ai 'Duurzame toekomst leinschalig kamperen' Nog geen beslissing over openingstijden JT 1-1-2 Alleen maar verliezers -<LKampeerboeren presenteren beleidsplan Groen TEXELSE COURANT older investeert anderhalve ton 'Acht standplaatsen bedrijfseconomisch niet verantwoord' ZDH verliest en degradeert Brandje op TX 21 kordaat bestreden Meer dan 100 vrijwilligers werken aan tuinwallen Oude culturen in Waalder galerie Tevoko Zwart Musea V- en Jutter. Cursus hardlopen voor beginners Actie Zuinig Stoken GAS DINSDAG 21 MAART 2000 Vereniging van Texelse Kampeerboeren (VTKB) heeft morgen het beleidsplan 2000 tot en met 2002 aangebo- aan het college van b en w. Daarin pleiten de kampeer- ren er voor het maximum aantal standplaatsen te ver en naar vijftien. 'Beperking tot slechts acht eenheden it een duurzame toekomst voor kleinschalig kamperen e weg.' Ze verwijzen naar de landelijke regeling, die in r- en naseizoen tien en in het hoogseizoen vijftien een- len kent. leleidsplan is een vervolg op de eptnota Doelstellingen VTKB die door de leden van de VTKB is de laarvergadering op 2 fe- zodanig goed werd ontvangen, e het bestuur de opdracht gaven plannen verder uit te werken, jeleidsplan zal de komende ja- eker aan wijziging onderhevig naar geeft voldoende basis voor intensievere samenwerking en igenbehartiging voor de leden jestuur stelt nadrukkelijk dat er illeen aandacht is voor de rech- -an de leden, maar ook voor de ichtmgen die zijn verbonden aan dmaatschap. 'Want dat is nodig n9 en volwaardige gesprekspartner m le overheid te zijn. Verplichtingen van wij mogen verwachten dat leden die niet uit de weg gaan.' Toekomst w beleid moet er volgens de jeerboeren op zijn gericht dpt latie, landbouw en natuur op een wichtige wijze samen kunnen 'Voor een verantwoorde groei «ionze sector moet kwaliteit wor- geboden. Maar dat kan alleen en bepaalde randvoorwaarden.' ■mee wordt gedoeld op een uit- Jing van het aantal eenheden, die ampeerboer c.q. ondernemer in t zal stellen om op economisch inde wijze te voldoen aan de he- daagse, door de toerist en over- gestelde, kwaliteitseisen. B-secretaris Piet Blom van hoeve en Bil/, zelf al twintig jaar hpeerboer. kan er uit eigen erva- novermeepraten. 'Het sanitair laat hal al eens te wensen over. Maar je de gasten vasthouden, dan it je kwaliteit bieden. Eén wc is te lig, evenals één douche. Mijn er- ig is dat de gasten 'szómers.op mooie d^g in korte tijd van het ld komen en allemaal tegelijk douchen. En ook bij de peerboeren zet de seizoens- reding door. Veel senioren willen in april kamperen, maar hebben hekel aan een steenkoude heruimte. Dus moet er verwar- komen. Wil je het nóg beter i, dan maak je een aanrecht en lts je een koelkast, diepvries, een machine en een droger. Een voor- 1st Sociale Werkvoorziening De ber heeft van b en w toestem- I gekregen om 150.000,- te in- eren in bedrijfsmiddelen. Het steringskrediet was al opge ien in de gemeentebegroting dit jaar. Het gaat zowel om angsinvesteringen als de aan- af van nieuwe productie- delen. van de kleinere auto's is afge- 'even en wordt vervangen door bestelauto die ook geschikt is personenvervoer. Door voor een inemersmodel' te kiezen kan de behalve voor algemeen buiten en klein bezorgwerk tevens den ingezet in de toeristische or, zoals het inbrengen van laken- (etten. De auto kost/30.000,- r de vervanging van werkstoelen, ktafels en kleinere productie- delen wordt ƒ40.000,- uitgetrok- De Bolder wil de medewerkers eigen stoel geven die is aange- aan het postuur en op verschil- le werkplekken kan worden ge kt. technische dienst zal voortaan licht metaalwerk onder handen ien waardoor De Bolder meer lalproducten kan leveren. Voor 000,- worden een zetbank voor itwerk, een buigbok voor buis- en een draaibank voor