ans op windmolens de polders is nihil 9 Leerlingen Fontein /erkeersdeskundigen JG •TEXELSE COURANT" D Akkoord over plannen AH Net genoeg steun voor horecaproef in Schaduwraad Vergadering ANBO Basketbal- programma Brief over hinder vliegveld komt aan als dolksteek 'Pietelepote en de klokkenmaker' Mooie serie van Janny Mets bij bedrijvenbowlen Rommelmarkt Piet Zoon trapt af Kerkdienst op Lichtboei Groenmarkt in Oosterend Gemeente koopt particuliere grond Den Burg-West Auto graveren Daan Welboren bundelt Horszeis Training judoka's Paasmarkt Supervlaaienin De Koffiepot Bedrijvig/ietó VRIJDAG 14 APRIL 2000 ns dat er in de Texelse pol- oit windturbines worden ge- J, is voorgoed verkeken. De van State ging akkoord met igering door de provincie van indmolenvoorziening die de ente in het bestemmingsplan gebied wilde opnemen. Bo- lien werd deze week door de icie een nieuw wind- iebeleid geformuleerd dat ïxelse polders definitief uit- Is locatie voor turbines. mlange strijd voor windmolens i de gemeente en de agrariërs n Theo Boersen en Simon Vla- enerzijds, en de provincie -Holland anderzijds, is door de /an State in het voordeel van de cie beslist De agrariërs wilden grens van de polders Het Noor- in Eijerland op twee locaties ïolens plaatsen, en kregen de van de gemeente. De llmgsregeling in het bestem- plan buitengebied voor is in de buurt van de Genteweg Slufterweg, werd echter door vincie naar de prullenbak ver- i. De 'horizonvervuiling' van het Texelse landschap Woog vol de provincie niet op tegen de ie hoeveelheid schone energie it beperkte aantal turbines zou =ren. De Raad van State kan zich vinden in dit betoog en verwierp daarmee het beroep van de agrariërs, die wél vonden dat de molens in het landschap konden worden ingepast. Het nieuwe windenergiebeleid dat maandag door de provincie werd vastgesteld, laat voor de Texelse pol ders geen mogeli|kheden open voor de plaatsing van windmolens. De provincie heeft bepaald dat nieuwe turbines in principe alleen in zoge naamde 'voorkeursgebieden' mogen worden neergezet Open gebieden als polders vallen daar alleen onder indien zij 'geen bijzondere en waar devolle kenmerken' hebben. Het is duidelijk dat de provincie het Texelse polderlandschap daar met toe rekent. 'De polder Eijerland is het meest open en grootschalige landschap van Texel maar is qua grootschaligheid niet te vergelijken met grote polders op het vaste land in de Kop van Noord-Holland', stelden Gedepu teerde Staten in 1997. Zeker een opstelling van meerdere molens in lijn zou het Texelse landschap te veel schaden. Aangezien de provincie deze week besloot dat aan de plaat sing van solitaire turbines geen me dewerking wordt verleend, is het uit gesloten dat er in welke Texelse polder dan ook ooit nog windmolens zullen verrijzen. Voor Texel resteren alleen locaties bij de beide havens en op de industrieterreinen. t Heijn heeft het groene licht egen om z'n plannen uit te en. Zo er nog twijfels waren rieden van de gemeenteraad, werden die dinsdag tijdens de üdering weggenomen door de edeling van het college dat de buren akkoord waren met jorstellen. bestond nog voor het lot van de >ners van de huizen in de Wilhel- laan naast het winkelpand. In lerder plan was het namelijk de elmg om vrachtwagens van le iders naast de winkel het terrein laten rijden en via het parkeer- jn van Aldi er vanaf, waardoor de igen te maken zouden krijgen ferkeer aan de voorzijde én de irzijden en op een soort eiland