Domeinen wil meer geld voor hotelterrein Calluna 1 ZEGEL Cjroen Zwarts Jewels 'in het harL, Reddingboot Joan Hodshon onderweg, maar niet naar Flora College onderhandelt nog met LNV Kuiper: 'Liever praten tot we erbij neervallen' Sam Wonder vinder van eerste kievitsei Onderzoek naar telefoonmasten Dorpscommissie Den Hoorn bijeen Biertapwedstrijd Rechtszaak over Flora uiterste middel: a Smartlappenkoor a Nog geen kampioen a Zwaar geschut a De Kneet raast voort Openbare orde TEXELS E^COU RANT SUPER DE BOER PGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11466 DINSDAG 21 MAART 2000 Advertenties/abonnementen/bezorging: Spinbaan 6 11791 MC Den Burg telefoon 0222 36 26 00 telefax 0222 - 31 41 11 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Redactie: Warmoesstraat 45, Den Burg telefoon 0222 - 36 26 20, fax 0222 - 32 30 00 e-mail: tcnieuws@tref.nl Buiten werktijd: Bart Bosch, tel. 32 28 23 of 06-22 14 02 76 Losse nummers 1,70. abonnementsprijs 60,40 per half jaar. en vrachtwagen van Werner Dros vervoerde de Joan Hodshon vrijdag via de Hallerweg naar de schuur van Hennie Grootelaar, waar de reddingboot voorlopig zal blijven. Komende winter krijgt het vaartuig een opknapbeurt, om daarna op Flora te worden tentoonge- teld. (Polo Gerand Timmerman) 3e reddingboot Joan Hodshon, die rijdag van het Maritiem en Wtersmuseum in Oudeschild is ivergebracht naar een schuur aan de Hallerweg. wordt komend seizoen net geëxposeerd op Flora. 'We had den de boot graag willen tentoon stellen, maar we hebben er zo snel geen ruimte voor. Omdat we niet het verwijt willen krijgen dat de jutters hem op hun erf laten wegrotten, blijft hij voorlopig een poosje in de schuur staan. Bovendien is de boot niet net jes genoeg. Er zit roest op en de verf vertoont kale plekken. We gaan hem de komende winter bijwerken, zodat hij in perfecte staat naar Flora kan worden overgebracht, waar hij zal worden geëxposeerd.' Conform de uitspraak van de rechter werd de Joan Hodshon, die de boot toewees aan de jutters, onder het afdak bij het MJM-museum in Oude schild vandaan gehaald en in op dracht van de Stichting Texels Mu seum door een telekraan van Meijert Boon op een oplegger van Werner Dros getild. Met het sponsorbord, de materiaalwagen en het onderstel ge beurde hetzelfde. Over het juridische eigendom van dit onderstel verschil len de jutters en STM overigens van mening, wat kort voor het transport tot hevig faxverkeer tussen de par tijen leidde. Jan Uitgeest claimt dat het onderstel toebehoort aan de jutters, omdat het samen met de boot is gekocht van de KNRM maar vol gens Kuiper is het bij de boedelschei ding aangemerkt als eigendom van de STM en betreft het een gift van de STM aan de jutters, om de collectie compleet te houden. )e dienst Domeinen van het ministerie van Financiën gaat niet akkoord met de prijs die Staatsbosbeheer en de ge- neente zijn overeengekomen voor de overdracht van de grond bij zwemparadijs Calluna aan de Hoge Raedt Groep HRG). In juni 1997 werd een prijs van ƒ438.000,- afgespro ten maar Domeinen schat de marktwaarde veel hoger in in heeft de staatssecretaris van LNV geadviseerd om meer leid te eisen. Wethouder Peter Bakker denkt niet dat daar- nee de definitieve deal tussen de gemeente en de HRG over Je verkoop van Calluna en de bouw van een hotel op het angrenzende terrein op de tocht is komen te staan. 