provincies nemen het op /oor ambulancediensten 'rijwilligers beschermen lesten van weidevogels Hoofddorper belegger koopt Walden Noord Asielopvang gaat voorlopig door 1-1-2 1-1-2 Semeente koopt grond Rab voor parkeerplaats Oosterend lijdt grote nederlaag TEXELSE j COURANT De Koog behaalt ruime victorie Foutloze barrage Dave Terpstra en Maartje Meijer Fluiten bouwen 'fexel aartjes Help slachtoffers watersnood Mozambique! Giro 800800 Den Haag kenvervoerder Paul Smidt, met in kielzog burgemeester Joke Gel- rp, wethouder Nel Eelman en ge- sentesecretaris Piet Zoon, heeft iteren in Haarlem het Masterplan nbuiancezorg Waddeneilanden gedeputeerde Enno Neef aan- ln9fboden. Het plan is door de geza- mlijke ziekenvervoerders van de ddeneilanden opgesteld om de ibulancevoorzieningen op de ei- iden op het vereiste niveau te ngen. Neef ondersteunde het m zoals verwacht van harte en be- ifde het onder de aandacht van nister Borst van Volksgezondheid de Tweede Kamer te brengen. it plan is mede opgesteld naar aan- jing van het onderzoek naar de aliteit van de ambulancevoor- nmgen, dat de Inspectie voor de zondheidszorg (IGZ) ia oktober err&9 op de waddeneilanden heeft eer gevoerd. De inspectie stelde vast de budgetten voor een kosten- 12 kkende exploitatie tekortschieten, de voorzieningen op alle eilanden het niveau van de IGZ-normen te ingen, hebben de ziekenver- ocierders van de waddeneilanden de ppen bij elkaar gestoken en in 3tn srleg met de ziektekosten- zekeraars een masterplan opge ld. De minister wordt daarin ver- ;ht om vóór 1 juli 2000 extra geld te trekken De toegezegde herver ing van gelden via het College Ta- ren Gezondheidszorg (CTG) zou niet gespreid over drie jaren maar in één keer moeten worden doorge voerd. Bovendien zou het jaarlijkse budget voor de Friese wadden eilanden omhoog moeten. Het plan - dat tegelijkertijd in Leeuwarden aan de Friese gedeputeerde P. Bijman werd aangeboden - heeft de steun van de Inspectie voor de Gezond heidszorg, de provincies, het samen werkingsverband van de wadden gemeenten (Overlegorgaan Waddeneilanden) en de Friese zorg verzekeraars. Texel Omdat de situatie op Texel verschilt van die op de overige eilanden is in het plan een aparte bijlage toege voegd die uitsluitend over de Texelse situatie handelt. Op Texel zijn de be manningen van de ambulances per manent beschikbaar, terwijl op de Friese eilanden piketdiensten worden gedraaid. Deze bezetting houdt ver band met de frequentie van uitruk ken: op Texel worden de ambulances circa 700 keer per jaar ingezet, tegen over 80 tot 275 keer op de overige waddeneilanden. Vanwege deze hoge frequentie geldt voor Texel de eis dat continu twee ambulances inzetbaar moeten zijn. Het ministerie heeft deze noodzaak onderkend, maar tot op heden de daarmee ge paard gaande kosten niet vergoed. Daarnaast is toegezegd dat het Texelse ambulancepersoneel over de jaren 1995 tot en met 1997 alsnog t voorjaar staat voor de deur en vogels maken zich op voor een luw broedseizoen. Op Texel is n groep vrijwilligers actief die der leiding van Laurens van elAofen van de Waddenwinkel er ss aan probeert te doen om de las sten van weidevogels te be dt hermen tegen agrarische activi- iten. Vanavond komen zij bijeen itS'ldens een 'startavond', waarop suwe vrijwilligers zich kunnen «f inmelden. iderne landbouw en weidevogel heer kunnen volgens Landschaps eer Nederland met een beetje de wil uitstekend samen