llperveld wordt weer idyllisch natuurgebied Feiten over Noord-Holland Noord-Holland kort tioord-LZÏolland Er valt wat te beleven in Haarlemmermeer Water: soms te veel, soms te weinig Servicetelefoons "Boerenbedrijf en natuur: een twee-eenheid" Colofon 8 WAT DOET DE PROVINCIE? DAAROVER Informatiecentrum de Groene Golf houdt open huis INFORMEERT DEZE PAGINA U. WAT DOEI voor vragen en klachten over: TEXELSE COURANT' Lid van provinciale staten en boer Cornelis van Diest (CDA): WAT DOET DE PROVINCIE? DAAROVER INFORMEERT DEZE PAGINA U DINSDAG 18 APRIL 2000 april 2000 Het llperveld. 1130 ha eilanden, rietvelden en water tussen Den lip, Landsmeer en Purmerend. Een stiltegebied, geliefd bij recreanten en vogelaars en met zorg beheerd door het Noordhollands Landschap. Idylle van natuur en recreatie? Nog lang niet! Veertig vuilstortplaatsen en vele kilometers verontreinigde sloten verstoren de idylle. Door de vervuiling van water en water bodems rond de stortplaatsen hebben vele plant- en diersoorten het loodje gelegd. Storten is verboden sinds de jaren tachtig. Maar helaas is dit niet genoeg. De vervui ling woekert voort. Simpelweg uitgraven van het afval is onbetaalbaar en voor de verontreinigde slootbagger :ijn geen verwerkingsmogelijkheden. Verontreiniging blijft in stort Toch lijkt er een oplossing te zijn gevon den. Bij wijze van proef zijn vanaf 1997 vier stortplaatsen geïsoleerd met een laag verontreinigde bagger uit de directe omgeving. Schone bagger dekt het vuile slijk at en de natuur zorgt voor begroeiing. En wat blijkt? De schadelijke stoffen uit het vervuilde slijk sijpelen niet met het (regen)water, via het stort, in de sloten. De stoffen blijven in het afval achter De kwaliteit van het slootwater verslechtert daardoor niet verder. Het onderzoek naar de effecten van dit proefproject is nog lang niet afgerond. Maar op grond van de voorlopige resul taten hebben de betrokken partijen beslo ten door te gaan. Gezamenlijk maken de gemeente Landsmeer, het waterschap de Waterlanden, het hoogheemraadschap Uitwaterende Sluizen, de stichting het Noordhollands Landschap en de provincie Noord-Holland zich sterk voor een schoon en natuurlijk llperveld Voor meer informatie over het project llperveld- Zie de Internetsite van de provincie Noord- Holland, www. noord-holland nl Het project zelf bekijken kan ook even een telefoontje met het bezoekerscentrum van Het Noordhollands Landschap in Landsmeer, tel. (020) 482 55 20. Gedeputeerde Ada Wildekamp heeft milieu en water in haar portefeuille, tel. (023) 514 41 48, e-mail: wildekampm@nooid-holland.nl Vuile bagger isoleert verontreiniging in de stortplaats. Foto: Piet van Kranenburg/NHL De vraag in de Pagina van maart had betrekking op de Noord-Hollandse wei devogels. Welke vogel of vogels nestelen alleen nog in het veenweidegebied? Het juiste antwoord luidt: de kemphaan. De kemphaan is die prachtige vogel die symbool staat voor de Noord-Hollandse weidevogelbescherming Uit de goede inzenders zijn weer drie winnaars geloot: P.A.H. Hoogcarspel uit Bergen M. Bijnsdorp uit Spaamdam en P.W. Breed uit Edam. Zij kunnen hun boekje plus informatie pakket over de provincie tegemo.etzien. Deze editie van de Pagina Noord-Holland is o.a. gewijd aan de discussie over ons watersysteem. Noord-Holland telt een groot aantal meren, plassen, kanalen, vaarten en sloten. Toch zijn er perioden dat deze 'bergingen' het water niet aan kunnen. De vraag van deze maand luidt: hoeveel procent van het totale oppervlak van Noord-Holland bestaat uit water? Is dit: .a. 2,5% b. 6,5% c. 9,5%. Het Noord-Hollandse deel van het IJsselmeer, de Waddenzee en de Noord zee kunt u buiten beschouwing laten. Uw antwoord kunt u tot 1 mei 2000 sturen naar: Redactie Pagina Noord-Holland Postbus 123, 2000 MD Haarlem Faxen of mailen mag ook: fax:(023) 514 41 55 e-mail: paginanh@noord-holland.nl Onder de inzenders van het juiste antwoord verloten wij weer drie boekjes plus een informatiepakket over de provincie Noord-Holland. Aan het werk voor werk Woensdag 10 mei belegt de provincie een bijeenkomst onder het motto: 'Aan het werk voor werk'. Plaats van samenkomst: De Burcht in Zaandam. Deelnemers zijn vertegenwoordigers van de provincie, het bedrijfsleven, over heden, uitzend- en arbeidsbureaus. De provincie hoopt vruchtbare ideeën op te doen. Wat moet er gebeuren om lang durige vacatures vervuld te krijgen en om moeilijk plaatsbare mensen aan werk te helpen Welke projecten kan de provincie opzetten? Informatie: Rob Kauffman. tel.