)p Texel kun je je altijd blijven verbazen 11 xel'94 D1 kampioen ideschilder onderzocht lerstel van zenuwcellen De Cocksdorp E1 kampioen Sport .TEXELSE COURANT" Uit het oog T dend zwemmen Texelweekend in Akenburg Skeelertocht .Gastrenner wint van Texelaars Van Houten wint vlaggenwedstrijd Knappe winst van tennissers Visser tiende in wielerronde Koninginneloop in Oosterend Dirk Slik wint paaspuzzelrit EHBO bij evenementen DONDERDAG 27 APRIL 2000 3er< h< in Bergman is medisch-bioloog, onlangs gepromoveerd dor met een proefschrift dat het herstel van zenuwcel- onderwerp heeft. Zijn vriendin, Ania, behaalde vorig jaar irtsendiploma en specialiseert zich nu als neuroloog. Het »ft geen betoog dat er in hun richting op Texel niet veel voor het stel zijn. Dat spijt de oud-Texelaar, die 33 jaar [en werd geboren in Oudeschild: 'Als het maar even kon, zo weer op Texel gaan wonen. Als ik met pensioen ga, ik een huis en ga ik nooit meer weg.' Grijnzend: 'Maar dat it hier wat moeilijk te liggen, hé. IRf :sd( 'Ü8 Kri id nemen van Texel vond Bergman met gemakkelijk, lig) iet moment dat hij op 18-jarlge voor studie naar de overkant (s hij altijd weer terugge- Jarenlang zelfs elk weekend, diepl eerst een vierjarige opleiding laboratoriumschool in Bever- ivolgd. Die was nogal saai en Plnl erwijk zelf was ook weinig te n. Ik was blij wanneer ik vrijdag aar Texel kon. Lekker uitgaan, in, vrienden ontmoeten. Fan- hl' inderhalf jaar lang werkte hij .veekend en iedere vakantie de bar in de J'elleboog. Het- deed hij daarna twee jaar lang l(0 i In den Grooten Slock. Pas iet moment dat hij aan de Vrije siteit in Amsterdam een a jstudie medische biologie ging hij langzamerhand wat vaak naar huis. 'Amsterdam boeiende stad. En mijn studie in interessante periode, waarin hoop mensen heb leren ken en paar goede vrienden ken ik tijd. Ik hoefde daardoor niet zonodig ieder weekend naar Om wat bij te verdienen zocht ikendwerk in Amsterdam. Ik ober.Terugdenkend: 'Maar ik Beh best vaak terug. Zeker eens Ine weken.' an studeerde af en kreeg een :oeksaanstelling aan de Vrije siteit. 'Als vervangende dienst- Prachtig, want terwijl een an- «derhalf jaar lang stom werk ioen, bleef ik gewoon in mijn iwerken. Tegelijkertijd deed ik itacten op waardoor ik later itieonderzoek kon gaan doen. zich in het wetenschappelijk cat wilde storten, stond al een ar als e.en paal boven water. 'Al het laatste jaar van de ™§oriumschool. toen ik stage assisteerde onderzoekers en erachter dat ik hun werk inte- tvond. Al ben je nog zo slist, je blijft opdrachten van in uitvoeren. Als wetenschap- paal je ze zelf.' iruari 1994 startte hij zijn tieonderzoek en verhuisde hij en periode van drie maanden t Canadese Calgary, om er de loekstechnieken te bestuderen Amsterdam nog niet werden rst, 'Ik heb er veel geleerd, ook ledereen kent ze wel, Texelaars die wegens studie, werk of een andere reden het eiland hebben verlaten. Dè één keert nog gere geld terug naar zijn geboorte grond, de ander slechts spora disch of helemaal niet meer. Voor de rubriek Uit het oog zoekt de Texelse Courant ze op. In deze aflevering Jeroen Bergman, die het eiland vijftien jaar geleden verliet. bij het indelen van mijn vrije tijd. De stad zelf was niet bijzonder. Thuis ging ik nog elk weekend uit, maar dat kon daar niet. Flet was er doodsaai. Maar de natuur was er prachtig. Ik zat vlakbij de Rocky Mountains, lets mooiers kun je je nauwelijks voorstel len. Elk weekend wandelen. Dat had ik tot dan toe nooit gedaan Bergman keerde nog tweemaal terug naar Calgary en tussendoor verbleef hij nog een maand in Woodshole, bij Boston. 