'Inde Soete Suyckerbol' nostalgische snoepwinkel Bedrijvigheid in voormalige melkhandel Gelaagd Kleine Texelaar van Gemini naar Noorderhaven .TEXELSE j COURANT' Bedrijvigheid (Proef met glijgoot Schulpengat alsnog geslaagd Blad Historische Vereniging in kleur Zwemdiploma's Kinderhulp zoekt gastgezinnen Betere faciliteiten visboer Zuidwijk Georgische giften in bruikleen LMT Niet meer verplicht over fietspad langs Rommelpot texelseÏcourant Adverteren? Malaria-voorstelling levert 2026,75 op Aanspanningen binden strijd aan levelled, babbelaars, stroopsoldaten en mondjevol. Het is oud in sommige gevallen zelfs antiek snoepgoed, waarvan steeds inder mensen nog weten dat het vroeger in elk gehucht te 3op was. Een hernieuwde kennismaking is vanaf zaterdag logelijk in Den Hoorn, waar Marjolein Withuis en Kees Klaas- >n de deuren openen van 'IndeSoete Suyckerbol', een snoep- inkeltje dat de sfeer van de dertiger jaren terugbrengt. VRIJDAG 31 MAART 2000 Iruj !n granieten toonbank, een plafond et houten balken, een weegschaal 1938, een nóg oudere kassa en et witte tegeltjes bedekte wanden, e bijna aan het zicht worden ont- >kken door tientallen stopflessen, ivuld met evenveel soorten snoep- jed. Mensen die van nostalgie hou- :n of die zelf niet meer tot de jong en behoren, kunnen hun hart ihalen in het winkeltje, dat is geves- jd in het pand Herenstraat 25, dat it ooit het koetshuis was van de milie Lap (de vader van Klaas) en aar het echtpaar Pool in 1940 een elkhandel opende. Deze werd later rergenomen door Bouke Wijngaar- in, die met hun dochter Aag was trouwd Hoornders konden er tot dt |83 terecht voor hun melk, kaas, boter en andere zuivel, waarna Jacques de Wilde het pand kocht en er een (met zo vaak geopende) antiekzaak in begon. Begin jaren ne gentig verhuurde hij het aan Gerrit Coevert, die er een proeflokaal van maakte, waar hij aangewaaide gas ten vermaakte met sterke verhalen en zijn zelfgestookte kruidenbitters. Toen de maestro vorig jaar overleed, vroeg eigenaar De Wilde zijn over buren Marjolein Withuis en Kees Klaassen of ze geen zin hadden er een winkeltje te beginnen. 'Dat is in derdaad met een vraag die je aan ie dereen stelt', geeft Klaassen lachend toe. 'Hij wist denk ik dat we nogal op nostalgie gericht zijn. Hij had eens een oude boot gekocht en toen ben ik meteen gaan kijken Hij dacht ze ker: misschien zijn ze ook wel gek op een oud winkelpandje.' Het aanbod was inderdaad aan de juiste personen gedaan. 'We hadden het er wel eens over gehad om een winkeltje te beginnen', vertelt Wit huis. 'Maar wanneer krijg je zo'n kans? En dan nog wel zo dicht bij huis.' De Wilde stelde voor dat zijn huurders er een broodjeszaak zou den vestigen. 'Maar dat zagen we niet zitten. Dan ben je aan zoveel re gels gebonden. Een snoepwinkeltje vonden we een veel beter idee.' De transactie was in een dag beklon ken, mede doordat De Wilde erin toe stemde dat Klaassen en Withuis al vast met de werkzaamheden zouden beginnen, zonder dat ze in die pe riode huur hoefden te betalen. De echtpaar Pool m de melkhandel genomen hetzelfde gevestigd, i renovatie nam maanden in beslag. Dat had er uiteraard mee te maken dat ze hun tijd moesten verdelen. Klaassen is vertegenwoordiger bij Langeveld en de Rooy en verzorgt tientallen optredens per jaar als zan ger/entertainer; samen heeft het stel drie jonge kinderen. Maar er moest vooral heel veel gebeuren Om van het pandje een soort juttershol te maken had Coevert destijds kwistig gebruikt gemaakt van spaanplaat en donkere verfsoorten. Na weken van krabben en schuren ontdekten de nieuwe huurders tot hun verrassing dat veel van het oude interieur ge woon bewaard was gebleven, zij het dat het goed verstopt was. 