Batavia terug op Rede van Texel 2 Horszeis, voetbalhelden en muziek Nog zeven weken hard werken Plan voor 400jaar VOC: Agenda teso TEXELSE COURANT Keurslagerij Dros 'op eenzame hoogte' in uitvoering Zwemdiploma's Gym en sjoelen in Oudeschild Dorothé Koorn boekt succes Wandeltocht Gouden Boltje Cabaretier Van der Pasch is persoonlijkheid Bowlingleague TEXELSE^COURAN BEZORGER m/v j&slaagd Even een pak SNERT halen in DINSDAG 29 FEBRUARI 2000 Theun de Winter kwam door tijdgebrek helaas niet toe aan wat misschien wel zijn mooiste gedicht is, dat over 'Paul van Exel, spits De serre van De Twaalf Balcken was zondagmiddag afgeladen met literatuurliefhebbers. Zij luisterden allereerst geboeid naar de bloemlezing van Daan Welboren, die met zijn Horszeis te rugblikte op tien jaar Texels nieuws. De puntige columns die in de Texelse Courant zijn verschenen, waren een feest van her kenning voor de toehoorders. Sommigen stonden de stukjes nog zo goed bij dat zij al bij de eerste re gels enthousiast reageerden met oh ja, die is leuk!' Bij anderen riep de voordracht herinneringen wakker aan de gebeurtenissen die de gemoede ren de afgelopen jaren hebben bezig gehouden, zoals de aanleg van de rotonde, die meermaals door Horszei op de hak is genomen 'Niet omdat ik tegen de rotonde was, maar om- datje tijdens een hoorzitting tegen de aanleg bezwaar kon maken toen de rotonde er al lag.' De toelichting van de schrijver be vatte soms sappige details. Horszei opperde ooit het idee voor een Texelse roddelrubriek, die met een knipoog naar Gert Jan Dróge's Glamourland de naam Gerritsland zou dragen. 'Burgemeester Van Rappard kon wel eens de eerste zijn die in Gerritsland langs komt', schreef hij. 'Van Rappard heeft later aan wet houder Schilling gevraagd wat er toch in vredesnaam in Gerritsland was', vertelde Welboren. 'Schilling zei toen tegen een verbaasde Van Rappard dat daar ooit een seks- boerderij was geweest.' De maatschappelijke verloedering waartegen Horszei zich regelmatig keerde - 'een columnist blijft toch een beetje moralist' - kwam het sterkst naar voren in zijn favoriete stukje over een groepje jeugdige mountain- bikers, dat op het fietspad langs de Rommelpot een ouder echtpaar de huid vol schold omdat de bejaarden niet snel genoeg aan de kant gingen. Samen met 49 andere Horszeis wordt het verhaaltje opgenomen in een bundel die binnenkort verschijnt. Bamibal Na een geslaagd optreden van zan ger-gitarist Nils Lely - die oude jiddische klaagzangen en liefdes liedjes ten gehore bracht - en een muzikaal intermezzo van pianiste Rachel Barnard, was het de beurt aan dichter-schrijver Theun de Winter. Plechtig en vol bewondering voor zijn idolen (en persoonlijke vrienden) van het grote Ajax van begin jaren'70, declameerde De Winter enkele voetbalgedichten. Wonderschoon was de ode aan Jan Mulder, die vlak voor vertrek op vliegveld Zaventem te horen kreeg dat zijn vader was over leden. Mulder besloot desondanks met zijn club Anderlecht te voetbal len en speelde ergens in Oost-Europa een magistrale wedstrijd. En scoorde drie keer Op de voetbalschoenen die zijn vader vóór hem op maat had gemaakt. In een ander gedicht vroeg De Winter zich af of de huidige ajacieden wel net zo'n honger naar de bal hebben als zijn helden van weleer - naar de bamibal wel te ver staan. Volgt een uiteenzetting over Wim Suurbier, die zo ongeveer ver slaafd was aan de snack. Ook de met-voetballiefhebbers reageerden enthousiast op de voordracht. De Winters gedichten worden binnen kort gepubliceerd bij uitgeverij L.J. Veen. 