Vrijheid geef je door Programma herdenking 4 mei 2000 i Canadese veteranen bezoeken het eiland ogramma bevrijdingsdag Melding van de maand Vlaggen op 4 en 5 mei TEXELSE Jj COURANT gemeente Texel 27 april 2000 Informatierubriek van de roting in oogopslag ierblissen Holen op bezoek Hertaxaties Schietoefeningen Gemeentehuis gesloten Afval routes Viering 4 en 5 mei, ook in de 2le eeuw diji >ptie monument eekuren B&W Openingstijden en bereikbaarheid gemeentehuis DONDERDAG 27 APRIL 2000 (advertentie) Eiland I berichten 9 Ti college van B&W houdt elke dagmiddag spreekuur. Een ie- kan terecht tussen 15.00 én )0 uur. Wie een afspraak wil ;en, moet even het raadhuis bei tel! 352121. dag als in voorgaande jaren krijgt u handige samenvatting van de neentebegroting thuis bezorgd, logenaamde "BlO-boekje" (Be ing in eén oogopslag) verschijnt 12 mei en wordt huis-aan-huis ipreid met de Texelse Courant, geen boekje heeft ontvangen, gratis een exemplaar afhalen bij eceptie van het gemeentehuis, et boekje staat ook nu weer een zei, waarmee tal van leuke prij- zijn te winnen. Deze weken rijgen de vieringen zich aaneen. De ene keer feeste lijk, de andere keer een moment van bezinning: Pasen, Koningin nedag, meierblis, Doden herdenking, Bevrijdingsdag. Vrije dagen voor de één, drukte voor de ander. Met de paasdagen en meivakantie breekt voor velen een periode van ontspanning aan, terwijl in de horeca, detailhandel en toerististische sector juist de mouwen worden opgestroopt. Zo zal ieder van u deze tijd van het jaar verschillend beleven. Voor het gemeentebestuur staat de herdenking en bevrijding centraal. Aan het nationale thema "Vrijheid geef je door" geven we op Texel een eigen invulling. Met de jaarlijkse ac tiviteit "Adopteer een monument" hebben leerlingen van de basis scholen Thijsse, Jozef en Fontein inmiddels het startsein gegeven. Omdat er precies 55 jaar geleden een einde kwam aan de Tweede Wereldoorlog, is het programma rond 4 en 5 mei nu extra uitgebreid. Evenals bij de geslaagde viering van "50 jaar na dato" in 1995 hopen wij weer een aantal geallieerde vetera nen op het eiland te verwelkomen. Een bijzonder gezelschap, want dit maal gaat het om Canadezen die aan het einde van de oorlog op Texel zijn geweest voor het ontwa penen van de Duitse en Georgische soldaten. We kunnen hier dus echt spreken van "onze bevrijders" Het spreekt dan ook vanzelf dat wij deze mensen een zeer gastvrij ont haal willen bezorgen. De groep krijgt woensdag 3 mei een officiële ont vangst in het gemeentehuis aange boden. Op 4 mei zijn de Canade zen onze speciale genodigden bij de herdenkingsplechtigheden. Tot slot zijn ze op 5 mei het middelpunt tijdens de feestelijke viering van Bevrijdingsdag. De gasten maken onder andere een rondrit met oude legervoertuigen. Het gedetailleerde programma staat elders op deze pagina. Speciaal beveel ik aan het bevrijdingsconcert waarmee de fes tiviteiten 's avonds worden afgeslo ten. Op deze plaats wil ik jong en oud erdagavond wordt verspreid r heel Texel de meierblis ontsto lten. Naast de aangewezen locaties yoor gemeenschappelijke brand eis, hebben circa 90 particulie- bij de gemeente een blis aan gemeld. Allen hebben een verkla- Te ring ondertekend dat zij alleen hout snoeiafval zullen verbranden, ju-onvriendelijke materialen mop de meierblissen niet thuis. IM de grote animo blijkt dat deze ideTexelse traditie nog spring- mdis Wij wensen iedereen een lenge avond! kijkje achter de schermen van gemeentehuis. Klas 3 Havo van G De Hogeberg kreeg afgelopen hjlind de kans om eens te kijken er nou allemaal gebeurt in dat !e gebouw aan de Groeneplaats. 