'Er kwa men prachtige tegelwanden tevoor schijn en een granieten toonbank. Die was door Gerrit in de teer gezet, maar hij was er nog wel gewoon Hetzelfde gold voor een teakhouten deur, die was beschilderd en niet meer als zo danig herkenbaar was. De houten deur van de koeling was verdwenen maar kon nog worden nagemaakt door timmerman Johan Tromp, even als de scharnieren, die naar oud voor beeld en op aanwijzingen van Bouke test met de opblaasbare glijgoten reddingvlotten van veerboot :hulpengat, die begin februari op n fiasco uitliep, is woensdag- orgen alsnog geslaagd. Bij een ste ge wind verliep de proef, die werd houden in de haven van 't Horntje, ekkeloos. Terwijl de wind de vorige ler vat kreeg op het redding- lateriaal, bleef dat nu keurig op z'n ek, zodat een groep 'drenkelingen' :h tot tweemaal toe in veiligheid in stellen. Tijdens de actie was de eursplem 5 van de KNRM in de uurt. aperkapitein Paul Jones (Pauwel ones), die zijn sporen op Texel maar ok in Chicago achterliet, een nocente dochter, een kleurrijk schil- erij en de misrekening van een loods jn onderwerpen in de nieuwe uit- ave van het blad van de Historische ereniging. Een aantal verhalen geeft zamen een tijdsbeeld van zo'n twee euwen geleden, toen het leven aan- ienlijk minder aangenaam was dan 130 jaar geleden ging het een tuk beter, en kon worden genoten an een fraaie zomermiddag. Aan de Jtstandkoming van de jongste uit- ave, waarin enkele kleurige afbeel- ingen zijn opgenomen, ging flink at speurwerk vooraf. Leden krijgen uitgave automatisch toegestuurd, en los nummer kost 7,50. iterdag hebben de volgende kmde- bi| Zwem- en Poloclub TX'71 af- ezwommen voor de verschillende iploma's: wemvaardigheid 1Marit Rijk, Kevin der Burg, Joel Velthuizen, erbera Vledder. unstzwemmen 1: Bram Ruarus, imon van der Zee. Patrick Hollen- erg, Daan Dekker. unstzwemmen 2: Yasmijn Moonen, eome Kiewiet, Kim Vlaming, Kim van gmond. unstzwemmen 3: Linda Trap. Red end zwemmen 1: Marco Brozius, eter Zijm. eddend zwemmen 2: Marinka 'skam, Marilyn Brouwer, Vivian Ellen, "arijke Blok eddend zwemmen 3: Daniel van der ee, Menno Kiewiet, Monique de °ng, Nora Terpstra, Simone de Wit, "hon Mangelród. Springen van de 'ank 1Nadja Pluylaar, Nina Vlaming, laikel Pool. Nostalgische zwem- agen 2: Vibeke Brugge, Ariane 'andaart Nostalgische zwemslagen Linda Trap. Balvaardigheid 3: lolanda van Strien. de l Aanpassing van de opblaasvolgorde van de glijgoten en de vlotten en een andere wijze van bevestiging van de draden waarmee aan het redding- materiaal op z'n plek werd gehouden, waren volgens woordvoerder Jan Bloem debet aan het succes. De 'reddingactie' werd op film vastge legd. Éénmaal voor de instructiefilm en eenmaal voor de Scheepvaart inspectie. Het slagen van de proef is namelijk een voorwaarde om in aan merking te komen voor de vergun ning om 1750 passagiers te mogen vervoeren, in plaats van 1320, zoals nu nog het geval is. Dit is nodig we gens de groeiende stroom aan dag jesmensen. Afgelopen zomer ge