Percussiegroep: goed debuut in winterconcert 2 Verrassend geschenk Texelse boekhandels Orgelman held van de ezelnacht ïll-1-2 Agenda I Diet Verschoor De Razende Bol en de groene schoen .TEXELSE COURANT" Lezing vlinders Paashobbymarkt Geen badminton Reumafonds Lezing over nieuwe ster Laatste concert met stevige folk Lezing over 'de Jordaan' Disco in Calluna Gesproken portret van Cees de Jager teso TEXELSE^COURAN Even een pak I SNERT halen ii BEZORGER m/v Oosterenderweg/Oos DINSDAG 14 MAART 2000 Onder de 57 leden van Excelsior zit ten er diverse die een schoolvoor beeld zijn van veremgingstrouw. Vijf van hen werden zaterdag in de bloe metjes gezet. Jannie Witte en Fem van Dijk kregen een gouden speld omdat ze veertig |aar onafgebroken De percussiegroep die recentelijk werd toegevoegd aan de Christe lijke Muziekvereniging Excelsior trad zaterdagavond voor het eerst op in het openbaar. De groep ver zorgde enkele programma-onder delen van het jaarlijkse winter concert en maakte daarbij een veelbelovende indruk, zeker als in aanmerking wordt genomen dat de spelers net zijn begonnen en nog geen uitgebreid repertoire onder de knie hebben. De percussiegroep bestaat uit de 'resten' van de drumband van Excelsior die wegens gebrek aan belangstellig niet meer levensvatbaar was en daarom definitief is opgehe ven. Een opmerkelijk feit, want als er éen muziekkorps op Texel was dat beschikte over een zeer grote, kwa litatief goede drumband, dan was het wel Excelsior. Of de percussiegroep een stabiele opvolger is zal nóg moe ten blijken. Het ensemble telt op dit moment slechts acht leden die onder leiding van Simon van Tatenhove elke maandagavond enthousiast repete ren, maar om een krachtig en voor verloop minder gevoelig geheel te krijgen, zouden er nog wat mensen bij moeten, vooral voor de melodie instrumenten. Want een percussie groep houdt zich niet alleen bezig met trommels, slagwerk, bellen, ra tels, fluitjes en tamboerijn maar ook met echte melodievoerende instru menten zoals xylofoon en marimba. Excelsior heeft diep in de beurs ge tast om de aanschaf van dat instru mentarium mogelijk te maken. Wat daarmee mogelijk is bleek zaterdag onder meer uit de vertolking van de bekende mars uit Peter en de Wolf van Serge Prokofiev. Het groepje bracht nog drie nummers ten gehore, waaronder 'Under the big top' van Chris Crockarell dat eigenlijk is ge- Excelsior, spelend onder het camera-oog van TV Texel. schreven voor twaalf spelers met negentien instrumenten. Minirettes Ook de majorettes en minirettes van Excelsior hebben een crisis doorge maakt als gevolg van ledenverlies. Enkele vrouwen van Excelsior zijn echter weer met een elftal piepjonge minirettes aan de slag gegaan. Het resultaat dat zaterdag werd getoond was nog niet perfect, maar dat mag ook niet worden verwacht na slechts een paar maanden oefenen door zulke jonge kinderen. De vertedering was echter groot en daarom ook het applaus. Vier gouden en één zilveren jubilans. Het orkest van de muziekvereniging gaf onder leiding van Betty Bakker een uitvoering van goed gehalte. Zoals gebruikelijk was het merendeel van het gevarieerde programma spe ciaal voor dit winterconcert ingestu deerd, met uitzondering van het prachtige 'Indian Summer' van Eric Ball waarmee Excelsior jaren geleden ook succes boekte. Gestart werd met 'De langste dag', de bekende mars van Paul Anka die instrumentaal én vocaal werd ge bracht, gevolgd door 'Ach wie fluchtig, ach