Fundering watermolen aan het licht gebracht Groen /warLr [exels tn het harL 'Meer golfslag door bredere havenmond' Gemeente gaat voorbij an gedane toezegging' E—r.•„SrSïS'SiS.'ÏS Qzwaar slachter tegen bouw woonhuis PTT bezorgt krant later SUPER DE BOER T E X E LS E'^COU RANT tex 0222 31341 11 J vV o. 06-53 73 33 82 'Nogmaals rhuizen, dat trek ik niet meer' Tien voor Texel tegen aanbouw i/an Worsteltent Duurzaam bouwen Durperhonk te duur Auto over de kop: Texelse gewond Texel op Italiaanse tv Bestuurswisseling bij Historische Vereniging RWS sceptisch over herinrichting haven Aanvaring met tanker m Batavia op de Rede Overlast Rosa 68 jubileert TV tegen het licht m Texel'94 zakt erschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Losse nummers 1,70. abonnementsprijs 60,40 per half jaar. Postabonnees van de Texelse Courant hebben de burelen van Langeveld en de Rooy gisteren bestookt met klachten over de late bezorging van de krant De vnjdag verschenen editie, die doorgaans zaterdag in de bus valt, hadden ze ook gisteren nog met ontvangen. Navraag leert dat de vertraging is veroorzaakt bij de PTT, Volgens woordvoerder Zandstra van het district Leeuwarden (de krant wordt bij drukkerij Flevodruk in Harlingen van adresbandjes voorzien en afgeleverd bij de posterijen in Franeker) is deze ontstaan door 'een onverwacht groot aanbod van post in het weekend'. Zands tra zei de late bezorging te be treuren. maar kon niet garande ren dat deze nooit meer zou voorkomen. l/wi ^rjr( Jrxrtt i» In Irart Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van: ALTIJD OP ZOEK NAAR HET BESTE NKK- sticker maar wel gcinieresscerd Folder verkri jgbaar op Spinbaan 6. ERICHT15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11460 I k DINSDAG 29 FEBRUARI 2000 tr E X E LS e" COU RANT vond en zich daarom niet al te zake lijk opstelde. Het moest natuurlijk wel voorzichtig gebeuren. Naast de kraan werd ook de gewone schop gehan teerd om de details van het bouw werk bloot te leggen zonder ze te beschadigen. Het resultaat was in drukwekkend. Aan de gemetselde constructie is goed te zien hoe de molen in elkaar zat. Het gaat hier om een zogenaamde schepradmolen, die het overtollige water uit de 120 hectare grote polder richting Wad denzee pompte De uitwatering van de molen is in tact en ook de plek chter Aad van Heerwaarden >ft bezwaar aangetekend tegen vergunning die de gemeente (ft afgegeven voor de bouw van i bedrijfswoning pal naast zijn jrijf aan De Vang in Oudeschild. gemeente gaat daarmee vol- is hem voorbij aan de aan hem lane toezegging dat er geen ningen op het betreffende Irijventerrein zouden worden louwd. Hij vreest dat klagende loners hem in zijn bedrijfsvoe- kunnen belemmeren. 'Ik heb •in veel geld geïnvesteerd. Nóg keer verhuizen, dat trek ik niet affaire rond de voormalige nood- htplaats aan de Mancoweg in Burg zit Van Heerwaarden nog mhet geheugen. 'De rechten van bewoners waren zodanig, dat de ik op scherp kwam te staan. Mede r de mensen die daar wonen, zit iu in Oudeschild. Milieu-aspecten iren er de reden van dat ik moest rekken.' te voorkomen dat buurtbewo- opnieuw zouden klagen, bijvoor- ild over krijsende dieren, kreeg de ichter begin negentiger jaren een lats toegewezen nabij Oudeschild, flinke afstand van de 'bewoonde ireld''Ikben er toen van uitgegaan hier niets anders zou worden ge- wd dan industriële bedrijvigheid, f die zorgt immers voor de nodig ik op het milieu rond dit gebied, verhuizing ging in goed overleg it de toenmalige burgemeester lipper en wethouder Terpstra. Er toen mondeling toegezegd dat lier geen woningen zouden wor- gebouwd. Dat ga je er vanuit dat belofte rechtskracht heeft. Maar Iblykt die toezegging ineens niets vereniging Tien voor Texel vindt restaurant De Worsteltent aan jSmitsweg in De Dennen geen unning moet krijgen voor een bouw met keuken. Een be- lar van die strekking heeft de niging ingediend in het kader de artikel 19-procedure die lig is omdat de uitbreiding strij- is met het bestemmingsplan. 