'Texelse producten zijn erg gewild' Koerdische kunst van Azad in Burgwal 37 *#1* .TEXELSE COURANT 'Gerei' op nieuwe expo Wagenmuseum 'Pietelepote naar gym' Bloedafname voor laatste keer door CLB en Rode Kruis de Duinpan Eenakterfestival zoekt spelers U3 Kerkdiensten Zondag 9 april 2000 Me<1'sche z°rg oud Paj Raadsvergadering Radio Texel ,/v y* T" VRIJDAG 7 APRIL 2000 In bruikleen gegeven wagens. Links een kar waarmee petroleum voor lampen en petroleumstellen aan de man werd gebracht; rechts de ventwagen voor boter, kaas, melk en eieren. (Foto Ban Bosch) Deze week is het Agrarisch en Wagenmuseum in De Waal weer opengegaan voor publiek. Wagens die de mens van de wieg tot het graf ten dienste stonden vormen het thema van de nieuwe exposi tie. De laatste aanwinst - een wa gen voor transport van koeien en varkens - is te bewonderen even als enkele pronkstukken die uit de opslag zijn gehaald en dit seizoen op de tentoonstelling 'Gerei' extra worden belicht. De tentoonstelling begint met enkele antieke kinderwagens en eindigt met een begrafeniskoets. Daartussen staan transportmiddelen als (arre)- sleeén, hondenkarren en koetsen, en voertuigen die bij de productie en distributie van de eerste levensbe hoeften werden ingezet: ploegen en andere landbouwwerktuigen, en ventwagens voor brood, zuivel en petroleum. Bijzonder is de typisch Texelse ploeg met 'hitlijn': een inge nieus leidselsysteem waarmee met één lijn twee paarden gestuurd kon den worden. Extra aandacht verdient ook de omnibus die als postkoets dienst deed en tot 1920 tussen Den Burg en Oosterend personen ver voerde. de voorloper van de AOT zo gezegd. De welgestelden hadden een luxueuze 'brik' die voor uitjes en markt- en kerkbezoek werd gebruikt. Voor het bezoek van de bisschop was een aparte koets beschikbaar die werd opgesierd met de vlag van het Vaticaan en het wapen van het bisdom Haarlem. De dundoeken hangen in een vitrine, naast prachtige foto's van het feestelijke onthaal van de bisschop Klagers over de teloorgang van het fatsoen zullen zich in hun mening gesterkt zien door het bord dat vroe ger in de straat werd opgehangen als er een zieke op bed lag. Het bord maande tot stapvoets rijden om de patiënt de nodige rust te gunnen. Wanneer het om een ernstig zieke ging. werd er bovendien dempend stro op het wegdek gelegd. De expositie is toegankelijk tot half november, als het museum zijn deu ren voor de winter weer zal sluiten. In het kinderprogramma 'Pietelepote' van Radio,Texel gaat de hoofdper soon zaterdagmiddag samen met de kinderen uit de eerste twee groepen van de Jozefschool naar de gymzaal om daar van Yvonne Bruining alles te horen over bokken, paarden en handstand. Pietelepote is elke zaterdag van 17.00 tot 18 00 uur te horen via Ra dio Texel, FM 106.1of via de kabel. Het Centraal Laboratorium Bloed transfusies (CLB) en het Rode Kruis-afdeling Texel organiseren volgende week vrijdag voor de laatste keer een bloedinzamelings- bijeenkomst in de aula van de OSG. Bloeddonoren zijn van 16.30 tot 19.30 uur welkom aan de Haffel- derweg en hoeven zich niet vooraf aan te melden. Hierna zal de bloed- inzameling worden overgedragen aan de Bloedbank Noord-Holland. De overdracht van de bloed- inzameling is een gevolg van de ont wikkelingen in de medische weten schap en de transfusiegeneeskunde Door nieuwe productiewijzen is de behoeft aan bloedplasma minder geworden en de inzameling van donorbloed door het CLB en het Rode Kruis was juist daarop gericht. Er is meer vraag naar andere