Cjrocn Jexels 'in het harL, xelaar vastgehouden p schip in Indonesië Schapenboet prooi voor meierblis Paviljoen bij paal 20,5 voorgoed van de baan Nieuws van de provincie PASEN Sportshop Texel Brouwer Gemeenteraad gaat stappen in De Koog Snelle motoren )pvarende van iderzoeksschip jreekt wervels TX 48 Vlaming vertrekt naar Stellendam Stijging in bloedafname Duinbrandje door crossers veroorzaakt? Ook Vlijt-Vrienden schrijven brief Kijk in deze krant! m Kunstrel Politie op school Hotel Den Burg Sportshop De Graaf-bokaal TEXELSE^COURANT GECOMBINEERDE KRANT MET TEXELSE'icOURANT SUPER DE BOER EUROMASTER RICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11474 DINSDAG 18 APRIL 2000 ertenties/abonnementen/bezorging: haan 6 baan 6 I MC Den Burg Don 0222 - 36 26 00 x 0222 - 31 41 11 iChijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van Langeveld de Rooy bv, Postbus 111790 AA Den Burg i aar Jeroen Takes (28) wordt nog 22 bemanningsleden de Indonesische regering al 7 februari vastgehouden op idonesische eiland Batam, bij ipore. De scheepswerktuig- ige en zijn collega's bevinden aan boord van de sleephop- liger Amsterdam, eigendom lallast Nedam, die aan de ket- is gelegd. Dit zou verband en met de winning van zand n gebied waar dit niet is toe- aan, maar het bedrijf is zich leen kwaad bewust. 'We heb- lolledig gehandeld volgens de nesische wetgeving en vol de procedures die gelden zandwinning', zo laat de geraar weten. ist Nedam Baggeren is met an- bedrijven betrokken bij de uit ing van het vliegveld Changi Air- in Singapore. Het benodigde Iwordt gedeeltelijk gewonnen in nesische wateren, waarvoor de jhopperzuiger waarop Takes if is ingezet. Zijn werkgever heeft emeenteraad gaat komende zo- een avondje op stap in De Koog. initiatief daartoe is genomen de Texelse politiechef J. jen, die de raadsleden, inclusief ollege van b en w, uitnodigde om erioop van de openbare orde en irking van de genomen maatre- n n de badplaats van nabij mee \aken. De raadsleden gaan niet in ito, maar om niet al te veel op Hen gaan ze wel in kleine groep- stap, waarna ze elkaar op een iproken plek zullen treffen. Met iitgaansavondje wordt tegemoet imen aan een klacht vanuit De dat de raadsleden zich onvol- ide in de problemen van De hebben verdiept. een contract afgesloten met de concessiehouder, PT Barelang Subi Bulan (BSB). BSB moet volgens dit contract van de Indonesische auto riteiten alle noodzakelijke goedkeu ringen en vergunningen voor het win nen van zand verkrijgen. 'Er is een probleem ontstaan tussen onze concessiehouder en de lokale overheid en daarvan zijn wij de dupe', aldus een woordvoerder van het baggerconcern. Op 7 februari heeft de havenpolitie het schip opgedra gen te stoppen met baggeren en koers te zetten naar de haven van Batu Ampar, waar het schip sinds dien voor anker ligt. Bij controle bleek verder dat de be manning niet in het bezit was van paspoorten, wat ook strafbaar is. De identiteitsbewijzen waren afgegeven aan een agent van Ballast Nedam in Singapore, De Nederlandse ambas sade in Jakarta heeft langs diploma tieke weg bij het Indonesische minis terie van buitenlandse zaken om opheldering gevraagd. De ambas sade heeft de betrokken ministeries inmiddels geïnformeerd. Het schip is verschillende malen bezocht door medewerkers van de ambassade. Ballast Nedam voert besprekingen met de autoriteiten om de gijzeling zo snel mogelijk te beëindigen. Drie weken geleden werden acht ge gijzelden vrijgelaten. Om de bemiddelingspoging met te doorkrui sen geeft Ballast Nedam zo min mo gelijk ruchtbaarheid aan het incident. Het bedrijf geeft daarom geen infor matie over het stadium waarin de