Vier op een rij over winderige Staart p Verblijfsvergunning voor Texelse Polen ieten voortaan per trailer van Texel ËP Cjroen c2jwartsJexeU'm het harL, Icheidsrechters staken negens verbaal geweld Na ruzie om meisje: man (26) mishandeld Nieuws van de provincie Csxrama Zaalvoetbal gaat gewoon door jdrage visserijdag Texpol niet te vergelijken met Europool Orgelman a Boekenweek a Parkeerplaatsen a Visserskoor a Kwaliteit gemeente a Sonnevanck a Texel'94 #oort",u" Kijk in deze krant! TEXELSE ^COURANT SUPER DE BOER «rschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van Langeveld de Rooy bv, Postbus 111790 AA Den Burg Losse nummers 1,70, abonnementsprijs 60,40 per half jaar. Texelse zaalvoetbalscheids- iters fluiten deze week geen lorenwedstrijden. De arbiters n in staking omdat zij genoeg ben van het verbale geweld dat imige spelers tegen hen ge- ken. 'Bij een aantal voetballers >reekt het aan fatsoen', stelt em Sangers namens de eidsrechters. Omdat het pro- im ieder jaar weer de kop op- ■kt, willen zij een signaal afge- dat het zo niet langer kan. dag kwamen de fluitisten bij el- om de strategie te bepalen in de 1 tegen de scheldpartijen en an- uitingen van ongenoegen die zij 1 hun hoofd krijgen geslingerd, eerdere oproep van de arbiters het adres van de spelers had lens hen geen effect en daarom loten de scheidsrechters tot een ang. Op één na doen alle arbiters i De Texelse afgevaardigde van de KNVB-zaalvoetbalcommissie, competitieleider Jan Willem Boon, laat de wedstrijden overigens ge woon doorgaan. De teams moeten nu zelf een scheidsrechter beschik baar stellen. 'Het is verschrikkelijk wat we allemaal te horen krijgen. Dat gaat van 'kloot zak' tot erger Je gaat 's avonds om half elf niet naar de sporthal om uit gescholden te worden. Laatst is er nog een scheidsrechter bedreigd. We zijn het meer dan zat.' Volgens Sangers komt het iedere week voor dat de arbiters onheus worden beje gend, meestal naar aanleiding van een beslissing die bij een speler ver keerd valt. 'In ieder team zit er wel eentje die over de grens gaat, in som mige teams wel meer. Het zijn altijd dezelfde spelers.' Zelf heeft Sangers vrijdag nog een aantal spelers het veld uitgestuurd, maar die maatregel heeft volgens hem weinig effect. Schorsingen noemt hij geen hand zaam middel vanwege de bureaucra tische rompslomp die ermee gepaard gaat. 'Coaches zouden hun spelers tot de orde moeten roepen, maar dat gebeurt nauwelijks.' gemeente overweegt een bij- ige van ƒ8.000,- aan de Natio- e Visserijdag Den Helder-Texel 10, die op zaterdag 3 juni wordt Volgens Sangers weten sommige nouden. Het hoogtepunt zal een scheidsrechters met goed om te gaan lotschouw zijn, waaraan alle met het verbale geweld en was het iserschepen van Den Helder en gedrag van de spelers de afgelopen xel deelnemen. Verder is het de jaren voor een aantal arbiters reden doeling dat er circa twintig bot- om te stoppen. Daarom zou de KNVB ook in actie moeten komen en is het rs hun opwachting zullen maken. festiviteiten spelen zich voor een ot deel afrond het gebouw van de fslag. Het college ziet de dag als goede promotie van de kop van rdholland en het economische deel van de visserij daarin. Verder erstreept de visserijcoöperatie de enwerking tussen Den Helder en I. De begroting van de organisa- ampt met een ongedekt tekort ƒ32.000,-. Den Helder wil voor kwart garant staan, mits Texel het ant dekt. De raadscommissie Tite, Wonen en Economie buigt volgende week dinsdag over het 1 toek. voor Sangers onverteerbaar dat Boon de wedstrijden door laat gaan. 