Jitbreiding van militair efengebied opgeschort Fotovermelding in VW-qids te kostbaar iad van State stelt minderheid klagers istemmingsplan buitengebied in gelijk Het sigarenevangelie volgens Hajenius Julius .TEXELSE COURANT' Dn Oflfde naam, maar jieuw gezicht in utomatiek PP bedrijvig heid Slagerij Maas vernieuwd Overkoepeling Familie Reij stopt met garage SV De Koog Langs de weg te n, 3te< deling bestuursrechtspraak van de Raad van State de uitbreiding van het militaire oefengebied op de se zuidpunt voorlopig opgeschort. De Raad vernie- het provinciebesluit waarmee de verruiming van het in op en rond de Hors werd goedgekeurd. De uitbrei- van de gronden die krachtens het bestemmingsplan ingebied voor de legeroefeningen mogen worden ge had moeten worden getoetst aan de Europese Vo- en Habitatrichtlijnen. Dit is één van de weinige verras- punten in de uitspraak van de Raad van State over Ie kwesties die particulieren en belangengroepen had- aangekaart naar aanleiding van de provinciale goed- ng van het bestemmingsplan buitengebied. voorgoed van de baan is, valt moei lijk te zeggen. Mogelijk zien de ge meente en de provincie kans een nieuwe afweging te maken waarbij wél naar de richtlijnen wordt gekeken maar de uitbreiding desondanks ac ceptabel is, omdat de militaire oefe ningen met zodanig verstorend wer ken dat het leefmilieu van de vogels in gevaar komt. Aan deze inhoude lijke beoordeling is de RvS met toe gekomen. Juristen van de gemeente, de provincie en de Wadden vereniging studeren nog op de gevol gen van het ingewikkelde en lijvige vonnis. VRIJDAG 14 APRIL 2000 de uitbreiding van het militaire jebied waren onder anderen de envereniging, de Werkgroep ichapszorg Texel en de Vogel roep Texel in het geweer geko- Het gaat om oefeningen in het ijk deel van de Mokbaai en op >rs, gebieden die gedeeltelijk mgewezen als beschermings- voor trek- en broedvogels. De rbeschermers voerden aan dat efmilieu van de vogels - waar de zeldzame dwergstern - je oefeningen zou worden ver- De Vogel- en Habitatricht- verbieden zulke verstoringen in «wezen gebieden. De Raad van (RvS) bepaalde dat deze Euro- nchtlijnen 'directe werking' heb ben, dat wil zeggen dat burgers er een rechtstreeks beroep op kunnen doen, ook al heeft de nationale over heid de richtlijnen nog met omgezet in nationale wetgeving. Daarom had de provincie de op deze richtlijnen gebaseerde argumenten van de bezwaarmakers moeten meewegen. Nu dat met is gebeurd, is er sprake van een onzorgvuldig voorbereid en onvoldoende gemotiveerd besluit, aldus 's lands hoogste administra tieve rechter. De gevolgen van het provinciebesluit kunnen volgens de RvS niet in stand blijven omdat de uitbreiding van het militaire oefen- gebied in het bestemmingsplan niet rechtsgeldig is. Of dit betekent dat de uitbreiding *ii ier ging menig Texelaar op lag voor een zakje frites naar (je Patat in De Koog. Die tijd wat betreft eigenaar Anton Ier Vis weer terugkeren. De van de exploitant van Auto- ik PP in De Koog verandert het gezicht wel. Van der Vis momenteel medevennoot in ijerie Het Vogelhuis, heeft de •kbar aan de kop van de istraatin De Koog overgeno- van z'n oom Anton van der Vandaag wordt de zaak geo- ler Vis zet de zaak voort waarin ader, Paul(tje Patat) van de Vis, Je scepter zwaaide. Een kleine J jaar geleden stak Van der Vis straat over om verder te gaan t toen nog hotel Het Vogelhuis i, en dat eigendom was van zijn Anton, die op zijn beurt de zaak ging runnen. Sinds 1997 is zoon Anton, net als zijn vader Deder Catherina, vennoot in het if dat nu Oranjerie Het Vogelhuis Het woord manager vindt Anton Texel wat overdreven. 