Henk Klok stortte een berg beton op het eiland 'Vroeger was het gezellig in De Koog texelse'Scourant Rode Kruis huldigt trouwe vrijwilligers an- gespoeld .TEXELSE j COURANT" :DH speelt goed maar verliest BEZORGERS Geen krant gekregen? Bel uw bezorger DINSDAG 28 MAART 2000 nthe, 't Land van Bartje, daar liggen de wortels van Henk ik, de zoon van een landbouwer uit Smilde. Hij had maar één ns: een eigen boerderij op het land waar het leven goed is. t lag binnen zijn bereik. Zijn buurman deed hem een mooi lbod. Hij had geen opvolger, maar wel drie huwbare doch- 5. Klok ging er niet op in. Dat lag niet in zijn stijl. Toen zijn =1 onbereikbaar leek, verruilde hij het Drentse buitenleven or het toeristische Zandvoort. Van het land naar een kantoor, p wereld van verschil. Een bezoek aan Texel in 1952 bracht Ti op het idee hier een midgetgolfbaan neer te leggen. De bit iningen waren verdeeld, maar hij zette door en kreeg zijn zin. n 10U !f< ik Klok (73) is er klaar voor. Foto- jms en krantenknipsels liggen len handbereik, om waar nodig verhaal te illustreren. Want jaar- jn, daar staat hij niet zo bij stil. Die an wel bij de foto's. Dat is makke- 'Kijk', zegt hij,'die heb ik ook nog -onden! Een oude kampeerkaart i de eerste keer dat wij op Texel 'e'G npeerden.' igkijkend is Klok tevreden over hij heeft bereikt. Desondanks had liever boer willen worden. 'Want ir zat ik in. In het boerenwerk. Mijn Ier had een boerenbedrijf in ilde. Te klein om personeel in nst te hebben. Maar met tien kin- en, waaronder een aantal stevige aen, redden ze het best. Er was rk genoeg. We zaten in de rogge, rer, suikerbieten en aardappels, werkten ons te barsten.' ik kreeg in die tijd een mooi aan- d. Het had zijn wens kunnen ver- len. Maar hoe aantrekkelijk ook, hij het lopen. 'Dat is niet om op te leppen hoor. Maar mijn buurman, ik altijd hielp, had drie dochters, die zei tegen mij: pak er maar één.' t was een serieus aanbod, maar ik vond dat er niet op in kon gaan. die manier een boerderii verkrij- i vond hij niet netjes. 'Het waren uwens best mooie meiden...' 35 idt it aai va 'V! dv lof n Jens een familiebezoek deed zijn ager uit Amsterdam, eigenaar van lerdere hotels, hem een aanbod, hij niet in hotel De Schelp in Zand- ort wilde werken. Hij kon daar nog il een mannetje gebruiken. Klok 1st mets van het hotelwezen af maar idacht zich met. 'Mijn vader deed :i|d voorkomen dat hij wel een boer- iuJenj voor mi] zou versieren. Want 5 Jaar ging |e voor. Maar op het laatst icht ik, dat lukt hem nooit. Er was en ruimte voor en geen geld. En ertussen was ik al zo'n jaar of 23. Is zei ik tegen mijn vader, ik smeer En zo' trok Klok de stoute loenen aan en vertrok naar Zand- irt. De overgang was enorm. 'Zo van het land op kantoor, dat was erg hoor. Ik kreeg een klein rothokkie ter beschik king in het hotel. Verschrikkelijk.' Klok kijkt nog benauwd als hij eraan terug denkt. 'Ik kwam er op de administra tie terecht Zaten we met drie man in een kantoortje. Met verwarming. Die twee anderen vonden dat lekker. Maar voor mij was het om te stikken, zo warm. Dat was ik niet gewend, ik was altijd buiten.' Hotel De Schelp werd in die jaren gebruikt als opvangcentrum voor mensen die uit Indonesië terugkwa men. FJet bood aan zo'n 450 mensen onderdak. In hetzelfde hotel leerde Klok zijn echtgenote kennen. 