Bestuur basisscholen blijft bij het college Nieuw spuitmachine mengt water met lucht Schoolleiding krijgt wel meer vrijheid bedrijvigheid Viscenter serveert specialiteiten COURANT -TEXELSE Eeuwenoude mode in Oudheidkamer Nominaties voor vrijwilligersprijs Demonstratie Skeelertochl rond De Waa Regen teistert eerste markt Wat ik zeggen wc Jeugdige atleten vroeg op dreef Sky Blasters Zoute haring, een gebakken visje, kabeljauw en schol blijven popu lair, maar liefhebbers van vis wor den steeds kieskeuriger. Soorten als tonijn, zwaardvis en de Middel landse Zeevis dorade winnen aan populariteit. Reden voor Viss- center Waddenzee aan de Stenen plaats het assortiment zeebanket flink uit te breiden. Dankzij een in grijpende verbouwing is daar nu de ruimte voor. 'De visconsumptie zit in de lift. De hoeveelheid die per hoofd van de bevolking wordt gegeten is behoor lijk gestegen. Mensen hebben er meer geld voor over. Vooral Duitsers zijn grote visliefhebbers. Ze eten zelfs dubbel zoveel als Nederlanders, mits het maar vis uit de Noordzee is. Tonijn, daar beginnen ze niet aan.' Aan het woord is Gea Ocheloen. Zij, of één van haar medewerkers, gaat minimaal drie keer per week naar de visafslag van Den Helder, IJmuiden of Scheveningen om vis te kopen. 'Want alleen door zelf te gaan kun je het beste uitzoeken. Het moet vers zijn en goed. Klanten worden, terecht, al kritischer Ze willen iets bijzonders en hebben daar het geld voor over. We nemen regelmatig tropische vis soorten mee Het assortiment in haar zaak is na de verbouwing verdubbeld. De ruimte om de vis uit te stallen ontstond door dat de toonbank van zes naar twaalf meter is vergroot. 'Veel meer ruimte dus en dat werkt een stuk prettiger.' Om de kwaliteit verder te verhogen trad Martin Zeeman In dienst, die ge diplomeerd visspecialist is en twaalf jaar ervaring inbrengt. 'Van een vere delde snackbar, zijn we gegroeid naar een visspecialiteitszaak. We verko pen vis, maar maken bijvoorbeeld ook salades, paella en vissoep. We verkopen aan particulieren, maar hebben ook veel hotels en restau rants als klant.' VRIJDAG 21 APRIL 2000 I KV LI VU John Nieboer test de fonkelnieuwe zelfrijdende spuitmachine, die voorzien is van luchtondersteunmg. (Foto coram hmmoman) Trekkerchauffeur John Nieboer hoeft tijdens zijn werk niet langer meer half gedraaid te zitten, om te zien of de chemische gewas bescherming in de bloembollen goed verloopt. Bij de nieuwe zelf rijdende spuitmachine die zijn werkgever Beauty of Bowl deze week in gebruik nam, zitten de sproeibomen aan de voorzijde ma chine. De vloeistof wordt onder druk van lucht uit de leidingen ge spoten, waardoor een betere be dekking ontstaat en minder bestrijdingsmiddel nodig is. De nieuwe Agrifacspuit, die werd geleverd door Frans Stolk Mechani satie, is het bewijs dat de ontwikke lingen op het milieugevoelige terrein van gewasbescherming niet stil staan. De overheid dwingt de land bouwers de hoeveelheid chemicaliën die ze gebruiken terug te dringen en heeft bovendien middelen uit de han del genomen. Dat wat de agrariërs wél mogen spuiten moet dus zo goed mogelijk worden benut. Daarvoor bedacht Agrifac het systeem van luchtondersteuning, waardoor het mengsel dieper in het gewas door dringt. Waar bij traditionele systemen de helft van de druppels te groot of te klein is, heeft bij deze spuit tach tig procent van de druppels de juiste grootte, zodat een betere bedekking ontstaat en de wind minder vat op de vloeistof krijgt, zodat het risico op milieu- of andere schade tot een mi nimum wordt beperkt. Dankzij een tankinhoud van 2400 li ter en hydraulisch