Declaraties en representatie gemeente tegen het licht 1-1-2 BM Hier zul je geen affaire Peper tegenkomen' .TEXELSE iulppost Pontweg erstrating Paelwerck en Abbewaal Basketbal texelsêS^ourant Adverteren? COURANT ORDE ATGtLOPEN Laatste waarschuwing DAAR RED JE LEVENS MEE VRIJDAG 3 MAART 2000 VERVOLG VAN PAGINA 1 ileegd en is Texel op de wachtlijst [et. omdat het hier nog wel ging. r we praten belangstellend mee. is een prachtig aanbod', zegt ;men Jilderda van het Texelse s. Het bureau aan de isomlaan stamt uit 1968 en is be- re verouderd eigenlijk te klein, tst moest er een kleedruimte ien en hebben we een verhoor- er moeten opofferen. Zo blijven bij aanpassingen maar door- uiven. Ook de regiovertegen- xdiger heeft gezegd dat daar een keer een eind aan komt. Verbouwin gen worden met meer uitgevoerd, alleen nog onderhoud en de noodza kelijke kleine veranderingen.' De Texelse politie zal de mogelijkheid om in de nieuwbouw bij de Pontweg te participeren binnen de regionale or ganisatie aan de orde stellen. De Gewestelijke Gezondheidsdienst (GGD) is sinds kort naast Univé ge huisvest aan de Jonkerstraat in Den Burg en zou volgens de gemeente mee willen verhuizen naar de centrale hulppost. De GGD is op Texel actief in de jeugdgezondheidszorg, de me dische advisering voor gehandicap tenvoorzieningen en keuringen in het kader van de wet ARBO. De planologische aspecten van het plaveisel van het Paelwerck, sen de Waalderweg en de jewaal, wordt de komende ie weken vernieuwd. In verband t de werkzaamheden wordt het keer van en naar De Mars geleid via de Bernhardlaan en Sluyscoog. Voor de tijdelijke sluiting van de Abbewaal wordt je sloot tussen de Waalderweg het braakliggende terrein te- over de Gamma een tijdelijke aangelegd. Op de Waalder- tussen de Georgiëweg en iyertebos geldt tijdelijk een iximum snelheid van zestig kilo- iter per uur. 3lina de overlast voor het verkeer zo erkt mogelijk te houden, hanteert lemeente bij het woonrijp maken het betreffende tracé een strak erna Nu het voorbereidende werk ift plaatsgevonden, vindt deze week de aanbesteding plaats. Zodra de aannemer bekend is, wordt zo snel mogelijk met het werk gestart. Het is de bedoeling dat het werk in sneltreinvaart wordt uitgevoerd. Dein blokverband gelegde straatstenen worden verwijderd en opnieuw ge legd. Om het verkeer in goede banen te leiden wordt ter hoogte van de kruising Paelwerck-Abbewaal een verkeersdruppel (vluchtheuvel) aan gelegd. Zodra het straatwerk aan het Paelwerck is voltooid, kan het verkeer van en naar De Mars weer de korte route volgen. Daarna is de Abbewaal aan de beurt. In de berm waar nu re gelmatig auto's worden neergezet, wordt een parkeerstrook aangelegd. De route vanaf de Waalderweg. via de tijdelijke dam naar de Abbewaal. ligt gedeeltelijk over het braak liggende bouwterrein, waarover een noodverharding zal worden aange legd collegeplan staan voor de vergade ring van de raadscommissie Ruimte, Wonen en Economie van dinsdag 21 maart op de agenda Aangezien de raad al de intentie heeft uitgesproken om aan het voornemen van b en w mee te werken, zal het plan naar ver wachting instemmend worden be groet. De financiering zal - nog afgezien van de budgettaire onzekerheid bij de politie - de nodige voeten in de aarde hebben. Er moet een verdeelsleutel worden gevonden zodat de partners elk naar evenredigheid bi|dragen in