m** in uitvoering Vogelhut in drassig landje bij vuurtoren stuit (nog) op verzet instrument Texel zet schouders onder lamsvleesketen Scholieren kiezen hun teso Toeristen geven Texel een 8,8 Volleybaltoernooi '365 felicitaties' op Kunst in Zee Hobbymarkt Communiecanten op Koninginnemarkt Agenda Vogelaars zagen kleine burgemeester Koninginnemarl Hardloopcursu Even een pak SNERT halen 1 Marsmannetjes ontmantelen asbest dak TEXELSE 2 COURANT Zomerkleding in de aanbieding Bowling (Foto 8art Bosch) liederen vervolgens uit volle borst mee Vooral bij het liedje over de percussie werden de stembanden niet gespaardRammenrammen op het drumstel Hébabadoeba, hupsakée, hupsakéel' Na afloop kre gen de scholieren een briefje mee waarop zij moeten aangeven op welk instrument zij de komende 28 weken willen spelen. Niedersachsen. De natuur, de rust, de fiets- en wandelmogelijkheden zijn de belangrijkste redenen dat men naar Texel komt. Veel mensen komen om te wandelen en te fietsen. Winkelen en dorpjes bekijken scoren hoger dan 'naar het strand' Uitrusten staat met 22 procent eveneens hoog geno teerd. Uitgaan en stappen worden weinig genoemd. Gemiddeld be steedden Nederlanders in 1999 39,- perdag Duitsers gaven ƒ51,-. (exclu sief accommodatie- en veerboot- kosten). Omgerekend komt dit neer op een jaarlijkse besteding van grof weg 225 miljoen. Ruim driekwart van de Texeltoeristen hebben een netto gezinsinkomen van ƒ3000,- per maand. Duitse toeristen die Texel bezoeken hebben gemiddeld een hoger inkomen. Bij de beoordeling scoort geen enkele recreatieve voor ziening op het eiland onvoldoende. Het weer werd gemiddeld als goed tot uitstekend bestempeld. Duitsers waarderen het weer beter dan Neder landers. Ruim 70 procent van de on dervraagden vindt dat Texel vol doende slechtweervoorzieningen heeft Duitsers waarderen deze beter dan Nederlanders. Maar als er iets wordt gemist, dan zijn het slecht weervoorzieningen, mooi weer en de zon. De Vogelwerkgroep Texel wil in polder 'De Robbenjager' bij de vuurtoren een drassig gebied ont wikkelen en een hut bouwen voor de observatie van vogels. Het col lege heeft negatief gereageerd op het verzoek. Het idee past op zich wel in het recreatiebeleid van de gemeente maar grondeigenaar Rijkswaterstaat kan er (nog) met mee akkoord gaan. 'We houden goede hoop dat het alsnog door gaat', aldus Arend Wassink na mens de Vogelwerkgroep. Het poldertje dat de Vogelwerkgroep deels onder (zoet) water wil zetten, ligt buitendijks achter camping de Robbenjager en staat officieel te boek als duingebied. Over twintig bij dertig meter wil de werkgroep grond afgraven zodat een poel van maxi maal één meter diepte ontstaat in een drassig gebied Daarvoor zou 300 kubieke meter grond moeten worden afgegraven. Het zand kan gebruikt worden om een pad naar de observatiehut aan 'te leggen en de achterliggende duinenrij te verster ken. Voor de aanvoer van water moe ten twee greppels zorgen, die het overtollige water van de camping en het aangrenzende weiland van Maar ten Boon afvoeren. Het 'plas- drasgebied' zou volgens de werk groep een aantrekkelijk leefgebied zijn voor planten en vogels. De vogels zouden door Texelaar en toerist kunnen worden bekeken van uit een houten hut op palen. Aan de voor- en zijkant van de vier bij tweeëneenhalve meter grote hut zijn afsluitbare kijkvensters voorzien. Vrij willigers willen de observatiehut neer zetten en schilderen. De hut is ge pland binnen de grenzen van het Nationaal Park en is volgens Wassink helemaal in overeenstemming met de educatieve en informatieve doelstel lingen van het park. 