'En dit is echt gebeurd, ik lieg niet. Ik zat er aan tafel met een groep mensen. Zag ik een meisje zitten en... dat knip oogde naar me. Een wildvreemd meisje! Daardoor viel ze op. En zo is het begonnen. Zij werkte er als ver pleegkundige voor die mensen.' 'In 1953 zijn we getrouwd en kregen we inwoning bij een dokter op Zand voort. Mijn schoonouders, Korten- hoeven, waren van oorsprong Texelaars. Zij hadden vroeger een kwekeri| in Den Burg. Mijn schoonva der was een neef van de bloemist. Mijn schoonouders kwamen iedere zomer op Texel. Dan kampeerden ze in de duinen achter hotel Opduin. Toen ik mijn vrouw leerde kennen, gingen we wel eens mee. De eerste keer dat ik er kwam was in 1952.' Klok vond het een beetje tegenvallen. Niet het eiland. Dat paste prima bij hem, maar er bleek nog weinig voor de toeristen te zijn. In De Koog ston den twee cafés en dat was het. Niet te vergelijken met Zandvoort. Het bracht hem wel op een idee, dat hij na zijn bezoek aan Texel met zijn zwager besprak. 'Ik stelde voor om een midgetgolfbaan op Texel te be ginnen.' Zijn zwager raadde hem dit ten sterkste af. 'Dat moet je niet doen, zei hij. Te riskant. Maar ik bleef er mee rondlopen. Het liet me met los. Mijn Henk Klok opende in 1954 een midgetgoltbaan in De Koog: 'Ik had nog veel meer plannen, maar de gemeente wilde me niet altijd tegemoetkomen.(Fora H.rry da Graait zwager had net een nieuw hotel neer gezet. De midgetgolfbaan die ik er voor hem beheerde, liep goed.' Het sterkte Klok in zijn besluit om het toch op Texel te proberen, temeer daar hij geen zin had om weer in de boeken te duiken om promotie te maken 'Ik dacht, ik begin voor mezelf.' Zijn zwa ger bleef zi|n bedenkingen houden, maar was wel zo fideel om hem de tekening van zijn baan te laten ge bruiken. 'Ik heb hem wel geknepen hoor. Want je gooit een berg beton, al mijn spaargeld, in de grond. En als het niet gaat lopen, ben je het wel kwijt.' 'Mijn eerste opzet was om de baan op een stuk grond bij hotel Opduin aan te leggen. Er stond alleen een kippenhok. De directeur van gemeentewerken raadde mij aan om eens een praatje met de eigenaar te maken, Hein Wuis. Die was toenter tijd zo'n beetje het Onze Lieve Heer- t/e hier in De Koog.' Maar Wuis zag niets in het project. Eerst leek het hem wel wat, maar later liet hij Klok per brief weten daf hij zich distanti eerde van het plan. Hij zag het niet gebeuren dat zijn gasten achter een balletje aan gingen lopen. 'Achteraf ben ik blij dat het niet doorging. Dan had je ook moeten delen.' Daarop bood Veldstra, directeur van gemeentewerken, hem een stuk grond achter de WV aan. ken we vroeg ons bed in. In een klem caravannetje. Die stond achter op het terrein van de golfbaan Als je daar aan terugdenkt... Je kon niet eens rechtop zitten in bed, zo klein was het.' Klok pakt het fotoalbum er weer bij om het te laten zien 'Mijn vrouw kon In 1954 werd de midgetgolfbaan of ficieel geopend Om niet al te veel ri sico te nemen, gaf Klok zijn werk in Zandvoort nog met op. 'Ik dacht, als dat ding met loopt, heb ik in ieder geval mijn loon nog. In de praktijk betekende dit dat zijn vrouw in de zomermaanden de midgetgolfbaan runde. 