'Dat is een soort NIOZ. Ik stuk wijzer gemaakt. Ik bleef trou wens vrij geregeld naar Texel gaan. Gemiddeld toch wel eens in de drie, vier weken.' Halverwege zijn promotieonderzoek begon Bergman te twijfelen. Terwijl hij er enkele jaren eerder nog zo zeker van was dat hij onderzoeker wilde worden, leek dat vak hem steeds minder aantrekkelijk. 'Als ik me echt had willen profileren had ik nog twee, drie jaar onderzoek moeten doen in den en te onderzoeken welke wensen bij ziekenhuizen leven en die door te geven aan het moederbedrijf in Frankrijk, zodat dit kan inspelen op de vraag uit de markt. Vorige maand promoveerde Berg man tot doctor, nadat hij twee jaar lang zijn nieuwe baan en het schrij ven van zijn proefschrift had gecom bineerd. Hij oogstte er lof mee. Dat was zes jaar geleden, toen hij eraan begon, allerminst te voorspellen. Hij deed onderzoek naar de werking van zenuwcellen, waarvan ieder mens er ruim een miljard van in het hoofd heeft, en de manier waarop die over relatief lange afstanden met elkaar 'communiceren'. Bijzondere aan dacht had Bergman voor de wijze waarop beschadigde zenuwcellen zich kunnen herstellen. Terwijl alge meen werd aangenomen dat de re generatie begint in de cel zelf, ver wachtten de oud-Texelaar en het onderzoeksteam waarvan hij deel uit maakte dat dit wel eens het geval kon zijn in de axonen. de uitlopers van de zenuwcellen. 'Het was lange tijd een controversieel onderwerp. Het uit gangspunt dat de regeneratie in de cel zelf begon, was niet minder dan sri j-ifrj;' Jeroen Bergman: 'Als jochie kwam ik elke dag in het Ankerpark. Itel woonde er op een campus, met al leen maar onderzoekers, die round the clock aan het werk zijn. Je werk is je leven. Je werkt, je eet samen en gaat daarna weer proeven doen. Het was een heel aparte ervaring, dat je meer dan tien uur werkt zonder dat het vervelend wordt. Het was eigen lijk een combinatie van werk en je sociale leven.' Zijn leermeester in Woodshole was een Italiaanse professor. Een |aar la ter kreeg Bergman de kans om bij dezelfde man vervolgonderzoek te doen 'Dat was in Napels, voor onge veer zes weken. In totaal heb ik ruim een jaar in het buitenland gewoond. Ik heb andere mensen leren kennen, andere culturen. Dat heeft me een het buitenland. Bovendien kreeg ik het idee dat ik toch liever iets meer hands on zou willen doen. Onderzoek vergt veel geduld. Het kan gebeuren dat je een half jaar werkt aan iets dat dan alsnog mislukt.' Bergman besloot de marketing- cursus NIMA A te gaan volgen, om werken in zijn vakgebied en een com merciële functie te kunnen combine ren. Begin 1998 rondde hij zijn promotieonderzoek. Tegelijkertijd solliciteerde hij bij Biomerieux. een multinational die apparatuur voor ziekenhuislaboratoria ontwikkelt. Bergman werd aangenomen en heeft nu onder meer als taak de verkopers technische ondersteuning te bieden, de concurrentie in de gaten te hou- een dogma. Buiten ons hadden al leen groepjes onderzoekers in Ame rika, Italië en Duitsland daar andere ideeën over.' De 'nieuwlichters' kregen gelijk. Wat de gevolgen zullen zijn, durft Berg man met te voorspellen. 