'Zo kan iedereen op een leuke manier naar vogels kij ken. Ook bij slecht weer. Bovendien blijft het kostbare zoete water behou den, dat nu nog bij overlast naar zee wordt gepompt.' De gemeente is het met deze argu menten eens, maar kan met met de locatie instemmen omdat grond eigenaar Rijkswaterstaat erop tegen is Volgens Wassink is dat maar ten dele waar 'Rijkswaterstaat was in het begin juist erg enthousiast, maar bleek later nog met twee problemen te zitten. Aan de ene kant hadden ze over het hoofd gezien dat er twee pachters zijn en aan de andere kant is nog niet duidelijk wat de plannen met de kustverdediging ter plaatse zijn.' Een deel van de grond is in pacht bij campingeigenaar Jaap Groen, die het gebied als hooiland gebruikt. De aan grenzende grond richting vuurtoren is eveneens verpacht. 'Wij wisten dat niet', verklaart Wassink. Anders wa ren we meteen met de pachters om de tafel gaan zitten. We zullen dat nu alsnog doen.' Rijkswaterstaat zal naar verwachting in mei bepalen of het buitendijkse gebied nog wel zal worden gebruikt voor kustwering of dat het samen met de duinen, die regelmatig aan de zee ten prooi val len, zal worden opgegeven. Rijkswa terstaat wacht nog op de voltooiing van de Kustnota. Wassink: 'Ik heb goede hoop dat ze het opgeven en dan, als de pachters akkoord gaan, zullen instemmen met het plan.' In dat geval zal het college waarschijn lijk geen moeite hebben met een nieuwe aanvraag en kan de eerste Texelse observatiehut worden ge bouwd. opgewassen tegen het geweld van All Stars, dat mede door een mooie serie van Hanneke Veldman (694) een totale overwinning behaalde. W'tjewel won mede door 697 pinval vam Bart Post met 4-1 van TZN en echt spannend was de strijd tussen Speelkwartier en Drogisterij Mets, dat door een sterk gooiende Martien Roeper en een mooie serie van Kees Mets (692 pinval) met de eer ging strijken. Uitslagen T-Fords-Flair 2-2, Pins-WBZ 4-0, Klaver Vier-Juttertjes 1-3, Badweg Sportief- Heksenketel 3-2, Hordifood-Visvogels 3-2, Pet's Place-Team 12 5-0; Sommeltjes-AII Stars 0-5, Speelkwartier-Drogisterij Mets 1-4; W'tjewel-TZN 4-1 Onder auspiciën van de volleybal teams van de Texelse Autocentrale, Slagerij Beverdam en Question wordt zaterdag in sporthal Ons Genoegen een toernooi gehouden. Tussen 18.00 en 22.00 uur binden vijftien teams op drie speelvelden de strijd met elkaar aan. Er zijn aparte klasses voor heren-, dames- en gemengde teams. Het onderbrengen van de productie, verwerking en de afzet van Texelse lamsvlees in een productieketen wordt als een kans rijk middel gezien om rentabiliteit van de schapenhouderij naar een hoger niveau te tellen. Maar eerdere pogingen om de krachten te bunde len waren steeds zonder succes. Dat de gemeente toch veel waarde hecht aan een productielijn, blijkt uit de bereidheid om 7.902,- te ste ken in een onderzoek naar de haalbaarheid van een lamsvlees keten. De andere helft van de kos ten wordt betaald door de Stichting Stimulering Texelse Product. Aanleiding tot het onderzoek is het vorig jaar gepresenteerde onderzoek 'Versterking (hoogwaardige) werkge legenheid Texel' In dit rapport van Bureau Bartels kwam de lamsvlees keten naar voren als één van de meest kansrijke