gaan. ariërs hebben meer op met de uur op hun bedrijf dan vaak wordt lacht. Maar met name in het voor- ontbreekt het hun aan tijd om It met nestbescherming bezig te jden en is de hulp van vrijwilligers xlzakelijk. Hun inzet wordt steeds angrijker door intensieve bewei- het vroege en veelvuldige laien en voorgeschreven bemes- jstechmeken. Ondanks deze be- iigingen blijkt uit cijfers van de pro- cies, waar al enkele jaren aan stbescherming wordt gedaan, dat procent van de beschermde nes- uitkomt. nesten en jonge vogels te be- ïermen moeten de nesten aller- st worden opgespoord en in kaart Dracht. De nestlocaties moeten de agrariërs en loonwerkers wor- n doorgegeven, zodat zij er bij hun fkzaamheden rekening mee kun nen houden, Markeringspalen kun nen daarbij goede diensten bewijzen. Het plaatsen van kooiachtige nest beschermers kan voorkomen dat de eieren door grazend vee of tijdens het bemesten worden geplet. Soms biedt verplaatsing van de nesten uitkomst. Voor al deze maatregelen is de me dewerking van de boer en tijdig en regelmatig overleg noodzakelijk. Ver der is deskundige begeleiding van ervaren vrijwilligers een voorwaarde en is opereren in groepsverband be halve nuttig ook stimulerend. Hoe op Texel deze zaken worden aangepakt, wordt uit de doeken gedaan tijdens een bijeenkomst die vanavond om 20.00 uur begint in d'Ouwe Ulo. Wie er voor voelt om zijn' vrije tijd in de openlucht door te brengen en tege lijkertijd iets nuttigs wil doen, kan zich daar aanmelden als weidevogel beschermer. Ook geïnteresseerde agrariërs zijn welkom. V»yDEVOG£, Het logo van de weidevogelbeschermers die onder de hoede van Landschaps beheer Nederland actief zijn. n de parkeerproblemen op de ven van Oudeschild aan te pak- n, legt de gemeente komend orjaar tussen de veertig en vijf extra parkeerplaatsen aan. ize zijn gesitueerd aan de andere nt van dijk, ter hoogte van de lorderhaven, op een stuk grond t nu dienst doet als opslagterrein n de firma Rab. 'gemeente was al een paar jaar op ek naar een goede locatie voor de rkeerplaats. Vooral 's zomers ge beurt het geregeld dat de beschik bare ruimte op de haven zelf in ge bruik is en bezoekers moeten uitwijken om hun auto een plaatsje te geven. Omdat het dorp een grote verkeersstroom eigenlijk nauwelijks aankan, zorgde dat nogal eens voor problemen. Bedoeling is de parkeerplaats op twee plaats te ontsluiten. Het stukje parallelweg dat onderaan de Laag- waalderweg ligt, geeft toegang tot het terrein. Dat geldt ook voor de Vlamkast, waar auto's de parkeer plaats bovendien kunnen verlaten. Gemeentewerken start de werk zaamheden in mei. De extra parkeerruimte ontlast de haven, maar zorgt tegelijkertijd voor conform de geldende CAO-afspra- ken het loon krijgt uitbetaald. Ook deze toezegging is geen gestand gedaan. De rechter bepaalde in kort geding dat deze afspraak moest wor den nageleefd, maar tot op heden heeft de Ambulancedienst Texel geen geld ontvangen. Het masterplan dringt aan op nakoming van beide toezeggingen, en stelt dat daarmee de problemen voor Texel uit de we reld zouden zijn. Indien het extra geld niet in de loop van 2000 beschikbaar komt, dan is de continuïteit van de ambulancezorg op Texel ernstig in gevaar, aldus het masterplan. Dat zou zonde zijn, omdat het nieuwe norm budget voor de directe perso neelskosten voor Texel toereikend zou zijn. 