Bibliothecaris wil bieb laagdrempelig houden TEXELSE^COURAN' Raad Vlieland woedend op burgemeester Terschelling Sport TEXELSE^COURANT Redactie: Badmintontitel voor De Jong en Witte Ombudsvrouw gepokt en gemazeld BEZORGERS Bakelaars winnen klaverjasronde Eilandcompetitie volleybal Geen krant gekregen? Bel uw bezorgei l txtLbt COURANT Heri Hodi krijgt ƒ1400,- subsidie Giro 800800 Den Haag (put ^.izjjarll hWiM. Kantoor Warmoesstraat 45 Geopend op werkdagen van 9 00 tot 17.00 uur m.u.v. van v dagmiddag. Tel. 36 26 20 (24 uur per dag) Kampioene Nellie Witte taxeert het pluimpje voor een vernietigende smash. (Foto Bart Bosch Luuk de Jong en Nellie Witte heb ben deze week de Texelse badmin tontitel veroverd in het enkelspel. Zij versloegen in de finale respec tievelijk Marius Witte en Christa van Heerwaarden. Het club kampioenschap werd over vier wedstrijdavonden gespeeld. De nieuwe toernooiopzet is de Bad mintonclub Texel goed bevallen. Per poule - waarin de spelers naar sterkte waren ingedeeld - werd een halve competitie gespeeld. Het systeem stond gedurende vier maandagse clubavonden in sporthal Ons Genoe- gen borg voor enerverende partijen. Bij de dames, die waren verdeeld over twee groepen, ging de strijd om de titel in de A-poule tussen Nellie Witte en Christa van Heerwaarden. De eerste set was erg spannend en het ging lang gelijk op. Witte won nipt. In de tweede set bood Van Heer waarden minder weerstand en smashte Witte overtuigend naar de overwinning Bij de heren waren in drie poules een aantal fraaie partijen te zien. Vooral de strijd om de derde en vierde plaats in groep A was spannend. Ruud de Vries en Anne van de Velde hielden elkaar lange tijd in evenwicht. Het was De Vries die na een stevige drie setter beslag legde op het brons. In de finale demonstreerden Luuk de Jong en Marius Witte enkele sterke staaltjes badmintontechmek en -tac tiek. De Jong liet Witte met bekeken balletjes flink zweten en schreef de clubtitel na een zware strijd op zijn naam. Eindstanden: Dames A: 1 Nellie Witte, 2. Christa van Heerwaarden. 3. Margnet Reij Dames B: 1 Bianca Kager, 2 Astrid van Veld hoven. 3. Marijke Bakker Heren A: 1 Luuk de Jong. 2 Marius Witte. 3. Anne van de Velde. Heren B: 1Ruud Verstraten. 2 Ryan van Heer waarden. 3 Peter Hin. Heren C: 1 Jaeco Kager. 2. Kees de Weerd. 3 Jeroen van den Berg Mevrouw M.A.J. (Marjo) van Haast- recht-Thijssen uit Bakkum wordt de eerste Texelse ombuds-vrouw. Ze zal deze functie voor een pe riode van zes jaar gaan vervullen. Tijdens de raadsvergadering van dinsdag 14 maart legt ze een be lofte af en wordt ze officieel be noemd door de gemeenteraad. De benoeming vloeit voort uit de door de raad vastgestelde interne en ex terne klachtenregeling en gebeurt op aanbeveling van het college van b en w. Ingediende klachten over gedra gingen van ambtenaren, bestuurders of organen worden eerste door de gemeente zelf behandeld (interne re geling). Als de klager niet tevreden is over de afhandeling, dan kan de klacht worden voorgelegd aan de ombudsfunctionaris (externe rege ling). De klachten kunnen betrekking hebben op het niet nakomen van af spraken en het niet tijdig afhandelen van correspondentie. De ombuds functionaris kan op eigen initiatief een onderzoek instellen. Van Haastrecht heeft van 1994 tot en met 1998 