Politieagent als opvoeder voor de klas t BedrïjvigAsft/ Hotel Den Burg biedt kleinschalige klasse Sportshop Texel Sportshop aanwinst voor Weverstraat J" 'Streng, maar niet met opgeheven vingertje' Defensie stelt Cor Ellen na vijftig jaar in gelijk i .TEXELSE COURANT' ■Ir' xperts buigen zich over dode eenden Inzameling kleding levert 10.340 kg op Wat ik zeggen wou... Opheffen □zrczE Sirenes moeten wachten op regels voor masten Onderzoek naar klachten Thuiszorg DINSDAG 18 APRIL 2000 zakje met daarin een paar akjes hasj gaat de klas rond. eem maar een diepe snuif', ad- eert een brutaal jongetje zijn lurman. 'Getverderrie, het stink', kt die een vies gezicht. Het is de orlaatste les van politieagent s Berbée aan groep acht van jsisschool De Fontein, die deze ,er in het teken staat van drugs, feite ben ik bezig met een stukje nvoeding. Want die is toch voor ,n deel van huis naar school ver doven.' jsdaadpreventie begint tegenwoor- jal in het primair onderwijs. Twaalf xelse basischolen doen daarom ee aan het schooladoptieplan Doe Ie Normaal, waarbij, politieagenten is Berbée, Hans Hardeman en uno Reitsma op gezette tijden de aats innemen van de schoolmees- In veertien lessen geven ze groe- i zeven en acht van de basisscho- i voorlichting over het werk van de ilitie, zware jongens, vandalisme, Uleu, verkeer, gokken, geweld, loroordelen, discriminatie, drugs en idere onderwerpen. Doel is het Bikomen dat de kinderen op latere eftijd aan de drugs of op het ver arde pad raken, maar ook het slaan een brug tussen school, kind en een opgeheven vingertje voor de klas, maar als iemand die begrijpt waarom het soms zo moeilijk is om nee te zeggen tegen je vriendjes, als die iets willen doen wat eigenlijk met mag.' ezin. Berbée 'Ik sta hier niet met vendemiddelen. Politiagent Jos Berbée toont de kinderen van groep acht van basisschool De Fontein een verzameling in beslag genomen verdo- (Folo Gerard Timmerman De vraag aan de leerlingen is of ze een goede manier weten om de eer ste keer dat ze een stickie krijgen aangeboden, te weigeren. 'Dan zeg je toch gewoon: 'Dankje, ik neem wel een biertje", grapt Adriaan van rij drie. Een klasgenootje. 'Je kan toch ook gewoon néé zeggen!' 'Weggaan', luidt een andere suggestie. 'Onder schat het niet', imiteert Berbee op theatrale wijze de manier waarop vriendjes elkaar voor 'mietje' kunnen uitmaken. 'Wat zijn drugs eigenlijk?', vraagt de geüniformeerde politieman Het woordenboek biedt hulp: medicijnen. Maar ook stoffen die je anders laten denken, horen, voelen, ruiken en proeven Het verzoek aan de klas om er een aantal te noemen, is met aan dovemansoren gericht middelen als heroine, marihuana (wiet), hasj, cocaine, XTC, speed worden uit de losse pols geschud. 'Jullie weten er al aardig wat van', constateert Berbée. In het rijtje op het schoolbord staat ook alcohol. 'Dus dat is ook een soort drugsverslaving', stelt een meisje vast. Berbée: 'Weten jullie wat een coffeeshop is?' Na de uitleg klinkt de vraag: 'Waarom is het kweken van wiet verboden, terwijl het wel mag worden verkocht?' Het antwoord dat dit komt doordat de verkoop van softdrugs wordt gedoogd, roept weer een nieuwe vraag op. 'Wat is gedo gen?' 'Dat is iets toestaan dat eigen lijk niet mag.' 'Gebeurt dat op Texel ook wel eens?' 'Schoolmeester Freek ten Klooster. 'Ik zie jullie dagelijks dingen doen die met mogen... Soms zie ik dat door de vingers.' Dat hét experimenteren voor de jeugd op de loer ligt, blijkt als een van de knaapjes weet te vertellen dat hij iemand kent die wetplantjes kweekt. 