'Ik bevind me in goed gezel schap. Ook Gerard Reve zit bij Veen.' De titel wordt Het gras voor mijn voe ten, die met alleen verwijst naar de voetbalvelden, maar ook naar de weilanden waar de voorzitter van de ezelvereniging zijn dieren laat grazen. Bart Bosch Keurslagerij Dros uit de Parkstraat is tijdens een onderzoek van de eigen organisatie en verschillende andere instanties zeer goed beoordeeld, le der van de zeshonderd Keurslagers in Nederland kan op elk moment be zoek krijgen van een 'mystery-guest', die winkelpand, inrichting, assorti ment, presentatie en bediening op 24 punten controleert Omdat het be zoek niet tevoren wordt aangekon digd en omdat het bedienend perso neel met weet dat het hier om een controleur gaat, wordt deze vorm van beoordeling gezien als toetsend voor de consument De controleur, die de winkel op 5 februari bezocht, no teerde als conclusie van zijn rapport geen verbeterpunten te hebben aan getroffen. 'De vestiging zag er keurig verzorgd uit en viel vooral op door de vlaggen, het reclamebord en een schone grill Vriendelijk groetend werd ik aangesproken; mijn aanko pen werden keurig verpakt en correct aangeslagen en na een vriendelijk afscheid liep ik tevreden de winkel uit.' Dros scoorde op alle controle punten het maximum aantal punten en behaalde aldus 500 van de 500 punten Een prestatie die volgens het hoofdkantoor van de Vereniging van Keurslagers 'op eenzame hoogte' staat. Het onderzoek duurt nog het grootste deel van het jaar, maar in 1998 werd deze score door selchts één en in 1999 door slechts twee Keurslagers in het land behaald. Voor de derde maal dit seizoen werd zaterdag in Calluna afgezwommen voor de diploma's ABC en ZVH. Er volgt dit seizoen nog één examen, op zaterdag 15 april. De geslaagden zijn: Diploma A: Ann Katrin Kinkel, Seline Kok, Noemi Frontana, Rick Winkel, Lisalou Pam, Jorik Heyenk, Linda Vlaming, Lex Veeger, Marijn Schuijl, Tamara Kuip, Robert Jan Hin, Erwm van Vliet, Michael Zeegers, Kerstin van der Gracht, Martijn Vink, Iby Lammers, Jeroen Bakker, Angelique Boerhorst Diploma B: Lisanne Schuijl, Daan Wessels, Wessel Rijk, Jacco Maas, Janice Blaauboer, Martijn de Vries, Thijs van Veen, Joyce Vlaming, Bram Inpijn, Paul ter Steege, Sean van Heerwaarden, Achter de bouwsteigers komt aan de Emmalaan langzaam maar zeker de voorgevel van het vernieuwde Hotel Den Burg tevoorschijn. Medewerkers van de firma Zegel in Oudeschild, Installatiebedrijf IBS, VIA Project en enkele andere bedrijven werken hard om het hotel voor 16 april klaar te krij gen. de datum waarop de opening is gepland. Driekwart van het bedrijf van de familie Eshuys zal dan volle dig zijn vernieuwd. Achter de gevel gaan diverse kamers schuil, de nieuwe ontbijtzaal en de vergader ruimte. 