SPort Ubbelsucces voor Texelse volleybalteams Wielrenners krijgen les van wereldtop Ruud Verstraaten wil zeekanovaren met Ronde om Texel impuls geven 1 wrnder playbackshow feestelijk evenement Veegers struikelend naar clubtitel klaverjassen 1KXELSE JC0URANT Groenendaal en Nijs naar Texel SV De Koog en Texel'94 oefenen Leerhuis ef ons de zak' insdag 11 april Zwem- kampioenschap Eilandcometitie volleybal Bowlingleague blijft spannend VRIJDAG 31 MAART 2000 lede herenteam en het derde tam van volleybalvereniging fcijn dit jaar oppermachtig in Ti petities. Zo zeer zelfs dat Ich al ruim voor het einde tot Tn konden laten kronen. 'Er |i zoveel aan', meldt let de lan 'dames 3', die nog maar ■strijd verloren en zaterdag in (der met nog éen ronde voor 1 de beker kregen uitgereikt. 'In beide klassen vielen al gauw een paar verenigingen weg. De competitieleiding besloot daarom een dubbele competitie te laten spe len, zodat we elk team vier keer zijn tegengekomen. Maar evengoed is het leuk om een keer kampioen te worden, hoor. Ik ben het nooit eerder geweest', aldus de routinier. De mannen moeten zelfs nog drie wedstrijden spelen, maar hebben toch al genoeg punten verzameld om zich kampioen van de 2" klasse Den Helder te mogen noemen. Zij werden zaterdag op Texel in de bloemetjes gezet, na een 3-0 overwinning op WSOV 5. Volgend jaar hopen ze in de 1" klasse Schagen/Den Helder op meer tegenstand te stuiten. Bij de dames poseren op de achter ste rij van links naar rechts: Frida Witte, Irma van der Vis, Mary Nieuwenhuizen en Desirée van Faassen; onder: Marga Maas, let de Ruyter en Ina Smit. De staande mannen zijn: Maarten Dogger, Wouter Bakker, Ernst Jan de Graaf en Adri Koopmans; gehurkt: Gert Jan de Wit, John Zoetelief, Ron Broersma en Harry Bakker. Niet op de foto: Daan van Sijp en Erik Boogaard. rlijkse playbackshow van jorn, 't Horntje en Wijk H is ces geworden. De deelne- trakteerden een bomvol lis De Waldhoorn zaterdag eestelijke avond, stonden 23 optredens op het programma, verdeeld over drie cate gorieën. Voor de pauze betrad de jeugd van de basisschool het toneel, dat feestelijk versierd was met narcis sen van de firma Duinker. Lennart Groot en Peter van Sikkeleras, die het programma met veel flair presenteer den, konden veertien artiesten en groepen aankondigen. De acts vari eerden, zoals gebruikelijk, van verte derend tot zeer geraffineerd. De ver zorging, de originaliteit en het playbacken zelf waren doorgaans goed in orde, zodat er voor het pu bliek veel te genieten viel. In de pauze trok de jury, bestaand uit Karin Bak ker. Marianne Blok en Jeroen Groot, zich terug om te bepalen wie de door Vermeulen Bikes gesponsorde prij zen toekwamen. Winnaar werd Daphne van der Ster, gevolgd door Elaine Kikkert. Derde was een grote groep, bestaand uit Chantal Bakker, Hans Berbée, Laura Boon, Gemma Drijver, Job Witte en Saskia en Juliët ten Wolde De andere deelnemers eindigden gelijk op de vierde plaats. Voor iedereen had de organiserende feestcommissie een traktatie in petto. Het programma werd vervolgd met sterke optredens van de OSG-jeugd en opnieuw viel er veel te genieten. De zeven acts deden weinig voor el kaar onder, zodat de jury het niet een voudig hadWinnaar hier werd Jetske Nijdam. Evert Monsma en Malou Penha kregen de tweede prijs, Lonneke Kikkert completeerde het erepodium. De avond werd afgesloten door de volwassenen Bij hen was de animo gering De jeugdige Peter van Sikkeleras ging