Geen planwijziging om hinder te beëindigen? Stevige basis voor nieuwe Durper basisschool Zelfstandig wonen ouderen onderzocht Buren doen beroep op gemeenteraad izikale vorming xihalte dorpsplein idt tot onbegrip' Ansichtkaarten ïjorgelman Kaan voor KNRM oi Volleybal Pelagia Sportvissen Meierblis Den Hoorn Els Postma wint Coutinho-trofee TEXELSE^COURANT Redactie: .TEXELSE j C0URANT VERVOLG VAN PAGINA 1 nthousiast geworden en door- ien naar de muziekschool voor financiële lasten zorgen. 'Elke plaats kost natuurlijk in onze subsidie is met onein- l/laar het IMV is met de enige ak voor de grotere toestroom de muziekschool. We leven in jd waarin er landelijk veel aan- is voor kunst en cultuur. En dat z'n weerslag op de animo voor ren bespelen van een instru- Wachttiiden zijn er altijd al ge en zullen er voor bepaalde in enten, zoals gitaar, keyboard en ifluit, wel blijven. Om dit zo be- mogelyk te houden, zoeken we andere activiteiten. We zijn bij- eeld gestart met toneellessen, langstelling daarvoor is groot, e manier krijgen we op andere •delen meer ruimte, ook in finan- opzicht. Een muziekschool geen ouderwets bolwerk zijn, hoort zich flexibel op te stellen.' ie bij het IMV betrokken partijen en afgesproken de problemen s een evaluatie te zullen bespre- Jponsormg is één van de moge den waarover wordt nagedacht. Koog is verbaasd gereageerd et voorstel van het college om dorpsplein tussen 02.00 en uur aan te wijzen als tweede tandplaats. B en w verwach- iat het uitgaanspubliek dat een zoekt zich daardoor beter zal •iden. Taxi's mogen op dit tijd- vanaf de zijde van de Brink de jsstraat inrijden, op het plein sagiers laten instappen en via Ifde route het dorp weer ver- 31 de kas van de Koninklijke Neder- se Reddingmaatschappij te (ken, gaat orgelman Peter Kaan chtkaarten verkopen. De kaarten den gesierd door zijn eigen beel- E, uiteraard in gezelschap van zijn il, waarmee hij in de loop der ja- al zoveel geld ophaalde voor de iingmaatschappij. Het apparaat er weer piekfijn uit, zo valt te zien Ie foto die fotograaf Simon Smit ikte. Het werd afgelopen winter nieuwe bedrading voorzien door is Boks en in frisse kleuren ge- ilderd door Hans Bakker en Edwin ildervan gemeentewerken. Kaan r op Koninginnedag mee te zien en Burg. waar hij de ansichtkaar- »oor ƒ1,25 per stuk aan de man igt. Nadat wethouder Eelman met de graafmachine van Nico Roeper het eerste gat voor de fundering van de nieuwe basisschool in De Cocksdorp heeft gegraven, maken toekomstige leerlingen het karwei af. ,Foro G„„„ nmmmwn wil men dit duidelijk maken aan ntiele gebruikers? Deze begrij- er uiteindelijk mets meer van en al dwalende op zoek naar taxi's, die op het dorpsplein toevallig staan, loopt het publiek de jsstraat uit, in de richting van de lomende taxi's uit Den Burg. ir willen we dit gedrag juist niet ijden? De voorgestelde plaats is verder verwijderd dan de be ide standplaats en is totaal niet richting van de busopstappers, larnng en verdeeldheid alom I schrijft Frits Langeveld aan de interaaü, die vanavond een neemt over de openbare orde iet name De Koog. Langeveld ast zich ook over de bepaling ontnuchteringsbedrijven tot uur wél gekoelde blikjes bier n verkopen, maar na dat tijdstip leer 'Alle exploitanten zijn be- Jhet bier uit hun assortiment te in. Waarom wordt dit aanbod aangenomen? Nu koopt met is gekoeld bier die worden mee- men en genuttigd... op straat, s volgens de Algemene Plaatse- /erordemng verboden, terwijl de e er onmogelijk op kan letten, om laten we dit toch toe, terwijl irobleem in het convenant mak- is te regelen.' agen zaterdag 8 april: ft o heren 1 -WSOV 21-3; Tevoko dames 1 - 0( 13-0, Tevoko dames 2-Wieringermeer 1 - mngermeer-Tevoko dames 2 1 -3 (betrof it te spelen gestaakte wedstrijd van afge- winter); Tevoko dames 3-WWOS 4 3-0; o junioren B-De Boemel 3-0 Geholpen door fanatiek schep pende leerlingen gaf wethouder Nel Eelman in De Cocksdorp gistermorgen het startsein voor de bouw van de nieuwe basisschool het Durperhonk. Een gebeurtenis waar veel inwoners van Texelse noordelijkste dorp naar uit hebben gekeken, want de feestelijke han deling zette symbolisch een streep onder een bewogen voorgeschie denis. 