'Er is derhalve geen extra financiering boven het nieuwe norm budget noodzakelijk. Wel dient de herallocatie in één keer worden ge geven', aldus het plan SV Oosterend heeft zondag tegen ASV een 4-0 nederlaag geleden. Het verlies viel wat groot uit. Vooral voor rust kon de ploeg van coach Bep Vonk goed tegenspel bieden. De tegenstander uit Venhuizen was in die periode weliswaar ster ker, scoringsmogelijkheden waren er niet. De Oosterenders lieten in de eerste helft wél enkele malen hun tanden zien. Piet Koning verstuurde een mooie kopbal richting de kruising, maar zag de keeper knap redden. Ook Eddy de Vries liet een fraaie kans liggen. De beste mogelijkheid was er voor Sil van Dijk. Hij ging alleen op de keeper af, maar schoof de bal naast. Binnen vier minuten na rust werd de wedstrijd beslist. Eerst verdween de bal uit een vrije trap wat ongelukkig in het doel van SVO en even later knalde de spits uit een mooie voor zet knap raak: 2-0. Oosterend bleef goed spelen. Eddy de Vries leek te scoren uit een mooie vrije trap, maar de treffer werd afge keurd. Een tegenvaller was het uitval len van Chris de Vries. Omdat ook Ger Vlaming al ontbrak, moest SVO wel erg op een bevlieging van Sil van Dijk hopen. In de slotfase scoorde ASV nog tweemaal. De Texelse ambulancedienst wil zich schikken in het rijksbeleid om te ko men tot regionale ambulance voorzieningen. maar het opgaan in een regionaal verband kan volgens Ambulancedienst Texel alleen maar plaatsvinden indien de toegezegde vergoedingen worden uitgekeerd. De schuldenlast uit het verleden en de bestaande looneis van het personeel moeten worden ingelost, alvorens de dienst in een gesaneerde vorm deel kan uitmaken van een groter geheel. DINSDAG 14 MAART 2000 SV De Koog heeft zondag op eigen terrein een ruime overwinning ge boekt op middenmoter Where- vogels. Tegen de ploeg uit Purme- rend, die het team van Nico Schot eerder dit seizoen op 0-0 hield, werd het ondanks het ontbreken van een flink aantal vaste krachten 4-1. blokken en zetten de tegenstander 'Behouden vaart' van Oudeschilder visserskoor flink onder druk Toch was de eerste kans voor Wherevogels. In tegenstel ling tot zijn defensie was keeper Den nis Schouwstra echter direct goed bij de les. Hij redde schitterend op een inzet van de spits. In de zevende minuut kreeg De Koog een vrije trap op zo'n dertig meter van het doel. Ingmar Moerbeek profi teerde optimaal door schitterend raak te schieten: 1 -0. Slechts drie minuten later was het alweer gelijk, toen de bal vanaf rechts keurig werd teruggelegd op de spits, die onhoudbaar in schoot. Desondanks bleef De Koog het beste van het spel houden. De beloning kwam twee minuten voor rust. Jason Martens bezorgde de bal uit een vrije trap vanaf links bij Maurice Kaspers, die kopte terug, waarna Danny Borgo de keeper het nakijken gaf. In de tweede helft had Wherevogels een licht veldoverwicht, maar de ver dediging van de Kogers loste alle problemen beheerst op. In de 73ste minuut verdubbelde de thuisploeg de voorsprong Jason Martens stond met een vrije trap opnieuw aan de basis, Ingmar Moerbeek kopte de bal naar Danny Borgo en de spits rondde keurig af: 3-1 Vlak voor tijd werd het zelfs nog 4-1 toen Ingmar Moerbeek de bal op het middenveld onderschepte en directe doorpasste naar Dave Dijkstra, die oog in oog met de keeper rustig bleef en zijn kans benutte. Hansens beleggingsmaatschappij doet in aandelen en onroerend goed. Via een makelaar viel zijn oog op Wal den Noord. Nog voordat de koop