Kinderen asielzoekers in Redmer IJskaschool nlSSI BUI Visser krijgt postuum mobilisatie-oorlogskruis Slechte communicatie: TX 19 ramt olietanker 'De Wereld' verhuist naar De Waal JT Rosa 68 firma Hin door 100.000 kg-grens TEXELSE COURANT vaatwasser vat am in Beachpark Slachtplaats Schepen flink beschadigd Jan Zijm wint ook laatste ATB-wedstrijd Medium Actie Zuinig Stoken i - -E E - s| GAS DINSDAG 29 FEBRUARI 2000 Redmer IJskaschool in De Waal wordt in de tweede ;k van maart in gebruik genomen als basisschool voor deren van asielzoekers. Die krijgen nu nog les in twee dlokalen bij de Drijverschool in Den Hoorn. Het aantal rlingen is zodanig gestegen dat er ruimtegebrek is ont- an. Een groep kleuters gaat alvast vooruit. Bij de aan- g van het nieuwe schooljaar - als de Historische Vere- ing haar eigen pand weer heeft betrokken - volgen de irige leerlingen. In totaal zullen zo'n vijftig allochtone kin- en in De Waal naar school gaan. iat de bewoners van De Waal dit ikend al door de dorpscommissie de hoogte waren gebracht, kte wethouder Nel Eelman van zijn en Onderwijs het nieuws ndag op een persconferentie end. Daarbij was ook dorps- missievoorzitter Rob Lutke ipholt aanwezig, mensen in De Waal hebben het cht volgens Lutke Schipholt goed levat. 'Het is een kwetsbare ma- i. Niet vanwege de asielzoekers, ir door de recente sluiting van de ooi. Het rouwproces is nog aan de Toch heb ik geen enkele wan- ik gehoord.' initiatief tot verhuizing van de al- itone basischool 'De Wereld' am van de leerkrachten. Zij stap- met het idee naar de wethouder. Q t aantal gezinnen met kinderen op Iden Noord en de Vogelmient is de :ste tijd toegenomen. De Wereld is haar jasje gegroeid. Eigenlijk moe- er drie groepen worden gevormd, ar voor een extra noodlokaal is in i Hoorn geen ruimte', verklaarde man 'Bovendien zijn de facilitei- in De Waal een stuk royaler.' I eersten die daarvan gebruik kun- Bn maken, zi|n de achttien kleuters ie na de voorjaarsvakantie over- Mede met het oog op het lel-leerlokaal in De Waal en de ur- itievan het ruimteprobleem, vond onderwijsteam het verstandig :e kinderen vooruit te sturen. In als de bouwwerkzaamheden de expositieruimte 'Tusse de inke' zijn afgerond, kan de Histori sche Vereniging haar onderkomen op de Groeneplaats weer betrekken en pmen de lokalen vrij voor de overige e groepen. Die komen echter pas hel aanbreken van het nieuwe co/jaar. 'De Wereld' gaat officieel 1 augustus als zelfstandige, open- •e basisschool in De Waal van kt. aantal leerlingen is weliswaar iroeid, maar op langere termijn zal omvang volgens Eelman redelijk Ibiel blijven en tussen de veertig en :ig liggen. Wel zal de samenstelling i de groep in de loop der tijd wis er. De kinderen zijn afkomstig van aanvullende asielzoekersopvang in De Koog en bij Oosterend, en met van bungalowpark Dennenoord. De vluchtelingen van Dennenoord zitten 'in de wachtkamer' van de procedure en verblijven te kort op het eiland om voor onderwijs in aanmerking te ko men. Zij kunnen op ieder moment worden weggestuurd omdat hun pa pieren bijvoorbeeld met in orde zijn. Leefbaarheid De dorpscommissie van De Waal is vanaf het begin betrokken geweest bij de besluitvorming, 'De komst van de kinderen betekent natuurlijk heel veel in zo'n kleine gemeenschap', zegt Eelman. Bij de sluiting van de school in oktober heeft het college bovendien de afspraak gemaakt dat een nieuwe bestemming in nauw overleg met de dorpscommissie zou worden bepaald. De commissie was niet tegen de komst van De Wereld, maar ziet de plannen die zij met de school had wel in rook opgaan. 'We wilden er een ontmoetingsplek van maken, waar allerlei sociaal-culturele activiteiten worden georganiseerd. Eén van de lokalen zou bijvoorbeeld kunnen wor den ingericht als computerruimte Dat gaat nu helaas niet door', zegt Lutke Schipholt. 