ruime ervaring opgedaan in het behandelen van bezwaren en klachten. Voor de provincie Noord holland was ze lid en voorzitter van de Hoor-en Adviescommissie op grond van de Algemene Wet stuursrecht en tevens lid van dei vinciale klachtencommissie. Ooki zij sinds 1996 lid van de bezw; commissie voor Hoor en Advies de gemeente Langedi|k en 1999 lid van de commissie Ovi Geschillen van de provincie. De aankomende Texelse ombt vrouw was van 1991 tot 1998 D66 lid van Provinciale Staten. Ve beschikt ze over ruime werkerva bij de overheid in verschillende fi ties, zowel bij gemeente als si overheidsinstanties. Vanaf 1996 zorgt ze interim-management, ad en begeleiding in de non-profit tor en het bedrijfsleven. Daarn, bekleedt ze bestuursfuncties bi Volks Hogeschool in Bergen er Stichting Cultureel Platform Schoorl. De gemeente heeft voor de me functie een budget van 6.000, laar beschikbaar gesteld. De budsvrouw zal de gemeente jaarlijks een schriftelijks ver uitbrengen van de verrichte w zaamheden. Ambtelijk krijgt ze dersteunmg van de interne klach coördinator. Deze functionaris k de leiding van de nieuwe service! die binnenkort in gebruik wordt ge men. 3< Cf roen \7warL- Jexel i in het harL^ Naam Peter van Heerwaarden C.M.F. v. Heerwaarden Henk van Heerwaarden Simone Toorenburg Bob Ran Jonathan Abraha Erik van Es A. v/d Meer Stefan Huisman A. van Tongelen Mevrouw Barhorst Peter Bakker Mw. W. van Benthum J. Leijen Marian Krotje Rob Kooiman Margriet Jonkergouw Emmy Boerhorst Cor Hin C. Broekman I.F.L. de Ridder-Robijn Michiel Gerritsen D.M. Boon-Dijker Dirk Leegwater Mw. S. Koopman-Grit Dirk-Jurjen Buijsman Remon Koster Patrick de Graaf Jorrit Koenen mw. T. Witte-de Vries Danny Goënga Tobias van der Zee N. van Leersum Mara Hooyschuur Route Den Burg A, 31 i Den Burg A131 Ij Den Burg B. 312' Den Burg C. 31S Den Burg D. 313 Den Burg E. 310 Den Burg F. 31H De Zes, Bg. Houtstr., Houtwg., Witte Kruisln., Kogerwg./Kogerstr. 1-57/2-74 Jan Reystr De Mars (oudste deel en fase 3), Spinbaan De Mars v a Buytengors, Sluyscoog, Verlaet, Korfbaeck, Duykerdam, Middelton Oudeschild, Schilderweg 249-296 Den Hoorn De Koog, Bosrandweg t/m 227 en Pontweg 234 en 236 De Cocksdorp Oosterend De Waal Westerw.. Driehuizen, Akenbuurt. J. Ayeweg, Hemmerkooi Keesomlaan vanaf 45, Pontweg 72 - 95t Leemkuil, Zuid-Haffel, Waterw. Zuid-Eierland en Nieuwlanderweg Midden-Eierland, Hoofdw., Slufterw., Oorspr.w., Stengw., Limietw. Eierland, Postw. 132-213, Oorsprongw., Hollandsew. Vuurtorenweg/Krimweg Het Noorden Oosterenderweg, Ongeren, Meijertebos, (Waalen)burgerdijk, Oost Spangerw., Marsw., Kadijksw., Hallerweg, Veenselangweg, Oostkaap, Zevenhuizen Hogeberg, Reijer Keijserstr., Hallerweg 51/55, Schilderw. 160-222, Wezenland, Zuidhaffel 49 't Horntje, Pontweg 1-68. Rozendijk, Smitsweg Gasthuisstraat vanaf 82... Gerritslanderdijkje, Grensweg, Pontweg 98-110 Californiëweg, Pijpersdijk, Pontweg 123- 224, Ruigendijk. Mienterglop vanaf 41, Bosrandw. v.a. 516 Kogerweg De Kaai, Genteweg 1-6 even Hoornderw., Hemmerw Emmaln. 