\m<* in uitvoering Horecaopleiding ook voor herintreders en werklozen Schaduwraad stemt over sluitingstijden Grijszoeken in de narcissen Texelse "Slhaduwraa icABLan (y COURANT' iiriip Jaarvergadering Sc discussie over s ,et Collecte Wat ik zeggen wou... Zinloos Rommeltjesmarkt Toneel in Bethel TX 56 weer als nieuw Wat ik zeggen wou. Kattenhater Mareis vechtf - terug tegen Hl Vergadering AY VRIJDAG 7 APRIL 2000 TPYP1 ^P /C De middelbare beroepsopleiding tot horecamedewerker die het ROC komend schooljaar op Texel gaat verzorgen, is in de eer ste plaats een hele uitkomst voor scholieren die er tegenop zien om in Heerhugowaard naar school te gaan. Het bespaart de jongeren veel reistijd en -geld. Maar de drie verschillende cur sussen zijn ook een uitstekende mogelijkheid voor her intredende vrouwen en werklozen, die een loopbaan in de horeca ambiëren. Mensen die vroeger niet de kans hebben gekregen om een beroepsopleiding te volgen, kunnen de schade op hun-eigen eiland inhalen. Er is geen leeftijdsgrens en de toelatingseisen liggen niet al te hoog. Bijkomend voor deel: in de Texelse horeca is werk genoeg. Werken in de horeca heeft zo zijn nadelen. Werken als iedereen vrij is, - in de weekenden en met kerst bij voorbeeld - op late tijdstippen wer ken of juist heel vroeg, hard zwoegen, altijd vriendelijk zijn: sommigen is het allemaal een gruwel. Maar wie daar mee kan leven of het juist leuk vindt om vrij te zijn als anderen werken, vindt in de horeca een afwisselende en uitdagende werkkring. 'Horeca is topsport. Een levensstijl waarvoor je kiest. En hard werken moeten we al lemaal', zegt Vincent Hoekstra van paviljoen Paal 28, éen van de leer meesters van de erkende Texelse leerbedrijven, waar horecamedewer- kers worden opgeleid. 'Het is een vak waarin jóuw eigenschappen goed naar voren komen. Je kunt je per soonlijkheid erin kwijt.' Wenny Stein van De Worsteltent beaamt dit. Voor dat zij zich op Texel vestigde, door liep ze in Amsterdam zo'n beetje alle denkbare horecazaken. 'Ik heb in cafés, restaurants, hotels en disco theken gewerkt, leder bedrijf heeft zijn specifieke werksfeer en stelt an dere eisen aan de medewerkers. Maar één ding hebben ze gemeen: er is geen dag hetzelfde in de horeca De Texelse leermeesters hebben zich vele inspanningen getroost om de minister van Onderwijs ervan te over tuigen dat de komst van een beroepsopleiding van groot belang is voor de leefbaarheid en de economie op het eiland Tegelijkertijd is het ook hun belang: de horecabedrijven zit ten te springen om gediplomeerde vakmensen. Bovendien is de mbo- opleiding zo ingericht dat de Texelse horeca er direct van profiteert: de leerlingen gaan gemiddeld één dag per week naar school en werken de rest van de week in het leerbedrijf waarbij zij onder contract staan. Daartegenover staat de plicht van het bedrijf om de leerlingen aan de hand van een takenboek op te leiden in de richting die zij hebben gekozen. De leermeester moet erop toezien dat de leerling zijn werk goed doet en hem de verschillende vaardigheden bij brengen. En natuurlijk moeten.de bedrijven de CAO naleven en de leer lingen het daarin vastgelegde loon uitbetalen. De één- en tweeiarige opleidingen die Wie weet kunnen jonge, oude, werkloze, gediplomeerde, ongeschoolde of herintredende Texelaars volgend schooljaar net als leer ling-kok Dirk Witte in de keuken van Opduin aan de slag ifoio Ban Boschi het ROC verzorgt zijn volgens het 'Texelse model' toegesneden op de behoeften van de horecabedrijven in de drukke zomermaanden hoeven de leerlingen nauwelijks naar school zo dat zij volledig inzetbaar zijn in het bedrijf Eens per drie weken komen zij bij elkaar om ervaringen uit te wis selen en contact te houden met hun docent. De 'achterstand' wordt goedgemaakt in de rustige maanden oktober tot en met maart, wanneer de leerlingen twee dagen per week theorielessen volgen op OSG De Hogeberg. Volgens Rob Teisman van Hotel Molenbos zijn de cursussen niet al leen geschikt voor leerlingen die de VBO-opleiding op de OSG hebben afgerond, maar ook voor her intredende vrouwen en (langdurig) werklozen. 