voor cycloon Kampioenen door het dolle heen Pelagia vlucht Cjroen 7wj. rU Jexels in het harU Zorgen over kosten strumentale vorming L "1 Auto's gestolen Lichtpuntje voor knelpuntboeren TEXELSE^COU RANT "TCuttat ia jee SUPER DE BOER Cadeautje van de bouwbond Toneel Eierland a Kunst in Zee Ouderen wonen a Durperhonk a Burenhinder Kampeerterrein Boete voor afval op de meierblis Te hard gereden 3( b. Instrumentale Muzikale Vor- (IMV) op de basisscholen, bij de leerlingen een instru- naar keuze leren bespelen, is succes, maar de financiering iet project geeft problemen, asisscholen hebben er eigen een geld voor. De werkgroep [oekt naar wegen om het leer- ►ct, bijvoorbeeld via soring of een ouderbijdrage, ten voortbestaan. MV is een variant op de muziek- iulent die tot '94 actief was in het sonderwijs, maar verdween toen rovincie de bijdrage introk. Daar- verdween het muziekonderwijs je basisscholen. Dankzij het IMV, wee jaar geleden op initiatief van luziek- en Dansschool is gestart, en leerlingen van groep vijf en iennis met een instrument, dat ze ,tuu ;r begeleiding van een docent de muziekschool leren bespelen, ïiijsseschool, de Bruinvisschool, Durperhonk, de Strijbosschool, Jan Drijverschool en de ertischool zijn scholen waar het eet inmiddels twee jaar draait en reacties van de kinderen, de ers en de leerkrachten zijn lo ei. Ook Maaike Deckers, directeur de Muziek- en Dansschool, is ;mg lousiast. 'Het is een geweldig ove eet, waarvan het de bedoeling is het onderdeel wordt van het lerwijspakket.' Eigen bijdrage? fer tot nu toe geeft de financiering piemen. Niet voor de Muziek- pol, die er volgens Deckers geld r heeft gereserveerd, maar wel >r de basisscholen. Afgesproken is rw de gezamenlijke scholen, de de :/ekschool en de gemeente in der, 1 ieder jaar elk ƒ45.000,- bijdra ge! geld dat nodig is voor de aan- J(jè af van de instrumenten, het on- eb 'oud en voor de bekostiging van tyd Jocenten. De bijdrage wordt ver- elii üd over drie jaar in fases inge- LN rd. (jozefschool, die volgend jaar aan leurt is voor de IMV, is één van de een erf aan de Maricoweg in Den werd in de nacht van zaterdag i0 :ondag een bestelauto gestolen 2i e werd later beschadigd terugge- Jen in een greppel aan het ha 'ertebos. Kennelijk waren de da- van de weg geraakt. Vervolgens !ni! i van een naburig bedrijfsterrein je] andere bedrijfsauto weggeno- Het betrof een witte Renault ikej ïc met het kenteken VD-49-GH leze laatste diefstal raakten door andig manoeuvreren twee perso- auto's beschadigd. 1 scholen die problemen hebben om de financiering rond te krijgen Direc teur Leo Annyas: 'Invoering van de IMV in groep vijf kost ons ƒ10.000,- per jaar, wat neerkomt op 225,- per kind. De vergoeding die we volgens het onderwijspakket jaarlijks krijgen, biedt daarvoor geen ruimte. Ook van andere scholen, waar de IMV al enige tijd draait, heb ik begrepen dat ze de financiering structureel nog met rond hebben. Ze hebben het allemaal wel voor dit jaar betaald, maar weten niet hoe ze dat volgend jaar moeten doen Zelf zitten we erover te denken om van de ouders jaarlijks 25,- extra te vragen, maar dat is nog in onderzoek en wordt besproken met de ouder raad Dat we de IMV willen invoeren, staat overigens buiten kijf. We vinden het héél belangrijk en staan er zon der meer achter.' Meerwaarde 'Het project geeft zo'n meerwaarde aan het onderwijs, dat men er veel voor over heeft om ermee door te gaan', constateert Deckers, die be zig is met een apart fonds voor de IMV. 