het ma- van onderdelen aangeschaft. Iijmwals, die wordt ingezet bij de icage van vloerplaten, is nog niet es'chreven en kan na vervanging 'den ingezet bij collega-bedrijven. Bolder wil een deel van de op- chten aan andere sociale werk- raeningen uitbesteden omdat is leken dat het inschakelen van :endpersoneel duurder is. Het be ging daartoe over zodat klanten werden teleurgesteld. De colle- 's verlangen weldat De Bolder een 'Is ter beschikking stelt. De nieuwe Jwals kost ƒ45.000,- slot wordt 15.000,- geïnvesteerd :ogenaamde 'schaartafels', die het 'en van pallets vergemakkelijken ordat de medewerkers niet meer even te bukken en te tillen. Ijl ziening met alles erop en eraan kost al gauw ƒ50.000,- of meer.' 'Een goede toegang naar de cam ping, bijvoorbeeld een verhard pad, is ook van belang. Want het is niet de bedoeling dat je in een natte zomer gasten van wie de auto is vastgelo pen uit de blubber moet trekken. Maar met acht standplaatsen kan je al die kosten niet terugverdienen. Als kampeerboer heb je er vijftien nodig. Dat geeft je de ruimte om goed gast heer te zijn en alles goed te regelen. Kampeerboeren die hun zaakjes goed voor elkaar hebben, dus ook zaken als uitzicht, privacy en die een leuk boomsingeltje hebben staan, kunnen best een behoorlijk tarief vra gen. De gasten hebben er meer voor over dan je denkt.' Uit een voorzichtige taxatie door de VTKB blijkt dat een tarief van ƒ35,- tot ƒ40,- per overnachting haalbaar is. Bij uitbreiding van het aantal slaap plaatsen snijdt het mes volgens de kampeerboeren aan twee kanten. 'Er kan een kwaliteitsverbetering worden gerealiseerd en het inkomen stijgt met ƒ10.000,- per jaar.' Blom ziet de uitbreiding van het aan tal kampeerplaatsen als een vorm van plattelandsvernieuwing. 'Stads mensen vervreemden steeds meer van de agrarische sector. Maar ze zijn wel nieuwsgierig en willen graag bij een boer kamperen. Dat kweekt be grip voor onze sector. Nu vallen we tussen de wal en het schip. Die acht standplaatsen zijn tot stand gekomen op basis van een slaapplaatsen gevecht, Er heeft geen economische afweging aan ten grondslag gelegen. Maar bij acht standplaatsen kun je niet van een rendabel bedrijfs onderdeel spreken. Alle uren die we erin steken worden lang niet vergoed. Dit is geen gezonde situatie. Boeren die nu voor de afweging staan: wel of geen nieuw sanitair, zullen dit nalaten, omdat het te weinig opbrengt. Ten koste van de kwaliteit en het imago van de sector. Een gemeente die voor het kamperen bij de boer heeft geko- ZDH heeft in de laatste thuis wedstrijd van het seizoen met 0-6 verloren van DWB. Daarmee ver dween ook het laatste sprankje hoop op handhaving in de zevende klasse, want met nog twee ronden te gaan is concurrent DWOW niet meer te achterhalen. De nederlaag en de officiële degrada tie kwamen nauwelijks als een teleur stelling. Dat gold wel voor het spel in deze wedstrijd, dat volgens voorzit ter Jaap Lap niet eerder dit seizoen zo slecht was. Waar de Hoornders dit seizoen meestal strijdend ten onder gingen, bleken de laatste loodjes nu toch te zwaar te wegen. De preses zat er met zijn constatering waarschijnlijk met ver naast. Als ex cuus mochten de Hoornders echter opvoeren dat ze wel heel snel onge lukkig op achterstand kwamen. Er was amper een minuut voorbij of de bal lag al voor het eerst in het net, toen keeper Christiaan Stolk volledig werd verrast door een boogbal. Vijf minuten later liep de score op naar 0- 2, toen een fout in de verdediging genadeloos werd afgestraft door de spits van DWB. Die beleefde een fijne dag, want in totaal slaagde hij er vijf maal in keeper Stolk te verschalken. En had zijn razendsnelle maar nogal onrustige linksbuiten wat slimmer gespeeld, dan hadden het er nog wel een paar meer kunnen