wie nichtig' dat een heel wat traditioneler karakter had en prachtig werd vertolkt. Volgde 'Yellow mountains' van Jacob de Haan en een door John Barry gemaakte medley van muziekfragmenten uit films als 'Out of Africa' en 'From Russia with love'. Beide nummers werden vlot, dynamisch en beheerst uitgevoerd. De mars 'Gammatique' van Garard Boedijn was krachtig en prachtig en de uitvoering van 'Cordilleras de los Andes' van Kees Vlak deed daar niet voor onder. Iets minder tot de verbeelding sprak 'Take me home. country roads' maar dat was niet aan de kwaliteit van uitvoe ring te wijten. Het bekende 'Matrimony' (Gilbert O'Sullivan) was een goede uitsmijter. (Foto's Harry do Graaf) lid zijn geweest. Dat is een Texels unicum want tot dusver is die pres tatie noot door een vrouw geleverd.. Een gouden speld was er ook voor Grietje Medema die er ook veertig actieve jaren bij Excelsior heeft opzit ten, maar niet onafgebroken omdat ze een tijdje afhaakte, toen haar kin deren nog jong waren. Die kinderen kwamen ook in de muziek terecht. Jennie en Douwe Medema werden zelfs beroeps. Een bijzonderheid is dat Grietje het eerste vrouwelijke lid was van de muziekvereniging. Piet Bakker wist te vertellen dat het be stuur destijds eerst vergaderde alvo rens akkoord te gaan met een vrouw in hun gelederen, want fanfaremuziek was toen een puur mannelijke aange legenheid. Een probleem was dat de grote witte uniformpet voor een vrouw met passend werd gevonden. Grietje kreeg toen een soort baret, die daarvoor uit Den Helder was gehaald. Tegenwoordig bestaat een ruime meerderheid (40 van de 57) van de Excelsiorleden uit vrouwen. Kees Vlaming van De Bol kreeg een gouden speld met saffier. Hij heeft er maar liefst vijftig jaar als fanfare muzikant opzitten, waarvan de eerste tien jaar als lid van het voormalige VIOS. Tineke Medema tenslotte werd gehuldigd wegens haar 25-jarig lid maatschap, goed voor een zilveren speld. Net als drie jaar geleden geven de boekhandels op het eiland ook ko mende boekenweek een Texels boekje cadeau aan hun klanten. 'De Razende Bol en de groene schoen' is een kort verhaal van Diet Verschoor, dat alleen al de aandacht trekt vanwege de be kende plekjes die erin voorkomen en dat verder vooral dromerig lijkt, maar ten slotte toch een verras sende wending krijgt. Hoofdpersoon is een Amsterdammer, die de hectiek van zijn drukke leven ontvlucht en zich in de zachte winter van 2000 in een klein huisje in polder Het Noorden op Texel vestigt. De man heeft enorme verwachtingen van het leven op het eiland waar hij al sinds zijn jeugd geregeld terug keert: 'Hij wilde zich verlossen van alles wat hem langzamerhand te veel geworden was. Alles, zijn leven, zijn hoofd vol onheldere gedachten, het moest eindelijk doorwaaien en schoonspoelen. Daarna zou hij be vrijd verder leven.' Al snel blijkt een en ander met zo makkelijk te verlopen als verwacht. De man vereenzaamt, zwerft voorna melijk nog over het strand en tijdens een wandeling over het wad heeft hij een ontmoeting met een vrouw, die meer op een geestesverschijnmg lijkt. Aanvankelijk zal de nuchtere lezer zich nog afvragen wat wel en wat niet 'waar' is, maar al snel wordt duide lijk dat de man zich heeft afgekeerd van de werkelijkheid en psychisch steeds meer in de war raakt Net wanneer het vooral een boekje voor de liefhebbers van de oude Ro mantische stromingen dreigt te wor den, dringt ook de humor in het ver haal binnen. Aardig is eerst al de ontmoeting die de man op een zand bank bij de vuurtoren heeft met een visser. 