bloedproducten en de behoefte aan donorbloed wordt steeds specifieker. Om daarin te voorzien is het noodza kelijk donoren voortaan individueel op te roepen op basis van hun bloed groep en andere kenmerken. De Bloedbanken zijn helemaal op deze wijze van inzameling ingespeeld en zullen die in heel Nederland tot 2003 gefaseerd overnemen van het CLB en het Rode Kruis. Het beheer van het Texelse donorbestand zal voortaan in handen zijn van de Bloed bank Noord-Holland, die de donoren zal oproepen om bloed te komen geven. De Texelse afdeling van het Rode Kruis blijft betrokken bij de bloed- mzameling. Het bestuur en de vrijwil ligers zullen worden ingeschakeld bij de werving van nieuwe donoren en de begeleiding tijdens de bloed afname. Toen Sieme Jan Zijm in 1982 bij Klif 23 in dienst trad, telde het res taurant 20 a 25 stoelen. Met de inrichting van het 'Achterhuus' kwam er flink wat ruimte bij. En wanneer straks, vlak voor Hemelvaartsdag, de nieuwe serre wordt geopend, kunnen in het eeuwenoude gebouw honderd dertig gasten tegelijk worden ont vangen. Het zijn flinke veranderingen voor de 39-jarige Texelaar, die zelf in middels chef-kok en bedrijfsleider is geworden. Maar veel is ook oud en vertrouwd in Klif 23. Zoals de sfeer, die intiem en onverminderd 'kindvriendelijk' is gebleven. En de bedoeling is zelfs om de gasten in bijzondere gevallen behalve met een lekker menu straks ook met cabaret te verwennen. 'Daarmee zijn we hier ooit begonnen. Toen we uit ons jasje groeiden, is Klif 12 gebouwd. Nu komt er in de serre een klein podium en keert het ca baret weer terug. Wanneer Klif 12 volgeboekt is, kunnen mensen hier terecht. Dan steken de artiesten al spelend de straat over. Maar ook besloten gezelschappen zijn wel kom. Mensen die graag onder mekaar zijn en voor wie Klif 12 wel erg groot is.' Sieme Jan Zijm maakte in achttien Jaar heel wat veranderingen mee in Klif 23. (Foto Joop Rommots) Sieme Jan Zijm, geboren op boer- derij de Grie, halverwege Den Burg en Den Hoorn, wilde altijd al kok worden. Hij koos om die reden voor een consumptieve opleiding, in een tijd dat scholieren daarvoor nog naar Den Helder moesten. Hij begon zijn loopbaan in de horeca als 14-jarige in De Loods, het roemruchte nachtcafé annex snackbar van Henk Bruin. Een zo mer lang werkte hij bij het net ge opende Theodorahoeve, om daarna voor vier jaar te verhuizen naar het zusterbedrijf, Catha- rinahoeve. 'Bij Maarten Hoogen- bosch en zijn vader. Die beschouw ik nog steeds al mijn leukste baas Ik heb het er geweldig naar mijn zin gehad, met alles. Ik ging zelfs met ze op vakantie.' In de winter van 1979 volgde Zijm een aantal opleidingen aan de cu linaire vakschool in Groningen, waar hij zijn café-diploma en dat van leermeester haalde. Vervol gens werkte hij een half jaar in de keuken van verzorgingshuis Sint Jan. 'Daar was ik gewoon te jong voor. Dat lag niet aan de nonnen hoor, maar de regelmaat was me wel wat erg groot.' Bij het Haven restaurant van Jan Stolk begon volgens Zijm 'het echte koken', waarna hij in 1982 in dienst trad van broer Cor van Heerwaarden. Klif 23, waar zo'n achttien mede werkers actief zijn, staat bij menig een vooral bekend als pannen koekenrestaurant. 