angepast plan rond AH en Sonnevanck Burgemeester gaat ver in nastreven kwaliteit Horeca-opleidingen olgend jaar op Texel Dubbele von Sion cultuurprijs; 'Compliment' voor vrijwilligers Nigg Geknip$<f Vergelijking appels en peren voorbij .TEXELSE COURANT [I SS Texpol Boete gemeente als prikkel om beter te presteren? Zaalvoetbal Noordelijke entree Den Burg veiliger Actie Zuinig Stoken GAS ld Vastgoed heeft zich de commotie rond de plannen Sonnevanck aangetrokken. Op verzoek van wethou- Schilling gaf Ahold Architectenbureau Jan Visser op- cht de mogelijkheden voor een alternatief plan te on- :oeken. In het nieuwe ontwerp is de geplande woning iSjl zuidwestkant van de villa verschoven naar de achter- e van de tuin. Een ruim parkeerterrein blijft onderdeel het plan. Ook de bevoorrading van AH is aangepast. Er dt over gedacht om hiervoor twee aangrenzende twee- er-éénkap woningen aan de Wilhelminalaan op te offe- iet plan geeft het college gehoor je opdracht van de gemeente- om in overleg te treden met j over de bouw van woningen Sonnevanck. Dit heeft geresul- in een stedebouwkundige-ar- ctomsche opzet. Daarin vervalt ouwlocatie ten zuidwesten van lla, maar aan de noordoostkant in twee-onder-één-kapwoning (end. Voor een stedebouwkun- afronding van het parkeerterrein, ihrijft de gemeente, zijn achter in lin van Sonnevanck twee nieuwe aande woningen gepland. Ge- is dat het parkeerterrein minder op de bestaande woningen aan nsbergenstraat komt. De Wilhel- laan wordt iets omgelegd. Er zullen drempels in de straat worden geplaatst om de snelheid van het autoverkeer te remmen. Het parkeer terrein krijgt een capaciteit van 90 auto's. Het parkeerterrein en de Waalderstraat worden van beplanting voorzien, om het geheel een beter aanzien te geven. Onderdeel van het plan is ook de vernieuwing van de entree van de winkel van AH. De verbouwing en reconstructie moeten ervoor zorgen dat AH aan de Wilhelminalaan niet oogt als een achteringang. De pro blematiek van de bevoorrading van AH kan door een rigoureuze ingreep worden opgelost. Voorgesteld wordt de twee-onder-één-kapwonmgen links van de supermarkt te verwijde- Ise jongeren die een MBO-op- ng in de horeca willen volgen, ren niet langer wekelijks naar hugowaard te reizen, erwijsinstelling ROC Kop van rd-Holland verzorgt met in- j van komend schooljaar cur- en voor kok, gastheer en - w en horeca-assistent in het )uw van OSG De Hogeberg. serlmgen én de horeca-onderne- op het eiland van dienst te zijn, het ROC besloten een 'Texels el' toe te passen op de opleiding, 'in de cursisten bij een cabedrijf in dienst zijn en voor het ■jretische gedeelte naar school jr/i Inde regel volgen ze de lessen rende het hele jaar één dag per Op Texel hoeven de leerlingen van november tot maart naar Dl, maar krijgen ze in die periode dagen les per week. 'De keuze les in deze periode ligt voor de omdat het dan een stuk rusti en dat biedt voordelen. Voorde sten omdat zij in een drukke tijd iet jaar met ook nog eens naar ol hoeven en voor de werkge- omdat zij hun personeel in de (ere periode met een vaste dag per week kwijt zijn', licht sector-direc teur Rita Hóweler toe. Dat de lessen worden gegeven in het gebouw van de OSG, lag voor de hand. Niet alleen aangezien het ROC zelf met over accommodatie be schikt, maar ook omdat De Hogeberg de apparatuur voorhanden heeft. 'Je krijgt straks twee soorten onderwijs in één gebouw maar ik voorzie daar bij geen problemen', blikt rector Henk de Vries vooruit. 