'Eén keer in de week, op mijn vrije dag, kwam ik naar Texel. Bij aan komst kon ik gelijk het gras maaien, de tuin op orde brengen en dan do- het gelukkig goed aan. En haar vader, die hier in de duinen zat, kwam iedere dag langs om haar wat te helpen. We hadden het geluk dat er op.Texel nog mets was op dat gebied. En dat het toerisme al een beetje op gang was gekomen. Na het seizoen kwam mijn vrouw weer terug naar Zandvoort.' 'We zijn hier pas echt komen wonen toen de Vogelmient werd opgezet. Noodhuisjes, waar wij er één van konden krijgen. Dat was in 1956.' Voor Klok het tijdstip om definitief de knoop door te hakken en zich op Texel te vestigen. De midgetgolfbaan runden hij en zijn vrouw nu samen. En als het seizoen voorbij was, werkte hij bij verschillende bedrijven. 'Het maakte met uit waar. Bij de coöpera tie, aannemersbedrijven, als ik maar werk had.' Op een gegeven moment moesten we uit de Vogelmient en kochten we een huis in de Plevierstraat. Ook legden we een tweede midgetgolfbaan aan, in Den Hoorn. En ik had nog veel meer plan nen. Ik wilde iets doen met het Stappeland, waar nu bungalows staan. Maar de gemeente wilde me niet altijd tegemoetkomen.' Vervelende dingen maakte Klok met mee op zijn midgetgolfbaan. Hoog uit werd er eens een bal gejat. En dan nog voornamelijk door de toeristen. De Texelaars maakten ook gebruik van de baan. 'Mantje, die nu nog in De Koog woont, kwam elk weekend Voor de gezelligheid en om elkaar te ontmoeten. De tijd was gemoedelij ker. Vroeger kwamen ze over het deurtje hangen om een praatje te maken.' Achter de baan in De Koog lag een grasveld. Dat werd al snel verheven tot ontmoetingsplaats. Daar vond men elkaar. Een soort huwelijksmarkt voor de Koger jeugd. 'Ik kon het goed vinden met de Texelaars. Maar als ik ergens binnen kwam, vroegen ze niet of je er bij kwam zitten. Dat moest je uit eigen beweging doen. Dan was het goed. Ik was eerder gewend aan de Texelaars dan aan die Zandvoorters Dat was raar volk.' Nadat Klok met de midgetgolfbaan weg moest achter de WV, kocht hij het pand Groenhof aan. 'Groenhof was oorspronkelijk een garage. Daar braken we de muren tussenuit en leg den een mimbowlingbaan aan. Bowlingbaan Klok. Toen ik dat ge daan had, hoefde ik in de winter met meer te werken. Het was een groot pand. Er zat een winkel bij. De woon ruimte erboven betrokken wij zelf. De zeven slaapkamers verhuurden we aan een hotel.' 'Vroeger was het gezellig in De Koog. Als we 's avonds rond een uur of half elf klaar waren, gingen we het dorp nog even in. Naar het Witte Huis, van Bill en Jopie Visser. Dat was een café restaurant. Een keurig ding. Gingen we nog even een afzakkertje halen Ze zijn niet op het eiland gebo ren en getogen, maar wonen hier al zó lang dat ze niet meer van een echte Texelaar zijn te onder scheiden. Waar komen ze van daan en wat bracht hen er toe zich blijvend op ons eiland te vestigen? In de rubriek Aange spoeld dit keer Henk Klok. Maar ook dat gebouw staat er niet meer. Ze donderen het hele eiland vol met bungalows. Geen gezicht. Daar erger ik me aan. Dat er zoveel van die mooie oude pandjes tegen de vlakte gingen voor nieuwbouw. Echt zonde.' 'Op een gegeven moment gaf mijn zoon. Henk Jan, aan dat hij wel bij mij in de zaak wilde. Dat vond ik natuur lijk prachtig. Maakte ik een bar erin en een groot terras. Dat liep als een trein. Dat heeft zo'n twee jaar geduurd. Het was uiteindelijk toch niet wat hij wilde. Nu heeft hij in De Koog een kroegje. W't/ewel. Maar daar kom ik nooit Want het is er hartstikke don ker.' Inmiddels is het dertien jaar geleden dat Klok er mee stopte. 