de kosten van de bouw en het ge bruik. Direct en indirect zijn daarbij de gemeente, het rijk, de provincie, het gewest en ziektekostenverzekeraar Univé betrokken. Het college heeft inmiddels om een onderhoud ge vraagd met de staatssecretaris van Binnenlandse Zaken Verder speelt de bekostiging van een volwaardige ambulancevoorziening op de waddeneilanden een rol. In deze langslepende kwestie is volgens ge meentesecretaris Zoon het laatste woord nog niet gezegd. Het jeugdteam van basketbalvereni ging De Mareis speelt zaterdag in Sportlaan Den Helder tegen Break Out. Deze wedstrijd begint om 13.30 uur. Bij de senioren hebben zowel de dames als de heren een weekend vrij. y"or Zgpi-Ji-ttlt mkd ktrt. Langeveld en de Rooy Spinbaan 6, tel. 35 26 00, fax 31 41 11. Geopend tijdens kantooruren. GEMtf NTEL'JKf 0KE MAAR DAN iS HET GEDONDER MET DiE ATOOMBOMMEN WÈL VAk /lltiAAHA'n»! VOOR 00* MM OAN EtHf TOllftfUf W5»i»iW» Tit'j «AtórtflD VAU BE DftO? HEf DE HEESTE MOoGxCHTiNG ■Z VEIUCENOS LAMSRUGGETJEStexele MAGN OOK EEN BON lEKEk HÈ? C'EST BON! hn n LE.UK e'lLAMD HIEP. 8RENGT HE OP EEN ioEETjE SLAófft fraude is in Nederland aan de orde van de dag. De ene na tie andere verduisteringszaak komt aan het licht, terwijl ook prominente Nederlanders, als ministers, burgemeesters en wethouders het nieuws haalden wegens (vermeend) gesjoemel met gemeenschapsgeld. Hoe zit dat bij de ge- neente Texel? Hoe zijn de vergoedingen en onkosten- Jieclaraties van bestuurders en ambtenaren geregeld? En hoe hoog zijn de kosten voor representatie? 'Hier zul je geen affaire-Peper tegenkomen', verzekert gemeentesecretaris Piet Zoon, die de TC-redactie een kijkje bood in de (declaraties van het college van b en w. waarna het bedrag, tezamen met het salaris wordt overgemaakt. Er is een strenge, drievoudige controle waar door fraude wordt voorkomen. Bo vendien moet de ambtenaar meer dere malen zijn handtekening plaatsen onder een verklaring. Alles wordt tot op de bodem toe uitge zocht.' Werkman denkt dat de sociale con trole op Texel groter is dan aan de vastewal. Hij doelt op het (fictieve) voorbeeld van een collega die claimt naar de overkant te zijn geweest, ter wijl zijn auto voor het huis stond. 'Zo iets wordt hier eerder opgemerkt dan in de grote stad.' Maar volgens finan cieel beleidsambtenaar Piet Moree meenschap, uit ambitie of noem het voor mij part eerzucht of ijdelheid. De hoogte van de vergoeding maakt mij niet zoveel uit. Het wordt bij m'n sa laris opgeteld, dus ik hou er toch niet veel van over. Bij GroenLinks hebben we afgesproken dat we een deel van de vergoeding aan de partij geven.' Gerard Weijers (Texels Belang): 'Het gaat mij niet om de vergoeding. Ik ben blij dat ik iets voor het algemeen belang kan doen en het is mooi mee genomen dat dat niet altijd een hoop geld hoeft te kosten. Een volledige uurvergoeding voor de raadsleden is voor geen gemeente te betalen. Zelfs bij de helft denk in nog dat het de pan uitrijst.' Weijers houdt het aantal uren bruto jaarsalaris van ƒ53.173,-, een tarief dat is vastgesteld door de mi nister van Binnenlandse Zaken. Dit bedrag houdt verband met het aan tal inwoners binnen een gemeente. Texel valt in de categorie 14.000 tot 24.000. Eigenlijk heeft Texel circa 13.000 inwoners, maar wegens het toerisme en de daarmee verband houdende complexiteit binnen de gemeente, is het eiland hoger inge deeld. Wethouder Peter Bakker redt het met om zijn werk te klaren binnen de circa 27 uur per week die er voor staat. 