Voeten vegen bij febroeders De Wi Eilanden bieden ambulanceplan aan Spectaculaire piek in vervoerscijfers Teso Gehandicapte kan veel zelf doen in Tesselhuus Wie helpt mee de tuinwallen opknappen? Van der Linden en Stark op dreef bij klaverjassen Fraaie acts bij playbackshow Boerderijentocht leerzaam landbouwuitje texelse||courant Adverteren? TEXELSE yCOURANT Renovatie na drie jaar voltooid rol. Maar dat neemt niet weg dat het verschil opmerkelijk is', meent Bloem. Bij de VW is men wat verrast door de enorme piek. 'We hadden wel ge merkt dat de bezetting beter was dan vorig jaar, maar zo spectaculair leek het ons met. Er was ook nog veel vrij', meldt directeur Veronica Bos Opval lend noemt ze wel het totaal aantal reserveringen voor het jaar 2000. Op dit moment zijn dat er zo'n zeventien procent meer dan vorig jaar in de- Lf"a ÏMjrt' Jt'tii nkdktu Langeveld en de Rooy Spinbaan 6, tel. 35 26 00, fax 31 41 11. Geopend tijdens kantooruren. Minstens 100 vrijwilligers komen zaterdag 25 maart naar Texel om in het Hogeberggebied tuinwallen te bouwen en te herstellen. Het is een initiatief van de stichting Landschapsbeheer Noord-Hol land, die hoopt dat ook Texelaars daarbij de handen uit de mouwen zullen steken. Het plan om dit met vrijwilligers 'te doen werd geboren tijdens overleg tussen Piet Bolier van de Gemeente lijke Plantsoenendienst, Maarten Stoepker van Staatsbosbeheer en Ben Brugge, bestuurslid van Landschapsbeheer Noord-Holland. Ook mensen van aannemersbedrijf Tatenhove, de Agrarische Natuur- vereniging Texel en Natuur monumenten zijn erbij betrokken. Landschapsbeheer Noord-Holland organiseert vaker projecten waarbij vrijwilligers in de natuur werken. Zo'n 110 vrijwilligersgroepen (totaal 3000 personen) zijn erbij aangesloten Op Texel bestaat zo'n groep nog niet. Getracht zal worden daar nu veran dering in te brengen en met een groep Texelaars het beheer van tuin wallen structureel aan te pakken. Wie op 25 maart wil meedoen hoeft geen ervaring te hebben. Tevoren opgeven hoeft ook met. Liefhebbers worden om 10.00 uur verwacht bij herberg Panorama. Het startsein wordt gegeven door de ervaren tuin- wallenbouwer Bertus WittJ, die op Zuidhaffel zal beginnen met het ma ken van een nieuwe wal. Omstreeks 16.00 uur zorgt wethouder Peter Bak ker voor de officiële afsluiting. Landschapsbeheer Noord-Holland ziet tuinwallen niet alleen als cultuur historisch belangwekkende elemen ten in het landschap, maar ook als onmisbaar leefgebied voor allerlei planten en insecten, waaronder de Texelse zandbij en de klokjesdikpoot. Een probleem is dat de afgelopen tien jaar de vegetatie van de tuinwallen minder gevarieerd is geworden. Grasachtigen krijgen de overhand en verdringen de oorspronkelijke bloem rijke begroeiing wat ook voor de fauna negatief is. Intensiever beheer wordt gezien als remedie. De tuin wallen die 25 maart onder handen genomen worden zijn eigendom van Staatsbosbeheer, de gemeente en Natuurmonumenten. ning in hoogte verstelbaar zijn. Verder beschikt het Tesselhuus over een nieuwe douchewagen en een kost bare intercominstallatie. De brand veiligheid werd verbeterd, net als het verblijf voor de in totaal honderd vrij willigers die ieder jaar de vakanties begeleiden. Hun kamers kregen nieuwe bedden, kasten en gordijnen Het vakantiehuis voor gehandicapten is nu optimaal toegerust en kan vol gens het stichtingsbestuur als