werd gesloten nam hij contact op met de gemeente en vroeg hij alsnog de vereiste vergunningen aan voor de grotendeels gerealiseerde inpandige verbouwingen. Knippenberg had dat ook na aandringen van de gemeente verzuimd. Het lijkt tekenend voor het verschil in stijl tussen beide heren. Knippenberg lag regelmatig over- extra drukte op het bedrijventerrein, met name op de Vlamkast. Om de mening van aanwonenden en andere betrokkenen te peilen, houdt de ge meente woensdag een hoorzitting in dorpshuis 't Skiltje. Daarvoor zijn ook de leden van de gemeenteraad uitge nodigd. De bijeenkomst begint om 19.30 uur. akelig erterre 'Behouden vaart' is de titel van de tweede CD van het Oudeschilder Visserskoor, dat komende zomer vijf tien jaar bestaat Het schijfje telt zo'n twintig liedjes, die - naar de aard van het gezelschap - vooral betrekking hebben op de zee. Net als op 'Langs de havendie vier jaar geleden uit kwam, zullen Nederlandstalige ge zangen de overhand hebben. Dat de mannen ook het Engels met schu wen, bleek zaterdag en zondag in de studio van dorpsgenoot Jeroen Drabbe, waar de opnamen plaatsvon den. Over de kwaliteit brak geregeld dis cussie uit en bii sommige liederen ging er dan ook geruime tijd overheen voor ze goed op de band stonden Het eindresultaat is echter meer dan het aanhoren waard, verwachten di rigent André Keijzer en accordeomste Corrie Witte 'De nieuwe CD wordt leuker dan de eerste. Die ging meer van één-twee-drie, één-twee-dne. We hebben ditmaal geprobeerd er meer afwisseling in te brengen. Wat de fans ervan vinden, kunnen ze (foto Joop Etommets) zondag 7 mei zelf beoordelen, wan neer 'Behouden vaart' in de RK kerk van Den Burg ten doop wordt gehou den. Daarna volgt een promotietour, die de zingende vissers onder meer in theater De Kiekendief op De Krim brengt. Wie het Visserskoor al eerder wil beluisteren, kan zaterdag 1 april terecht in dorpshuis 't Skiltje, waar het zangseizoen wordt besloten met een optreden. Omdat een stormloop wordt verwacht, is het wellicht zaak nu al kaarten te bestellen. Dat kan via tel. 313 709 of tel. 313 704 Na ChildRight Worldwide is Theo Knippenberg ook met zijn organisatie De Walden Noord Conferenties van het eiland vertrokken. De monumentale hoeve Walden Noord (voor heen Bartimeus) bij Oosterend heeft hij verkocht aan de belegger M. Hansen uit Hoofddorp. Hansen heeft er als speculant belang bij dat de asielopvang op Walden binnen afzienbare tijd eindigt, maar voorlopig kunnen de vluchte lingen blijven. 'Het contract loopt nog bijna een jaar door en dat respecteer ik. Daarna zien we wel verder. Ik wil alles in goed overleg met alle betrokken partijen regelen.' De toeschouwers die zondag in gro ten getale naar manege Akenburg waren gekomen om naar de spring- wedstrijden te kijken, kregen prima resultaten te zien. Ze toonden zich vooral geïmponeerd door de manier waarop ruiters en paarden in de ho gere klasses (M en Z) 120 en 130 centimeter hoge hindernissen be dwongen. Enig minpuntje was dat het programma nogal uitliep. Dat kwam doordat zich op het laatste moment twee ruiters van de overkant meld den, die met verschillende paarden in zowel de L-, M- als Z-klasse meede den. Elke combinatie mocht twee keer starten op twee klassieke parcour- sen. Wanneer een ruiter foutloos was, werd er barrage gereden, waarbij het zaak was het parcours zo snel moge lijk te ronden Dit leverde veel spek takel op. In de klasse L-pony's A/B categorie voltooide Dave Terpstra twee keer het parcours zonder hin dernissen omver te stoten, goed voor twee eerste plaatsen. In de klasse M leverde Maartje Meijer met haar pony NHD Candy hetzelfde resultaat. Uitslagen Eerste parcours: klasse B, cat. AB/C 1 Natasja Witte met Doortje, 0 fouten, 45 punten voor stijl, klasse L. A/B: 1 Dave Terpstra met Sarah, 0,41 klasse B. D 1 Lonneke Kikkert met Halvar, 9. 