33, De Grie Slufterweg/Zanddijk s 311 31 hc 317 9e 3« z. en aw n 31 31 31 t at te Den Burg A: Gollards/'Samen Een. Beatrixlaan 1-39 oneven/2-58 even. Binnenburg. Bu" P. v. Cuyckstraat, Elemert, Gasthuisstraat 1 -38. Gravenstraat. Groeneplaats, Hogerstras van Hollandstraat, Hollewal, Kantoorstraat. Keesomlaan 9-39. Molenstraat. Molendwarss Parkstraat, Schilderend 6 en 10. Stenenplaats, Vismarkt. Vogelenzang. Warmoesstraat straat, Weverstraat. Pater Witteplein, Zwaanstraat. Den Burg A1: „St Jan", Beatrixlaan 41 t/m 143 oneven, Noordwester, Schoorwal. V« Golfslag, Vloedlijn, Zeebries. Dumreep Den Burg B: Achterom, Bernhardlaan 50- even en 63-121 oneven, Binsbergenstraat. Bra straat, Drijverstraat, Marelstraat. Starkenburgh. Thijsselaan. Waalderstraat 45-86. Wilhe laan 37- oneven 50-120 even, Wilsterstraat. Den Burg C: Beatrixlaan 145-. oneven en 60-...even; W. van Beierenstraat, Boogesi Dirkszoord, Gasthuisstraat 33-43 oneven en 48-76 alles, 48-76 Jonkerstraat. Kogerst/a oneven en 76-... even, Lijnbaan. Den Burg D: Wilhelmmalaan 1-35 oneven 2-48 even, Julianastraat, Burdetstraat, Mr Kn Bernhardlaan 1-61 oneven en 2-48 even, Tjakkerstr., LieuwstrHof van Geus Den Burg E: Bernhardlaan 123- oneven, Maricoweg. Schoonoordsingel, Waalderstr 48 even en 1-43 oneven. Wagenmakerstraat. Den Burg F: Emmalaan 1-44. Haftelderweg. Keesomlaan 1-7; Schilderend 1-143 one> 20-146 even. Slingerweg 21-27. Marja en Martien Bakelaar hebben de eenentwintigste competitie ronde van Klaverjasclub Den Burg gewonnen. De scores waren laag (gemiddeld 6211 punten) en in het algemeen klassement, waar Gerda en Freek Veeger de leiding behou den, veranderde nauwelijks iets. In de vierde periode zijn Nel van der Veen en Wil Kamminga de verras sende nieuwe koplopers. Martien en Marja Bakelaar waren de enigen die deze week de grens van 7000 punten wisten te doorbreken. Met een score van 7164 punten deed dit koppel goede zaken in het alge meen klassement, waar zij van de zeventiende naar de vijftiende plaats stijgen. Jaap en Theo Witte pakten met 6903 punten de tweede plaats. Dit was goed voor een plaats winst in het klassement: zij staan nu ne gende. Arend Dijker en Piet Moree behaalden met 6862 punten de derde plaats van de avond en klimmen in de algehele rangschikking naar de ze vende plaats. Theo Stoelinga en Frans Witte kwamen met een score van 6844 op cfë vierde plaats. Zij stij gen door dit resultaat naar de drieën twintigste plaats. Guusta Linneman en Jitze de Vries werden vijfde met 6839 punten en blijven tiende in het algemeen klassement. Nel van der Veen en Wil Kamminga werden zesde met 6789 punten en behaalden daarmee nét genoeg pun ten om de leiding te nemen in de vierde periode. Zij hebben een kleine voorsprong, van tachtig punten, op de nummers twee, Jaap en Theo Witte. Chris Schraag en Willem Koomen staan derde. Veel zegt het nog allemaal met, want de verschil len zijn klein. Het gat tussen de num mers één en dertien is minder dan 1000 punten. In het algemeen klassement kwamen Gerda en Freek Veeger deze ronde niet in gevaar. Zij behouden een voor sprong van een kleine duizend pun ten op Chris Schraag en Willem Koomen. Lieuwe van der Veen en Hans Westdorp behouden de derde plaats, maar kijken inmiddels tegen een achterstand van 2600 punten aan. Zij worden dicht op de hielen gezeten door Fenny en Rob Caspers, die vierde staan. Wil Derksen en Peter van Heerwaarden behouden de vijfde plaats. Programma dinsdag 7 maart: Veld A, mannen: 19.15 OSG-Super de Boer Agrifirm 20.00 Texel Autocentrale-Agrifirm Super de Boer 20.45 W'tjewel-CV.» Tx Autocentrale 21.30 Tatenhove 1-Gr Slock CVI 22 15 Tw.Balcken-Maarcob. Tatenh.1 Veld B, gemengd 19 15 Tatenhove 2-Fitt Nioz 20.00 Nioz-PrePress Center Tatenh.2 20.45 Zandbank-LenR EcoMare 21.30 EcoMare-Gouwe B Zandbank 22.15 Euroase-SI. Beverdam Gouwe B. Veld C, dames 18.30 Jozefsch.