'Ik Jenk dat binnen twee a drie maanden iedereen zijn hand- ekening heeft gezet.' inds de zomer van 1998 is de hele lackagedeal eigenlijk al in kannen en luiken: De gemeente verkoopt ialluna voor 2,5 miljoen aan de Hoge Raedt Groep/Euroase, dat na ifbraak van hotel Koger Hoop op het errein aan de Schumakersweg een lotel met 75 bedden mag neerzetten. )e gemeente zal Staatsbosbeheer lewegen het terrein in eigendom aan HRG over te dragen en belooft de HRG dat zij maximaal ƒ350.000,- loeft te betalen voor de tien hectare irond. Staatsbosbeheer vraagt aan- fankelijk ƒ1 miljoen maar neemt in m 1998 genoegen met ƒ438.000,-, fodat de gemeente ƒ88.000,- moet •ijleggen. De grond van Koger Hoop fait toe aan de gemeente, die aan de indere kant wel een verlies van ƒ2 niljoen moet incasseren omdat zij 4,5 miljoen in het zwembad heeft lestoken. Dat geld zal via een verho- ling van de toeristenbelasting met ®n stuiver weer terugvloeien in de lemeentekas. Als dan ook de provin ce akkoord gaat met de benodigde Hanologische wijzigingen, lijkt de aak beklonken en niets de bouw van fat hotel in de weg te staan. Maar in maart 2000 wordt er nog 'leeds met gebouwd aan de 'Chumakersweg. Reden: Staatsbos eheer heeft het bij de grond- ransactie met alleen voor het zeg- len. Uiteindelijk beslist de staats ecretaris van Landbouw, Natuur beheer en Visserij over de verkoop en voordat die een besluit neemt over de bfi|s wordt het advies van de dienst domeinen van het ministerie van Fi nanciën ingewonnen De staatsse- retaris laat dit advies volgens districtshoofd Jaap van Groenigen van Staatsbosbeheer zwaar mee wegen. Het advies is inmiddels aan itaatssecretaris Geeke Faber voor- Selegd en zij zal naar verwachting binnen een maand haar vraagprijs meedelen aan de gemeente. De prijs zal vrijwel zeker hoger uitpakken dan Staatsbosbeheer en de gemeente zijn overeengekomen, want Domei nen blijkt de waarde van de grond tussen de Pontweg, Bosrandweg en Schumakersweg aanmerkelijk hoger Adviesbureau Valkenswaard bv zal binnenkort starten met het door de gemeenteraad verlangde onder zoek naar het benodigd aantal zendmasten voor mobiele telefo nie. Het onderzoek kan binnen zes weken zijn afgerond. De gemeenteraad wil voorkomen dat op Texel een wildgroei ontstaat aan zendmasten die het landschap en dorpsgezichten ontsieren. Om te be- De dorpscommissie van Den Hoorn houdt donderdag in dorpshuis De Waldhoorn de jaarlijkse openbare vergadering. Zaken die aan de orde komen zijn onder meer de financiële stukken, het jaarverslag van de se cretaris en het jaarverslag van de feestcommissie. Daarnaast kunnen de inwoners van Den Hoorn, 't Hornt|e en Wijk H hun mening geven over het functioneren van de dorscommissie(leden) en worden zij uitgenodigd om suggesties aan te dragen voor de besteding van het door de gemeente beschikbaar ge stelde budget De vergadering begint om 20.00 uur, het financieel verslag ligt vanaf 19.30 uur ter inzage. aan te slaan dan ƒ438.000,-. Welke prijs Domeinen in gedachten heeft wil geen van de betrokkenen meedelen. 'Het duurt allemaal vreselijk lang omdat zoveel anderen zich ermee moeten bemoeien', verzucht wethou der Peter Bakker (GroenLinks), die de sinds 1996 slepende kwestie 'Calluna' nu eindelijk wel eens af wil ronden. 'In dit soort zaken gaat het altijd om het geld. We zullen weer moeten onderhandelen.' De meer prijs komt voor rekening van de ge meente omdat HRG hoe dan ook niet meer dan ƒ350.000,- hoeft op te hoesten. 'Ik zal proberen een voor de gemeente zo gunstig mogelijke prijs uit het vuur te slepen.' Het probleem bij de taxatie van de grondwaarde is dat er twee benade ringen mogelijk zijn. Bakker: 'Als je het ziet als een vrij perceel waar een hotel gebouwd mag worden is het erg veel waard. Maar je kunt ook zeggen dat Staatsbosbeheer bij het niet kijken hoeveel antennes er nou ei genlijk nodig zijn voor een goed net werk voor mobiele telefonie, wil de raad zich niet door belanghebbende telecommunicatiebedrijven laten in formeren, maar door een onafhanke lijk onderzoeksbureau. Het college heeft gekozen voor Adviesbureau Valkenswaard, dat