enkomen te liggen. Dat plan is ode baan. Tussen AH en het itge/eggg huis - dat overigens jaat en enkele meters verderop ordt herbouwd - komt een hek, door vrachtwagens niet de cir- mnen maken. De PvdA was er onde van Hans Roeper nog niet iaal gerust op dat de rust van mers is gegarandeerd, maar hun fiat deed hem besluiten het ook maar te steunen, dering was er ook voor de toe- ;bo n9 van Albert Heijn om de w flocatie ten zuidwesten van van Es krijgt van wethouder Peter Bakker de oorkonde die hoort bij de titel 'Ge- telijke verkeersdeskundige klasse 1 Foto Gerard Timmerman) irlmgen uit groep acht van ba- schooi De Fontein mogen zich ortaan gemeentelijk verkeers- skundige klasse 1 noemen. Wet- uder Bakker (Verkeer) verleende de titel en de bijbehorende oor- nde uit dank voor een dik pak- t werkstukken waarin de jeugd rschillende gevaarlijke ver- erssituaties onder de loep nam. st betrof situaties in hun woon- hgeving of die ze tegenkomen 'derweg naar school. Zoals ïtra van Es, die de wethouder tent maakte op de onoverzichte- *6 kruising Zwaanstraat-War- oesstraat. 'Als ik over de War- oesstraat de kruising nader, kan niet zien of er iemand uit de aanstraat komt.' Ze had de op- ss|ng zelf al bedacht: spiegels, sthouder Bakker zegde toe dat et zullen komen. Klasgenoot °st van Heerwaarden rijdt steekt gelijks de Waalderweg over. waar die kruist met de Georgiëweg. 'Er gaan veel fietsers langs, maar het is een onveilige kruising.' Hij pleitte voor waarschuwingsborden en vlucht heuvels. Bakker had goed nieuws voor hem: 'Die kruising gaan we binnenkort aanpakken.' Andere situaties die werden aan gekaart betroffen loszittende stoeptegels, slechte bermen, etc. De kinderen hadden zich in het verkeer verdiept naar aanleiding van het schooladoptieplan Doe Efie Normaal, waarbij politieagen ten in groep zeven en groep acht tijdelijk de plaats van de school meester innemen. Onderdeel daarvan is voorlichting over het verkeer. De enthousiaste en kun dige wijze waarop dit door de leer lingen was aangepakt, was reden voor wethouders Bakker en Eelman de jeugd uit te nodigen op het raadhuis. CDA GL PvdA WD partijen W voor tegen Slechts een krappe meerderheid in de Schaduwraad steunt het voorstel om horecabedrijven bij wijze van proef in de winter tot 4.00 uur open te laten zijn: 57,3% tegen 42,7%. Een opmerkelijke uitkomst, zo lijkt het, aangezien de fracties in de gemeen teraad unaniem voor stemden. Schijn bedriegt echter, zoals wel vaker in de politiek. Want ook in de 'echte' raad was lang met iedereen even enthou siast over de plannen en waren er zowel raadsleden die de openings tijden gedurende het hele jaar wilden verruimen tot 4.00 uur als leden die alles liever bij oude lieten Pas na een oproep van de burgemeester om eensgezindheid te tonen, was ieder een plotseling vóór. De boodschap van de burgemeester bereikte - logischerwijs - niet meer de leden van de Schaduwraad, die hun stem voor aanvang van de ver gadering moesten uitbrengen en bij wie partijpolitiek sowieso een geringe rol lijkt te spelen. De 'schaduwleden' van Texels Belang en de PvdA stem den unaniem voor, terwijl bij GroenLinks van elke drie leden er - verhoudingsgewijs - twee met het college meestemden. Bij de WD was een kleine meerderheid tegen het experiment, terwijl het voorstel het bij het CDA lang met haalde. Bij de schaduwleden van D66, in de ge meenteraad door slechts één man vertegenwoordigd, was men zoals wel vaker verdeeld. huize Sonnevanck