'Voor eigen gebruik is dat met verbo den. Maar je mag er met in handelen.' De vraag of de leerlingen rijk zouden willen worden met de handel in drugs, wordt ontkennend beant woord. 'Want dan draai je de gevan genis is.' Maar voor een meisje blijkt dat niet de enige reden. 'Door het spul te verkopen, zorg je dat anderen ziek worden of doodgaan De kinde ren zitten op het puntje van hun stoel als Berbée een verzameling in beslag genomen verdovende middelen, in jectienaalden, pijpjes, spiegeltjes en scheermesjes toont. Aandachtig vol gen de kinderen zijn uitleg en stellen ze vraag na vraag. Berbee: 'Laat je met wijsmaken dat alleen harddrugs verslavend zijn. Want er zijn ook men sen die niet meer zonder softdrugs kunnen. Bij harddrugs ben je alleen wat sneller verslaafd.' 5i Uó onderdag wordt op het NIOZ een ipertmeeting gehouden waar on- irzoekers uit binnen- en buiten lid zullen spreken over de huidige ■ote sterfte onder eidereenden en aar alle beschikbare gegevens ijeen gebracht zullen worden. inds november spoelen er in het ge ile Waddengebied massaal liereenden aan. In februari leken de rtallen tijdelijk iets terug te lopen, aar vanaf maart is het weer heie aal mis. Tellers van de Nederlandse eevogelgroep, die jaar in jaar uit iStematische tellingen uitvoeren van ood aanspoelende vogels, regis- den al bijna 6000 exemplaren, schat wordt dat er tenminste 5000 eiders en wellicht nog aan- letkelijk meer. zijn omgekomen. En (etende van de sterfte is nog met in idit. lil de expertmeeting zai de huidige \lerfte worden vergeleken met eer- ere, soortgelijke incidenten en zal etecht worden een verklaring te nden. Vast staat dat de dode een- en broodmager waren en niet tot egen in staat. Ook staat vast dat jwel alle dode eiders een ernstige iectie met de darmparasiet vfilicollis botulus (Acanthocephala) idden. Deze parasieten hadden in iel gevallen de darm geperforeerd, ok zijn tal van andere parasieten ingetroffen Het is vooralsnog on- jidelijk waarom deze parasieten zo ibben kunnen toeslaan, maar wei- fit heeft hier een verandering van Kdsel aan ten grondslag gelegen, e darmparasiet heeft de strandkrab als tussengastheer en alleen Eidereenden die krabben eten heb ben kans om deze infectie op te lo pen. Donderdag worden alle gegevens op een rijtje gezet. Dan wordt ook de si tuatie in Nederland vergeleken met die in Duitsland - waar eveneens ver hoogde sterfte werd geconstateerd - en met die in Denemarken, waar veel broedvogels niet uit de overwin- teringsgebieden (Nederland) zijn te ruggekeerd. Op internet worden de resultaten van het onderzoek aan gestrande Eiders dagelijks bijgehou den. Ook een groot deel van de tot nu toe bijeen gesprokkelde gegevens worden daar getoond. Het adres is: http://home.planet.nl/-camphuys/ NZGNSO.html Leden van de Texelse rotaryclub en tientallen andere vrijwilligers, waaronder een ploeg mensen van 'De Bolder', hebben dinsdag middag op Texel 10.340 kilo kle ding en schoenen opgehaald. Dat is iets meer dan de opbrengst van het voorjaar 1999. In geld uitge drukt is het echter minder, want de prijzen op de tweedehands kledingmarkt zijn gezakt naar 70 cent per kilo. De inzameling 'Geef ons de zak' ver liep mede dank zij het fraaie weer zeer voorspoedig. Rond half vijf wa ren alle bestel- en vrachtauto's waar mee de spullen huis aan huis waren afgehaald, terug op het terrein van Rab in Oudeschild. Een groep vrou wen zocht daar de schoenen uit die Gelukkig te merken dat er op Texel mensen zijn die een duidelijk beeld hebben van wat er wel