reel meer informatie p nieuwe VW-site •5 Cjroen ^7 wartsJexelsin het Provincie wil af van aandelen vliegveld Strafverlichting voor vechtersbaas Villa Skillepaadje roept vragen op )ok CD-rom als digitale Texelgids Q 1 mantje Schoenen bv Onder de pomp Kruispunten rorden veiliger ïroen licht voor Martin Tromp 'Woorden over import- Texelaars waren ondermaats' Texel fietseiland Geen 6 maar 5,3 miljoen overnachtingen TEXELSE^COURANT mantje sport ri;: iXIiLSE ^COUIjtAXT Harry Julius m Schoolvoetbal Gedeputeerde geeft startsein voor havenwerken Restauratie toren start in 2001 TEXELSE^COURANT BEZORGER m/v RICHT 15 SEPTEMBER 1887- NR. 11473 EXELSE VRIJDAG 14 APRIL 2000 COURANT irtenties/abonnementen/bezorging: jaan 6 MC Den Burg jon 0222 - 36 26 00 1x0222 - 31 41 11 chijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van Langeveld de Rooy bv. Postbus 111790 AA Den Burg Redactie: Warmoesstraat 45. Den Burg telefoon 0222 - 36 26 20. fax 0222 - 32 30 00 e-mail: tcnieuws^tref.nl Buiten werktijd: Bart Bosch, tel 32 28 23 of 06-22 14 02 76 Losse nummers 1,70, abonnementsprijs 60,40 per half jaar I komt binnen enkele maanden met een nieuwe site bt internet. Deze 'digitale Texelgids' wordt aanzienlijk er dan de oude en geeft veel meer informatie, die bo- kien overzichtelijker wordt aangeboden. Onderdeel van lte is een accommodatiewijzer waarmee de gast op een toudige manier een vakantieonderkomen op Texel kan beken en boeken. Naast deze site is er straks ook een •rom die dezelfde informatie bevat, maar bovendien egende beelden van Texel laat zien. Ondernemers zul- hun bedrijf met bewegende beelden op deze CD kun- Ipresenteren. worden toegevoegd aan de statische tekstuele informatie en foto's. Dros: 'Zo kunnen we de aanstaande gast nog beter Informeren over de mooie, lêuke, actieve, gezellige en span nende kanten van het eiland'. De CD-rom zal naast de informatie die ook op de internetsite is te vinden zo'n 20 minuten film bevatten. De opnamen - met commentaar - heb ben betrekking op natuurgebieden, dorpen, musea en overige attracties. lidige VW-site www.texel.net al duizenden bezoekers. Zo'n ot 200 personen per dag ge en die site om de WV wat te ïn. Bij een deel daarvan gaat m een reservering, maar er ook veel vragen bij die be ing hebben op de toeristische ïlijkheden van Texel in het al- sen. Getracht is deze alge- vragen in de nieuwe site zo mogelijk te beantwoorden, wordt dus zeer omvangrijk. over Texel is erin te vinden: ïpeningstijden van musea tot opsomming van restaurants, irsiemogelijkheden en de itregeling van Teso. ens directeur Veronica Bos en iotiechef Jacco Dros van de heeft de productie van de ie site veel voeten in aarde, il omdat het maken van een lige accommodatiewijzer een ikkeld proces is. Daarom is niet precies te zeggen wan- potentiële Texelgangers de iphun scherm kunnen krijgen. :al in elk geval ruimschoots de herfst zijn, misschien wel t begin van de zomer. Oaf is nog 's goeie Ttoelpromotie. V/at? Wonen aan 't Skillepaadje. Ze zijn gemaakt door John Smit van Videolux, die ondernemers de moge lijkheid biedt een reclamefilmpje van hun bedrijf te laten maken dat ook op de CD kan worden gezet. De CD-rom staat voor het najaar op het programma. Deze komt tegemoet aan de snel groeiende vraag naar brochures in interactieve vorm. Men sen vinden het prettig en makkelijk om via hun computer vergelijkende De CD-rom zal op verzoek worden informatie te vernemen over alle meegestuurd met de gids 'Wadden- denkbare producten, waaronder dus eiland Texel' die de Stichting WV ook vakanties. Dat naast de info via Texelpromotie uitgeeft in opdracht internet ook een CD-rom in omloop van de Texelse Vereniging van wordt gebracht heeft te maken met Logiesverstrekkers (TVL). de levende beelden. Voor het door geven daarvan is internet nog te traag, maar met een CD gaat het prima. Hier kunnen dus echte filmpjes 'avat yt