'Zet maar regelaar ben. Ik doe de admi- itie, verzorg de menukaarten, s de advertenties, maar spring rel eens bij achter de bar of sta s bediening. En ik doe het ineelsbeleid, want we werken in het hoofdseizoen toch met zestien mensen. Het draait hier aal zo goed en iedereen heeft il vertrouwen in élkaar dat ik er iets bij kan doen.' Die gelegen- leed zich voor toen de zaak van om Anton te koop kwam. 'Ik had joed verhaal, waarmee hij ak- iging.' erhaal houdt in dat Lars Reijnen, die al enkele jaren als kok werkzaam is in Het Vogelhuis, samen met vrien din Esther het bedrijf gaat runnen. 'Van kok in een kwaliteitsrestaurant naar een snackbar is inderdaad een hele overstap, maar de extra verant woordelijkheden beschouw ik als een flinke vooruitgang. Een kans die ik niet kon laten liggen', aldus Reijnen. De huidige formule, verkoop van snacks en ijs, wi|zigt voorlopig met, maar op termijn verwacht Van der Vis, die de zaak geheel voor eigen reke ning en risico exploiteert, wel de no dige aanpassingen. 'We worden geen ontnuchtenngsbedrijf, maar sluiten gewoon om twaalf uur, al zullen we tijdens het hoogseizoen wel een paar uurtjes langer openblijven. Verder is het de bedoeling dat we komende winter tijdens de weekenden open zijn. Vroeger gingen de Texelaars op zondag ook om een patatje naar De Koog en die tijd moet weer terugke ren.' Tijdens drukke uurtjes zal Van der Vis ook zelf wel eens een ijsje tappen of een patatje frituren. De meeste verzoeken die de twintig appellanten bij de RvS hebben inge diend, zijn met gehonoreerd. Welis waar zijn alle ontvankelijke beroepen ook gegrond verklaard, maar in de meeste gevallen levert dit weinig op voor de bezwaarmakers. De 'gegrondverklaring' stoelt namelijk op een procedurefout van de provincie, die voor de Raad van State aanlei ding was om het besluit waarmee het bestemmingsplan buitengebied in 1997 werd goedgekeurd, te vernieti gen. Het besluit was slechts door twee gedeputeerden genomen, ter wijl het voltallige college van Gede puteerde Staten (GS) zich over het bestemmingsplan had moeten bui gen. Maar ondanks de vernietiging liet de RvS de rechtsgevolgen van het goedkeuringsbesluit voor de meeste individuele klagers in stand, zodat zij er niets mee opschieten. Op zich is dit logisch: de Raad van State gaat ervan uit dat GS gewoon opnieuw hetzelfde besluit zullen nemen, deze keer wel formeel als voltallig college. Drainage De verzoeken die wel werden geho noreerd betreffen hoofdzakelijk op zichzelf staande gevallen die voor de direct betrokkenen ingrijpende gevol gen hebben, maar nauwelijks van in vloed zijn op het gemeentelijke beleid zoals dat in het bestemmingsplan is neergelegd. Een uitzondering betreft de algemene regeling die is opgeno men voor het draineren van agrari sche grond. De gemeente wilde de drainage met toestemming van de provincie koppelen aan een vergunningenstelsel om zo de verdroging van kwetsbare gebieden te voorkomen, maar de RvS vernie tigde deze regeling. Volgens de RvS is'bij de totstandkoming daarvan in strijd met de Wet op de Ruimtelijke Ordening gehandeld. De regeling was onder anderen aangevochten door de WLTO en de firma Dumker van Nieuweschild. Dienstwoningen Aan het jarenlange getouwtrek om legalisering van de woning van de familie Dros bij haar fruitteeltbedrijf aan de Hallerweg, is ook na de uit spraak van de Raad van State geen einde gekomen. De RvS vernietigde de weigering van gemeente en pro vincie om de woning toe te staan, maar of Jaap Dros daarmee het pleit definitief in zijn voordeel heeft be slecht, is niet zeker. De RvS beoordeelde eerst het ge meentelijke beleid voor de bouw van een dienstwoning op een agrarisch perceel. Er moet sprake zijn van een volwaardig bedrijf waarvoor de nood zaak van toezicht is aangetoond. Daarbij wordt onder meer gekeken naar het hoofdberoep van de aanvra ger en de omvang van het bedrijf, dat in principe 190 of meer zogenaamde 'standaardbedrijfseenheden' (sbe's) moet tellen. De RvS vindt dit beleid 'met onredelijk'. In