en wat er met op het eiland thuishoort. Het vliegveld moet weg. Mevrouw C. Vermazen heeft een brief met die strekking aan de Tweede Kamer geschreven. En passant geeft ze daarin ook blijk van gespierde bedrijfskundige inzichten: een vlieg veld dat met rendabel is, moet slui ten. Ik zou dit willen opmerken: wij heb ben (helaas) andere mensen en hun activiteiten tot op zekere hoogte te accepteren en te verdragen. Anders kunnen we net zo goed - en met evenveel recht! - van mening zijn dat we mevrouw C. Vermazen moeten opheffen. Rob Houkes (zweefvlieger), Den Hoorn. bestemd zijn voor het sociaal project Tori Oso van Nel Bakker in Suriname. De rest - twee volle containers - is inmiddels onderweg naar de opkoper. In het kader van dezelfde actie wor den voor Suriname ook brillen inge zameld. Deze kunnen nog tot en met zaterdag worden ingeleverd bij de Hema in Den Burg, Rab in Oude schild, supermarkt Goënga in Den Hoorn, aannemer Elco Vermeulen in Oosterend. de Garant supermarkt in De Cocksdorp en Echte Bakker Tim mer in De Koog. T~T T" I Medewerkers van Sportshop Texel poseren voorde nieuwe winkel aan de Weverstraat, "iet op de foto Dirk Biesboer en Colinda Vink. 'er weken later dan de bedoeling "as, maar toch nog ruim voor Pa- tan is in de Weverstraat maandag de nieuwe vestiging van Sportshop exel geopend. Achter de door ar- hitect Louis Uriot fraai ontworpen 'Corgeve gaat een royale winkel chuil van 365 vierkante meter, u'm drie keer zo groot als de oude •Portzaak van Theo Legierse. De vim opgezette speciaalzaak biedt 'laats aan een breed assortiment 'Portartikelen n sport- en vrije- 'Idskleding. De cafetaria bleef op Jezelfde plek, maar kreeg een fris 'leurtje en is omgedoopt in Sport- café. )e nieuwe sportzaak wekte bewon- leren: «waardige blikken, maar voor het zover was hebben ondernemers Theo Legierse en Ronald Biesboer menig tegenslag moeten overwin nen. De eerste kwam al toen aanne mer Westerlaken de slopershamer in de oude bakkerij zette, en er onver wacht asbest tevoorschijn kwam. Het bleef met bij deze tegenvaller, waar door het project veel meer tijd in be slag nam dan was voorzien. Ook op het persoonlijke vlak bleef het twee tal niets bespaard Maar geholpen door medewerkers en vele anderen werd de opening alsnog een feit. Het resultaat mag gezien worden. Door het brede assortiment profileren Legierse en Biesboer het bedrijf als dé speciaalzaak op het gebied van sport- en vrijetijdskleding. Legierse: 'We zijn niet zozeer meer sport- Honderd gulden te weinig kreeg Cor Ellen van de legeradmini- strateur die hem na terugkeer uit Nederlands-lndiè, op 16 maart 1950, zijn demobilisatie-uitkering uitkeerde. 'Willens en wetens. Die man heeft het verschil gewoon in eigen zak gestoken', weet de Oosterender nog steeds zeker Precies een halve eeuw later maakte hij er werk van. En met succes, want vorige week al kreeg Ellen bencht dat 'er een vervelende fout gemaakt is bij uw afrekening Zijn gelijk bewees hij met een al die tijd zorgvuldig bewaard bonnetje. 'Ik kwam op het idee door de af faire Bram Peper. In die zaak zijn er wel erg gemakkelijk dingen ge roepen. Maar hier lag het heel dui delijk. Omdat het vorige maand precies vijftig iaar geleden was. vond ik het wel leuk om de boel aan te kaarten.' De geschiedenis ligt Ellen nog vers in het geheugen Op 15 maart 1950 meerde zijn schip af in Rot terdam. Aan boord waren zo'n 1600 collega-dienstplichtigen, die net als hij in november 1946 naar Nederlands-lndië waren gestuurd om er 's lands belangen te dienen. 