'Ik hou het met exact bij. maar er komt nogal wat voor kijken. Besturen, stukken lezen, bijeenkom sten bezoeken, reizen en noem maar leden van het college van b en w nangen naast hun salaris een lostenvergoeding, die onder an- is vastgesteld op basis van het ital inwoners en de oppervlakte de gemeente. Een wethouder )t maandelijks een onbelaste bij- Ie van ƒ650,17 op de rekening tort, de burgemeester een kleine iderd gulden meer. Deze vaste lage geldt als vergoeding voor oepskosten, zoals representatie, presentje, een kopje koffie en het voer op het eiland. Voor de reis- ten die de bestuurders aan de tewal maken, ontvangen ze op is van declaraties een aparte ostenvergoeding. Punctueel g maar welke bonnetjes jullie op il willen hebben, dan kunnen jul- gang gaan', reageert wethouder er Bakker, verantwoordelijk voor gemeentelijke financiën, op de ag of we deze reiskostendec- ties mogen inzien. Uit de over men van 1999 Is af te lezen dat de gemeester het meest aan de tewal was te vinden. Uit laraties van 19 maart tot 6 mei tt dat mevrouw Geldorp negen naar de overkant is geweest, ar ze in die periode in totaal 1007 meter aflegde, goed voor een ver ding van 60 cent per kilometer, algemeen geaccepteerd tarief, de toelichting blijkt dat het In alle 'allen reizen betrof die verband den met haar ambt. Zo woonde tnder andere de installatie bij van hoofdofficier van Justitie in maar en was ze in april present bij afscheid van gedeputeerde Lag- d in Haarlem (166 km). Ook de dtkosten kreeg ze vergoed. Onze gemeester behartigt onze belan- zelfs in het buitenland. 18 okto- declareerde ze een treinbiljet voor bezoek aan Georgië (ƒ511,-) en november noteerde ze op haar muiier 884 kilometer voor bezoek een internationale conferentie r de wadden (Stade) in Hamburg, declaraties van de burgemeester ian binnen het gemeentehuis als punctueel bekend. Er ontbreekt lerdaad geen bonnet|e. Bescheiden 'geleken bij de declaraties van de 'gemeester zijn de staatjes van de thouders bescheiden. 24 januari ekte Peter Bakker een reis naar hagen (50 km) voor milieu-overleg februari noteerde hij een rit naar adem (160), waar hij overleg Tcle met gedeputeerde Hen de Boer. Waar de andere wethouders vrij regelmatig hun lijsten met declaraties indienen, komt Daan Schilling, meestal na lang aandringen van Piet Zoon, gemiddeld twee keer per jaar met z'n onkostennota's aanzetten. Zijn langste rit was in november, toen hij een bezoek aan Schiermonnikoog noteerde, een reis van 290 km. Nel Eelman is uit hoofde van haar func tie in 1999 ook een aantal keren met de auto naar de overkant geweest. Vanaf 23 september tot 5 december legde ze 883 kilometer af. Als er bij komende kosten zijn, bijvoorbeeld doordat er meerdere personen mee gaan voor wie een kopje koffie of een maaltijd wordt gekocht, is dit, inclu sief de bonnetjes, in de declaraties terug te vinden. De TC-redactie kan niet anders dan concluderen dat de declaraties keurig in orde zijn. Zelfs de kopjes koffie konden worden ver antwoord. 'De leden van het college controleren eikaars declaraties', ver klaart Piet Zoon, die zijn bonnetjes door de burgemeester laat fiatteren. Zoon staat erop dat de redacteur ook zijn opgaven inziet. 