31» S0 tal !ve tel voor Texel wil dat dit cultuurhis- ich belangwekkende monument wordt aangetast en herinnert er- dat het college, de raad, het be rtsleven en de meeste politieke ger§i|en duidelijk hebben gemaakt dat ischap en bebouwing van Texel nrefckteristiek moeten blijven, ook in belang van het toerisme. 'Er mag nog meer worden vernield dan al 'r9#tield is' 'i|sl wordt gewezen op het negatieve ies dat in dit geval is uitgebracht f de Rijksdienst voor de Monu- itenzorg. Er is sprake van uitbrei- van een op zichzelf al versto- 1,11 Ie aanbouw van de voormalige ze' rderij waardoor die aanbouw nog ender wordt. Drie jaar geleden ft De Worsteltent vergunning ge- 9" igd voor de nu aan de orde zijnde Jouwing, maar die werd gewei- d omdat het maximale 'ouwingoppervlak al was benut, het college nu toch aan de uit hing wil meewerken heeft te ma- met brandveiligheid. De aan- 'w zou meer brandwerend zijn, 'revluchtmogelijkheden voor het oneel en betere toegankelijkheid r de brandweer bieden en een ger afvoer van (rook)gassen mo lt maken (met door de rieten kap), jens Tien voor Texel moet het in e moderne tijd met een overvloed brandwerende materialen en gelijkheden geen probleem zijn ook bij inpandige keuken- reiding tot een goede brand- 'u_j9heid te komen, onder andere 'een extra nooduitgang. 'Wij ver ken u aan deze ongewenste uit hing geen medewerking te verle en deze ruim driehonderd jaar boerderij zoveel mogelijk intact iten' meer waard.' Dirk Terpstra was gis teren niet voor commentaar bereik baar. Tolerant Tot zijn grote verbazing verleende de gemeente Henk Hennink van het naastgelegen lasbednjf Weider-Shop Texel vergunning voor een woning bij zijn bedrijf. Van Heerwaarden: 'Ik heb mets tegen Henk en ik geloof ook niet dat hl] voor problemen zal zorgen. Maar stel dat hij het straks verkoopt en er een ander gaat wonen die wat minder tolerant is. Zulke mensen wonen dan wel pal naast een slacht huis. Op papier mag ik hier bijvoor beeld niet eerder dan 7.00 uur gaan slachten. Als ik nu eens om 6.00 uur begin, maakt niemand daar een pro bleem van. Maar dat kan in de toe komst gaan veranderen. Of mensen die gaan klagen als ze een krijsend Lees verder pagina 5 Deze week wordt bekend aan wie b en w de bouw van basisschool Durperhonk gunnen. Aannemer Daalder is bij de inschrijving als laagste uit de bus gekomen. Het krediet van ƒ1.230.000,- dat de raad beschikbaar heeft gesteld, is echter niet helemaal toereikend voor de bouw van de school. Dat houdt verband met de extra kosten die duurzaam en milieubewust bouwen met zich meebrengen. De school kan naar verwachting rond 1 november worden geopend. Durperhonk wordt een school waarin wordt gebouwd volgens duurzame principes, onder meer uitgerust met zonnepanelen en een grijswater- cicuit, waarmee regenwater wordt gebruikt voor het doorspoelen van toiletten. Er wordt in overleg met de aannemer gekeken of er, zonder con cessies te doen aan de kwaliteit van het gebouw, mogelijkheden zijn om de bouwkosten omlaag te krijgen. De bouw zal zo snel mogelijk van start gaan. De aanvankelijke planning om de school na de zomervakantie in gebruik te nemen, heeft de gemeente moeten laten varen. In verband met het aantal benodigde werkbare da gen (120) zal de school, zoals het er nu naar uitziet, aan het begin van de herfstvakantie worden geopend. Zo dra de leerlingen hun intrek hebben genomen in de nieuwe school, kan met de aanpassing van het Eierlandsche Huis worden gestart. De voorbereidende tekeningen zijn klaar en de bouwaanvraag is twee weken geleden ingediend. Kees Kikkert en Jacques Schraag staan op de resten van de voormalige schepradmolen. (Foto Harry da Graaf). Texel heeft er een archeologische bezienswaardigheid bij: de complete fundering en een deel van de onderbouw van de molen waarmee ooit de kleine polder Hoornder Nieuwland werd bemalen. Het omvangrijke restant is te zien op het land van Kees Kikkert van 'De Kroontjes', vlak bij de naar deze molen ver noemde Watermolenweg, tegenover