onderhandelingen zich momenteel bevinden. Ook wordt geen verwach ting uitgesproken over het moment waarop de 23 bemanningsleden, waaronder Takes, worden vrijgelaten. Twee motorrijders zijn zondag op de Nieuwlanderweg bekeurd omdat ze de maximumsnelheid met vele kilo meters overschreden. Ze reden har der dan 120 kilometer per uur, op een plaats waar maximaal 80 km/u is toe gestaan. De schapenboet bij beland. de schuur van De Wit aan de Laagwaalderweg Is het afgelopen weekend gesloopt en gedeeltelijk op de meierblls (Foto Gerard Timmerman) De schapenboet bij de schuur van De Wit Speciality Oils aan de Laag waalderweg is verdwenen. Ven noot Joost de Wit sloopte de bouwvallige boet afgelopen week end, zonder dat hij overigens in bezit was van een sloop vergunning. 'Maar die heb ik ook niet nodig, want de boet is destijds ook clandestien gebouwd. Het had geen zin om het gebouw langer te laten staan, want het stond op het punt om in te storten.' De houten restanten liggen inmiddels op de meierblis van Het Noorden, de ste nen en de dakpannen zijn bewaard gebleven. De bouw van een schuur van De Wit, pal naast de schapenboet, lokte vo rig jaar de nodige reactie uit. De Waalder dorpscommissie drong er bij de gemeente, die de bouwvergun ning had verleend, op aan dat de boet zou worden gerestaureerd. De Wit liet toen weten wel voor behoud te voelen, maar dan in combinatie met verplaatsing, zodat de boet be ter tot z'n recht zou komen. Probleem was dat de boet niet als rijks- of ge meentelijk monument was aange merkt, zodat de restauratie met voor subsidie in aanmerking kwam. Plaat sing op de gemeentelijke monu mentenlijst was in theorie wel moge lijk, maar dit in combinatie met verplaatsing was ongebruikelijk. Zo'n verzoek tot verplaatsing had de ge meente eerder al eens afgewezen, omdat volgens het college dan 'het hek van de dam is'. Toen De Wit na geruime tijd wachten geen reactie van de gemeente kreeg, besloot hij dat het tijd was om de boet maar te slopen. Dat dit karwei grondig was uitgevoerd, constateerde ook de ambtenaar van de gemeente die gistermiddag poolshoogte nam. De Wit laat weten nog steeds open te staan voor initiatieven tot een ver plaatsing, de stenen en dakpannen zijn immers nog bewaard Het verdwijnen was voor raadslid Pieter de Groot (D66) reden dit gis teravond aan te kaarten in de raads commissie Ruimte, Wonen en Eco nomie. De politicus vroeg zich tevens af of het gebruik van de schuur van De Wit ('Texels Eigen Shell') wel over eenstemt met de agrarische bestem ming. In de schuur wordt onder an dere olie van de door dit bedrijf gekweekte borage opgeslagen en verwerkt. Burgemeester Geldorp zegde als waarnemend voorzitter toe op basis van het bestemmingsplan buitengebied een opnamerapport te zullen maken. medewerker Theo Hille- id heeft bij een lelijke val aan 'd van onderzoeksschip de gia de uitsteeksels van enkele lenwervels gebroken. Het on- I bezorgde hem flinke pijn, ir vervelende gevolgen houdt r naar alle waarschijnlijkheid aan over. Enkele dagen eerder gepland is de Hoornder, sa- met collega en dorpsgenoot nan Ridderinkhof, terugge- d van de Seychellen. ongeluk ontstond vorige week lag, toen Hillebrand op een trap misstap maakte, een paar treden e en op zijn rug viel. Hij had di- veel pijn, maar omdat hij al zijn imaten nog kon bewegen en de lende aanlegplaats - eilanden- pde Seychellen, op zo'n 2000 ki- ïtervan de Tanzaniaanse haven- Dar es Salaam - slechts twee en later werd verwacht, zag de iepsarts geen reden voor paniek, oorzag Hillebrand van pijnstillers lesloot de zaak nog even aan te de Seychellen kwam huisarts is Eissen aan boord, die gedu- lede volgende 'etappe' scheeps- Mu zijn. 