beurde het één keer dat een aantal reizigers om die reden een boot moest wachten. Om de uitbreiding Pax Christi Kinderhulp is op zoek naar gastgezinnen die kansarme kin deren uit Berlijn een vakantie willen bieden. Het gaat om jongens en meisjes van 6 tot en met 12 jaar uit kindertehuizen en achterstands wijken. Vaak zijn het kinderen uit een oudergezinnen die door omstandig heden buiten het normale sociale leven zijn komen te staan. Het is voor deze kinderen een enorme belebing andere sociale normen en waarden te ondergaan in een gezin waarin zij enkele weken zijn opgenomen. Ook de gastgezinnen zelf ervaren het op nemen van kinderen vaak als een enorme verrijking. De organisatie is met name op zoek naar gastgezinnen voor de periode tussen 22 juli en 12 augustus. Belangstellenden kunnen vrijblijvend een afspraak voor een gesprek ma ken via Tineke Tuk, tel. 072-5624733, Bob Meijnders, tel. 072-5092842 of Anne-Marie Kosters, tel. 023- 5632868. Visboer Rob Zuidwijk krijgt op zijn standplaats aan de Nikadel in De Koog behoorlijke voorzieningen. De gemeente van wie hij de stand plaats pacht, zorgt binnenkort voor aansluiting op waterleiding en riool. Ook komt er een straatje van graskeien waardoor het onder en rond de wagen niet langer een modderboel is. De gemeente put daarvoor uit een potje van 5.300,- dat aanvankelijk zou worden besteed voor een stand plaats in De Cocksdorp. Maar omdat voor die plek geen animo was wordt het gebruikt voor de Nikadel. waar Zuidwijk al drie seizoenen vis ver koopt. Tot dusver deed hij dat met een gehuurde wagen, maar nu heeft hij er een gekocht. mogelijk te maken is het aantal vlot ten aan boord van de Schulpengat vergroot, evenals het aantal redding- vesten. Wanneer alles volgens plan verloopt, is de vergunning komende zomer een feit. De geschenken die burgemeester Geldorp in oktober 1999 tijdens haar dienstreis in Georgië heeft ontvangen, zullen worden tentoon gesteld in het Luchtvaartmuseum Texel (LMT). De gemeente en het museum zijn daartoe een bruikleenovereenkomst aange gaan. De spullen hebben vooral emotionele waarde. Het gaat om een negental cadeaus die Geldorp in Tblisi en Borjomi heeft gekregen, zoals kopergeslagen voor stellingen van een kerk en Sint Joris en de draak, een schilderij van het oude en nieuwe Tblisi, een holografische afbeelding van een Georgisch landschap en twee me dailles. Ook de oorkonde waarmee de burgemeester tot ereburger van Borjomi is benoemd verhuist naar het Luchtvaartmuseum. De Engelse ver taling van de Cyrillische tekst is met geheel foutloos: 'The home of Borjomi Honourable Citizen was awarded tot mayor of Texel Island to lady Oiuka Geldorf Pantecoke. Georgia govirnment of Borjomi assamblay.' De voorwerpen gaan voor onbe paalde tijd tot wederopzegging naar het LMT en blijven eigendom van de gemeente. De geschenken passen bij de uitgebreide vaste tentoonstelling van het museum over de Georgische opstand. Fietsers over de Rommelpot bij Den Hoorn hoeven voortaan niet meer het fietspad te gebruiken. De reden is dat het fietspad eigenlijk te smal is en te druk. Wielrenners fietsen sneller dan recreatieve wielrijders en het betreft een doorgaande fietsroute. Aldus adviseerde de overleggroep ver keerszaken, die hierop werd gewezen door de aan de Rommelpot wonende familie Dijksen. Het college heeft het advies overgenomen. De