voor beeld dienen voor gelijksoortige ver blijven in de rest van het land. De tweede fase, die rond de ƒ160.000,- heeft gekost, werd mede mogelijk gemaakt door de landelijke Stichting Steun door Rabobanken, die 25 mille bijdroeg. De gemeente ver leende een subsidie van ƒ10.000,- Andere sponsoren waren drie overkantse stichtingen, de Vriendin nen van het Tesselhuus en tegelzetter Piet Kooger. VRIJDAG 10 MAART 2000 'We doen toch maar mee. Ga jij effe snel een hoed en een zonnebril ha len?' Het was een veelgehoorde kreet, zaterdagavond in dorpshuis 't Skiltje, waar voor het derde achter eenvolgende jaar de Oudeschilder playbackkampioenschappen werden gehouden. De jeugd was met veertien groepen direct al goed vertegen woordigd, maar de volwassenen, die voor het eerst konden meedoen, had den duidelijk een zetje nodig. Uitein delijk lieten nog zeven mannen, vrou wen en groepen zich overhalen door de organisatie, waardoor het totaal aantal voorstellingen bij hen op negen kwam. Zo goed voorbereid als de jeugd waren ze natuurlijk niet, maar het was wonderbaarlijk te zien hoe sommigen er, tot enthousiasme van de bomvolle zaal, met inderhaast opgehaalde attributen nog een fraaie act van wisten te maken Winnaars bij de 'oudjeswerden Sjef Boom en Adn Hutjes, die vader Abraham voor het voetlicht brachten Beste bij de jeugd was Melanie Kalverboer. Zij kroop op zeer geloofwaardige wijze in de huid van Trijntje Oosterhuis, een prestatie die op de foto werd vastgelegd door Bert Koning Het college van b en w en Paul Smidt van Ambulancedienst Texel zullen gedeputeerde E. Neef maan dag in Haarlem een plan aanbie den, dat de ziekenvervoerders van de waddeneilanden gezamenlijk hebben opgesteld om de ambu lancevoorzieningen op de eilanden op een verantwoord niveau te brengen. Zij zullen Neef verzoeken bij minister Borst van Volksge zondheid een warm pleidooi voor het plan te houden. Het plan is mede opgesteld naar aan leiding van het onderzoek naar de kwaliteit van de ambulance voorzieningen, dat de Inspectie voor de Volksgezondheid in oktober 1999 op de waddeneilanden heeft uitge voerd. Texel kwam er relatief goed vanaf, maar de inspectie vond wel dat de minister meer geld beschik baar zou moeten stellen om het zorg- niveau op Texel in de toekomst te handhaven. 'Mede vanwege het ge ringe budget wordt bewaking, be heersing en verbetering van de kwa liteit haast onmogelijk gemaakt', concludeerde de inspectie. De pro blemen bleken het grootst op Ameland en Terschelling. Eigenlijk zitten alle waddeneilanden in hetzelfde schuitje: voor een kleine gemeenschap moeten toch twee ambulances met gekwalificeerd per soneel klaarstaan, die de patiënt bin nen een kwartier adequaat kunnen helpen. Voor een kostendekkende exploitatie schieten de huidige bud getten tekort. Om de voorzieningen op alle eilanden op het niveau van de geldende norm te brengen, hebben de ziekenvervoerders van de waddeneilanden de koppen bij elkaar gestoken en in overleg met de ziektekostenverzekeraars een plan opgesteld. De inhoud daarvan is nog met openbaar, maar zeker is wel dat de minister wordt verzocht om voor de gezamenlijke diensten nog dit jaar één miljoen gulden extra uit te trek ken Het plan wordt ondersteund door de Inspectie voor de Volksge zondheid. Gedeputeerde Neet, die het plan in het provinciehuis in ontvangst zal nemen, heeft al toegezegd dat hij de minister