'Het is ook een kwestie van keu zes maken. Maar men moet zich wel realiseren dat het IMV per leerling nog altijd de helft goedkoper is dan mu ziekles op de muziekschool.' Bijkomend probleem is volgens de gemeente dat leerlingen die door het Lees verder pagina 5 De gemeente adviseert boeren met bedrijven nabij verzurmgsgevoelige natuurgebieden die plannen hebben hun veestapel uit te breiden, zich hier mee zo snel mogelijk bij de gemeente te melden. Door de voorgenomen bedrijfsverplaatsing van de veehou derij van Marcel Wijtten bij De Cocksdorp naar Bland en Berg, dat met tot de zogenaamde knelpunt- bedrijven wordt gerekend, komen er op korte termijn depositie- en emissierechten vrij, die binnen zes maanden aan een ander bedrijf moe ten worden toegekend. Als dat niet gebeurt, gaan de rechten verloren. Dit naar aanleiding van een uitspraak door de Raad van State, waardoor het ammoniakfonds waarin de rech ten kunnen worden bewaard prak tisch gezien niet meer mag functio neren. Door de verhuizing van Wijtten komt een depositie van 650 mol per hectare per jaar vrij. Het ziet ernaar uit dat dit nog dit jaar zal gebeuren. Met C.J. Hin. aan wie een vergunning werd verleend voor een veehouderij met een depositie van 225 mol nabij de Ruigendijk, is afgesproken dat hij een principe-claim voor uitbreiding van zijn veestapel met vijftig stuks mag indienen. fEXELSE™COURANT Lertenties/abon nemen ten/bezorging: ■nbaan 6 |1 MC Den Burg Itoon 0222 - 36 26 00 Ifax 0222 - 31 41 1 1- schijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Redactie: Warmoesstraat 45, Den Burg telefoon 0222 - 36 26 20, fax 0222 - 32 30 00 e-mail: tcnieuws@tref.nl Buiten werktijd: Joop Rommets. tel 31 94 05 of 06-20 31 59 89 Losse nummers 1,70, abonnementsprijs 60,40 per half jaar. Qrta i* bil h/rt. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van. poster ALTIJD OP ZOEK NAAR HET BESTE NEE- sticker maar we! geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spmbaan 6. RICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11472 DINSDAG 11 APRIL 2000 (Advertentie) Ridder, rayonbestuurder A. vd Brink, wethouder Peter Bakker en een amb tenaar van de afdeling civiele techniek van de gemeente. Op de foto inspecteert CNV-man Klaas Druif de nieuwe bank, terwijl medewerker Gerard Huisman van de gemeente Texel de laatste hand legt aan het straatje (Foto Harry do Graaf) stroom. Satellietgegevens suggere ren dat in dit gebied grote wervels met diameters van honderden kilo meters rondtollen. Maar hoe zit het nu werkelijk in elkaar? Om dit te onder zoeken vaart de Pelagia een zigzag- koers door dit gebied. Ondertussen worden, net zoals op de Schulpen- gat, continu metingen verricht. Onder het schip worden stromingen geme ten en aan de oppervlakte water temperatuur en zoutgehalte Op een serie stations loodrecht op de Afri kaanse kust worden deze gegevens gemeten tot op de bodem, zo'n 2500 meter diep. Op een serie dieptes worden watermonsters genomen om satellieten dagelijks hun positie door geven. De stromingen in deze wer vels zijn zo sterk (twee tot vier kno pen) dat kapitein Hans Groot en de stuurlieden onmiddellijk merken wan neer we in zo'n wervel zijn terechtge komen. Vóór dit uit andere metingen blijkt weten we dus al of we al dan niet in zo'n wervel zijn beland die we vervolgens tot in detail kunnen door meten. Tropische cycloon Hudah Niet alleen in de oceaan zijn giganti sche wervels, ook in de atmosfeer kunnen ze hier voorkomen, in de vorm van tropische cyclonen. Nor- sers die gebruik maken van de '4 mgs geopende 'Boerenroute' en erwege willen pauzeren om te en of te eten, kunnen gebruik en van een fraaie picknicktafel die A gisteren in de buurt van Tien en is neergezet. Het is een ge- enk van de Hout- en Bouwbond f ter gelegenheid van het 100-ja- eestaan. Net als de andere afde- en van deze bond kreeg de elseafdeling f2.500,-te besteden een gemeenschapsvoorziening eigen keus. Secretaris Klaas tuit Den Burg trad