verkeersgroep besloot ook tot de aanleg van een tijdelijke oversteek plaats voor voetgangers op de Beatrixlaan, vanaf de Hollewal naar de Jozefschool. De verkeers- voorziening loopt vooruit op de her structurering in verband met de ont wikkeling van Den Burg-west. waar bij de kruising wordt aangepast conform de kruising Beatrixlaan/ Gasthuisstraat yrjct ZwVjfidt ta ké ktt. Vooreen acivertenfe, een Texelaartje of een familiebericht kuntuterecht bij Langeveld en de Rooy aan de Spinbaan 6, telefoon35 2600of fax 31 41 11. Ook voorvragen over abonnementen en bezorging kunt u zich hiervervoegen. Geopendtijdens kantooruren. bestemming voor', doelt hij op Noorderhaven. 'Er zitten daar vijfhon derd gehandicapten, die zijn er hart stikke blij mee.' Zwan is er niet de man naar om een defect orgel af te leveren Dus kreeg hij Bob Bakker zover dat hij het instrument naar Til burg bracht, naar orgelmaker Theo Heesbeen, dezelfde man die het or geltje vijf jaar geleden draaiklaar maakte Toen Zwan het sein kreeg dat het orgeltje klaar was, volstond één telefoontje om te zorgen dat Wim van Sambeek ter plekke zijn gereed schap neerlegde en in de auto stapte om het apparaat samen met Zwan uit Tilburg op te halen. Maandag leverde het tweetal het draaiorgel af bij Noorderhaven. Zwan: 'Ik ben onder de indruk van zoveel belangeloze medewerking. Bij het opknappen en het vervoer heb ik bij elkaar hulp ge had van wel twintig mensen. Toch mooi dat zoiets hier nog kan. Oud-Texelse Christien Pennings (22) is aan de Katholieke Universiteit van Nijmegen geslaagd voor het doc toraal examen in de Engelse taal- en letterkunde. Ze studeerde af op de kenmerken van twee vertalingen van 'In Memoriam', een middeleeuws gedicht van Tennyson. Pennings werkt drie dagen in de week bij een vertaalbureau in Amsterdam en twee dagen bij de omroeporganisatie RTL in Hilversum. Na een ernstige ziekte is overleden Kolia Mardanian 21 juli 1961 t 27 maart 2000 Zarui, Edward, Hajarpi Jerevan, Armenië 27 maart 2000 •Heel blij zijn wij met de geboorte van onze dochter Noa 30 maart 2OOO Ruud Monique Zijlötra-Daalder Vloedlijn 13 1791 HJ Den Durg - Texel 8 0222 - 310433 Dezoek vinden we fijn, maar mag het in de kraamtijd zijn Marjolein Withuis en Kees Klaassen: 'We zijn nogal op nostalgie gericht. Wijngaarden zéér precies werden gereproduceerd door alleskunner André Smit. Het gipsen plafond, dat de melkboer er in de jaren zestig uit hygiënisch oogpunt van de overheid had moeten plaatsen, werd verwij derd, waarop een houten plafond te voorschijn kwam. Ondertussen was Klaassen met een studie begonnen om zijn middenstandsdiploma te verwerven en maakte het paar een 'studiereis' naar Zeeland, om er achter te komen welke soorten snoep er zijn en ideeën op te doen voor de inrichting. Ze trof fen er een klassiek winkeltje, met sier lijke houten kasten, een hand- beschreven uithangbord en snoep die in glazen stopflessen wordt be waard en in puntzakken verkocht. 'Precies zoals we het zelf ook al een beetje in gedachte hadden. Probleem was dat de eigenaar met wilde vertel len bij welke groothandel hij zijn snoepgoed betrok. Moet je nagaan. Je hebt één zo'n winkel in Nederland. En nu dan twee. tweehonderd kilo meter verderop. Maar hij vreesde ze ker concurrentie. Marjolein heeft toen een zak drop gekocht. Op de verpak king stond de naam van zijn leveran cier.' Veel dank zeggen Withuis en Klaas sen verschuldigd te zijn aan Texelaar Jaap Kooger, die een verzamelaar is van artikelen uit oude winkels en een flink deel van zijn collectie in bruikleen afstond. 