'Een buitengewoon heuglijke dag', benadrukte de wet houder. Dat de moeizame combinatie school- dorpshuis de gemoederen in en om Texels noordelijkste dorp sedert ge ruime tijd bezighoudt, ondervond de wethouder al bij haar aantreden in 1994, toen ze daarmee meteen werd geconfronteerd. 'Met welke goede bedoelingen de combinatie destijds oök is opgezet, de onderwijskundige situatie was niet meer zoals die hoorde te zijn. Ik ben hier in het ver leden op zeer kritische wijze toege sproken', doelde ze op klassen die overdag les hadden in de gemeenschapsruimte en waarvan de spullen 's avonds moesten worden verhuisd omdat de ruimte nodig was voor andere activiteiten. Vouw wanden boden een tijdelijke oplos sing, maar uiteindelijk werd gekozen voor een oplossing voor de lange ter mijn: een nieuwe school, los van de gemeenschapsvoorziening, die zal worden gerenoveerd. 'Want ook dat is een voorziening die naar behoren moet kunnen functioneren. Gelooft u mij, ik heb hier mijn hele ziel en zalig heid in gestoken. Met steun van de gemeente. Want we zetten voor deze school 1,7 miljoen gulden op z'n kant en van dat bedrag krijgen we geen cent overheidsgeld. Maar toch vin den we met z'n allen dat de school er moeten komen.' 'We doen dit met z'n allen', doelde de wethouder op de eendrachtige sa menwerking tussen de medezeggenschapsraad, de onderwijsraad, het onderwijsteam, het bouwteam, de netwerkdirectie, het dorpshuis, de Vereniging Ge meenschap Eierland, de dorps commissie en de gemeente 'Hier verrijst straks een school waarin het onderwijs in de noordkop op een goede manier gestalte kan krijgen Hiermee kunnen we de eerste zestig laar vooruit De wethouder was niet de enige die haar hele ziel en zaligheid in het plan had gelegd. Ook de afdeling bouw zaken van de gemeente heeft er veel tijd en energie aan gespendeerd Het resultaat is een mocierne school, waarbij doelmatigheid en duurzaamheid belangrijke uitgangs punten zijn geweest. Het gebouw biedt plaats aan acht groepen, die les krijgen in vier groepslokalen. Daar naast zijn er een speel- en een cen trale ruimte Aannemer Daalder zal er zoveel mogelijk duurzame materialen in verwerken. Energie wordt opge wekt met zonnecollectoren en water wordt bespaard door middel van een gri/swatercircuit. Om de energie rekening zo laag mogelijk te houden wordt de school op en top geïsoleerd. Omdat het duurzame ontwerp het budget met ƒ80.000,- overschreed zullen enkele besparingen worden doorgevoerd. Maarten Smit van bouwzaken verzekert echter dat dit op verantwoorde wijze zal gebeuren VERVOLG VAN PAGINA 1 werd het onderzoek onderbroken, om ruim baan te maken voor Hudah. Dat gebeurde zonder morren, want als je een week lang de omschrijvin gen van de wind en golfcondities in de buurt van Hudah op de weerbe richten hebt gelezen, wil je wel graag naar de kant. Besloten werd om op veilige afstand, ten noorden van Hudah, af te wachten tot de cycloon was voorbijgekomen. En inderdaad, Hudah raasde precies over de plaats waar wij besloten te vluchten. Toen hij daar was beland vond kapitein Hans Groot dat het veilig genoeg was om weer terug te varen naar het onderzoeksgebied. Op een veilige positie, een veilige koers en vertrou wend op de barometer en de wind richting (op de weerberichten kun je hier, als ze al komen, met vertrouwen) voeren we vlak achter de cycloon aan weer terug. Overigens was de wervel storm tijdens deze terugreis wel dui delijk aanwezig: zware regenval, on weer en felle windstoten. Op het moment dat ik dit schrijf is Hudah een behoorlijk eind ten zuiden van ons. Verwacht wordt dat Hudah vandaag of morgen Mozambique zal gaan teisteren. Onze opstapper uit Madagascar weet uit eigen ervaring wat deze mensen te wachten staat. In dat opzicht zitten wij in een benij denswaardige positie Wij konden Hudah lang van te voren zien aanko men, om vervolgens op tijd even ruimte te maken. Terug aan het