'Het was 's avonds laat, dus we konden met meer naar huis. De volgende ochtend vroeg werden de mannen van boord gehaald die het verst weg woonden. Daar was ik natuurlijk ook bij.' Ellen werd bij de administrateur geroepen, waar hij 353,92 demo- bilisatiegeld in het handje kreeg. Honderd gulden te weinig, want de man had bij de afrekening van een '4' een '3' gemaakt. 'Ik heb daar nooit op gelet. Je gaat er toch niet vanuit dat ze je besodemieteren. Ik was net drieëneenhalf jaar weg geweest en heus met voor mijn ei gen plezier.' Ellen zette zijn hand tekening voor akkoord en aan vaardde de reis naar huis, om er daar pas achter te komen dat hem tekort was gedaan. 'Nee. ik heb er geen werk van gemaakt. Zie je wet wat een bende het is, dacht ik, en ik heb dat papier in een doos ge stopt.' De kwestie verdween echter niet uit Ellens geheugen en vorige maand besloot hij er een brief aan het ministerie van Defensie aan te wagen en de bon erbij te doen, evenals een folder van het mede door hem opgerichte Schipbreuk en Jutters-museum Flora. Vorige week ontving hij de mededeling van de Stichting Dienstverlening Veteranen dat het ministerie de brief 'ter behandeling' had overge dragen aan de stichting. 'Zoveel jaren geleden is er inderdaad een vervelende fout gemaakt bij uw afrekening. Het is nog vervelender dat uw claim van ƒ100.- bij de overheid al lang verjaard is. Een persoonlijke compensatie is dan ook niet mogelijk', laat mevrouw F. Zuijdwegt, directeur van de stich ting, weten. 'Toch vinden wij dat in een zo overduidelijke situatie een genoegdoening op zijn plaats is. Onze stichting heeft dan ook ge meend om een gebaar te maken naar u. Als medeoprichter van het Schipbreuk- en Juttersmuseum zult u er geen bezwaar tegen ma ken dat dit gebaar is gericht aan het museum. Wij zullen op de bank en/of girorekening een bedrag van 200,- storten ter compensatie van de overheid.' Ellen is verguld met het antwoord 'Het gaat me echt met om het geld. Ik heb begrepen dat die honderd gulden van vijftig jaar geleden in- rhiddels wel duizend gulden is ge worden. Maar het gaat mij erom dat ik alsnog gelijk heb gekregen.' Het plaatsen van twee extra mas ten met sirenes in Den Burg en De Cocksdorp is door het college uit gesteld. Het wachten is op de ge meentelijke 'mastennotitie' waarin het beleid ten aanzien van an tenne- en vergelijkbare andere masten wordt neergelegd. Gebleken is dat niet overal op Texel de sirenes zijn te horen die in geval van een ramp worden ingeschakeld. In zowel Den Burg als de Cocksdorp moet er een bijkomen. In Den Burg werd een geschikte plek gevonden bi] het benzinestation aan de Pontweg en in De Cocksdorp bij de nieuwe school. Aanvankelijk zou de sirene in De Cocksdorp bij de brandweer kazerne aan de Kikkertstraat komen omdat daar al een antennemast staat, maar de fundering van die mast is daarvoor niet geschikt. Van amb telijke zijde was voorgesteld beide nieuwe masten op korte termijn neer te zetten, maar het college wil met op de mastennotitie vooruitlopen Doel van de notitie is het aantal nieuwe masten zo beperkt te houden in ver band met de schade voor het land schap. Zoveel mogelijk moeten an tennes e.d. worden aangebracht op bestaande objecten. Om inzicht te krijgen in de ervaringen van (ex)-cliënten van thuiszorg, houdt het Informatie- en Klachtenbureau Gezondheidszorg (IKG) de komende weken een (telefonisch) onderzoek. Het onderzoek zal met name gericht zijn op de ervanngen van de mensen met het verkleinen van de wachtlijs ten en het beter functioneren van de