'We moeten nu meer dan ooit op zoek gaan naar alterna tieven. De leefbaarheid van het dorp staat op het spel.' Lutke Schipholt betreurt het diep dat De Waal door de sluiting van winkels, het café en vooral de IJskaschool een 'forensen dorp' is geworden. 'Het bekende boek van Geert Mak ('Hoe God ver dween uit Jorwerd', red.) is naadloos van toepassing op De Waal. Als we niets doen verdwijnt de ziel uit het dorp Hij beaamt wel dat de spe lende kinderen op het schoolplein weer voor wat levendigheid zullen zorgen. De Waalder bevolking staat volgens wethouder Eelman nu voor de keuze in hoeverre zij wil participeren in het schoolleven 'Er zijn bijvoorbeeld leesmoeders nodig en de kinderen zullen ook wel eens op pad gaan, bij voorbeeld om een kijkje te nemen op een boerderij.' Lutke Schipholt zegt dat Eelman wat dit betreft geduld moet hebben. 'De sluiting van de school heeft diepe wonden geslagen en is nog lang niet door iedereen ver werkt.' Om dezelfde reden hebben leden van de dorpscommissie zon dag een nieuwsbrief rondgebracht en op een aantal adressen de komst van de asielzoekerskinderen persoonlijk medegedeeld. De Wereld gaat werken volgens een 'continurooster'. Dat wil zeggen dat er tussen de middag maar een korte pauze is van een half uur. Daarin kun nen de kinderen spelen en een hapje eten. De lessen zijn vroeg in de mid dag afgelopen. De scholieren worden met busjes gehaald en gebracht De minister van Defensie heeft Willem Arie (Bill) Visser postuum het mobilisatie-oorlogskruis toe gekend. De op 16 december 1992 overleden Koger, die jarenlang ei genaar was van pension Het Witte Huis, kreeg de onderscheiding 'als blijk van respect en waardering voor zijn inzet onder buitengewoon moeilijke omstandigheden', zo blijkt uit de toelichting die werd toegestuurd aan zijn weduwe, Joke Visser-van den Houdt. Heel bijzonder is de onderscheiding nacht is in een vakantiewoning op ichpark Texel aan het Stappert je! de motor van een vaatwasser lor nog onbekende oorzaak in md gevlogen. De vakantiegangers en gezin uit Harderwijk - werden ir de rook uit hun slaap gewekt, brandweer had maar even tijd lig om het vuur te blussen. Om uur werd het sein 'brand mees- gegeven. schade viel mee, maar vanwege ndringende rookgeur zal het ge- de vakantie in een andere woning volgen. Een jonge Bill Visser in krijgstenue. VERVOLG VAN PAGINA 1 rken horen. Dan zit ik met een pro- sem. Dan word ik dus in m'n be- ijfsvoering beperkt. En toen ik hier ig zitten was het nu net de bedoe- g dat dit niet meer zou gebeuren, het is nog maar de vraag of het bij n huis blijft. Want aan de aricoweg woonde ook eerst één amilie. Uiteindelijk kwamen daar ook neer mensen. Hier staan verschil- ide bedrijven. Die ondernemers bben dezelfde rechten als ïnnink. En als er meer mensen gaan )nen, is dat hun goed recht. Maar in kunnen er ook meer mensen aan klagen. Ik ben niet het enige 'drijf waarvan ze last kunnen onder- ïden. De familie Schagen gaat hier voorbeeld een windmolen bouwen, s hier dan toch woningen komen, in hadden ze me beter een wat ntralere plek op het bedrijven- rrein kunnen geven en met zo ach- ©raf. Dan had ik mijn bedrijf toch wat teter kunnen presenteren.' Rechter :en woordvoerder van de gemeente at weten dat er in het betreffende estemmingsplan geen bepalingen in opgenomen op basis waarvan "nnink een bouwvergunning kan [orden geweigerd. Voor het nieuwe •drijventerrein in Oudeschild is na aandringen van de raad wel een be paling opgenomen die de bouw van woonhuizen uitsluit. Het bezwaar van Van Heerwaarden is in januari aan de orde geweest in de adviescommissie voor bezwaar- en beroepsschriften, die