'Hij weet echt van de hoed en de rand en had ook heel nuttige aanwijzingen. Denk om je verlichting, zei hij bijvoorbeeld. Dat was nog las tig. In de Texelse Courant hebben we een oproep geplaatst voor bakelieten stopcontacten. Daar kwam weinig reactie op. Maar toen de familie De Ridder, hier uit de straat, van onze plannen hoorde, boden ze spontaan hun eigen stopcontacten aan. Die hadden ze gewoon nog in hun huis zitten. Enige voorwaarde was dat wij voor nieuwe moesten zorgen. Prach tig toch, die vanzelfsprekendheid. Als het moet ten behoeve van het dorp, dan toen we dat toch. Op een dag stond een acht dames grote delegatie van bejaardenhuis Den Andel bij de Klaassens op de stoep. 'Ze waren hartstikke nieuws- (Folo Joop Rommets) gierig: Magge we effe kieke?', imiteert Klaassen zijn bezoek. 'Ze hadden nog een mooie tip. Er komt toch wel zo'n koperen stang boven de toon bank. Daar hingen vroeger de zakken aan, aan een haak. Dat moet hoor! We hebben hun raad opgevolgd Trots is het tweetal op de weegschaal die ze van de gebroeders Van den Berg van Dennenoord te leen kregen. 'Het is er één uit 1938. Met reken- schema's, zodat je tijdens het wegen kon aflezen wat het zou gaan kosten. Dat moet heel modern zijn geweest.' De van Jaap Kooger geleende kassa is nog wat ouder en dateert uit de jaren twintig. 'We zijn daar heel streng in geweest. Op een gegeven moment kregen we er eén aangeboden uit de jaren zestig. Hartstikke aardig natuur lijk, maar we hebben het afgeslagen. Als je probeert de stijl van de jaren twintig en dertig terug te halen, moet je er met iets tussenzetten dat dertig jaar ouder is. We gaan er zelf ook in schort en stofjas staan.' Authentiek doet eveneens de re clame aan, die met de hand is ge schilderd door Gertha Wessels. Momca Maas heeft tekeningen ge graveerd in het glaswerk. 'Aan de hand van boeken van haar moeder. Een beetje in de stijl van Ot en Sien, eigenlijk.' De aanschaf van stopflessen bleek een groot probleem. Klaassen. 'Ik had een lijst van drieëntwintig glas fabrieken. Die werd steeds kleiner. De allerlaatste bleek ze nog te maken. Ja hoor, natuurlijk, zeiden ze. Ik heb ge antwoord dat het helemaal met zo natuurlijk was.' Ze zijn inmiddels gevuld met snoep, die veelal zeventig jaar of ouder is. 'Omdat er nog wat ruimte overbleef in de kast, hebben we de soorten aangevuld met snoep uit onze eigen jeugd. We hebben dus ook snoep- kettingen en smiles, uit de jaren ze ventig.' Een ander klein compromis is de ver koop van frisdrank, voor dorstige wandelaars en fietsers. 'Nee, geen ouderwetse limonade. Dat was leuk geweest, maar is zeer bewerkelijk. Marjolein moet het in haar eentje kun nen runnen. Maar we zetten de blik jes uit het zicht, in de berging.' Vanaf Koninginnedag zullen in de winkel ook diverse soorten schepijs en zelf gebakken poffertjes verkrijgbaar zijn. Voor de liefhebber zijn er ook de Texelse koekspecialiteiten, evenals allerlei cadeau-artikelen, zoals met snoep gevulde mim-stopflesjes. 