(023) 514 34 77 Elektronische verkeersinformatie Samen met Rijkswaterstaat en de gemeente Alkmaar treft de provincie maatregelen voor een betere door stroming van het verkeer op de ring van Alkmaar en de wegen tussen Alkmaar en Amsterdam. In het voorjaar van 2001 zullen vijf informatiepanelen in werking treden: op de noordelijke en zuidelijke toegang tot de ring, op de oostelijke ring, op rijksweg A9 en op de provinciale weg tussen Krommenie en rijksweg A8. Bij files geven de panelen informatie over alternatieve routes. In de toekomst zullen zij ook informatie geven over parkeergelegenheid. Bovendien worden er camera's geplaatst op plekken waar regelmatig ongelukken gebeuren. Politie, ambulances en ber gingsbedrijven kunnen dan sneller in actie komen om het leed en de overlast te beperken. Informatie: Chns Pit, tel. (023) 514 52 19. Provinciehuis open voor rondleidingen Het Haarlemse provinciehuis is een monument uit 1789. Elk jaar in septem ber, op de Open Monumentendag, is het te bezichtigen. Voor groepsrondleidingen is het ook op andere dagen opengesteld. Informatie en afspraken: Irene Weterman, tel (023)514 40 49. t In de zuidwestpunt van Noord-Holland ligt het economisch hart van de provincie. Tienduizenden mensen wonen en werken er. Auto's en vliegtuigen eisen ruimte op. Haarlemmermeer: alleen nog wegen en verkeer? "Absoluut niet! Natuurlijk is mobiliteit belangrijk voor Haarlemmermeer Maar zonder natuur kunnen mensen niet leven. Voor water en groen is terdege ruimte en aandacht". Manon van Schaik, project coördinator van het bezoekers- en infor matiecentrum de Groene Golf, zegt het stellig. De Groene Golf staat aan de Kruisweg in Haarlemmermeer. Het is het ontvangst- en tentoonstellingsgebouw van rijkswaterstaat, provincie en gemeente- Bezoekers komen er ogen tekort. Er wor den vier belangrijke projecten gepresen teerd; aanleg van twee wegen: de N22 aan de westkant van Haarlemmermeer en de A5 tussen de Zwanenburgbaan en de toekomstige Vijfde baan van Schiphol, de openbaar vervoerverbmding 'Zuid tangent' en 'Haarlemmermeer Groen'. Dit laatste project betreft de inrichting van een gebied van 2000 ha in het westen van de Haarlemmermeer (tussen Hoofd dorp en Nieuw Vennep) voor natuur en recreatie. Skeeleren en ballonvaren "Sinds de opening van de Groene Golf, in maart vorig jaar," zegt Van Schaik, hebben we al meer dan 7000 bezoekers gehad. We verzorgen rondleidingen maar wie wil kan op eigen houtje een rondgang maken langs de vele foto's, kaarten en informatiepanelen, de videofilm bekijken, de computer bedienen of met behulp van knoppen en lampjes de gewenste informa tie opvragen. In en rond de Groene Golf vinden allerlei activiteiten plaats. Tweede paasdag gaan we eieren zoeken voor kinderen tot tien jaar en zaterdag 20 mei hebben we onze jaarlijkse open dag. We organiseren rondwandelingen en, als alles meezit, ook kanotochten in het natuur gebied de Groene Weelde, vlakbij het Floriadeterrein. In en rond het informatie centrum vinden activiteiten en demon straties plaats die verband houden met de vier Groene Golfprojecten. Maar de grote attracties zijn de skate- en skeelertour en de kwis met een ballonvaart als hoofd prijs. Voor iedereen die kan skaten en skeeleren reserveren wij op die dag, een malig en exclusief, de vijf kilometer asfalt van de nieuwe N22-noord. En de win naar van onze kwis krijgt een uitnodiging om later in Utrecht met een