in- en uitklapbare spuitbomen met een gezamenlijke breedte van 27 meter kan in korte tijd een grote oppervlakte worden be spoten, waardoor de spuitregelmaat kan worden verhoogd. Wie denkt dat er dan toch méér bestrijdingsmid delen worden gebruikt, heeft het mis. Vaker spuiten, maar met een lagere dosering, is een ontwikkeling die al enige tijd aan de gang is en waardoor juist de hoeveelheid werkzame stof per hectare is afgenomen. Doordat Hansoppen, hemdrokken, uit- gaanskleding en modeaccessoires uit de 18° en 19* eeuw hebben op de bovenverdieping van de Oudheidkamer in Den Burg een prominente plaats gekregen. De nieuwe expositie moet nog worden voorzien van informerende tekst bordjes, maar wie niet wil wachten kan nu alvast een kijkje nemen en zien hoe de Texelaars vroeger ge kleed gingen. Wie het vierhonderd jaar oude pand aan de Kogerstraat betreedt, kijkt recht in de ogen van het echtpaar Kalis. De portretten van de voorma lige bewoners (Jan zat jarenlang op de bok van de diligencedienst tussen Oudeschild en Den Burg) hangen pontificaal in de voorkamer, waar zij vroeger bij de kachel moeten hebben gezeten. Wat zij toen droegen, is een etage hoger te zien. Technici van 'moederbedrijf Maritiem en Jutters Museum hebben daar een fraaie vitrine gebouwd waarin de meest kwetsbare kledij en kostbare sieraden veilig zijn ondergebracht. Twee poppen zijn gehuld in de uitgaanskleding van rond 1900. De man met hoge hoed kijkt op zijn gouden kettinghorloge. De vrouw draagt o a. een kap, een valen- ciennes-stola en een halsketting en broche van bloedkoraal Achter het glas zijn verder een kort roze mannenjasje met twee knopenrijen uit de 18e eeuw te zien en een crinolinehoepelrok uit 1860. Het ooit modieuze stilleven wordt vanaf de muur gadegeslagen door het 'Texels Bruidje' van Warmoes, een op hout geschilderd portret uit 1747. Net als de voorbeelden in de vitrine zijn de jurken, pakken, kappen, hoe den en schoenen die vrij staan geëx- (Foto Bol Bosch) poseerd afkomstig van de gegoede burgerij. De kleding van het gewone volk werd meestal tot op de draad versleten en had veel te lijden van het frequente geschrob en gemangel, waardoor er weinig van bewaard is gebleven. De dracht is met typisch Texels maar eerder West-Fries. Een leuke curiositeit is het dikke mode tijdschrift van twee eeuwen geleden: een dik boekwerk met tekst en teke ningen. De expositie, die volledig door de vrijwilligers van de Oudheidkamer is ingericht, is van maandag tot en met vrijdag van 10.00 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 15.30 uur te zien. Tijdens de folklore is het museum van 13.30 tot 16.30 uur toegankelijk. elke sproeidop aan het eind van de bespuiting met perslucht wordt afge sloten, lekt er geen vloeistof op de grond of in de sloot. Een ingebouwde computer zorgt dat bij een hogere rij snelheid de dosering automatisch wordt aangepast. Chauffeur Nieboer, die nu zo'n 65 hectare bespuit en volgend jaar waarschijnlijk aanzienlijk meer, hoeft zich volgens leverancier Rob van Heerwaarden geen zorgen te maken over zijn gezondheid. 'De cabine is voorzien van koolstoffilters die de lucht zuiveren.' Nieboer toonde zich na enkele testritten en thousiast. 