'Dat willen we zo houden. Driekwart van de gas ten komt voor een pannenkoek. Maar we hebben ook vlees en vis op de kaart. En veel Texelse producten natuurlijk. Die zijn erg gewild bij de gasten. Wij werken veel met Texelse kaas en lams- ham, ook in de pannenkoeken. Erg populair is ook onze appeltaart, die we sinds vier jaar zelf bakken. Het menu dat hij heeft uitgekozen voor 'De Duinpan' is lekkeren toch thuis heel goed te bereiden. Het prijkt vooralsnog niet op de kaart van Klif 23, maar het is volgens Zijm heel goed mogelijk dat daar binnenkort verandering in komt. Provengaalse varkensentrecóte Voor de droge marinade: 2 teentjes knoflook, vers geperst 5 gram tijm 5 gram rozemarijn peper en zout 1 rode spaanse peper, fijn gesne den 5 gram paprikapoeder varkensentrecóte 1 ui, in reepjes gesneden 1 paprika, in reepjes gesneden 75 gram geblancheerde sperzieboontjes olie Texelse kruidenbitter braadboter komkommer rijst Smeer de varkensentrecóte in met olie en bestrooi deze met de droge marinade Minimaal één uur laten intrekken. Verhit de braadboter en bak de entrecote bijna gaar. Ver pak de entrecote in aluminiumfo lie en houd deze warm in de oven. Bak in het braadvocht de ui, knof look, paprika en de geblancheerde sperzieboontjes, voeg op het laat ste moment een scheutje Texelse kruidenbitter toe en laat dit geheel een beetje inkoken of bind het met een beetje maïzena. Serveer dit met rijst en een frisse komkom mersalade. Ook voor wie geen zin heeft om te koken en toch iets bijzonders wil maken, heeft Zijm een tip: een echt-Texelse pannenkoek. Maak een beslag naar eigen recept. Ver hit de koekenpan met een beetje boter of olie en leg circa vijf plak jes lamsham in de pan. Bak deze tien seconden en doe het beslag in de pan. Bak de pannenkoek gaar, beleg deze (op een bord) met jonge schapenkaas of brandnetel kaas en zet dit circa veertig secon den in de magnetron, of laat de pannenkoek in de pan en doe de deksel erop tot de kaas is gesmol ten. De Welzijnsstichting wil een nog niet zo oude traditie nieuw leven in blazen en op zondag 5 november in theater Klif 12 in Den Hoorn een eenakterfestival houden. Dat is besloten, nadat een bijeenkomst eind vorige maand deed vermoe den dat er onder de Texelse toneel verenigingen voldoende belang stelling bestaat om mee te doen. Het eerste eenakterfestival vond in oktober 1981 plaats, ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van toneel vereniging UDI. Het werd een succes, vandaar dat het evenement vijf jaar later, bij het 80-jarig bestaan, werd herhaald. Vervolgens ging UDI ter ziele en werd een werkgroep in het leven geroepen, die besloot om de twee |aar een festival te organiseren. In 1988,1990 en 1992 gebeurde dat ook inderdaad, maar in 1994 was de belangstelling te gering. Geholpen door enkele actieve mensen uit de toneelwereld, nam de Welzijns stichting de taken in datzelfde jaar over van de werkgroep, waarna in 1996 opnieuw een eenakterfestival werd gehouden. Twee jaar later lukte dat weer niet, ditmaal wegens een te krappe personeelsbezetting bij de Welzijnsstichting. Nu wordt dus gehoopt de regelmaat terug te brengen. De toneel verenigingen hebben deze week een uitnodiging in de bus gehad. Daar naast is de organisatie op zoek naar mensen die geen lid zijn van een ver eniging. Misschien dat ze zelf een gelegenheidsgroep willen samenstel len, maar de Welzijnsstichting is ook bereid te bemiddelen en individuele spelers bij elkaar te brengen. Of ze 's middags dan wel 's avonds moeten optreden is nu nog niet bekend en hangt uiteraard mede af van de be langstelling. De stukken mogen maxi maal 45 minuten duren. De auteurs rechten en eventuele boekjes worden vergoed. Voor meer informatie en opgave kan op kantooruren worden gebeld naar tel. 315 582 HERVORMDE GEMEENTEN: Den Burg: 9 30 ij. drs. A. van Graf horst uit Hilversum De Waal: 10.00 u dhr M D Kui per De Koog: dienst in De Waal Den Hoorn: dienst in De Waal Oosterend: 9.30 u. in NH-kerk, ds A. van Zuylen uit Zuidlaren. 