'Bovendien werkt in de Texelse horeca veel personeel zonder diploma. Voor die mensen is het met te doen om naar Heerhugowaard op en neer te pendelen. Zij kunnen nu alsnog op Texel hun diploma halen.' Het mes snijdt volgens Teisman aan twee kanten: het personeel kan ho gerop komen en hun werkgever krijgt de beschikking over vakmensen. Drie opleidingen De leerlingen kunnen kiezen uit drie beroepsopleidingen: die tot horeca- assistent, gastheer/gastvrouw en de koksopleiding. De horeca-assistent wordt op een breed vlak ingezet. Hij dekt tafels, snijdt groente, ruimt af en maakt schoon. De eigen verantwoor delijkheid is beperkt. Een speciale vooropleiding is met nodig, maar kan didaten moeten tien |aar volledig dagonderwijs hebben genoten en minimaal 16 jaar oud zijn. De oplei ding duurt één |aar. Gediplomeerden kunnen gaan werken of doorstromen naar de overige twee opleidingen. De gastheer werkt voornamelijk in restaurants. Het begeleiden, bedie nen en adviseren van gasten staat voorop. Representativiteit, talenken nis en vaktechnieken zijn belangrijk. De opleiding is van 'niveau 2' en duurt twee jaar. Gediplomeerden kunnen doorstromen naar leerniveau 3, dat voorbereidt op een nog grotere zelfstandigheid, of gaan werken. Ook de koksopleiding duurt twee jaar waarin het bereiden van eenvoudige gerechten tot complete diners wordt onderwezen. Andere leertaken zijn het samenstellen van menu's, het in kopen van grondstoffen en het orga niseren van de keuken. Voor zowel de gastheer- als koksopleiding is een VBO-B-, MAVO- of assistent- horecadiploma een vereiste. Voor de toelating tot alle opleidingen geldt dat de leerlingen eerst een betrekking moeten vinden bij een erkend leer bedrijf, waarna een intakegesprek volgt. Het ROC bemiddelt bij het vin den van een geschikt leerbedrijf, dat kan variëren van strandpaviljoen Paal 28 tot Hotel Opduin. tlln >n v Hc lan leid ivee 5 in m zi De Stichting Texelse Sportrai maandag vanaf 19 30 uur h, vergadering in De Lindeba vergadering staat in het teker sportstimulermg. Er zal ges worden over de concept-nol; breed in de sport', die eind vt door de gemeente Texel wer bracht. Leden van de commissie voor welzijnsbele«el|l ter vergadering aanwezig j rdz onder leiding van Hayo van di "eir van Sportservice Noord-Holl nte forumdiscussie te houden ovi esc ontwikkelen sportstimulermg op het eiland. Ook de overige zigen worden uitgenodigd oi stellingen te reageren en hun te verkondigen. Het stimule sport heeft naast het social merk van het bevorderen va en recreatie, ook een econo functie in het zo goed mogelijl ten van de beschikbare voofa1- gen. Ook wordt sport gezien del tot het verbeteren volksgezondheid en het terug van de kleine criminaliteit en last van jongeren. Voor meer informatie: ROC Kop van Noord-Holland, Sector Economie, tel. 0223-63 73 50, internet: www.rockQDnh.nl. bezoekadres: Drs. F. Bijlweg 21, Den Hel der. OSG-scholieren kunnen informeren bij hun decaan. Overigen kunnen contact opnemen met dhr. Teisman (tel. 31 64 76) of dhr. Van Beek (tel. 31 22 07). De collecte van Simavi ƒ3173,55 opgebracht. Ond motto 'Geef voor schoon wate vorige week ook op gecollecteerd voor water- en voorzieningen