'Deze machine doet dus echt wat de fabrikant belooft', rea geerde zijn baas op de eerste resul taten. Vrijwilligers of vrijwilligersorganisaties die zich verdienstelijk hebben ge maakt voor de Texelse samenleving, komen met ingang van dit jaar in aan merking voor het 'Lokaal Compli ment'. De prijs (een bedrag van 2500,-), die op 25 november tijdens een speciale avond in de Burgemees ter de Koninghal wordt uitgereikt, is ingesteld om een einde te maken aan de discussie over de toekenning van de Dubbele von Sion. Die prijs komt in het vervolg slechts toe aan men sen die van grote betekenis zijn ge weest voor de cultuur op het eiland. De Stichting Welzijn Ouderen (SWOT), de Sportraad, de Welzijns- stichtmg en de Rabobank zijn verant woordelijk voor de organisatie van het Lokaal Comliment. Zij willen graag vóór 1 juli van de Texelaars horen wie zouden moeten worden genomineerd voor de vrijwilligers prijs. De verenigingen en instellingen worden aangeschreven met de vraag of zij een voordracht willen doen. Maar ook anderen zijn welkom om iemand aan te melden. Een formulier daarvoor kan worden opgehaald bij de Welzijnsstichting, de SWOT en de Rabobank. Speciale eisen worden niet gesteld aan de voordrachten, zolang het maar vrijwilligers betreft. Zij mogen actief zijn op een breed gebied van sport tot zorg, van huis bezoeken tot reisbegeleidmg en van overblijfmoeder tot maaltijdbezorger. Donderdagochtend waren e aantal agenten met drie r honden op Texel te gast Dito der andere bij de Bruinvis inl schild een demonstratie te gevi de schooljeugd Wij, vier mee kers/leraren van OSG De Hog kregen daarvan een voorproel Wij wonen in Den Helder en I elke ochtend even na acht uuri bus aan op de Elemert. Daarw een van die agenten de hondi het uitlaten bij de vijver. Waart van die honden, die overigensi pen, een eend greep. Ditmaal agent zo kwaad dat hij met zij zen hard tegen de borst en kt de hond begon te schoppen Liever hadden wij deze demon gemist. Dit was on-Texels, zee onvriendelijk en een beledigin het toevallige publiek. En et voor alle collega's van deze hc begeleider. J. Flinkerbusch W. van der M. Schouten-Scl en M. van Rosi Nachrift: Bijstaande ingezonde was voor de redactie aanleid! politie om een reactie te vragei corrigeren van politiehonden g vrij direct. Als je tegen zo'n Met herder 'foei' zegt, dan haalt dj uit. Maar een politiehond, dn regelmatig ophoudt temidda grote mensenmassa's en die zie niet weet te gedragen, daacl niets aan. Wat bij de vijver gek is absoluut geen mishandeling hoort bij de opvoeding.' Del fende hondentrainer meldt i! een jonge hond betreft die bij ver liep te dartelen, en opeei eend in de bek had. De correct volgens hem nodig, om de ei ontzetten. Dat lukte, want de kwam er ogenschijnlijk onges den vanaf. De agent geeft toei de hond daarvoor met de voeti tegen de borst heeft gegeven,! hij naar eigen zeggen zo sne' andere corrigerende methot beschikking had. Maar van seft tegen de kop was volgens her sprake. 'Ik hou zielsveel van del dat zou ik nooit doen.' Dei noemt de ingezonden brief b( alle peil. Het landschap rond De Waa zaterdag 17 juni het dome skeeleraars. Die dag wordl Texels kleinste dorp skeelertraject van twaalf kill uitgestippeld, dat de deelnemi of meer keer kunnen afleggi tocht is een initiatief van een Texels skeeleraars, die voor di een speciale interneti (www.trefnet.net/Texel/skeele heeft geopend. De rit wordt g mseerd in samenwerking Atletiekvereniging Texel. Nu a vast dat een grote groep overt beoefenaars van de populairs naar het eiland zal komen. De i De Waal is namelijk het sluitst een opleiding van de schaa skateschool De Meent, waara: 450 rijders deelnemen. Omda onder auspiciën staat va skatebond, zal ook vanuit die h nodige belangstelling bestaan De eerste door de restauratie commissie van de Hoorder kerk ge organiseerde rommeltjesmarkt van dit jaar werd geplaagd door slechte weersomstandigheden. De regen en de gure wind zorgden ervoor dat het bepaald geen pretje was om buiten langs de kraampjes te slenteren. De belangstelling was evenwel opval lend groot. 