de boerderij. Kikkert is van plan ook de bij de molen behorende kolk te reconstrueren en het geheel als bezienswaardigheid in stand te houden temid den van bloemrijke oevers. Dat op deze plek restanten van de voormalige molen in de grond zaten was bekend. Kikkert en de in water schapshistorie geïnteresseerde Jacques Schraag uit Den Burg had den ter plekke wel eens gespit en waren daarbij gestuit op degelijk met selwerk van harde gele stenen met een typische vorm dat zich deels be neden de grondwaterspiegel bevond. Stenen die hoger zaten en daardoor hinder veroorzaakten voor landbouw machines waren ten tijde van de ruil verkaveling al weggehakt. Aanleiding om nu het complete molen fundament in het zicht te brengen was er toen Kikkert op zijn land an der graafwerk moest uitvoeren en Een 36-jarige vrouw uit Den Hoorn is gisteren naar het ziekenhuis af gevoerd nadat zij met haar auto in de berm van de Hoornderweg over de kop was geslagen. Het eenzij dige ongeluk deed zich rond 12.00 uur voor nabij hoeve Halfweg. De vrouw was onderweg naar Den Burg en raakte kort na de afslag met de Amaliaweg met de voorwielen in de berm. Daardoor raakte zij de macht over het stuur kwijt waarna zij al slingerend over het wegdek uitein delijk tegen het dijkje in de berm op reed. Toen sloeg het voertuig - een Chrysler Voyager - over de kop. De vrouw werd met de ambulance weg gebracht. Vermoed werd dat zij een hersenschudding had opgelopen, 's Avonds maakte zij het naar om standigheden weer redelijk. De Texelse klaagde wel over pijn in haar rug. maar had niets gebroken. daarvoor aannemer Willem Bakker met zijn kraan had ingeschakeld. Nu die kraan er toch was, was het vrij- graven van het molenfundament geen al te kostbaar karwei, temeer daar Bakker het ook wel spannend Een Italiaanse filmploeg heeft zondag opnamen gemaakt van Texel. De beelden zullen te zien zijn in het pro gramma 'Europa' van de televisie zender RAI Het programma gaat over de verschillende Europese cul turen en hoe die worden beïnvloed door de Europese eenwording. 'Het wordt een item van ongeveer zeven minuten', zegt WV-voorlichter Jacco Dros, die door de Italianen is geïnter viewd. 'Ze wilden weten in hoeverre de Texelaars verschillen van de ove rige Nederlanders.' De cameraploeg filmde onder meer in de Slufter. Om Texel ook van de zonnige kant te belichten, heeft Dros de Italianen een videoband met zomerse opnamen meegegeven. Wanneer het pro gramma wordt uitgezonden kon hij nog niet zeggen. Uit de auto werd een opvallend groot aantal pakken sinaasappelsap geslingerd. Gerard van der Kooi is afgetreden als voorzitter van de Historische Vereniging Texel. Van der Kooi wil zich na een voorzitterschap van vijf jaar volledig concentreren op de afronding van zijn proefschrift. Hij wordt vrijwel zeker opgevolgd door Jacques Dijt. Van der Kooi is theoloog en schrijft een dissertatie over het ontstaan van een Texelse doopsgezinde gemeen schap in 1530 en hoe die ondanks tegenslagen en onderdrukking weet te overleven. 'Ik ben nu zo'n zeven jaar met het onderzoek bezig en wil het, indien mogelijk, dit jaar nog af ronden. Daarom heb ik al mijn baan tjes opgezegd.' Het bestuur van de Historische Ver eniging kiest formeel op 7 maart een nieuwe voorzitter. Secretaris Maartje Kikkert laat weten dat het zo goed als vaststaat dat bestuurslid Jacques Dijt de nieuwe voorzitter wordt. Govert van Noort en Ineke Vonk treden toe tot het bestuur. Verbreding van de havenmond naar 38 meter, zoals de bedoeling is in het plan voor de herinrichting, zal waarschijnlijk tot extra golfslag in het oude deel van de haven lei den. Die vrees heeft Rijkswater staat, dat hierover vandaag over leg voert met het college van b en w. De verbreding geldt als voor waarde om in aanmerking te ko men voor subsidie. Maar RWS, dat de vergunning moet verlenen, stelt als voorwaarde dat het in de haven niet ruwer mag worden. In het plan voor herinrichting wordt de havenmond zo'n vier meter bre der. Het talud aan de noordzijde wordt door het plaatsen van een damwand onder laagwaterniveau steil gemaakt Hierdoor kan de stei ger een stuk naar buiten worden ver plaatst en is de geëiste verbreding een feit. RWS is sceptisch over de maatregel. 