niet te benutten, waardoor het beeldbepalende karak ter van het pand en de omgeving nog enigszins in takt blijft. Arthur Ooster- baan (GroenLinks) deed een oproep om de rododendrons in de tuin zo veel mogelijk te sparen, wat Maria van der Spek verheugd deed opmer ken dat het een initiatief van de WD betrof en dat ze blij was dat ze me destanders had gevonden. Texels Belang pleitte er nogmaals voor Sonnevanck op de gemeentelijke monumentenlijst te plaatsen, waarop burgemeester Geldorp beloofde het voorstel in één van de komende commissievergaderingen op de agenda te plaatsen. De afdeling Texel van de ouderen bond ANBO houdt woensdag jaar vergadering in De Buureton. De ver gadering begint om 14.00 uur en op de agenda staan onder meer het jaar verslag en de bestuursverkiezing. Na de pauze vertoont F. Veldwisch dia's van het eiland. Het jeugdteam van basketbalclub De Mareis speelt zaterdag in de Sport- laan in Den Helder vanaf 15.00 uur tegen Wiringherlant 2. Zondag speelt het jeugdteam in Den Helder tegen Hans Verkerk 3, aanvang eveneens 15.00 uur. tegen (42,7%) ÊÈ@fÊm voor (57,3%) 'Ik ervaar dit als een dolksteek in de rug.' Aldus doelt luchthavendirecteur Ed de Bruijn op een brief van de Texelse afdeling van de Stichting Geluidshinder aan de vaste Kamer commissie voor Verkeer en Water staat. Namens deze stichting dringt mevrouw C. Vermazen aan op sluiting van het vliegveld. 'Nu wil het vliegveld ULV's (Ultra Lichte Vliegtuigen) en VLA'S (Very Light Aircraft) introduce ren om de exploitatie sluitend te krij gen. Dat betekent nog meer overlast, meer herrie, meer aantasting van je privacy. Wij zijn dus duidelijk tegen. Als het vliegveld niet rendabel is, moet je je conclusies trekken en slui ten.' 'Ik ben het niet altijd eens met de ar gumenten van milieubewegingen, maar we hebben wel een goede ver standhouding. Maar met deze groep valt niet te praten', laat De Bruijn weten. 'Als ik dit soort dingen onder ogen krijg, dan voel ik me een soort In het kinderprogramma 'Pietelepote' is zaterdagmiddag het horloge van de hoofdpersoon stuk. Samen met de kinderen uit de eerste twee groe pen van de Jozefschool gaat Pietelepote naar klokkenmaker Leydekkers die hem alles vertelt over tijd, de zon en klokken. Pietelepote is elke zaterdag van 17.00 tot 18.00 uur te horen via Ra dio Texel, FM 106.1of via de -kabel. Met nog twee wedstrijden te spelen blijft het spannend in de bowlingleague voor bedrijven. Dins dag nam het team van Primera Mets het op tegen Switzer Texel Kites, waar Marijn Beumkes en Chamel Ahmed er alles aan deden om bij te blijven. Het was echter Janny Mets die dankzij een game van 200 en een serie van 665 pinval samen met teammaat Peter Huisman vier winst punten pakte. Bij het team van Hotel Tatenhove liet Jan Plaatsman met vier mooie games een serie van 747 pin val noteren. Samen met zus Corine behaalde hij vier punten tegen Wind kracht 12. Bij dit team stond Erwin Roedema goed te gooien. Bij de jeugd beleefde Jeffrie Witte van De Deurdouwers een goeie avond. Zijn hoogste game telde 175 pins, zijn beste serie 472 pinval. Samen met Leon Zijm behaalde hij de volle winst op de dames van NJHC Panorama. Uitslagen Primera Mets-Switzer Texel Kites 4-1; Vliegveldrest Texel-Op de Steenplaats 5-0; Swirl's IJssalon-Arch.Bur. Honingh 3-2; App verh. Land en Zeezicht-Verh. H Bruming 3-2; Hotel Tatenhove-Windkracht 12 4-1; TCA Oosterend-Kraanverh Kager 4-1 Jeugd. De Strijkers-Loodgietersbedr. Keijzer2- 