'We verkopen nog heel behoorlijk', vertelde 'marktvrouw' Gé de Roo, die samen met de i vrijwilligers haar best had geda de kwetsbare spullen zo goed lijk te beschermen tegen het f water. 'Maar er wordt vooral vi kocht en weinig gekeken.' Ge was net als in andere jaren o grote schuur van Axel Lap be baar om koopwaar uit te stal het overdekte gedeelte kond bezoekers even bijkomen en li: op het drukste gedeelte van di tend veel weg van een mieren1 (Foto Joof' Het bestuur van de Texelse open bare basisscholen komt niet 'op afstand' maar blijft in handen van het college van b en w. Wel wordt de huidige bestuursvorm versterkt door slechts op hoofdlijnen te be sturen en het management meer vrijheid te geven bij het realiseren van de door het college geformu leerde onderwijsdoelstellingen. Het collegebesluit stemt overeen met het advies van de Gemeen schappelijke Medezeggenschaps raad van de openbare scholen. Met uitzondering van PvdA en D66 on derschrijven de gemeenteraads fracties de keuze. 'Een gemiste kans' zó vonden Pieter de Groot (D66) en Klaas Modder (PvdA) het besluit om de bestuurs vorm wel te versterken maar niet te veranderen. In de commissie vergadering Welzijn en Onderwijs spraken zij tevergeefs hun voorkeur uit voor 'besturen op afstand': een zelfstandig schoolbestuur, los van het college. Het openbaar onderwijs is volgens hen naar analogie van het bijzonder onderwijs gebaat bij zo min mogelijk bemoeienis van de ge meente. Het argument van het col lege dat daarvoor op Texel geen ge kwalificeerde bestuurders zijn te vinden, schoot De Groot en Modder in het verkeerde keelgat. 'We zijn toch ook af en toe in staat een gekwalifi ceerde wethouder te vinden?', schamperde De Groot richting wet houder Nel Eelman. 'Bovendien hóe ven die mensen helemaal met per se op Texel te wonen.' Van het colieges- tandpunt zoals verwoord in ambte lijke rapporten dat het bedri/f open baar onderwijs vanwege de omzet van 6 miljoen 'in eigen hand' moet worden gehouden, had De Groot met stijgende verbazing kennis genomen. Een goed bestuursconcept heeft vol gens hem niets te maken met het budget. Maar De Groot kon praten wat hij wilde, Eelman bleef onvermurwbaar Op Modder's pleidooi ging zij inhou delijk zelfs niet in. 'We hebben alles afgewogen en dit is eruit gekomen', reageerde Eelman. Zij vond de ove rige fracties aan haar zijde. De toch belangrijke keuze voor de bestuurs vorm van het openbaar onderwijs komt vreemd genoeg met meer in de raad aan de orde. Daarvoor gaf het college bij monde van ambtenaar De Boer als reden op dat de wet nu een maal zegt dat de verantwoordelijk heid voor het openbaar onderwijs bij b en w ligt, tenzij de gemeenteraad anders besluit. Netwerk De invoering van het 'netwerk open baar primair onderwijs' drie jaar ge leden is blijkens een evaluatierapport een goede keuze geweest. Onder leiding van netwerkdirecteur Tine Visser is de onderwijsontwikkeling binnen de openbare basisscholen verbeterd. De nieuwe management- opzet heeft dankzij een betere coör dinatie en bundeling van leidingge vende taken het onderwijs een impuls gegeven Het college wil verdergaan op de ingeslagen weg door te stre ven naar minder leidinggevenden. Daartoe worden de scholen al naar gelang hun ligging en grootte onder gebracht in clusters van twee of drie scholen. Per cluster is nog maar één directeur nodig, zodat er niet alleen efficiency-voordelen worden geboekt maar ook meer tijd vrijkomt voor les geven. De clustering heeft geen con sequenties voor het streven om ieder dorp zijn eigen