Meierblissen nu opbouwen Melding van de maan Grofvuil breekt alle records 70 Gemeente maakt werk van handhavingsbeleid WOZ-taxatie Informatierubriek van de gemeente Texel 31 maart 2000 .TEXELSE COURANT' Deelnemers gezocht voor thema-expositie Vergaderdata Bezoek gedeputeerde Welstandscommissie Spreekuren Openingstijden en bereikbaarhe gemeentehuis Onkruidbestrijding Begrotingsschema SERVICEBALIE 362111 Voor al uw meldingen «WrtWDf (advertentie) Eiland I berichten VRIJDAG 31 MAART 2000 Creatief? Doe dan eens mee aan de jaarlijkse thema-tentoonstelling van de adviescommissie kunst en cul tuur. Dat is dé kans om uw kunst zinnige kwaliteiten aan een groot publiek te tonen. Het thema is dit maal "De toerist" en de expositie is van 16 juni tot en met 3 juli in "Tusse de Banke" aan de Groeneplaats in Den Burg. Iedere inwoner van Texel die op zijn/haar eigen wijze vorm wil geven aan dit thema, kan deelne men. Aanmelding: tel. 362262, of schrif telijk (Postbus 200, 1790 AE Den Burg), bij mevrouw R van Dijk, sec tor welzijn van de gemeente De raadscommissies Bestuur Or ganisatie en Ruimte, Wonen Eco nomie hebben maandag 17 april een gecombineerde vergadering. De aanvang is 18.00 uur. De andere commissies vinden wel op de ge bruikelijke dag en tijd plaats. Wel zijn Onderwijs op woensdag 19 april. Financiën, Werken Milieu op donderdag 20 april, aanvang 19.30 uur. De raadsvergadering is op dinsdag 11 april, ook aanvang 19.30 uur. Opnieuw brengt een bestuurder van de provincie Noord-Holland een werkbezoek aan Texel. Woensdag 5 april is gedeputeerde mr. H.M. Meijdam een dag te gast op het ei land. De heer Meijdam is namens de WD lid van het college van Ge deputeerde Staten. Hij beheert de portefeuille van ruimtelijke orde ning, volkshuisvesting, randstad zaken, bestuurlijke organisatie en juridische zaken. Tevens is hij gebiedsgedeputeerde van Amster dam. Het college van B W zal over tal van zaken met de heer Meijdam van gedachten wisselen, met name op het gebied van bouwen en wo nen. Zo wordt een kijkje genomen bij de nieuwbouw in De Mars en het project 't Gouwe Boltje in Ooster end. Ook staan bezoekjes aan de haven van Oudeschild en de golf baan op het programma. De welstandscommissie, kring Den Helder/Texel, gaat vaker op Texel vergaderen. Tot dusver kwam de commissie slechts eenmaal per jaar naar het eiland, maar daarin komt nu verandering. Op 6 april is de commissie voor de eerste maal in 2000 op Texel, aanvang 13.00 uur in het gemeentehuis. De vergade ring is openbaar, dus iedere geïnte resseerde is welkom Behandeld worden bouwplannen uit beide ge meenten. Belanghebbenden krijgen zelf bericht. Burgemeester en wethouders houden elke dinsdagmiddag vanaf 15.00 uur spreekuur. Wegens vakantie zal het spreekuur van wethouder Schilling in april worden waar genomen door burgemeester Geldorp. Afspraken kunt u ma ken via de receptie van het ge meentehuis, tel. 362121. Het gemeentehuis is geopend: 's moroens van 8.30-12.30 uur 's Middags is het gemeentehuis (behoudens afspraak) gesloten. Het gemeentehuis is 's midd gesloten omdat de mensen c het gemeentehuis werkzaam op deze manier de lopende ken efficiënt en adequaat kurt afhandelen. Het openbare orde en uitgaans- beleid voor het seizoen 2000 krijgt steeds meer gestalte. Alle opmer kingen zijn verwerkt tot een pakket voorstellen, dat in april nogmaals wordt besproken. Tot nog toe ben ik tevreden over het verloop van de evaluatie. De bereidheid tot samen werken groeit, dat is een duidelijk waarneembaar proces. Het is daar bij belangrijk dat partijen elkaar dur ven vertrouwen. De natte horeca gaf afgelopen seizoen het goede voor beeld door zich keurig te houden aan de afspraken in de Algemene Plaatselijke Verordening. Er werd geen enkele