Cjroen rwartsjexeh 'm het harL, Natuurmonumenten koopt opnieuw grond J buiten zoekgebied Vakantiebungalows voor seizoenskrachten Afhandeling klachten beter onder controle Vakantiegangers maken schoon schip op het strand Lachen in De Waal KTF in bioscoop m Steffens spreekt Opvallende sterfte onder eidereenden bereikbaar via Waalderweg. pijlen. TEXELSE ^COURANT SUPER DE BOER Vooruitlopend op nieuwbouw Kustpark: Speciale balie 13 maart open Zwemmertje sterft in ziekenhuis Pagverzorging oor ouderen met geheugenverlies Grondaankoop bij ruising Pontweg- Akenbuurt DINSDAG 7 MAART 2000 GERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11462 ,dvertenties/abonnementen/bezorging: ipinbaan 6 791 MC Den Burg Selefoon 0222 - 36 26 00 Elefax 0222 - 31 41 11 /erschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Redactie: Warmoesstraat 45, Den Burg telefoon 0222 - 36 26 20. fax 0222 - 32 30 00 e-mail: tcmeuws@tref.nl Buiten werktijd: Joop Rommets, tel. 31 94 05 of 06-20 31 59 89 Losse nummers 1,70, abonnementsprijs 60,40 per half jaar. Henk Slikker moest de vrouwen za terdagavond van zich afschudden in dorpshuis De Wielewaal. Bij nader inzien hield hij er toch maar eentje aan, tot groot genoegen van de vele toeschouwers die als een vak voetbalsupporters als eén man ach ter de Amateurspeler gingen staan. Pagina 2 Muziek uit films kan héél mooi zijn, maar zonder de bijbehorende beel den ontbreekt vaak de sfeer. Het Koninklijk Texels Fanfarecorps veran derde de Burg. de Koninghal daarom in een bioscoopzaal. Pagina 4 Thijs Steffens vertrekt van Texel met een blikken handdrukje van de Welzijnsstichting op zak. Roddels be spoedigden zijn afscheid als beheer der van Time Out. Met enkele be stuurders en collega's heeft hij nog een appeltje te schillen. Pagina 5 In het Waddengebied worden deze winter opvallend veel dode en ster vende eidereenden geteld. Volgens de Nederlandse Zeevogel Groep is er sprake van de hoogste aantal len sinds 1976. Op Texel zijn zowel aan de Noordzee- als aan de Waddenzeekant honderden exem plaren gevonden, ook in de havens van Oudeschild en 't Horntje. De eidereenden zijn het slachtoffer van de worm Profilicollis botulus, die als parasiet in hun darmen leeft. De vogels krijgen het diertje naar binnen door het eten van strand krabben. Door de massale aanwezigheid van de parasiet, kunnen de vogels geen voedsel meer verteren. Ze vermage ren snel en worden suf. waarna ze sterven. De bij EcoMare binnenge brachte vogels zijn vrijwel altijd zó ziek en mager, dat ze niet meer te redden zijn Het zijn voornamelijk jonge vogels die aan de epidemie bezwijken. Dit soort epidemieën treedt regelma tig op. Voor het laatst was dat het geval in 1991. Ze vallen doorgaans samen met perioden van grote schaarste aan kokkels en mossels, het hoofdvoedsel van de eidereenden in de Waddenzee. De vogels zouden dan meer krabben eten en daardoor de ziekte oplopen. Deze winter is er echter juist sprake van een overvloed aan kokkels. Waarom er dan nu toch een epidemie heerst, is nog onbekend Biologen van het NIOZ zijn bezig met onder zoek naar de sterfte. ^,jrl J!ul,,m 1*1 lurt Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van: ALTIJD OP ZOEK NAAR HET BESTE NEK- sticker maar wel geïnteresseerd'.' Folder verkrijgbaar op Spinhaan 6 (Advertentie) (Advertentie) De problemen van ondernemers om woonruimte te vinden voor hun seizoenskrachten zijn iets afgeno men nu de leiding van Kustpark Texel (voorheen Euroase Texel) aan de Bosrandweg bij De Koog heeft besloten komend seizoen veertig vakantiebungalows te verhuren aan personeel. Het betreft huisjes die zijn gebouwd in 1959 en die niet meer voor toeristische verhuur in aanmerking komen. De parkleiding werkt aan plannen voor nieuw bouw. 'Het zijn grijze betonblokken, die hun tijd echt hebben gehad', aldüs general manager Eric Heijenk. 