-Bar Sportief Gimsel 19.15 Gimsel-Durper Dr. SI. I. de Boer 20.00 Eierlandsche Huis-SI. I. de Boer Durper Dr. 20.45 Klif 12-Haarstudio Eierl. Huis 21.30 Question-Cinema Texel Klif 12 22.15 Westerlaken-Nokanto Question Wedstrijdleiding let en Willem (tel. 319436/315194) Uitslagen 29 februari: Teso-Texelse Autocentrale 1-2, W'tjewel-Super de Boer 2-1; Agrifirm-Grooten Slock 0-3; Tatenhove 1-CVI 2-1; DGM-Kobeko 1-2; Paal 28/De Krim 3-0; Euroase-PrePress Center 0-3, Rabo-LenR 2-1; Fitt-Slagenj Beverdam 1-2; Nioz-'t Gouwe Boltje 0-3, Zandbank-Tatenhove 2 2-1; Cocky's Kapsalon-Sportshop 2 2-1; Wiersma Meubelen-Keurslager Dros 0-3; Zeilmakerij-De Rival 0-3. Smash '68-De Krim 0-3; B&B vd Vis+den Boer-Sportshop Texel 1- 2; Salon Martme/De Oorzaak-Milly's 0-3. VRIJDAG 3 MAART 2000 Toen de in Den Helder wonende Gerdi Limonard naar de functie van bibliothecaris op Texel sollici teerde, wist ze niet van de finan ciële problemen. Dat veranderde spoedig, maar terugtrekken deed ze zich niet. Sinds woensdag is Limonard werkzaam in het ge bouw aan de Drijverstraat. 'Als één van mijn belangrijkste taken be schouw ik het om de bibliotheek laagdrempelig te houden.' Zonder al te pessimistisch te zijn, moet toch worden vastgesteld dat Limonard moeilijke jaren wachten. Het bestuur van de bibliotheek mag dan uiteindelijk de beslissingen ne men, zij wordt als bibliothecaris ge acht met goede adviezen te komen, het beleid vorm te geven en dus ook de financiële problemen aan te pak ken 'Ik ben er best van geschrokken, ia. Van de details ben ik nog niet op de hoogte, maar voor zover ik kan beoordelen zijn de maatregelen die nu worden genomen goed te verde digen De argumenten om de bibliobus af te schaffen zien er lo gisch uit. Als je de contributie ver hoogt, kan met iedereen het lidmaat schap meer betalen. Dan komen er minder mensen en dat is ook van in vloed op je inkomsten.' Limonard wijst erop dat ze daarmee bovendien hun doel voorbij zouden schieten. 'De overheid heeft de open bare bibliotheken als opdracht mee gegeven de burgers kennis te laten maken met de nieuwe mediainter net en cd-rom. Dan zul je de biblio theek laagdrempelig moeten houden. Dat beschouw Ik als één van mijn belangrijkste taken Concrete plannen om uit de geld nood te komen, heeft Limonard (nog) niet. 'Het valt me op dat de biblio theek zelf al erg aan de weg getim merd heeft Bij de bibliotheek in Den Helder, mijn vorige werkgever, hoefde dat met. Daar was behoorlijk veel gemeentegeld beschikbaar.' Ze sluit niet uit dat In de toekomst nieuwe acties op touw worden gezet om sponsors te werven. 'Misschien wel. Maar hoewel het een taak Is van bi bliothecaris en bestuur, lijkt het me in dit geval beter wanneer d? leden van het bestuur zich daarmee bezighou den. Zij hebben de contacten in de lokale samenleving Heel verschil De openbare bibliotheek in Den Hel der, waar ze sinds haar tiende woent, was tot vorige week de werkgever van Limonard. 