het geval van Dros is onvoldoende ingegaan op het feit dat hij zijn hoofd beroep van biologieleraar wil verrui len voor dat van fruitkweker en op de groei van zijn bedrijf. Dat telde toen de gemeenteraad over de kwestie besloot weliswaar slechts 101 sbe's, maar later stelden deskundige adviseurs dit op ruim 173. De adviseurs oordeelden dat de kweke rij door de combinatie van fruitteelt en directe verkoop aan consumenten levensvatbaar is. De gemeente moet van de RvS opnieuw een besluit né men en daarbij deze feiten mee wegen. In tegenstelling tot Dros kregen bollenkweker Arie Lap uit Den Hoorn en de familie Boogaard van Zeven huizen bij de Raad van State nul op het rekest. Lap wilde dat de schuur op zijn perceel op Klif de status van dienstwoning kreeg, maar volgens de RvS kan hij vanuit zijn huidige woning ELLtO" Joop Groen (rechts) was één van de gasten die met volle teugen genoot van een goede sigaar en al het andere dat moeder natuur de mensheid schenkt. moBurBouM Een sigarenroker is, althans op het moment van roken, een rustig, weg dromend en vooral tevreden mens. Een sigarenroker inhaleert niet. Hij wil zich omwikkelen met aroma, laat de rook speels en langzaam uit de mond ontsnappen, en laat met de rook zijn gedachten gaan. Vanzelfsprekend moet de sigaar van uitstekende kwa liteit zijn, met een uitgebalanceerd b/nnengoecfmélange. een goed omblad dat de tabakssnippers bij el kaar houdt, en een smaakbepalend dekblad dat bij voorkeur is gemaakt van de onderste, beschaduwde bla deren van de tabaksplant. Oftewel: een sigaar van Hajenius. Met dit sigarenevangelie presenteerde het gerenommeerde Amsterdamse sigarenhuis zich deze week in restau rant Het Vierspan, waar vertegen woordigers van de Texelse horeca en andere belangstellenden - waaron der beeldend kunstenaar-schnjver Jan Wolkers - een cursus 'sigarologie' kre gen. Na een lezing met diapresentatie door Hajemus-medewerker Jurriaan Hommes was het tijd om de brand in de sigaar te steken Dat mag met een gasaansteker, maar een cederhoutje geeft het ritueel extra cachet. De si gaar wordt boven de vlam voorzich tig rondgedraaid en daarna door de lucht bewogen tot het uiteinde in zijn geheel gloeit Dan is het moment daar voor de eerste, rustige trekjes. Wie zijn sigaar als een sigaret aansteekt (flink zuigend) verstoort het aroma doordat de tabak over een dnetal centimeters verkoolt. 'Niet te hard trekken, de si gaar moet net niet uitgaan', waar schuwt Hommes. 'Laat er maar een lekker lange askegel aankomen. Die verkoelt en geeft een typisch smaakje Binnen de kortste keren staat Het Vierspan blauw van de rook. Gastheren Eric Pekel en Aris van Zeijlen serveren tussen de bednjven door overheerlijke kleine gerechten (amuses) en drankjes als malt whisky en armagnac, waarna de vlam in de volgende bolknak wordt gestoken. Vijf sigaren van verschillende lengte en dikte worden aan een test onderwor pen en beoordeeld op kleur, model, afwerking en natuurlijk smaak. In ont spannen sfeer wordt rustig geconver seerd en gelachen. De sigaren com bineren wonderwel met het eten en het gedistilleerd en pas in de vroege ochtend verlaten de fijnproevers te vreden het pand. Wellicht dat zij in de toekomst na een copieus diner in één van de betere Texelse restaurants met een Hajenius volledig aan hun trekken komen. al voldoende toezicht op zijn bedrijf uitoefenen Een bouwblok op Lap's grond aan de Rommelpot is volgens de RvS terecht geweigerd omdat dit stuit op landschappelijke bezwaren in verband met de 'visuele relatie' van het perceel met het aangrenzende duingebied. Een tweede dienstwoning bij het be drijf van de familie Boogaard acht de RvS overbodig. De familie voerde aan dat het bij de bestaande woning om een 'gewone' burgerwoning gaat en niet om een bedrijfswoning. Voor de RvS doet dat onderscheid in