overtreding van het sluitingsuur geconstateerd. Voor het nieuwe seizoen zal het nodig zijn om méér te investeren in het gezamenlijk snel afvoeren van uitgaanspubliek. Dat is het punt waar het om draait. Zo voorkom je namelijk veel nachtelijke overlast. Om dit te bereiken is het horecaconvenant een uitstekend middel. De komende tijd zal hier verder invulling aan worden gege ven De evaluatie is overigens niet alleen een zaak van de burgemeester, maar een nadrukkelijke wens van de gemeenteraad. Een nieuw ele ment is het betrekken van de Texelse jeugd. De wijze waarop de jongeren hun standpunten naar vo ren hebben gebracht, heeft mijn res pect. Dit betekent niet dat al hun wensen worden gehonoreerd; het uiteindelijke resultaat is en blijft een kwestie van democratische besluit vorming. Een andere kwestie waarover de afgelopen tijd drukke gesprekken zijn gevoerd is het landschaps convenant, dat zoals bekend onder grote druk is komen te staan. Met de provincie zijn wij bezig om re gels op te stellen ten behoeve van een doorstart. Het is nodig dat alle partijen nadenken over wat we op dit gebied verder willen bereiken. Onder meer gaat het daarbij om de vraag hoe we in de toekomst om gaan met de belangen van land bouw en natuurontwikkeling. Belangrijk om nog even aan te stip pen zijn de start van de servicebalie en het benoemen van de ombudsvrouw. We hopen hieruit te leren van wat in de ogen van de burger fout is gegaan. Mijn opmer king in de trant van "met goed, geld terug" was daarbij serieus bedoeld. In Engeland is dit al bestaand be leid. Als bijvoorbeeld een belofte dat een lantaarnpaal binnen 14 da gen wordt gerepareerd, niet wordt nagekomen, dan krijgt de buurt van de gemeente een bedrag dat moet worden ingezet ten algemene nutte. De overheid moet zo leren om af spraken na te komen. Een gevolg is ook dat men in Engeland met dit zogenoemde "wijkgericht werken" veel verder is dan hier. Nu de zomertijd is ingegaan en Pa sen in aantocht is, kan het toeristen seizoen weer losbarsten. Ik heb er weer zin in en zal ook deze zomer op het eiland mijn vakantie door brengen. Goed herkenbaar, dat wel. ledereen een goede seizoenstart gewenst! De burgemeester, C.J. Geldorp-Pantekoek. Bestemmingsplannen maken is één, zorgen voor een goede nale ving van de regels is twee. Dit laat ste wordt ook wel "handhaving" genoemd. Hiermee wil de gemeente de leefkwaliteit van dorpen en buitengebied op peil houden en bevorderen. Ook moet dit leiden tot goede rechtszekerheid voor en ge lijke behandeling van burgers. Ook nu is er al sprake van handha ving, bijvoorbeeld bouwcontroles, maar uitbreiding is gewenst. In de nota Handhaving (1997) is een groot aantal aanbevelingen gedaan. De nota richt zich met name op gebruiksvoorschriften, het aanleg- vergunningstelsel (met name op het gebied van ontgrondingen, vrijstel lingen en gebruik) en de volgende specifieke onderwerpen- bijgebou wen bij zomerhuisjes, plaatsing ca ravans, recreatief gebruik van op stallen, gebruik permanent te bewo nen woningen en natuurwaarden. Ten behoeve van de wettelijk voorgeschreven vierjaarlijkse taxatie van alle onroerende zaken zijn binnenkort de volgende stra ten aan de beurt: Binsbergen- straat, Brouwerstraat, Burdet- straat, Drijverstraat, Haffel- derweg, Julianastraat, Lijnbaan, Marelstraat, Meester Kraaistraat, Pieter van Cuyckstraat, Thijs- selaan en Wilhelminalaan. Alle panden worden bekeken, en soms is het ook nodig ze van bin nen te bekijken. Voor de voortgang en de zorgvuldigheid van het taxatie- Om deze aanbevelingen uit te voe ren is nu de interne organisatie bij de gemeente aangepast. De con trole op bestemmingsplanvoor schriften krijgt een vaste plaats en de coördinatie ligt bij de sector Ruimte en Wonen Gezien