19 00 u in NH-kerk, mw. R van Strien. Oudeschild: 11.00 u. drs A. van Grafhorst uit Hilversum De Cocksdorp: 11.00 u. ds A van Zuylen uit Zuidlaren GEREFORMEERDE KERKEN: Den Burg: 10.00 u. ds FJ Daane uit Gent, 19.00 u ds. F J. Daane: uitz. via De Lichtboei. GEREFORMEERDE GE MEENTE: in kerkgebouw Schoolstraat. Oosterend 10.00 en 16 00 u. ds. T M. van Dijk GEREFORMEERDE KERK (Vrij gemaakt): in de Doopsgezinde kerk te Den Burg. tot nader order geen dienst op Texel DOOPSGEZINDE GEMEENTE: Kogerstraat, Den Burg. 10.00 u. ds. L. van Wijk-Hoekstra; uitz. via De Lichtboei. BAPTISTENGEMEENTE: Julianastraat, Den Burg: 10.00 u ds. G. Sipkema. ROOMS-KATHOLIEKE KERK: Den Burg: zat 19.30 u. dames koor, Woord- Communieviering parochianen, uitz. via De Lichtboei; zon 10.45 u. herenkoor, neven- dienst en crèche. Oudeschild: zon 9.30 u. De Cocksdorp: vrij. 19 30 u. rozenkransgebed Gollards: zat. 16 00 u. Woord- Communiedienst parochianen. JEHOVAH'S GETUIGEN: Noordwester 3, Den Burg Open bare lezing, 10.30 u Behoud tot het einde toe een krachtig vertrou wen; Wachttorenstudie, 11.20 u Hebt u 'de zin van Christus'? Artsen: Uitsluitend voor spoedgeval len van zaterdag 8 00 tot maandag 8 00 u Dokter K. Eissen/J.F. Hoekstra, Molenstraat 87 Den Burg, telefoon 312039. Aanvragen visites svp vóór 10.30 uur Spreekuur op zater dag en zondag van 11.30 tot 12.00 uur en van 16.00 tot 16 30 uur, zon der afspraak. Tandartsen: Voor spoedeisende tandheelkundige hulp is via één van de volgende telefoonnummers infor matie te krijgen over het pijn- spreekuur op zaterdagen, zon- en feestdagen. Tevens wordt het ongevallennummer bekend vermeld 313086:314727,314669; 312270 of 322008 Verloskundigenpraktijk: TM Niehoff en AH Lammers, De Ruyterstraat 86, Oudeschild Dag en nacht bereikbaar via tel. 313090 of 06-51404872. GEZONDHEIDSZORG: Thuiszorg: Thuiszorg Kop van Noord-Holland. Voor alle hulp, zorg en informatie op werkdagen, 's avonds en tijdens het weekeinde Centraal Meldpunt 0223-650222. - Voor alle zorg, huishoudelijke en verzorgende hulp Schoonoordsingel 24, Den Burg, tel. 313241. Spreek uur elke werkdag van 9.00-10 00 u. - Jeugdgezondheidszorg: Schoon oordsingel 24, Den Burg, tel. 313241 Spreekuur elke werkdag van 8.30-9.30 u. - Uitleenmagazijn/servicepunt; Schoonoordsingel 24, Den Burg, tel 314887. Geopend elke werkdag tus sen 13.00-14.00 u - Diëtiste: voor afspraken elke werk dag van 8.30-17.00 uur, tel 0223- 650222. Kraamhulp: Voor directe kraamhulp op Texel en na poliklinische bevalling: Kraam- centrum Noordhollands Noorden Den Helder, tel 0223-540088 (24 uur bereikbaar) Indicatie: Indicatie voor thuiszorg en voor op name in verpleeg- en verzorgings huis: Stichting RIO Texel Wie Opvragen via tel (0223) Opname geschiedt op advi huisarts of specialist OVERIGE HULPVERLENIN Brand/Ambulance: Bij voor spoedeisend ambula. voer bellen 1-1-2 Of bel de kamer Noordholland-noord: 5644444. Politie: Keesomlaan 4a, Den Het bureau is dagelijks opei 9.00 tot 17.00 u Telefoon t kantooruren 072-5498360, kantooruren 072-5122222 spoedeisende gevallen: 1-1-2 Gevonden munitie: Bel de tel. 072-5498360 4 Dierenartsenpraktijk: Keesomlaan 11Den Burg Alls spoedgevallen, tel 312527. Verslavingsproblemen: Voo bij problemen met alcohol, dru andere verslavingen bel tijden; tooruren 319413 (De Nieuwe Toeristenpastoraat: Bram Guiljam, tel 318581,31" Stichting Welzijn Ouderen Ti Warme maaitijdvoorziening, a ering, klusjesdienst, huishoud dienst, versteldienst. Spreekuu 9.00 tot 10.00 u. en van 14 16.00 u., De Buureton, Molen? 