42. klasse M. C. 1.Maarte Meiier met NHD Candy, 0; klasse L. E: 1 Mariska Witte met Cleopatra, 0; B-paarden. 1 .Andrea Keijser met Lars. 3.42.2.Lilian Dijker met Handsome. 4.45; L-paarden 1 Jan Folkerts met Nancy K.. 0: M- paarden 1 Hans van Kalsbeek met Etemety. 0; 2.Jan Folkerts met Lierette K. 4; Z-paarden: I .Hans van Kalsbeek met Marno. 0. Tweede parcours klasse L, A/B: 1 .Dave Terps tra met Sarah, 0; klasse B. D/E. 1.Lonneke Kikkert met Halvar, 4,5, 43; klasse M, C. 1 Maartie Meijer met NHD Candy, 0 fout in 84.1 sec.; klasse L. D/E. 1.Mariska Witte met Cleopatra, 4 fout in 42.7 sec.. B-paarden 1 Wendy Lampers met Kyle, 0; 2.lmmetje Duin met Juwelier, 10. 46. De Muziek- Dansschool organi seert op zaterdag 1 april een work shop fluitenbouw voor iedereen vanaf 8 jaar. De fluiten worden van modern, gemakkelijk te bewerken materiaal gemaakt. Deelnemers kunnen kiezen uit drie soorten: een eenvoudige pennywhistle (ƒ3,50) een dubbelfluit (ƒ5,-) of de drievoudige triplefluit (ƒ7,50). Het aanvangstijdstip is af hankelijk van de deelnemers, maar ligt in ieder geval tussen de 12.00 en 18.00 uur. Deelname kost 30,-. Voor informatie en aanmelding: tel. 31 34 93. DAAR RED JE LEVENS MEE hoop met de gemeente en vertrok met stille trom met ChildRight nadat de gemeente duidelijkheid wenste over de praktische invulling van het ideële doel dat hij pretendeerde na te streven en waarvoor hij met een 'maatschappelijke bestemming' te gemoet was gekomen. Hansen wil in een open dialoog staan met de ge meente en de Texelaars, niets verber gen en in geval van 'conflicterende belangen' in goed overleg met alle betrokkenen tot een bevredigende oplossing zien te komen. 'Eerlijk duurt het langst, ook in het zakenle ven', zegt Hansen. Dat de belangen op een gegeven moment gaan bot sen, is volgens hem zeker met uit te sluiten. Het Centraal Opvangorgaan Asielzoekers (COA) is bijzonder inge nomen met de hoeve en wilde op Walden zelfs een permanent asiel zoekerscentrum vestigen, maar vond het college op zijn weg. Hansen zal het complex willen afstoten zodra hij er een goede prijs voor kan krijgen. 'Het ligt met voor de hand dat ik er ga wonen.' Panden die verhuurd worden zijn moelijk te verkopen, zeker als er zestig asielzoekers in zijn gehuisvest. 'Toch is het best mogelijk dat het lo pende contract met het COA weer wordt verlengd. Zodra de tijd daar is zal ik met het college en het COA gaan praten en bekijken welke rege ling de beste is.' Dat Hansen kenne lijk belang hecht aan goede verhou dingen blijkt uit het kennismakings gesprek dat hij donderdag heeft met wethouder Daan Schilling en zijn wens om met de Texelse huisartsen te bezien of hij kan bijdragen aan de oplossing van de problemen rond de medische verzorging van vluchtelin gen. Knippenberg, die de beheerders woning aan de Harkebuurt heeft aan gehouden, had gisteren - net als een zestal keren ervoor - geen tijd om commentaar te geven Toch nog onverwacht bereikte ons het droevige bericht dat onze medewerker en