thuiszorg, waarvoor jaarlijks miljoe nen guldens worden uitgetrokken Mensen die vanaf 1999 ervaring heb ben opgedaan met de instellingen 'Thuiszorg Beheer in de kop van Noord-Holland', Thuiszorg West- Friesland de Omring' en 'Regionale Thuiszorg Alkmaar' kunnen contact opnemen met het meldpunt van de IKG, telefoon 0223-618284. Via de telefoon wordt een vragenlijst afge werkt, waarbij anonimiteit wordt ge garandeerd. Mensen die hun telefoonkosten willen beperken, kun nen vragen te worden teruggebeld. De verkregen gegevens worden ge bruikt om tot verbetenng van de kwa liteit van de thuiszorginstellingen te komen. Het onderzoek loopt tot en met 27 april, waarbij van maandag tot en met donderdag kan worden gebeld, met uitzondering van Tweede Paasdag. Het Informatiebureau blijft tijdens en na de campagne gewoon bereikbaar voor advies, informatie en ondersteu ning. merken gaan voeren, maar bieden wel veel meer keus. Tachtig vierkante meter is bijvoorbeeld ingeruimd voor de verkoop van sportschoenen. Bin nen een aantrekkelijke prijsklasse is het aanbod veel breder, zowel voor kinderen als voor volwassenen.' Rui mer is ook het assortiment mode- en sportkleding. 'Dat overlapt elkaar te genwoordig', doelt de bedrijfsleider Legierse op vrijetijds- of casualkleding. Ook wordt ingespeeld op de vergrijzing onder de sporters. 'Er zijn steeds meer ouderen die ten nissen en hardlopen. Ook die groeiende groep willen wij van dienst zijn.' Naar attributen voor golf, ook een sport in opkomst, zal men er ver geefs zoeken. 'Je moet het óf goed doen, of met. Bij de golfbaan is een goede winkel, dus waarom zouden wij hier half werk leveren?' Op het gebied van accessoires is er aanzienlijk meer keus. 'We hebben drie keer zoveel tennisrackets, verko pen veel meer soorten skates en ac cessoires voor deze sport, zoals hel men en kniebeschermers.' Geboden wordt verder een uitgebreide collec tie wielerkleding, helmen, hand schoenen en wielerschoeisel. Temid den hiervan prijkt de mountainbike van Remco Nagtegaal, die een aan tal dagen per week werkzaam is in de Sportshop. Voor liefhebbers van out- doorsport, zoals wandelaars en trek kers, biedt de winkel ruime keuze uit verschillende rugtassen en slaapzak ken en berg- en wandelschoenen en wandelkleding. Bij Sportshop Texel werken, inclusief seizoenspersoneel. tien medewerkers. In het Sportcafé zijn drie personen actief. De bouw werd uitgevoerd door Tebo (bouw), IBS/Oele/Schoo (installatie- werk), Piet Kooger (tegels), Woesten- burg (systeemplafond) en Moerbeek (stoffering). Het ondernemersduo is dank verschuldigd aan Peter Moer beek, die bij de verhuizing hand- en spandiensten verleende, en aan Fred en Marcel Legierse, die in hun vrije uurtjes de inrichting in elkaar timmer den. Na een ingrijpende verbouwing en uitbreiding die zeven maanden heeft geduurd, heeft hotel 'Den Burg' van Hans en Hanny Eshuys zijn deuren geopend. De genodig den die zondag de openings receptie bijwoonden toonden zich onder de indruk van de enorme kwaliteitsverbetering die tot stand is gekomen met behoud van de kleinschaligheid en gemoedelijk heid waarmee de familie Eshuys de gasten weet te trekken en te bin den. De verbouwing is het resultaat van niet minder dan acht jaar moeizaam plannen maken, wat met zonder te leurstelling en vertraging is verlopen. Het plan om een bedrijf met totaal 35 kamers tot stand te brengen omdat op deze schaal een behoorlijke ren tabiliteit kan worden gehaald, bleek geen haalbare kaart. De bedden- schaarste op Texel dwong tot niet meer dan 26 