'Voor de leerlingen die in de horeca hun toekomst zien, is dit een prima ontwikkeling. Ik ver wacht dat hierdoor meer leerlingen voor de horeca zullen kiezen en dat de motivatie bij mensen die straks een MBO-opleiding in de horeca vol gen, zal toenemen.' Op donderdag 30 maart wordt in het gebouw van OSG de Hogeberg aan de Emmalaan een informatie-avond gehouden. Deze begint om 19.30 uur en duurt tot ca, 21.30 uur. Het ROC nodigt naast de toekomstige leerlin gen ook hun ouders uit. ren, zodat langs de zijgevel een ont sluiting ten behoeve van de bevoor rading kan worden aangelegd Deze kan tevens door de leveranciers van de Aldi worden gebruikt, zodat moei lijk en onoverzichtelijk manoeuvreren met vrachtwagens tot het verleden behoort. De overige grond zal als parkeerterrein worden gebruikt Om het gevelgezicht aan de Wilhelmina laan intact te houden wordt eraan gedacht om op de plaats van het dubbele woonhuis, waarop AH een bod heeft uitgebracht, een bebou wing te realiseren die in grootte en vorm aansluiting zoekt bij de rest van de bebouwing. Eventuele nieuwbouw zal bestaan uit bovenwoningen of kantoor Aan de straatzijde komt op de begane grond verblijfsruimte. Aan de achterzijde ontstaat extra parkeer ruimte. Er zal geen sprake zijn van een woning op palen of blinde voor gevels. Dit onderdeel van het plan moet nog nader worden uitgewerkt. De ruime bocht in de Wilhelminalaan- Waalderstraat wordt verkleind, zodat in mindere mate sprake is van een doorgaande weg. Visser pleit ervoor de straat van één soort plaveisel te voorzien, zodat het wordt ervaren als één weg. Doordat de plannen afwijken van het eerder genomen voorbereidings- besluit, moet de raad instemmen met de start van een nieuwe artikel 19- procedure. Vooruitlopend hierop buigt de raadscommissie Ruimte, Wonen en Economie zich volgende week dinsdag over het plan. Albert Heijn Binsbergenstraat De plechtigheid vindt plaats op Texel, maar een aankondiging van het hu welijk tussen Karen Davis en Jan Witte was te lezen in een Ameri kaanse krant. '■«s'Jay February 9 iOOC J.U K«a.-ncnc Dj-,, nJ KjivJ- atki Ifoi snj ol |,KI Th. Plattegrond van de nieuwe situatie bij Sonnevanck en Albert Heijn, gemaakt door Architectenbureau Visser, die volgende week door in de raadscommissie Ruimte, Wonen en Economie wordt besproken. De Dubbele von Sion wordt met ingang van dit jaar gere serveerd voor Texelaars die zich op cultureel gebied heb ben ingezet. Vrijwilligers die zich op welzijnsterrein verdien stelijk hebben gemaakt, komen voortaan in aanmerking voor het Lokaal Compliment, een prijs die door de Rabobank wordt gesponsord. Door de opsplitsing van de Von Sion komt een einde aan de verwarring over het ka rakter van de prijs en de personen voor wie deze onder scheiding van de Welzijnsstichting nou eigenlijk bedoeld is. De discussie over de aard van de Dubbele von Sion culmineerde vorig jaar in Question Plaza toen Cor van Heerwaarden de prijs in ontvangst mocht nemen voor zijn jarenlange (beroepsmatige) inspanningen om Texel in zijn theater Klif 12 een kwali tatief hoogwaardig cultureel pro gramma voor te schotelen. In de zaal leidde de toekenning tot een leven dig debat: de prijs was toch bestemd voor vrijwilligers die zich onbaatzuch tig voor maatschappelijke doelen hadden ingezet? Anderen vonden van met: de prijs was bij Van Heer waarden prima op zijn plek, want die is bedoeld voor de bevordering van het culturele klimaat. Van Heer waarden was de eerste die toegaf dat hij moeilijk vergeleken kon worden VERVOLG VAN PAGINA 1 ingeschreven bij de Kamer van ihandel en inkomstenbelasting lagt en dat alle vennoten vanaf uari ook verplicht door het zie- >nds zijn verzekerd zegt iets de acceptatie van de buiten- ;e ondernemers door bepaalde itoverheden. Dat is niet het ge- j het ministerie van Justitie, met Texpol menig rechtszaak heeft erd en waarbij Texpol tot dusver Is als winnaar uit de bus is ge in. Dit leidde op 4 februari tot de igging dat de eerste zes ver vergunningen woensdag zullen en afgegeven. De verwachting aat dat voor het eind van dit jaar vennoten over een verblijfsver- Iing beschikken. Mocht dat met uren, dan zal het bedrijf dit via lof in Luxemburg proberen af te gen. loelstelling waarmee Texpol is iricht - voortzetting van de moei- i opgebouwde manier van leven Ie eigenaars - verschilt wezen- net die van Europool, die het its om het geld was te doen. De =0 eving staat met toe dat het _L: s-Texelse bedrijf werkzaamhe- roor derden verricht, iets dat nog to lang geleden wel gebeurde. 