imeenteraad heeft dinsdag be- in van 175.000,- en ƒ400.000,- ierveerd om de kruispunten Iderweg-Georgiëweg en Aken- t-Kogerweg veiliger te kunnen in. De raad ging vrijwel unaniem >rd met de plannen van het col- Alleen de WD was minder en- iiast over het voorstel om de mg Akenbuurt-Kogerweg aan te ;en, met als argument dat de we situatie alleen maar minder ;tig wordt. De partijen krijgen bin- tort nog een keer de kans om uit te spreken over de details in e plannen. elier Martin Tromp krijgt van het ige verdere medewerking bij de iouw van een huis in de Wever- it tot drie wooneenheden voor leren en een winkel. De emmingswijziging is geen pro- ondanks de negatieve reac- die het plan onlangs kreeg van fse leden van de raads- imissie voor Ruimte, Wonen en I nomie ■drie eenheden worden bij de Wingcontingentering aangemerkt «n huis, omdat ze gezamenlijk te ruiken voorzieningen hebben, ronder de keuken. Als hun voorman elke kritiek af doet met de woorden 'dat het altijd import-Texelaars zijn die dwarsliggendan mogen de vis sers zich wel eens zorgen gaan maken. Raadslid Arthur Ooster- baan (GroenUnks) maakte zich dinsdag in de gemeenteraad flink boos op Ben Daalder, die vorige week in de vergadering van belangenvereniging DETV nogal drastische termen had gebruikt om zich af te zetten tegen de opvatting van NlOZ-onderzoeker Han Lindeboom dat de visserij grote schade aanricht op zee. Oosterbaan had zich even afge vraagd of hij als import-Texelaar wel de juiste persoon was om Daalder van repliek te dienen, maar hij was gerustgesteld toen bleek dat 'de voltallige fractie, in clusief alle autochtonenhet met hém eens waren en niet met de Texelse visserijvoorman. Ooster baan kreeg met zijn opmerking de lachers op zijn hand, want 'de voltallige fractie' bestaat buiten hem slechts uit Peter Bakker en Jaap Vlaming, wier Texelse wor tels onomstreden zijn. Oosterbaan noemde de woorden van Daalder 'ondermaatsmaar ging toch graag akkoord met het verzoek van het college om de op 3 juni te houden Nationale Visserijdag Den Helder-Texel in geval van een tekort met f8000, - te steunen. 'Ik hoop dat deze dag bijdraagt tot een beter begrip tus sen de vissenj en de rest van de wereld. De provincie, momenteel voor vijf procent eigenaar van Vliegveld Texel, wil haar aandelen verkopen. Reden is dat nu het rijk toezicht houdende taken op de luchtvaart - zoals het verlenen van vergunnin gen - naar lagere overheden cen traliseert, de provincie als mede eigenaar in een moeilijk parket kan komen. De provincie houdt het aandeel Teso met een nominale waarde van 25,- aan als curiosum. De opbrengsten wegen volgens GS niet op tegen de kosten en in spanningen die gepaard gaan met de verkoop. De verkoop van de aandelen door de provincie kwam voor luchthaven directeur Ed de Bruijn met onver wacht. 'Het rijk, dat voor vi|ftig pro cent eigenaar is van het vliegveld, heeft enkele jaren geleden al aange geven van haar aandelen af te willen, omdat het niet langer in het beleid past om dergelijke deelnemingen voort te zetten. We werken nu aan een businessplan, waarin onder an dere staat hoe de aandelen- overdracht zou kunnen verlopen.' Gedeputeerde Staten vinden dat hun eigendom in het vliegveld geen direct belang dient. Naast de eventuele strijdigheid van belangen, hikt de pro vincie aan tegen de investeringen die moeten worden gedaan. De drainage is na 25 jaar aan vervanging toe, het vliegveld moet worden geëgaliseerd en" opnieuw ingezaaid. Gezien de beperkingen cp het gebied van ge luidshinder en het aantal vlieg bewegingen, verwachten GS met dat de exploitatie nog zal groeien. Wie de aandelen zal overnemen staat nog niet vast, maar het ligt voor de hand dat de gemeente, momenteel voor een kwart eigenaar van het vliegveld, dit zal doen. Of de ge meente dat wil en tegen welke prijs ze de aandelen zou willen kopen, is Zo 'n pas ingezaaid perceel graan is een