'Kom je eigenlijk van Texel?', vraagt deze, waarna de man ant woordt: 'Ja, tenminste zo goed als.' Zeer herkenbaar is vervolgens de reactie van de (Texelse) visser: 'Dat dacht ik al. Zo goed als, dat is dus met.' Enkele bladzijden verder treft hij opnieuw de mysterieuze vrouw. Deze stelt hem nogal opmerkelijke vragen: 'En jij, als pensioenmigrant, want dat ben je toch? Wat kom je hier eigen lijk doen? Is het eiland nog niet vol genoeg? Maar misschien heb je dat niet door. Als jullie een paar meter leeg strand zien, beginnen jullie al te juichen.' Hoe het verhaal afloopt, moet hier maar even in het midden blijven, maar het zou zonde zijn het geschenk met in dank te aanvaarden. Schrijfster van De Razende Bol en de groene schoen is Diet Verschoor (Santpoort 1946), die een baan als psychotherapeut heeft in Amsterdam en sinds enige tijd op Texel woonach tig is. Ze heeft diverse romans op haar naam staan, maar kreeg vooral bekendheid als schrijfster van kinder en jeugdboeken. Dit voorjaar ver schijnt bij uitgeverij Leopold Emma's Noorderlicht, een jeugdroman die zich afspeelt op Texel. Daarnaast verzorgt Verschoor momenteel een schrijverscursus in Den Burg, even eens een initiatief van de Boek- werkers, een samenwerkingsverband van de boekhandels en de biblio theek. Het is voor de tweede keer dat de Boekwerkers een eigen cadeautje hebben voor hun klanten. Dat was eerder in 1997 het geval, toen ze Een bijbeldriftig dorp weggaven, een es say van Nico Dros over de kerk scheuring in Oosterend. Voor zover bekend betreft het een uniek gebaar. De omslag van het cadeautje v%an de Boekwerkers. Natuurlijk bestaat al sinds tientallen jaren het nationaal boekenweek geschenk en doen ook grote bedrij ven als de Bijenkorf en Vroom en Dreesmann hun klanten wel eens een boek cadeau, maar dat (kleine) boek handelaren in één plaats de krachten bundelen om zoiets te realiseren is naar alle waarschijnlijkheid met eer der vertoond. Het boekje is in een eenmalige op lage van 1000 exemplaren door Het Open Boek geproduceerd voor de Texelse Boekwerkers. De tekst werd gezet en ingedeeld door Jerom Tim mer en gedrukt bij Langeveld en de Rooy. Er wordt geen handelseditie gemaakt. Het is te krijgen bij aankoop van een boek, zolang de voorraad strekt. Op uitnodiging van de Texelse afde ling van IVN houdt Cees Maas don derdag een lezing over vlinders. Deze vindt plaats in de Jozefschool en be gint om 19.45 uur. De toegang is gra tis; iedereen is welkom. Na afloop wordt de datum voor een excursie afgesproken. IVN-leden en hun familie kunnen vrij dag 5 mei meedoen aan een excur sie door de polders van het eiland. Er wordt gevaren, gefietst en gewan deld. De kosten wordt zo beperkt mogelijk gehouden. Opgave is moge lijk tot 1 april, via tel. 313 582 (ook voor verder informatie). In het Eierlandsche Huis in De Cocksdorp wordt op maandag 24 april (Tweede Paasdag) de jaarlijkse hobbymarkt gehouden. Hobbyisten die een kraampie willen huren, kun nen zich tot en met 25 maart opge ven bij Jancma Henstra, tel. 317 287. De huur bedraagt ƒ8,- per vierkante meter. Deelnemers krijgen maximaal 4,5 vierkante meter toegewezen. Als voorwaarde geldt dat er uitsluitend zelfgemaakte artikelen worden ver kocht. Mensen die bij de Kamer van Koophandel zijn aangesloten en an dere professionele kooplieden zijn met welkom In verband met de