zijn De Zwaluwen kenden hun beste pe riode vlak na rust, toen ze tien minu ten lang wél fel speelden en enkele malen dichtbij een tegentreffer waren. Maar toen de gasten door een nieuwe fout voor de vierde maal wis ten te scoren, was al het verzet ge broken. DAAR RED JE LEVENS MEE Aan boord van de TX 21de 'Pieter van Aris' van de firma P. van der Vis uit Oosterend, is vrijdag in de ha ven van Oudeschild rond 11.00 uur brand ontstaan. De brand werd tij dens werkzaamheden door weg schietende vonken veroorzaakt en was gedoofd voordat de brand weer arriveerde. Tijdens het werken met de snij brander kwamen vonken in het bilgewater terecht, een mengsel van olie en water dat zich onder de mo tor op de bodem van schepen verza melt. Het eerste brandje dat ontstond was goed met de brandblusser te bestrijden, waarna er weer werd doorgewerkt. Het tweede brandje bevond zich op een moeilijk bereik bare plaats. Besloten werd de boel af te sluiten, de ruimte te verlaten en vanaf de brug de halon-installatie in te schakelen. Halon is een chemische verbinding die zuurstof aan de lucht onttrekt, waardoor vuur geen kans heeft. De installatie deed zijn werk: het vuur was uit voordat de brand weer bij het dok arriveerde. E; was alleen lichte rookschade. zen, moet ook haar verantwoordelijk heid nemen.' Gevoelig Wie de discussie rond het slaap- plaatsenbeleid heeft gevolgd, weet dat uitbreidingswensen een gevoe lige kwestie zijn. Kamperen bij de boer op Texel voorziet echter in een groeiende marktbehoefte, consta teert het VTKB-bestuur, dat tevens aangeeft dat deze vorm van kampe ren zich onderscheidt van de regu liere campings. 'Angst voor concur rentie is dan ook met terecht.' Door de omzetting van kampeerplaatsen in bungalows en zeer royale caravans (viletta), heerst er volgens de VTKB op het eiland een groeiend tekort aan echte kampeerplaatsen. Het bestuur stelt vast dat de in het verleden ge vreesde aantasting van het land schap door kamperen bij de boer niet is uitgekomen. 'In tegendeel. Dank zij de extra inkomsten zullen de klei nere bedrijven in staat zijn zich te handhaven, waardoor het huidige landschap blijft behouden. Keurmerk De VTKB wil zich verplichten om te komen tot een keurmerk, waarin kwaliteitsnormen zijn vastgelegd. Om te kunnen toezien op die kwaliteit, vindt het bestuur dat alleen leden van de VTKB in aanmerking komen voor een kampeervergunnmg De vereni ging biedt aan zelf toezicht te houden op de uitvoering en handhaving van de afspraken en wil samen met de gemeente een plan van aanpak ma ken. Zaken die voor nader overleg met de gemeente in aanmerking ko men zijn: inpasbaarheid in het land schap, goede boomsingels, kwaliteit en duurzaamheid in de noodzakelijke investeringen Het staat nu vast dat meer dan honderd vrijwilligers zaterdag zul len meehelpen met het opknappen en bouwen van tuinwallen in het Hogeberggebied. Daaronder zijn meer dan zeventig leden van (overkantse) werkgroepen van de organiserende Stichting Land schapsbeheer Noord-Holland. Ver der zijn het mensen van de Agrari sche Natuurvereniging, Staats bosbeheer en Natuurmonumen ten. Nog onbekend is hoeveel an dere vrijwilligers van Texel zullen meedoen omdat deze zich pas bij de start van het werk hoeven aan te melden. Veel deelnemers van het vasteland komen vrijdag al naar Texel waar ze verblijven in herberg 'Panorama'. Daar krijgen ze instructie en wonen een lezing bij over cultuur en natuur van Texel, verzorgd door EcoMare. Alle vrijwilligers verzamelen zich om 10.00 uur zaterdagochtend bij 'Pano rama'. Ze worden daar ingedeeld in groepen en van gereedschap voor zien. De officiële start van het werk bestaat uit het leggen van de eerste zoden van een nieuwe tuinwal bij het kruispunt Zuidhaffel-Schansweg door mensen van