Provincie vliegt voor het milieu Met minder licht tod Noord-ü}o//anc/ De Schoolmeester gerestaureerd goed zicht Feiten over Noord-Holland Noord-Holland kort Bezoek uw provincie ook op Internet Ouderenzorg is onze Colofon www.noord-holland.nl WAT DOET DE PROVINCIE? DAAROVER INFORMEERT DEZE PAGINA U. WAT DOEI Jubileum De Zaansche Molen Lid van provinciale staten Rosina Noorderveen (GroenLinks): WAT DOET DE PROVINCIE? DAAROVER INFORMEERT DEZE PAGINA U DINSDAG 14 MAART 2000 Het vliegverkeer boven Noord-Holland bestaat merendeels uit vervoer van passagiers en vracht. Maar er worden in de lucht ook andere taken verricht. Politiemensen en inspecteurs van de provincie speuren van boven af naar overtredingen van de milieu wet. Zo hebben zij beter zicht op het dumpen van afval, het lozen van schadelijke stoffen in sloot of kanaal en het uitrijden van gier in periodes waarin dit verboden is. Bruine sloten Feiko Ijzer is milieu-inspecteur van de provincie Noord-Holland, Hij heeft er al heel wat vluchturen op zitten. Ook dit jaar zal hij, als alles goed gaat, zijn inspec tietaak weer zon keer of vijftien verrich ten. "Per keer", zegt Ijzer, "zijn we onge veer twee uur in de lucht We signaleren dan gemiddeld vier tot wijf overtredingen. Daar maken we foto's van en zodra we geland zijn, gaan we erop af. Ter plekke praten we met de betrokkenen en bekij ken we het probleem Is er sprake van een milieudelict, dan maken we procesverbaal op. Het voordeel van deze methode is, dat we meteen kunnen ingrijpen. Lozingen moeten worden gestopt en afval moet worden afgevoerd." Vaak zijn de over treders totaal verrast als er vanuit de k lucht tegen hen wordt opgetreden. "Dat maakt dit werk ook zo spannend," zegt Ijzer. "Ik weet nog goed, op een winterse dag, dat we een boer zagen die gier uitreed op zijn land. Het vroor dat het kraakte. Toch waren de sloten niet wit maar bruin, zo dicht reed hij langs de slootrand. Over een afstand van honderden meters was er gier op het ijs terechtgekomen. Zodra het zou gaan dooien, zou dat een geweldige waterverontreiniging opleveren. We hebben de helicopter vóór de trekker aan de grond gezet en de boer op zijn overtreding aangesproken. Hij wist niet wat hem overkwam. Van de rechter kreeg hij f 2500,= boete. Gedeputeerde Ada Wildekamp heeft milieu in haar portefeuilletel (023) 514 41 48, e-mail ivildekampm@noord-hollandnl 5" editie Pagina Noord-HollaJ Molens sieren het Zaanse landschap. Al eeuwenlang zijn zij beeldbepalend. In het veen- weidegebied, op de grens van het Guisveld en het Westzijderveld in VVestzaan, staat papiermolen De Schoolmeester. Het is de enige door windkracht aangedreven papiermo len die Nederland nog rijk is. Sinds 1976 houdt de vereniging De Zaansche Molen dit complex uit 1692 in stand. Het onderhoud is een hele klus. Het wordt mede mogelijk gemaakt door gelden van de gemeente Zaanstad, de vereniging De Zaansche Molen en de provincie. Zo draagt ook de provincie bij aan het behoud van een uniek monument in een uniek landschap. De herstelwerkzaamheden zijn in 1978 van start gegaan en zullen dit jaar worden afgerond. De provincie doet onderzoek naar de voor- en nadelen van een nieuw type wegver lichting. Er lopen nu drie proefprojecten, een in SchoorI, een in Nieuw-Vennep e een in Hoofddorp. Ook is er een tweetal nieuwe projecten gepland, een bij een ovcl steekplaats voor fietsers op de Zeeweg in Castricum, en een in de Mariniersbocht J het Zwanenwater in Gallantsoog. Voor de Zeeweg in Bloemendaal worden de mogJ lijkheden voor alternatieve verlichting nog bestudeerd. Controle van boven: ontsnappen is niet mogelijk