'Eissen heeft Theo op i! als patiënt en zag meteen dat als mis was', vertelt Herman derinkhof, die tijdens de vier we- durende etappe van Zuid-Afrika r<Je Seychellen expeditieleider 'Die Hillebrand is een harde, zei an tegen de scheepsarts. Ik ken die doet net of er niets aan de dis: in geadviseerd door de alarm- Irale van de ANWB in eigen land :'en beide artsen het raadzaam ■patiënt aan nader onderzoek te ■n onderwerpen. In het plaatselijk ienhuis, dat over opmerkelijk ide röntgenapparatuur bleek te ichikken, bogen beide artsen en Afrikaanse collega zich over de s. om al gauw te ontdekken dat uitsteeksels van enkele ruggen- bei op. Maar we zouden nog een paar dagen blijven om een beetje bij te komen en rond te kijken.' Tijdens de terugreis werd gebruik gemaakt van de businessclass. 'Champagnedrinkend. Ondanks de pijn van Theo werd het zo toch nog een gezellige reis', grinnikt Ridderinkhof. 'Bij een tussenstop in Milaan werd door hij door een oudere dame over het vliegveld vervoerd in een invalidenwagentje. Hij was net zo'n maffiabaas, Don Theo.' Zaterdagavond landde het tweetal op Schiphol, waarna de nacht werd doorgebracht in een hotel in Den Helder. Per (Texelse) taxi'is Hillebrand zondagochtend thuisgekomen, waar hij voorlopig rust zal moeten houden. Er komt definitief geen strand paviljoen bij paal 20,5. De Raad van State heeft het beroep van Cor Kuip tegen de weigering van de provincie om het paviljoen aan het strand bij De Koog toe te staan, verworpen. De gemeenteraad had in het bestemmingsplan buiten gebied een plekje voor het pavil joen ingeruimd, maar de provincie haalde daar een streep door van wege de bedreiging van de natuur- en landschapswaarden van het strand en het achterliggende duin gebied. Dat was volgens de Raad van State geen onredelijk besluit. I veis waren gebroken. Besloten 13 to spoedig mogelijk naar Ne- terug te keren. Ridderinkhof: onderzoek zat er voor ons alle- 'Don Theo' werd op het vliegveld van Milaan vervoerd in een rolstoel. Volgens het beleid van de gemeente mogen alleen bij officiële strand- slagen met een verharde toegangs weg paviljoens en kiosken worden opgericht. In het bestemmingsplan buitengebied en de nota strand- beheer en strandexploitatie is alleen een uitzondering gemaakt voor de paviljoens bij paal 19 en 19,5, omdat het om bestaande paviljoens gaat en de natuurlijke opgangen hier feitelijk dezelfde rol van aanvoerroute vervul len als de verharde strandslagen. Het terughoudende beleid moet voorkomen dat het karakter van de stranden verloren gaat. Dat wordt gekenmerkt door drukke gedeelten bij de strandslagen en rustige stuk ken op grotere afstanden van de sla gen. Verder wordt met het sobere bouwbeleid de bescherming van de natuurlijke, landschappelijke en waterkerende functies van het duin gebied voorgestaan. In tegenstelling tot het college gaf de raad in 1996 gehoor aan de argumen ten van Kuip, die zijn jarenlange strijd voor een paviljoen eindelijk vruchten zag afwerpen. Kuip zag mede door de groei van het toerisme wel brood in een paviljoen naast de strand huisjes die hij bij paal 20,5 exploiteert. Kuip redeneerde dat het onverharde Jac. Vlaming en Zonen uit Oosterend heeft de TX 48 'Alida Catherina' ver kocht aan de firma C. Brinkman en zoon uit Stellendam. In visserijkringen is verrast gereageerd op de verkoop, omdat de Vlamingen de Noordzeek- otter pas in november 1997 in ge bruik namen. Ze namen het schip over van een vissersbedrijf uit Urk en onderwierpen het aan een flinke op knapbeurt, waarbij de kotter naar ei gen wens werd ingericht. Over de reden van de verkoop houden de Oosterenders zich op de vlakte. Het