'Van de 120 huisjes die we in het park hebben, zijn dit de eerste die zijn gebouwd. Voor die tijd waren ze erg luxe. maar nu voldoen ze in het ge heel niet meer aan de eisen van cfe hedendaagse gast, die een combina tie zoekt van luxe en recreatie.' De één- en tweepersoonsbungalows worden om die reden al vanaf novem ber niet meer verhuurd voor toeris tische doeleinden. Een artikel in de krant, waarin ondernemers uit de toeristenbranche klaagden over pro blemen bij het vinden van huisvesting voor seizoenskrachten. bracht Heijenk op het idee om de huisjes tij delijk aan bedrijven te verhuren. 'Ik weet met of de nood werkelijk zo hoog is. maar dat zal straks wel blij ken. Bedrijven kunnen hierdoor meer service bieden aan hun medewer kers.' Vooralsnog verhuurt Kustpark Texel alleen aan bedrijven en met aan particulieren. De verhuurprijs van de vakantiewoningen varieert al naar gelang het aantal personen waaraan ze ruimte bieden tussen de 600,- en ƒ1000,- per maand. De huisjes be schikken allemaal over één of meer dere slaapkamers Gegadigden kun nen contact opnemen met Heijenk, tel. 317 290 Van de andere vakantiehuizen in Kustpark Texel worden er tien be woond door medewerkers van het park en zo'n tachtig voor toeristische doeleinden verhuurd. 'Ze zijn ge bouwd in de jaren tachtig en negen tig en voldoen aan de eisen van deze tijd.' De ontwerpen voor de geplande nieuwbouw zijn vorige week beoor deeld door de Welstandcommissie. Heijenk: 'Over het plan op zich was men goed te spreken, alleen over het woningtype had de commissie en kele vragen en bedenkingen. Binnen kort gaan we opnieuw om de tafel om te kijken of we daar uit kunnen ko men. Het worden hedendaagse vakantiehuizen, die worden gebouwd met het oog op de toekomst. Meer luxe dus. dat betekent onder andere Vereniging Natuurmonumenten ft het oog laten vallen op twin- hectare agrarische grond langs Hoornderweg. Het betreffende d valt, net als de terreinen die angs in Eierland werden ge- ht, buiten het zogenaamde kgebied, waarover in het venant is afgesproken dat :uurbeheerders niet zouden ko- i. Komende donderdag komen onvenantpartners in buitenge re zitting bijeen om het koopbeleid van Natuur- numenten te bespreken. Koper verkoper zijn in principe ak- rd, de details van de overeen- st moeten nog worden uitge- Irkt. [aangekochte gronden tussen Den jrg en Den Hoorn behoren tot de linige landeri|en op Texel die buiten ruilverkaveling zijn gebleven. Tij- is deze grootschalige herinrichting het Texelse landschap, die zich (trok in de vijftiger en zestiger |aren, fanderden graafmachines het gril- landschap met tuinwallen en kol- in een rechtlijnig en strak cultuur- Id. Dé cultuurtechnische ingrepen ïegen bij aan een efficiënte agrari- ïe bedrijfsvoering, maar worden uit «dschappelijk oogpunt door velen betreurd. Een aantal grondbezit- wenste er niet aan mee te wer ken. Bijvoorbeeld de dames Dijt. die pderijen in het Hogeberggebied zaten. Maar ook de vader van de idige eigenaar, die om privacy- een badkamer met ligbad, etc. De huisjes staan nu lekker ruim en dat willen we zo houden. We streven naar de bouw van veertig bungalows.' Naast de 130 huisjes biedt het park ruimte aan 165 toeristische kampeer plaatsen en 109 standplaatsen die zijn verhuurd. De plannen voor de bouw van het hotel bij het zwem paradijs verkeren in de eindfase. De gemeente neemt 13 maart een speciale servicebalie in gebruik waar de burgerij terecht kan met meldingen, klachten, opmerkingen en vragen inzake gemeentelijk dienstbetoon. Het doel is op deze wijze de afhandeling van de klach ten te verbeteren, te versnellen en te registreren zodat er controle op kan worden uitgeoefend. Het is een uitvloeisel van de door de ge meente vastgestelde Nota Kwa liteitszorg, die is gericht op betere service voor het publiek. De servicebalie staat in de hal van het raadhuis en is dezelfde die thans door de receptie wordt gebruikt. Deze zal door twee mensen worden gerund die daarvoor een speciale training hebben gehad en heeft een eigen telefoonnummer: 362111Dat nummer is nu nog in gebruik bij de buitendienst van de gemeente, waar men tot dusver met veel meldingen terechtkon, vooral als het om techni sche zaken ging zoals een defecte lichtmast, een kapot deksel van een noolkolk of een omgewaaide boom. De balie is op werkdagen open van 8.30 tot 12.30 en van 13 00 tot 16.30 uur. 