Jniek Eiland compromis tussen gevoel en verstand tekenkamer moet inzicht en macht raad vergroten Detailhandel VEM naar Weverstraat 5 "4. Overkantse deskundigen in commissie .TEXELSE COURANT" Oil Vleermuis Te veel gedronken Bouwplan Tromp Tuinwalproject DINSDAG 28 MAART 2000 ijn hart ligt bij Authentiek Eiland, maar mijn verstand en durf an in de richting van Natuur- en Eco-eiland.' Een dilemma or één van de 150 deelnemers aan de zoekconferenties, die n de basis stonden van Texel Uniek Eiland, het toekomst- enario voor 2030, dat is geschreven in opdracht van de WV. oral tijdens de tweede keuze-bijeenkomst bleek dat veel xelaars hechten aan de bestaande situatie. De compromis- rsie die er uiteindelijk uitrolde, houdt het midden tussen de e genoemde scenario's. jiek Eilapd Texel wordt ingedeeld in 1 zones, waarvan de bestemming precies is omschreven: toerisme it slaapplaatsen), recreatie (zonder lapplaatsen), watersport, natuur- rein, Nationaal Park, uniek cultuur- idschap, landbouw, wonen, indus- ile bedrijvigheid, dienstverlening, Het beleid is erop gericht activi- len die met in een bepaalde,zone ssen te verplaatsen naar een ge- id waarin ze wel passen. t toerisme wordt geconcentreerd "e< De Cocksdorp en De Koog, dat Lr dertig jaar geheel zal zijn gere- reerd In Oudeschild heeft de wa rn sport zich dan verder ontwikkeld de jachthaven opnieuw ingericht gens het thema van de VOC. In irland en polder Het Noorden zijn landbouw en natuurbeheer, en in >r beperkte mate dagrecreatie, integreerd De land-bouwbedrijven aben daarin een belangrijke func- Inrichting van het landschap en architectuur van de gebouwen lan onder streng welstands- izicht: geen verrom-meling en le- heid. economische ontwikkeling van iel is vooral in kwalitatieve zin ver- Jerd: meer diversiteit en hoogwaar ier werkgelegenheid. De relaties en lenwerkmg tussen de toeristisch tor, de natuurorganisaties en de |dbouw zijn intensief. Met ziet el- ir als partners, met als tegenstan- s. Bestuurlijk kenmerkt Texel zich r vernieuwend, maar vooral zeer lidelijk beleid: men durft te kiezen sluit geen vage compromissen, specialisatie en kwaliteit van het ristische aanbod zijn groot. Texel ift in 2030 fors geïnvesteerd in izondheid en kuurtoerisme, cultuur- msme, natuurtoerisme, sporten, tal jn toeristische activiteiten en water- rt Deze specialisatie trekt een veelheid aan verschillend geaarde toeristen. Er is geen toeristische mono-ocultuur. Veel toeristische be drijven zijn toegetreden tot franchise- -ketens. Daardoor zijn investeringen mogelijk geworden die volgens de rapportage nodig zijn om een rijk geschakeerde en kwalitatief goede aanbod mogelijk te maken Deze franchise-ketens hebben op Texel een fors marktaandeel gekregen, doordat veel Texelse bedrijven zich erbij hebben aangesloten. Volgens Van de Bunt is het een misvatting dat alleen kleinschalige bedrijven maat werk kunnen leveren, een stelling die volgens hem wordt bevestigd door de variatie in de schappen van Albert Heyn. 'Dankzij de grote slagkracht van deze ketens, op het gebied van kennis, kapitaal en technologie heb ben de franchise-bedrijven een voor sprong. De prijs-kwaliteitverhouding is hoog, mede doordat ze veel goed koper en efficiënter kunnen werken. Via internet kunnen potentiële gasten thuis hun accommodatie, de omge ving en zelfs de menukaart inzien. Activiteiten, sporten en culturele eve nementen worden in op internet ge presenteerd, zodat vooraf een keuze kan worden gemaakt. Thuis, vanaf de zitbank is dus alles te regelen. Echt