aan haar jasje zal trekken. Het plan wordt gelijktijdig (om 12.00 uur) in Leeuwarden aan een Friese provinciebestuurder aangeboden. Vorig jaar hebben de wadden gemeenten, de provincie en de vervoerders er bij minister Borst ook al op aangedrongen extra geld voor de ambulancezorg op de eilanden beschikbaar te stellen. Bram van der Linden en Frans Stark tekenden voor de winst in de tweeëntwintigste ronde van Klaverjasclub Den Burg. Daardoor nemen zij de leiding over in de vierde periode. In het algemeen klassement hebben Gerda en Freek Veeger de aanval op hun lei dende positie voorlopig afgesla gen. Het verschil met de nummers twee bedraagt nu weer meer dan 1500 punten. Van der Linden en Stark dankten de winst vooral aan een ijzersterke laat ste ronde. Na vier spelletjes hadden zij al ruim 900 punten verzameld. Uit eindelijk stopte de teller bij dit spel bij 2274 punten. De totale avondscore was 7338 punten Het resultaat was goed voor twee plaatsen winst. Het duo staat nu op de twaalfde plaats. Nel Koomen en Jan Kloosterman scoorden 7040 punten en werden tweede in deze ronde. Het gerouti neerde duo kende een uitschieter van 2214 punten Ook zij stegen twee plaatsen in het klassement en staan nu elfde. Door Witte en Janny Kiewiet verrasten met een derde plaats. Zij scoorden 6827 punten, ook al dank zij de hoogste ronde van de avond (2454 punten). Door dit resultaat klim men de dames van de twintigste naar de negentiende plaats. Gerda en Freek Veeger bouwden na een paar benauwde weken hun voorsprong weer eens uit Zij scoorden 6736 pun ten. Theo Witte en Lia van Leersum (die Jaap Witte verving) en John Vlaming en Eric Jan Geus behaalden met pre cies evenveel punten een gedeelde vijfde plaats. Beide koppels kwamen tot een score van 6709 In het alge meen klassement bleven ze op een achtste respectievelijk negende plaats staan. Het gemiddelde was met 6181 punten weer laag. Aan het einde van het seizoen gaan de pun ten kennelijk tellen. Er werden 44 marsen gespeeld In de strijd om de periodetitel is het traditiegetrouw weer spannend Frans Stark en Bram van der Linden leiden, maar de voorsprong op num mer twee (Jaap en Theo Witte) en drie (Nel Koomen en Jan Kloosterman) bedraagt minder dan honderd pun ten. Algemeen klassement 1 Gerda en Freek Veeger 147.972. 2 Chris Schraag en Willem Koomen 146 390; 3.Fenny en Rob Caspers 145.118. 4 Lieuwe van der Veen en Hans Westdorp 144.754 5 Wil Derksen en Peter van Heerwaarden 142.16. 6 Roel de Zwart en Jean Zeeman 14 1 109: 7.Arend Di|ker en Piet Moree 140.882 8.Jaan en Theo Witte 140.776: 9.John Vlaming en i Jan Geus 140.694. 10Guusta Lmneman en Jitze de Vries 138 984 zelfde tijd. 'Dat zegt met alles, want het kan ook zijn dat mensen vroeger boeken. Maar het ziet er veelbelo vend uit, vooral ook voor het voor- o heeft in de voorjaarsvakantie lallend meer mensen en auto's roerd dan vorig jaar. De groei sen vrijdag 25 februari en zon- 5 maart bedroeg in beide ge en ruim twintig procent (20,76 20,82) ten opzichte van 1999. absolute aantallen bracht de Irdienst6801 personen en 1972 u's meer van Den Helder naar el. In totaal ging het om 39.569 eonen en 11.444 auto's. topdag kende Teso vooral op lag 3 maart, toen 6961 personen >215 auto's naar Texel kwamen, de drukte de baas te kunnen d de reserveboot die dag tussen en 17.05 uur ingezet, een uur jer dan gepland. Ook op donder- toch geen