'We waren al gewaarschuwd, maar zo'n verbouwing brengt toch nog meer drukte met zich mee dan we hadden gedacht. De dagen zijn tekort. Het is allemaal heel erg span nend. Gelukkig liggen we op schema', laat Hans Eshuys weten, die zijn handen vol heeft aan de brasserie in de oude vleugel, die van een nieuw interieur wordt voorzien. Het is de bedoeling dat dit deel, de tweede fase van de nieuwbouw, bin nen afzienbare tijd wordt vernieuwd. (Foto Gerard Timmerman (Folo Bart Bosch De replica van de Batavia op de Rede van Texel en een opera op De Schans. Het zijn ideeën die naar voren kwamen tijdens de brainstormavond over de festivitei ten in 2002, wanneer het 400 jaar geleden is dat de Verenigde Oos- tindische Compagie werd opge richt. Een gemêleerd gezelschap van zestig Texelaars bezocht de bijeenkomst die dinsdag werd ge houden in 't Skiltje. Oudeschild en omstreken zal, zoals het er nu voor staat, eind juni 2002 het toneel zijn van tal van festivitei ten. Niet alleen om het herdenkings jaar van de VOC te vieren, ook het 400-jang bestaan van Oudeschild zal worden herdacht. Het vissersdorp is met van plan dit jubileum ongemerkt voorbij te laten gaan. 'We gaan er van uit dat dit feest wordt meegenomen inde viering van 400 jaar VOC' .aldus Bernadette Nouwen, hoofd van de sector Welzijn, die van het college de opdracht kreeg een werkgroep te for meren die voor de viering een plan van aanpak gaat ontwikkelen. Oude schild denkt hard mee, maar heeft aangegeven bij de viering van het ju bileum van het dorp de touwtjes graag in eigen hand te houden. Beide activiteiten zullen wel op elkaar wor den afgestemd. Aan ideeën heerste dinsdagavond geen gebrek. Gedacht wordt aan een kotterballet, een lasershow, het na spelen van een zeeslag, de opvoenng van een klucht over 400 jaar geleden, door de Texelse toneelverenigingen en een opera of strijdtoneel op De Schans. In dorpshuis 't Skiltje in Oudeschild kan het donderdag een drukte van belang worden. Dan houdt GOS de jaarlijkse sjoelwedstrijd die - als steeds - wordt gecombineerd met een gyminstuif. Van 15.00 tot 17.00 uur kan de jeugd tot 14 jaar voor maar 0,50 per beurt deelnemen aan de sjoelwedstrijd, terwijl de gymzaal van 15.00 tot 16.30 uur is geopend voor de gyminstuif. Sjoelers ouder dan 14 jaar betalen ƒ1,- per beurt. De prijs uitreiking van de sjoelwedstrijd is om 17.30 uur. 's Avonds van 20.00 tot 21.30 uur wordt door de volwasse nen gesjoeld. Dan kost een spelbeurt eveneens ƒ1,-. Anna Trap, Gijs de Graaf, Kim Eelman, Marjet Tjepkema, Anna Sprenkeling, Lianne Roeper, Joost Bakker, Brigit Oskam, Vera Seegers, Erwin de Ridder, Shannon Eykhout. Diploma C: Arjan Polman, Guus Bak ker, Yasmijn van Rongen. Gerbera Vledder, Marita Kaspers. Hidde Nijdam, Martin van Dijk, Jimmy de Smidt. Basisdiploma zwem- vaardigheid: Rianne Hopman, Stefan Hooyschuurm, Simon Gerritsen, Bas Gerritsen, Lukas Gerritsen, Marijn Betsema, Daphne van der Werken, Kim Vlaming, Simone Stiggelbout. Zwem- vaardigheidsstickers: Maris Bar- horst, Gerben Polman, Ramona van der Vis, Danielle van der Vis, Donny Noorlander, Jasper van der Sande, Sil Kooger, Nicky Kooger, Kim Vlaming, Brian Kikkert, Gerco Eelman, Ruda Ann Vledder. Met haar paard Koro behaalde Dorothé Koorn zondag 169 en 160 punten in de derde dressuurwedstrijd in manege Akenburg, een score die goed was voor drie winstpunten in de M1-klasse. Ook in de L-klasse werd goed gereden en verschillend ruiters behaalden winstpunten. Bij de pony- ruiters waren de hoogste scores voor Priscilla Noorlander, die zowel met de pony Jamorkus als met Pasquale een winstpunt behaalde in de klasse B. Layla Kuip werd eerste in de B-klasse pony's. Uitslagen: L-paarden, eerste proef. 