2, Den Burg Tel. 312696 4 Kustwacht: Voor meldingen schepen en zwemmers in nocx 316270. 4 Chemicaliën op het strand de brandweer, 072- 5644444. 4 Kunstgebitreparatie: Tan; thetische praktijk Van Kralingen menwerkend met het tandi kundig centrum, voor ziekenfo en particulier-verzekerden), 312069. Tandtechmek R. Van Oosten kunstgebitten en reparaties), 310605. 4 Apotheek: Weverstraat 95. Burg; tel. 312112. Maandag t/m dag 8.00-18.30 u.; zaterdag 1( 13.00 en 15.00-17.00 u.. zor 11.00-12.00 en 16.00-17.00 u ten die tijden alleen voor spa sende gevallen. In Burgwal 37 exposeert tot eind deze maand de 31-jarige kunste naar Azad Saber. Hij is een Koerdistan (Noord-lrak) afkom stige vluchteling, die sinds bijna anderhalf jaar verblijft op de Vogelmient in De Koog in afwach ting van politiek asiel. Saber toont enkele tientallen acrylschilderijen, die realistische details bevatten maar overigens abstract zijn en vooral opvallen door hun uitge sproken kleuren. Meer herkenbaar zijn de beeldjes (poppen) die hij daarnaast laat zien. De werken zijn te koop voor ƒ185,- tot 250,-. Azad Saber is geboren en opge groeid in Sulaimania in Koerdistan en genoot in zijn vaderland vrij grote bekendheid. Hij had er tal van expo sities, maar zijn creaties maakten ook deel uit van groepsexpositles in het buitenland, waaronder Duitsland en de Verenigde Staten. Bij zijn werk laat hij zich volgens eigen zeggen inspi reren door kleine en grote emoties van het dagelijks leven. Daarbij is hij zeer gedreven. 'De kunst zit in mijn bloed. Wat ik voel, wil ik schilderen. Ik kan niet anders.' Azad zegt dat hij in zijn vaderland van de kunst kon leven en een behoorlijk inkomen had. Hij wil dan ook zeker niet worden gerekend tot de zoge naamde economische vluchtelingen. Dat hij weg wilde was dan ook uitslui tend omdat hij zich als kunstenaar steeds meer belemmerd voelde door het regiem. Met zijn schilderijen kreeg hij problemen omdat ze niet werden geaccepteerd door rechtzinnige moslims, die bijvoorbeeld niet willen dat een vrouw wordt afgebeeld. Azad werd er bovendien van verdacht po litieke boodschappen in zijn schilde rijen te verwerken. Ook dat viel slecht en zelfs raakte hij erdoor in de gevan genis. De Koerd hoopt in het tole rante Nederland zijn vleugels beter te kunnen uitslaan, maar uitzicht op de zo begeerde 'status" om hier te kun nen blijven heeft hij nog met. Wat dat betreft staat zijn Koerdische vriend en cartoontekenaar Zandy Kamaran er beter voor. Die zat ook op de Vogelmient maar is nu erkend als vluchteling en woont in een huis in de Weststraat in Den Burg. Zijn integra tie lukt aardig, wat zonder twijfel vooral te danken is aan zijn taalvaar digheid. Hij spreekt redelijk Neder lands. Daaraast diverse andere talen, waaronder perfect Arabisch, dat met dezelfde karakters wordt geschreven maar verder totaal met lijkt op het Koerdisch dat hij van huisuit spreekt. Op de Vogelmient komt hij nog regel- Koerdische kunstbroeders. Azad Saber (links) met collega en tolk Zandy Karna (Foto matig om de asielzoekers daar als tolk van dienst te zijn en hij staat ook Azad Saber terzijde bij zijn contacten met de buitenwereld. Beiden tonen werk op de manifestatie 'Kunst in zee' en Azad houdt permanent expo sitie in zijn woning/atelier in de Vogelmient. De Texelse gemeenteraad komt dins dag