hierover advies uitbrengt aan het college, De inhoud hiervan is niet bekend. Mocht het besluit van b en w in het nadeel van Van Heerwaarden uitvallen, dan kan hij naar de rechter stappen. De TX 19 met ingedeukte neus in de Helderse haven. De TX 19 is vrijdagmorgen op een kleine vijftig mijl ten westen van Den Helder vol op een Noorse olietanker gebotst. Schipper-eige- naar Fup Krijnen raakte daarbij lichtgewond. Beide schepen liepen fikse schade op. Volgens Krijnen had de tanker achter de Elisabeth Christina langs moeten varen. De schipper wijt de aanvaring vooral aan de gebrekkige communicatie die eraan voorafging. 'De tanker kwam van de verkeerde (Foto Bert Koning) kant binnen varen. Hij nam voorrang en sneed ons, terwijl hij achter ons langs had moeten varen', zegt Krijnen. Toch wil hij de schuld met volledig bij de onder Liberiaanse vlag varende olietanker Tromso Reliance leggen. 'Beide schippers moeten er alles aan doen om een aanvaring te voorkomen:' De Raad voor de Scheepvaart zal de schuldvraag moeten beantwoorden. De Raad zal zeker de gesprekken meewegen die rond 9.00 uur aan het ongeluk voorafgingen. Krijnen stond aan het roer - de bemanning lag te slapen - en praatte via de boordradio met de kapitein van de tanker. 'Vol gens mij was het een Griek, Hij sprak Engels met een vreemd accent. Ik kon hem niet verstaan.' Volgens Krijnen heeft de bemanning van een boortoren ook met de kapitein ge sproken en bevestigd dat de man slecht was te verstaan. Maar Krijnen geeft ook ruiterlijk toe dat zijn Engels niet zo best is en dat mede daardoor de communicatie slecht verliep. Toch begrijpt hij met waarom de tanker niet is uitgeweken toen bleek dat het con tact met de TX 19 niets uithaalde. Even heeft Krijnen zelf overwogen om het roer om te gooien, maar vond dat te gevaarlijk. Als de tanker hetzelfde zou doen, zouden de schepen op veel hogere snelheid zijn gebotst. Krijnen, die in de stuurhut de hevige klap opving, liep bij de aanvaring enkele kneuzingen op 'Ik ben ook nog wat stijf. Maar dat is met een paar weken wel over.' De rust van de bemanning werd ruw verstoord. De mannen zijn enorm geschrokken, maar mankeren niets. Met de schepen is het anders ge steld. De TX 19, die zich met de neus in de tanker boorde, ligt met zware averij bij scheepswerf Visser in Den Helder. De neus moet er volgens Krijnen worden uitgesneden en ver vangen door een nieuwe. Hij hoopt dat de klus binnen drie weken is ge klaard. 'De scheepvaartinspectie en expertisebureaus komen eraan te pas. Drie werven moeten voor de re paratie inschrijven, maar ik geef de opdracht aan Visser. Uiteindelijk mag de eigenaar dat bepalen.' De tanker, die 80.000 liter olie vervoerde maar daar niets van heeft verloren, ligt met een scheur in de wand in de haven van Rotterdam. niet, weet ook de in Baarn woonach tige Ed Vermeulen, een neef van Vis ser, die het kruis vorig jaar aanvroeg bij het ministerie, 'ledereen die in actieve dienst was tijdens de mobili satie heeft er recht op. Je hoeft geen heldhaftige daden te hebben verricht of mensen gered Maar ik vond het gewoon leuk en ik denk dat oom Bill het met me eens zou zijn geweest. Ik herinner me hem als een man die van belangstelling hield. Hij stond liever bij het hekje in de voortuin dan dat hij binnen in de kamer bleef zitten.' Gedetailleerde achtergronden van zijn oom, die op 28 augustus 1917 in Den Helder werd geboren en een broer was van zijn moeder, kent Vermeulen niet. 