1Sanne Lampers met Kinscem (162): 2 Hansje van der Kooi met Lobke (162); 3 Corrien Duin met Kironne (160). 4 Andrea Keijser met Lars (159); winstpunten Irene Plaatsman (157); Esther Koorn (159) Tweede proef: 1 Esther Koorn met Lajos (162), 2. Gea de Ridder met Nando (161); 3 Sanne Lampers met Kinscem (159); winst punten- Andrea Keijser (156); Hansje van der Kooi (157). B-paarden 1Nancy Wetsteen met Jeperelle (150, 160); winstpunt voor Jan Hin (157). L-pony's. 1 Silve Schoorl met Rocky (150, 154) B-pony's D/E. eerste proef 1. Priscilla Noorlander met Jamorkus (163); 2. Marjolijn Smidt met Pasqual (158). Tweede proef: 1 Layla Kuip met AnneMarie (158). winstpunt. Priscilla Noorlander met Pasqual (156) B-pony's AB/C eerste proef 1 Dave Terpstra met Sara (154, 151) M1- en M2-po- ny s eerste proef. Lonneke Kikkert met Halvar (149); tweede proef: 1 Maqoliin Smidt met Jamorkus(151) M1-paarden 1 Dorothé Koorn met Koro (160. 169). winstpunten. Marleen Hoogenbosch (157, 156) M2-paarden. 1 Thirza Weel met Jamos (152 153). In 2002 is de restauratie van de ves ting voltooid, reden voor eigenaar de Vereniging Natuurmonumenten mee te denken en bij te dragen aan initia tieven. Het plan om de in Lelystad gebouwde Batavia naar Texel te ha len, lijkt haalbaar. Het schip ligt nu nog in Australië, maar het wordt bin nen twee jaar in Nederland verwacht. Naast deze eenmalige initiatieven, wordt ook nagedacht over de ontwik keling van het thema VOC rond de vernieuwde haven van Oudeschild. Er bestaan plannen voor een depot voor onderwaterarcheologie, een vaar-fiets-verbmding tussen de ha ven en De Schans en andere perma nente VOC-projecten, die ook toeris tisch gezien interessant zijn. Om dit soort initiatieven te bekostigen, moe ten Europese fondsen worden aan geboord. Het is de bedoeling dat het plan van aanpak komende zomer klaar is. Het is de bedoeling dat de festiviteiten worden uitgewerkt door instanties die hiervoor enthousiast zijn. De rol van de gemeente zal zich hierna beper ken tot een coördinerende rol. Het Eierlandsche Huis in De Cocksdorp vormt zondag het ver trekpunt van de zogenoemde propagandatocht, waarmee wandel sportvereniging Het Gouden Boltje het voorjaar inluidt. Wie wel eens wil kennismaken met de wandelsport, kan zich er tussen 13.00 en 14.00 uur inschrijven en zich vervolgens wagen aan een wandeling over 5, 10 of 15 kilometer. Deelnemers hebben tot 18.00 uur de tijd om deze voltooien. De organisatie, die jaarlijks zo'n tien van deze tochten op poten zet, be looft de wandelaars 'de mooiste plek jes van Texel'. Deelname kost ƒ4,50. Wie geen prijs stelt op de bijbeho rende herinnering, betaalt ƒ2,-. De volgende wandeltocht van Het Gou den Boltje is op 24 april (Tweede Paasdag) de Lammetjestocht Dinsdag 29 februari Schrikkeldag Onderzoeker en journalist Herbert van Erkelens geeft twee lezingen in De Aleph in de Wever straat. Om 14.30 uur vertelt hij over de band tussen Jung en Jezus, om 20.00 uur over het werk van Peter Birkhauser en de geest van Mercurius. De FNV Vrouwenbond houdt