'Want met al die verhalen over gouden handdrukken voor gemeentesecretarissen wil ook ik worden gewogen Van de ambte lijke medewerkers is Zoon het meest aan de overkant te vinden. Hij ont vangt net als zijn collega's geen vaste onkostenvergoeding, maar mag, af gezien van woon-werkverkeer, alle kilometers die hij voor zijn werk aflegt declareren. Per kilometer geldt ook voor de ambtenaren een vergoeding van 60 cent. Medewerkers die hun werk op de fiets doen, bijvoorbeeld het inspecteren voor lepziekte, mo gen een bedrag van 16 tot 19 cent declareren. Ook de opgaven van Zoon zijn smetteloos. Voor een dienstreis naar Leeuwarden (overleg over het ambulancevervoer op de wadden) declareerde hij 204 kilome ter, 26,70 voor de boot en 7,50 voor een broodje en een kop koffie. Uit de lijst blijkt dat Zoon in februari zes keer voor zijn werk aan de vaste wal was te vinden. Reizen in verband met zijn lidmaatschap van Provinciale Staten, zijn niet terug te vinden. 'Ik hou werk en privé strikt gescheiden, al is het soms te combineren.' Goed geregeld De controle van de declaraties door ambtenaren is goed geregeld', zegt Onno Werkman van de sector Midde len. 'De maandelijkse kosten die col lega's voor de baas hebben gemaakt moeten iedere maand voor een be paalde datum worden opgegeven. Prominente bestuurders, zoals hier gedeputeerde Hen de Boer in 1998 bij de opening van het fietspad de Umietweg, komen tijdens een bezoek aan Texel zelden iets te kort. 'Je moet wel eens een spierinkje uitgooien om een kabeljauw te vangen', aldus gemeente secretaris Piet Zoon. (Foto arch#f Te>etse> Courant) moet die sociale controle niet worden overschat. Texel is ook weer met zó klein dat we elkaar allemaal kennen. Wel is het zo dat we eerder geneigd zijn elkaar in de gaten te houden dan elders. Maar dit heeft geen invloed op het financiële beheer van de ge meente.' Raadsleden Leden van de Texels gemeenteraad krijgen per maand een bruto-vergoe- ding van ƒ677,08. Ter vergelijking: een collega in Den Helder (60.000 inwoners) beurt elk jaar ƒ21.000,50. Het salaris is belastbaar en wordt dus bij het inkomen opgeteld. Daarnaast is er een onbelaste maandelijkse onkostenvergoeding van ƒ151,42, voor telefoon, etc. Hoe ervaren de raadsleden deze vergoeding? Arthur Oosterbaan (GroenLinks): 'Het is na tuurlijk een schijntje voor de hoeveel heid werk die ik er in steek. Ik besteed op z'n minst tien uur per week aan het raadswerk, en ik denk nog wel wat meer. En daar reken ik de recepties niet bij. Maar wel de vergaderingen, de voorbereiding, overleg met de fractie, allerlei contacten met men sen. Het is best intensief werk. Maar voor het geld ben ik met in de raad gaan zitten. Ik doe het voor de ge- dat hij in de politiek steekt niet bij. 'Ik heb een eigen bedrijf. Werk en poli tiek lopen bij mij door elkaar heen. Als lid van de beroeps- en bezwaar schriftencommissie. die één of soms twee middagen in de maand bij el kaar komt. is hij de nodige tijd kwijt om zich te informeren over kwesties. 