met de eer strijken, vóór Eddy Vermeulen en Hans Zi|m, wie wel de eer toekwam met hun bruisende optreden baanbrekend werk verrichtte hebben 'Dit kan met zonder gevolgen blijven', keek de organisatie alvast hoopvol vooruit naar volgend jaar. Na afloop werd nog geruime tijd ge danst op de disco van Guido Schuijl, die eerder al het technische gedeelte van de playbackshow op voortreffe lijke wijze had verzorgd Zo'n vijftig wielrenners van tussen de 8 en 15 jaar van Texel en uit de kop van Noord-Holland beleven zondag de dag van hun leven, wan neer ze de kneepjes van het vak van veldrijden leren van de beste leermeesters die je kunt bedenken: wereldkampioen Richard Groe nendaal en Belgisch kampioen Sven Nijs. Na een gezamenlijke lunch in het restaurant van hotel Bos en Duin is er gelegenheid tot vragen stellen en kunnen de jeug dige fietsers met beide prominen ten op de foto. Om 13.45 uur begint een training, waar ook publiek welkom is. De oefeningen worden verzorgd op vijf locaties, die verspreid liggen over het mountainbikepad in de Dennen. Er wordt ongeveer vijf keer een kwar tier geoefend, waarbij de leiding in handen is van de eigen trainers. Groenendaal en Nijs doen elk iedere plek eenmaal aan en nemen dan de training over. De oefeningen die beide toppers in petto hebben, zijn nog niet bekend. Maar het ligt voor de hand dat ze de jeugd zullen proberen wegwijs te Omdat beide teams die dag geen competitieverplichtingen hebben, hebben de trainers van Texel'94 en SV De Koog besloten om zondag een oefenwedstrijd tegen elkaar te spe len. Beide teams hebben een goed seizoen achter de rug. Texel'94 maakt nog steeds kans kampioen te worden, terwijl de Kogers het in de laatste wedstrijden uit handen heb ben gegeven. Wel hebben ze, net als Texel'94, een periodetitel in de wacht gesleept en mogen ze na volgende week zondag, wanneer de laatste ronde op het programma staat, nog een poging doen om door middel van de nacompetitie promotie naar een hogere klasse af te dwingen. De oefenwedstrijd tussen beide Texelse teams vindt plaats op het terrein van De Koog, aanvang 13.00 uur nd« n: pré* veeti even Lonneke Kikkert gaf een nde imitatie van zangeres (Foto Piet Schneider) Zelf heeft hij het nog nooit gedaan: met de kano om het eiland varen. Maar Ruud Verstraaten weet dat het kan. Enkele instruc teurs van zijn Zeekanocentrum Texel hebben de vermoeiende tocht wel eens gepeddeld. 'Je doet er tussen de negen en elf uur over. Het hangt af van je conditie en inzichtErgens in au gustus wil hij een toertocht rond Texel organiseren die als een soort generale repetitie moet fungeren voor de wedstrijd die Verstraaten volgend jaar op de kanokalender wil zetten. Doel van de 'Kanoronde om Texel' is de promotie van de sport. 'Het zeekanoën kan wel wat nieuwe instroom gebruiken.' w dr B. Evers uit Emden laandag een lezing voor het s met als titel 'Jephta en Evers is werkzaam als ont- igspsychologe aan de liteit van Amsterdam. Als uikkind maakte ze de Wereldoorlog oorlog heel mee. Ze is de schrijfster van als 'Onderduikouders en oodse kinderen' (Utrecht, en 'Geleende kinderen' n. 1994), een drijvende achter de synagoge 'West' Ier werkzaam op het gebied ouwenemancipatie in de oxe gemeente in Amsterdam e houdt haar lezing voor het is in de Vermaning in de taat in Den Burg, aanvang iur. 11 april worden op heel 'eer kleren en schoenen inge- ebbf 'en bate van goede doelen, rafjfrler het Tesselhuus. Onder het fewGeef