gespecialiseerde en kwalitatief goede familiebedrijven hebben hun plek behouden. Ze onderscheiden zich met aanbiedingen, zoals natuur- of cultuur arrangementen.' De Koog is volgens de toekomstvisie gerenoveerd op basis van een ge durfd plan. Er is een geheel ver nieuwde badplaats ontstaan, waarbij hotels, pensions, appartementen, winkels en café-restaurants 'een smaakvol en samenhangend geheel' vormen. Er is ook een kleine boule vard. Ook op cultureel gebied valt er veel te beleven. Er zijn regelmatig muziekuitvoeringen en er is een groot internationaal muziek- en theater- Uniek Eiland Texel, de artistieke interpretatie van de toekomstvisie voor Texel in 2030. Te zien Is onder andere het spoorlijntje, dat loopt vanaf 't Horntje naar De Cocksdorp en dat diverse aftakkingen krijgt. Delen van polder Het Noorden worden onder water gezet. festival, dat mensen uit heel Europa trekt. Texel heeft daarvoor een nieuw, multifunctioneel theater gekregen. Kunst in Zee is volgens de VW-visie uitgegroeid tot een vermaarde expositiemogelijkheid, waaraan kun stenaars en galeries uit heel Europa meedoen. Ook de sportieve toerist komt aan z'n trekken: er is jaarlijks een groot internationaal golftoernooi en tennis wordt volop beoefend. Paardeneigenaars komen met hun dieren naar het eiland, waarvoor meerdere hippische evenementen worden gehouden. Liefhebbers van natuur kunnen volop fietsen en wan delen, waarvoor speciale arrange menten worden georganiseerd. Eco- Mare is uitgegroeid tot het inter nationale educatie en voorlichtings centrum voor de Waddenzee, dat een Europees natuurpark is geworden. In Oudeschild bestaan visserij en pleziervaart naast elkaar. Het Maritiem en Juttersmuseum is opge gaan in een samenwerking met an dere visserij- en scheepvaartmusea. Er worden regelmatig zomerexposi- ties gehouden, waarop bruikleen- voorwerpen zijn te bezichtigen. De relaties en samenwerking tussen de landbouw, natuurorganisaties en de toeristische sector zijn sterk ver beterd De traditionele landbouw heeft zich gehandhaafd in producten waarin Texel een unieke positie in neemt. Veel bedrijven hebben zich toegelegd op streekproducten en zich verenigd in sterke coöperaties, die tegenwicht bieden aan de grote supermarkten. Er zijn ook bedrijven ontstaan waar naast landbouw aan natuurbeheer wordt gedaan en boer derijen waar met toeristische activi teiten. Op boerderijen in de noordelijke pol ders is op bescheiden schaal dag recreatie ontwikkeld. Niet in de vorm van slaapplaatsen, maar door het bieden van interessante activiteiten, bezienswaardigheden en ambach ten. Te denken valt aan natuur wandelingen, paardrijden, fruit pluk ken en kaas- en zuivelproducten. Bij boerderijen op het ouwe land in het midden en zuiden van het eiland zijn deze activiteiten alleen toegestaan als de sfeer en het landschap niet worden aangetast. Het oude, klein schalige cultuurlandschap moet daar behouden blijven. Eierland is deels kleinschalig inge richt Landbouw en natuurbeheer komen naast elkaar voor. In delen van de laag gelegen polder Het Noorden wordt geëxperimenteerd met omzet ting van landbouwgrond in natte na tuur. De agrarische bedrijven krijgen hiervoor goed betaald. De wadden dijk is afgesloten met schuiven, die naar wens open of dicht kunnen wor den gezet Aan de zuidkant van het eiland is een klein science park ontstaan, met in ternationale bekendheid. De weten schap heeft zich tot vierde pijler on der de eilandeconomie ontwikkeld. Dit kan alleen, zo drukte Van Waes de toehoorders op het hart, als Texel een stevige lobby voert voor de vestiging van onderzoeksinstituten op het ei land. 