's Morgens zijn melders en kla gers persoonlijk welkom; 's middags kunnen alleen telefonisch meldingen worden gedaan. Dat laatste geldt ook voor de avond, de nacht en het weekend als het om spoedeisende zaken gaat. In dat geval wordt de te lefoon doorgeschakeld naar een 'mo biele wacht' van de dienst gemeente werken. Te allen tijde kunnen ook schriftelijke klachten worden inge diend Zekerheid De behandelaars van klachten en meldingen geven direct aan hoe lang de afhandeling gaat duren. Als later blijkt dat dit om een of andere reden niet wordt gehaald, wordt de klager daarvan op de hoogte gesteld. Bi] de balie kan men terecht met alle klachten die te maken hebben met gemeentelijk handelen (of het uitblij ven daarvan) in die gevallen waarin er Lees verder pagina 2 De 12-jarige jongen die donder dagmiddag in het zwembad van hotel Opduin door familieleden uit het water werd gehaald en in zorg wekkende toestand per trauma helikopter naar het Amsterdams Medisch Centrum werd gebracht, is daar in de nacht van vrijdag op zaterdag overleden. Het onderzoek dat werd ingesteld naar de oorzaak en de omstandighe den van het ongeval is nog niet afge rond. De politie doet tot die tijd geen verdere mededelingen. Dat geldt ook voor de aangeslagen Harry Wuis. ei genaar van Opduin. 'Ik wil Texel niet onthouden van het nieuws, maar het lijkt me verstandig om te wachten op de uitslag van het onderzoek.' Het politierapport meldde afgelopen week dat de jongen 'langere tijd' on der water had gelegen voordat hij werd ontdekt. Volgens een ambte naar van de gemeente Texel stelt de wet 'Hygiëne en veiligheid zwem- gelegenheden' geen eisen aan hotel- en campingbaden wat betreft het toezicht. Afgezien daarvan geldt een dergelijke plicht met voor baden met een maximumdiepte van 1 40 meter. redenen zijn naam liever buiten de krant wil houden. Nu nog is aan het landschap te zien tot waar de graaf machines destijds hun werk mochten doen. Het met verkavelde land is on gelijker en herbergt meer kolken en greppels. Opmerkelijk genoeg heb ben SBB en Natuurmonumenten de gronden bij het vaststellen van de begrenzingen de betreffende grond erbuiten gelaten. Het is de huidige eigenaar erom te doen dat de grond blijft zoals het is. 'Het is een historische plek, met geëgaliseerd. Er groeien 150 verschil lende soorten planten en er broeden allerlei vogels. Ik voer al jaren een natuurvriendelijk beheer. Die borden in het land, waarop staat dat het een vrijwillig vogelreservaat is, zijn van Vogelbescherming.' Door het te ver kopen aan Natuurmonumenten acht hij de kans dat het blijft zoals het is het grootst. Beheerder Erik Menkveld beaamt dat. 'Onze vereniging zet zich in voor het behoud van het land schap. Dit is één van de laatste onverkavelde gebieden op het eiland. Het land heeft daardoor een hoge cultuurhistorische waarde. De in standhouding daarvan past binnen onze doelstelling. Het land blijft agra risch, de bestemming en het gebruik zullen niet veranderen. De huidige eigenaar kan er wat ons betreft voor lopig op blijven boeren. Daarna zal dit agrarische gebruik door iemand an ders worden voortgezet.' Het is vol gens hem niet de bedoeling dat de grond als ruil- of compensatiegrond wordt gebruikt, voor boeren in de gebieden die zijn aangewezen voor natuurontwikkeling of reservaat vorming. Omdat de grond buiten het zoek gebied valt, betaalt Natuur monumenten de grond voor honderd procent uit eigen zak. Volgens Menkveld is er tevoren overleg ge weest met Staatsbosbeheer en de provincie. Op korte afstand van de aan de betreffende grond heeft de vereniging overigens al bezittingen. Het betreft de eendenkooi. De milieujutters bezig op het strand bij paal 9. IFoto Harry de Graaf) Op het strand tussen de Hors en De Koog is gisteren begonnen met het rapen van zwerfvuil. Dat ge beurde door 26 gasten van herberg 'Panorama' die meededen aan een natuurvriendelijk vakantiearrange ment 'Milieujutten', georganiseerd in samenwerking met Rijkswater staat. gemeente en Koninklijke Marine. De gasten - van