ons de zak' gaan leden ig f)e Texelse rotaryclub en andere 3/ar®ers vanaf 13.00 uur alle deu- onifts om de zakken in te laden. ■p-i oenen gaan voor het grootste ar het sociaal project Tori Oso 1-Texelse Nel Bakker in Suri- lie ervoor zorgt dat ze worden izjj^eld onder de armste lngsgroepen. Brillen moeten mzamelingsdag met aan de worden gezet maar kunnen '0en 15 april worden mgele- Je Hema in Den Burg, Echte Timmer in De Koog, Rab in hild, Garant supermarkt in De °rp, Spar supermarkt in Den en aannemer Elco Vermeulen terend. ledereen kent de spectaculaire beel den van het wiidwaterkanoën, van omslaande boten op woeste rivieren en de worsteling van het individu met sterke stromingen en watervallen. Maar zeekanoén? Een beetje pedde len op het zilte nat? Goed, je moet door de branding, maar daarna is het toch net zoiets als met de waterfiets door de gracht? 'Het heeft inderdaad een beetje een suf imago. Daar moet de wedstrijd en de aandacht die de media eraan besteden verandering in brengen. Want zeekanoën is beslist meer dan een beetje peddelen', zegt Verstraaten. 'Je hebt bikkels die naar Engeland varen, en in Denemarken worden zware wedstrijden georgani seerd. Maar in Nederland gebeurt er slechts sporadisch iets. Ik hoop dat de Kanoronde om Texel een terugke rend evenement wordt. Een uitda gende tocht die sporters op hun naam willen zetten.' Voor het zover is, moet er nog heel wat water door het Marsdiep stro men. Zo is er bijvoorbeeld nog geen wedstrijdreglement En rond het eve nement zal een groot aantal veilig heidsmaatregelen nodig zijn. De be doeling is dat er met teams van drie boten wordt gevaren, maar wat doe je als iemand er per se alleen vandoor wil om als eerste de finishlijn te pas seren? Wordt het dan met te gevaar lijk? 'Vandaar dat ik eerst een toer tocht hou. Om te testen wat er goed en wat er fout kan gaan. Binnenkort zal ik met de instructeurs de opzet voor de tocht bespreken. Een aantal begeleiders zal meevaren om uitvallers op te pikken. We hebben de beschikking over de motorboot van de zeilschool. Nu moet ik nog op zoek naar mensen die willen assiste ren. De toertocht is een goed middel om na te gaan of de wedstrijdopzet deugt, om regels te evalueren en te bedenken, om te bekijken of er een tijdslimiet moet worden gesteld, maar natuurlijk ook om te peilen of er wel genoeg animo is.' Verstraaten heeft de tocht onlangs gepromoot op de nationale Kano- beurs en hoopt op een deelname van twintig a dertig personen, waaronder leden van de Texelse zeekanoclub 'De Wadjakkers', instructeurs en lief hebbers die al meerdere jaren in de vakantie naar Texel komen om te kanoën. De inschrijving is inmiddels gestart. Een datum wordt geprikt aan de hand van de voorkeuren bij de deelnemers. Niet iedereen kan zomaar meedoen. 'Je moet de reddingstechnieken be heersen en een tocht kunnen plan nen. Kortom: de dingen die je leert tijdens een kennismakingscursus, die een weekend in beslag neemt. Voor de veiligheid vaar je in groepjes van drie boten. Dan kun je ook een vlotje bouwen en uitrusten.' Ervaren kanoërs zijn volledig selfsupporting. 