projecten. Los van elkaar zijn alle benodigde factoren aanwezig: Texels lamsvlees van hoge kwaliteit dat in overvloed op het ei land wordt geproduceerd en een grote naamsbekendheid heeft, zeker Tijdens de manifestatie Kunst in Zee wordt op zaterdag 15 april het eerste exemplaar van de kunstkalender '365 Texelse Felicitaties' aangeboden aan burgemeester Geldorp. Deze week rolden de eerste exemplaren van deze Texelse verjaardagskalender van de pers, onder het toeziend oog van de makers Erno Terpstra en Brigida van Lieshout. De kalender geeft een verrassende combinatie van beeldende kunst en poezie. Voor elke maand van het jaar maakte Terpstra een natuurfoto van een plek op het eiland Van Lieshout maakte vervolgens bij iedere foto een gedicht. Zelf zegt zij over haar poë zie dat het een 'boze noodkreet' is: 'Het is zo verschrikkelijk moeilijk mijn innerlijke ervaringen, mijn emoties, verbaal over te brengen.' Zowel tij dens de opening van de manifesta tie als tijdens de literatuuravond zal Van Lieshout enkele van haar gedich ten voordragen. Na de officiële presentatie is de ka lender '365 Texelse Felicitaties' te verkrijgen bij stand 38, Vanaf maan dag 17 april wordt hij aangeboden via de Texelse boekhandels. Texelse hobbyisten tonen een grote belangstelling voor de hobbymarkt die op maandag 24 april (Tweede Paasdag) in het Eierlandsche Huis in De Cocksdorp wordt gehouden. De afdeling schilderijen is zelfs al volge boekt. In andere 'takken' zijn nog enkele kramen te vergeven. Opgave is mogelijk bij Jancina Henstra. tel. 317 287. Kraamhouders betalen ƒ8,- per vierkante meter, met een maxi mum van 4,5 vierkante meter. nadat het op het menu stond tijdens het staatsbezoek van de Franse pre sident Chirac aan Nederland. Texel beschikt over een eigen slachterij, verwerkingsbedrijven, handelaren en restaurants. En toeristen die zich hier aan een maaltje Texelse lamsvlees te goed toen, kunnen een ambassadeursfunctie vervullen. Maar tot dusver hebben de diverse bedrijfsgeledingen de handen met in een geslagen. Tot ontsteltenis van de schapenhouders heeft menig Texels restaurant zelfs het goedkopere lamsvlees uit Nieuw Zeeland op het menu staan, wat de verstandhouding tussen de betrokken partijen met ten goede komt. De grote kansen die het lamsvlees worden toegedicht zijn reden voor een aantal betrokkenen om met el kaar om de tafel te gaan en Bureau Bartels offerte te vragen voor een onderzoek. Het bedrag waarvoor de raadscommissie Ruimte, Wonen en Economie dinsdagavond groen licht gaf. wordt besteed aan een vooron derzoek. Als de uitkomst hiervan gunstig is, dan worden de partijen gemobiliseerd en zal een bedrijfsplan worden opgesteld. Op de Koninginnemarkt op de Groeneplaats zal op 29 april een stand staan die wordt bemand door kinderen die dit jaar hun eerste com munie doen De kinderen willen op deze manier hun steentje bi|dragen aan de wederopbouw van Mozambi que. een van de armste landen ter wereld. Het geld wordt overgedragen aan zuster Mary-Anne van Maurik, die er persoonlijk op zal toezien dat al het geld nuttig wordt besteed. Mary-Anne van Maurik verbleef jaren lang in Mozambique om de inwoners te helpen bij de wederopbouw van hun door burgeroorlog en overstro mingen geteisterde land Zij leerde vrouwen handwerken en de mannen hoe zij het land moesten bewerken Ook ving zij weeskinderen op en bracht mensen die in het oerwoud hadden geleefd