'Want die zullen zich verder centraliseren.' Uiteindelijk zal dit cen trum werk bieden aan vele honder den mensen. Volgens de visie biedt de Texelse economie in 2030 werk aan circa 5750 mensen, zo'n 750 meer dan in 1995. Meer dan nu het geval, heeft de jeugd kans op werk. Met uitzondering van de visserij en de overheid, is de werkgelegenheid ge stegen. Om het autoverkeer te beperken is het openbaar vervoer verbeterd. Er loopt een treintje van 't Horntje naar De Cocksdorp, met aftakkingen naar Den Burg en Oudeschild. De omvang van het toerisme wordt strak beheerst en gestuurd met be hulp van drie instrumenten: zonering, een plafond aan het aantal Slaap plaatsen en een mix van accommo datie. Promotie, de toeristenbelasting en de capaciteit van Teso worden aangemerkt als 'reserve-instrumen ten' om bij te sturen. Het aantal slaapplaatsen is in 2001 gelimiteerd tot 45.000 Van bedrijven die ermee stoppen worden de slaapplaatsvergunningen ingeno men. Een deel daarvan is uitgegeven aan bedrijven die passen binnen het kwaliteitsimago van Texel en die bin nen de toeristische zone vallen, wat tot een verdergaande concentratie heeft geleid. Dit heeft ertoe geleid dat het aantal bedden in 2030 beperkt zal zijn tot 43.000. Het aantal winter harde verblijfssaccommodaties is beperkt tot zestig procent van het totaal. De rest blijven caravans en tenten. Ook dit heeft een remmende werking. Mocht het toerisme dan nog te sterk groeien, dan heeft eiland promotor VW nog de mogelijkheid om voor de drukke zomerpiek een ontmoedigingsbeleid voor dag recreatie te voeren. Beperking van de capaciteit of de vaarfrequentie van Teso is een instrument dat als een noodrem wordt gezien, voor wanneer de groei echt onbeheersbaar zou worden. Door al deze maatregelen zal het aan tal overnachtingen in 2030 zijn geste gen tot 5,5 miljoen. In 1997 waren dat er nog 3,9 miljoen. Uit schattingen naar aanleiding van het recente on derzoek onder Teso-reizigers blijkt dat dit aantal in 1999 al is benaderd gemeente Texel krijgt er een orgaan bij: de rekenkamer- immissie. Deze onafhankelijke commissie van externe skundigen is niet - zoals de raadscommissies - bedoeld het college te adviseren, maar om de gemeenteraad een :tra controle-instrument te bieden. De commissie onder- lekt (achteraf) de recht- en doelmatigheid van de gemeen- lijke uitgaven om de raad inzicht te verschaffen in hoe- rre de beleidsdoelstellingen worden gehaald. Doel van onderzoek is niet om schuldigen aan te wijzen maar le- ig te trekken voor de toekomst, zodat het beleid kan orden bijgesteld. De rekenkamercommissie moet de po- lie van de raad ten opzichte van het college versterken. gemeenteraad is op papier de ichtigste instelling binnen de lokale mocratie, maar in de dagelijkse iktijk overheerst het college van b w de bestuurlijke verhoudingen, t de gemeenteraad niet zo gek veel de melk te brokkelen heeft, bleek een enquête van het tijdschrift inenlands Bestuur, minder dan tien >cent van de Nederlandse lokale litici denkt dat de gemeenteraad adwerkelijk als het hoogste meenteorgaan kan worden aange- rkt. machtsverschil is simpel te verkla ren: de leden van het college steken als bijna-fulltimers veel meer tijd in het besturen dan de raadsleden, die het werk als bijbaantje doen. De rekenkamercommissie zal daar wei nig aan veranderen. Maar b en w hebben ook meer macht doordat zij een groot ambtelijk apparaat ter be schikking hebben dat hun ten op zichte .van de raadsleden een aan zienlijke informatievoorsprong verschaft. Het onderzoek van de on afhankelijke rekenkamercommissie kan de raad de kennis opleveren die nodig is om beleid bij te sturen en zo VERVOLG VAN PAGINA 1 zieke laatvliegers aan rabiës. On- r de gezonde exemplaren ligt dat rcentage veel en veel lager. Van- :ge het geringe risico zou ik mezelf it laten inenten als ik werd gebe- i Volgens Bonnet zijn er wereld- d niet meer dan drie mensen over- Sen na een vleermuisbeet 'En dat ren Russische en Finse onderzoe ts. die veel met de dieren in aan- ting kwamen.' vleermuis is een beschermd logdier. Op Texel is de laatvlieger de eest voorkomende soort. Het is de ïrkste en meest forse vleermuis. >nnet schat het aantal op grofweg nzend exemplaren, waarvan tien 'lomes van veertig dieren in Den Jrg huizen. Verder komen de dwerg 1 de ruige dwerg voor. De laatste is ft vatbaar voor rabiës. 'Als je een fermuis vindt kun je hem het best lngen door er een doosie overheen zetten, net zoals je een spin vangt, ■^tt kan |e hem naar EcoMare bren- jüen of 's avonds weer loslaten.' Bon- benadrukt dat een vleermuis mensen in een gewone situatie niet zal bijten. 'Maar als je hem wilt pak ken raakt hij in paniek. Je moet een vleermuis dan ook nooit met blote handen beetpakken.' Een laatvlieger t het machtsevenwicht tussen raads- en collegeleden enigszins herstellen. De rekeningkamercommissie komt op verzoek van de gemeenteraad in actie nadat de jaarrekening (de staat met gemeentelijke ontvangsten en uitgaven over het afgelopen jaar) door het college en de raads commissie Financiën, Werken en Milieu (FWE) is besproken en in de gemeenteraad is vastgesteld De rekenkamercommissie draagt zelf onderwerpen aan en formuleert een onderzoeksvoorstel, dat eventueel door de raad wordt aangevuld of ge wijzigd. Daarna geeft de raad of de commissie FWE de opdracht voor het onderzoek. De rekenkamercommissie onder zoekt met alleen of de gemeentelijke uitgaven rechtmatig zijn geweest - een onderzoek dat ook al door de accountant wordt gedaan - maar vooral of de middelen efficiënt zijn ingezet, de beoogde beleidsdoelen zijn gehaald en er geen ongewenste neveneffecten zijn opgetreden Met andere woorden: is het door de raad vastgestelde beleid door het college en de ambtelijke organisatie doelma tig en doeltreffend uitgevoerd? De commissie gaat verder na of de raad over de uitvoering van het beleid vol doende is geïnformeerd. Een 29-jarige man uit Den Burg werd in de nacht van zaterdag op zondag in de Wilhelminalaan aangehouden op verdenking van het rijden onder invloed. Een ademanalyse wees uit dat hij bijna anderhalf keer de toege stane hoeveelheid alcohol had genut tigd. De politie maakte proces-ver- baal tegen de man op. 'Juwelier Martin Tromp werd vorig jaar februari eigenaar en liet na over leg met de Historische Vereniging door architect Jan Koorn het nu aan de orde zijnde verbouw- en restauratieplan maken.' Aldus stond in het artikel over het bouwplan Tromp in de vorige krant. Het bestuur van de Historische Vereniging laat weten dat Tromp informatie heeft in gewonnen bij enkele individuele le den van de vereniging. De vereniging als geheel heeft met de zaak mets van doen gehad. De werkwijze van de rekenkamer commissie wordt in een gemeente lijke verordening vastgelegd. Daarin wordt onder meer geregeld dat de commissie de verantwoordelijke wet houders en de leidinggevende amb tenaren kan horen. Voor een diep gaande beleidsevaluatie en het doorlichten van de gemeentelijke or ganisatie kan