'Ze zijn erop getraind om zichzelf in geval van nood te redden en kunnen anderen aan de wal brengen.' Tot de standaarduitrusting van een kano vaarder behoren noodsignalen als fakkels en vuurpijlen, een marifoon of mobiele telefoon om de Kustwacht te waarschuwen, een set om lekke bo ten op het water te repareren en een pak om onderkoelde personen in te hijsen. Alle spullen gaan net als de proviand (en de tent en de slaapzak bij meerdaagse tochten naar bijvoor beeld Vlieland of de Razende Bol) in de waterdichte luiken voor- en ach terin de kano. Het makkelijkste vaart het net achter de branding. Van de lage en kleine bootjes is dan vanaf de wal weinig te zien. Heeft het publiek dan wel iets aan een wedstrijd? 'De start is spec taculair, als de kano's door de bran ding moeten en om kunnen slaan. En als de finish in een sprint wordt be slist, is die zeker de moeite waard. Misschien dat ik er een wedstrijd brandingkanoën aan vastknoop, zo dat het publiek in de tussentijd wordt vermaakt.' De wedstrijd zal worden beslist op conditie en tactiek, voorspelt Verstra aten. 'Je moet rekening houden met de stroming, de wind en het tij. Met een zeilboot kun je tegen de stroom in varen, maar met een kano is dat erg vermoeiend. Wie niet sterk is moet slim zijn, de elementen in zijn voor deel gebruiken, de zeekaart en getijdentabellen goed lezen. Waar en wanneer ga je aan land om te rusten en te eten? Waar kun je met de vloed- stroom meevaren en de peddels stil houden? Het is allemaal een kwestie van inzicht en planning.' Als de Kanoronde om Texel een suc ces wordt, zullen meer mensen de sport gaan beoefenen, zo is Ver straaten's rotsvaste overtuiging. 'Kijk maar naar het tennis. Toen Richard Krajicek Wimbledon won, ging de Nederlandse jeugd massaal tennis sen. En na het EK Voetbal van 1988 kon de KNVB een hoop nieuwe leden noteren. De zeekano-sport heeft nieuwe instroom nodig. Er is een vrij groot middenveld en een actieve top. Maar aan de onderkant stokt de aan was, terwijl er natuurlijk altijd mensen uitstromen.' Maar afgezien van het sportieve aspect, waarom zou ie mand in een zeekano stappen? Ie mand die het met om de prestatie gaat? 'Je bent lekker buiten en ziet veel van de natuurlijke omgeving, zoals zandplaten met zeehonden en vogels. Zeekanoën is gezond, milieu vriendelijk, ontspannend en geschikt voor alle leeftijden.' maken in diverse facetten van het vak, waarbij de techniek van het klim men en dalen - fietsend én lopend - zeker aan de orde komt. Daarnaast zal ongetwijfeld dé specialiteit van Nijs worden gedemonstreerd: het ne men van hindernissen zonder te hoe ven afstappen. Het bezoek van Groenendaal en Nijs wordt gesponsord door de Rabobank, die het wielrennen een paar jaar geleden heeft omarmd. Niet alleen wordt een grote Nederlandse wielerploeg gesponsord, ook gaat behoorlijk wat geld naar de opleiding van jeugdig talent. Vorig jaar werd een soortgelijk evenement gehouden in Den Helder. De training stond toen onder leiding van Adrie van der Poel, eveneens een prominent lid van de wielerploeg van de Rabobank. Een groep Texelaars deed er mee en werd zo enthousiast dat ze afgelopen win ter besloten als toeschouwer de we reldkampioenschappen in Sint Michielsgestel te bezoeken, waar Richard Groenendaal kampioen werd en Sven Nijs derde. De Texelaars waren er getuige van de geboorte van een stevige rel, omdat Nijs zou heb ben samengewerkt met ploeggenoot Groenendaal in plaats van met land genoot Mario de Clerq, zoals van hem verwacht werd. De Clerq werd tweede en meldde iedereen die het wilde weten dat hij zich verraden voelde door Nijs. Hoe het ook zij, het zijn zonder twij fel wereldtoppers die zondag een training op Texel verzorgen. Publiek dat daarvan getuige wil zijn en met de auto komt, kan deze het best parke ren op de