bedrijf, dat zich tot dusver met de vangst van platvis bezighield, oriën teert zich momenteel op een andere vorm van visserij. Medio mei verlaat de TX 48 voor het laatst de haven van Oudeschild. pad dat via camping Kogerstrand naar paal 20,5 voert, door veel bad gasten en dorpsbewoners wordt ge bruikt en dat de natuur- en landschapswaarden daar nauwelijks meer aanwezig zijn. De situatie bij paal 20,5 was volgens Kuip vergelijk baar met die bij de palen 19 en 19,5, een redenering door de gemeente raad werd overgenomen. De provincie, die het sobere strand- beleid van de gemeente met het oog op natuur en landschap ondersteunt, was het daarmee met eens. Volgens de provincie zijn de situaties niet met elkaar te vergelijken omdat bij paal 20,5 gedurende dertig jaar geen pa viljoen meer heeft gestaan. Een nieuw paviljoen betekent 'een intensivering van ontwikkelingen die slechts zeer beperkt in het duin gebied mogelijk is', aldus GS, die niet akkoord gingen met de paviljoen- voorziening in het bestemmingsplan buitengebied. In tegenstelling tot Kuip vindt de Raad van State dat de provincie in redelijkheid tot dit besluit heeft kunnen komen. Driehonderdtwintig Texelaars heb ben vrijdag een halve liter bloed af gestaan aan het Centraal Labora torium Bloedtransfusies (CLB), dat vrijdag voor de allerlaatste keer het eiland bezocht. Het lab had om die reden een overzichtje gemaakt, dat uitwees dat sinds 9 juni 1966, toen voor het eerst bloed werd af genomen op Texel, 12.733 halve li ters bloed waren afgetapt. Dat er de afgelopen jaren nogal wat groei te zien was, bleek eveneens uit de statistieken: van 1991 tot en met de laatste keer meldden zich in totaal 6496 donoren, iets meer nog dan in de hele periode tussen 1966 en 1990 bij elkaar, toen 6237 halve liters bloed werden ingezameld. Redactie: Warmoesstraat 45. Den Burg telefoon 0222 - 36 26 20, fax 0222 - 32 30 00 e-mail: tcnieuws@tref.nl Buiten werktijd: Bart Bosch, tel. 32 28 23 of 06-22 14 02 76 Losse nummers 1,70, abonnementsprijs 60,40 per half jaar. De brandweer kwam zondag middag rond vijf uur in actie in ver band met een terreinbrandje in de Westerduinen ter hoogte van paal 14. Door onbekende oorzaak was de afgestorven en daardoor snel opgedroogde begroeiing in vlam men geraakt. De toevallig in de buurt zijnde Texelaar Jan Zijm en een Duitse toerist sloegen alarm en doofden het vuur. De Duitser deed dat door een mouw van zijn jas te ritsen en deze als vuurzweep te gebruiken. Dat was maar goed ook, want de brandweer kon er niet erg snel bij zijn. Het brandje woedde namelijk op ge ruime afstand van een berijdbare route, zodat de vuurbestrijders onge veer een halve kilometer moesten lopen om te plek te bereiken. Daar doofden zij met echte vuurzwepen de laatste vonken. Een oppervlakte van enkele tientallen vierkante meters bleef geblakerd achter. Staatsbosbeheer denkt dat het brandje iets te maken heeft met motorcrossers die blijkens getuigen verklaringen en sporen in het zand kort tevoren in het terrein actief zijn geweest. Volgens boswachter Erik van der Spek gebeurt het herhaalde lijk dat mensen op crossmotoren in dit natuurgebied schade en onrust veroorzaken, wat uiteraard verboden is. Tot dusver is het niet gelukt een van hen te betrappen. 