'Ik werd 65. Willem Drees legde toen bii en ik had het huis aan de Epelaan. Ik vond het wel goed Heb ik de hele boel ver kocht. Maar ik viel wel in een gat. Ik had geen hobby's. /Wijn werk was mijn hobby.' Klok valt even stil. 'Het heeft echt wel een tijdje geduurd voor ik eraan gewend was om mijn tijd in vulling te geven. Nu zitten we samen op koersbal. Heel gezellig. En ik mag nog graag een partijtje biljarten.' Klok heeft het naar zijn zin in De Koog. 'Maar als ik hier ooit nog weg moet en ik kon kiezen, zou ik wel naar Oudeschild gaan Die haven vind ik zo mooi. We gaan er met zoveel meer op uit. Maar als we een eindje gaan rijden, gaan we altijd over Oude schild. Dan eten we in Havenzicht. Een enkel keertje gaan we nog wel eens naar de overkant. Naar onze dochter in Alkmaar of naar Drenthe. De oude boerderij staat er nog. Maar verder heb ik er niet zo veel meer mee.' Klok schuift de foto's weer in elkaar. Hij heeft zijn hele leven hard gewerkt. Maar met veel plezier. In zijn hart was hij het liefst boer geworden. 'Maar dat is achteraf. Ik mag met mopperen.' Ingrid de Raad iH heeft zondag in Winkel één i de betere wedstrijden van het zoen gespeeld. De thuisclub n (3-1), maar de Hoornders lakten weinig fouten, combi erden soms aardig en hoefden h ook voor het resultaat niet te lamen. nsen krijgen om de score te ope- h. Het was een met al te gewoon rschijnsel voor ZDH, dat er in de na afgelopen competitie soms aar- in slaagde het spel bij de tegen- inder te ontregelen, maar dat zelf iar nauwelijks aan aanvallen toe- 'am. Zondag was dat anders. In het rste half uur van de wedstrijd had inkel weliswaar langdurig de bal, ZDH was het gevaarlijkst voor het doel. Met name Bernard Ipenburg, die zich een linie terug had laten zak ken en vanaf het middenveld gere geld kansrijk opstoomde, was enkele malen dicht bij een doelpunt. Een hobbel in het veld (die de bal onver wachts deed opstuiteren) en de keeper stonden succes in de weg. Na een half uur kwam Winkel op voorsprong, toen de snelle links buiten Jan de Wit de hielen liet zien en hard raakschoot. Een paar minu ten later raakte dezelfde speler, die verder aardig in bedwang werd ge houden door zijn bewaker, opnieuw op drift: 2-0. In veel andere wedstrij den zou dat de genadeklap hebben betekend voor ZDH. Daarvan was ditmaal echter geen 'sprake. Vlak voor rust leek zelfs de 1 -2 op het score bord te verschijnen, toen een verde diger van Winkel hands maakte bin nen het strafschopgebied maar de scheidsrechter de bal buiten de be ruchte lijnen neerlegde voor een vrije trap. Etienne van Bennekom, die in het begin van de tweede helft zou uitvallen met een blessure, mikte te hoog om de keeper te verontrusten. In de beginfase van de tweede helft was ZDH duidelijk beter, maar was het toch weer de thuisclub die scoorde: 3-0. Daarna gingen de be zoekers nog nadrukkelijker op jacht naar een tegentreffer, met gevolg dat juist Winkel kansen kreeg. Christiaan Stolk keepte echter een uitstekende wedstrijd en hield zijn doel verder schoon. Hoogtepunt was de reflex waarmee hij een bal