2; De Deurdouwers-NJHC Panorama 4-0, Eet huis de Tijd-Hotel de Branding 1 -3; We Like To Move It-De Kegelvreters 2-2. milieucrimineel. Het aantal vlieg bewegingen is met dertig procent afgenomen, routes zijn aangepast en het aantal klachten is een stuk om laag Een ander argument, dat het vliegveld merendeels draait op vrijwil ligers, is absolute onzin. Net als de bewering dat de 300.000 bezoekers die we jaarlijks trekken toch wel naar Texel komen. Het vliegveld is toch een onderdeel van het toeristisch product. Sorry voor het woord, maar ik vind het ronduit achterbaks om de leden van de Tweede Kamer op deze manier op het verkeerde been te zet ten.' De Bruijn aarzelt nog of hij een brief met tegenargumenten naar de Ka mercommissie zal sturen. 'Misschien laten we als kleine luchtvaartbranche onze mening te weinig in Den Haag horen. Maar ik verlaag me niet tot dit soort acties.' De rommeltjesmarkt in Den Hoorn, die in de agenda van de vorige krant per abuis stond aangekondigd voor vrijdag (vandaag), wordt gewoon op zaterdag gehouden. Ook voor de rest verandert er niets. De markt begint om 9.00 uur op het erf van Axel Lap aan de Witteweg; de opbrengst komt ten goede aan het restauratiefonds van de Hervormde kerk. Gemeentesecretaris Piet Zoon neemt zaterdag om 13.00 uur de aftrap in het Greensidetoernooi voor F-pupil- len, dat wordt gespeeld op het veld van SV De Koog. Zijn voorbeeld wordt gevolgd door voetballertjes van Feyenoord, Volendam, Barend- recht, Aalsmeer en de Texelse clubs. De gezamenlijke kerkdienst die zon dag vanaf 10.00 uur wordt gehouden in de Gereformeerde ker van Den Burg, wordt rechtstreeks uitgezon den via De Lichtboei. Radio Texel zendt op dat moment de gezamen lijke dienst uit die in de Gerefor meerde kerk van Ooosterend wordt gehouden, 's Avonds worden geen kerkdiensten uitgezonden. Op Koninginnedag wordt bij de muziekms aan de Oranjestraat in Oosterend een groenmarkt gehou den. De opbrengst van de verkochte plantjes, struikjes en stekkies is be doeld voor de Stichting Gemeen schapscentrum Oosterend. Ook par ticulieren kunnen hun groene waren op de markt te koop aanbieden. Als de opbrengst wordt afgedragen aan de stichting, is het gebruik van de kraam gratis; worden de waren ten eigen bate verkocht, dan kost het huren van een kraam ƒ40,-. Voor in lichting of kraamhuur kan contact worden opgenomen met Sieb Eldering, tel. 318480 of Rob Arensman, tel. 318811. De plannen voor de uitbreiding van Den Burg-West zijn in een beslis send stadium gekomen nu de ge meente met Jos Bakker uit De Koog tot overeenstemming is ge komen over de aankoop van een stuk grond van bijna 1 hectare op de hoek Gasthuisstraat-Pontweg. Het betreft het laatste perceel in dit gebied dat nog in particuliere han den was. De gemeente betaalt de eigenaar ƒ25,- per vierkante meter, wat een totaal van 236.875,- ex clusief overdrachtsbelasting bete kent. Het college noemt de aankoop van de grond 'van groot belang', aange zien er nu echt ernst kan worden ge maakt met de plannen voor Den Burg-West, zonder dat rekening moet worden gehouden met de wensen van particuliere eigenaars. De ge meente had al geruime tijd meer dan gemiddelde belangstelling voor het perceel van Bakker, maar de onder handelingen duurden langer dan ge hoopt. Uiteindelijk kwamen beide partijen vlak voor het weekend tot een akkoord. Afgesproken is nu dat Bakker eigenaar blijft van een klem deel van de grond, waarop hij maxi maal vijf woningen mag laten bou wen De raadsfracties, die tijdens de raadsvergadering van dinsdag op de hoogte werden gebracht, reageerden enthousiast en deden direct allerlei suggesties voor de 'invulling' van het gebied. Jan Koolhof (CDA) zag mo gelijkheden om er de centrale post voor brandweer, ambulance en poli tie te bouwen, terwijl Dick Drijver (Texels Belang) opriep de plannen van Bakker goed in de gaten te hou den. 