terug naar de be schaving. Voor de wederopbouw van Mozam bique is veel geld nodig. Zuster Mary- Anne heeft daartoe op persoonlijke titel een bankrekening geopend waarop geld van inzamelingen als de Texelse communicanten wordt verza meld. Zij zal dan zelf zorgdragen voor de verdeling van de opbrengst. Zus ter Mary-Anne zal ook zelf op de koninginnemarkt aanwezig zijn om een ooggetuigeverslag te geven van de situatie in Mozambique. Wie de actie van de communicanten wil ondersteunen, kan dat doen door goederen aan te bieden die verkocht kunnen worden Deze kunnen wor den afgegeven op Binsbergènstraat 14. Sluyscoog 22, Sluyscoog 73 en Middellandseweg 5 Dinsdag 28 maart In d'Ouwe Ulo in Den Burg begint om 19.15 uur een voorspeeluur van leerlingen van _de muziek school. De afdeling dialect van de Histori sche Vereniging houdt een bijeen komst in de voormalige IJska- school in De Waal Aanvang 20.00 uur. De leden van de FNV Vrouwen bond komen om 20.00 uur bijeen in De Buureton. In Cinema Texel draaien The Beach (aanvang 20.00 uur) en Mifune's last song (20.30 uur). Woensdag 29 maart Leerlingen van groep 7 en 8 van de Jozefschool verzorgen tussen 19 00 en 21.00 uur een toneel voorstelling over malaria. Het toegangsgeld gaat naar hulp organisatie Memisa. In d'Ouwe Ulo begint om 20.00 uur een voorlichtingsavond van de Bouw- en Houtbond FNV over de mogelijkheden die de bedrijfstak biedt voor ouderen. De toegang en de consumpties zijn gratis. Tussen 20.00 en 22.00 uur wordt in de aula van de OSG een voorlichtingsavond gehouden over verkeersveiligheid. De bijeen komst staat onder leiding van W Hegger van het ITS, een onafhan kelijke organisatie op het gebied van verkeersonderwijs. In Cinema Texel draaien Toy Story 2 (aanvang 15.00 uur), The Beach (20.00 uur) en Mifune's last song (20.30 uur). Donderdag 30 maart Het ROC Kop van Noord-Holland houdt een voorlichtingsavond pver de horeca-opleiding die komend jaar voor het eerst op Texel wordt gegeven. De bijeenkomst vindt plaats in het gebouw van OSG De Hogeberg aan de Haffelderweg en duurt van 19.30 tot circa 21.30 uur. Welkom zijn toekomstige leerlin gen en hun ouders. In Cinema Texel draaien American Pie (aanvang 19.00 en 21 30 uur) en The Beach (19.00 en 21.45 uur) Vrijdag 31 maart In de voorspeelruimte van de ziekschool begint om 16 00u musical 'Het eiland van ven uitgevoerd door kinderen van 7 jaar. De voorstelling duurt veer een uur. De toegang is i De leden van Reumapatiê vereniging Texel hebben 19.30 uur een bijeenkomst kantine van de voormalige LTS de Emmalaan. De kosten be gen ƒ5,- In dorpshuis De Hof in De begint om 20.00 uur een bij komst van de Baha'i-gem schap. Spreker is Willem Man docent drama uit Boxtel. Ooi dere belangstellenden zijn kom. In Question Plaza wordt 21.00 uur het maandelijks cab café gehouden, waarin Barnard en Jamen de Bruijr actualiteit van de afgelo maand bespreken. Verder vi een forumdiscussie gehoi over de Dubbele von Sion, vrij ligerswerk en (waarschijnlijk) toekomst van de landbouw. In Cinema Texel draaien Toy S 2 (aanvang 15.00 uur), Amer Pie (19.00 en 21 30 uur) en Beach (19.00 en 21.45 uur). Teso zet vrijdag tussen 9.35 16.05 uur twee boten in, zodj zowel vanaf Texel als vanuit Helder ieder half uur een afvas De afvaarten van 10.05 uur va Den Helder en van 13.35 uur v; Texel zijn uitsluitend bestemd v het vervoer van gevaarlijke stof Er worden geen wachttijden