buitenkansje voor hongerige vo gels. die in korte tijd kans zien het zaaizaad in grote hoeveelheden uit de grond te peuteren. Boeren weten het maar al te best en halen alles uit de kast om de gevleugelde veelvraten van hun land te weren. Gespannen draad, glimmende borden, wappe rende stukken plastic, neprootvogets, knalapparaten en vogelverschrikkers. De eigenaar van dit perceel in de Prins Hendrikpolder gaf op geheel eigen wijze inhoud aan de slogan 'Texel fietseiland'. (Foto Gwt> Timmerman) nog met bekend. Maar ervanngen elders in het land hebben volgens De Bruijn geleerd dat het rijk de ge meente het vel niet over de neus haalt. Hoe is het toch mogelijk dat een promotiemedewerker van de WV op éen van de mooiste plekjes van Texel, in een beschermd gebied, een ver gunning krijgt om zo'n villa te mogen bouwen? Die vraag bereikte de re dactie, naar aanleiding van de bouw van de opvallende nieuwe woning aan 't Skillepaadje, waarin Mariëlle en Jacco Dros binnenkort hun intrek nemen. De vergunning blijkt te zijn aangevraagd door Kees Dros, de vader van VW-medewerker Jacco, die een aannemersbedrijf heeft. De mogelijkheid voor een bedrijfswoning ontstond in het nieuwe bestem mingsplan buitengebied. 'De bedrijfsbestemming laat een woning toe', bevestigt een medewerker van de gemeente. 'De vergunning voldoet aan alle voorwaarden en het ontwerp is goedgekeurd door de Welstands commissie.' Maar moet in een bedrijfswoning niet iemand wonen die ook in het aannemersbedrijf werkzaam is? 'Dat klopt en daar zullen we ook op toe zien.' Maar Jacco Dros werkt toch bij de WV. Hoe zit dat dan? Jacco Dros: 'Dat klopt, maar Mariëlle wordt ven noot in het bedrijf van mijn vader.' Dros sr: We hebben die mogelijkheid doorgesproken met de gemeente en die is ermee akkoord gegaan.' Dan is er nog de ontsluiting van het erf. Hiervoor is een deel van de tuin- wal aan het Skillepaadje geslecht Dros: 'De gemeente heeft het hele plan goedgekeurd, inclusief de ont sluiting. Er staat een grote stempel op de kaart. Want als we ons erf met op hadden gekund, hadden we daar echt dat huis met gebouwd. De door braak ligt precies op de plek waarop deze volgens de tekening staat aan gegeven. We hebben een huisnum mer en een postcode. We zijn natuur lijk wel ontzettende mazzelaars. Want het is toch geweldig om op zo'n plek te mogen wonen.' De nieuwe bedrijfswoning aan 't Skillepaadje. (Foto Gemrd Timmerman I 'Ik wil de strijdbijl begraven. De zaak moet zo snel mogelijk verge ten worden. Het heeft allemaal veel te lang geduurd.' Dat zei een 21- jarige man uit Oudeschild voor het gerechtshof in Amsterdam, waar dinsdag zijn zaak in hoger beroep diende. De verdachte had in 1997 tijdens Ouwe Sunderklaas op de Groeneplaats in Den Burg gevoch ten met een kennis. Er was eerst gescholden, toen ge duwd en uiteindelijk waren er over en weer een paar klappen uitgedeeld. De schade: de 21-jarige man had een blauw oog. zijn tegenstander een ge broken neus. Tot stomme verbazing van de man had het slachtoffer aan gifte gedaan bij de politie van mis handeling. 'Het was gewoon een klein vechtpartijtje. Ik vind dat je dat onderling moet oplossen, zonder de politie erbij te halen. Nu is het een enorm opgeblazen verhaal gewor den. Ineens gaat het om mishande ling.' De beide heren moesten voor de politierechter verschijnen en in no vember 1998 kreeg het slachtoffer een boete van 500 gulden en de man uit Oudeschild een boete van 1500 gulden, waarvan 750 gulden voor waardelijk met een proeftijd van twee jaar. De 21-jarige vond dat met eer- In het rapport Monitor Texelbezoek 1999, dat in opdracht van de WV is gemaakt door bureau EIM, is bij de berekening van het aantal toeris tische overnachtingen in 1999 een fout gemaakt. De uitspraak die WV- directeur Veronica Bos tijdens de promotieavond in De Krim deed, dat de zes miljoen haar wel erg hoog leek, bleek te kloppen. In werkelijk heid waren het er 5.3 miljoen. Gasten die in de enquête aangaven voor sport, werk, familie, vrienden of ken nissen naar het eiland te zijn geko men, worden niet als toeristen ge zien, maar waren wel in de berekeningen meegerekend. Wat dus nu is gecorrigeerd. De 5,3 overnach tingen zijn er nog altijd aanzienlijk meer dan de 3,94 miljoen die de ge meente heeft geregistreerd voor de toeristenbelasting lijk. 