'Ilentelers moeten het werk dus en andere manier zien te klaren, lat met altijd meevalt. Het bedrijf Jaap Hoogenbosch heeft hier- negen vaste krachten in dienst, ns de oogst kwamen daar in i nog eens zo'n 25 leren en 25 zoekers bij. Vorig jaar werkten er Jrende het seizoen zelfs negen- 'sielzoekers aan de Rozendijk. lijkt leuk, maar het is een enorme erwinkel', zegt Hoogenbosch. Hij 0t zich af hoe lang hij het kan ouden om op Texel de opbrengst veertig hectare lelies te verwer- Om van het handwerk af te zijn, t hij een begin gemaakt met het i van lelies op contract in Limburg rankrijk. 'Ik krijg de bollen geplo- terug. In Frankrijk barst het van jolen De Franse overheid heeft •ikbaar géén problemen mee.' Stel je voor: de gemeente komt een afspraak met een Texelaar niet tij dig na. De burger reclameert en heeft recht op een schadevergoe ding. Te mooi om waar te zijn. Nu nog wel, maar burgemeester Gel dorp sluit niet uit dat het in de toe komst wél die richting uitgaat. Ze ziet de dreiging van een 'boete' voor de gemeente als een prikkel om beter te presteren. Het zou één van de vele maatregelen kunnen zijn om de kwaliteit van de ge meentelijke organisatie op een hoger niveau te krijgen. Om die te testen belde de burgemeester gistermorgen met nummer 362 111, waarmee ze de servicebalie officieel opende. Verbetering van de dienstverlening aan burger staat hoog in het vaandel van het Texelse college. In overleg met de ondernemingsraad hebben b en w maatregelen voorgesteld, die moeten leiden tot een beter functio neren van de gemeente en meer te vredenheid onder de ambtenaren en de 'klanten'. Een onlangs gehouden medewerkerstevredenheidsonder- zoek leverde de gemeentelijke orga nisatie een gemiddelde waardering op van een 6,7. Per onderwerp en sector of afdeling verschilt de waar dering. Een veelgehoorde klacht be trof de matige interne communicatie. B en w streven daarom naar meer samenhang tussen de verschillende sectoren en afdelingen. Het midden management (afdelings- en bureau- hoofden) moet beter worden benut als schakel tussen topmanagement (sectorhoofden) en het overige per soneel. Voorgesteld wordt minimaal één keer per maand gezamenlijk rond de tafel te gaan. Daarnaast krijgt het leidinggevend personeel een extra training, worden er regelmatig functionerings- en beoordelings gesprekken gehouden en komt er meer aandacht voor personeels- en organisatiebeleid. Een ambitieuze doelstelling, die met vanzelf zal wor den gehaald. Om het streven naar een betere kwaliteit in daden om te zetten, vraagt willen b en w een nieuwe kracht aanstellen, die zich gaat bezighouden met de kwaliteits zorg. Omdat de kosten voor de ba ten uitgaan, wordt de raad gevraagd om hiervoor een jaarlijks bedrag van ƒ80.000,- in de begroting op te ne men. Ander voorbeeld van het stre- De instelling van servicebalie, die de communicatie tussen burgers en gemeente moet vereenvoudigen, is één van de maatregelen om kwaliteit van de dienstverlening te verbeteren. De opening van het loket werd op ludieke wijze ingeluid door het cabaretduo Janien de Bruijn en Pip Barnard. ven naar kwaliteit is de aanstelling van ombudsfunctionaris mevrouw Van Maastricht, die vanavond wordt beedigd. Servicebalie Praktijkvoorbeeld van een betere dienstverlening aan de burger is ook de publieksbalie, die als doel heeft te voorkomen dat de burger het hele gemeentehuis door moet op zoek naar de juiste ambtenaar. De opening hiervan werd gistermorgen op de korrel genomen door cabaretduo Janien de Bruijn en Pip Barnard, die waren ingeschakeld om de opening een ludiek tintje te geven. De Bruijn, die achter een geïmproviseerd loket de telefoon bediende, struikelde met veel omhaal over het verschil