Landschapsbeheer en Staatsbosbeheer. De sluiting is om 16.00 uur als wethouder Peter Bak ker de laatste zode legt. Om 20.00 uur verzorgt entomoloog Ben Brugge in 'Panorama' een lezing over bijen, vrij toegankelijk voor belangstellen den. Werk van Loes Kagenaar. Galerie Langewaal opent het jaar 2000 met een expositie van Liesbeth Lehr, Loes Kagenaar en Lineke Hageman, kunstenaars die de bezoekers ondanks de verschil len in hun werk alledrie meenemen naar sferen van oude tijden en cul turen. De expositie is te zien tot en met 6 mei. De collages en materieschilderijen van Liesbeth Lehr zijn gemaakt op fragiele, handgeschepte bladen met pigmenten. Literaire en religieuze tek sten, vaak in gekalligrafeerd schrift, verwijzen naar het mysterie van het leven. De verweerde aardse kleuren en structuren komt men ook bij het werk van Loes Kagenaar tegen. Haar ge stapelde en van plakken klei opge bouwde tempels ademen een oos terse sfeer. Kleine sierlijke vrouw figuren horen eveneens in deze we reld thuis. Inspiratie putte Kagenaar onder meer uit reizen naar Nepal. De derde kunstenaar is Lineke Hageman. Zij laat de oude beeldtaal uit de Walam Olum, het heilige boek van de Delaware-indianen, herleven. Zo maakt ze kleine met indiaanse symbolen bekraste kleitabletten, die zorgvuldig in keramische doosjes worden bewaard. De galerie is geopend van dinsdag tot en met zaterdag van 11.00 tot 17.00 uur. Uitslagen zaterdag 18 maart Tevoko heren 1-Dinto 3 2-3; Tevoko heren 2-VCJ'94 3 3-0; Tevoko dames 1 -VCC 32-3; Tevoko dames 2-WSOV 2 3-0; Tevoko 3-WSOV 5 3-0; Tevoko junioren B-Smash'68 B 3-0 VERVOLG VAN PAGINA 1 Redactioneel commentaar Met het vertrek van de Joan Hodshon uit het Maritiem en Jutters Mu seum uit Oudeschild is na jaren een punt gezet achter een spraakmakend conflict, dat voorlopig alleen verliezers kent. Het Maritiem en Jutters Museum moest één van z'n meest markante objecten prijsgeven aan de jutters. De zoveelste aderlating voor een museum dat toch al door problemen wordt geteisterd, zoals een teruglopend bezoekersaantal, een verliesgevende exploitatie, een uitgedunde jutterij en nu ook nog een concurrent erbij. Verliezer is ook de Stichting Texels Museum (STM), die in de strijd tegen de opstandige jutters de ene na de andere nederlaag heeft moeten in casseren. Een conflict dat veel energie en geld heeft gekost, want het STM draaide op voor de kosten van het proces en de advocaat. Boven dien kan de affaire het aanzien van Jan Kuiper, mede door de openlijke kritiek van de jutters, geen goed hebben gedaan. Ook de jutters zelf komen er, ondanks hun materiële winst, niet onge schonden vanaf. Ze hebben het verbruid bij veel Texelaars, die betreu ren dat de spullen of donaties (bijvoorbeeld voor de Joan Hodshon) die ze aan de Stichting Juttersmuseum hebben geschonken, nu naar Flora verdwijnen. Het Schipbreuk- en Juttersmuseum, waarvoor de jutters vertrouwen op de steun of tolerantie van de gemeente, Is een ambiti euze reclamecampange gestart, maar hoeft van deze Texelaars geen positieve reclame te verwachten. Verliezer is ook burgemeester Geldorp, wier goedbedoelde en door het college gesteunde bemiddelingspoging, die onder meer ten doel had de Joan Hodshon in Oudeschild te houden, zonder succes is gebleven. Het is de vraag of het voor de gemeente blijft bij dit verlies. Duidelijk is geworden dat STM-directeur Jan Kuiper met van plan is zich neer te leggen bij de manier waarop de gemeente de mannen van Flora hun gang heeft laten gaan. Op het argument dat deze handelwijze niet aansluit bij de Museumnota, het beleidsstuk waarvoor de raad zelfheeft gekozen, lijkt met veel af te dingen. Een museum dat de exploitatie op deze nota heeft afgestemd, en zich nu met ander beleid ziet geconfronteerd, zou in de