'ondleiding was een initiatief van 'es Annie Drijver, die in haar les- economie aandacht besteedde de inkomsten en uitgaven van overheid. Natuurlijk was de ge- inte als plaatselijke overheid be- om de scholieren een rondlei- ig te geven. Daarbij konden ze zien hoe een paspoort wordt laakt, ondervroegen ze de amb- aar sportzaken en werden ze 1 93i ïformeerd over de aanleg van rotonde. De groep eindigde in ■raadszaal, waar ze vragen over ■gemeentebegroting afvuurden. Ier de goede oplossingen van flbegrotingspuzzel, die de scho en hadden ingevuld, werd tot •luit een prijs verloot, te tijd later was opnieuw een loolklas bij de gemeente te gast. laai betrof het groep 8 van De itein. De leerlingen hadden alle- il een eigen verkeersplan ge- ikt voor verbetering van onvei- situaties in hun eigen woonom- 'ing. Wethouder Bakker (verkeer) wethouder Eelman (onderwijs) Donderdag 4 mei is de jaarlijkse herdenking van de gevallenen in de Tweede Wereldoorlog. Het programma begint met een bij eenkomst in de Ned. Hervormde kerk van Den Burg. Daarna volgt een stille tocht naar de Algemene Begraafplaats aan de Koger- straat. Om 20.00 uur precies is het twee minuten stil. Het ge meentebestuur nodigt een ieder uit voor het bijwonen van de her denking en vraagt alle bewoners en gasten om twee minuten stilte in acht te nemen. 1Vanaf 18.45 uur is de kerk open en wordt het orgelspel verzorgd door de heer D. Wassink 2. 19.00 uur: opening door de bur gemeester mevrouw mr. C. J Geldorp-Pantekoek. 3. Muzikaal intermezzo verzorgd door de zanggroep "Amici Cantus" o.l.v. de heer H. Kievits. 4. Toespraak door dominee J. ter Haar. Thema "Vrijheid geef je door" 5. Muzikaal intermezzo verzorgd door het fluitensemble van de muziekschool. 6. Gedicht voorgedragen door een leerling van de Jozefschool. 7. Een verhaal voorgelezen door leerlingen van OSG De Hoge berg. 8. Muzikaal intermezzo verzorgd door het klarinetensemble van de muziekschool. 9. Slotoverweging uitgesproken door dominee J. ter Haar. 10. Afsluitend muzikaal intermezzo verzorgd door de zanggroep "Amici Cantus" o.l.v. de heer H. Kievits. 1119.35 uur: begin stille tocht naar de Algemene Begraafplaats aan de Kogerstraat, met omfloerste trom door het Koninklijk Texels Fanfarecorps. 12. Rondgang over de Algemene Begraafplaats, gevolgd door: namen de plannen in ontvangst en deelden oorkondes uit. Alle kinde ren werden benoemd tot "Verkeersdeskundige 1° klas". venals vijf jaar geleden wordt weer een nationaal "bevrijdingsvuur" ntstoken. Dat gebeurt in de nacht van 4 op 5 mei in Wagenmgen, waar 1945 de capitulatie werd ondertekend. Voor Texel haalt de toerclub en fakkel op en brengt deze fietsend naar het eiland. 15 uur Aankomst bevrijdingsvuur in haven van Oudeschild 30 uur Start rondrit oude legervoertuigen vanaf de haven Bevrijdingsvuur gaat mee. 0 00 uur Aankomst stoet op feestelijk versierde Groeneplaats in Den Burg. Met het bevrijdingsvuur wordt op het plein een vlam ontstoken. Muzikaal onthaal door KTF; toespraak burge meester; toespraak Canadezen; koffie en limonade voor alle aanwezigen; gelegenheid voor praatje met Canadezen; ballonnen voor de jeugd; bezichtiging legervoertuigen 1 00 uur North American B25 Mitchell bommenwerper vliegt laag over Groeneplaats. •30 uur Vertrek oude legervoertuigen naar vliegveld. 