werk Ondertussen zijn we, opgelucht om dat Hudah definitief uit ons blikveld lijkt verdwenen, weer volop bezig met het onderzoek. Als laatste grote klus worden op dit moment verankeringen op de zeebodem uitgezet met daar aan stroommeters, die het komende jaar de stroming in dit gebied gaan meten. Marcel Bakker en Leon Wuis zijn druk in de weer met het ophaspelen van kilometers kabel (de lengte van een verankering varieert tussen 1000 en 2000 m), Theo Hillebrand prepareert de stroom meters die er in komen te hangen. Karei Bakker meet de watermonsters die ondertussen binnenkomen, John Betsema bedient de lieren bij het wegzetten, Jaap Seepma houdt alles in de machinekamer onder controle ('meten is weten' is zijn motto), Hans Groot houdt, naast de barometer, al les in de gaten en ik, ik schrijf dit stuk- kie. Bij de asfaltmolen werd zondag de tweede wedstrijd om het kampioen schap van Sportvisclub Texel gevist. Zeven senioren en twee jeugdleden vingen in totaal 28 vissen, met een lengte van 638 centimeter. Winnaar werd Map van der Zwaag met 176 cm vis. De volgende wedstrijd is de (26ste) paaswedstrijd op Tweede Paasdag. Alle deelnemers (ook leden van de club) dienen zich hier apart voor op te geven. Deelname kost 20,-. exclusief aas. Aas is bij de wedstrijdleiding te verkrijgen. Uitslag: senioren: 1. Map van der Zwaag 8 vissen, 176 cm; 2. Cor Huis man 5,120; 3. Paul Verhagen 4,104 Jeugd: 1Toy Imhoff 2, 58; 2. Dennis Witte 2. 39. Het ontwerp van de nieuw te bouwen basisschool Durperhonk, gemaakt door de afdeling Bouwzaken van de gemeente. Het team van de Pelagia, staand vlnr Herman Ridderinkhof (expeditieleider), Hans Groot (kapitein), Jaap Seepma (machinist), John Betsema (matroos). Zittend vlnr. Theo Hillebrand (analist), Leon Wuis (technicus), Marcel Bakker (technicus) en Karei Bakker (analist). Dirk Kuip en Harry de Graaf uit De Koog hebben de gemeenteraad gevraagd mee te werken aan een oplossing voor de hinder die bei den sedert jaren van elkaar onder vinden op een terrein aan de Pelikaanweg. Ze willen dat het pla nologisch mogelijk wordt gemaakt dat Kuip de opslagloods die hij op het terrein heeft, aanzienlijk méér uitbreidt dan thans is toegestaan. Daardoor wordt het financieel mo gelijk om naar de loods een andere toegangsweg te leggen en de deu ren te verplaatsen. Als het aan b en w ligt, is dit plan tot mislukken gedoem. De raad heeft het advies gehad er niet op in te gaan. Het probleem is dat de familie De Graaf en de gasten van hun zomer huisje en hun groepsverblijf hinder hebben van het verkeers- en ander lawaai dat uitgaat van de vlakbij staande loods, die door Kuip deels wordt verhuurd. Kuip op zijn beurt ondervindt last van de auto's die naar de gebouwen van De Graaf komen en die soms de toegangsweg blok keren. Daardoor dreigt voortdurend ruzie. Beide buren hebben daarom een oplossing bedacht. Kuip maakt "".niKaarr die orgelman Peter Kaan gaat verkopen voor de KNRM een nieuwe, eigen toegangsweg naar zijn loods op grotere afstarfd van het perceel van De Graaf en verplaatst de toegangsdeuren naar de andere kant van het gebouw. De Graaf koopt van Kuip de oude toegangsweg, waar door hier alleen nog 'eigen' verkeer en volk kan komen en de zaak zoda nig kan worden afgerasterd dat de buren elkaar met langer in de wielen rijden. Voor Kuip is deze oplossing alleen aanvaardbaar als het voor hem kostenneutraal verloopt. Tegenover de kosten van de aanleg van de nieuwe toegangsweg en het verplaat sen van de ingangen, moeten daarom naast het bedrag dat hij vangt bij de verkoop van de weg, voldoende extra verhuurinkomsten staan. Dat lukt alleen als de schuur met 250 m2 wordt vergroot, zo heeft hij berekend. Daar wringt de schoen, want op dit moment mag de loods met niet meer dan 100 m2 worden vergroot. Tweede poging De nu door de twee Kogers bepleite oplossing is niet nieuw. Al ten tijde van de vaststelling van het huidige bestemmingsplan buitengebied wil den zij op deze wijze het hinder- probleem oplossen. Zij vonden toen b en w aan hun zijde en in beginsel