'Zo heeft onze actie weinig nut. De spelers lachen ons gewoon uit want er wordt toch wel gevoetbald. Het belang van de KNVB weegt voor Boon kennelijk zwaarder dan dat van de scheidsrechters. Hij heeft kenne lijk weinig respect voor de arbiters.' Sangers hoopt dat de voetbalbond binnenkort met de scheidsrechters en de teams een vergadering belegt waarop het probleem besproken wordt. In de volgens Sangers waar schijnlijk ijdele hoop dat de staking toch enig effect zal hebben gehad. Lees verder pagina 5 Jan Dogger, Ronno Honingh, Mariska Koenders en Simon Appel (vanaf links) lopen gebroederlijk naast elkaar over De Staart tijdens de 19" editie van de halve marathon van De Waal, die zaterdag werd gelopen. Het was koud en winderig, geen ideale om standigheden voorgoede tilden. Ge lukkig hadden de atleten op het vlakke, lange en kale stuk over De Staart de wind in de rug. Hoe deze en de overige 136 deelnemers het er vanaf brachten, staat verderop in deze editie uitgebreid beschreven. (Foto Bart Bosch) Na jaren van juridisch touwtrekken krijgen zes Polen, mede-eigenaar afvoer van suikerbieten vanaf :l gebeurt voortaan met vracht i's. Het bekende beeld van bie- ladende schepen in de haven Oudeschild hoort dus tot het eden.Tijdens de jaarlijkse cam- ne van half september tot half ember zullen dagelijks vijf Iers drie keer per dag met 38 per veerboot naar Den Helder in en vervolgens naar Oude ig bij Kreileroord aan de ielmeerkust. Daar worden de en overgeladen in schepen die gen voor verder transport naar tershoek, waar één van de drie 'ieken van de Suikerunie staat. len voor de verandering is dat isport per as onder de heden- gse omstandigheden op termijn dkoper is. De directe aanleiding nu op vrachtauto's over te scha- in was dat de Suikerunie bij rtzetting van de oude afvoer- hode voor belangrijke investerin- zou komen te staan.. De nstersteekmachine (waarmee van aanvoerende auto een represen- ïf monster wordt genomen aan de ld waarvan de prijs van de hele la- 3 wordt vastgesteld) is versleten tou bij vervanging een investering drie a vier ton betekenen. Verder e stalen steiger waarmee de bie- op de haven vanuit de aanvoe- 1e auto's in het schip worden ge in aan een grote lerhoudsbeurt toe, die ongeveer 000,- zou kosten. Bovendien d die kiepsteiger worden aange- t omdat hij in verband met de re- structie van de Oudeschilder ha- naar de werkhaven moet worden olaatst, waar de kade een ander iau heeft. Door op vervoer per as r te schakelen kunnen die kosten 'den vermeden en is het ook niet Er nodig de weegbrug en gebou- i van de firma A.Bakker te huren Hans Bakker van 'Hermanshoeve' die het laadwerk uitvoerde, gaat mo gelijk soortgelijk werk doen in Oude Zeug. Ron Blankevoort uit De Waal blijft op Texel de zaken van de Suiker unie behartigen, waaronder het coör dineren van de jaarlijkse campagne. Hij heeft voortaan zijn kantoor aan huis. Minder bedrijvig Als gevolg van de verandering wordt de bedrijvigheid op de haven van Oudeschild minder, maar krijgt Teso per jaar zo'n duizend trailers méér te vervoeren voor het (Texelse) tarief van f7,85 per strekkende meter, wat per trailer neerkomt op ruim f120,-. Transportbedrijf fa A. Bakker Azn, dat het bietenvervoer destijds overnam van Rien Bakker schaft voor het op halen en afvoeren van de suikerbie ten vijf nieuwe trailers met stuurassen aan. Zolang op Texel suikerbieten worden verbouwd, zijn deze met schepen afgevoerd. De bietenschepen moes ten daarvoor inschrijven. De totale 'export' beloopt per jaar zo'n 35.000 ton bruto. Wat kwaliteit betreft