reguliere wisseldag, ikten opmerkelijk veel vakantie- gers gebruik van de diensten van 'Ongekend. Dit heb ik nog met Ier mogen beleven', verklaart Jan sm, hoofd operationele zaken, arte cijfers daarover hebben we maar mij is opgevallen dat er Duitsers bij waren.' duidelijke verklaring heeft Bloem voor de groei. Wel constateert hij de trend zich doorzet dat mensen ids meer kiezen voor korte vakan- die ze meerdere keren per jaar emen. Overigens is een geheel rouwbare vergelijking niet te ma- Dat heeft vooral te maken met lakantiespreiding. Teso vergelijkt ■ciifers met de periode 12 tot 21 luari 1999, toen in Nederland op .tgenoemde dag de vakanties in agio's midden en zuid begonnen, week later (op 19 februari) gin- de vakanties in de regio noord start, terwijl Nederland carnaval Ie op 15 en 16 februari. Dit jaar den eerst de regio's noord en |den vakantie (vanaf vrijdag 25 lari). Vanaf vrijdag 3 maart had- de zuiderlingen een week vrij. riaval was het op 6 en 7 maart, k het weer speelt natuurlijk een De renovatie van het Tesselhuus is voltooid. De eerste fase van de operatie is in 1997 en 1998 uitge voerd en bestond vooral uit bouw kundige ingrepen. Vorig jaar en af gelopen winter zijn het interieur en de voorzieningen zodanig aange past dat de gehandicapte vakan tiegangers zich zoveel mogelijk zelf kunnen redden. Het gerenoveerde Tesselhuus werd gisteren door stichtingsvoorzitter Jan Bloem in aanwezigheid van genodig den heropend 'Er is de afgelopen weken hard gewerkt om de renova tie af te ronden nog voordat de eer ste bewoners zullen arriveren. We zijn erin geslaagd om dankzij moderne technieken - die doorlopend verbe terd worden - een hoge mate van zelfredzaamheid te realiseren', sprak Bloem. Bloem doelde onder meer op hulp middelen als speciale douche panelen, een extra rolstoel en een tweede tillift. De lift is bedoeld om zwaar gehandicapten, met name aan spierziekten lijdende gasten te ver plaatsen, bijvoorbeeld van hun bed naar de badkamer of het toilet. Er zijn douche- en toiletstoelen, en aange paste wastafels aangeschaft, die in alle slaapkamers per afstandsbedie- Witte van de Nesweg temidden van collega's in de nieuwe jongveestal. Mevrouw Plaatsman bekijkt de uitgestalde oliehoudende producten die in het bedrijf van de gebroeders De Wit worden gefabriceerd. De schuur aan de Laagwaalderweg dient als opslagplaats voor de vaten olie en heeft een klein laboratorium om de kwaliteit daarvan te controle ren. De landbouwers werd ook een kijkje gegund in het ruime kantoor, de vergaderruimte en het keukentje op de eerste verdieping. 'Zoals jullie zien, hebben we er geen apparte ment in gebouwd', reageerde Joost de Wit op praatjes die de ronde doen. De olie wordt er opgeslagen in vaten, die in een koelcel bij een graad of zeven worden bewaard. Als het no dig is de olie langdurig te bewaren, wordt die elders ingevroren. Het be drijf beschikt over een installatie waarin desgewenst vitamine E (een anti-oxidant) aan de olie kan worden toegevoegd. Ook binnen het bedrijf aan de Laagwaalderweg wordt er al les aan gedaan om het stof buiten de deur te houden. Jongveestal Een kijkje werd ook genomen bij de familie Witte van De Nes bij Ooster end, alwaar de nieuwe éen- plus tweerijige jongveestal werd bekeken Op het bedrijf van Cor, Martha en Marcel Witte worden negentig koeien gemolken De nieuwe stal biedt plaats aan nog eens