Foros. Poliae Luchtvaartdienst Hoeveel buitenlandse toeristen bezoeken jaarlijks onze Noord-Hollandse bossen en stranden, onze typische Zuiderzeestadjes, het sfeervolle Gooi en de bollenvelden rond Anna Paulowna? Dat was de vraag in de februari-editie van de Pagina Noord-Holland. Het juiste antwoord stond onder c het zijn er vier miljoen! De drie prijswinnaars zijn: Gerard J. Kieft uit Heemstede J.A Mooij uit Warmenhuizen en de Fam. de Vries uit Alkmaar Zij hebben hun boekje en een informa tiepakket over de provincie inmiddels ontvangen. Elders op deze pagina vindt u een bijdra ge over De Schoolmeester, een papier molen in het unieke Zaanse veenweide- gebied. Binnenkort keren hier de vogels weer terug. De weilanden groenen en de broedtijd breekt aan. De vraag is: welke weidevogel of -vogels uit het navolgen de rijtje komt/ komen in Noord-Holland alleen nog in het veenweidegebied voor: - kievit - grutto - kemphaan Uw antwoord kunt u tot 1 april sturen naar: Redactie Pagina Noord-Holland Postbus 123, 2000 MD Haarlem Faxen of mailen mag ook: fax (023) 514 41 55 e-mail: post@noord-holland.nl Onder de inzenders van het goede ant woord verloten wij weer drie boekjes en een informatiepakket over de provincie Noord-Holland. Eindelijk een eigen volkslied De meeste provincies hebben al jaren een eigen volkslied. Sinds kort heeft ook de provincie Noord-Holland er een. Het eerste couplet luidt: Noord-Holland, ik houd van het groen in je wei, Het zwart-wit en rood van je koeien. Je velden vol molens versieren de Mei Wanneer alle bollen gaan bloeien. Het zilveren licht kleurt de lucht op het land. En zilt komt de zeelucht gewaaid aan je strand, Om 't tvit van de wolken aan 't hemelse blauw: Noord-Holland, mijn Holland, hoe houd ik van jou! Dit nu officiële volkslied is gemaakt door Sytze de Vries, predikant van de Oude Kerk in Amsterdam, en Gerrit Bosch, con servator van de kunstcollectie van de pro vincie Noord-Holland. De Vries bewerkte een oude tekst uit 1950. Deze bewerking werd in 1994, ter gelegenheid van een personeelsfeest, door Gerrit Bosch op muziek gezet. Voor meer informatie: Qerrit Bosch, tel. (023)514 43 56 Spannende jeugdboeken Noord-Hollands verleden herleeft in de serie 'Spannende Tijden', een reeks histo rische jeugdromans voor lezers van twaalf jaar en ouder. Jaarlijks geeft de provincie Noord-Holland twee schrijvers opdracht een op de geschiedenis gebaseerd boek te schrijven. Dit initiatief levert goed vertelde verhalen over vroeger op. Ze spelen in onze eigen, vertrouwde omgeving maar saai zijn ze allerminst. Het kon er soms ruig aan toe gaan in Noord-Holland. De reeks wordt uitgegeven door uitgeverij Leopold. Dit voorjaar verschijnt De lachende engel van Ida Vos. In haar boek, dat teruggaat tot in de zestiende eeuw, verweeft de schrijfster verschillende periodes uit de Alkmaarse geschiedenis. Eerdere titels in deze reeks zijn Stem van het water, van Lydia Rood, en Qebakken rat met beuken blad, van Bies van Ede. De boeken zijn te koop bij de boekhandel. In totaal zijn er sinds 1993 zeven titels verschenen. Voor meer informatie: Marijke Jonck- bloedt, tel. (023) 514 35 02. Op vrijdag 17 maart geeft prins Claus het startschot voor de laatste fase. Dan begint de restauratie van de zestig meter lange droogschuur. In een gedeelte van de schuur komt een permanente tentoonstelling over de geschiedenis en de werking van de molen. Maar eerst wordt er nog een jubi leum gevierd. De vereniging De Zaansche Molen herdenkt dit derde weekend van maart haar vijfenzeventigjarig bestaan. Op 17 maart ontvangt prins Claus het eer ste exemplaar van een speciaal voor