in ontwikkelir den. De opbrengst was als vo deeld: Oosterend ƒ940 ƒ1735,65 en Eierland 497, elke ƒ16,- kunnen tien kindei trouwbaar water drinken. Gifi ven welkom via giro 300K Simavi te Haarlem. Zaterdagavond, we gaan uit. Mickey, onze zeven jaar oude zwarte kater, loopt met ons mee naar buiten. Voor hem is het ook zaterdagavond. Dat hij 'geholpen' is, heeft hij nooit begre pen. Er speelt een goeie band, we dansen, kletsen en hebben plezier en - afgezien van een confrontatie met een zestal niet-Texelaars die, onder invloed, uit waren op zinloos geweld - was het een geslaagde avond. Mickey staat al te wachten, wringt zich tussen mijn been en de deurpost naar binnen en gaat midden in de kamer zitten wachten op zijn begroeting, waarna zijn voerbak aan de beurt is. De blauwe plekken worden bespro ken en uitgebreid 'wat als zij.... dan hadden wij...' Het wordt laat. De zon dag wordt deels verslapen. Tijdens de koffie komt Mickey trouw tussen mijn voeten liggen. Hij hoeft met aan gehaald, hij wil er gewoon bij zijn. Zoals altijd. Of het nu ramen lappen is, een auto poetsen of eten koken, hij is erbij. Stap ik per ongeluk op zijn staart, dan schuift hij een stukje op. Hij is niet boos, het ging per ongeluk. Half zes, naar Radio Texel, tijd om een paar uur muziek te draaien. Mickey gaat mee naar buiten. Als we thuis komen zit hij met te wachten. 'Ach, het is nog vroeg, we kijken straks nog wel een keer.' Tijdens de reclamepauze in de film fluit ik bij de achterdeur. Ik roep zijn naam nog eens. In het donker zie ik een witte bef en een paar sokjes langzaam dichterbij komen. Zo van: 'ik heb een prooi gevangen, kom je kijken?', of: 'ik heb nog geen zin om binnen te komen, kom je nog even buiten spe len?' Dan zie ik in het naar buiten schijnende licht dat het fout is. Zijn achterkant is heel breed, zijn staart ligt op de grond, zijn achterpoten sle pen achter hem aan. Voorzichtig til ik hem op, roep naar binnen dat er iets met Mickey is. Terwijl is snel verder loop, onderzoek ik hem op verwon dingen. Is hij aangereden door een auto, gebeten door een hond? Zijn achterkant is helemaal verlamd, ik bel direct de dierenarts. In geval van ver giftiging kun je het soms met snel ingrijpen nog redden. Mijn hart zit in mijn keel als we naar de dierenartsen praktijk rijden. Ondanks dat het half elf is, is de die renarts er in vijf minuten. Op de rand van de kartonnen doos zien we een beetje bloed, Mickey is klaar wakker en alert, gedwee laat hij zich onder zoeken. hij heeft schijnbaar geen pijn. We vinden een klem rond gaatje, van circa vier mm in doorsnee aan de zij kant, net naast zijn ruggengraat. We zoeken naar een tweede gaatje, een hond heeft immers een onder- en een bovenkaak. We vinden er geen. Het ziet er niet goed uit, hij krijgt voor de zekerheid een anti-bioticum en een pijnstiller toegediend. Maandagochtend foto's Ter hoogte van de middelste rugwervel, midden in het bot, zit een witte vlek, de rand is rafelig rond. Een bukskogeltje is ingeslagen en vervormd; Mickey's ruggenmerg is beschadigd. Een ope ratie in Amsterdam door een neurochirurg. daar verpleegd wordt, een catheter krijgen, gevolgd door uitgebreide fysiotherapie, hopen dat de zenuwbanen weer aangroeien... De kans op herstel is minimaal, ons verdriet enorm. We willen Mickey de volgende dag thuis laten inslapen, een laatste dag samen doorbrengen, hem nog een beetje verwennen en uitgebreid af scheid van hem nemen. Zijn favoriete brokjes, een zachte plek om te liggen, de vloer bezaaid met oude kranten. Na vijf meter voortslepen is hij al moe, we dragen hem Hij geniet van zijn voer en als zijn voorpootjes moe worden, eet hij