om 19.30 uur bijeen in een open bare vergadering. Op de agenda staan de volgende punten Opening en mededeling Vaststelling volgorde stemming. Vaststelling besluitenlijst 14 maar 2000. Evaluatie openbare orde en veilig heid 1999 en voorstellen verbete ring. Rapport verbetering dienstverle ning. Kwaliteitszorgmedewerker. Offerte onderzoek zendmasten. Voorbereidmgsbesluiten. Vaststelling sportnota 'Texel breed in de sport'. Vervangingskosten OSG De Hoge- berg. Aanpassing kruispunt Waalderweg- Geörgieweg. Reconstructie Akenbuurt- Kogerweg Aanschaf parkeerautomaat. Begrotingswijziging t.b.v. grond exploitatie De Koog Begrotingswijziging t.b.v. grond exploitatie De Cocksdorp Wonen Post onvoorziene uitgaven. Ingekomen stukken en medelingen. Rondvraag. Sluiting. Iedere zaterdag haalt Scouting oud papier op in Den Burg Me verzocht dit vóór 10.00 uur aan te zetten, in niet te grote bundel? kartonnen doos (geen plastic i papierwagen komt in de volgen* ten. 2. Bernhardlaan, Thijsao Starkenburgh, Brouwerstra;i sterstraat en Binsbergenstra; Roept een Koger tegen een asielzoeker: 'Hé, laat staan. Die zakken zijn niet voor jullie. Die worden straks opgehaald voor het Tesselhuus'. Antwoordt de asielzoeker: 'Sorry, dat wist ik met. Ik zet ze direct weer terug. De tekening werd gemaakt door de uit Koerdistan afkomstige Zandy Kamaran en hangt in diverse talen in de receptie van het asiel zoekersdorp Vogelmient. Zo worden de aldaar wonende vluchtelingen geattendeerd op de actie 'Geef ons de zakdie dinsdagmiddag vanaf 13.00 uur wordt gehouden ten bate van Tesselhuus, reumapatlènten en andere goede doelen. De afgelopen jaren werden zak ken kleding en schoenen die door mensen van De Koog aan de straat waren gezet, door asielzoekers opgepikt. Omdat het niet op erg grote schaal gebeurde was het geen drama, maar het was natuurlijk niet de bedoeling en het was in elk geval slecht voor de re putatie en de integratie van de asielzoekers. Zandy maakte daarom de waarschuwende tekening. Radio Texel is te beluisteren op 106Ij via de kabel (98.5), of via De Lid -j (100.4) De programma's van 's worden de volgende morgen tussen en 13.30 uur via de kabel en De Lid herhaald. Vrijdag: 18 00 u. Radio Texel actueel (niem 19 00u. Shopping (muziek) 21.00 u Radio Noordholland Zaterdag: 16 00 u. Wegdromen met een boe 17-OOu. Pietelepote (kinderprogramma) Vandaag Pietelepote naar de gyml 18.00 u. De zes uur-show (jongerenprogramma) 19.00 u After party (jongerenprogramma) 20.00 u. Radio Noordholland Zondag: 9 00 u Klassiek op zondag 9.30 u Kerkdienst vanuit NH-ktf Oosterend 11.00 u. Vlaswiek (muziek en poè: 12.00 u. Natuurwijzer 13.00 u Nieuwtjes en achtergroi 14 00 u. Goud van Noud (Nederlandstalig) 16.00 u Sportlokaal (uitslagen en interviews) 18 00 u Time travelling (muziek) 21.00 u Proefproject (muziek) 22 00 u Radio Noordholland Maandag: 18.00 u Symphomca (klassiek) 19.00 u. Even bijpraten met... (herhaling van donderdag Met vandaag als gast Henk Snijdf 20 00 u Radio Noordholland Dinsdag: 18.00 u Radio Texel actueel (meu* 19.00 u. Raad en daad (over de Texelse politiek) 19.30 u. Raadsvergadering (rechtss vanuit het gemeentehui aansluitend. Radio Noordholland Woensdag: 18.00 u Onder de toren (geesteli? programma, met vanaf 19 00 uur verzoekplateni 19.45 u. Gelezen verhalen (Westfi* 20.00 u. Radio Noordholland Donderdag: 18.00 u Country time (muziek) 19.00 u Even biipraten met (Texelaars in het nieuws) 20.00 u Radio Noordholland

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 2