rechtszaal geen slecht figuur slaan. Zover hoeft het vooralsnog niet te komen, want partijen die zo met elkaar verweven zijn, moeten er toch uit kunnen komen. Maar met alleen mooie praatjes verdwijnt het exploitatietekort in Oudeschild niet van tafel. Je hoeft geen doctoran dus te zijn om te voorspellen dat de gemeente de buidel zal moeten trek ken. Gezien enkele recente voorbeelden - de sanering van de Stichting Kinderopvang Texel, eventuele afkoop van de bouwvergunning naast slachterij Van Heerwaarden en de meerkosten voor de grond van Calluna - begint het idee al aardig te wennen. De brandweer kon zich zaterdag beperken tot een grondige nacontrole. Foto Ben Komng) Het debat over de openbare orde in de raadscommissie voor Be stuur en Organisatie leverde gister avond weinig nieuwe standpunten op. De belangrijkste vraag die overblijft is wat er met het voorstel van b en w gebeurt om de ope ningstijden tussen 1 november en 1 april in de weekenden te verrui men tot 4.00 uur. Burgemeester Joke Geldorp liet weten er van daag opnieuw over te zullen praten in het college. 'Het is en blijft nu eenmaal zo dat voor iedere rege ling wel iets te zeggen valt.' 'Ik heb ook zitten tellen en ben tot de conclusie gekomen dat er in een jaar tijd met veel is veranderd', conclu deerde Arthur Oosterbaan van GroenLinks, nadat de laatste woor den in het debat waren gesproken. Hij reageerde daarmee op de opti mistische stelling van collega Pieter de Groot (D66) dat er misschien wel een meerderheid was om voor een heel jaar een 2-4 regeling uit te pro beren. De Groot leek zich echter rijk te rekenen, want terwijl hij ook het CDA bij de voorstanders van dit door hem toegejuichte voorstel schaarde, haastte woordvoerder Jan Koolhof zich te zeggen dat hij het meeste heil zag in het voorstel van het college. Hij had 'alleen om argumenten ge vraagd' voor een 2-4 regeling in de winter, waar hij het logischer achtte om zo'n proef in het hoogseizoen te wagen, aangezien in rustige tijden nu eenmaal weinig moeilijkheden te ver wachten zijn. Daarmee zorgden de partijen voor weinig verrassingen in de vergade ring, waarin de inspraakronde door onder meer TVL, de dorpscommissie van De Koog, 'onafhankelijk' horecaman Frits Langeveld en twee jongeren van het 'Balckenberaad' werd gebruikt om hun mening (nog eens) naar voren te brengen. Kortweg lijkt het erop neer te komen dat D66 en de WD voorstander zijn van een proef van een jaar met een 2-4 rege ling, dat Texels Belang, het CDA en de PvdA het meest voelen voor het voorstel van het college, terwijl GroenLinks verdeeld is. Arthur Oosterbaan ziet wel wat in verrui ming. maar wethouder Bakker houdt ongetwijfeld vast aan de lijn die hij samen met zijn collega's uit het col lege heeft uitgestippeld. Wat partijge noot Jaap Vlaming voorstaat, werd gisteren niet duidelijk. Een ander onderwerp waarover nog geen uitsluitsel bestaat, is de vraag of taxi's bij wijze van proef de Koger Dorpsstraat mogen inrijden om (op het plein) hun klanten op te pikken. Het college voelt daar wel wat voor. maar waarnemend distnctschef Scheltema en de Texelse korpsleider Jack Heerlien lieten weten dat dit vra gen om moeilijkheden is. Ze vreesden beiden dat dit tot agressie zou leiden. Ook binnen de raadsfracties bestond hierover nog geen eenduidigheid Overigens liet Scheltema zelfs weten dat ervaringen elders in het land heb ben uitgewezen dat de 2-4 regeling niet zorgt voor de beoogde spreiding van de naar huis of logeeradres ver trekkende cafébezoekers, 'ledereen vindt het dan gezelliger en dus blijft iedereen ook langer.' Aan de andere kant, zo benadrukten beide heren, is de politie met meer of minder dan een uitvoerend orgaan, dat zich dus zal schikken naar de wensen van het gemeentebestuur. Het frequent