uiteenlopende leef tijden en afkomstig uit alle delen van het land - zijn deze hele week bezig, 's Morgens ruimen ze het vuil op en 's middags genieten ze van de (an dere) geneugten van het eiland. De eerste opruimdag kan een succes worden genoemd, want er werd met minder dan 2580 kg rommel bijeen geraapt en afgevoerd. Niet alles werd meegenomen; aangespoeld hout en dode en zieltogende teervogels liet men ongemoeid. De ingezamelde massa bestond voor een groot deel uit plasticfolie, kunststof jerrycans en resten van visnetten, maar er was ook veel glas bij. De glazen flessen wer den apart gehouden en gingen uitein delijk naar de glasbak. De deelne mers stopten de rommel die zij op het strand en in de aangrenzende duinenrij vonden in grote plastic zak ken. Die werden door mariniers van de Dourleinkazerne met behulp van een rupsvoertuig bij elkaar gebracht en de aldus ontstane grote hopen werden later met een vrachtauto van aannemer Daalder afgevoerd naar overslagstation De Hamster. De vakantievierende 'jutters' besteden de middag naar eigen keus en nemen 's avonds deel aan allerlei activiteiten: quiz, proeverij van Texelse drankjes, filmvertoning en bezoek aan de Waddenwinkel in Den Burg. Donderdagmiddag zullen de deelne mers worden ontvangen in paviljoen 'Noordzee' bij De Koog waar ze door wethouder Peter Bakker worden toe gesproken. De NJHC organiseerde al eerder zulke jutarrangementen. Bij de afge lopen zeven acties op Texel, Ter schelling en Ameland ruimden hon derden jutters totaal 150 ton troep op. Het ziet ernaar uit dat deze score ook deze keer zal worden gehaald Vorig jaar werd op Texel geen jutarrange- ment geboden omdat er onvol doende aanmeldingen waren. Het is opgevallen dat de deelname op de andere eilanden veel groter is dan op Texel. Vorige week werd op Ter schelling meegedaan door 60 perso nen en op Ameland door 50. Volgens de organisatie komt dat omdat Texel minder 'eilandgevoel' biedt. liorencomplex De Gollards eft sinds kort een afdeling waar deren met psychische proble- in drie dagen in de week over- g geholpen kunnen worden, ze dagverzorging, die onder ver- twoordelijkheid van het ver- leghuis valt, staat open voor Kimaal acht personen. Bedoe- is dat de 'cliënten' er niet lan- r dan twee jaar blijven, waarna worden opgenomen in een rzorgings- of verpleeghuis. nieuwe afdeling is een initiatief n de Stichting Zorgcentrum Texel, fe er het bestaande aanbod van de Ierse instellingen mee wil verrui- fen. De voorziening is specifiek be leid voor (Texelse) ouderen met peugenstoornissen of andere psy- |sche problemen die met hun leef- I samenhangen (de zogenoemde tahogeriatrische problemen). Wie panmerking wil komen voor deze Eg, moet zich melden bij de eigen Isarts, die zijn patiënt vervolgens in Jntact brengt met de GGZ (voor- en RIAGG) in Schagen. Andere jelnemende partijen zijn de Thuis- frg Kop van Noord-Holland en ver- Eeghuis Den Koogh in Den Helder. i uiteindelijk een 'indicatie' krijgt door de maximaal acht weken ende 'behandelfase' komt, kan i dagen in de week tussen 9.30 en 00 uur terecht op de nieuwe afde- m De Gollards. Deelnemers wor- 11 's ochtends van huis opgehaald 's middags weer thuis gebracht, te voorkomen dat de groep snel Istroomt en nieuwe patiënten niet ter aan bod komen, duurt het ver- if op z'n langst twee jaar, waarna n verzorgings- of verpleeghuis icht. Dit is ook een voorwaarde van zorgverzekeraars. De deelne- tnde partijen staan garant dat de deren na twee jaar de juiste zorg I9en en met tussen wal en schip Hen, >t het oog op de aanleg van een onstructie van de kruising Aken- urt-Pontweg heeft de gemeente en stuk grond aangekocht van J.C. 'eper uit Oosterend. Het is de be- eling dat hier te zijner tijd een ro- onde wordt aangelegd. De grond is k nodig voor de realisatie van een tspad en ruiterpad langs Aken- Enkele van de bungalows in Kustpark Texel (Euroase), die tijdelijk als personeelsverblijf beschikbaar komen. Na het seizoen worden ze gesloopt, om plaats te maken voor nieuwbouw. foto Garant rimmemm)

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 1