het onderzoek voor ƒ9.600,- zal uitvoeren. Het bureau zal onderzoeken hoeveel antenne-opstelpunten nodig zijn, waarbij rekening wordt gehouden met de opmars van de mobiele telefonie, de bevolkingsgroei en toe ristische en internetontwikkelingen. Het onderzoek moet ook aantonen waar de masten geplaatst moeten worden en in hoeverre die door ver schillende bedrijven kunnen worden gedeeld. Verder worden de beno digde masthoogte en de invloed van straling op de volksgezondheid on derzocht. In hotel De Lindeboom worden dins dag 28 maart de Texelse kampioen schappen biertappen gehouden. Dit gebeurt in de categorieën 'Individue- len' en 'Teams'. De winnaars krijgen een uitnodiging voor de landelijke fi nale, die op 31 januari 2001 plaats vindt in Maastricht. Deelname staat open voor eigenaren en medewer kers van ieder erkend horecabedrijf. De wedstrijd in Den Burg begint om 13.30 uur. Inschrijven kan ter plekke, vanaf 13.00 uur. doorgaan van de deal met een feite lijk failliet zwembad blijft zitten. Dat drukt de prijs aanzienlijk.' Domeinen gaat uit van de eerste benadering, de gemeente van de tweede. De onder handelingen, die wat Bakker betreft snel kunnen worden afgesloten, zul len wel ergens in het midden uitko men. Bakker heeft wel een maximumprijs in gedachten, maar wil die begrij pelijkerwijs niet onthullen. Het ligt echter voor de hand dat hij van het college een ruime onderhandelmgs- marge heeft gekregen, want als de deal met HRG niet doorgaat, zou de gemeente met een strop van enkele miljoenen blijven zitten en de toeristenbelasting - zoals in de raad in 1996 is afgesproken - met ƒ0,15 omhoog moeten om het bad open te houden. Bovendien zou de gemeente dan naast het perceel Koger Hoop grijpen, dat zij van HRG tegen de pnjs van openbaar groen kan overnemen en waar na een soort afkoelings periode van tien jaar waarschijnlijk woningen mogen verrijzen. De tolerante houding van de gemeente jegens Schipbreuk en Juttersmuseum Flora en de nadelige gevolgen hiervan voor het Maritiem en Juttersmuseum in Oudeschild is on derwerp van behoedzaam overleg tussen de Stichting Texels Museum (STM) en het college van b en w. STM-di- recteur Jan Kuiper sluit niet uit dat het museum naar de rechter stapt. 'Maar ik heb liever niet dat het zover komt. Beide partijen willen met elkaar verder. Ik praat liever eerst tot ik erbij neerval. Pas als we er niet meer uitkomen, blijft er niets anders over dan de rechter.' De omzichtige wijze waarop Kuiper de vragen beantwoordt, maakt dui delijk dat de kwestie gevoelig ligt. Ook burgemeester Joke Geldorp zegt er liever geen woord teveel over, zo vertrouwde ze deze krant vorige week nog toe. Gevraagd naar de stand van zaken omtrent haar be middelingspoging in het conflict met de jutters wilde ze niet meer kwijt dan dat 'er ontwikkelingen zijn die uitstel van de behandeling vergen'. De 'Ik ben geen mens om op de bank Ie zitten. Als het voorjaar wordt ga ik, als het even kan, het land op om nesten te zoeken.Vrijwel elk vrij uurtje is Sam Wonder, in het dagelijks leven werkzaam op de kotter, In het veld te vinden. Samen met Dirk Maas door kruist hij de akkers op zoek naar eie ren. Niet om de eieren mee te nemen, maar om de boeren te helpen bij het lokaliseren van de nesten van weide vogels. 