uit de kruising tikte die door één van de spitsen vanaf luttele meters hard was ingekopt. Vijf minuten voor tijd kreeg de Hoornders de beloning voor hun volharding. Joop Hommets zette met een steekpassje de goed spelende Mike de Bruyn aan het werk, die al leen ten koste van een overtreding van scoren kon worden afgehouden. De toegekende strafschop werd on berispelijk verzilverd door Bernard Ipenburg. X Cjroin '^warLr Jixrl s in hel harL. Den Burg A: Gollards/Samen Eén, Beatrixlaan 1-39 oneven/2-58 even. Bmnenburg. Burgwal, P. v Cuyckstraat, Elemert, Gasthuisstraat 1-38, Gravenstraat, Groeneplaats. Hogerstraat, Ada van Hollandstraat, Hollewal, Kantoorstraat. Keesomlaan 9-39; Molenstraat. Molendwarsstraat. Parkstraat. Schilderend 6 en 10, Stenenplaats. Vismarkt. Vogelenzang, Warmoesstraat. West straat. Weverstraat. Pater Witteplem. Zwaanstraat. Den Burg A1: ..St. Jan". Beatrixlaan 41 t/m 143 oneven, Noordwester. Schoorwal. Vaargeul. Golfslag, Vloedlijn. Zeebries. Dumreep Den Burg B: Achterom. Bernhardlaan 50- even en 63-121 oneven. Binsbergenstraat, Brouwer straat, Drijverstraat. Marelstraat, Starkenburgh. Thijsselaan. Waalderstraat 45-86. Wilhelmina- laan 37-... oneven 50-120 even. Wilsterstraat. Den Burg C: Beatrixlaan 145- oneven en 60- ..even; W. van Beierenstraat. Boogerd. Jan Dirkszoord. Gasthuisstraat 33-43 oneven en 48-76 alles. 48-76 Jonkerstraat. Kogerstraat 59- oneven en 76-... even, Lijnbaan. Den Burg D: Wilhelminalaan 1 -35 oneven 2-48 even. Julianastraat. Burdetstraat. Mr Kraaistr Bernhardlaan 1-61 oneven en 2-48 even. Tjakkerstr., Lieuwstr. Hof van Geus Den Burg E: Bernhardlaan 123-oneven. Maricoweg. Schoonoordsingel, Waalderstraat 2- 48 even en 1-43 oneven. Wagenmakerstraat Den Burg F: Emmalaan 1-44. Haffelderweg, Keesomlaan 1-7; Schilderend 1-143 oneven en 20-146 even. Slingerweg 21-27. Naam Peter van Heerwaarden C.M.F. v. Heerwaarden Henk van Heerwaarden Simone Toorenburg Bob Ran Jonathan Abraha Erik van Es A. v/d Meer Texelse afdeling van het Neder- ndse Rode Kruis heeft donderdag dens de jaarlijkse ledenvergadering >ven vrouwen gehuldigd die sinds in jaar actief zijn voor de organisa- Het gaat om vrijwilligers die wor- en ingezet in 'taakveld 3', de vroe de 'colonne', die hulp biedt bij tal in evenementen, zoals crosslopen, Bt wandelrondje om Texel en de Jtocross. Tien jaar mag dan met 'n heel lange periode lijken, het ode Kruis is erg blij met de vrouwen, die met z'n vijftienen maar een klein groepje vormen en daarom, noodge dwongen, geregeld worden ingezet. 'Het is moeilijk om mensen te krijgen', laat secretaris Rina Rood weten. 'We hebben wel eens een campagne ge houden, maar de interesse is gewoon met grootDat geldt in iets minder mate voor de afdeling 'welfare', die zevenentwintig vrijwilligers telt, die onder meer op bezoek gaan bij oude ren en gehandicapten. Andere taken van de medewerksters van het Rode Kruis op Texel zijn onder meer het verlenen van medische assistentie bij ongelukken met de 'SIGMA'-groep (snelle inzet groep medische afde ling), waarvoor onlangs een speciale auto werd aangeschaft, en het spe len van slachtoffer bij rampen oefeningen (de lotusploeg). Wie inte resse heeft om eens iets voor het Rode Kruis te doen, kan contact op nemen met Rood, tel. 319 429. Stefan Huisman A. van