'En we verkopen suikervrije snoep. Heel belangrijk. Vooral omdat steeds meer kinderen geen suiker mogen heb ben.' Inde Soete Suyckerbol (de naam is ontleend aan een oud kinderboek, dat in de jaren zeventig nog een tijdje als televisieprogramma was te zien) gaat zaterdag open en zal in het voor- en naseizoen dagelijks - behalve op zondag - zijn geopend van 13.00 tot 17.00 uur. Van 1 juni tot eind septem ber is de winkel open van 10.00 tot 17.00 uur. Wie de winkel zaterdag bezoekt, krijgt een verrassing. 'Nee het is geen 1 april-grap', lacht Klaas sen. 'Ik kan me voorstellen dat men sen die mij een beetje kennen daar aan zullen denken. Maar een jaar voorbereiding voor één grap, dat gaat mij zelfs een beetje te ver...' De malaria-voorstelling die leerlingen van groep zeven en acht van de Jozefschool woensdagavond hiel den, is een doorslaand succes ge worden De theatrale avond trok een bomvolle zaal en leverde een bedrag op van 2.026,75, een bedrag dat wordt overgemaakt naar Memisa. ter bestrijding van malaria in Afrika. De ziekte eist wereldwijd duizenden slachtoffers per dag. De kinderen hadden erover gelezen in de Taptoe en vonden dat ze iets moesten doen. Gezamenlijk zetten ze een pro gramma op. met als thema malaria. Bij diverse winkels in Den Burg haal den ze prijzen op voor de loterij en in de pauze kon er koffie, thee en cake worden gekocht. Met veel enthou siasme voerden de kinderen toneel, muziek, rapdansjes en andere stuk jes op. Zo nu en dan werd er, zoals professionals betaamt, een tussen stand van de opbrengst gegeven. Het eindresultaat werd met luid gejuich begroet. (Foto Manélte Stapels! De Kleine Texelaar, het draaiorgel dat Jan Zwan vijf jaar geleden schonk aan het Gemini Ziekenhuis, is ver huisd naar NoorcJerhaven, de instel ling voor de opvang van verstande lijk gehandicapten. 'Toen ik laatst eens informeerde naar het orgeltje, bleek het al jaren niet meer in gebruik te zijn. Iemand die er geen verstand van had, had met z'n tengels aan de fluiten gezeten en daardoor was het orgeltje stuk gegaan. Sindsdien heb ben ze er niet meer naar omgekeken. Ik had ze nog wel stapels met an sichtkaarten gegeven, die ze konden verkopen. Van de opbrengst konden ze weer muziek kopen. Maar alle kaarten lagen er nog.' Zoveel desinteresse stuitte Zwan te gen de borst 'Ik heb het ze destijds geschonken, nu heb ik het terug gevorderd. Ik had er wel een betere In en rond manege Akenbuurt wordt zondag een nog met eerder op Texel gehouden wedstrijd gehouden, die het nodige spektakel belooft. Vijftien aanspanningen gaan om 13.30 uur bij de manege van start, voor het afleg gen van een wegparcours van vijf ki lometer, waarbij vier kilometer stap voets wordt afgelegd en één kilometer in draf Het is de bedoeling dat dit zo snel mogelijk wordt vol bracht. Bij terugkomst in de manege, wacht de combinaties in de binnen- bak een hindernissenparcours, dat eveneens in zo kort mogelijke tijd moet worden afgelegd. Het parcours mag drie keer worden gelopen, waar bij de langzaamste tijd wordt weg gestreept. De wedstrijd is georgani seerd naar voorbeeld van een soortgelijk evenement in Lisse, dat grote belangstelling trok. Voor uw warme belangstelling getoond na het over lijden van onze broer, zwager, oom en vriend WIEBE VAN ELLEN zeggen wij u onze hartelijke dank. Bijzondere dank is op z'n plaats aan de artsen Van Dijk en De Grave voor de liefdevolle verzorging. Fam. van Ellen Fam. de Vries Fam. Spigt Texel, maart 2000

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 3