wacht. Hoogwater te Oudesch Di. 28 2.10 en 14.27 Wo. 29 2.55 en 15 40 «e Do. 30 4.04 en 17.04 «is Vr. 31 5.40 en 18.25 oe Za. 01 7.07 en 1M5uP Zo. 02 8.40 en 2l.05ule Ma. 03 9.46 en 21.45b Di. 04 10.36 en 22.34 da Aan het strand is het ongeveer een uu I der hoogwater. De zon kQmt 1 april c 7 13 uur en gaat onder om £0 13 uur t nieuwe maan; 28 maart doodtij Johan Reydon tekende de door hemzelf waargenomen kleine burgemeester Voor vogelliefhebbers was het de afgelopen weken gespreks onderwerp nummer één: de kleine burgemeester. Deze uit het hoge noorden afkomstige meeuwen soort is door tientallen mensen gezien, vooral in de buurt van de Hogeberg. De kleine burgemeester Larus Glaucoideswordt hier zelden waar genomen. Het gebeurt soms in geen jaren Minder zeldzaam zijn waarne mingen van de grote burgemeester, die er sterk op lijkt maar het formaat heeft van een gewone zilvermeeuw, terwijl de kleine burgemeester met veel groter wordt dan een kap- of stormmeeuw. Hij is te herkennen aan zijn verenkleed, dat bij volwassen die ren effen roomwit is. Het verschil met andere meeuwensoorten valt in de vlucht vooral op door het ontbreken van zwarte vleugelpunten De op Texel waargenomen kleine burge meester is waarschijnlijk een jong exemplaar, want hij vertoonde nog wat vage vlekjes van het jeugdkleed. Kleine burgemeesters broeden onder andere op Groenland. De vogels die soms in onze streken worden gezien zijn om een of andere reden afge dwaald. Het nu waargenomen exem plaar vertoonde letsel: hij trok met zijn linkerpoot. Johan Reydon zag de vogel op 12 maart als eerste in de buurt van zijn woning op de Hoge berg. Hij zat zat samen met storm- en zilvermeeuwen te midden van de schapen van Martin Kikkert en Piet Bakker. Afgelopen donder T ochtend werd het dier niet ver I deze plek ook door anderen gi p Vogelliefhebbers belden elkaa' zodat veel mensen naar de k burgemeester gingen uitkijken,» met succes. Verenigingen die op zaterdag 29 willen meedoen aan de Kom' nemarkt in Den Burg. kunnen zé zaterdag 8 april opgeven bij Mï Barnard, Warmoesstraat 4,179 Den Burg, tel. 315 034. Der wordt gehouden op de Groenepl en duurt van 9.30 tot 13.00 uur.| huren van een kraam kost J (overmaken op bankrekJ 36.25.60.781, tnv. Comité KoniiJ nemarkt). Er zijn nog enkele plaatsen vrij b loopcursus voor beginners, dü komende tien weken op maan wordt verzorgd door Cees Tim (tel. 318 512) van Atletiekvereai Texel. (Advertentie) ErXc^Tji Tvk-lwin II -IS'10 Vooruitlopend op de nieuwbouw van woningen op de hoek Kees- omlaan-Molenstraat, in opdracht van Jan Koorn Projectontwik keling, is een begin gemaakt met de sloop van de bestaande hoek woning. Het verwijderen van de asbest dakleien gebeurde woens dag door in beschermende kle ding gehulde medewerkers van een gespecialiseerd sloopbedrijf. DINSDAG 28 MAART 2000 Maar zeven procent van de vakan tiegangers die vorig jaar een be zoek aan Texel brachten, kwam voor het eerst naar het eiland, ter wijl bijna 70 procent van onze gas ten voor de derde keer of vaker kwam. Ruim een derde komt zelfs bijna elk jaar. Dat blijkt uit de Mo nitor Texel, het onderzoek dat in 1997 op initiatief van de VW en Texel is gestart en waarvoor in 1999 1065 formulieren werden in gevuld. Als algemeen rapportcijfer gaven de vakantiegangers Texel gemiddeld een 8,8. Ongeveer 70 procent van de ondervraagden gaf aan de volgende vakantie weer naar Texel