inzetten van de zoge noemde borrelbus vond een meer derheid een maatregel die het afge lopen seizoen onvoldoende kans heeft gekregen, aangezien de be kendheid van het inderhaast inge voerde fenomeen te wensen overliet De borrel bus zal ook komende zomer terugkeren, zo leek het, al blijft de vraag of het een gratis service wordt (zoals Texels Belang voorstelde) of dat de gebruikers een kleine vergoe ding wordt gevraagd. Terug van weggeweest was het voor stel van Frits Langeveld om een cooling-down in te voeren, waarbij de muziek tegen sluitingstijd met abrupt uitgaat maar slechts zachter wordt gezet. Eerder al hadden de politie en de vorige (waarnemend) burgemees ter, Jacob Gutker. laten weten dat een dergelijke regeling moeilijk uitvoer baar is. aangezien hard en zacht be grippen zijn waarover wel enige dis cussie mogelijk is raadscommissie Welzijn. Naar aanlei ding hiervan heeft Kuiper, zoals eer der werd afgesproken met b en w, een voorstel bij de gemeente inge diend waarin deze subsidie-aanpas sing is verwerkt. Dit voorstel staat los van de kwestie Flora. Kuipers kritiek op het uitblijven van handhavingsmaatregelen was al eerder reden voor hem om kritische brieven naar de gemeente te schrij ven. Daarin wees hij er onder andere op dat een en ander haaks staat op de inhoud van de Museumnota. Maar zijn brieven leidden er niet toe dat werd opgetreden tegen de activitei ten aan de Pontweg. Integendeel, de raadscommissie Ruimte, Wonen en Economie adviseerde zelfs positief over een bestemmingswijziging, die de activiteiten legaliseert. De STM liet het er met bij zitten en verdiepte zich in de aanvechtbaarheid van het ge meentelijk beleid inzake Flora. 'Er zijn twee mogelijkheden: we kunnen met de gemeente in gesprek gaan, om gezamenlijk tot een oplossing te ko men, of we stappen naar de rechter. Dat laatste heeft duidelijk niet mijn voorkeur en denk met dat ik daar onverschillig In ben, want de ge meente is tenslotte ook onze partner. De STM is uiteindelijk een geprivati seerde gemeenschapsvoorziening.' De eerste stappen om tot een verge lijk te komen, zijn inmiddels geno men. Kuiper: 'De eerste signalen die we van de gemeente krijgen zijn hoopgevend. Of dit te maken heeft met de juridisch argumenten van de STM, wil Kuiper bevestigen noch ontkennen. Een claim zegt hij voor alsnog niet te overwegen. FLORA Het eerste, echte en grootste juttersmuseum ter wereld kunt u vinden aan de Pontweg. nabij afslag 13. Slnadtiindxlrn \an dnn SO jur! Voorkant van de brochure waarmee de jutters hun museum aanprijzen. Atletiekvereniging Texel start een loopcursus voor beginners. Deze is bedoeld voor mensen die sinds kort hard lopen of spelen met de ge dachte te beginnen maar wel een beetje advies of een steuntje in de rug zouden kunnen gebruiken. De eerste bijeenkomst wordt maandag gehou den in het restaurant van hotel 80s en Duin (Bakkenweg 16) en begint om 19.00 uur. Deze heeft een informatief karakter; de loopspullen kunnen dus thuisblijven. De cursus zelf bestaat uit tien lessen, die allemaal op maandag vanaf 19 00 uur in de Dennen worden gegeven door Cees Timmer. De kosten bedra gen ƒ50.- per persoon. Wie na de cursus lid wordt van de vereniging, krijgt dit bedrag terug als korting op het lidmaatschap. Voor inlichtingen en aanmeldingen kan men terecht bij de trainer, tel. 318 512 ('s avonds) of email: ctimmer.2@hccnet.nl. (Advertentie) NOORD - H0LLAN0 jaarver bruik m' 800 1000 1200 1400 1600 1800 2000 2200 2400 2600 2800 3000 3200 3400 3600 3800 streetver- bruik m 19 24 28 33 38 43 47 52 57 62 66 71 76 80 85 90 totaal street- verbruik m' 456 569 684 800 910 1028 1141 1258 1372 1487 1597 1712 1831 1941 2057 2169 stooktabel 13 maart t/m 19 maart

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 5