen vier jaar op franchise-basis werd gerund door Peter Bakker (Hema), gaat vanaf 1 maart over in handen van KPN. 'Het eiland is te klein voor een winkel van deze aard en omvang', verklaart Peter Bakker zijn besluit om het vijfjarige contract voortijdig te beëindigen. De verkoop van telecommunicatie artikelen verliep goed, maar deson danks viel het financiële resultaat te gen. Bakker: 'De winkel vertoonde een gezonde omzetstijging. Dat was ook wel te merken aan de drukte in de zaak. De Pnmafoon op Texel gold voor KPN zelfs als een pilotproject, dat elders in Nederland navolging heeft gekregen. Dat geeft toch aan dat het een succesvolle formule is. Maar de marges op de artikelen pak ten voor mij verkeerd uit. Mobiele te lefoontjes gaan bijvoorbeeld vlot van de hand, maar daar is voor mij nau welijks iets aan te verdienen. Artike len waarop wel een ruime winstmarge zit, zoals gewone huistelefoons, gaan een stuk minder.' Bakkers besluit om ermee te stop pen, betekent niet dat de Pnmafoon van Texel verdwijnt. Moederbedrijf KPN hecht grote waarde aan een service- en verkooppunt op het ei land en zet de zaak voor eigen reke ning voort, waarbij de activiteiten wellicht nog worden uitgebreid Neemt KPN het exploitatietekort dan op de koop toe? Bakker: 'Daar wordt toch anders gerekend. Elke mobiele telefoon die hier wordt verkocht, is bijvoorbeeld weer een aansluitinq extra.' Van de huidige medewerkers bij de Primafoon blijft alleen Esther Elzinga in het bedrijf aan de Parkstraat wer ken. Het overige personeel gaat el ders bij KPN aan de slag. De verkoop van telecommunicatie-artikelen bij de Primafoon verloopt goed, maar des ondanks viel het financiële resultaat voor franchise-ondememer Peter Bakker tegen. (Foto GerarO Timmerman) Heel blij zijn wij met onze kleine meid Puck 20 februari 2OOO Haar trotse papa en mama zijn: Bert Leijen en Inge Heethuis Vermeerstraat 35 1616 CK Alkmaar Wij zijn heel erg plij met ons kleine jongetje Jesse Cornelis Jesse is geboren op 21 februari 2 OOO Ron Blankevoort Mariëtte Blankevoort. Boot Matthijs Laagwaalderweg 34 1793 ED De Waal - Texel Telefoon 0222 - 310423 Merel en Sofie hebben een zusje Fleur Maria We noemen haar Fleur 17 februari 2000 De gelukkige ouders zijn John Verus Manke Bakker Driehuizen 19 1791 PK De:Burg - Texel Tel. 0222-322130 Het bedrijf Allship Marines Pro jects, dat van plan is in mei een veerdienst op Texel te openen, overweegt om alleen 's avonds en 's nachts te varen vanaf Den Hel der maar overdag vanaf Den Oever. De Teso-concurrent denkt dat de lijn Den Oever-Oudeschild vooral voor toeristen aantrekkelijk zou kunnen zijn. Sjouke Veenstra van Allship Marines uit Berkhout zegt op het idee te zijn gebracht door de gemeente Wie- ringen, die verwacht dat de veer dienst naar Texel ook voor Wieringen een toeristische attractie, dus een impuls zal zijn. Het komt goed uit dat in Den Oever tegenwoordig een sta tion van de (snel)bus is, wat goede aansluiting op het openbaar vervoer en interessante arrangementen mo gelijk maakt, 's Avonds na 21.00 uur zal in elk geval vanaf Den Helder worden gevaren omdat dit zakelijk veel aantrekkelijker is voor Allship, die in deze nauw samenwerkt met Rede rij Waterweg in Den Helder. Veenstra: 'Het is alleen nog maar een idee. dat we nog helemaal niet hebben onder zocht, zodat we niet weten of het haalbaar is. Met de lijn Den Helder- Texel vice versa ligt dat anders. On derzoek heeft aangetoond dat daar- Het team van Switzer Texel Kites be gon direct met de hoogste game van het seizoen: Marijn Beumkes met een pinval van 238. Tegenstander Marcel Witte van Architectenbureau Honingh verweerde zich sterk en liet de vol gende game een score van 212 no teren. Mede door deze score moes ten hun teams de punten delen. Bij het team van Hotel Tatenhove zette Corme Plaatsman met een pinval van 212 de hoogste damesgame neer. Jan Plaatsman wilde niet achterblij ven en scoorde eveneens 212. Hotel Tatenhove liep 103 punten uit op te genstander Primera Mets, maar in de laatste game liet Peter Huisman 236 wi|zen. 'Ik kan met in de toekomst kijken, maar ik heb er alle vertrouwen in.' Zij zal worden bijgestaan door de ervaren medewerkers Yvette Vlier en Bianca Kager. Door het verdwijnen van de groenten- kisten is de zaak.een stuk ruimer ge worden. 