'Dit is funda menteel onderzoek en geen toege past onderzoek. Het gaat er dus met om direct resultaat te boeken, maar in eerste instantie om meer inzicht te krijgen in de materie, in dit geval van de neurobiologie. Op termijn zou je je kunnen voorstellen dat het een nieuwe behandelingsmethode ople vert voor patiënten met een dwarslaesie. Maar dat zeg ik heel voorzichtig. Je kunt dus absoluut met stellen dat ik heb ontdekt hoe je een dwarslaesie kunt genezen Bergman woont sinds vier jaar samen met Ania, die hij leerde kennen tijdens zijn promotieonderzoek. Ze rondde vorig |aar haar artsenopleiding af en specialiseert zich nu als neuroloog. Het paar vond tweeëneenhalf jaar geleden een huis in Almere, nadat een bovenwonmkje in de Amster damse Pijp hen toch wat te benauwd begon te worden. Ze hebben het druk met hun werk en Bergmans band met Texel is wel iets minder hecht gewor den 'We hebben hier natuurlijk ook een vriendenkring opgebouwd. En veel van mijn Texelse vrienden zitten ook met meer op het eiland. Wim van Veen woont in Den Helder, Bob van Heerwaarde al jaren in Nieuwerkerk, Berme Boom in Amsterdam, Edwin Keijzer is er weg, Wim Zadeits, en ga zo maar door. Marcel Boogaard woonde er altijd nog, maar die is vo rig jaar verongelukt Desondanks komt hij nog meerdere malen per jaar op het eiland. 'Ik ga niet meer op stap, ik kom echt voor mijn ouders en mijn zus. En het blijft leuk om hier rond te kijken. Mijn ouders wonen tegenwoordig in Den Burg, maar ik ga meestal wel even naar Oudeschild. Naar de haven, even achter de dijk kijken. Met die plek heb ik echt een emotionele band. Trouwens, op Texel kun je je blijven verbazen Vorig jaar hadden we een familieweekend en zijn we het hele eiland over gefietst. Ik ben op plaatsen geweest waar ik nog nooit geweest was Als de locatie voor een foto ter sprake komt, aarzelt Bergman niet: 'Daar had ik al over nagedacht. Laten we maar naar Oudeschild gaan, naar het Ankerpark. Daar kwam ik als jochie elke dag. Samen met een paar vriendjes heb ik ooit nog eens een brief naar het gemeentebestuur ge stuurd. Dat heeft toen nog in de krant gestaan. Het veldje lag altijd bezaaid met hondendrollen, zodat je er met goed fatsoen niet kon voetballen En we wilden niet langer steeds lassen neerleggen om doeltjes te maken. We hadden succes, echt waar. Er kwam een bord dat het geen uitlaatveld voor honden was en er werden twee doel tjes geplaatst.' Eenmaal terug op zijn favoriete plek reageert Bergman lichtelijk teleurge steld. 'Moet je dat anker zien! In mijn herinnering was het veel groter. Bo vendien mogen ze het wel eens een beetje opknappen. En wie zet er nou een vuilcontainer naast een monu ment...?' De houten doeltjes waarvoor hij des tijds heeft geijverd, zijn vervangen door ijzeren. Geen verslechtering, maar misprijzend wijst Bergman op het lange gras in de doelmond. 