liggend verder. Bij het wassen help ik hem, ik til zijn achter poten op zodat hij er bij kan. Ik ga op de grond zitten en leg hem op mijn benen, zijn favoriete plek. We aaien en kriebelen hem, hij geniet, hij spint, hij slaapt. Dinsdag. Het is een sombere dag. regen en wind. We doen aangifte van dierenmishandeling op het politiebu reau, we zijn al de tweede. Na het eten gaat Mickey voor de deur zitten, hij wil naar buiten, Verdrietig zeg ik hem dat hij dat niet meer kan. Ik neem Mickey op de arm en ga met hem near buiten. Ik loop een rondje door de tuin, hij vangt een regendrup pel op met zijn tong. Hij geniet en herkent de hem o zo bekende plek jes bij het hek, de droogmolen, de vijver, de bomen achter de tuin. Hij probeert te ontsnappen, het gaat niet meer. Dinsdagmiddag. Ik zit op de grond, Mickey op schoot, hij wil op zijn rug rollen zodat ik zijn buik kan kriebelen, hij spint. Half twee. Er stopt eeg auto. De dierenarts. Mickey slaapt, maar wordt wakker. Hij is helder en alert. Hij is met bang, hij is eigenlijk nooit bang. Het gaat respectvol en gepast, maar snel, veel te snel. We blijven achter met een leegte en veel, heel veel ver driet. Woensdagmiddag, een klem graf tus sen de bomen. Adam de Boer, Den Burg. Op het erf van Axel Lap aan de Witte- weg in Den Hoorn wordt zaterdag 14 april de eerste rommelmarkt van het seizoen gehouden. Volgens de orga niserende Stichting Rommeltjes- markt is er voor ieder wat wils, zoals boeken, elektrische apparaten, meu bels en andere zaken. Er zijn koffie, cake en oliebollen verkrijgbaar. De markt begint om 9.00 uur en duurt tot 14.00 uur. De opbrengst komt ten goede aan het restauratiefonds van de Hervormde kerk. Voor de toneeluitvoering die zaterdag in Bethel wordt gehouden, zijn nog enkele kaarten beschikbaar. Telefo nisch reserveren is mogelijk via num mer 311433 of 311773. Bi joer n f Al de ars Ihol 1C Idei mi Hii nar Ch, ter v en i te 'en leli De vernieuwde TX 56. gisterochtend gefotografeerd bij het passeren van het boorptatform dat momenteel bij Texel is gepaft oi (Foto Hr |g| Na een afwezigheid van meer dan drie maanden is de TX 56 'Cornelia Catharina' in Oudeschild terugge keerd. De kotter van de gebroe ders Jaap, Piet en Gerard van der Slikke heeft in die tijd op de werf van Visser in Den Helder een totale renovatie ondergaan. Daarbij wer den tal van onderdelen opgeknapt, vervangen en verfraaid en werd de techniek afgestemd op de eisen van vandaag. De brug werd ver nieuwd en vergroot, de gedeukte kopplaten vervangen, het dek werd van een nieuwe coating voorzien en de hoofdmotor onderging een ingrijpende onderhoudsbeurt. Mede omdat in het verleden ook het nodige is aangepast (in 1989 kwam er een nieuwe machineka mer en visruim in) is de kotter weer zo goed als nieuw en kan aan een tweede leven beginnen. De TX 56 werd in 1973 gebouwd als Sch 28 en in 1991 door de gebroe ders Van der Slikke overgenomen. De firma hield zich toen nog bezig met haringvisserij in span. Thans legt men zich toe op de vangst van kabeljauw, wijting en andere rondvis, maar ook bijvangst in de vorm van platvis en kreeftachtigen wordt dankbaar ver gaard en te gelde gemaakt. Jaap, Piet of Piet's zoon Dennis fun geren doorgaans als schipper, terwijl Gerard van der Slikke de zaken op de wal behartigt. De andere opvarenden zijn Klaas Raven, Niels Kooger, Arie Wonder en Albert Schagen. De afge lopen dagen zijn in Oudeschild de laatste voorbereidingen getroffen en maandag vertrekt de TX 56 naar de visgronden. Wie is toch diegene die katten zo haat dat hij op ze schiet? Dat is toch geen manier om met dieren om te gaan? Ik hoop dat je beseft hoe groot het verdriet