horecabeurs die komende dinsdag in sporthal Ons Genoegen wordt gehouden, verval len de badmintontrainingen van maandag. Vrijwilligers van het Nationaal Reumafonds gaan tussen 19 en 25 maart de huizen langs met een collectebus. Met het geld dat zij op halen financiert deze organisatie on der meer het wetenschappelijk on derzoek. Dat blijkt nog steeds nodig. Anderhalf miljoen Nederlanders (één op de tien) lijdt aan de ziekte, terwijl van de oorzaak, laat staan van de geneeswijze, nog maar weinig be kend is. Het onderzoek wordt vri|wel geheel mogelijk gemaakt door het Nationaal Reumafonds, dat zelf;voor zijn inkomsten afhankelijk is van gif ten. Een ander deel van de collecte is bestemd voor individuele hulp aan mensen met reuma en de meer dan honderd patiëntenorganisaties. Professor Cees de Jager houdt vrij dag een lezing over de nieuwe ster in het sterrenbeeld Arend. Het gaat hier niet echt om een nieuwe ster, maar om een zogeheten nova, een ver schijnsel dat soms optreedt bij dub belsterren die heel dicht bij elkaar staan. De bij een nova vrijkomende hoeveelheid energie is onvoorstel baar, De lezing wordt gehouden in De Slinger bij EcoMare, aanvang 20.00 uur. De toegang bedraagt 7,50, maar is gratis voor donateurs van de Volkssterrenwacht. Vrouwenstemmen zijn op het mo ment 'hot' binnen de folkmuziek. Voorbeelden daarvan zijn Mary Black, Loreena Mckennith en groe pen als Clannad, Poozies en Lucky Bags. Deze laatste groep brengt donderdag een bezoek aan Texel, ter afsluiting van de reeks winter- concerten in Question Plaza. Het belooft een stevig avondje folk te worden, verzorgd door 'vijf super-in- dividuen die samen een superband vormen', zo stond te lezen in één van de vele lovende kritieken die over de band verschenen. Dat dit geen loze kreet is, bewees Lucky Bags verleden jaar met het winnen van het preten tieuze Melrose Music Festival. Lucky Bags, afkomstig uit het noord oosten van Engeland, is een echte meidengroep, bestaand uit zangeres Judy Dining, Liz Law op dulcimer, Julie Ann Kay (harp), Zena Tubmen (concertino, percussie, mandoline, gitaar en zang) en het dit jaar toege treden lid Emma Welton (viool). Het vijftal mengt traditionele muziek uit Northumbrian (noord Engeland) en Schotland met het werk van heden daagse Engelse en Amerikaanse liedjesmakers. Daarbij staat de stem van Judy Dinings centraal. Deze zan geres heeft naast een klassieke op leiding ook een aardige staat van dienst opgebouwd. In de tachtiger jaren zong zij background bij Fairport Contention, Pangtangle en Ralph McTell. Uit die tijd stamt ook haar eerste album Waiting for the Change. dat in 1983 net achter een plaat van Clannad op een mooie derde plaats van de folk-album top eindigde. Een echte oude rot in het vak dus. Dit in tegenstelling tot Lucky Bags' nieuwkomer Emma Welton. Zij begon weliswaar al op haar vierde met viool lessen, maar ontwikkelde zich daarna als componiste, waarbij muziek opleidingen aan de universiteiten van Manchester en York haar uitstekend van pas kwamen. Sinds een paar jaar heeft Welton de folk ontdekt en toen verleden |aar Lucky Bags haar uitno digde tot de band toe te treden was de keus snel gemaakt. Het vijftal te kende onlangs voor een nieuwe CD, Delight in Disorder, die een uitstekend beeld geeft van alles waar Lucky Bags voor staat: gezelligheid en vak manschap, zich uitend in rijke har monieën en kristalheldere stemmen. Het concert in Question Plaza begint