'De jeugd van tegenwoordig heeft zekere andere dingen te doen. Als je het mij vraagt, wordt hier nooit meer gevoet bald.' Joop Rommets lenwerking met de KNRB geeft -en poloclub TX'71 dit seizoen irsus reddend zwemmen. Kin- vanaf 12 jaar die goed kunnen men, worden onder leiding van varen instructeur opgeleid voor iropleiding reddend zwemmen, emers die de cursus met goed j afleggen, kunnen volgend in deelnemen aan de cursus- >or de verschillende brevetten. Zodra alle brevetten zijn behaald en de minimum-leeftijd van 15 jaar is bereikt, kunnen deelnemers in aan merking komen voor een reddings- post aan het strand. De trainingen worden gegeven op de woensdag avond, tijdens de cluburen. Ook worden dit seizoen voor de eer ste maal lessen voor het C-diploma gegeven. Voor meer informatie over de cursus sen: tel. 310039. tl po W ijw ien klinkende overwinning (6-2) op Schagen is Texel'94 D1 zaterdag ioen geworden. De pupillen waren dit seizoen oppermachtig: slechts tra edstrijd ging verloren, de rest werd gewonnen. Op de foto staand vanaf m Wim Westdorp (coach), Frank Westdorp, Richard Quartel, Steffan Via ng Jordy Zijm, Peter Koorn, Davy van der Plaat en Hans Vlaming (coach) d: Tim Kedde, Maarten Willem, Pim de Lugt, Jeroen Vlaming, Dave lui ior, Mark van Lieren en Jimmy Vlaming. Het eiland wordt komend weekend overspoeld door paarden, pony's en ruiters die meedoen aan het Texelweekend. Zaterdag en zondag worden rond manege Akenburg dres suur- en springwedstijden gehouden, waarbij 170 deelnemers van 41 ver enigingen uit heel Nederland aan de start verschijnen. Achter de manege worden 7 dressuurrijbanen neerge zet. De springruiters komen aan de start op het parcours naast de ma nege Zaterdag wordt ook de afdelingsdressuur gehouden Om 15.00 uur start een kür op muziek. Zondagmiddag wordt om 15.00 uur een parade verreden door alle deel nemers op het grote veld achter de manege. Op beide dagen is publiek van harte welkom. Verkeer over de Akenbuurt kan op beide dagen uit sluitend in één richting (Pontweg- Westerweg) rijden. Skeelers die op het internet hebben gezocht naar informatie over de skeelertocht op 17 juni rond De Waal, liepen vast op een foutieve hoofdlet ter in het vermelde internetadres. Wie www.trefnet.net/texel/skeelertocht in tiktmoet alsnog goed uitkomen. De vrijdag gehouden tijdrit van Wielervereniging Texel is gewonnen door gastrenner Daniël Schurmann. Doordat er een harde wind stond die uit een ongunstige hoek blies, wer den er over 16 kilometer geen snelle tijden gerealiseerd. Met 24.16 minu ten bleef de winnaar net onder het toch respectabele gemiddelde van 40 kilometer per uur. Robert Boersen Ferry van Houten won op tweede Paasdag de open 'vlaggenwedstrijd' op de Texelse golfbaan. De strijd ging over achttien holes, waarbij aan de hand van de handicap van de spelers werd uitgerekend hoeveel slagen ze mochten maken. Was dit aantal sla gen gespeeld, dan werd op de plek waar de laatste bal terecht kwam een vlag met de naam van de speler neer gezet De meeste vlaggen belandden uiteindelijk op de zestiende, zeven tiende en achttiende hole. Lange tijd leek Jan Pelgrim de wedstrijd te gaan winnen, met zijn vlag pal naast de achttiende hole. Ferry van Houten liet zijn bal echter in de hole verdwijnen, waardoor Pelgrim naar een tweede plaats verhuisde. Als derde, vierde en vijfde eindigdem Andreas Koch, Piet Schuijl en Willem Speelman, die ook de achttiende hole wisten te benade- ren. De tennissers van het eerste herenteam van Deuce hebben za terdag een knappe, zwaar bevochten zege behaald op het net uit een hogere klasse gedegra deerde Schoorl 1. In een wedstrijd die bol stond van de spanning werd de 4-2 overwinning voor de poor ten van de hel weggesleept. Hans Geus en Simon Brand beten met twee enkelspelen het spits af in wat al op voorhand een moeilijke