staan Texelse bieten hoog aangeschreven. Het suikergehalte is hoger dan wat landelijk gemiddeld wordt gehaald. Die suiker is er in de fabriek ook voor een naar verhouding groot deel uit te krijgen ('hoge winbaarheid') en de tarra (ongewenste grond die aan de bieten blijft hangen en dus ook wordt meegewogen) is laag omdat vrijwel alle grond op Texel zandig is. van het bedrijf Texpol aan de Rozendijk, een verblijfsvergun ning. Ze maken allen deel uit van het dagelijks bestuur van het be drijf, dat in handen is van in totaal veertig Polen. Ze volgen de verwik kelingen rond bemiddelingsbedrijf Europool, waarover voor de recht bank in Alkmaar momenteel een geruchtmakende zaak dient, op de voet. Maar van angst is geen sprake. Anders dan bij Europool, betalen de vennoten gewoon hun inkomstenbelasting en premie volksverzekering. Voor zover bekend zijn er op Texel geen bedrijven die zaken hebben gedaan met Europool, adviseur van en bemiddelaar voor Nederlandse tuinders en Poolse firma's die agra rische producten aankopen, verwer ken en weer verkopen. Volgens Jus titie betreft het schijnconstructies, waarbij premies en loonbelasting werden ontdoken. In totaal zou het gaan om een bedrag van vijftig mil joen gulden. Tegen de oprichter van het bemiddelingsbedrijf is een cel straf van zeven jaar geëist, tegen zijn vrouw vier jaar en dochter vijf jaar. De uitspraak is op 31 maart. Volgens de wet Ketenaanspra kelijkheid kunnen de niet betaalde premies en inkomstenbelasting wor den verhaald op de tuinders die za ken hebben gedaan met Europool. Want die wet zegt dat iedereen die iemand inschakelt voor een bepaalde klus zelf verantwoordelijk is voor de afdracht van premies en belasting. Naar aanleiding hiervan wachten vele telers in Noordholland de gebeurte nissen met ingehouden adem af. Op Texel zijn dan wel geen bedrijven die met Europool in zee zijn gegaan, Texpol heeft wel de aandacht van de FIOD. zo laat een zegsman weten. 'Dat mogen ze doen', aldus Jaap Hoogenbosch, die bedrijfsruimte ver huurt aan de Pools/Texelse onderne ming en als tolk optreedt, maar ver der niet zakelijk verbonden is met het bedrijf. Hoogenbosch hielp de Polen in 1994 wel met de oprichting van Texpol, om ervoor te zorgen dat ze het bestaan dat ze hier hadden op gebouwd kunnen voortzetten. De Polen werkten al vanaf begin tachti ger jaren in de Texelse bollen De Nederlandse overheid verleende voor deze buitenlandse werkkrachten tot halverwege de tachtiger jaren aan de lopende band tewerkstellings vergunningen. Maar daarna ging het beleid om, omdat de politiek wilde dat alleen ingezetenen van EG-lidsta- ten het werk mochten doen. Sinds Polen geassocieerd EG-lid is genieten ondernemers uit dit voor malige Oostblokland echter het recht om zich vrij te vestigen in Europa. Dit leidde tot de oprichting van Texpol, dat halverwege de negentiger jaren een deel van de kwekerij van Hoogenbosch overnam en vong jaar zo'n veertig hectare bloembollen teelde, variërend van tulpen tot nar cissen en lelies. Alle veertig aandeelhouders maken deel uit van het algemeen bestuur. Zes van hen zitten in het dagelijks bestuur. Beslissingen die een be paald bedrag te boven gaan, mogen met door het dagelijks bestuur alleen worden genomen, maar moeten door alle vennoten worden goedgekeurd. Er is dan ook regelmatig overleg. Dat het bedrijf vanaf de oprichting Lees verder pagina 5 Een 26-jarige man uit Zaandam is in de nacht van vrijdag op zaterdag op de Groeneplaats door een groepje Texelse jongeren mishan deld. Hij kreeg onder meer een schop tegen