'We houden ons aanbevolen voor tips'. Als reactie op de brief aan de Vaste Commissie van Verkeer en Water staat over de geluidhinder van het vliegveld, heeft ook de stichting Vrienden van de Vlijt (i.o.) een brief geschreven. Daarin wordt in duide lijke bewoordingen gesteld dat de Texelse afdeling van de Stichting Geluidhinder bestaat uit 'een zeer gering aantal mensen, geen omwo nenden, die onjuiste informatie met betrekking tot het vliegveld ver spreidt.' Onjuiste berichtgeving die, zo gaat de brief verder, 'destijds de directe aanleiding was' tot de oprich ting van de stichting, die inmiddels veertienhonderd adhesiebetuigingen mocht ontvangen. Van het introduce ren van ULV's is - nog steeds volgens de brief - 'geen sprake, het betreft hier een proef die nodig is om voor waarden duidelijk te krijgen waaron der medegebruik en substitutie mo gelijk zijn. Op die wijze kan wellicht uitvoering gegeven worden aan de wens van twee ministers om de geluidssituatie in de toekomst nog verder te verbeteren, zonder de kleine luchtvaart om zeep te helpen.' Vanaf volgend jaar wordt de taak van het CLB overgenomen door de Bloedbank Noord-Holland. Dat heeft behalve met de ook op dit terrein voortschreidende centralisering te maken met de veranderde vraag Tot voor kort bestond vooral behoefte aan bloedplasma, een onderdeel van bloed dat tegenwoordig heel goed kan worden nagemaakt. Dat geldt met voor rode bloedlichaampjes, die in iedere bloedgroep anders zijn op gebouwd en bovendien maar een paar dagen houdbaar zijn. Om die reden komt de Bloedbank straks tien keer per jaar naar Texel (in plaats van twee keer) en worden donoren opge roepen naar gelang de behoefte aan hun bloedgroep. Dat zal zeker niet iedere keer gebeuren, want mannen mogen maximaal vier keer per jaar bloed afstaan en vrouwen drie keer. Naar een locatie wordt nog gezocht. Het CLB bezocht al jaren de scholen gemeenschap, maar de Bloedbank is van plan de werkzaamheden overdag uit te voeren en dan is de aula niet beschikbaar. (Advertentie) ovef 0? Verrassende sanering natuurgebied Meer ruimte voor water Veel te beleven in Haarlemmermeer Boer en statenlid Van Dlest Noord-IZjolland 'Als kerkelijke autoriteiten gaan bepa len wat mag en wat niet mag tijdens een kunstmanifestatie, dan wil ik mij daar liever aan onttrekken', aldus kunstenaar Henk Noorlander, die voordat zaterdag Kunst in Zee begon, zijn werk weghaalde uit de NH kerk. Texel had zijn kunstrel, maar die kon het succes van de tweedaagse ma nifestatie niet verpesten. Pagina 2 Doe Effe Normaal, het project waar bij politieagenten op basisscholen voorlichting geven, ging op De Fon tein deze week over drugs. De jeugd bleek al aardig op de hoogte. Pagina 5 Na een ingrijpende verbouwing en uitbreiding die zeven maanden heeft geduurd, heeft hotel 'Den Burg' van Hans en Hanny Eshuys zijn deuren geopend De genodigden die zondag de openingsreceptie bijwoonden toonden zich onder de indruk van de enorme kwaliteitsverbetering die tot stand is gekomen. Pagina 5 Vier weken later dan de bedoeling was. maar toch nog ruim voor Pasen is in de Weverstraat maandag de nieuwe vestiging van Sportshop Texel geopend. Achter de door archi tect Louis Unot fraai ontworpen voor gevel gaat een royale winkel schuil. Pagina 5 Carla van Wijngaarden is winnaar geworden van de laatste wedstrijd om de Jaap de Graafbokaal. De bo kaal zelf ging volgens verwachting naar Jan Schaap, die al zo'n grote voorsrong had opgebouwd, dat de zege in het eindklassement niet meer in gevaar kwam. Pagina 6 (Advertentie) <yrw» Zeurtrjinli It JnT Inn. In verband met het als werk dag uitvallen van maandag 24 april zal er op donderdag 27 april een gecombineerde krant verschijnen. Advertenties voor deze krant kunnen dinsdag 25 april vóór 17.00 uur worden inge leverd. Directie Langeveld de Rooy (Advertentie) Qnu ZmtrC- Jrxrl i It bel ban. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: ALTIJD OP ZOEK NAAR HET BESTE ^^udlo ^y/ldeo ^rJelecom^ DE EUROPESE BANDENSPECIALIST NEE- sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 1