wedstrijd leek te worden. De tegen stander had de vorig wedstrijd met 6- 0 gewonnen en zichzelf dit seizoen ten doel gesteld om weer snel naar een hogere klasse te promoveren. Met een knappe overwinning (6-4 en 6-4) was het aanvoerder Brand die zijn team de weg wees. Geus had het zwaar met de op papier beste speler van de tegenstander De eerste set moest hij inleveren (3-6), maar daarna toonde Geus veel veerkracht. Zelfs een krampaanval kon met verhinde ren dat hij met 7-6 en 6-4 de wedstrijd naar zich toetrok. Emile Keyser zorgde voor een 3-0 voorsprong door in een moeizame wedstrijd zijn tegenstander met 7-6 en 7-5 te verslaan. De tegenstander van Albert Scholl bleek vervolgens zo sterk dat hij de Texelse routinier vol slagen kanslops liet. De tussenstand kwam daardoor uit op 3-1 De twee dubbelspelen vormden de kroon op een mooie en spannende tennismiddag. Scholl en Geus moes ten in de eerste wedstrijd in drie sets hun meerdere erkennen in de tegen standers, waarna de laatste ontmoe ting zou beslissen of de Texelaars met de winst aan de haal gingen of toch nog een gelijkspel moesten toe staan. In een ware thriller, waarin in de tiebreak van de beslissende set nog twee matchpoints moesten wor den weggewerkt, konden de prima tennissende Brand en Keyser uitein delijk de felicitaties van tegenstan ders, teamgenoten en publiek in ont vangst nemen Met 3-6, 6-4 en 7-6 werd een belangrijke stap gezet in de richting van een goede eindklasse ring. werd met een tijd van 24.38 minuten tweede van de maar liefst dertig deel nemers Jan Zijm nestelde zich op de derde plaats (24.45), net voor Theo Boom (24.56). Ricardo de Graaf komt ook weer in vorm. Hij finishte in 25.10 als vijfde. Natascha van der Vis was in 25.46 veruit de snelste dame, voor Gerie Vlas (28.48) en Ingrid Uitgeest (29.46). y-.w Dankzij een ruime overwinning op Texel'94 is het E-elftal van SVC De Cocksdorp dinsdag kampioen geworden. De twaalfde en laatste wedstrijd van het seizoen werd in Den Burg met 6-1 gewonnen. Deze competitie werd alleen van titelconcurrent Oosterend E2 verloren; verder werd één keer gelijkgespeeld en wisten de vijftien spelers en speelsters de overige partijen te winnen. De prestatie werd beloond met een fraaie kampioensschaal en voor ieder een medaille Op de foto staand vanaf links Lisette Bonne, Pieter Hooyschuur, Tim Klaassen, Simon Gerritsen, Robert van der Velde, Remco Boon, Stefan Hooyschuur, Rik de Waard en Erik Walbeek (coach). Zittend: Marloes van der Beek, Pieter Langeveld, Wesley Stroo, Manon Walbeek, Gea Robijn. Marti|n van der Linde en Gé Hooyschuur (trainer). Linda de Ridder ontbreekt op de foto. ,Foioa»ua Reina Speelman wist als enige dame de achttiende hole te bereiken en ein digde daarmee als eerste, op de voet gevolgd door Claudia Montag. Derde en vierde werden Martine Zandee en Margreet de Graaff, die hun vlag tot op de zeventiende hole wisten te brengen De longest drive was voor Bob Hoogenraad bij de heren en voor Fleur van Duyl bij de dames. Neary's werden geslagen door Henk van Wijk en Margreet de Graaff. Marten Visser van Bouwcenter Rab/ Bauknecht is op Tweede Paasdag tiende geworden in de wielerronde van Breezand, de eerste officiële wedstrijd waaraan ook Texelse ren ners konden deelnemen In totaal verschenen zeven Texelaars aan de start: Roel Bakker, Otto Goënga, Ricardo de Graaf en