ook de gemeenteraad. De raad vond echter dat een uitbreiding met 250 m2 te ver ging en maakte er 100 m2 van. Dat was voor Kuip niet genoeg, waardoor de kwestie bleef slepen. Toen de twee buren enkele maanden geleden probeerden de impasse te doorbreken door b en w te vragen alsnog mee te werken aan méér uit breiding van de loods, kregen zij nul op het rekest. Het college zag geen reden om een van het raadsbesluit afwykend advies uit te brengen, mede omdat uitbreiding van met- agrarische bebouwing in het buiten gebied een gevoelige zaak is. Als de verzoekers toch een grotere loods wilden, dan moesten zij dat maar vra gen aan de gemeenteraad Dat is dus nu gebeurd. In de gezamenlijke ver gadering van de raadscommissies voor Bestuur/Organisatie en Ruimte/ Wonen/Economie op maandag 17 april komt het punt aan de orde. Historie Harry de Graaf heeft er in het mede door zijn buurman ondertekende ver zoek op gewezen dat de gemeente een goede reden heeft om in dit ge val een welwillende houding in te nemen Die is te vinden in de langdu rige voorgeschiedenis, die begon rond 1986. Bloembollenkweker Willem van der Werf beëindigde toen zijn bedrijf aan de Pelikaanweg en verkocht de bedrijfsgebouwen aan de familie De Graaf, die tien jaar eer der al zijn boerderij/woning had ver worven. De omringende landerijen werden eigendom van de firma Tesselaar uit Heerhugowaard. Het agrarisch b-blok lag vanaf dat mo ment verkeerd: voor een derde op grond van De Graaf en voor de rest op de grond die door Tesselaar was verworven. De Graaf besefte direct het gevaar: iemand zou een agrarisch gebouw vlak naast zijn huis kunnen neerzetten, hoewel daar op dat mo ment nog geen sprake van was. Hij deed in de loop der jaren tal van schriftelijke en mondelinge pogingen om het bouwblok naar een andere plaats op het terrein van Tesselaar verplaatst te krijgen. Ook Tesselaar wilde dat, omdat de plek ook voor hem ongelukkig en onpraktisch was; hij wilde dichter bij de Pelikaanweg zitten. Het gemeentebestuur vond de zaak Zaterdag rijdt vanaf 14.00 uur een trekker door Den Hoorn en langs 't Horntje voor het ophalen van brand baar materiaal voor de meierblis. Alle inwoners worden opgeroepen hun steentje bij te dragen in de vorm van snoeihout of andere brandbaar ma teriaal. De dorpscommissie wijst er ten overvloede nogmaals op dat (chemisch) afval en vervuilende ma terialen met op de meierblis thuis horen. echter met urgent Er was geen bouwplan aan de orde en de ver plaatsing van het agrarisch b-blok zou daarom pas worden 'meegeno men' bij de vaststelling van het nieuwe plan buitengebied Dat plan werd echter aanzienlijk vertraagd en intussen gebeurde waarvoor was gevreesd: Tesselaar wilde bouwen en móest dat doen in het bestaande b- blok. Een moderne damwanden- loods verrees dus vlak naast de rus tieke stolp van De Graaf, die doordoor aanzienlijk in waarde daalde. Nog voordat de bouw in 1993 was voltooid, verkocht Tesselaar deze 'agrarische' loods aan Kuip, die er een opslag- en werkplaats van maakte De hinder die dat gaf over trof de al sombere verwachtingen. Zelfs begonnen huurders van het zomerhuisje van De Graaf een klachtenprocedure bij de VW omdat zij in het als 'zeer rustig' aangeprezen huisje werden geplaagd door motor lawaai. 'Nalatig' De Graaf verwijt de gemeente nala tigheid Hij vindt dat het bouwblok best verplaatst had kunnen worden toen daar bij herhaling om werd ge vraagd, maar ook dat de gemeente - toen er tenslotte een bouwaanvraag lag - het leed alsnog had kunnen keren door de aanvrager naar een Alle veertig leden van de Texelse golf club hadden zich ingeschreven voor de eerste 18 holes-wedstrijd van het seizoen om de Coutinho-trofee. De fraaie wisselbeker werd zondag met 35 stablefordpunten gewonnen door Els Postma. Postma eindigde net voor haar con currenten Rick van Hattem, Martine Zandee en Peter van de Wind, die niet verder kwamen dan 34 punten. Zij won daarmee tevens de maand- beker 1 (voor golfers met een handi cap van 0 tot 26,4). De maandbeker 2 (handicap 26,5-45) ging naar Hans Bakker, die met 37 punten eindigde voor Hanny Vlastra (37 punten) en Manty Wijsman (36). De longest drive was bij de dames voor Fleur van Duyl en bij de heren voor Menno Schuijl. Wegens de straffe tegenwind sloeg geen van de deelnemers een 'neary', waarbij de bal met één slag op de green moet komen. andere plaats te verwijzen, temeer daar er toen nog geen rechtsgeldig bestemmingsplan was. 