'Ik ben erg in ge schiedenis geïnteresseerd. Niet zo zeer in feitjes, alswel in het verhaal dat achter mensen schuil gaat. Ik verzamel alles over mijn familie en was eigenlijk bezig de gegevens over mijn schoonvader boven tafel te krij gen, toen ik ontdekte dat oom Bill óók beroepsmilitair is geweest. Wat hij precies heeft gedaan, is me niet he lemaal duidelijk. Mijn tante kan ik het helaas met meer vragen. Ze verblijft in het verpleeghuis en is er geestelijk niet meer toe in staat.' Wel weet Vermeulen dat zijn oom in oktober 1937 onder de wapenen werd geroepen en een opleiding tot onderofficier volgde. Hij verwierf de rang van onderofficier en besloot aan het eind van zijn diensttijd voor nog eens zes jaar bij te tekenen. 'Daarna moet hij op Texel zijn geweest, waar hij mijn tante heeft leren kennen. Zij is een stiefdochter van Mak, de schoolmeester. Die was op oudere leeftijd getrouwd met zijn huishoud ster, die al een dochter had: mijn tante Joke.' Toen de Duitsers Nederland binnen vielen en tot overgave dwongen, werd het Nederlandse leger gedemobiliseerd en werden de man schappen met groot verlof gestuurd. Of Visser op dat moment op Texel was, weet Vermeulen niet met zeker heid te zeggen. 'Ik heb oom Bill wel Het mobilisatie-oorlogskruis dat Visser postuum werd toegekend. Rosa 68 is geen koe die bijzonder uitblinkt, maar wel een dier dat re gelmatig heeft gekalfd. Tien nako melingen bracht ze ter wereld en dat kom je bij de huidige genera tie hoogproductieve, maar minder vruchtbare dieren niet vaak meer tegen. Onlangs brak de melkkoe door de 100.000 kilogram-grens. 'Moeten we daar de krant nog bij halen?', vroegen eigenaars Jaap en Theo Hin van de Nesweg zich in gepaste bescheidenheid af. De re dactie vond van wel, want Rosa 68 mag dan zo'n beetje de 258t0 koe op Texel zijn die deze magische grens overschrijdt, het blijft een presta tie van formaat. Ook nu de eerste Texelse koe de 10.000 kg grens vet en eiwit is gepasseerd. Voor de gebroeders Hin zelf is een 100.000 kg-koe met zo bijzonder meer 'Ze is al de vierde uit onze stal die dit presteert.' Als je zoveel jubilarissen hebt gehad, zijn uit de statistieken best opmerkelijke zaken af te lezen. Bijvoorbeeld dat Gretha 55, die in 1985 door de 100.000 brak, die grens op haar zeventiende pas seerde. Vijftien jaar later evenaart Rosa 68 deze prestatie in dertien jaar. 'De productiviteit is in al die jaren omhoog gegaan. Dat heeft meerdere oorzaken. De genetische aanleg van de dieren is groter', doelt Hin op stier Rowntree Elevation Hylite, die sperma leverde voor Rosa 68, een dochter van Rosa 40. Haar verschij ning mag er zijn. Haar type kreeg een waardering van 86 punten, haar uier 87, de benen 83 en het algemeen voorkomen 87. Maar met aanleg alleen komt een koe niet tot een hoge melkproductie. 'Een dier dat de wil heeft om veel melk te produceren, moet ook nog de moge lijkheid hebben. Het heeft te maken met management van de stal en voe ding. Er is veel onderzoek verricht naar een uitgebalanceerde samen stelling van het voer. Dit vraagstuk wordt steeds gecompliceerder.' Dat een 100.000 kg-koe nog altijd respect afdwingt, bevestigde de komst van een delegatie van zuivel- producent Melkunie en van de Coö peratieve Rundveeverbetenngs- organisatie CA Delta. Zaterdagavond, toen ter ere van Rosa 68 in manege Akenburg een receptie werd gehouden, kreeg de koe een krans omgehangen. eens verhalen horen vertellen over Kornwerderzand, maar wanneer dat precies was weet ik met. Ook met of hij in de oorlog op Texel was. Wél weet ik dat mijn oom en tante in 1943 op Texel zijn getrouwd. Ik was bruids jonker en ben samen met moeder vanuit Den Helder naar het eiland gegaan. Dat moet wel met een spe ciaal pasje zijn gebeurd, heb ik me later gerealiseerd, want de Duitsers hadden Texel afgesloten.' Verhalen die op Texel de ronde doen dat Visser 'fout' zijn geweest in de oorlog, kent Vermeulen niet. 