de nieuwe taken en de te verwachten toenemende tijdsbesteding aan de juridische afwikkeling, is extra menskracht nodig. De medewerker handhaving, die per 1 maart is aan gesteld, zal vier keer per jaar aan bestuur en politiek rapporteren over de uitvoering van het beleid. Verder zal hij in de toekomst de coördina tie op zich nemen Preventief Handhaving is méér dan sancties opleggen. Voorkomen is beter dan genezen, dus je kunt ook preven tieve maatregelen nemen. Dus zor gen dat de regels goed handhaaf baar zijn via actuele (dus met ver ouderde) bestemmingsplannen, praktische uitvoerbaarheid en een duidige vergunningsvoorwaarden. Ook kun je zorgen voor een actief toezicht. Voorschriften worden min der snel overtreden als bekend is dat dit met regelmaat en op heel Texel gebeurt en dat bij constate ren van overtredingen adequaat wordt gehandeld. Naast systematisch toezicht blijven toevallige constateringen van be lang. Ambtenaren van gemeente en andere overheidsinstanties kunnen straks op een rapportageformulier melding maken van mogelijke over tredingen. Repressief Repressieve handhaving is het fei telijk optreden tegen een illegale situatie of handeling door middel van bestuursrechtelijk, strafrechte lijk of privaatrechtelijk instrumenta rium. In de nota is de nadruk ge legd op bestuursrechtelijk handha ven. Aanbevolen is om bij voorkeur gebruik te maken de bevoegdheid een dwangsom op te leggen. Straf rechtelijk en privaatrechtelijk hand haven kan worden toegepast als aanvulling of ondersteuning. Van de dwangsom wordt steeds meer gebruik gemaakt Dit levert vaak een tijd- en kostenbesparing op. De overtreder dient de illegale situatie zelf op te heffen en effec tueren gebeurt door inning van de dwangsom De gemeente is alleen belast met de controle. Mocht de dwangsom niet effectief zijn, dan kan de gemeente alsnog het instru ment bestuursdwang inzetten. Toekomst Meer systematisch en gecoördi neerd toezicht op heel Texel; Bij optreden tegen illegale situa ties doorgaans een dwangsom op leggen, Herziening van bestemmingsplan nen in de komende jaren voortzetten; Door middel van evaluaties de voortgang van dit beleid inzichte lijk maken. Al deze maatregelen moeten leiden tot een nieuw evenwicht bij een hoger handhavingsniveau Wanneer dit is bereikt, kan in een rustiger vaarwater worden bezien in hoe verre verbetering en aanvulling mo gelijk en wenselijk is. Het branden van meierblissen is dit jaar toegestaan op zaterdag 29 april. Voor particuliere meierblissen geldt dat deze reeds mogen wor den opgebouwd en moeten worden aangemeld bij de gemeente. Aan melding kan tot en met 26 april aan staande. Bij de receptie van het ge meentehuis zijn aanmeldings formulieren verkrijgbaar. Gemeenschappelijke meierblissen mogen vanaf zaterdag 1 april op de volgende locaties worden opge bouwd: De Koog: Op het SW-terrein te genover de Turkse Tent, aan de Bosrandweg, 100 met het land in. Den Burg: Aan de Haffelderweg. op de gemarkeerde plaats aan de westzijde, ten zuiden van de wielerbaan Oudeschild: Aan de Redoute, op de gemarkeerde plaats, 1 km voorbij Oudeschild richting Pont- weg. rechts in de berm Oosterend: Aan de Nesweg, in de berm ter hoogte van Lageveld (Let op: Dit is een andere locatie dan voorgaande jaren). Den Hoorn: Aan de Stolpweg, op de gemarkeerde plaats. De Cocksdorp: Aan de Steng- weg, op het opslagterrein van het waterschap. De Waal: Aan de Sommeltjesweg, op het land van B. Keyser. Polder 't Noorden: Op dei Stuifweg-Lancasterdijk, op de markeerde plaats bij hoeve I pia. 