collega Ard Plaatsman is overleden. Wij zullen Ard herinneren als een fijne collega en wensen Sabine, Marissa en Jessica alle sterkte toe met dit verlies. Collega's Agrarische Bedrijfsverzorging Voor uw medeleven na het overlijden van mijn lieve zoon, onze broer en oom JAN WITVLIET betuigen wij u onze oprechte dank. Uit aller naam, Jo Witvliet-Broekman maart, 2000 In jouw oogies dansen lichtjes in iouw oogjes glanst de zon in iouw oogjes zoek - en vind ik in jouw oogjes zie ik de Bron Dankbaar en heel gelukkig zijn wij met de geboorte van onze dochter Janna Johanna Hendrika we noemen haar Janna 11 maart 2000 Janna weegt 4160 gram. Ron en Judith Kager-Vlaming Schoorwal 21 1791 HM Den Burg S 0222 - 322071 Kraamvisite vinden we heel gezellig, maar van tevoren graag even bellen. Wij rusten van 12.00 tot 15.00 uur en na 21.00 uur Geboren. Linn dochter van Colet Boks en Dani Dadon Abba Hallil Silver 12/1 W-Galilee - Nahariya Israël tel./fax 00972-4-9513906 Dc glimlach van een kind doet je beseffen datje leeft. Dankbaar en blij zijn wij met de geboorte van onze zoon en broertje Jesse Henri Louis Herman Jesse is geboren op 2 maart 2OOO om 13.10 uur en weegt 362O gram Gregory, Annette en Anne-Flora nee Deul-Boekel Ridderspoorweg 246 2565 AS Den Haag 070-3663527 gdeuMcasema.net Blij en gelukkig zijn wij met de geboorte van onze zoon en broertje Jurijan Rick Hij is geboren op 8 maart 2000 om 21.21 uur. Mark, Corina en Stephanie Röpke-van de Wetering Warmoesstraat 22. 1791 CR Den Burg S 0222 -312623 Fijn weer thuis uit het „Gemini". Heel hartelijk dank voor uw belang stelling, kaarten enz. Henk Flens, Eijerland. INLEVEREN: maandag vóór 10.00 uur en woens dag vóór 17.00 uur. KOSTEN: ƒ8.70 tot en met 3 regels. Per regel meer: ƒ2,90 (incl. btw). FOTO-TEXELAARTJE: plaatsing foto ƒ25,- excl. tekst, alleen voor particu lieren die iets te koop aan bieden. Voor bedrijven: 1M-TEXELAARTJE op aanvraag. Quiz spel 2000. 25,- per team. Het Cafeetje in Oosterend. tel. 318975. Zaterdag 25 maart, aan vang 20.30 uur Ook wij gaan voor kwali teit! Daarom hebben wij maar liefst vier "service balies". de hele dag open. met en zonder afspraak' Qmpp Kapsalon, Waal- derstraat 15 tel 312227. Geen toegangskaarten ontvangen horeca vak beurs? Bel of spreek in tel. 317970 Oud-texelaar zoekt woon ruimte op Texel voor april, mei en juni. Tel. 020- 6112586 Niet vergeten! Zaterdag 18 maart meezingavond smartlappenkoor. Dorps huis De Waldhoorn, aan vang 20.00 uur. De toe gang is gratis SAMENWERKENDE HULPORGANISATIES DAAR RED JE LEVENS MEE Te koop: Audi 80, 1991. grijs met.. 153.000 km.. Pamassiastr 4. tel. 317911 (na 18.00 uur). TV stuk? Bel 314350 van Rob's Techno Varia, De Ruyterstr. 24, Oudeschild T.k.: motor Honda CX/ 500. Pr. n o.t.k. Tel. 310225. Kreta app. Elmi, alle vertrekdata in mei. tijdens de Griekse weken van ƒ1103,- voor ƒ945.-. Ook extra voordeel naar an dere Griekse bestemmin gen bij Reisburo Texel Holland International. Imkers, wie kan mij helpen deze lente een bijenvolk te verkopen? Tel. 319215. T.k. gevr. gasfornuis op propaangas. i.g.st. R. Witte, tel. 312647. Koffie-apparaten nu ƒ29,50. Voordeelland Oudeschild, 322398 Lectori Salutem! Boeken week in Het Open Boek. T.k Ford Dexta en Vicon circelschudder t.e.a.b. Bietenmolen herenfiets, kon.hok. caviakooi. Tel. 319497 Mooi zo'n bijzondere vaas van H?an der Klift met verse tulpen.

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 3