'Ik weet wel bijna zeker dat meester Mak met de NSB sympathiseerde of er zelfs lid van was. Of hij oom Bill daar ook toe verleid heeft, kan ik niet zeggen. Maar hij kwam er natuurlijk wel over de vloer, om zijn vriendin te bezoeken, en ik zou me kunnen voorstellen dat Texelaars daaruit de conclusie trok ken dat hij dus ook wel fout was.' Na de oorlog werd Visser grenswacht voor de marechaussee in Zeeuws- Vlaanderen. 'Dat moet een span nende tijd zijn geweest. Er werd toen nog volop boter gesmokkeld tussen Nederland en België. Ik heb daar wel mooie verhalen over gehoord.' In 1948 namen Visser en zijn echtge note Het Witte Huis over. Ze maak ten er een bloeiend bedrijf van en de markante Bill werd een bekende Koger, die overal een mening over had en opviel door zijn opvallend Engelse accent. 'De rest is wel be kend. Maar ik blijf geïnteresseerd in nieuwe verhalen over hem, zeker wat de oorlog betreft.' Theo (links) en Jaap Hin, met in hun midden de 100.000 kg-koe Rosa 68. (Foto Gerard Timmerman) Slachter Aad van Heerwaarden verwacht dat hij door de bouw van een woonhuis pal naast zijn bedrijf m de toekomst in z'n bedrijfs voering kan WOrden belemmerd. (Foto Gerard Timmerman) Wie Vermeulen wil helpen, kan schrij ven naar Heemskerklaan 64, 3742 AM Baarn. Jan Zijm heeft ook de laatste wed strijd van het seizoen voor ATB- rijders gewonnen. In de negen voorgaande races had hij al zo'n voorsprong opgebouwd dat hij onbereikbaar was geworden voor zijn concurrenten en het uitrijden van de wedstrijd al genoeg was voor de eindoverwinning. Zijm had er echter zin in en ging na veertien ronden zegevierend over de finish. Hij spaarde zich dus niet voor het Texels kampioenschap crosslopen, dat een dag later op het programma stond en waar hij met relatief gemak de beste veteraan werd. Een andere doorzetter, Rien Brouwer, werd tweede. Hij zou een dag later in een nog iets snellere tijd dan Zijm tweede worden bij de senioren. Guido Banda kwalificeerde zich als derde in de ATB-wedstrijd Bij de jongste jeugd was Dorian van Rijsselberghe op dreef. Hij pakte de overwinning voor de eveneens goed rijdende Rick van der Vis. Thomas Buis werd derde. De oudere jeugd Het medium Lia Schipper is zondag te gast in The White Eagle aan het Schilderend in Den Burg. Aan de streed in vier ronden fanatiek om de ereplaatsen. Ruben van Vliet won, vóór Douwe Monsma en Pim Lexmond De door pech achter volgde Marcus Bakker liet Simon Keyzer toch nog achter zich en ein digde als vierde. In de B-poule ging de strijd over tien ronden. Adriaan van Rijsselberghe. tijdens de sportverkiezingen ge kroond tot 'het talent van 1999'. ging er na de start samen met Stefan van Vliet als een speer vandoor. Ze bouw den een grote voorsprong op de rest van het veld op en moesten toen onderling uitmaken wie de beste was. Van Rijsselberghe toonde zich net iets beter Natascha van der Vis, die een dag later ook in actie kwam bij het hardlopen, reed in haar eigen tempo en werd derde. Joost Hoogenbosch veroverde de vierde plaats en stelde daarmee de eind overwinning veilig. Opmerkelijk was de race van Marijke Stark. Na een lekke band in de tweede ronde vervolgde zij de race op de fiets van jeugdrenner Thomas Buis. Zij eindigde ten slotte als der tiende en laatste, maar oogstt veel lof voor haar doorzettingsvermogen. hand van meegebrachte bloemen zal zij met het publiek werken De bijeen komst begint om 14.00 uur, de toe gang bedraagt ƒ10,-. Voor meer in formatie: 314158. (Advertentie) NOORD - HOLLAND jaarver streetver- totaal streel- bruik m' bruik m' verbruik m' z 800 24 398 O 1000 30 496 1200 37 598 1400 43 698 1600 49 794 1800 55 897 -, 2000 61 997 2200 67 1099 2400 73 1197 2600 79 1298 2800 85 1394 3000 91 1495 3200 98 1598 L s 3400 104 1695 t 3600 110 1796 3800 116 1894

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 5