'Als het druk was werd het wel eens krap. Vooral voor moeders met een kinderwagen. Die konden nauwelijks draaien.' Een verfje en nieuwe sierpanelen geven de winkel een fris en strak uiterlijk. Voor levens genieters is belangrijker dat er elf soorten koffie van kwaliteitsbrander Simon Levelt verkrijgbaar zijn. De bonen worden ter plaatse gemalen. Verder is een huismerk toegevoegd aan het toch al ruime thee-assorti- ment: Notenstolp, een samentrekking van r^otendop en kaasstolp. Een grote afvaardiging van de Atle tiek Vereniging Texel heeft zaterdag in Hoogkarspel vele persoonlijke records en zelfs enkele clubrecords verbeterd. Een knappe prestatie, omdat de meeste deelnemertjes nog zeer onervaren waren. De 6-jarige Bastiaan Riewald beet het spits af voor wat zijn allereerste indoorwedstrijd was. Hij boekte met een drie persoonlijke records, waar van één clubrecord. Bij het hoog springen overbrugde hij 0,70 meter. Ischa Heerschap deed het mogelijk nog beter door twee clubrecords te vestigen: 7,4 seconden over de 40 meter sprint en 0,85 meter bij het hoogspringen. Ook voor Bas Vos was het zijn eerste indoorwedstrijd. Hij deed goed mee en eindigde in de middenmoot. Leroy Vermeulen was de enige Texelse deelnemer bij de eerstejaars pupillen A. Hij eindigde in het sterke deelnemersveld net achter de mid denmoot. Zijn prestatie bij het hoog springen mocht er wezen: 0,95 me ter. Saskia ten Wolde was de derde debutant in een indoorwedstrijd. Zij sprong voor het eerst in haar leven verder dan 2,99 meter: 3 meter pre cies. Bij de tweedejaars pupillen A bewees Floris van Schalk opnieuw een groot talent te zijn op de sprint. Hij won in een deelnemersveld van meer dan twintig kinderen in een tijd van 6,6 seconden, nét boven het clubrecord van Jip van Zoonen. Bij het hoog springen bracht Van Schaik zijn per soonlijk record op 1,15 meter, een verbetering van 20 centimeter. Jim Heerschap krijgt naarmate hij ouder wordt steeds meer vat op het kogel stoten. Nu stootte hij 6,54 meter, wat hem een plaats in de subtop be zorgde. Ferry van der Vis had ook een goede dag. Hij sloot deze af met een persoonlijk record van 1,05 meter. Josien Wessels was met te houden. Ze verbeterde maar liefst drie club records en deed Michelle Pool bijna verdwijnen uit de boeken bij de meis jes pupillen A. De 40 meter sprint raffelde ze af in 7,3 seconden en ze verbeterde zich bij het verspringen met maar liefst 40 centimeter naar 3,20 meter. De kogel stootte ze 4,71 meter ver. Aan het eind van de dag mochten Patrick Zijm en Michelle Pool zich nog bewijzen. De snel progressie boekende Patrick heeft een voor liefde voor de looponderdelen, maar die konden in de kleine accommoda tie niet gehouden worden. In het out- door-seizoen zal hij waarschijnlijk wel gaan schitteren. Michelle Pool begon ijzersterk met haar sprint. Ze liep een tijd van 7,0 seconden en dat was sneller dan vele jongens. Hierna volgde een sprong van 3,14 meter bij het verspringen, een clubrecord bij de meisjes D. Tijdens het kogelstoten werd ze misselijk, waarschijnlijk als gevolg van de inspanningen eerder die dag. Ze liet haar laatste worp schieten, maar scoorde toch nog een mooie 5,15 meter. Karin Witte-Polman (links) uit Den Burg slaagde voor module 1 van het diploma assistent-drogist. Ze leert verder voor module 2 van ditzelfde diploma. Haar collega Myra Dijker (rechts) uit Den Burg slaagde voor het diploma verkoopster in de drogisterij. Ze gaat nu verder met module 1 van het di ploma assistent-drogist. Beide da mes zijn werkzaam bij drogisterij- Parfumerie Etos-Texel in Den Burg nie Bremer-Hooimeijer uit Ooster- d werd woensdag in hotel De ideboom door Simavi in hetzonne- gezet. Dertig aar heeft zij zich als illecte-organisator ingezet voor de idische-hulporganisatie. In aanwe- iheid van Texelse collectanten werd onthaald op bloemen, cadeautjes lovende woorden. lertig jaar vasthoudendheid, er ie- ire keer weer tegenop zien en dan h weer blij zijn als de centjes zijn iteld. Fantastisch!' Lovende woor- "den voor de jubilaris van regio-pro- emotor Ada Buizer. Buizer vertelde dat iét niet veel voorkomt dat mensen :h zoveel jaren achtereen voor navi inspannen. 'Er zijn meerdere lenen waarom iemand dat doet, iaraan de basis ligt de overtuiging t het om een goed doel gaat, waar vrijwilliger helemaal achter staat.' tevreden gevoel dat je er toch maar weer mee doorgaat.' Simavi beleeft zelf ook een jubileum. De van oorsprong protestantse, maar tegenwoordig algemene hulp organisatie bestaat 75 jaar. De naam Simavi is een afkorting van 'steun in medische aangelegenheden voor in heemsen', een term die niet meer wordt gebruikt, maar wel de lading dekt: Simavi geeft structurele hulp aan medische projecten in ontwikke lingslanden. Zij geeft geen acute noodhulp en zendt geen mensen uit. Dit jaar wordt van 26 maart tot en met 1 april gecollecteerd met als thema 'geef voor schoon water'. Gebrek aan schoon drinkwater en sanitaire voor zieningen veroorzaakt in de derde wereld tachtig procent van alle ziek ten en een derde van de sterfgeval len. Lenie Bremer zal deze keer we derom collectanten werven en motiveren om hier de helpende hand te bieden. Die kunnen zich ook bij haar aanmelden (tel. 31 86 72), of bij Hanny Dros (tel. 31 12 51of Martha de Graaf (tel. 32 24 29). Ria Zoetelief uit De Koog heeft het diploma SVH-leermeester behaald. Zij is samen met echtgenoot Gerard eigenaar van restaurant Het Binnen hof.

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 3