00 uur Aankomst oude legervoertuigen op dorpsplein van De Koog. 00 uur Bevrijdingsconcert in Ned. Hervormde kerk Den Burg, georganiseerd door de Stichting Promconcerten Texel, m.m.v. Chr. Muziekvereniging Excelsior, Texels Chr. Mannenkoor en de Chr. gemengde zangvereniging Soli Deo Gloria. Het programma staat in het teken van de bevrijding en er zal ook muziek uit de periode 1940-'45 ten gehore worden gebracht. Het concert duurt circa 1.30 uur en is gratis toegankelijk. !r afsluiting van het concert en de hele 5 mei viering spreekt burge- ">ster Geldorp een slotwoord a. kranslegging bij het kunstwerk "De Levensboom", geschonken door Georgië aan Texel; b. kranslegging bij het monu ment voor de Geallieerden "Cross of Rememberance"; c. verzamelen bij het voor gedeelte van de begraafplaats; d. enkele koralen gespeeld door het Koninklijk Texels Fanfare corps; e Last Post door het Koninklijk Texels Fanfarecorps; f. 20.00 uur: 2 minuten stilte; g. reveille door het Koninklijk Texels Fanfarecorps; hijsen van de vlag in top door Scouting Texel; h. kranslegging bij het monu ment "De Goede Herder" door de burgemeester en de oud verzetsmensen; i. mogelijkheid tot het leggen van bloemstukken door de overige aanwezigen 13. Afsluiten herdenkingsbijeen komst door de burgemeester. 14. Gezamenlijk zingen van 2 cou pletten van het Wilhelmus, onder begeleiding van KTF. 15. Einde herdenkingsbijeenkomst. Op grond van de Wet waardering onroerende zaken (Wet WOZ) is de gemeente verplicht eens per vier jaar alle onroerende zaken opnieuw te taxeren. Inmiddels hebben de taxateurs van WozTax Consultancy ongeveerd 3500 ob jecten opgenomen. Vanaf de maand mei staan de volgende straten op de planning: Afgelopen maand is het gemeen tehuis weer gedurende een paar dagen bestookt met klachten van met name inwoners van De Cocksdorp over geluidhinder door schietoefeningen op Vlieland. Omdat de wind uit een ongunstige hoek kwam, was het tankgebulder op noordelijk Texel goed te horen. Dit leidde tot in totaal 22 meldingen. Medewerkers van de gemeentelijke servicebalie hebben de klachten verzameld en doorgegeven aan de Inspectie Milieuhygiëne in Arnhem. De heer Bode van deze inspectie heeft vervolgens met de klagers te lefonisch contact opgenomen en de klachten schriftelijk afgedaan Voor de volledigheid vermelden wij hier dat de genoemde Inspectie is aangewezen als toezichthoudende instantie voor de oefeningen van Defensie op de Vliehors De Inspec tie is telefonisch bereikbaar onder nummer 026 - 352 8400 Het post adres luidt als volgt: Inspectie Oost, Postbus 60083, 6800 JB Arnhem. Uiteraard blijft het ook mogelijk om de klachten bij de gemeentelijke servicebalie in te dienen De ge meente tracht door het indienen van bedenkingen invloed uit te oefenen op de nieuwe vergunning die voor het Cavalerie Schietkamp De Vliehors moet worden verleend door de minister van VROM. SERVICEBALIE 362111 Voor al uw meldingen Vrijdag 5 mei (Bevrijdingsdag) is het gemeentehuis de hele dag geslo ten Ook de buitendienst van gemeentewerken is die dag niet bezet. Voor storingen, calamiteiten in rioleringen en dergelijke kunt u het nummer van de servicebalie bellen 362111. U wordt dan auto matisch doorverbonden met de storingsdienst. In verband met Bevrijdingsdag haalt de reinigingsdienst op vrijdag 5 mei geen huis- en bedrijfsafval op. De huisvuilroute van die dag wordt verreden op woensdag 3 mei. Zet uw container tijdig aan de weg. Eventuele extra legingen van bedrijfsafval kunnen wij donderdag 4 mei voor u verzorgen. Meldingen hiervoor dient u uiterlijk woensdag 3 mei door te geven via de service- balie, tel. 