'Een jaar of vijftien gele den hebben we aan de ander kant, ter hoogte van de misthoorn, het talud onder water recht afgegraven, waar door de bodem is verbreed Het ef fect daarvan op de golfslag in de zuiderhaven is ons toen tegengeval len', aldus Mart Zijm van RWS. 'Dat is de reden waarom we het in het verleden met hebben aangedurfd om de havenmond breder te maken. De golfslag is extra hinderlijk voor sche pen met een kleine omvang, juist de vaartuigen die in dit deel van de ha ven komen te liggen. Kort voordat het nieuwe plan voor de herinrichting naar Bureau Laser is gegaan om het te beoordelen, hebben wij er kennis van genomen. Maar er restte toen on voldoende tijd om ons er afdoende in te verdiepen, zodat we niet konden reageren.' Zijm heeft de indruk dat het college zich teveel heeft laten lei den door de eisen van de water sporters. die niet van een tweede havenmond wilden weten. Maar volgens wethouder Peter Bak ker blijft de golfslag na de verbreding van de havenmond binnen aanvaard bare normen 'We hebben de effec ten door het Waterloopkundig Labo ratorium laten doorrekenen. Doordat het rechte gedeelte alleen onder wa ter zit, kunnen de golven hun energie ook straks kwijt op het schuine talud Daarmee verschilt déze aanpassing wezenlijk van de aanpassing die aan de zuidkant van de havenmond is gedaan Uit de cijfers die wij hebben gekregen blijkt dat de gevolgen op de golfslag zeker met dramatisch zijn De effecten van de verbreding en andere zaken die spelen rond de ha ven komen morgen ter sprake tijdens het gesprek tussen RWS en het col lege In april gaan b en w en RWS om de tafel over een eventuele overname van de haven door de gemeente. (Advertentie) De TX 19 is vrijdagmorgen op een kleine vijftig mijl ten westen van Den Helder vol op een Noorse olietanker gebotst. Schipper-eigenaar Fup Krijnen raakte daarbij lichtgewond. Beide schepen liepen fikse schade op. Pagina 5 De oproep van burgemeester Gel dorp om bij klachten over overlast contact op te nemen met de politie was niet aan dovemansoren gericht. Het aantal meldingen ging in juli en augustus vorig jaar met sprongen omhoog. Pagina 3 Gretha 55 van melkveehouders Jaap en Theo Hin deed er tot 1985 zeven tien jaar over om 100.000 kg melk te produceren. Rosa 68, alweer de vierde jubilaris in hun bedrijf, pres teerde het in dertien jaar. Pagina 5 Sterk vergroot fragment van een landschapsfoto uit het begin van deze eeuw waarop de molen nog in oorspron kelijke staat is te zien. (Collectie Jacques Schraag) waar het verticale scheprad heeft gezeten is goed herkenbaar. Zelfs enkele glad afgesleten hardstenen blokken die waarschijnlijk als lagers hebben gediend voor de aS van het rad of een ander onderdeel van het draaiwerk, zijn nog aanwezig. De schepradmolen van Hoornder Nieuwland werd in het begin van deze eeuw gesloopt ten tijde van dijk graaf D. Jbz. Bruin. De laatste mole naar was waarschijnlijk Jonker. De vrijkomende stenen werden gebruikt bij straatwerk op erven en in gebou wen in de omgeving. Hoe denken de Texelaars over de dagelijkse nieuwsuitzendingen van TVTexel. Journalisten-in-opleidmg van de Christelijke Hogeschool Ede gingen op onderzoek uit. 'Veel eiland bewoners zeggen dat ze het 'echte' nieuws uit andere media halen.' Pagina 6 Ondanks dertien punten voorsprong moest Texel'94 zondag tegen Wie- ringerwaard in een gelijkspel berus ten. Uitgeest, de nummer twee op de ranglijst, won wél, waardoor de Texelaars hun positie als koploper kwijt raakten. Pagina 7 AV De Batavia weer terug op de Rede. De komst van de replica is de droom van de werkgroep die zich bezig houdt met de organisatie van de fes tiviteiten in 2002, waarin het 400 jaar geleden is dat de VOC werd opge richt. Pagina 2

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 1