dit jubileum geschreven boek over de Zaanse molens. Op zaterdag 18 maart (van 13.00 tot 17 00 uur) en op zondag 19 maart (van 11.00 tot 17.00 uur) houdt De School meester aan het Guispad open huis De molen is in bedrijf en in de schuur is een molenmarkt waar ook het jubileumboek te koop is. Deskundigen van de vereniging zijn graag bereid u allerlei wetenswaardigheden over de molen te vertellen. Ook de mole naar is aan het werk. Hij demonstreert, met behulp van vrijwilligers, de nu al meer dan driehonderd jaar oude bereidingswijze van Zaansch Bord. Dit kostbare papier, dat uit oude katoenen en linnen weefsels wordt vervaardigd, komt prachtig tot zijn recht in boekomslagen en bijzonder drukwerk Gedeputeerde Enno Neef (PvdA) heeft monumenten en cultuur in zijn portefeuille tel. (023)514 41 47, e-mail. neefe@noord-holland.nl Dankzij restauratie en onderhoud levert De Schoolmeester driehonderd jaar topkwaliteit papier Fm». Henk H<mm Voor het allerlaatste nieuws en achtergrondinformatie. de bocht Oplichtende sterretjes gidsen de automobilist door Verlichte wegen zijn veiliger dan onver lichte wegen. Maar stroomverbruik kost geld en belast het milieu. Daar komt nog bij dat kunstlicht in het nachtelijk duister het evenwicht in de natuur verstoort. En hoevgel mensen hebben profijt van al dat licht? Toch mag de veiligheid op de weg niet in de knel komen. De provincie zoekt dus naar andere oplossingen, ook door toepassing van LED's. LED's zijn kleine lichtpuntjes die weinig stroom verbrui ken. In de as en langs de kant van de weg geplaatst, belichten zij in het donker bij voorbeeld de kromming van een bocht. Een eerste inventarisatie leert dat dit de verkeersveiligheid wel ten goede komt. Helaas kost het erg veel geld. De aanschaf en het installeren van deze verlichting ts tweemaal zo duur als van gewone verd ring. De proefprojecten moeten duidelijk maken of de verkeersveiligheid er blij vend door wordt verbeterd, hoe hoog de SE f] kosten van onderhoud zijn en welke toe j passing de voorkeur verdient. Gedeputeerde Hen de Boer (WD) heeft de provinciale wegen en verkeersveiligheid in zijn portefeuille; tel. (023) 51441 44, e-mail: boerh@noord-holland nl "Er staat de provincie een belangrijke taak te wachten. Het ouderenbeleid heeft dringend behoefte aan een inventarisatie. Aan welke vormen van zorg geven oude ren de voorkeur? Welke voorzieningen zijn er al7 Aan welke verbeteringen moet gewerkt worden? "Binnenkort zullen deze en andere vragen aan bod komen voor alle regio's van Noord-Holland. De uit komsten worden uitgewerkt in een provinciale 'regiovisie ouderenzorg'. Deze regiovisie moet de minister van advies dienen bij het bepalen van het beleid. Doel is het opheffen van knelpunten zoals wachtlijsten voor zorgvoorzieningen. Nog dit jaar gaan de betrokkenen in de regio's aan de slag. In mei 2001 gaat de Noord- Hollandse regiovisie naar de minister. GroenLinks volgt deze inventarisatie kri tisch, "want", zegt Noorderveen overtui gend, "ouderenzorg is onze zorg". Rosina NoorderveenWytemalaan 56, 1814 GW Alkmaar, tel/fax: (072) 5280062, e-mail: rosina@dolfijn nl Foto Provincie Nonrd'Hofb* De Pagina Noord-Holland is een uitgave van de provincie Noord-Holland en verschijnt maandelijks (behalve in de zomer- en kerstvakantie) in een groot aantal huis-aan-huis verspreide nieuwsbladen in de gehele provincie. Redactie en administratie: Bureau Communicatie provincie Noord-Holland, Postbus 123, 2000 MD Haarlem. Eindredactie: Rienk van der Veen, tel. (023) 5144309,fax (023) 5144155. e-mail: post@noord-holland.nl

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 8