'Verwijzende naar de historie die aangeeft dat er op zijn minst een inspannings verplichting is, hoop ik dat u in deze een welwillende houding zult inne men', schrijft De Graaf in zijn verzoek aan de gemeenteraad Wat b en w betreft zal dat dus niet gebeuren Van die kant wordt erop gewezen dat een uitbreiding met 100 m2 voor een opslagplaats al aan de hoge kant is. Naar aanleiding van het door Kuip berekende exploitatie voordeel dat een grotere schuur op levert merken ze op dat hierdoor een zóveel grotere oppervlakte met wordt gerechtvaardigd, suggererend dat Kuip voor het uit de wereld helpen van het probleem wat over moet heb ben. 'Ook hij is is tenslotte gebaat bij een oplossing.' Dwangsom De stukken dié de raadscommissie in verband met deze kwestie onder ogen krijgt, maken ook melding van een ander probleem in dezelfde om geving dat de spanningen flink heeft doen oplopen. Toen ambtenaren in november j.l. de situatie ter plaatse beoordeelden, bleek dat Kuip aan de bosrand achter de omstreden loods een opslagplaats van 60 m2 had ge maakt, zonder bouwvergunning. Omdat legalisering met mogelijk was. moest Kuip het bouwsel verwijderen onder dreiging van een dwangsom. Na vergeefse pogingen om respijt te krijgen sloopte hij een deel van het gebouw omdat hij zeker meent te weten dat het restant niet veel meer is dan een schutting en een stukje dak, waarvoor geen vergunning no dig is. Het college denkt daar blijk baar anders over want de dwangsom is toch opgelegd, waardoor Kuip in middels voor enkele duizenden gul dens bij de gemeente in het krijt staat Hoe is de gezondheidstoestand van ouderen, hoe wonen ze op dit moment en wat zou er (nog meer) moeten gebeuren om hen in staat te stellen tot op hoge leeftijd zelf standig te blijven wonen? Dat zijn enkele van de vragen uit de en quête 'Wonen Plus', die het Plat form Innovatie Ouderen (PIO) de zer dagen voorlegt aan driehonderd Texelaars van tussen de 60 en 75 jaar. Het onderzoek wordt uitgevoerd op verzoek van de provincie, die ook als geldschieter optreedt. Doel is om in zicht te krijgen in de wensen van re latief jonge ouderen, van wie de over heid graag ziet dat ze zo lang mogelijk thuis blijven wonen, maar die daartoe ook echt de kans moe ten krijgen 'Dit onderzoek is ook in andere gemeenten in Noord-Holland gehouden. In Schagen bleek dat nogal wat ouderen zich eenzaam en alleen voelen. Wij zijn benieuwd of dat hier ook het geval is. Ik kan me moeilijk voorstellen dat iemand in een dorpje als Oosterend of Den Hoorn zou vereenzamen, maar die vraag zal wel beantwoord worden', vertelt Henk Snijders, woordvoerder van het PIO, dat een samenwerkingsverband is tussen de Stichting Welzijn Oude ren Texel, Stichting Wonen Texel, Stichting Zorgcentrum Texel. Thuis zorg Kop van Noord-Holland, ANBO en de gemeente. De enquête is verspreid onder drie honderd senioren, die willekeurig zijn geselecteerd. Om zoveel mogelijk respons te krijgen, worden de formu lieren persoonlijk opgehaald door vnj- willigers. die de deelnemers zonodig helpen bij het invullen en die vcor al lemaal een tasje in petto hebben met kleine geschenken en met folders over gezondheid, gezondheidszorg, welzijn en activiteiten op Texel. De Clasina Emilie Gollardsstichting stelde ƒ3000,- beschikbaar om de cadeautjes te betalen. De enquêtes worden momenteel op gehaald, waarna het PIO de antwoor den in kaart brengt en een advies voor de provincie opstelt. Het onder zoek moet in september zijn afge rond. C'I' ^m^tkjarlt bit f*1. Kantoor Warmoesstraat 45 Telefoon 36 26 20 (24 uur per dag. TCVCI CC Z- DINSDAG 11 APRIL 2000

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 5