362111. Den Burg: Elemert, Hoefslag, Hof van Geus, Hollewal, Houtweg, Jan Dirksoord, Jan Reijstraat, Molen dwarsstraat, Molenstraat, Pater Witteplem, Starkenburgh. Strand- kaap, Vogelenzang, Weststraat. De Koog: Badweg, Bosrandweg, Duinroosstraat, Epelaan, Kaap straat. Kamperfoelieweg. Orchis- mlent, Parnassiastraat, Plevier straat. Schumakersweg, Strijbos- straat. Watermunt. Wintergroen, Zeekraal. Den Hoorn: Bakkenweg, De Dage raad, De Kuil. Mokweg. Naalrand. Noorder Haaks, Stolpweg, Zuider Haaks. Oudeschild: Commandeurssingel, De Houtmanstraat, De Wittstraat, Loodssingel, Trompstraat. Oosterend: Ankerstraat, Bijenkorf- weg, Botterstraat, Cor Bremer straat, Koningsweg. Mulderstraat. Oranjestraat. De Cocksdorp: Buijsstraat. Joan Hodshonstraat, Keidelplein, Klimp- straat, Ploosterstraat. Slufterweg Informatie: Gemeentehuis, bureau belastingen en vastgoed, kamer 0.09, tel. 362129 (tijdens kantoor uren). Het jaar 2000 is een goed moment om terug te blikken en vooruit te kijken. Welke ervaringen en in zichten willen we meenemen naar de nieuwe eeuw? Welke ide alen willen we koesteren en de len met anderen omdat ze een sti mulans bieden voor vreedzaam samenleven? En wat willen we nooit meer meemaken omdat het een samenleving kapot maakt? Op 4 en 5 mei staan we hierbij stil. Want dan gaat het om zaken als oorlog en vrede, onderdrukking en vrijheid. Vandaar het thema van dit jaar: Vrijheid geef je door. Op 4 mei herdenken wij met respect de mensen van wie het leven is ont- Ter herdenking van de geval lenen tijdens de Tweede Wereld oorlog wordt op 4 mei de Neder landse vlag gehesen. Omdat het om een nationale herdenking gaat, wordt geen andere dan de Nederlandse driekleur gebruikt. Uitzondering vormt de Dam in Amsterdam, waar bij de natio nale plechtigheid ook de vlaggen wapperen van de Nederlandse provincies, de Antillen en Aruba. Op 4 mei gaan de vlaggen van alle openbare gebouwen van 's avonds 18.00 uur tot zonsonder gang (rond 21,10 uur) halfstok, ledereen wordt verzocht deze gedragslijn te volgen. Tevens vraagt het gemeentebestuur alle bedrijfs- en reclamevlaggen om 18.00 uur binnen te halen. Tijdens de plechtigheid op de Al gemene Begraafplaats gaat de vlag in top na de twee minuten stilte om 20.00 uur en het reveille door het KTF. Traditioneel ver richten scouts van Scouting Texel deze handeling. Een hard nekkig misverstand is dat de vlag eerst moet worden gestreken al vorens hij in top mag. Dat is met correct, de vlag mag direct van halfstok in top worden gehesen. Op 5 mei. Bevrijdingsdag, mag de nationale vlag (zonder wim pel) van zonsopkomst tot zons ondergang in top worden gehan gen. niddag heeft de jaarlijkse htigheid "Adopteer een monu- t" plaatsgevonden. De groepen 8 van de Fontein-, Jozef- en iseschool kwamen hiervoor bij- in het gemeentehuis Elke )0I had een eigen bijdrage over ju nering van 4 en 5 mei. Verder 17f; elden twee Texelaars, Marco 17 'J tshoorn en Barry Huisman, over werk voor het UN Vredesleger osovo. Daarna gingen de leer- m naar de Algemene Begraaf- 'ts, waar ze bloemen legden bij raven van de 167 gesneuvelde lieerde militairen. De gemeente Texel heeft met be hulp van "Thank You Canada" een aantal Canadese veteranen uit genodigd voor een bezoek aan Texel rond 4 en 5 mei. De heer L. van Lubek heeft zeven Canade zen opgespoord die aan het einde van de oorlog op Texel zijn ge weest voor een speciale missie, namelijk het ontwapenen van de Woensdag 3 mei: Duitse en Georgische troepen en het organiseren van de afvoer daarvan. Drie