de rekenkamer commissie een extern onderzoeks bureau inschakelen. Of dit nodig is zal afhangen van de samenstelling van de commissie en de deskundig heid waarover de leden zelf op het desbetreffende beleidsterrein be schikken. Omdat.het college ervoor kiest om de commissie met per on derzoek van samenstelling te laten wisselen, ligt het inhuren van deskun digen voor de hand. Daarvoor zal de raad dan wel het benodigde budget beschikbaar moeten stellen. In plaats van externe expertise kan de com missie ervoor kiezen om zich door het ambtelijk apparaat te laten onder steunen, maar daarmee komt de on afhankelijkheid van het onderzoek in het geding omdat de wethouders en de sectorhoofden een directe band onderhouden. Bovendien kan de raad weliswaar politieke gevolgen verbinden aan de uitkomsten van het onderzoek, maar is het niet de be doeling dat het onderzoek zelf een politiek karakter draagt. De rekenkamercommissie komt tijdens het onderzoek regelmatig bijeen en rapporteert over de voortgang aan de raad Haar beraadslagingen zijn ge heim. Wanneer het onderzoek ten einde is wordt het rapport met de conclusies en adviezen eerst voor commentaar voorgelegd aan de verantwoordelijke wethouder en het sectorhoofd. waarna het college zich erover buigt. Daarna gaat het rapport naar de raad, die de resultaten en conclusies vast stelt en aanbevelingen doet ter ver betering van het beleid of het beheer van de organisatie. Daarbij gaat het er niet om.schuldigen aan te wijzen maar te leren van het verleden. Om dezelfde reden zal de keuze van de onderzoeksonderwerpen niet door een incidentele misstand worden bepaald, maar door beleidsmatige overwegingen Samenstelling Voor de samenstelling van de com missie. die uit drie of vijf leden kan bestaan, zijn verschillende varianten denkbaar Oud-wethouders, oud burgemeesters, oud-raadsleden, organisatieadviseurs, ambtenaren en anderen met bestuurlijke ervaring komen in aanmerking. Zij mogen geen binding hebben met de plaat selijke politieke partijen. Ambtenaren die in dienst zijn van de gemeente Texel zijn uitgesloten van lidmaat schap. De detailhandel van installatie bedrijf VEM Elektrotechniek ver huist van Spinbaan 1 naar Wever straat 70, om daar de plaats in te nemen van de meübelhandel van Jelle Wiersma. De VEM huurt dit pand voorlopig voor een jaar van William Witte die er onlangs eige naar van werd. Daarmee is een nij pend probleem opgelost. Voortzet ting van de detailhandef op het oude adres is na 10 april onmoge lijk want dat zou de firma een dwangsom van ƒ10.000,- per dag kosten. Spinbaan 1 heeft geen detailhandels bestemming maar het gemeentebe stuur verleende ontheffing toen de VEMditpandvier jaar geleden kocht. De firma Gebroeders Schoorl kwam daartegen in het geweer en werd tot in hoogste instantie (de Raad van State) in het gelijk gesteld. De detail handel moest op deze plaats onher roepelijk sluiten zodat al enige tijd Het college stelt de raad voor om een vijfkoppige commissie in te stellen, waarvan minstens drie leden (inclu sief de voorzitter) afkomstig zijn van de overkant. Daarmee is de onafhan kelijkheid volgens b en w het best gewaarborgd. Deskundigheid op ba sis van bestuurlijke ervaring en be kendheid met de Texelse situatie zijn de doorslaggevende criteria. De commissie wordt ambtelijk onder steund door de gemeentesecretaris, die overigens geen lid van de com missie is. De commissieleden worden op voor dracht van het college voor een pe riode van vier jaren door de raad be noemd De zittingsduur is afgestemd op