Marten Visser voor Rab-formatie en Rien Brouwer, Guido Banda en Remco Nagtegaal voor FietsSportief. Al direct na de start ging Visser mee met een ont snapping. maar gehinderd door een fikse verkoudheid moest hij de an dere koplopers al weer snel laten gaan. Het tempo lag te hoog, maar na een kwartier op adem komen in het peloton, richtte Visser zich op het behalen van een ereplaats Door m de eindsprint als zevende te eindigen, wist hij zich bij de eerste tien te scha ren. Roel Bakker vertoonde zich nog even in de kop van het peloton, maar speelde in de eindsprint geen rol van betekenis meer. Zo verging het ook Guido Banda, die een ronde lang aan kop van het peloton wist te rijden. Otto Goënga en Ricardo de Graaf moesten zich tevreden stellen met een anonieme plaats in de grote groep, maar reden de wedstrijd wel keurig uit. Remco Nagtegaal en Rien Brouwer konden het tempo niet vol houden en verzeilden in de groep achterblijvers. Voor hen stond echter het wennen aan de grote groep voorop, als voorbereiding op he Noorhollands kampioenschap, dat op 6 mei op Texel wordt verreden. In Oosterend strijden hardlopers zaterdag in de Koninginneloop om de eer. De stratenloop voor de jeugd van 10 tot en met 12 jaar start om 18.00 uur. Eén minuut later vertrekt de jeugd tot en met 9 jaar. Het rond je is 1060 meter en gaat vanaf de start bij 't Cafeetje in de Peperstraat via de Ankerstraat, de Achtertune naar de Kerkstraat. De prijsuitreiking is direct na de finish, zodat de jeugd niets van de meierblis hoeft te mis sen Lopers vanaf 13 jaar starten om 18.20 uur. Tot en met 16 jaar kan worden gekozen uit één of twee ron den van 1710 meter, vrouwen en vrouwen-veteranen lopen drie ron den, mannen en mannen-veteranen gaan vijf keer rond. De prijzen wor den beschikbaar gesteld door de Strender middenstandsvereniging. Voor iedere loper is er een herinne ring en consumptiebon van 't Cafeetje De inschrijving start om 17 00 in het Jeugdgebouw in de Oranjestraat. Het inschrijfgeld voor jeugd tot en met 16 jaar bedraagt ƒ3,50 (AVT-leden ƒ1). Senioren betalen ƒ6,- (AVT ƒ3,50). Dirk Slik eindigde Tweede Paasdag als beste puzzelritrijder van de MAB. In totaal deden twintig auto's aan deze rit mee, verdeeld over twee klassen. Pieter van der Vis en Anne de Vries, die de route hadden uitge zet, dachten het de deelnemers niet al te moeilijk te hebben gemaakt en leidden hen vanaf Den Burg via de Hogeberg, Oudeschild, Spang en Oosterend naar het clubhuis van de MAB aan de Hoofdweg Gezien het aantal uitgedeelde strafpunten bleek de route achteraf toch moeilijker dan verwacht, maar in totaal kwamen vijf tien van de twintig deelnemers bin nen de gestelde tijd aan de finish. De winnaars van de twee klassen moch ten de Texeler-wisselbeker in ont vangst nemen De volgende puzzel- rit van de MAB is de Mosselrit op 17 september. Uitslagen: Klasse B (15 deelnemers): 1 Dirk Slik, 49 strafpunten: 2. Dirk Westerlaken, 55, 3. Theo Kuip/Lia Schaap, 66, Klasse C (15 deelne mers)' 1Gebroeders en moeder Van der Vis, 70 strafpunten; 2. Barry Ze gel, 100; 3. Pieter Dogger. 101. Organisatoren van sportwedstrijden en andere evenementen die de ko mende tijd een beroep willen doen op de EHBO'ers van het Nederlandse Rode Kruis, kunnen zich tot 10 mei opgeven bij Riet Goeman, tel. 318 622.

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 11