onvenant op scherp na grondaankopen Luchtvaartmuseum voelt zich een misdeeld kind *artmu De Wit verwarmt vloer met 'warm' grondwater aaiuerweg. ILandbouwers eisen waterdichte afspraken )nderzoek naar Itreekproducten Qnder de pomp Tweede ronde inspraak over openbare orde TEXELSE^COURANT Gemeente Texel VRIJDAG 10 MAART 2000 iRICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11463 Medewerkers van Well-Control bezig met het boren van het tweede gat. Het water in de bak is een speciaal mengsel, met een hoger schijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg BI reniging Natuurmonumenten heeft zich met de grond- ;open buiten het zoekgebied natuurontwikkeling en raatvorming de woede van de Ise boeren op de hals gehaald, ippen de afspraken aan hun aldus een hevig verontwaar- e landbouwvoorman Rinus er, na afloop van de gister- jen gehouden extra bijeen- st van de convenantpartners, rergadering die een zeer grim- verloop kende. De landbou- willen op de huidige wijze niet r gaan in het convenant. Pas nieuwe, waterdichte, afspra- ivorden gemaakt, die ook wor- ondertekend door Natuur- «menten, is een doorstart van :onvenant bespreekbaar. uurmonumenten heeft het flink ruid bij de landbouwers. Kuiper: lebben bij de vaststelling van de enzing van natuurontwikkelings- iservaatgebieden een behoorlijke er in de pap gehad, terwijl ze het Tenant niet eens hebben onder- Ind. Maar nu kopen ze wél grond Ten de begrenzing die ze zelf heb- is het belang van typisch Bxelse producten voor de eiland- nomie? Om dat in kaart te igen start begin april een on- :oek dat antwoord moet geven vragen zoals: welke echte ekproducten kent Texel, hoe- werk leveren zij op en wat zijn nelpunten bij de productie en t? Producenten, verwerkers en opers zullen hiertoe worden aderd. onderzoek zal worden uitgevoerd Ineke Hin, in opdracht van vier jen, die tevens garant staan voor nanciermg. Voor deze ondersteu- zorgen de Stichting Stimulering Is Product, de Stichting dengroep, de Vereniging Texelse Jucenten Promotie en de ge- nte Texel. initiatiefnemers zijn ervan over- i dat streekproducten nu al een it deel van de totale omzet uitma- en dus een groot economisch ing vertegenwoordigen. Via het te den onderzoek hopen zij deze inderstellmg met harde gegevens .innen onderbouwen. Met de uit- ist van de enquête moet tevens na te gaan wat er moet gebeuren de toekomstkansen voor Texelse Jucten te verbeteren, ie Hin is van plan circa veertig ■arische) ondernemers schriftelijk lenaderen. Vervolgens zal zij ge- icteerde kandidaten aan de hand een uitgebreide vragenlijst een rview afnemen. De antwoorden 'den verwerkt in een rapport met dusies en aanbevelingen. Het iven is om dit voor de zomerva- itie af te ronden. lernemers die aan het onderzoek en meewerken, kunnen ook zelf itact opnemen met Ineke Hin, te- ion 31 40 72. Wat denk je, brengen de milieu/utters van Panorama hun rommel naar Flora of naar 0 udeschild. Nou? Geen van beiden. Ze vragen voor de jeugdherberg een opslagvergunning aan ben bepaald. We voelen ons niet se rieus genomen Ik heb hiervoor mijn nek uitgestoken. Mijn achterban heeft ingestemd met het bestemmen van de landbouwgebieden voor natuurontwikkeling en reservaat- gebied Maar onder voorwaarde dat de natuurorganisaties met buiten de aangewezen terreinen zouden ko pen. Hoe moet ik dat allemaal aan onze achterban uitleggen? Als hun voorzitter loop ik nu behoorlijke schade op. Ik mag de rotzooi oprui men. Willen we verder gaan, dan zul len er betere afspraken op papier moeten komen Wie daar met mee kan leven, die haakt maar af.' Maar dat zou afbreuk doen aan het convenant, dat is gesloten om uit de impasse te komen die was ontstaan rond de vaststelling van het bestem mingsplan buitengebied, het streek plan en de aanwijzing van potentieel natuurgebied in het cultuur landschap. De landbouwers zetten hun handtekening nadat de scherpe kantjes uit de relatienota waren ge haald: 250 hectare minder natuurge bied en een werkbaar stelsel van aanlegvergunningen. Kuiper: 'Buiten de convenantafspra ken om wordt zo sluipenderweg steeds meer van de beschikbare landbouwgrond afgeknabbeld. Eerst de golfbaan, nu dit weer.' Volgens Natuurmonumenten gaat deze vere niging niet voorbii aan de afspraken. Die bepleit namelijk dat afgesproken