basisschool te laten behouden en moet er verder niet toe leiden dat de ene school een dependance van de andere wordt Het bestuur blijft qua vorm dezelfde maar wordt inhoudelijk versterkt. Het college zal zich meer beperken tot hoofdlijnen en los van de gewone collegevergaderingen bijeenkomen als schoolbestuur. De vergaderingen worden bijgewoond door de netwerkdirecteur. De taakverdeling tussen bestuur en management wordt inzichtelijker gemaakt, zodat iedereen weet waar hij aan toe is. Er zal een verschuiving plaatsvinden van beleidstaken van college richting schoolleiding. Het college geeft aan welke onderwijsontwikkelingen ge wenst zijn en binnen dit kader krijgt het management de vrije hand om de gestelde doelen te realiseren. Om duidelijkheid te scheppen welke re sultaten voor welke kinderen tegen welke inspanning verlangd worden, zal het college een bestuurs- beleidsplan opstellen. Kompasschool De Kompasschool was als enige niet gelukkig met de plaats die zij inneemt in het netwerk van openbare scholen. Wethouder Eelman gaf toe dat de positie van de school voor moeilijk lerende kinderen bestuurlijk gezien 'lastig' is. Maar Eelman wil voorko men dat de LOM-school uit het net werk treedt en aansluiting zoekt bij een overkantse soortgelijke school. 'De zorg voor de kinderen is van groot belang. Daarom moeten we zeggen schap blijven houden over deze voor ziening'. aldus Eelman. De medezeggenschapsraad van de Kompasschool is het met haar eens dat afscheiding geen goede zaak zou zijn. Om de speciale positie van de school binnen het netwerk meer aan dacht te geven, wordt een werkgroep ingesteld die een 'profielschets' voor de school zal opstellen. Het team van Viscenter Waddenzee: Gea Ocheloen-Ott, haarman Chris, Martin Zeeman en Janme Strijker in de vernieuwde viszaak. (Foto Coram Tlmmormori) Al bij de eerste baanwedstrijd hebben de junioren van Atletiekvereniging Texel laten zien dat het komend sei zoen een en ander van hen mag wor den verwacht. Tijdens een zoge naamde tramingspakkenwedstnjd in Grootebroek, georganiseerd door de vereniging SAV, bleken de Texelaars door trainingen in het bos en de zaal veel conditie en kracht te hebben opgedaan. Op de sprintnummers deden Gijs Waverijn en Ahram van Noort van zich spreken met snelle tijden. Jort Hammer toonde weer zijn grote spnngtalent, terwijl Bart Riegman zich meer en meer manifesteert op de werpnummers discuswerpen en kogelstoten. Een nieuw talent bij de jongens junioren C is Joris Ellen. Op de 800 meter deed hij net als Maar ten Steenvoort met de besten mee. Hans Duin werkte de 100 meter hor den af in 20.5 seconden en werd daarmee eerste. In restaurant De Worsteltent in de Dennen begint zondag (Eerste Paas dag) om 14.00 uur een optreden van de Sky Blasters. Deze uit Baarn af komstige bigband werd opgericht in 1994, staat onder leiding van Joseph Ousters en heeft nogal wat faam ver worven in het Gooise uitgaansleven. Het repertoire is gevarieerd en be staat zowel uit klassieke hits als uit mellow en funk. De samenstelling is opmerkelijk. Meer dan de helft van het orkest bestaat uit vrouwen, die volgens de hen vooruitgesnelde be richten hun trompetten laten schallen en de trombones bulderen. De entree is gratis: bij mooi weer wordt buiten gemusiceerd. Voor de liefhebbers van beeldende kunst is er in De Worsteltent een maand lang een kleine expositie, met de originele foto's van de kunst kalender van Erno Terpstra en Brigida van Lieshout, die afgelopen week werd gepresenteerd tijdens Kunst in Zee. De nieuwe vitrine in de Oudheidkamer.

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 6