vanaf 20.00 uur jaarvergadering in de Buureton, met na de pauze een lezing van Arthur Oosterbaan over het leven in zee. In Cinema Texel draaien Toy Story 2 (aanvang 13.45 en 16.00 uur). De IJzeren Reus (15.30 uur), The talented mr. Ripley (18.30 en 21.30 uur), Bowfinger (19.00 uur) en The Bone Collector (21.45 uur). Woensdag 1 maart In Cinema Texel draaien Toy Story 2 (aanvang 13.45 en 16 00 uur), De IJzeren Reus (15.30 uur), The talented mr. Ripley (18.30 en 21.30 uur), Bowfinger (19.00 uur) en The Bone Collector (21,45 uur). Donderdag 2 maart Van 9.30 tot 16.00 uur wordt in De Schakel naast de NH kerk van Den Burg de jaarlijkse kledmg- verkoop van de Hervormde Vrouwendienst gehouden. In vakantiecentrum De Krim aan de Roggeslootweg begint om 20.00 uur een lezing met als titel 'Texel, natuur in de noordkop'. Toegang ƒ5,-. In Cinema Texel draaien Toy Story 2 (aanvang 13 45 en 16.00 uur), De IJzeren Reus (15 30 uur). The talented mr. Ripley (18 30 en 21.30 uur), South Park (19.00 uur) en André Hazes, de film (21.45 uur). Vrijdag 3 maart Dr. Martin Niemeyer uit Zeist houdt antroposofisch spreekuur Ernst van der Pasch, 'net even anders dan anderen'. 'Een intelligent tekstschrijver, met aandacht voor de muziek van taal, en een vaardig pianist met gevoel voor harmonie van tekst en mu ziek', viel eens te lezen in de Gro ninger Courant. De recensent stond niet alleen in zijn oordeel. Het Dagblad van het Noorden noemde zijn optreden 'muzikaal sterk' en in 1997 won hij de persoonlijkheidsprijs van het Gro ninger Studenten Cabaret Festival. Vrijdag treedt Ernst van der Pasch op in Klif 12. Cabaretier Van der Pasch is iemand die je niet zomaar typeert, zo blijkt uit het persbericht en de meegestuurde kritieken die zijn komst naar het Hoornder theater aankondigen, 'Een vaardig pianist en een zanger met een diepere en warmere klank dan je bij zijn leeftijd, Ernst is pas 25 jaar, zou verwachten Hij heeft een uitstraling die hem onmiddellijk sympathiek maakt, al voordat er nog maar één intelligente grap of doordachte filoso fie uit zijn mond is gerold.' Ook wordt van hem gezegd dat hij 'iets te mel den' heeft en 'origineel' durft te zijn, zonder zichzelf 'te overschreeuwen'. De jury van het Camerettenfestival in november 1998 prees Van der Pasch eveneens. Alleen op het gebied van compositie en de verstaanbaarheid van gesproken teksten viel wel wat te verbeteren, 'maar de manier waarop hij zijn armen en handen inzet om de tekst te ondersteunen compenseert dit minpuntje ruimschoots', oordeel den de deskundigen. Over zijn nieuwe programma, 'Zak doek vol verdriet' wordt verteld dat het is opgebouwd in de verhaal-lied- verhaal-vorm. 'Zijn presentatie is ge varieerd- Tijdens het vertellen be weegt hij zich rennend, springend en druk gebarend over het podium, ter wijl hij achter de piano rust vindt. Hoewel Van der Pasch traditionele cabaretthema's hanteert, is de uit werking daarvan net even anders dan bij anderen.' De liefhebber oordele zelf. Van der Pasch' optreden in Klif 12 begint om 20.00 uur (een diner vooraf is moge lijk vanaf 18.00 uur). De entree be draagt ƒ20,-; de 'vriendenprijs' be draagt ƒ15,- Reserveren kan via tel. 319 633. Ondanks een mooie game van Carolien Schouwstra wist het bowlingteam van de