'Ik heb er heel lang gewerkt. De eerste jaren als vrijwilli ger, daarna ben ik de opleiding gaan volgen.' De laatste zeveneneenhalf jaar was ze staffunctionaris en in die functie onder meer belast met de vervoersdienst, de boekverwerking en de automatisering. De presenta tie behoorde eveneens tot haar werk terrein, wat inhield dat ze het jaarver slag en de folders verzorgde. Ook zat ze In de activiteitencommissie en hield ze zich bezig met de nieuwe media Daarnaast bemande ze acht uur de balie van de centrale biblio theek, één van de vier vestigingen in Den Helder, waar de organisatie der tig vaste medewerkers telt. 'Ik heb het er altijd prima naar mijn zin gehad. Maar ik was toe aan iets an ders. Dit was niet de eerste vacature waarop ik solliciteerde, maar ik vind het wel leuk dat het Texel is gewor den. Met negen medewerkers en één vestiging is het een heel verschil met Den Helder. Het aantrekkelijke is dat ik hier heel zelfstandig kan werken En de plek is een mooie bijkomstig heid. Ik kom al jaren regelmatig naar Texel om er te wandelen. De Slufter is fantastisch. En de noordpunt van het eiland. Maar ook de Hogeberg is natuurlijk prachtig.' In veel opzichten denkt Limonard beleid van Jan Klerk, haar voorgan ger, te zullen voortzetten. Dat geldt ook voor het opzetten van cursussen over de nieuwe media. Hij is daar mee begonnen. Ze krijgen zeker een vervolg, want internet en cd-rom worden steeds belangrijker. Voor kleine plaatsen is dat fantastisch. Je kunt allerlei informatie zo oproepen. Dan maakt het geen verschil meer of je nu in Amsterdam woont of met. In dat opzicht is Texel geen eiland meer.' Vóór iemand goed uit de voeten kan met alle nieuwe mogelijkheden, moet echter heel wat tijd en energie wor den geïnvesteerd. Limonard: 'In het nieuwe lessysteem dat dit jaar op de middelbare scholen van start is ge gaan, wordt van leerlingen verwacht dat ze allerlei zaken zelfstandig kun nen opzoeken. Als je dat zomaar moet doen, dan valt dat niet mee. In het wegwijs maken kan de biblio theek een belangrijke rol spelen.' Een service die de bibliotheek in de toekomst zelf wil verlenen, is het au tomatische reserveren, 'ledereen met een internetverbinding kan dan thuis een boek bestellen. Je kunt nu al de catalogus opvragen, maar alleen om te zien wat er is. Daarbij loop je nog de kans dat het boek net is uitge leend als je bij de bibliotheek komt. Voor het eind van het jaar of het be gin van volgend jaar kun je via die zelfde catalogus je bestelling plaat sen. En zodra het boek beschikbaar is, krijg je thuis bericht. Als een mail- tje, dat zou het mooist zijn.' Enige schaduwkant van het succes van de nieuwe media is dat ze de bibliotheek ook op kosten jagen. 'Een pc is nu eenmaal duurder dan een kaarten bak.' Leesbeest Ondanks haar enthousiasme voor alle nieuwe ontwikkelingen, blijft Limonard zelf een 'leesbeest', zoals ze zelf zegt. 'Ik heb er met altijd tijd voor, maar ik vind het heerlijk om rus tig in een boek te duiken. Op het moment lees ik The Ants. een boek van de bioloog Wilson. Hij beschrijft op een heel knappe manier hoe een mierengemeenschap in elkaar zit. Fascinerend. Ook lees ik graag lite ratuur. Daarbij heb ik geen speciale voorkeur voor de Nederlandse of zo. En een thriller of detective op z'n tijd is ook nooit weg.' Daarnaast volgt Limonard, die met het oog op het werk van haar partner in Den Helder blijft wonen, een cur sus Arabisch. 