kamers plus vier kamers voor het personeel. Hans (55) en Hanny (53) zien het nu als en uitda ging om ook daarmee een behoor lijke boterham te verdienen. Ze den ken dat te klaren door zich te onderscheiden van andere, grotere bedrijven en door veel werk te maken van bruiloften, vergaderingen en an dere bijeenkomsten waarvoor zij drie fraaie zalen voor resp. 20, 40 en 80 personen beschikbaar hebben. De familie Eshuys nam in april 1984 de exploitatie van hotel 'Den Burg' over van wijlen Gerrit Coevert en werd vier jaar later eigenaar. Rond die tijd werd tevens begonnen met het uitbroeden van plannen om er iets moois en bijzonders van te maken. De eerste stap was renovatie van het oude, in de dertiger jaren gebouwde gedeelte. Toen werd ook de aangren zende woning Emmalaan 106 van de familie Preschel overgenomen om te dienen als behuizing van de familie zelf. De aankoop van de belendende schuur van Ran en de tussenruimte opende de mogelijkheden om het nu tot stand gekomen complex te ver wezenlijken. Raambogen De familie Eshuys had uitgesproken ideeén over ontwerp en uitvoering. Ze wilden een gebouw in 'VOC-stijl' en lieten zich onder meer inspireren door foto's van huizen die de Hollan ders in Zuid-Afnka tot stand hebben gebracht. Typische kenmerk ronde raambogen. die een historisch en te vens chique cachet geven. Hans Eshuys vindt dat dit eilandstijl moet worden. 'We vinden dat het goed past bij de kleinschaligheid van Texel. We wilden in elk geval iets herken baars, geen eenheidsworst'. Nico Bakker van architectenbureau Louis Uriot voelde dat aan en zorgde in goed overleg voor het ontwerp Het oudste deel van het hotel bleef staan. De rest (voornamelijk het hoteldeel dat ooit de woning was van directeur Veldstra van Gemeente werken) ging tegen de grond om plaats te bieden aan de uitbreiding. Nu alles klaar is blijkt de nieuwbouw verrassend harmonisch aan te sluiten bij dat oude deel. Ook van binnen is het verschil nauwelijks te merken omdat de 'upgrading' die het oude deel heeft ondergaan qua stijl aan sluit. Oorspronkelijke elementen zijn bewust in stand gelaten. Een oude wc-deur heeft zelfs een prominente plaats gekregen, in combinatie met een schilderij dat erachter zit. Souterrain De bouw begon vorig jaar met de aanleg van het souterrain. In dit on deraardse gedeelte zit de linnen kamer, de liftschacht, een toiletgroep en er is ruimte voor extraatjes die nog even moeten wachten zoals sauna en solarium. Onder de vier parterrekamers is een speciale seniorenkamer die is voor zien van geavanceerde invaliden- voorzieningen en een gezinskamer, waarvan de inrichting is afgestemd op ouders met kinderen. De overige hotelkamers bevinden zich op de eerste en tweede verdieping De nieuwe kamers zijn 22 m2 en elk voorzien van douche, toilet, vloer verwarming, telefoon (met eigen nummer) en boxspnngbedden. De inrichting is uitgesproken luxe, met toepassing van warme kleuren, meu bilair dat deels naar eigen idee is ge construeerd en kunstzinnige elemen ten. De prijzen die voor de diverse soorten kamers in rekening worden gebracht liggen tussen de ƒ130,- en 220,- inclusief ontbijt van het buffet. De familie Eshuys runt het bedrijf het hele jaar, bijgestaan door tien mede werkers. Aan de nieuwbouw werd meege werkt door hoofdaannemer Frans Zegel, IBS (cv, sanitair, electra). Van der Made (tegels) en de Verenigde Schilders. Den Burg Hans en Hanny Eshuys bij hun gerenoveerde en uitgebreide hotel Den Burg. (Foto Harry de Graaf)

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 5