negentig runde ren, in de leeftijd van vijf maanden tot hoogdrachtige vaars. De stal is ge deeltelijk onderkelderd en heeft een mestopslag van 360 kubieke meter. In de zijmuren is een ruimte van één meter vrij gehouden, die is afgedekt met fijnmazig gaaskleed. Doel is het hebben van een frisse, droge stal, zonder tocht. Dit moet ten goede komen aan de gezondheid van de dieren. Het hoge aantal dieren, is voor Witte tot dusver geen reden geweest een voercomputer aan te schaffen 'We strooien het voer er gewoon met de hand bij.' Witte beschikt over een melktank van 12 000 liter en heeft plannen voor uitbreiding van de melkveestapel. Tot de bezochte bedrijven behoorde ook dat van Jos, Geert en Han Tim-- mer. aan de Pontweg bij 't Horntje. De bestaande hgboxenstal is vervangen door een nieuwe één- plus tweerijige stal. De Timmers hebben gekozen voor een roostervloer. De mest wordt gemengd met stro. De strorijke stal mest bevordert de vruchtbaarheid van de zandgrond in de Prins Hendrikpolder, wat gunstig is voor de teelt van bloembollen. Er is speciale apparatuur aanwezig om het te ge bruiken stro voor de boxen makkelij ker te transporteren en uit te strooien in de stal. Het bedrijf beschikt over een voerautomaat en een nieuwe melkstal met lokaal Gebroeders Lap Net als bij de schuur van de gebroe ders De Wit is over de bouw van schuur van Piet en Jan Lap aan de Westerweg het nodige te doen ge weest. Gemeente en provincie stem den toe in de bouw, nadat binnen een eerder firmaverband de samenwer king was beëindigd. Met veel eigen arbeid werd eerst het voorste deel van het bedrijf gebouwd, voor de opslag en verwerking van aardappe len en het bergen van machines. Ver groting van de oppervlakte aardap pelen en het centraal verwerken van poters in de schuur, noodzaakten tot verdere groei. Thans beschikken de gebroeders Lap over een schuur- ruimte van 2.170 vierkante meter, die wordt gebruikt voor opslag en ver werking van pootaardappels en op slag en stalling van machines en werktuigen. Kort geleden is het be drijf voorzien van een mechanisch koelsysteem voor het bewaren van het uitgangsmateriaal (circa 200 ton). Op een ander deel van het eiland vereerden de landbouwers collega's Ard en Marcel van de Sar uit De Cocksdorp met een bezoek. Zij ver grootten onlangs hun opslagruimte voor poters en machines met 900 vierkante meter. Een ruimte van 20 bij 30 meter is ingeruimd voor kisten- bewaring. Met deze nieuwe ruimte erbij beschikt het bedrijf over een to tale opslagcapaciteit van 1.700 ton. Het bedrijf verwerkt zelf de oogst. Het luchtventiltatiesysteem heeft als doel de kwaliteit van het product te verbe teren Jan Bloem demonstreert de werking van de in hoogte verstelbare douche wagen. De gehandicapte wordt uit de rolstoel op de wagen getild en omhoog gehesen. Uit de kraan komt een mengsel van water en shampoo of zeep. jvio Bon Boschi farmaceutische en cosmetische be drijven, maar toen de markt daarom vroeg startte De Wit zelf met de win ning van olie uit zaad De olie Is afkomstig uit het zaad van borage, maar ook uit de theunisbloem en zwarte bes, zaden die eveneens door De Wit worden verwerkt. Borage (ook wel bernagie genoemd) is een plant van mediter rane oorsprong, ook bekend als kruid der blijdschap, dat door de Romei nen werd ingenomen als middel te gen depressies. Vermoedelijk is de plant door de Romeinen in noord- Europa