is dat jij twee gezinnen hebt aangedaan. Die mensen waren aan de beestjes gehecht en nu moeten ze dankzij |Ou hun katten missen. Hoe zou jij het vinden als er op |Ouw kinderen zou worden geschoten? Als je het lef hebt om op beesten te schieten, toon dan nu ook het lef om jezelf bekend te maken. Je wordt bedankt voor je walgelijke daad. Een kattenliefhebster. G. Breman-Kiewiet, Den Burg. Terwijl menig passant geniet van de prachtig gekleurde narcissenvelden, is er voor de bollentelers een drukke periode aangebroken Om te voorko men dat ziek en zeer de overhand krijgen, moeten besmette planten worden verwijderd. Een tijdrovende klus voor de eigenaars van de bloem bollen, zoals deze teler die zich langs het Gerritslanderdijkje ontfermt over aangetaste bloembollen. (Foto Gerard Timmerman) Ondanks reacties van raadsleden die vinden dat verruiming van de slui tingstijden niet zinvol is, willen b en w het voorstel om de 2-3 regeling van 1 november tot 31 maart in een 2-4 regeling ^>m te zetten handhaven. Hoewel de situatie in de winter met vergelijkbaar is met de zomer wil het college het effect van een verruiming in de winterperiode kunnen beoorde len. Volgens de politie leren ervaringen elders dat bij later sluiten mensen langer blijven hangen en .later naar huis gaan. Dit betekent later en lan ger overlast. Dit argument is voor het college een belangrijke reden ge weest in het seizoen geen verruiming van de openingstijden voor te stellen en eerst de verruiming in de winter te beoordelen. Het plan om ontnuchteringsbedrijven (geen alcoholverkoop) een half uur langer te laten openblijven is volgens de poli tie goed handhaafbaar. Het plan is onderdeel van de evalua tie openbare orde en veiligheid 199 en voorstellen tot verbetering, waar over de gemeenteraad zich dinsdag avond buigt. Ook de Texelse schaduwraad stemt over de voorge- Bg stelde sluitingstijden. De stemmen kunnen tot dinsdagavond half acht, het tijdstip dat de reguliere raad bij eenkomt, worden uitgebracht. Nieuwe leden voor de electroraad kunnen zich aanmelden via emaiadres tcnieuws@tref.nl. Na een slecht seizoen wa basketballers van de Mareis vallig laag op de ranglijst gel Daarom moest afgelopen zon gen HBC 4 gewonnen worden ondanks hun gedrevenheid nen zij zwak aan de wedstrijd ken zij al snel tegen een achle aan. Halverwege de eerste hé ken scores van Eric Heijenka de Wijk de stand gelijk. Bij e break behield Peter Witte hei zicht en speelde hij af naar Hei met een sierlijke lay-up scoon een sterke aanvallende rel maakte Jaap de Wijk de gelijk' Bovendien kreeg hij nog eer vrije worp, omdat een spek HBC een fout had gemaakt. In tegenstelling tot in de voorg wedstrijden, verdedigden de' zeer sterk. Vooral 'rookie Vermeulen pakte veel verded" rebounds. In de laatste minutf de eerste helft liepen de Marei scores van Rik Venneker en Blom uit naar 25-22. Aan het begin van de tweed leden de Mareis enkele malen dig balverlies, waardoor HE voorsprong overnam. Dooi afstandsschot van Chris ScN en een zuivere driepunter va Venneker vochten de Texelaar weer terug in de wedstrijd. Teo einde lieten de Mareis nog eer tal kansen onbenut, waardooi bijna gelijk kon komen. Eindi 38-37. Hopelijk wordt deze stijl lijn zaterdag in de laatste we van de competitie voortgezet. Punten: Eric Heijenk 10: Serge 10; Rik Venneker 7; Koert Vern 4; Jaap de Wijk 3; Chris Schiep Peter Witte 2. De Texelse atletiekvereniging houdt zaterdag de jaarlijkse I vergadering, aanvang 20.001 hotel Bos en Duin. Het best" verantwoording afleggen afgelopen jaar en de voorn; voor het nieuwe jaar bekend ir

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 6