Tongelen Mevrouw Barhorst Peter Bakker Mw. W. van Benthum J. Leijen Marian Krotje Rob Kooiman Margriet Jonkergouw Emmy Boerhorst Cor Hin C. Broekman I.F.L. de Ridder-Robijn Michiel Gerritsen D.M. Boon-Dijker Dirk Leegwater Mw. S. Koopman-Grit Dirk-Jurjen Buijsman Remon Koster Patrick de Graaf Jorrit Koenen mw. T. Witte-de Vries Danny Goenga Tobias van der Zee N. van Leersum Mara Hooyschuur Route a Den Burg A. 31 25 73 Den Burg A131 55 79 Den Burg B. 31 20 38 Den Burg C. 31 53 26 Den Burg D. 31 37 39 Den Burg E 31 00 79 Den Burg F 31 40 30 De Zes, Bg. Houtstr., Houtwg Witte Kruisln., Kogerwg./Kogerstr. 1-57/2-74 Jan Reystr De Mars (oudste deel en fase 3). Spinbaan De Mars v a Buytengors, Sluyscoog, Verlaet. Korfbaeck, Duykerdam. Middelton Oudeschild. Schtlderweg 249-296 Den Hoorn De Koog, Bosrandweg t/m 227 en Pontweg 234 en 236 De Cocksdorp Oosterend De Waal Westerw Driehuizen, Akenbuurt, J Ayeweg, Hemmerkooi Keesomlaan vanaf 45, Pontweg 72 - 95, Leemkuil. Zuid-Haffel, Waterw. Zuid-Eierland en Nieuwlanderweg Midden-Eierland, Hoofdw., Slufterw., Oorspr w Stengw., 'Limietw. Eierland, Postw. 132 - 213, Oorsprongw.. Hollandsew. Vuurtorenweg/Krimweg Het Noorden Oosterenderweg, Ongeren. Meijertebos, (Waalen)burgerdijk, Oost Spangerw Marsw.. Kadijksw Hallerweg, Veenselangweg, Oostkaap, Zevenhuizen Hogeberg, Reijer Keijserstr., Hallerweg 51/55, Schilderw. 160-222, Wezenland, Zuidhaffel 49 't Horntje, Pontweg 1-68. Rozendijk, Smitsweg Gasthuisstraat vanaf 82 Gerritslanderdijkje, Grensweg, Pontweg 98-110 Califormeweg, Pijpersdijk, Pontweg 123- 224, Ruigendijk. Mienterglop vanaf 41. Bosrandw v a. 516 Kogerweg De Kaai. Genteweg 1 -6 even Hoornderw Hémmerw., Emmaln 33. De Grie Slufterweg/Zanddijk geen 31 44 78 31 04 43 31 27 63 31 93 03 31 79 36 31 63 44 31 89 30 31 39 56 31 55 17 31 55 17 31 79 08 31 63 62 31 60 26 31 63 24 31 83 07 31 84 03 32 29 76 31 43 75 31 95 82 31 42 16 31 55 41 31 21 17 31 53 65 31 89 15 31 96 53 31 16 53 e^lW'y ^Sters werclen geëerd met een medaille en een bos bloemen. Op de foto (in willekeurige volgorde): Wil Bonne, Annie Witte, eZ'im> Ineke Timmer, Come Timmeren Erna Bousma. Vera Vooijs was verhinderd. foto Joop nommctsi Je was er altijd voor ons, maar je was mijn vnendje, mijn zonnetje. Nynke Heel verdrietig, maar dankbaar voor zijn zorg, liefde en eeuwig optimisme, moeten wij U ken nis geven van het overlijden van mijn lieve man, onze pappa en de „allerliefste opa van de hele wereld", onze broer, zwager en oom Mr. Drs. Jan K. Feikema geboren in Harlingen 29 december 1925 overleden in Amsterdam 25 maart 2000 De Koog: Jetty Feikema-Bakker Utrecht; Hette Hoorn: Nynke en Jurgen Menno, Omar, Guido Schoorl. H. C. Feikema A. Feikema-Keijser Heiloo A. H C. C. M. Feikema De Koog: A Bakker N. Bakker-Keijser neven en nichten Texel, 25 maart 2000 Pontweg 224, 1796 ME De Koog. Gelegenheid tot condoleren woensdag 29 maart van 19.00 - 20.00 uur in het uitvaartcentrum Bernhardlaan 147 in Den Burg. Een samenzijn wordt gehouden op donderdag 30 maart om 13.30 uur in bovengenoemd uitvaart centrum, waarna we hem naar zijn laatste rust plaats op de begraafplaats in De Cocksdorp zul len begeleiden Na de begrafenis is er nog gelegenheid tot con doleren in het uitvaartcentrum

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 3