donderdag om 20.30 uur. Kaarten kosten ƒ15,- en kunnen worden be steld via tel. 312 041 Voor de Plattelandsvrouwen De Cocksdorp/Eierland spreekt woens dag A.M. Teunen-Schouw uit Oostzaan over de Amsterdamse wijk de Jordaan. Aan de hand van dia's neemt zij de toehoorders mee op een wandeling door dit deel van de stad. Voor beide afdelingen van de Plattelandsvrouwen spreekt vrijdag notaris Dogger. Beide avonden vin den plaats in het Eierlandsche Huis, aanvang 20.00 uur. Zaterdag wordt in zwemparadijs Calluna de laatste disco-avond van dit seizoen gehouden. Radio Royaal zal er van 19.00 tot 22.00 uur een spetterend evenement van maken. Discogangers doen automatisch mee aan de loterij en krijgen korting aan de zwemmersbar. De entree be draagt zes gulden. Dinsdag 14 maart In het gemeentehuis begint om 19 30 uur de maandelijkse verga dering van de gemeenteraad. Gymvereniging Oosterend houdt vanaf 20.00 uur een leden vergadering in dorpshuis De Bijen korf. Om 20.00 uur begint in d'Ouwe Ulo de startavond van de weide vogelbeschermers. ledereen die wil meehelpen vogelnesten te be schermen alsmede agrariërs zijn van harte welkom. In Cinema Texel draaien Os mutantes (aanvang 20.30 uur) en The talented mr. Ripley (21.00 uur). Woensdag 15 maart De afdeling De Koog van de Alge mene Nederlandse Bond van Ouderen (ANBO) houdt jaarverga dering in dorpshuis 'De Hof', aan vang 14.00 uur. Na de pauze bingo. Prof. Cees de Jager is tussen 16.00 en 17.00 uur te beluisteren via Radio 5. In de RK kerk van Den Burg begint om 19.30 uur een open repetitie van het gemengd interkerkelijk koor Gospeltrain. ledereen die wil meezingen is welkom. In dorpshuis 't Skiltje in Oude- schild begint om 19.30 uur een (openbare) hoorzitting over de aanleg van een parkeerplaats tus sen de Laagwaalderweg en de Vlamkast. Om 20.00 uur komt in het Eierlandsche Huis in De Cocks dorp de afdeling De Cocksdorp/ Eierland van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen bijeen. A.M. Teunen-Schouw spreekt over de Jordaan in Amsterdam. Jongeren gaan in de Jelleboog in debat met burgemeester Geldorp, die er het herziene voorstel over de openbare orde en de sluitingstij den van de cafes presenteert. De (tweede) inspraakronde begint om 20.30 uur. In Cinema Texel draaien Toy Story 2 (aanvang 13.45 en 16.00 uur). Os mutantes (20.30 uur) en The talented mr. Ripley (21.00 uur). Donderdag 16 maart Cees Maas houdt vanaf 19.45 uur een lezing over vlinders Locatie is de Jozefschool in Den Burg, de toegang is gratis. In Question Plaza begint om 20.30 uur een optreden van folkgroep Oud-Hoorder professor Cees de Ja ger is woensdag tussen 16.00 en 17.00 uur te beluisteren in het pro gramma van Radio 5. Voor dit 'ge sproken portret' werden onder meer op vrijdag 10 maart opnamen ge maakt in Den Hoorn. DAAR RED JE LEVENS MEE Orgelman Peter Kaan luistert geboeid naar de mooie woorden die burgemeester en KNRM-voorzitter Joke Geldorp tot hem richt. 