in overleg met houder Peter Bakker, waarbij '<f besloten er een bank voor de 'renroute van te kopen. De door l-bondslid Flip de Ridder van De bers Timmerwerken geleverde ta- s niet alleen mooi maar voorat zeer lelijk. Hi/ is gemaakt van hard tro th bangkirai-hout, dat duur- Mheidsklasse één heeft. Tafel en Aen (met zitplaats voor ongeveer Personen) vormen één geheel, "i de bodem Is verankerd. Ook loeiers kunnen er goed bijkomen. een plaquette op het tafelblad I'el dat het een cadeau van de 100- e Bouw- en Houtbond is. De ge- Me heeft de plek waar de bank betegeld Mdagochtend (morgen) om 5 uur zal de bank officieel worden old en overgedragen aan de ge- Me Dat gebeurt in aanwezigheid de twee Texelse bonds- 'ourders Klaas uruif en Huib de Toneelclub Zuid-Eierland had zater dagavond veel succes met de opvoe ring van 'Het minnespel der maag den'. Zo'n 120 mensen vermaakten zich in het fraai gerenoveerde 'Bethel' kostelijk met deze 'plattelands- komedie'. Pagina 2 De Nederlands Hervormde kerk van Den Burg vormt komend weekend het decor van 'Kunst in Zee 2000', dat volgens de organisatie 'een brui sende mix van kunst en cultuur' moet worden. Burgemeester Joke Geldorp spreekt zaterdag om 13.00 uur het openingswoord, twee dames en twee rollators en Tjazzel besluiten de ma nifestatie een dag later tussen 16.00 en 17.00 uur met muziek. Pagina 2 Hoe is de gezondheidstoestand van ouderen, hoe wonen ze op dit moment en wat zou er (nog meer) moeten ge beuren om hen in staat te stellen tot op hoge leeftijd zelfstandig te blijven wonen? Dat zijn enkele van de vragen uit de enquête 'Wonen Plus', die het Platform Innovatie Ouderen dezer dagen voorlegt aan driehonderd Texelaars van tussen de 60 en 75 jaar. Pagina 5 'We doen dit samen.' Aldus onder streepte wethouder Nel Eelman na een rumoerige voorgeschiedenis de eensgezindheid rond de bouw van de nieuwe basisschool in De Cocksdorp waarvoor ze, samen met 85 leerlin gen, gisteren het startsein gaf. Pagina 5 Dirk Kuip en Harry de Graaf uit De Koog hebben de gemeenteraad gevraagd mee te werken aan een oplossing voor de hinder die beiden sedert jaren van elkaar ondervinden op een terrein aan de Pelikaanweg. Ze willen dat het pla nologisch mogelijk wordt gemaakt dat Kuip de opslagloods die hij op het ter rein heeft, aanzienlijk méér uitbreidt dan thans is toegestaan. Pagina 5 Op camping De Bremakker van de familie Koning hoeven kampeerders voor een bezoek aan toilet of douche voortaan niet ver meer te lopen. Systeembouwer Meijert Boon uit De Cocksdorp plaatste donderdag morgen zestien sanitaire gebouwtjes. Pagina 6 Overzichtskaart waarop de koers van de Pi cloon Hudah is te zien. de samenstelling en daarmee de oor sprong. van het water te bepalen. De resultaten lijken tot nu toe spectacu lair. In tegenstelling tot wat altijd werd gedacht blijkt er geen zuidwaartse stroming langs de kust te zijn. Meer naar het midden van dit zeegebied liggen er inderdaad gigantische wer vels, met een diameter van honder den kilometers, in het water. Om de positie van deze wervels over langere tijd te kunnen volgen zetten we regel matig 'drijvers' in het water, die via Een inwoner van Den Burg heeft een boete gekregen voor het deponeren van huishoudelijk afval op de meierblis van Oudeschild De politie, die de blissen dagelijks aan een in spectie onderwerpt, trot maandag tussen het huisvuil een adres-etiket aan en wist zo de dader te achterha len. Omdat het 'slechts' om huishou delijk afval ging, bleef de boete be perkt tot ƒ100,-. Voor zwaar vervullende materialen bedraagt de boete ƒ480,-. agia en de posities van de tropische cy- maal gesproken is het seizoen voor die cyclonen al voorbij, maar dit jaar schijnen hier abnormale weerscon- dities