het hoofd en werd met de ambulance naar de dokter gebracht. Inmiddels heeft de poli tie een 20-jarige jongeman uit Den Burg verhoord. De Zaandammer stond met zijn vrien den op een taxi te wachten toen de jongeren passeerden, met wie hij kort daarvoor een onvriendelijke ontmoe ting in een discotheek had gehad Aanleiding voor de onenigheid was de gunst van een Texels meisje De De Nacht van de Ezelgedachte le verde orgelman Peter Kaan een be drag op van duizend gulden. Het is de prijs die verbonden is aan de be gerenswaardige titel 'Ezel van het jaar", die hem zaterdagavond ten deel viel. Pagina 2 Net als drie jaar geleden geven de boekhandels op het eiland ook ko mende boekenweek een Texels boekje cadeau aan hun klanten. 'De Razende Bol en de groene schoen' is een kort verhaal van Diet Verschoor, dat alleen al de aandacht trekt vanwege de be kende plekjes die erin voorkomen. Pagina 2 Om de parkeerproblemen op de ha ven van Oudeschild aan te pakken, legt de gemeente komend voorjaar tussen de veertig en vijftig extra par keerplaatsen aan. Deze zijn gesi tueerd aan de andere kant van dijk, ter hoogte van de Noorderhaven, op een stuk grond dat nu dienst doet als opslagterrein van de firma Rab. Pagina 3 'Behouden vaart' is de titel van de tweede CD van het Oudeschilder Visserskoor, dat komende zomer vijf tien jaar bestaat. Het schijfje telt zo'n twintig liedjes en werd zaterdag en zondag opgenomen in de studio van Jeroen Drabbe. Pagina 3 In haar streven naar een hoge kwali teit van de gemeentelijke dienstver lening en de organisatie, gaat burge meester Geldorp heel ver. Ze voorziet dat als de lokale overheid in de toe komst afspraken met burgers niet na komt, dit de gemeente op een boete komt te staan. Pagina 5 Ahold Vastgoed heeft zich de com motie rond de plannen met Sonnevanck aangetrokken. Op ver zoek van wethouder Schilling gaf Ahold Architectenbureau Jan Visser opdracht de mogelijkheden voor een alternatief plan te onderzoeken. Pagina 5 Met nog twee wedstrijden voor de boeg is Texel'94 opnieuw de trotse lijstaanvoerder. Uitgeest en SRC heb ben een achterstand van twee punten. Pagina 7 (Advertentie) Texelaars hadden de Zaandammer weinig zachtzinnig gemaand uit haar buurt te blijven. Op de Groeneplaats laaide het conflict weer op en kwam het tot een vechtpartij, waarbij de Zaandammer aan het hoofd gewond raakte Hij moest zich onder dokters behandeling stellen Getuigenverklaringen leidden de po litie naar een 20-jarige Texelaar Tij dens het verhoor gaf hij toe dat hij bij de groep vechtenden had gestaan, maar hij ontkende zelf klappen te hebben uitgedeeld. Naar eigen zeg gen had hij juist alles in het werk ge steld om de kemphanen uit elkaar te halen. De politie zet het onderzoek voort. (Advertentie) Nieuw licht op provinciale wegen Statenlid Rosina Noorderveen (GL) Zaanse papiermolen driehonderd jaar jong Provincie vliegt voor het milieu Noord-fTjolland (Advertentie) Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: ALTIJD OP ZOEK NAAR HET BESTE Daar kun je mee lezen en schrijven! NEE- sticker maat wel geïnteresseerd Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6. ERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11464 DINSDAG 14 MAART 2000 tvertenties/abonnementen/bezorging: 5inbaan 6 '11 MC Den Burg lefoon 0222 - 36 26 00 lefax 0222 - 31 41 11 Redactie: Warmoesstraat 45, Den Burg telefoon 0222 - 36 26 20. fax 0222 - 32 30 00 e-mail: tcmeuws@tref.nl Buiten werktijd: Gerard Timmerman, tel 31 46 87 of 06-22 14 02 75

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 1