'We hebben een voor keur voor vakanties naar woestijnen. In Jordanië zijn we geweest en on langs ook in Libië Mede daarom ben ik die cursus gaan doen.' Bibliothecaris Gerdi Limonard: 'Iedereen met een internetaansluiting kan binnenkort thuis een boek bestellen.' (Foto JoopRommeis) 'Als ik gevraagd zou worden, wil ik mijn ambt best wel uitbreiden met de gemeente Vlieland.Deze woor den van de burgemeester van Ter schelling, J. van Beukering-Dijk, hebben kwaad bloed gezet op buureiland Vlieland. Het lijkt erop dat het kleine Vlieland zich be dreigd voelt door de grote buur man: 'De uitspraak legt een onge paste expansiedrift aan de dag', aldus de Vlielandse gemeenteraad in een motie. Beukering-Dijk deed de uitspraak in Het Waddenbulletin van februari, dat een vraaggesprek hield met Ter schellings eerste burger. De uiterst verontwaardigde gemeenteraad van Vlieland veroordeelde haar hierom in een motie die maandagavond werd aangenomen De motie werd inge diend door de lokale partij ABV, de PvdA en de WD en is later verzon den aan de gemeentebesturen van alle waddeneilanden en de provincie Friesland. Binnen het Overleg Orgaan Wadden eilanden is de bestuurlijke organisa tie van de gemeenten de laatste tijd een regelmatig terugkerend agenda punt. Alle waddengemeenten heb ben zich uitgesproken voor behoud van zelfstandigheid De Vlielanders vinden dat de woorden van Beukering-Dijk aan dit streven af breuk doen en de gedachte voeden als zou binnen het OOW een centrale rol zijn weggelegd voor één bepaalde eilandgemeente. Een woordvoerder van de gemeente Terschelling vindt alle commotie een storm in een glas water. 'Haar woor den zijn verkeerd geïnterpreteerd De burgemeester bedoelde dat zij wel bereid zou zijn het burgemeester schap van Vlieland waar te nemen indien het eiland om wat voor reden dan ook zonder burgemeester zou komen te zitten.' Volgens de woord voerder moet de vraag van de inter viewer gezien worden tegen de achtergrond van de aanstaande pen sionering van mevrouw Beukermg- Dijk, De journalist was benieuwd wat zij dan met haar vrije tijd zou doen en of zij dan nog beschikbaar zou zijn voor een bestuurlijke functie. Tennisclub Heri Hodi uit De Cocksdorp krijgt met ingang van 2001 een gemeentelijke raam- subsidie van ƒ1400,- per jaar. De club denkt het geld nodig te heb ben om de exploitatie rond te krij gen. Vorig jaar maakte Heri Hodi nog ƒ152,- 'winst'. Ondanks de terugloop van het aan tal leden van 120 naar 80 weet de tennisvereniging het verlies beperkt te houden doordat een sponsor is aangetrokken. Geschat wordt dat het tekort in 2001 rond de ƒ1400,- komt te liggen. Dat bedrag is meteen de grondslag voor de subsidie. In 2004 wordt aan de hand van de werkelijke cijfers het definitieve subsidiebedrag vastgesteld. Alle bestaande Texelse sport verenigingen komen in aanmerking voor raamsubsidie. Daarmee wil de gemeente deelname aan het vereni gingsleven stimuleren. Nieuwe vere nigingen moeten eerst hun bestaans recht bewijzen. Heri Hori bestaat al sinds 1986. De terugloop van het aantal leden is voor b en w geen re den om te twijfelen aan de levensvat baarheid van de club. IN NOOD NE0ERLANDSE RODE KRUIS NOVIB TEAR FUND SAMENWERKENDE HULPORGANISATIES

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 6