dit ge val echjer niet ter zake. omdat er een grote functionele samenhang tussen de woning en de twee stallen bestaat. De aanvraag betreft dus wel degelijk een tweede dienstwoning en die is gezien de bedrijfsomvang volgens de RvS met noodzakelijk. De slagerij van Rob en Meta Maas in Oosterend heeft in anderhalve week tijd een metamorfose ondergaan. De inrichting van de winkel aan de Peperstraat is volledig gemoderni seerd. De toonbank is vernieuwd en heeft een knik gekregen, zodat er meer ruimte is om de vleeswaren uit te stallen. Ook de werkruimte ach terin de zaak is aangepast, zodat de slagers beter uit de voeten kunnen. Het assortiment is uitgebreid met onder andere kant-en-klare maaltij den en maaltijdcomponenten Ver- De komende en de gaande man. Anton van der Vis deed Automatiek PP over aan z'n neef Anton van der Vis. (Foto Gerard Timmorman) De plannen om in de VW-gids 'Waddeneiland Texel' de vermel ding van de accommodaties veel uitgebreider te maken, gaan niet door. Het bestuur van de Texelse Vereniging van Logiesverstrekkers (TVL) is tot de conclusie gekomen dat het financieel onhaalbaar is. De VW-gids blijft daarom bestaan in zijn huidige vorm, dus met eenvou dige regelvermelding van elke ac commodatie. In de najaarsvergadering van de TVL was aangekondigd dat zou worden overgestapt naar een accommo datievermelding die lijkt op die van de 'Vakantiereisgids', dus met uitge breide beschrijving plus foto van elk ob|ect. Dat blijkt dus geen haalbare kaart te zijn. Het TVL-bestuur vreesde dat niet alle leden zullen meedoen aan dit systeem omdat een vermel ding ongeveer ƒ150,- zou kosten, wat drie keer zoveel is als het tarief voor vermelding in de huidige be knopte vorm. Bovendien zou de gids door deze uitgebreide vermelding zoveel groter en zwaarder worden, dat de portokosten uit de hand zou den lopen. Bijkomend argument om de zaak met door te zetten was dat uit onderzoek is gebleken dat de mensen de gids in de huidige vorm gunstig waarderen. Logiesverstrekkers die hun accom modatie toch met extra tekst en fo to's aan hun toekomstige klanten willen tonen, kunnen gebruik maken van internet, ledereen met een regel vermelding in de gids 'Waddeneiland Texel' wordt automatisch in de VW- site opgenomen - zie het artikel el ders in deze krant - net zoals nu al het g.eval is. Daarnaast zullen de logiesverstrekkers die in de Vakantiereisgids van de WV zijn ver meld en die dus meedoen aan de reserveringsdienst van de WV, ook een eigen pagina op internet krijgen met daarop een foto van de accom modatie, prijsvermelding en een korte tekst. De bedoeling is ondernemers die nie. in de Vakantiereisgids zijn opgeno men de mogelijkheid te bieden op deze wijze te adverteren. Wat dat kost moet nog worden uitgezocht. Voor campings en groeps- accommodaties zal een aparte aan bieding worden gemaakt. De overkoepeling van de Texelse vrouwenorganisaties vergadert maandag om 13.30 uur in het zaaltje bij de Doopsgezinde kerk in de. nieuwd is ook de bedrijfskleding, waarin naast crème het Oosterender groen is verwerkt. Het ontwerp voor de winkelinrichting is gemaakt door toonbankleverancier Smeva. Verder werd er meegewerkt door Piet Koger (tegels), VEM (elektra) en Peter Jan Geus (loodgieterswerk) Het sloop werk deed Rob Maas zelf. 