ballon de lucht in te gaan". Voor informatie over de Groene Golf en zijn activiteiten tel. (023) 547 72 63. Een groot deel van onze provincie ligt onder de zeespiegel. We kunnen hier wonen omdat duinen en dijken ons beschermen en omdat de grond onder onze voeten met gemalen wordt drooggehouden. In de huidige omstandigheden is onze veiligheid verzekerd. Maar dat blijft niet zo, zeggen deskundigen. Om straks geen last te hebben van te veel of te weinig water, moeten we ons nu bezinnen op de nodige maatregelen Ada Wildekamp is de verantwoordelijk gedeputeerde. Zij zegt: "We zetten dit proces nu vast in gang, omdat regeren vooruitzien is". Wat is er aan de hand? Ruimte voor ivater in Speketerspolder, gemeente Harenkarspel Het wordt warmer op aarde Hogere temperaturen zullen o.a. poolijs doen smelten. Naar verwachting zal de zee spiegel deze eeuw zo'n 60 cm stijgen. Terwijl in Noord-Holland de bodem juist op veel plaatsen daalt. Dat komt doordat we onze polders bemalen, om het over tollige water af te voeren. Het gevolg is dat veen en klei inklinken Op veel plaat sen heeft de afgelopen 400 jaar een daling van drie tot vijf meter plaatsgevonden. "Als we op de oude voet doorgaan en alleen maar malen, malen we ons op het laatst de diepte in, stelt Ada Wildekamp. "Maar er is nog iets. Het regenpatroon verandert Meer regen in de winter, minder in de zomer. Dat betekent meer kans op wateroverlast in de winter en op gebrek aan water in de zomer. En daar wil ik voor waken. Bij het zoeken naar oplossingen staat één ding voor mij voor op: we moeten onze burgers beschermen tegen overstromingen, tegen overlast én tegen gebrek aan water." Verschillende oplossingen dienen zich aan. Een hiervan bestaat uit het scheppenl van extra ruimte voor het vasthouden vai| water. Zo'n extra waterberging laat zich goed combineren met natuurontwikkeling! recreatie en agrarisch natuurbeheer. Wat weer tegemoetkomt aan de randstedelijke! behoefte aan rust, ruimte en ontspanningsB mogelijkheden. "Per regio," besluit Ada j Wildekamp, willen we de voors en tegens van waterberging zorgvuldig tegi elkaar afwegen. Dat is maatwerk dat wj samen met alle betrokkenen tot stand gaan brengen'". Gedeputeerde Ada Wildekamp heeft milieu en water in haar portefeuille; tel.(023) 514 41 48 e-mail: wildekampm@noord-holland nl milieu (023) 531 02 00 vliegtuiglawaai zwemwater (023) 514 37 01 Commissie Geluidhinder milieudelicten (023) 514 33 00 Schiphol afval (023) 514 33 11 (020) 601 55 55 publicaties (023) 514 34 05 5" editie Pagina Noord-Hollai Skaten en skeeleren op asfalt voor auto's. Fow Stichting Skeeler Pn<n De Pagina Noord-Holland is een uitgave van de provincie Noord-Holland en verschijnt maandelijks (behalve in de zomer- en kerstvakantie) in een groot aantal huis-aan-huis verspreide nieuwsbladen in de gehele provincie. Redactie en administratie: Bureau Communicatie provincie Noord-Holland, Postbus 123, 2000 MD Haarlem. Eindredactie: Rienk van der Veen, tel. (023) 514 43 09, fax (023) 5144155 e-mai 1pagmanh@noord-hollandn 1 "Wat ik belangrijk vind voor Noord- Holland? Dat de boeren blijven. En de natuur ook. Drie jaar geleden kende ik alle planten langs mijn sloten bij naam. Niet zo moeilijk, want het waren er maar vijf. Nu ik drie jaar lang geen slootkant meer heb gemaaid, heb ik een gids nodig om alle planten te kunnen thuisbrengen. Met de weidevogels idem dito. Nu we nestbeschermers plaatsen en pas laat in het seizoen gaan maaien, kunnen de jonge vogels ongestoord opgroeien. Ik ben nu drie jaar in de weer om de natuur op ons bedrijf een handje te helpen en ik moet zeggen: als CDA-er ga ik voor deze vorm van praktisch rentmeesterschap.Voor agrarisch natuurbeheer krijg je subsidie. Dat is mooi, maar nog veel mooier is de voldoening die je hebt van het resultaat." Cornells van Diest, Googweg 18, 1399 ER Muiderberg, tel. (0294) 26 34 42 plantengids nodig.Foto Studio Hor'i

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 8