die van de gemeenteraad; na de verkiezingen installeert de nieuwe raad ook een nieuwe rekenkamer. De leden ontvangen een presentiegeld en een reiskostenvergoeding. De to tale onderzoekskosten worden begroot op ƒ35.000,- per jaar. Een meerderheid van de raads commissie FWE heeft zich in juni 1998 uitgesproken voor de komst van het nieuwe controleorgaan. Al leen Texels Belang was tegen. Na het vertrek van burgemeester Van Rappard is de introductie van de re kenkamer op een laag pitje gezet. De bedoeling is dat de rekenkamer 'voorzichtig' begint, met een relatief licht en eenvoudig onderzoek. Na een evaluatie zal de werkwijze definitief worden vastgesteld. werd uitgekeken naar een ander on derkomen. Dat is dus nu gevonden aan de Weverstraat. De meubel- handel van Wiersma is inmiddels ver huisd naar Wilhelminalaan 14. Het toeval wil dat de VEM 25 jaar geleden in ditzelfde gebouw van start ging. In Spinbaan 1 is voortaan alleen nog de afdeling grootkeukeninstallaties van de VEM gevestigd. De verhuizing van het detailgedeette naar de Weverstraat betekent tevens uitbreiding van activiteiten. Niet al leen voor wasmachines, koelkasten, magnetrons en stuifzuigers kan men hier terecht maar nu ook voor kleinere elektrische apparaten zoals strijk ijzers en koffiezetapparaten. Volgens VEM-firmant Toon van Beek is meer omzet gewenst omdat in de nieuwe situatie meer personeel nodig is. Aan de Spinbaan behartigden de mensen van de grootkeukeninstallaties te vens het detailhandelsgedeelte Voor de nieuwe vestiging, die op 7 of 8 april zijn deuren opent, is men op zoek naar twee parttimers. VERVOLG VAN PAGINA 1 zich aangemeld Toch wil Buzugbe proberen ook hier een vrijwilligers- groep te starten, die het beheer van de tuinwallen voortzet. De werkgroep is nodig ondanks de provinciale subsidieregeling voor agrariërs. Buzugbe- 'Dat geld is bestemd voor de instandhouding van de tuinwaller en minder voor het beheer. Het is naast het onderhoud door de boer van groot belang dat de wallen regel matig worden gemaaid.' De nieuwe wal werd neergezet op de hoek Schansweg-Zuidhaffel. Het zand voor de kern werd uit het wei land gegraven, evenals de plaggen Achter een trekkertje werden met een onder een speciale hoek ingestelde ploeg wigvormige repen gras gesto ken, die op een stalen plaat naar de wal werden gesleept en met de spade tot vierkante zoden werden gehakt Door bij het stapelen van de plaggen telkens een stukje in te sprin gen ontstond een taps toelopende wal van één meter breedte aan de voet en een halve meter aan de top. Na het opvullen met zand en aan duwen van de plaggen werd de bo venkant afgedekt met een 'gewone' zode. De laatste plag van de 25 me ter lange tuinwal werd door wethou der Peter Bakker gelegd. Bakker sprak namens de gemeente zijn dank uit en maakte bekend dat alle deel nemers waren geslaagd voor het milieudiploma 'Tuunwalmaker 1e klas'. Hij overhandigde de vrolijk la chende vrijwilligers een fraaie oor konde in kleur. Bovendien deed Bak ker een plechtige belofte: 'Er moet nog een hoop gedaan worden. Als op Texel een tuinwalgroep van de grond komt, meld ik me meteen aan als lid.' Wie meer wil weten over de activiteiten van Landschapsbeheer of zich wil aan melden voor een Texelse tuinwal- werkgroep kan bellen met 023-5143080. (Fax: 023-5143081, adresZijlweg 245, postbus 6090, 2001 HB Haarlem) De plaggen worden op de top van de nieuwe wal geplaatst. Rechtsonder het vulzand vandaan is gehaald. het gat waar ftvf Bosch

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 5