te heersen. Al vrij snel nadat we uit Kaapstad vertrokken, kwam er het bericht dat er aan de andere kant van de oceaan een tropische cycloon, Hudah, was ontstaan, de achtste al weer dit jaar. Langzaam maar ge staag stak Hudah de oceaan over, veranderde van koers en kwam, in tegenstelling tot de route die cyclo nen volgens de boeken volgen, recht op een ander mooi eiland, Mada gascar, aanzetten. Op zaterdag 1 april, nee het was echt geen grapje. Lees verder pagina 5 Tijdens een snelheidscontrole vrij dagavond op het Bolwerk bij Oude schild constateerde de politie met haar radarsysteem Laser Patrol dat vier van de ongeveer twintig geregis treerde automobilisten harder reden dan de toegestane 50 kilometer per uur. De hoogst gemeten snelheid bedroeg 82 km/u. De overtreders kunnen voor straf een acceptgiro te gemoet zien Uitzinnig van vreugde vieren de spelers van Texel'94 in 't Veld het zojuist behaalde kampioenschap. Na de klinkende 0-6-zege op VZV moesten de mannen van trainer Luc Post een kwartier geduld hebben totdat uit Den Helder het verlossende woord kwam dat behalve SRC ook concurrent Uitgeest had verlo ren, waarmee de titel in de vierde klasse A een feit was. De ontlading die op het bijkans ondraaglijke wachten volgde, was enorm Na vijf jaar keert Texel'94 weer terug in de derde klasse. Een uitgebreid wedstrijd- en sfeenerslag staat verderop in deze editie. <eo*»i Begin dit jaar vertrok het onderzoeksschip de Pelagia van het NIOZ voor een expeditie van vijf maanden rond Afrika. Round Africa 2000 omvat een tocht van 20.000 zeemijlen, waarbij ver schillende onderzoeksprojecten worden uitgevoerd. Inmiddels is de expeditie Kaap de Goede Hoop gepasseerd. Op maan dag 20 maart begon de Pelagia via de Indische Oceaan aan de terugreis. Tussen Kaapstad en de Seychellen monsterde een bonte groep van bemanningsleden en opstappers aan voor een vaartocht van bijna vier weken. Texelaars, overkanters, Zuid- Afrikanen en een gast uit Madagascar vormen een gezelschap dat op dit moment bijzondere avonturen beleeft in tropische wateren. Een reisverslag van Herman Ridderinkhof, expeditie leider 'Agulhas Sources Experiment', leg 7, Rondje Afrika 2000. Het Mozambique Kanaal, het deel van de Indische Oceaan tussen Madagascar en Mozambique, vormt het onderzoeksgebied voor deze reis. Op weg naar dit gebied was het va ren langs de zuidoostelijke kust van Afrika, tegen de beroemde Agulhas- stroom, al een bijzondere ervaring. Dit is een van de grootste oceaan stromen die bijzonder sterk kan zijn. Op advies van de Zuid-Afrikanen werd een koers uitgezet vlak onder de kust, op zo'n twee tot vijf mijl af stand. Dit om de 'volle' tegenstroom te vermijden, net zoals je bij vloed op de Texelstroom ook maar beter vlak onder de dijk kunt blijven om van Oudeschild naar 't Horntje te komen. Toch was ook vlak onder de kust de tegenstroom nog erg sterk (twee tot vijf knopen), maar de Pelagia 'ruikt de stal', zoals onze machinist Jaap Seepma zegt. en kwam waarschijn lijk mede daardoor nog redelijk snel vooruit. Na twee dagen stroom tegen verliet de Pelagia bij Durban de kust om met het onderzoek te kunnen beginnen. Oceaanstromen In het Mozambique Kanaal wordt met de Pelagia onderzoek gedaan naar de sterkte en ligging van de oceaan stromen in dit gebied. Een echte ont dekkingsreis, want in dit deel van de wereldoceaan is nog nooit zeegaand onderzoek verricht naar deze basis vragen. Toch wordt aangenomen dat stromingen in dit gebied een belang rijk onderdeel vormen van de mondi ale oceaancirculatie. In atlassen wordt gesuggereerd dat er langs het Afrikaanse continent een stroming is die vergelijkbaar is met de Agulhas- SEYCfclElLÉN

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 1