terecht gekomen. In de Mid deleeuwen werd het gebruikt als mid del tegen opvliegers, reuma en hartkwalen. Door de komkommers- maak werd het ook wel gebruikt bij de bereiding van eten Tegenwoordig staan de zaden van deze planten in de belangstelling van de farmaceutische en cosmetische industrie. Dat komt doordat ze het gammalinoleen zuur bevatten, een stof die baat geeft bij menstruatiepijn, hoge bloeddruk, bronchitis en andere longaandoeningen, stress en huid kwalen, zoals eczeem en psoriasis. Verder houdt het volgens kenners de huid jong en voorkomt het uitdroging, Theunisbloem helpt tegen reuma, hyperactiviteit bij kinderen, multiple sclerose, diabetes, effecten van alcoholmisbruik, etc. De olie uit de pitten in zwarte bessen zouden baat bieden bij verkoudheid, diarree en artrose. De olie wordt voor een groot deel verpakt in capsules, maar wordt ook verwerkt in zalfjes, voeding voor huisdieren en cosmetische artikelen Aan deze kant-en-klare consument producten gaat een ingrijpend proces vooraf. Dat begint op Texel met het zaaien van de borage. Dat gebeurt op zandgrond die in de polders Eierland en Het Noorden in ruime mate aan wezig is. Want het zaad valt na de bloei op de grond Omdat geschikte oogstmachines niet bestonden, con strueerde de piomersfamilie die zelf. Om de oogst van het land te krijgen beschikt het bedrijf over een uitge breid machinepark, dat deels in het nieuwe bedrijfsgebouw aan de Laag waalderweg is gestald. Het zaad kan alleen worden geoogst als het droog weer is. Eén hectare levert ruwweg een opbrengst van duizend kilogram zaad, dat voor on geveer een derde uit olie bestaat. Na de oogst wordt het zaad gezeefd en gereinigd, waarna de olie kan worden gewonnen. Dat gebeurt via persing of op chemische wijze, waarbij de olie via raffinage of filtratie wordt gezui verd- Om het stoffige oogst- en reinigings- werk te scheiden van het schone pro ces, heeft de familie De Wit ervoor gekozen deze onderdelen apart on der te brengen. De oogstverwerking bleef aan de Stuifweg. Om plaats te bieden aan de groeiende activiteiten binnen dit bedrijfsonderdeel, wordt in Het Noorden binnenkort een nieuwe schuur gebouwd. iwinning op Texel? Het is de ialiteit van de gebroeders ist en Gert-Jan de Wit, telers zo'n zestig hectare borage, het rse komkommerkruid dat in ustus volop staat te bloeien. zelf ontwikkelde machines sten ze het zaad in de zomer en verken het tot speciale, ge- skrachtige olie, voor gebruik in ding, farmacie en cosmetica, laatste gebeurt in de nieuwe uur aan de Laagwaalderweg, irin ze Texelse landbouwers nsdag, tijdens de boerderijen- it, een kijkje gunden. onwennig veegden de vee- Iers bij aankomst in de bedrijfs- Ihun besmeurde klompen op de van de smetteloze entree van De Speciality Oils. Hygiëne staat in het vaandel van Joost (31) iert-Jan de Wit, zonen van Gerrit, ipnchter van het bedrijf dat z'n prong heeft aan de Stuifweg in er Het Noorden. Daar startte hij Ï978 met de teelt van borage. Het iliebedrijf groeide uit tot een be- |ri|ke marktpartij bij de productie en handel in plantaardige, GLA nmalmoleen) specialiteitsoliën, overigens een bescheiden markt laast de zestig hectare borage die ëxel wordt geteeld, contracteren tet heilzame natuurproduct uit andere Engeland, Nieuw Zee- en China. Aanvankelijk verkocht het oliehoudende zaad aan

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 7