'Wij willen diversiteit in Den Burg-West. De huizen van Bakker mogen niet tot eenvormigheid lei den.' Het daarin gespecialiseerde bedrijf Automark komt zaterdag naar het ei land voor het graveren van kentekens in autoruiten Dit wordt algemeen gezien als een goede voorzorg tegen autodiefstal, waarvan de laatste tijd vooral oudere auto's slachtoffer zijn, omdat deze doorgaans met voorzien zijn van een alarminstallatie. Auto mark is tussen 10.00 en 17.00 uur te vinden op het parkeerterrein naast garage Grismgt aan de Bernhardlaan. Voor 25,- wordt het kenteken in alle ruiten gegraveerd en tevens worden beide voorportieren voorzien van een waarschuwingssticker. Voor vijf gul den extra worden de gravures voor zien van een reflectielaag, zodat zij ook 's avonds en bij nat weer goed zichtbaar blijven. De winterslaap op Texel is voorbij- Dat denkt u natuurlijk wanneer u als Paastoerist ons mooie eiland be zoekt. Met uw komst is het seizoen wel begonnen, maar wij hebben de afgelopen winter beslist niet zitten dutten, integendeel. U heeft er abso luut geen voorstelling van wat wij al lemaal hebben gedaan in die donkere maanden. Aldus begon de Horszei van 7 april 1995. toen nog met zoveel lezers van de Texelse Courant wisten dat Daan Welboren al een jaar of vijf elke vrijdag linksonder op de voorpagina van de Texelse Courant zijn licht liet schijnen over de lokale actualiteit. In bijna tien jaar tijd produceerde hij een kleine vijfhon derd Horszeis, merendeels puntige stukjes, voorzien van woordspelin gen en kwinkslagen. Net zoals de schrijver een opinie had op de ge beurtenissen, hadden de lezers een mening over de Horszels. Om de leemte te vullen die ontstond toen Welboren op 31 december zijn laat ste kopij had ingeleverd bij de redac tie, maar vooral om definitief een punt achter Horszei te zetten, las hij samen met echtgenote Carry de stukjes nog eens terug, met als doel de vijftig beste uit te kiezen en te bundelen. Kennelijk verschilden hun smaken met veel. want onafhankelijk van el kaar bleken ze in 34 gevallen dezelfde Horszeis te hebben gekozen. Over de resterende zestien werden ze het snel eens. De verhaaltjes werden, voor zien van de door Antoon Goes ge maakte bijbehorende tekening en conform de stijl in de Texelse Cou rant, gebundeld in een fraai boek werkje, dat in een oplage van duizend stuks werd gemaakt bij Drukkerij Drechtwerk in Dordrecht. Het bundel tje is vanaf morgen voor een tientje te koop bij Nauta Boek. (Foto Gerard Timmerman) De leden van de judoafdeling van budoveremgmg Shima houden zater dag tussen 14.00 en 16.00 uur een wedstnjdtraining, waarbij de jeugd er varing opdoet voor de wedstrijden die komen gaan. Locatie is de nieuwe aanbouw van sporthal Ons Genoe gen. Toeschouwers zijn welkom. In het Eie/landsche Huis in De Cocksdorp wordt tweede Paasdag een hobbymarkt gehouden. Tussen 11.00 en 17.00 uur tonen verschil lende hobbyisten hun kunnen. Te vens worden zelfgemaakte artikelen verkocht. De toegang tot de markt is ƒ1,-. Jan en Reina Lusthof hebben standaard tussen de vijftien en