't Horntje: Achter fietsverti bedrijf van Heijne, op grond Rijkswaterstaat. Voor alle meierblissen geldt da! sluitend het storten en verbran van schoon afvalhout, snoeiafva slootruigte is toegestaan. Stoi en verbranden van schadelijke gevaarlijke stoffen of voorwetpe ten strengste verboden. proces doen wij een beroep op u de taxateur in de gelegenheid te stel len het pand op te nemen. Daartoe bent u overigens niet verplicht. Nadere informatie over dit onder- In je vrije tijd op Texel het strand schoonmaken of het landschap onderhouden. Vele vrijwilligers uit het hele land staken de afge lopen weken de handen uit de mouw. Tijdens de door NJHC- herberg Panorama georgani seerde "milieujutweek" werden tonnen rommel van het strand verwijderd en zaterdag 25 maart kregen de tuunwallen een gron dige opknapbeurt. Reden voor de gemeente om deze enthou siaste helpers in het zonnetje te zetten. Milieuwethouder Bakker verraste de vrijwilligers beide keren met een speciale oor konde. Als dank voor hun inzet werden de deelnemers afgelo pen zaterdag benoemd tot "Tuunwalmaker V klas". Ook gin gen ze naar huis met een infor matief boekje over Texel van Staatsbosbeheer De geste werd zeer op prijs gesteld. Het ge meentebestuur wil op deze wijze haar waardering laten blijken en hoopt dat deze voorbeelden ook anderen zullen inspireren. werp kunt u verkrijgen in het ge meentehuis, bureau belastingen en vastgoed, kamer 0 09, tel. 362129 (tijdens kantooruren). De buitendienst van gemeente werken is weer begonnen met de bestrijding van onkruid in stoepen en straten. Hierbij wordt een spuit- middel gebruikt. Wanneer u dat bij uw woning liever met heeft, dan wordt u verzocht dit door te geven via de servicebalie, tel. 362111 U dient dan wel zelf uw stoep schoon te houden. Overigens gebeurt de bestrijding met een kleine machine, is de hoeveelheid spuitmiddel be perkt en wordt alleen gespoten op plekken waar onkruid staat. De bui tendienst zal dit voorjaar alle dor pen en straten aandoen. De gemeenteraad zal de begroting 2001 behandelen opdonderdag 15 juni. De begroting is inmiddels in concept klaar en wordt begin april aan de raadsleden verzonden B W zullen hun voorstellen op 19 april via de pers aan het publiek bekend maken. De raadsfracties hebben tot 8 mei de gelegenheid om hierop te reageren in hun algemene beschou wingen. Op 26 mei volgt de schrif telijke beantwoording door het col lege in eerste termijn. Woensdag 14 juni is de reguliere raadsvergadering (19.30 uur), op 15 juni gevolgd door de begrotingsraad (14.00 uur). Deze vangt aan met een korte reactie van het college op de algemene be schouwingen. Liefst 193 personen hebben grof vuil aangeboden voor de ophaalroute van dinsdag 21 maart. Dat is een nieuw record. Normaal wordt circa 130 keer grof vuil aangeboden. Sti muleert het jaar 2000 tot een extra grote voorjaarsschoonmaak, of is dit het succes van de nieuwe servicebalie? Door de grote vraag kon met alle grof vuil op dinsdag worden opgehaald, maar moest ook op woensdag worden gereden. De 193 meldingen waren te splitsen in 65 snoeiafval en 128 diver sen. Totaal ging het om 13 ton grof vuil. Wat is grof vuil: huisraad dat niet in de container past, zoals meubilair, zeil, tapijt en kasten Maar ook hout en tak ken (snoeiafval). Keramiek, apparaten zoals tv's en koelkasten, bouw- en sloopafval kunt u in leveren bij De Hamster Metaal wordt ingenomen door metaalhandel Spigt. U kunt tot 1 mgrof vuil en 2 m takken gratis aanbieden. Grof vuil wordt eens per twee weken opgehaald op dinsdag in de week dat de groene container wordt geleegd. Geef het door aan de servicebalie, zodat de buitendienst weet wat er ligt en waar het ligt Anders komen ze wellicht niet bij u in de straat. U kunt uw grof vuil ook zelf naar De Hamster brengen op doordeweekse dagen en op de tweede zaten morgen van de maand. Tot 250 kg1 dag) kunt u het gratis aanleveren.

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 10