'Dat viel niet mee. Ik dacht het slopen van een mubrtje in een mum van tijd te klaren, maar ik heb er vier dagen op staan te hakken.' Niettemin kon de slagerij gisteren worden heropend. Garage Reij aan de Bernhardlaan houdt op te bestaan De huidige ei genaars Theo en Margriet Reij heb ben besloten de zaak binnen afzien bare tijd te verkopen. Voornaamste reden is dat hun zoon Jan te kennen heeft gegeven het bedrijf niet te wil len overnemen. Reij is subdealer van de merken Mazda, Ford en Hyundai en steunpunt van BMW. Voor deze subdealerschappen zullen in overleg met de dealers goede vervangers worden gezocht, die de vereiste ser vice en garantie kunnen verlenen en die het onderhoud naar behoren kun nen doen. Het bedrijf van Reij is sinds 1979 gevestigd aan de Bernhardlaan. Daarvoor stond de garage aan de Waalderstraat. Het is niet uitgesloten dat het bedrijf als garage wordt voort gezet, maar zeker is dat met. SV De Koog speelt zondag de eerste wedstrijd van de nacompetitie uit te gen Purmerland. De winnaar van deze partij speelt op 30 apnl tegen Zuidermeer, de verliezer treedt vol gende week al (thuis) aan tegen deze club. dat het bazinnetje een week logeren ging, moest ik op het idje passen want ik ben het :-baasje. Dat was best k, maar ik ben nogal op mijn Md gesteld en zo'n hondje is handenbinder. Het bazinnetje een lijstje achtergelaten 'sfop stond waar ik allemaal in moest denken. Dat was nogal Menig kind moet het doen el minder, 's Morgens en 'onds eten geven, niet langer (neen paar uur alleen laten, mstens eens per dag een stuk et hem wandelen, om de andere '9 Hink borstelen en regelmatig "aanbrengen in zijn ontstoken keroor. En dan moest ik nog een ter met hem naar de dierenarts n Ie laten controleren of het met ontstoken oor de goede kant >9aat. ™hleem is dat het hondje nogal een vrijbuiter is. Hij doet heel veel dingen ongevraagd, maar wat je hem wel vraagt doet hij liever niet. Als je hem roept komt hij. Of hij komt niet, dat is altijd weer span nend. We hebben hem dus nog niet helemaal onder appèl, al gaat het steeds beter. Dat twee keer per dag uitlaten moet dus aan de riem, anders is de kans groot dat hij er van tussen gaat en pas een half uur later op eigen gelegen heid weer naar huis komt, bemodderd en achter adem. Want dan heeft hondje de geur opge snoven van een vrouwtjeshond of tewel een teef. Die moet tot elke prijs worden opgespoord in de hoop op een kortstondige verbin tenis, wat bij honden heel letterlijk moet worden opgevat. Zelf is hondje dus een mannetje, oftewel een reu en dat was voor ons wel wennen. Wij hebben de afgelopen 34 jaar al vier honden versleten, maar dat waren alle maal teven. Die waren twee keer per jaar loops, wat veel oplettend heid vereiste ter vermijding van een ongewenste honden vermenigvuldiging, maar na een paar weken kwam daar tenminste een eind aan. Reuen zijn altijd loops, net als sommige menselijke mannetjes. Die denken (en doen) altijd (aan) van dattum en daar komt nooit een eind aan. Hij heet officieel Julius Caesar (je mag ook Juul tegen hem zeggen) maar bazinnetje had hem beter Clinton kunnen noemen. Hoewel, Caesar kon er ook wat van, net als veel andere Groten der Aarde. Machten seks gaan vaak samen samen. Wat dat betreft is er in de tweeduizend jaar tussen Cleopatra en Monica niets veran derd. Weten jullie dat dit ook geldt voor sommige Groten op Texel? Daar zal ik het in een volgend stukje over hebben. Het uitlaten van reuen vraagt véél tijd. Teven zakken al na een paar minuten door hun achterpoten en plassen zich helemaal leeg, zodat je gauw weer met het beest naar binnen kunt. Maar reuen verdelen hun plas over minstens tien bo men en al die bomen worden te voren eerst langdurig besnuffeld alvorens te worden besproeid. Voor Julius is het heerlijk dat we bij de Dennen wonen, bomen ge noeg. Ik schrijf steeds hondje. Dat is grappig bedoeld want het beest waarover ik de tijdelijke voogdij had, is een nogal groot uitgevallen Berner Sennen-hond. Een kalf van een kilo of vijftig. De veren van mijn gale bolide kraken als hij in stapt. Het bazinnetje ontmoette hem in een overkants asiel en het was wederzijds liefde op het eer ste gezicht. Ook ik kon direct goed met hem overweg, al moest ik wel wennen aan zijn soms woeste gedrag. Als hij tegen je opspringt, blijf je niet op de been. Dat bespringen gebeurt nogal eens, want