was dat er geen natuurgrond buiten het zoekgebied zou worden gekocht, maar dat deze afspraak met voor ruil- grond geldt. De vereniging heeft de opdracht om binnen afzienbare tijd een bepaalde oppervlakte natuur in beheer te hebben. Doordat boeren binnen het zoekgebied niet willen verkopen, komt die doelstelling in gevaar Met de aankoop van ruil- grond hopen ze boeren binnen het zoekgebied te kunnen compenseren, zodat die eerder geneigd zijn te ver kopen. Een argument dat door de landbouwers overigens in twijfel wordt getrokken. Kuiper: 'Dat werkt gewoon niet.' Hoe het ook zij, de aankopen door Natuurmonumenten hebben voor verdeeldheid gezorgd bij de convenantpartners Landschapszorg Texel en de Texelse Vereniging van Logiesverstrekkers (TVL) betuigden hun instemmen met de aankopen van Natuurmonumenten. Deze adhesie was voor de landbouwers reden om. in navolging van Natuur monumenten, ook hun vertrouwen in TVL en Landschapszorg op te zeg gen. De boeren werden in hun verwij ten aan het adres van Natuur monumenten gesteund door de gemeente, de provincie, waterschap Hollands Kroon en de Agrarische Natuurveremging, terwijl Staatsbos beheer begrip voor de boeren kon opbrengen. Wildgroei De gemeente en de provincie, twee partiien die de landbouwers gezien hun steunbetuiging wél blijven ver trouwen, kregen de opdracht om nieuwe convenantsafspraken uit te werken. In dat herziene convenant zullen duidelijke afspraken moeten worden gemaakt over de wijze Lees verder pagina 5 Cees Klaassen. Het gebouwtje rechts zal verdwijnen en plaatsmaken voor nieuwbouw, zodra het geld er is. (Foto Sart Bosch) Het Luchtvaartmuseum Texel (LMT) is na anderhalf jaar van vruchteloos overleg en net niet afgewezen maar evenmin gehonoreerde subsidieaanvragen uitgepraat met het Texelse college van b en w. 'We worden vriendelijk beje gend, maar het levert niets op. Telkens krijgen we te horen dat we eerst landelijke fondsen moeten benaderen, maar het gaat om een lokaal, op Texel gericht museum. Boven dien ben ik geen bedelaar die het land in trekt', zegt stichtingsvoorzitter Cees Klaassen. Het museum komt twee ton tekort om de noodzakelijke uitbreiding te financieren. Indien het geld er niet komt, dreigt het archief verloren te gaan en komt de verleende provinciale erkenning in gevaar. Grondwater heeft altijd dezelfde temperatuur: 's winters is het war mer dan de buitenlucht, 's zomers kouder. Installatiebedrijf De Wit uit Den Hoorn wil dat principe gebrui ken om de vloer van het eigen pand 's winters op te warmen en 's zo mers af te laten koelen. Om dat te realiseren werden woensdag en donderdag drie diepe schachten op het eigen erf geboord, waar door het water zal worden rond gepompt. 'We denken dat het een succes wordt. Bedoeling is om het in de toekomst ook bij onze klan ten aan te leggen.' Het gebruiken van de warmte van de aarde lijkt het ei van Columbus. Dat is het misschien ook wel, maar nieuw is het allerminst. 'In Duitsland en Scandinavië werken ze al tientallen jaren met dit systeem. In ons land hoefde dat niet. omdat hier veel olie en gas in de grond zit. Maar het is een relatief goedkope manier van verwar men en nog erg vriendelijk voor het milieu ook. Ik denk dat dit de toe komst is', vertelt Ger de Wit, die sa men met broer Jan en vader Piet ei genaar van het Hoornder installatiebedrijf is. De voordelen ten opzichte van een centraleverwarmingsketel zijn vol gens De Wit wel heel erg evident, zelfs als dat een zogenaamde hoog rendementsketel is. 'Een HR-ketel heeft een rendement van iets meer dan negentig procent. Van iedere gulden aan aardgas die je erin stopt, krijg je voor ruim negentig cent warmte terug. De rest vliegt door de schoorsteen naar buiten. Het rende ment van zo'n warmtepomp is vier honderd procent. Bezwaar is alleen dat dit systeem een investering van vijftien- tot twintigduizend gulden vergt, terwijl een HR-ketel maar vijf duizend gulden kost. Voor woonhui zen lijkt het me daarom niet al te aan trekkelijk, voor bedrijven meteen groot vloeroppervlakte wel. Een paar jaar geleden heb ik het plan uitge werkt voor de vliegtuigfabriek van Sjef Brügemann, die zelf met het idee was gekomen. Dat ging toen met door, maar ik heb het altijd in ge dachte gehouden.' Het principe van het gebruik van grondwater is eenvoudig. Kort ge zegd komt het erop neer dat het grondwater wordt opgepompt, z'n warmte afgeeft (of in de zomer z'n kou) aan het water dat wordt rond gepompt door de buizen van de vloerverwarming en weer in grond verdwijnt. 