'Toevallig omdat ik geen dokters verklaring heb - ik loop nu eenmaal niet zo gauw naar de dokter - en toe vallig omdat hij een aantal gfetuigen op het plein had staan, krijg ik de schuld. Terwijl hij was begonnen.' Vooral de voorwaardelijke straf met een proeftijd van twee jaar zat de man erg dwars. Voor het hof vertelde hij dat het slachtoffer hem voortdurend probeert uit te dagen vanwege de op gelegde proeftijd. 'H>j weet goed dat ik een proeftijd heb. Hij hoopt dat ik in de fout ga en nog meer moet be talen. Dat gedoe moet afgelopen zijn.' De man zou de 21 -jarige al eens gespuugd hebben en ook diens vriendin lastig hebben gevallen. Procureur-generaal mr N. Schaar hoorde het relaas aan en paste zijn eis aan. Hij schrapte de proeftijd en eiste 'slechts' 750 gulden boete. Het hof deed, in tegenstelling van wat ge bruikelijk is, direct uitspraak, zodat de man met opnieuw de lange reis naar Amsterdam hoefde te maken. Het vonnis luidde: 750 gulden boete, te betalen in drie termijnen, en dan zand erover. (Advertentie) t Jrrr/i ia hrt bart. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: iN-nrmooit 0Orj„ciiMpC°lX NEE- sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6. Harry moest een weekje op de hond passen. In zijn column doet hij ver slag. Een ontboezeming over voede ren, uitlaten, verlatingsangst, seks. macht en onbaatzuchtige liefde. Pagina 5 Kou, regen en hagel Het school- voetbaltoernooi dat woensdag werd gehouden was er een voor ferme jon gens en stoere meiden. En die waren er in overvloed. Kampioen werden bij de jongens De Fontein en bij de meis jes De Jozefschool. Pagina 7 Gedeputeerde Bob Verburg (CDA) komt opnieuw naar Texel. Opdon derdag 8 juni zal hij het officiële startsein geven voor de veelbe sproken reconstructie van de ha ven van Oudeschild. Verburg, die in het dagelijks bestuur van de provincie over economische zaken gaat, heeft een rol gespeeld bij de voorbereiding van de plannen, met name wat betreft de fmancienng. De bedoeling is dat hij in de loop van de middag een nog te bedenken openingsritueel zal opvoeren. Vervol gens gaat hij naar het raadhuis om met het college te praten over andere kwesties. De toren van het Zeemanskerkje in Oudeschild wordt volgend jaar geres taureerd. B en w hebben voor het opknappen in de beleidsbegroting voor 2001 een bedrag van 3,5 ton opgenomen. Dat is nodig omdat voor de restauratie niet uit het budget van de Rijksdienst voor Monumentenzorg kan worden geput. De restauratie kosten voor het kerkje in Den Hoorn, die vooraf waren geraamd op ƒ400.000,-, zijn door enkele tegen vallers twee ton hoger uitgevallen Om het gat te dichten zal het college de raad tijdens de behandeling van de beleidsbegroting 2001-2004 vra gen ƒ50.000.- extra beschikbaar te stellen. (Advertentie) WIJZIGING 0PHAALR0UTES HUISVUIL zie pag.: 8 (Advertentie) Cj'thê ^wt JoWi i» brJ bart. Wij zijn op zoek naar een die voor ons de krant wil bezorgen op de route: Westerweg en omgeving. Hier wonen ongeveer 50 abonnees. Het bezorgen is het eenvou digst voor iemand die in deze omgeving woont en vergt per fiets 1 uur tijd. De kranten moeten dinsdag en vrijdag even na 15.00 uur in onze drukkerij aan de Spin baan worden afgehaald. Geïnteresseerden kunnen voor nadere inlichtingen te recht bij de balie van de Texelse Courant aan de Spin baan. Uiige venj/Drukkcnj Langeveld en deRooy Spinbaan 6 Telefoon 0222 362 600 Fax 0222-314 111

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 1