Juttertjes niet te winnen van T-Fords. In de donderdagochtend-league verloren de Pins van Flair, mede door het goede gooien van Ellen van Liere en was het Chris Krijnen die de winst voor WBZ op Klaver Vier veilig wist te stellen. Donderdagavond maakten Bart Post en Robert van Splunter het Speel kwartier onmogelijk te winnen van W'tjewel. Zij gooiden series van 710 en 711terwijl Eric Daalder daar nog een game van 198 aan toevoegde in het Maartenhuis nabij Koog Afspraak maken via me M. Commandeur of mevr. MacGillavry, tel317282De ko ten zijn in overeenstemming n de tarieven van de landelij huisartsenvereniging en word over het algemeen vergoed do het ziekenfonds. In café In den Grooten Slockb ginnen om 19.00 uur de final van de Texelse dartcompetitie In spiritueel centrum White Eag begint om 20.00 een mtroducï lezing over een workshop o» levenskunst, die half maart wor gehouden. Cabaretier Ernst van der Pasi treedt in theater Klif 12 op m zijn programma 'Zakdoek v verdriet'. Aanvang 20.00 uur 6 tree ƒ20.- In Cinema Texel draaien Ti Story 2 (aanvang 13.45 en 16 uur), De IJzeren Reus (15.30 uu The talented mr. Ripley (18.301 21.30 uur), South Park (19.00 ui en André Hazes, de film (21 uur). d Teso zet vrijdag tussen 9.35 e 16.05 uur de reserveboot in s vaart dan met twee boten, afvaarten van 10.05 vanuit De Helder en 13.35 uur vanaf Te» zijn uitsluitend bestemd voor he vervoer van gevaarlijke stoffer Er worden geen wachttijden ve wacht. Hoogwater te Oudeschi Di. 29 1.44 en 14.300 Wo. 01 2.57 en 15.50» Do. 02 4.20 en 17.30 b Vr. 03 5.50 en 18.47» Za. 04 7.10 en 19.46» Zo. 05 7.54 en 20.15» Ma. 06 8.35 en 21.05» Dl. 07 9.30 en 21.35» Aan het strand is het ongeveer een uur» der hoogwater. De zon komt 2 maart op* 7 22 uur en gaat onder om 18.20 ut maart nieuwe maan; 7 maart spnngt( i (Advertentie) (Foto Jons van Bennekom) (jtKi Itmrujitili It lui bart. Wij zijn op zoek naar een die voor ons de krant wil bezorgen op de route: Oosterenderweg/Oost en omgeving. Hier wonen ongeveer 97 abonnees. (LET OP: de wijk kan eventueel opgesplitst worden Het bezorgen is het eenvot digst voor iemand die in dezt omgeving woont. De kranten moeten dinsda; en vrijdag even na 15.00 uu in onze drukkerij aan de Spin baan worden afgehaald. Geïnteresseerden kunnei voor nadere inlichtingen te recht bij de balie van dt Texelse Courant aan de Spin' baan. Uilgcvcnj/DrukEenj Langcvcld cn dcRooy Spintwan 6 Telefoon 0222 362 600 Eax 0222 - 314 III Kees Boekei uit Oudeschild i Amsterdam geslaagd voor het men Internet Information Server en behaalde daarmee de titel Mi< soft Certified System Engin (MCSE). Pet's Place, dat met twee man speelde, had geen antwoord op de game van 203 van Dime Nicolaas en verloor met 5-0 van Hordifood. Wil Rovers van All Stars gooide een game van 213, waar TZN niet te genop kon, ondanks een game van 180 van Tmie Kok. Bij Drogisterij Mets was Martien Roeper uitblinker met een serie van 650. Uitslagen: Juttertjes-T-Fords 1-3; Pins-FlairO- 4; WBZ-Klaver Vier 3-1W't|ewel-Speelkwartier 4-1Hordifood-Pet s Place 5-0; Badweg Spor- tief-Team 12 5-0. All Stars-TZN 5-0; Drogiste- ri| Mets-Heksenketel 5-0 Visvogels- Sommeltjes 4-1 (Advertentie) Ectcsujc TUd'.n.n tl

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 2