'Je transporteert dus warmte, in plaats van het op te wek ken, zoals in een centrale verwarmingsketel gebeurt', legt De Wit uit. 'Afgezien van de aanleg- kosten. betaal je dus eigenlijk alleen voor het motortje dat het water rond pompt.' Bij de uitvoering komt nogal wat techniek kijken, die volgens de installateur vergelijkbaar is met de manier waarop een koelkast z'n warmte afgeeft aan de buitenlucht om de producten in z'n binnenste te kunnen koelen. Het warme grondwa ter wordt door een apparaat geleid waarin een platenwisselaar (de spi raal in een koelkast) is gebouwd. Deze zorgt ervoor dat het grondwa ter afkoelt, terwijl de temperatuur van het water van de vloerverwarming juist stijgt. 'Op het moment dat het grondwater binnenkomt, is het rond de tien graden. Gaat het weer naar buiten dan is het drie graden. Je zou zeggen dat je met het verschil van zeven graden de vloer met warm krijgt. Maar zoals je in een batterij energie kunt sparen, kan dit apparaat warmte sparen. Die kan op die ma nier oplopen tot vijftig graden, 's Zo mers, wanneer je dit systeem an dersom gebruikt, kun je een ruimte laten afkoelen tot veertien graden. Een gewone airconditioning koelt in de regel met verder dan tot achttien graden.' Het gebruik van de 'nieuwe' vinding staat niet op zich. De firma De Wit maakt al gebruik van zonne-energie en legt nu bij de verbouwing van het bedrijfspand aan de Diek - dat onder meer extra opslagruimte en een showroom krijgt - ook een installatie aan waardoor regenwater kan wor den gebruikt om het toilet door te spoelen en de was mee te doen. 'Op Texel zie je het nog niet zoveel, maar elders in het land doet het gebruik van regenwater al meer opgang. Dat is met zo gek, als je weet dat van de honderdveertig liter leidingwater die iedere Nederlander dagelijks gebruikt ten minste de helft alleen bestemd is voor het toilet en de wasmachine en zo weer in het riool verdwijnt. Door daarvoor gefilterd regenwater te ge bruiken. bespaar je op je waterkosten én op je rioolbelasting. En je schijnt nog minder wasmiddel nodig te heb ben ook. Dat is tegenwoordig, gezien alle aandacht voor het milieu, mooi meegenomen.' De aanleg van dergelijke systemen verzorgt De Wit zelf. Dat geldt met voor de grondboringen, die woens dag en donderdag door medewer kers van het bedrijf Well-Control uit het Friese Appelscha werden ge daan. Ze maakten in totaal drie schachten. In de eerste, die dertig meter diep was, verdween een geperforeerde filterbuis die het water aan de grond onttrok. Om ervoor te zorgen dat dit schoon water is, ver dween samen met de buis grof korrelig zand de grond in, dat als fil ter dienst doet. Voor de afvoer werden twee gaten geboord. In prin cipe zou één voldoende zijn, maar in de praktijk is gebleken dat bij de af voer van water stagnatie kan optre den. Om te voorkomen dat het wa ter dat met snel genoeg z'n weg naar beneden vindt een andere uitweg zoekt en de stenen uit de straat drukt, werd daarom veiligheidshalve een extra gat geboord. Losse nummers 1,70, abonnementsprijs 60,40 per half jaar. Jan Kramer Jan Kramer, oud-medewerker van de Texelse Courant is dinsdag plotseling overleden. Kramer werd 87 jaar. Pagina 2 m Peperroomsaus Johan Eldering, kok in 't Cafeetje in Oosterend. staat deze week centraal in de kookrubriek De Duinpan. Hij leverde het recept voor peperroom saus a la 't Cafeetje. Pagina 2 a Theaterweek Workshops muziek, video en fotogra fie, drama en theater, beeldende kunst en dans, de leerlingen van OSG De Hogeberg waren deze week in de ban van de theaterweek. Judith de Leeuw maakte een reportage. Pagina 2 Dekbeddendorp In Oudeschild komt een tweede dekbeddenfabriek. In het groothan delsgebouw gaat Hebrotex dekbed den en matrassen produceren. Tot nu toe liet het bedrijf zijn producten aan de overkant in elkaar zetten. 