2000 is maar nauwelijks aan de gang, maar vcor orgelman Peter Kaan kan het jaar al met meer stuk. Tijdens de vierde Nacht van de Ezelgedachte die afgelopen zaterdag in Question Plaza in Den Burg werd gehouden, werd Kaan verkozen tot Ezel van het jaar. De begerenswaardige titel viel hem ten deel wegens zijn onophou delijke inspanningen voor de Konink lijke Nederlandse Reddingsmaat schappij (KNRM), waarvoor hij sinds jaar en dag geld inzamelt. Uit handen van Theun de Winter, voorzitter van de Multifunctionele Ezelvereniging i.a., mocht hij een glanzende bokaal in ontvangst nemen en tevens een cheque van duizend gulden, precies genoeg om zijn orgel van een nieuwe muziekinstallatie te voorzien. Kaan was niet de enige voor wie de Winter een verrassing in petto had. De KNRM zelf, zaterdagavond vertegen woordigd door voorzitter burgemees ter Joke Geldorp en secretaris/pen ningmeester Willem Grisnigt, incas seerde een cheque van vijfhonderd gulden. De gulle gaven waren slechts een onderdeel van een bruisende feest avond, die werd opgeluisterd door cabaretier Bert Schuiling, die op het laatste moment inviel voor Marcel Verreck, die verstek moest laten gaan. Sfeerverhogend was ook het feestorkest Bar BO. Het optreden werd afgewisseld met het professio nele optreden van Jack the Tram stations, die confettibommen lieten ontploffen. In het kielzog van de band kwamen ruim twintig gasten uit Kuurne, de plaats met wie de Texelse ezels een vriendschapsband onder houden. Lucky Bags. De entree bedr ƒ15,-. Kaarten zijn verkrijgba; De Lindeboom, modezaak Mè Classics en aan de zaal. In Cinema Texel draaien Beach (aanvang 19.00 en 2| uur), South Park (19.00 uur Anna and the king (21.00 uui) Vrijdag 17 maart In het wijkgebouw van de Th zorg aan de Schoonoordsing Den Burg gaat om 14.00 uur cursus van start over het thuis zorgen van een zieke. De cu omvat vijf bijeenkomsten en l 38,- Voor informatie en melding kan op werkdagen tus 9.00 en 17.00 uur contact woi opgenomen met tel. 0223 135. Om 9.45 uur begint in het stad van Den Helder een openbare gadering van het bestuur waterschap Hollands Kroon Oud-wielrenner Gerrie Knetem houdt in hotel Bos en Duin een zing voor leden van Wielerver ging Texel, Toerclub Taxi 3121 en Atletiekvereniging Texel. Om 20.00 uur komen in Eierlandsche Huis in De Cor dorp beide Texelse afdelingen de Bond van Plattelandsvroui bijeen. Spreker is notaris Dogger In De Slinger bij EcoMare spre prof. Cees de Jager over nieuwe ster in het sterrenbe Arend. Aanvang 20.00 uur. In Cinema Texel draaien Toy St 2 (aanvang 15.00 uur), The Be (19.00 en 21.45 uur), South (19.00 uur) en Anna and the (21.00 uur). Veerdienst Teso onderhoudt dag vanaf 9.35 uur vanaf Texeli halfuurdienst. De tweede lx meert om 16.05 uur voor het lat af in Den Helder. De overtoclil om 10.05 uur uit Den Helder 13.35 uur vanaf Texel zijn uitsl tend bestemd voor vervoer v gevaarlijke stoffen. Er wot geen wachttijden verwacht. Hoogwater te Oudesc/ii Dl. 14 1.10 en 12.50 Wo. 15 2.30 en 14.40 Do. 16 4.17 en 16.30 Vr. 17 5.56 en 18.10 Za. 18 7.05 en 19.15 Zo. 19 8.14 en 20.26 Ma. 20 9.10 en 21.10 Di. 21 9.55 en 21.34 Aan het strand is het ongeveer een uur der hoogwater. De zon komt 22 maar om 6 36 uur en gaat onder om 18 56 20 maart volle maan; 22 maart springs (Advertentie) (jrm TmtrCjixth li bri hart. (Advertentie) Telefoon U IS l>0 Wij zijn op zoek naar een die voor ons de krant wil bezorgen op de route: en omgeving. Hier wonen ongeveer 97 abonnees. (LET OP: de wijk kan eventueel opgesplitst worde Het bezorgen is het eenvo digst voor iemand die in de omgeving woont. De kranten moeten dinsdi en vrijdag even na 15.00 u in onze drukkerij aan de Spi baan worden afgehaald. Geïnteresseerden kunne voor nadere inlichtingen recht bij de balie van Texelse Courant aan de Spi baan. Uilgcverij/DniUcnj Langeveld en dcRooi Spinbaan 6 Telefoon 0222 - 162 Fax 0222-1I4H

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 2