'Daarvoor moet je soms wel eens bij burgers langs.' Idealisme De Groot schat per week zo'n 20 tot 25 uur kwijt te zijn aan het raadswerk 'Met alle onkosten die ik maak, voor de telefoon, benzine, briefpapier, et cetera, en na aftrek van de belasting denk ik dat ik onder de streep mets overhoud. Toch erger ik me aan de batten over de hoogte van de vergoe ding. Juist doordat dit bedrag niet hoog is worden mensen uit idealisme gedreven om de politiek in te gaan. Geld mag geen motivatie zijn. Met de vergoeding van wethouders ligt het anders Voor hen vind ik de vergoe ding beneden de maat. Zeker als een wethouder geen gekozen raadslid meer hoeft te zijn, verwijst hij naar de discussie rond dit plan. Wethouders Een wethouder op Texel (deeltijd op basis van 70 procent) geniet een op. Ik denk dat ik. naast de twee da gen die ik nog voor de PTT werk, bij elkaar toch wel een dagtaak aan het raadswerk heb.' Weijers: 'Ik denk dat het, gezien de kwaliteit en de tijd die er voor het wethoudersschap komen kijken, tijd is dat de vergoeding voor de wethou ders wordt herzien. In Den Haag gaat men uit van het aantal inwoners per gemeente. Ik denk dat dit een ach terhaalde methode is. Er komt als bestuurder tegenwoordig zoveel op je af. Het is allemaal erg gecompli ceerd geworden.' De vraag is of de hoogte van de vergoeding voor Weijers persoonlijk reden zou zijn om tijdens de volgende raadsperiode van een eventueel wethouderschap af te zien. 'Ik denk dat ik het wel zou doen, omdat ik zelf geen moeite heb met de hoogte van het wethouderssalaris. Maar dan zou ik wel iemand voor halve dagen moeten aannemen, die kan zorgen dat mi|n assurantiebedrijf kan doordraaien Dat zijn natuurlijk wel zaken die je moet afwegen.' Representatiekosten Naast de vergoeding van de onkos ten haalden uit de hand gelopen kos ten voor representatie ook de lande lijke pers. Texel gaf er vorig jaar ƒ65.000,- aan uit, ƒ25'.000,- meer dan geraamd. Wat valt er op Texel allemaal onder representatiekosten? Zoon. 'Dat varieert van tot het koekje dat gemeentebode Piet Roeper tij dens de raadsvergadering rond brengt, het rondje na afloop van het jaarlijkse overleg tussen college en dorpscommissie, een afscheids receptie voor een bestuurder of amb tenaar tot de huur van het busje om een gedeputeerde over het eiland te vervoeren en de Hoornderring als geschenk voor bijvoorbeeld het col lege van Den Helder. 'Als eiland staan we nu eenmaal in de belangstelling van de provincie. We krijgen regelmatig een gedeputeerde op bezoek. Begin april komt Henri Meijdam en eind mei Enno Neef. Als gastheer wil je die goed ontvangen.' Dat betekent vaak een rondje over het eiland, onder de middag een lunch en bij een avondprogramma ook nog wel eens een etentje Spierinkje 'Je moet het zien als het spierinkje dat je uitgooit om de bekende kabel jauw te vangen', aldus Zoon. Een kwalificatie die wordt bevestigd door oud-burgemeester Jacob Gutker. 'Texel neemt binnen de provincie een heel aparte positie in. De eiland positie brengt ook voor de represen tatie extra kosten met zich mee. Als in mijn vorige gemeente Zijpe een gedeputeerde op bezoek kwam, was deze met een paar uur vaak weer vertrokken. Op Texel zit je toch wat langer vast, wat voor de gemeente extra kosten met zich meebrengt. Maar van overdreven hoge represen tatiekosten is op Texel geen sprake. De uitgaven staan op Texel altijd in verhouding tot de gebeurtenis.' Suunig en sober 'Het gemeentelijk beleid voor repre- sentatie is suunig en sober', om schrijft Zoon 'Maar als er wat is te vieren, dan doen we dat goed.' De gemeente pakte vorig jaar bijvoor beeld uit tijdens de opening van de Boerenroute. Het feest werd gecom bineerd met de oplevering van de nieuwbouw in De Waal, de verbete ring van de speeltuin en de onthulling van het beeld. 