'Nu krij gen we de goederenstroom beter onder controle', zegt directeur Henk Broekman. Pagina 5 Kruid der blijdschap Geneeskrachtige olie, voor gebruik in voedingssupplementen, farmacie en cosmetica. De gebroeders Joost en Gert-Jan de Wit, eigenaars van het nieuwe bedrijf aan de Laagwaalder- weg weten alles van de olie die wordt gewonnen uit borage, het kruid der blijdschap. Pagina 7 m Tuinwallen Tuinwallen in het Hogeberggebied krijgen een opknapbeurt. Dat gebeurt door minstens honderd vrijwilligers, die op initiatief van de stichting Landschapsbeheer Noord-Holland naar Texel komen. Pagina 7 Toename vervoer Teso heeft in de voorjaarsvakantie opvallend meer mensen en auto's vervoerd dan vorig jaar. De groei tus sen vrijdag 25 februari en zondag 5 maart bedroeg in beide gevallen ruim twintig procent (20,76 resp. 20.82) ten opzichte van 1999. Pagina 7 Veilige entree De Akenbuurt tussen Pontweg en Kogerweg gaat er heel anders uitzien. Daardoor zal de thans zeer ruime weg een stuk smaller ogen, waardoor er minder hard zal worden gereden. Pagina 7 Medewerkers van Well-Control bezig met het boren van het tweede gat. Het water in de bak is een speciaal mengsel, met een hoger soortelijk gewicht, dat in de boorschacht werd gepompt om tegendruk te geven en daardoor te voorkomen dat deze al gauw weer ZOU instorten. foto Joop Rommets) Bij de start in 1996 vroeg het museum een 'éénmalige' subsidie van 75.000,-, die door de gemeente en de provincie beschikbaar werd ge steld. Daarna, zo verkondigde de be vlogen groep vrijwilligers destijds, zou het museum op eigen benen kunnen staan en nooit meer voor geld aankloppen bij de overheid. 'Maar toen had niemand kunnen voorzien dat het museum zo enorm zou aan slaan bij het publiek en uit zijn jasje zou groeien', zegt Cees Klaassen, die overigens toen nog niet bij de orga nisatie betrokken was. Het luchtvaartmuseum heeft het geld niet nodig om in zijn huidige vorm te blijven bestaan, want dankzij spon sors en het aanzienlijke aantal van 18.000 bezoekers per iaar staat het museum inderdaad stevig op eigen benen: het houdt jaarlijks zelfs circa ƒ35.000,- over. De twee ton waar het LMT om vraagt is uitsluitend bedoeld voor realisatie van de nieuwbouw- plannen. Naast het huidige gebouw wil het LMT een tweede loods neer zetten. De totale bebouwingsopper vlakte zou daardoor toenemen van 300 tot 900 vierkante meter. Dankzij de overschotten kan het museum zelf ruim drie ton van het benodigde half miljoen financieren. Het resterende bedrag zou van de gemeente moe ten komen, hetzij via een éénmalige Lees verder pagina 5 Jongeren krijgen woensdag in de Jelleboog de kans te reageren op het herziene voorstel over de openbare orde, dat het college een dag eerder heeft geformuleerd en dat burgemeester Joke Geldorp er zal toelichten. In dit aangepaste plan wordt - naar verwachting - rekening gehouden met de bezwaren die alle betrokken partijen hebben ingediend tijdens de op 24 februari gehouden bijzondere vergadering van de raadscommissie voor bestuur en organisatie Namens een meerderheid van de bezoekers van de eerste inspraakavond in de Jelleboog en van de leerlingen van OSG de Hogeberg lieten de deelne mers van het 'Twaalf Balckenberaad' er weten tevreden te zijn met de voor gestelde maatregelen, met uitzonde ring van die ten aanzien van de slui tingstijden. Zij stelden een 2-4 regeling voor. Woensdag krijgen ze dus te horen of het college instemt met hun alternatief. Het nieuwe voor stel gaat overigens eerst opnieuw naar de commissie bestuur en orga nisatie, voordat het in april naar de gemeenteraad gaat. Er is, zo conclu deren de jongeren zelf. dus nog ruim gelegenheid om hun stem te laten horen, onder meer door te gaan pra ten met de politieke partijen. De pnge woordvoerders roepen hun leeftijds genoten op deze nieuwe kans in de Jelleboog met aan zich voorbij te la ten gaan. De avond begint om 20.30 uur. (Advertentie) (Advertentie) 1,-iy. jfw. »i»"vii Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van: NEE- sticker maar wel geïnteresseerd Folder vei krijgbaar op Spinbaan (v Ivertenties/abonnementen/bezorging: Redactie: Warmoesstraat 45, Den Burg |nbaan 6 _g_ CT* 1 J a telefoon 0222 - 36 26 20, fax 0222 - 32 30 00 MC Den Burg iVOPïl Ulfl TT PYPL TTl Y) PT Y) CLTT e-mail: tcnieuws@tref.nl Ifoon 0222 - 36 2600 W V l//f 14/irl L[v4Lf'J I/I Tc/l'Ir Z J K4-I LBuiten werktijd: Joop Rommets. tel. 31 94 05 Ifax 0222 - 31 41 11 i/ J Ly of 06-20 31 59 89

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 1