'Een paar geldboerendoelt hij op enkele landbouwers die deel nemen aan het weidevogelproject van de Vereniging voor Agrarisch Natuurbeheer, 'maar ook boeren die geen vergoeding ontvangen, maar toch aan nestbescherming doen.Net als Giel Witte onlangs al signaleerde, constateerde ook Wonder vorig jaar een toename van het aantal broed sels. En als de voortekenen me niet bedriegen, wordt er ook dit jaar flink gebroed. Vlakbij De Waal, op de Lange Waal, een stoppelperceel van Bert Keijser waar ik altijd zoek, vlogen er zeker 25 rond. Ze broeden altijd op dezelfde stukken. Als er het voorgaand jaar meer broedsels zijn uitgekomen, ke ren die vogels toch weer terug. Toen ik vorige week keek, vond ik al nest jes, maar ze waren toen allemaal nog leeg.Toen er zaterdagmorgen een kievit op het nest bleef zitten, wist hij dat het raak was. Tegen het middag uur belde hij de weekendredacteur op met de vraag: 'Is het eerste kievitsei al gevonden? Nee, nou bij deze dan.De concurrentie lag ech ter op de loer. Alfons Kuip van 'Op Ruimteaan de Wesferweg meldde zondagmorgen vroeg een ei te heb ben gevonden en Arie Dijker uit Den Hoorn deed dat zondagmiddag, 's Avonds was de beurt aan Jan Lap uit Den Hoorn, die met zijn dochters Susanne en Fenneke op een akker in deHemmer een broedsel aantrof. 'Je hoort het aan de vleugels van de kie viten. Ze maken toch even een ander geluid. Alsof ze wat agressiever zijn. (Foto Gerand Timmerman) Het Smartlappenkoor is de kinder schoenen ontgroeid. Die conclusie mag worden getrokken na de 'meezingavond', die zaterdag in De Waldhoorn plaatsvond Pagina 2 Texel'94 zal nog hard moeten knok ken om het kampioenschap binnen te halen. De ploeg speelde zelf gelijk (3- 3) tegen middenmoter LSW en zag concurrenten SRC en Uitgeest wel winnen en weer op gelijke hoogte komen. Met nog één ronde voor de boeg zijn er nu drie koplopers. Pagina 4 Er werd met scherp geschoten tij dens de hoorzitting die het ministe rie van VROM in Het Eierlandsche Huis hield over de nieuwe vergunning voor het cavalerieschietkamp op de Vliehors. De opsteller van de vergun ning kreeg het zwaar te verduren. 'U straalt een kilheid uit alsof het u niet interesseert Dat bevalt ons helemaal niet!' Pagina 4 Genie Knetemann mag dan niet meer zo hard fietsen als vroeger, zijn woordenstroom dendert onvermin derd in de hoogste versnelling voort. Vrijdagavond was de oud-wereld- kampioen wielrennen te gast in Bos en Duin, waar hij het publiek trak teerde op smeuïge en hier en daar prettig aangedikte verhalen. 'Greet zei: je mag van mij naar Texel toe, als je maar zuinig bent op je strotje.' Pagina 4 Het debat over de openbare orde in de raadscommissie voor Bestuur en Organisatie leverde gisteravond wei nig nieuwe standpunten op. De be langrijkste vraag die overblijft is wat er met het voorstel van b en w ge beurt om de openingstijden tussen 1 november en 1 apnl in de weekenden te verruimen tot 4.00 uur. Pagina 5 vraag van Pieter de Groot (D66) had met name betrekking op een even tuele bestemmingswijziging van Flora, al dan niet voor opslag- of museumdoeleinden Kuiper liet al eerder weten hiertegen bezwaar te zullen aantekenen. De museumdirecteur heeft duidelijke aanwijzingen dat de activiteiten van de jutters de bezoekersaantallen van het museum in Oudeschild negatief beïnvloeden. 'Vanaf het moment dat Flora in de tweede helft van 1999 is gestart met een advertentiecam pagne, zijn de bezoekersaantallen gedaald. Dat er uiteindelijk 10.000 bezoekers minder dan in 1998 kwa men, met als gevolg een inkomsten derving van ƒ100.000,-, is niet volle dig te wijten aan Flora, maar wel gedeeltelijk.' Dat het financieel niet goed gaat in Oudeschild, is volgens Kuiper deels te wijten aan de te lage raamsubsidie Alle musea in Nederland worden zes tig tot tachtig procent gesubsidieerd, terwijl het MJM-museum op Texel maar een bijdrage van 23 procent krijgt. Een verzoek om een verhoging van de jaarlijkse subsidie voor STM leidde onlangs tot een positief advies van de Lees verder pagina 5 (Advertentie) %grL- Jrrtl i la hé hart. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: des ALTIJD OP ZOEK NAAR HET BESTE NEE- sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 1