tussen een melding en een klacht. Dit vergt dan ook enige achtergrondkennis. Een melding is het doorgeven van een feit, bijvoorbeeld een hinderlijke of gevaarlijke situatie, zoals een los liggende tegel, een overhangende tak of iets dergelijks, vermeldt de ge meentelijke brochure. Sommige mel dingen kunnen meteen worden op gelost, maar bij andere, bijvoorbeeld een gat in een wegdek of een ver stopte riolering, duurt dat wat langer. Klacht Zodra aan een melding geen vervolg wordt gegeven en de burger de ge meente hierop aanspreekt, is sprake van een klacht. Deze belandt via de servicebalie bij klachtencoördinator Marit de Porto. Binnen vijf dagen behoort de burger een reactie te krij gen of de klacht al dan met in behan deling wordt genomen. Als dat het geval is, dan gaat een interne en ex terne klachtenprocedure van start. Dit is een vertrouwelijk proces waar bij, indien nodig, hoor en wederhoor wordt toegepast. Burgers die met tevreden zijn over de afhandeling van hun klacht kunnen een beroep doen op ombudsfunctionaris mevrouw Van Maastricht, die vanavond wordt beedigd. De klager die zich gistermorgen tij dens de opening aan de dame van de servicebalie bleef opdringen, had heel andere beweegredenen, zo bleek uit een lied van Pip Barnard. 'Je zou bijna willen vragen/ waarom komt hij alle dagen/ bij de klantenservice klagen/ Ik heb echt met veel te klagen/ maar ik zie je eenmaal graag en/ kan het bijna met verdragen/ jou een dag niet meer te zien. met de overige genomineerden, Cor Dros (vrijwilliger bij het Agrarisch en Wagenmuseum), het Contactorgaan voor Zang en Muziek (organisator van de taptoe) en de Ezelvereniging. 'Dat is appels met peren vergelijken', was Van Heerwaardens eerste reactie. Met de instelling van een aparte prijs voor vrijwilligers is aan de discussie en de manke vergelijking een einde gekomen. De Dubbele von Sion wordt gereserveerd om bijzondere culturele prestaties te waarderen, het Lokaal Compliment voor vrijwilligers werk dat volgens sponsor Rabobank 'onmisbaar is en aan de basis staat van een leefbare Texelse samenle ving'. Het ondersteunen van initiatieven die bijdragen aan welvaart en welzijn maakt deel uit van het beleid van de coöperatieve bank, die het belang van vrijwilligerwerk onder de aan dacht wil brengen door jaarlijks een prijs van ƒ2.500,- uit te reiken. Het geld is bestemd voor een individu, een groep vrijwilligers of een project dat inspireert en een voorbeeld functie vervult. Wint een individuele vrijwilliger het Lokaal Compliment, dan gaat het geld naar een project van zijn keuze. Behalve de Rabobank zijn de Stich ting Welzijn Ouderen Texel, de Stich ting Welzijn en de Texelse Sportraad betrokken bij de organisatie en toe kenning van de nieuwe prijs. Verte genwoordigers van deze instellingen VERVOLG VAN PAGINA 1 nemen de scheidsrechters de fluit maandag weer ter hand. 'Spelen is beter' 'Ik kies geen partij, niet voor de KNVB en niet voor de scheidsrechters', rea geert Jan Willem Boon. Boon vindt dat de arbiters de verbale agressie eerst met de verenigingen hadden moeten bespreken. 'Staken moet het laatste middel zijn. Dit is de omge keerde volgorde.' Hij vindt met dat hij de actie frustreert door de wedstrij den doorgang te laten vinden Inte gendeel, daarmee helpt hij de scheidsrechters juist, zegt Boon. 'Nu worden de verenigingen voor het blok gezet: ze móeten een scheidsrechter regelen en dat valt niet mee. Zo be seffen ze wat ze missen als de scheidsrechters er niet zijn, veel meer dan wanneer er niet gevoetbald zou worden. Dan hebben de spelers een weekje pauze en halen ze de wed strijden in juni gewoon weer in.' Boon onderkent het probleem, maar vindt met dat het zó erg is dat fluiten onmogelijk is 'Natuurlijk, verbaal mag het allemaal wel wat minder en een gesprek tussen leiding, clubs en KNVB kan geen kwaad. Maar op het veld moet het gebeuren. De scheids rechters hebben de middelen om op te treden, maar die worden met con sequent toegepast.' De arbiters moe ten niet schromen om incidenten te melden en een rapport naar de KNVB te sturen. 