parkeerplaats bij de snack bar aan het Turfveld. Twee locaties waar wordt geoefend liggen aan de Biesbosweg, de drie andere in Het Paradijs De clinic duurt tot ongeveer 15.30 uur. Op 14 april worden de Texelse kam pioenschappen zwemmen van ZPC TX'71 gehouden. Naast de gewone (korte) afstanden kunnen liefhebbers ook afstanden van 400 en 1500 me ter zwemmen. Iedereen (jong en oud) kan aan de kampioenschappen deel nemen, de kosten bedragen ƒ6,- per persoon. Opgeven kan nog tot en met 3 apnl via telefoonnummer 314900. Programma dinsdag 4 april: Veld A, mannen 18.30 OSG-CVI Tatenhove 1 19.15 Agrifirm-Tatenhove 1 OSG 20.00 Teso-Super de Boer Agrifirm 20.45 W'tjewel-Grooten Slock De Boer 21.30 Paal 28/Krim-Kobeko Cocky's 22.15 DGM-Cocky's Kapsalon De Krim Veld B, gemengd 19.15 Tatenhove 2-'t Gouwe Boltje PrePress Center 20.00 Zandbank-PrePress Center 't Gouwe Boltje 20.45 Rabo-SI. Beverdam Zandbank 21.30 EcoMare-Euroase Rabo 22.15 Fitt-Nioz Euroase Veld C, dames 18.30 Smash '68-Keurslager Dros B&BvdVis+den Boer 19.15 B&B vd Vis-Bar Sportief Keurslager Dros 20.00 Sal-MartVDe Oorzaak-De Rival Bar Sportief 20.45 Wiersma Meub.-Jozefschool Sal.Martine/De Oorzaak 21.30 Sportshop Texel-ZeilmakerijMilly's 22.15 De Krim-Milly's Zeilmakerij Wedstrijdleiding: Dick (tel. 315 096) Uitslagen 28 maart LenR-Fitt 3-0; Rabo-PrePress Center 1-2: Zandbank-'t Gouwe Boltje 0-3, EcoMare-Sla- gerij Beverdam 1 -2; Nioz-Euroase 3-0; Twaalf Balcken-Kobeko 3-0; Westerlaken-Timmers Bakkerii 1-2; Question-Haarstudio 2-1, Klif 12- Slagenj lepe de Boer 3-0; Gimsel-Eierlandsche Huis 0-3, Cinema Texel-Nokanto 3-0; DGM- Sportshop 2 0-3; Salon Martme/De Oorzaak- Bar Sportief 3-0; Wiersma Meubelen-De Rival 2-1; Zeilmakerij-Jozefschool 0-3; De Krim- Sportshop Terfel 0-3: Smash '68-Milly's 1-2; B&B vdVis en den Boer-Keurslager Dros 3-0. Het blijft tot het eind toe een span nende stnjd in de bowlmgleague voor bedrijven. Zowel in de middengroep als in de top zijn de verschillen maar klein: 0,5 tot 1 punt. Het team van Architectenbureau Honingh ging dinsdag met vier punten naar huis en nam de kop over van Primera Mets. Ook in de groep tussen de nummers zes en twaalf werd behoorlijk stuiver tje gewisseld. Bij de jeugd gooide Eddy Witte goed. Hij liet een mooie game van 187 pin- val noteren en een gemiddelde van 162 pins over drie games. De ver schillen hier zijn evenmin groot en met nog tien wedstrijden voor de boeg is alles nog mogelijk. Uitslagen Arch.Bur Honingh-Primera Mets 4-1; Swirl's Ussalon-Vliegveldrest. Texel 3-2: Verh H. Bruining-Windkracht 12 3-2, App. Verh. Land en Zeezicht-Kraanverh Kager 1 -4; TCA Ooster- end-Hotel Tatenhove 3-2; Switser Texel Kites- Op de Steenenplaats 1-4. Jeugd: De Deurdouwers-Hotel De Branding 1- 3; We Ukt To Move It-NJHC Panorama 1 -4, De Kegelvreters-Loodgietersbedr. Keijzer0-4; De Strijkers-Eethuis de Tijd 0-4. Ruud Verstraaten inspecteert een kano op het Zeekanocentrum dat in een stacaravan op de camping van De Krim is gevestigd. (Foto fti/f 80s De clubcompetitie van Klaverjas- club Den Burg is tot de laatste mi nuut spannend gebleven. Ondanks een gerieflijk ogende voorsprong verloren Gerda en Freek Veeger in de laatste ronde nog bijna de vrij wel zeker lijkende titel aan Chris Schraag en Willem Koomen. De laatste periode werd een prooi voor Jaap en Theo Witte. Gerda en Freek Veeger, die sinds 3 januari van dit jaar onafgebroken op de eerste plaats hadden gestaan, beleefden toch nog een spannende