'Op zo'n moment wil je goed voor de dag komen.' De onkostenlijst vermeldt posten voor vervoer, huur fietsen, foto's, video, een kist landbouwproducten voor de genodigden, de huur van een feest tent, een hapje eten met de gedepu teerde, 125 potten Boerenjongens en een hapje en drankje bij de festivitei ten rond het thema De Waal centraal. Ludiek bedoeld waren de visitekaart jes voor gedeputeerde Hen de Boer, waarop hij als chef van het Texelse fietspadennet staat omschreven. De totale kosten van deze dag bedroe gen ƒ7.000,-. 'Je moet dit bedrag zien in verhouding tot het vele geld dat met de aanleg van de Boeren route is gemoeid Het fietspad kostte 3,8 miljoen, waaraan de provincie 2,66 miljoen bijdroeg, ofwel zeven tig procent De kosten van de ope ning zijn geen weggegooid geld. Het fietspad heeft immers landelijke be kendheid gekregen.' Bezopen 'Bezopen', oordeelt raadslid De Groot over de kosten van het openingsfeestje. 'Dergelijke gebeur tenissen zorgden er het afgelopen jaar voor dat het budget is overschre den. Zoon: 'We hadden vorig jaar een buitengewoon duur jaar. Burgemees ter Gutker nam afscheid en burge meester Geldorp werd geïnstalleerd. Op zulke gebeurtenissen komen veel mensen af en dat kost een paar cen ten.' Voor dit jaar verwachten de ge meentelijke rekenaars dat er voor re presentatie met meer dan ƒ40.000,- nodig zal zijn. De Groot: 'Er wordt gezegd dat het allemaal wel kan, omdat de inkomsten de laatste tijd zo hoog zijn. Maar we praten tijdens de komende algemene beschouwingen wel over een bezuinigingsronde. Wees terughoudend met die representatiekosten.' De Groot weigert om die reden mee te gaan met het traditionele raadsuitje en schuift ook niet aan tijdens het jaarlijkse diner in de pauze van de begrotingsvergadering. 'Mensen die het normaal gesproken vertikken om naar een kwaliteitsrestaurant te gaan, zie je dan wel met een uitpuilende buik aan de bestuurstafel.' De Groot pleitte eerder voor de instelling van een gemeentelijke rekencommissie die de kosten voor representatie gaat toetsen, maar zijn voorstel kreeg geen steun. Datzelfde lot onderging zijn plan voor het instellen van crite ria over welke cadeau's bestuurders en ambtenaren wel en met mogen aannemen. Niet bezuinigen Weijers, die bekend staat om zijn kri tische houding ten aanzien van ge meentelijke uitgaven, vindt niet dat er moet worden bezuinigd op represen tatie. 'Je kunt niet om dit soort uitga ven heen. Ook een bedrijf ontkomt er met aan. Het levert uiteindelijk z'n rendement op. Ik heb niet de indruk dat er op Texel geld over de balk wordt gegooid 'We moeten de representatiekosten goed in de gaten houden, maar ik heb niet de indruk dat het de spuigaten uitloopt', vindt Oosterbaan. 'Het raadsuitje naar Groningen valt er ook onder. En dat heb ik als héél nuttig ervaren We zijn op bezoek geweest bij een gemeente die de éénloket functie had ingevoerd, zoals dat op Texel ook gaat gebeuren. Die hadden er al een ervaring mee. Daar hebben we echt iets van opgestoken. We hebben ook aan ontspanning ge daan. We zijn naar een museum en een balletvoorstelling geweest en hebben met z'n allen lekker gegeten. Ik vergelijk zo'n dag met het jaarlijkse personeelsuitje bij EcoMare.' Gerard Timmerman (met dank aan studenten van de Christelijke Hogeschool Ede*

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 5