Julius is zeer op mij gesteld en beschouwt mij als zijn kameraad. Reuen onder mekaar, die samenzweren tegen het bazin netje. Hoewel hij vrij mag rondlopen op een erf van meer dan een halve bunder, is Julius net als ik zeer geïnteresseerd in de rest van Texel. Ik neem hem daarom vaak mee ip de bolide. Hij moet dan achterin zitten, maar wil perse néast me. Dat is gevaarlijk want hij vraagt steeds aandacht door een van zijn kolossale voorpoten op je rechterarm te leggen of tus sen de pedalen te steken. Als dat onverwacht gebeurt verlies je de macht over het stuur. Een paar weken geleden reed ik bijna het Eierlandse kanaal in. Voor hemzelf zit er ook risico aan, want een zittende hond is nogal topzwaar, zodat hij bij krachtig remmen voorover kukelt en met zijn neus tegen dashboard of ruit klapt. Toen dat een keer was ge beurd, heb ik hem de gordel om gedaan, zodat hij geen kant meer opkon. Een heel leuk gezicht. In zittenden van passerende auto's wijzen elkaar erop en schateren van het lachen. Een foto ervan heb ik opgestuurd naar Veilig Ver keer Nederland. 'Autogordels vast en zeker' Julius is buitengewoon zachtaar dig. maar wel waaks. Een deurbel hebben wij niet meer nodig want want hij reageert luid blaffend op voor ons onhoorbaar geluid van elke vreemde die onze afgelegen hoeve nadert. Ook de blik in zijn ogen verraadt alles behalve agres sie. Hij kan zo ongelofelijk stom verbaasd kijken, knort zielsgeluk kig als je hem aait of krabt en heeft nog nooit gebeten of lelijk gegromd. Schade heeft hij nog nauwelijks aangericht. Hij heeft al leen de afstandsbediening van de tv opgevreten zodat ik nu te voet naar het toestel moet om het het aan- en uit te zetten. Ook graaft hij af en toe een kuil in het gazon, waar je dan 's avonds je nek over breekt, maar voor de rest geen probleem. Een erg makkelijk dier dus, maar met weinig karakter. Wat dat betreft vormt Julius het grootst mogelijke contrast met zijn voorganger Kai. Dat was een ex treem dominante Kaukasische herdershond, die de baas was over ons in plaats van wij over hem Levensgevaarlijk in de meest letterlijke zin. Dat hij moest wor den afgemaakt was overigens niet wegens dat gevaar maar omdat hij aanvallen van epilepsie kreeg. Met steeds kortere tussenpozen, totdat dierenarts Piet van der Wer ken opdracht kreeg tot euthana sie. Een tragedie, waar ik nog om kan janken, hoewel je opgelucht en blij zou moeten zijn als je je verstand gebruikt. Kai ligt begra ven onder een rode meidoorn die volgende maand voor de tweede keer bloeit. Julius lijdt aan verlatingsangst. Hij is verdrietig als je weggaat en zit bij de poort het eerste halfuur als een kind te huilen. Kom je terug, dan springt hij van blijdschap over je heen. Tijdens die oppasweek wilde Julius daarom ook 's nachts dicht bij me blijven. Toen ik hem wilde opsluiten in een apart kamertje. begon hij te jammeren zodat ik hem de slaapkamer maar binnen liet, waar hij zich uitstrekte op het matje naast het bed. Rond drie uur 's nachts werd ik zwetend wakker uit een afschu welijke droom en voelde pijn en druk op de borst. Een hartaanval, dacht ik panisch. Maar het kwam van Julius. Die was bij me in bed gestapt en met zijn volle vijftig kilo bovenop me gaan liggen, z'n grote kop naast me op het kus sen. Als dat geen liefde is... Ik heb hem toch maar tactisch verwijderd en hem vlak bij het bed aan een tafelpoot vastgelegd. He lemaal weg en toch dichtbij. Ik heb nog een tijdje naar hem zitten kijken, terwijl hij ronkend lag te pitten. Geen vrediger tafereeltje dan een volgevreten en uit gerende slapende hond, het top punt van dierlijk welzijn. Een hondenleven is zo slecht nog niet, als je een lieve, begrijpende en opofferingsgezinde baas hebt ten minste. In mijn volgende leven ben ik hond. Harry,

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 5