Canadezen hebben laten weten dat zij graag naar Texel willen komen. Het gezelschap zal een hartelijke ontvangst krijgen. Het programma van het bezoek is als volgt: 10.00 uur 11.30 uur Ontvangst Canadese veteranen op het gemeentehuis. Tevens presentatie van het boek "Het verhaal achter de graf steen" over de achtergronden van 123 gesneuvelde geallieerde militairen, verzameld door de heer B. van Dijk. Overhandiging van het eerste exemplaar aan de Canadezen. Opening gelegenheidstentoonstelling "Texel bevrijd". De Canadese gasten brengen de rest van de dag door bij hun gastgezinnen. Donderdag 4 mei (Dodenherdenking): 09.30 uur Start rondrit over het eiland o.l.v. de WV. 17.00 uur De Canadezen wonen de plechtigheid op de Begraafplaats der Georgiërs bij, georganiseerd door de Stichting Texel - Georgië Kontakt. 19.00 uur Officiële herdenkingsbijeenkomst in de Ned. Hervormde kerk en op Algemene Begraafplaats in Den Burg. Zie programma herdenking. Na afloop is er voor de Canadezen en andere genodigden gezamenlijk kof fie drinken. Vrijdag 5 mei (Bevrijdingsdag): 09.00 uur 09.30 uur 17.00 uur 20.00 uur Ontvangst op haven Oudeschild, aankomst bevrijdingsvuur (9.15 uur). Canadezen vertrekken met oude legervoertuigen voor rondrit. -10.00 uur Groeneplaats, Den Burg -11.30 uur vliegveld, o.a. bezoek Luchtvaartmuseum -16.00 uur dorpsplein De Koog Gezamenlijke maaltijd in De Koog. Bevrijdingsconcert in NH kerk Den Burg. Zie verder programma bevrijdingsdag. nomen omdat zij zich inzetten voor de vrijheid. De vrijheid die wij in Ne derland nog steeds genieten. Ook gedenken wij de mensen die slacht offer werden van onvrijheid en rechteloosheid Op 5 mei staan wij stil bij de bete kenis van vrijheid en realiseren wij ons dat die niet vanzelfsprekend is. Vrijheid is mensenwerk. Ook de huidige vrijheid is bevochten, her steld en in stand gehouden door mensen. Vrijheid is kwetsbaar en vraagt onderhoud. Van iedere bur ger. Steeds weer. De vrijheid die wij in Nederland ken nen, is heel waardevol en dat vie ren wij op 5 mei. We koesteren de vrijheid die we hebben om te voor komen dat die ons nog eens zal worden ontnomen. Tevens beseffen we dat velen in de wereld met de zelfde vnjheid hebben. Dat er voort durend een beroep op ons wordt gedaan om mee te helpen mensen in vrijheid te laten leven en slacht offers van onderdrukking te steu nen. De nationale Herdenking en de Na tionale Viering van de Bevrijding vragen om ons in te zetten voor vrede, vrijheid en gelijkwaardigheid. De viering van 4 en 5 mei vormt een nationaal moment waarmee wij onze onderlinge verbondenheid bevestigen Een moment voor alle burgers van Nederland, ongeacht leeftijd, status, huidskleur, culturele herkomst en religieuze of politieke kleur. (Aan deze publicatie kunnen geen rechten worden ontleend.) oproepen om bij de diverse programmaonderdelen aanwezig te zijn. Laten we er samen iets onvergetelijks van maken! Tot slot de maand mei is uitgeroe pen tot Natuurmaand Texel. De ka lender voor de komende vier we ken ziet er boordevol en aantrek kelijk uit Reden genoeg dus om er op uit te gaan en van dit schitte rende eiland te genieten. De burgemeester, C.J. Geldorp-Pantekoek. Het gemeentehuis is geopend: van 8.30-12.30 uur. 's Middags is het gemeentehuis (behoudens afspraak) gesloten. Het gemeentehuis is 's middags gesloten omdat de mensen die in het gemeentehuis werkzaam zijn op deze manier de lopende za ken efficiënt en adequaat kunnen afhandelen

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 13