te komen. Het onderzoek wees uit dat 70 pro- cent van de ondervraagde verblijf- Mensen die hun garderobe met zomerkleding willen aanvullen en geen zin hebben daarvoor al te veel te betalen, kunnen zaterdag 8 april terecht in de Witte Burcht in Den Burg, waar tussen 9.00 en 16.00 uur een beurs met tweedehands kleding wordt gehouden. Wie zelfs iets heeft aan te bieden, kan dat de dag ervoor doen tussen 18.30 en 21.00 uur. De kledingstukken moeten geprijsd worden ingeleverd. De organisatie zorgt voor verkopers, zodat de aanbieders zelf met de hele dag bij hun koopwaar hoeven te blij ven. Zij betalen in ruil daarvoor ƒ0.50 per kledingstuk. Wordt dat verkocht, dan komt daar nog eens 0,50 bo venop. Afrekenen gebeurt na de ver koop, tussen 17.30 en 18.00 uur. Kle ding die tijdens de verkoop met van eigenaar verwisselt, gaat desge wenst naar een goed doel. Wie vra gen heeft, kari contact opnemen met tel. 319 315 of 314 762 toeristen uit Nederland kwam en 30 procent uit Duitsland, waarbij moet worden aangetekend dat Nederlan ders gemiddeld korter verblijven (5,9 nachten) dan onze oosterburen (9,0 nachten). Van het totale aantal over nachtingen was 60 procent Neder lands en 40 procent Duits. Vorig jaar was die verhouding nog 50 om 50. Een ontwikkeling die niet wordt be treurd, want in promotiekringen wordt aangenomen dat als er teveel Duiters naar Texel zouden komen, het wel eens zou kunnen dat Nederlanders zich hier met helemaal meer thuis- voelen.' Andere nationaliteiten zijn in het onderzoek niet meegenomen, maar aangenomen wordt dat 95 pro cent van de toeristen Nederlanders en Duitsers zijn. De gemiddelde leeftijd van de Texelganger steeg in 1999 van 34,6 naar 37,4 jaar. De groep 55 jaar en ouder nam iets toe. Bijna 35 procent van de Nederlandse toeristen komt uit de provincies Noord- en Zuid holland. Daarnaast komt men vooral uit Gelderland, Utrecht en Noord brabant. Van de Duitsers is 74 pro cent afkomstig uit Nordrhein-West- falen en bijna 7 procent uit In de Texelse bowlingleague had het team van Klaver Vier veel moeite met de goed spelende Juttertjes. Ook Heksenketel had het in de donderdagavondleague moeilijk te gen Badweg Sportief, dat met mooie games van Marcel Bakker (214), Chris Dobber (208) en André Barhorst (224) erg goed op dreef was. Toch wist Heksenketel nog twee van de vijf punten te pakken. Peter Boogaard van Visvogels moest het alleen opnemen tegen Hordifood, maar wist - ondanks een game van 201 van Clara Hemelrijk - toch nog twee punten van Hordifood af te snoepen. De Sommeltjes waren met De kinderen konden voor hun keuze nog één keertje luisteren naar de bugel. In de voorspeelruimte van de Muziek- Dansschool werd vnjdag voor de Texelse leerlingen van de basisschool de oriënterende fase van het vak Instrumentale en Muzikale Vorming afgesloten. Sinds de kerst hebben de kinderen van groep 5 in de klas ken nisgemaakt met een vijftal instrumen ten de trompet (bugel), harp, gitaar, drums en het keyboard. Tijdens een vrolijke, interactieve uitvoenng kon den zij nog één keer goed luisteren naar de verschillende klanken. De muziekleraren speelden liedjes die de kinderen uit de les kenden, maar dan op een snellere, langzamere of meer treurige wijze, of in een andere volg orde. Het jonge publiek moest de melodieën zien te raden en zeggen wat er met klopte, en zong de juiste

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 2