avond. Zij begonnen met een voor sprong van meer dan 1000 punten op Chris Schraag en Willem Koomen. Maar terwijl hun concurrenten de punten makkelijk bij elkaar speelden, verliep het bij de Veegers allemaal wat moeizamer. Naarmate de avond vorderde werd het verschil steeds kleiner. Uiteindelijk wonnen Schraag en Koomen de laatste ronde met een score van 7517 punten De Veegers kwamen tot een totaal van 'slechts' 6494 punten, waarop de zakjapanner er aan te pas moest komen om uit te maken wie er kampioen geworden was Uiteindelijk bleken Gerda en Freek Veeger achttien punten te heb ben overgehouden, een zeldzaam klein verschil. Chris en Willem moes ten genoegen nemen de tweede plaats in het eindklassement. Als troostprijs behaalden zij wel het hoogste aantal marsen (61). Fenny en Rob Caspers deden nog een ultieme poging om Lieuwe van der Veen en Hans Westdorp van de derde plaats te houden. Deze inspan ning leverde de tweede plaats in de ronde op. met een score van 7494 punten, maar omdat de onttroonde kampioenen deze avond ook goed op dreef waren, was dat net met vol doende Het duo Caspers kwam uit eindelijk ruim 130 punten te kort. Cees Vinke en Gerrit Smit werden derde in deze ronde, met een score van 7370 punten In de eindstand le verde dat nog een plaats winst op. Zij eindigen uiteindelijk als twaalfde. Theo Witte en Lia van Leersum (die opnieuw de zieke Jaap Witte verving) vormen een uitstekend gelegenheidsduo. Zij slaagden erin om voor de derde achtereenvolgende keer boven de 7000 te spelen Dit maal werden zij vierde, met 7351 punten. Deze score was ruim vol doende voor de vierde periodetitel. De vijfde plaats in het algemeen klassement kwam uiteraard niet meer in gevaar. Frans Stark en Bram van der Linden, die voor het begin van de avond op de tweede plaats in de periode ston den. werden met 7341 punten vijfde in de ronde en handhaafden zich in de periodestand John Vlaming en Eric Jan Geus behaalden 7304 pun ten en klommen nog een plaatsje Zij eindigden dit seizoen als achtste. Lieuwe van der Veen en Hans West dorp scoorden 7115 punten. Na vijf achtereenvolgende kampioenschap pen zat het er dit jaar een keer met in. De derde plaats in het eindklasse ment is toch een pnma prestatie. Nel Koomen en Jan Kloosterman wisten in de laatste ronde met een score van 7094 punten ook nog boven de grens van 7000 punten te komen. Er werd sowieso flink gescoord. Het ronde record sneuvelde en werd op de slot- avond op 6389 punten gebracht, waarbij met minder dan acht koppels boven de 7000 scoorden. Er werden 50 marsen gespeeld. De clubcompetitie zit er voor dit jaar weer op. Vanaf juni organiseert de club weer open drives, waann gestre den kan worden om mooie prijzen. De start van de competitie staat voor eind september op het programma. Eindstand vierde periode 1 Jaap en Theo Witte 43.685: 2 Bram van der Linden en Frans Stark 43.358: 3.Chris Schraag en Willem Koomen 42.322: 4 Nel Koomen en Jan Kloosterman 41.955. 5.Fenny en Rob Caspers 41 540. Eindklassement 1 Gerda en Freek Veeger 167.629. 2 Chns Schraag en Willem Koomen 167.6113.Lieuwe van der Veen en Hans Westdorp 165.482: 4 Fenny en Rob Caspers 165 347 5.Jaap en Theo Witte 162 580. 6.Jean Zeeman en Roel de Zwart 160.792 7 Wil Derksen en Peter van Heerwaarden 160.679.8 John Vlaming en Eric Jan Geus 160 481 9 Arend Di|ker en Piet Moree 160.427: 10 Bram van der Linden Frans Stark 159 397

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 7