twintig soorten vlaaien in hun vitrines liggen. (Foto Joop Rommets) Van schnitzel naar supervlaai. Uit de behoefte aan een nieuwe uitda ging en openingstijden die iets meer ruimte bieden voor een 'ei gen' leven hebben Jan en Reina Lusthof van De Koffiepot het over een andere boeg gegooid. Waar de gasten van de lunchroom in de Binnenburg tot voor kort aanscho ven voor een eenvoudige maaltijd, kunnen ze er nu een keuze maken uit achtenveertig soorten echt- Limburgse vlaaien. Om mee te ne men of om onder het genot van een kopje koffie of een drankje te nut tigen in de coffeecorner. 'Een uitdaging, om zoiets aparts te beginnen. Iets wat er op Texel nog niet was.' Bruisend van enthou siasme heeft het echtpaar Lusthof en dochter Bernadme vorige week de deuren geopend van hun geheel ver nieuwde petit restaurant/lunchroom, waarvan ze al veertien jaar de uitbaters zijn. De metamorfose was compleet. De keuken is eruit, even als de bar, terwijl de grote houten ta fels door meubelmaker Johan Tromp zijn gebruikt om er veel kleinere exemplaren van te maken, die even goed groot genoeg zijn voor de nieuwe specialiteiten van het huis, dat in frisse en vrolijke kleuren is ge schilderd. Dé specialiteit van het huis zijn na tuurlijk de vlaaien, die worden gele verd door een leverancier die 'Supervlaai' heet. 'De vlaaien worden 's nachts in Limburg gebakken. Dan worden ze gekoeld per vrachtwagen naar de vestiging van Hordifood in Den Helder gebracht. Met de boot van half acht 's ochtends komen ze daarna naar Texel. We verkopen dus een uiterst vers product.' Het assortiment is enorm. Standaard heeft De Koffiepot er tussen de vijf tien en twintig in de vitrine liggen, maar wie zo slim is om te bestellen, kan kiezen uit achtenveertig soorten 'Bovendien zijn er steeds vlaaien voor speciale gelegenheden: moeder dagvlaaien, vaderdagvlaaien, paasvlaaien, zomervlaaien en noem maar op. Voor de kinderen hebben we een aanbod uit tal van decoraties, van onder meer de Teletubbies en SesamstraatDe vlaaien zijn ook verkrijgbaar als losse punten of in halve exemplaren Het bedrijf bestaat uit twee delen. Wie binnenkomt door de linkerdeur. betreedt de winkel, waar behalve vlaaien onder meer ook belegde broodjes, tosti's en diverse soorten ijs verkrijgbaar zijn. In de lunchroom worden de lekkernijen geserveerd met een kopje koffie of thee. een glaasje fris, een Texels biertje of een Texelse kruidenbitter. De veranderde opzet heeft tot en thousiaste reacties onder het publiek geleid. 'De ondernemers uit Den Burg hebben ons bedolven onder de bloemstukken Die zijn erg blij dat er een nieuw dagbedrijf bij is gekomen, waar iets heel anders wordt verkocht. Ook de gasten reageren erg leuk Bij sommige Duitse toeristen valt de mond gewoon open. Dit soort zaken kennen ze helemaal niet. Wat wij weer ongewoon vinden is dat ze rus tig twee vlaaipunten per persoon bestellen. Nieuw voor ons is dat we plotseling ook Texelse klanten heb ben. Die kwamen met om te lunchen, wél om een vlaai te eten Ten slotte zijn ook de Lusthofs zelf erg tevreden met de gezette stap. 'Vroe ger waren we van 's ochtends vroeg tot 's avonds laat open, zeven dagen in de week. Nu hanteren we dezelfde openingstijden als de rest van de win kels in Den Burg en hebben we 's avonds plotseling vrij. En van zater dag op zondag werken ze met in de bakkerij in Limburg, dus zondag heb ben we een hele dag vrij. Heerlijk gewoon!'

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 9