'Als ze daar moeite mee hebben, kunnen ze altijd mijn hulp inroepen. Laatst heb ik twee scheids rechters met het invullen van de pa pieren geholpen De twee spelers zijn daarna door de bond geschorst DINSDAG 14 MAART 2000 De Akenbuurt tussen Pontweg en Kogerweg gaat er heel anders uit zien. Dit weggedeelte krijgt een profiel dat gebruikelijk is binnen de bebouwde kom: ter weerszijden komen trottoirbanden, de vakken voor rechtsafgaand verkeer zullen worden verwijderd, er komt een soort vluchtheuvel en de aanslui ting op de Kogerstraat wordt ver schoven. Daardoor zal de thans zeer ruime weg een stuk smaller ogen, waardoor er minder hard zal worden gereden. De maatregelen zijn een gevolg van het onderzoek dat werd ingesteld voor het maken van het Texelse verkeersveiligheidsplan. Genoemd weggedeelte kwam daarbij als knel punt naar voren. Tussen 1993 en 1997 deed zich hier een tiental onge vallen voor waarbij drie fietsers letsel opliepen. Dat kwam door onvol doende afstand houden en geen voorrang verlenen, in combinatie met te hoge snelheden, slecht uitzicht vanaf de Kogerstraat en wel erg veel ruimte op de kruispunten. Dat wordt dus nu veranderd en daarvoor is to taal ƒ550.000,- nodig,. Het is de be doeling dat de provincie daarvan de helft betaalt. De provincie heeft het project echter staan op de lijst van minder urgente projecten waarvoor dit jaar nog geen geld beschikbaar wordt gesteld. Dat wordt gunstiger als elders in de provincie projecten niet doorgaan waardoor er geld over blijft. In dat geval zou de weg constructie Akenbuurt-Kogerweg nog dit jaar kunnen worden uitge voerd. Er wordt ook wat gedaan aan het kruispunt Waalderweg-Georgiëweg. Tussen 1993 en 1997 zijn hier elf on gevallen gebeurd, waarvan vijf met letsel. Ook hier speelde het met ge ven van voorrang en het onvol doende afstand bewaren een rol, in de hand gewerkt door teveel ruimte, hoge snelheden en beperkt uitzicht. De aansluiting op de Waalderstraat zal nu wat krapper worden gemaakt en in de Waalderstraat komt een middengeleider, een soort vluchtheu vel. Het fietspad langs de Georgiëweg-Waalderweg wordt iets afgebogen van de weg waardoor het uitzicht verbetert. In de Waalderweg en de Georgiëweg komen smalle middengeleiders en mogelijk zal voor de Georgiëweg een maximum snel heid van 60 km gaan gelden. De aan passing van het kruispunt kost ƒ175 000.-. De uitvoering kan snel gebeuren want het provinciale aan deel in de kosten (de helft) is in elk geval dit jaar al beschikbaar. hebben daartoe een projectgroep in gesteld. Een jury zal dne kandidaten nomineren, die door de Texelse be volking via opgaveformulieren kun nen worden voorgedragen. Een jury zal de winnaar in november bekend maken tijdens een feestelijke bijeen komst aan het slot van de verem- gingsmarkt. Projecten die aan de critena voldoen zullen eveneens worden voorgedra gen voor het Nationaal Compliment, dat in december wordt uitgereikt in samenwerking met de Nederlandse Organisaties Vrijwilligerswerk. De inzendtermijn voor het Nationaal Compliment sluit op 30 juni 2000. Projecten maken kans op een prijs van 25.000,-, ƒ15.000,- en ƒ10.000,-. De Welzijnsstichting zal binnenkort meedelen wat de praktische conse quenties zijn van de invoering van het Lokaal Compliment voor de toeken ning van de Dubbele von Sion. De wijze van voordragen en de frequen tie van uitreiking worden dan bekend gemaakt. (Advertentie) NOORD - HOLLAND jaarver streetver- totaal streel- bruik m' bruik m' verbruik m' 800 17 437 1000 21 545 1200 25 656 1400 30 767 1600 34 872 1800 38 985 2000 42 1094 2200 46 1206 2400 51 1315 2600 55 1425 2800 59 1531 3000 63 1641 3200 68 1755 3400 72 1861 3600 76 1972 3800 80 2C79

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 5