olen Dirk Schagen andaag op zijn plek 5 f Jeugd plaatst caravan Hallerweg in schuur Hofleveranciers kregen brandweer aan het zingen .TEXELSE COURANT Samenwerking Explosief tot ontploffing gebracht Bevrijdingsdag TEXELSE SCHIETERS v'. Duinen dicht, schietbaan open Schooljeugd herdenkt de vrijheid Herdenking Georgiërs In mei voorstel over Flora in raadscommissie DONDERDAG 27 APRIL 2000 Let meezit staat hij vanavond overeind, de windturbine kokkelvisser Dirk Schagen aan de Vang op het bedrij- errein van Oudeschild. Over een dag of tien zal hij |ien en daarbij 300 kilowatt elektriciteit opwekken, ge- voor zo'n 300 huishoudens. inq i 5r efi ld. de «Is er, 0. jelopen weken is het voorberei- werk gedaan: het maken van jndermg, de bouw van een ormatorstation en de aanleg e kabel waarlangs de molen de erde energie in het openbare citeitsnet zal 'pompen'. Gister- arriveerden op het bouwterrein telekranen van de firma L. ra uit Leeuwarden waarmee jag de mast overeind werd ge- de gondel en het wiekenkruis =n aangebracht, zesde windturbine die met bij- •ende voorzieningen meer dan milioen gulden heeft gekost, een ashoogte van 30 meter en de wieken in de hoogste stand totale hoogte van 48 meter. Dat ar een paar meter hoger dan het nolen waarvan het NUON er vier staan op de waddendi|k bij het nalige PEN-bassin. Toch springt olen van Schagen flink in het omdat hij meer landinwaarts Geluid 00 KW windturbine is van het se fabrikaat Bonus en werd ge il door het Nederlandse bedrijf rwey. irbine maakt aanmerkelijk min- jwaai dan vroeger ontwikkelde met hetzelfde vermogen wat te in heeft met de vorm van de drie en maar ook met het feit dat de riciteitsopwekking geschiedt een tweetoerige motor. Tussen kracht 1 en 6 maakt de rotor met dan 21 toeren per minuut wat g geruis geeft. Boven wind- itvijf schakelt hij over op 31 toe- Dat geeft meer geluid maar dat in het niet bij het natuurlijke achtergrondlawaai dat door de wind wordt veroorzaakt. Moeizaam Aan de bouw van de molen is bijna vijf jaar voorbereiding vooraf gegaan. Aanvankelijk zou Schagen zijn turbine dicht bij zijn huis aan het Vliegwiel zetten. Dat kon volgens het bestemmingsplan, maar het ging niet door omdat op vrij korte afstand mensen wonen die hinder vreesden. Schagen kocht toen van de ge meente een perceel grond van 2000 m2 aan de Vang op ruime afstand van woonbebouwing en kreeg de garan tie dat daar ook in de toekomst geen huizen zullen komen. Daarmee waren de problemen nog niet uit de wereld want nu kwamen er bezwaren van de Werkgroep Landschapszorg, de Waddenvereniging en de Vereniging tegen Windmolens op Texel. Laatst genoemde organisatie kwam eerder in het geweer tegen de plannen van Boersen en Vlaming die op de grens van Eierland en het Noorden windturbines wilden bouwen en in middels definitief nul op het rekest hebben gekregen. Bezwaren weg De bezwaren werden later weer inge trokken, toen werd ingezien dat ze ongegrond zouden worden verklaard. De molen was in namelijk in overeen stemming met een rechtsgeldig be stemmingsplan. Ook het verzet dat het Ministerie van Landbouw, Natuur behoud en Visserij had kunnen bie den in verband met mogelijke aantas ting van natuurwaarden (niet ver van de locatie liggen de broedgebiedjes Troelje en De Snippen) bleef achter wege. Toch liet de bouw van de turbine nog op zich wachten omdat de fabriek in Denemarken eerst een andere order moest afwerken. Een paar maanden geleden kwam het licht definitief op groen te staan. Aannemer Werner Dros verrichtte op het terrein aan de Vang het nodige grondwerk en er werden zes beton nen palen van elk 8,5 meter in de bodem geheid. Daarop kwam een zeskantig betonnen funderings plateau met een dikte van ongeveer tachtig centimeter waarin maar liefst 7000 kg wapeningsijzer werd ver werkt. Een ploeg van het NUON maakte de verbinding tussen turbine en het elektriciteitsnet, door de be staande kabel van de Laagwaalder- weg om te leggen. Teruglevering Dirk Schagen, die aangesloten is bij een vereniging van windmolen eigenaars, levert alle opgewekte elektriciteit aan het NUON op basis van een 10-jarig contract. Volgens de berekeningen van een onafhankelijk bureau zal de opbrengst ruimschoots de kapitaalslasten en andere kosten overtreffen, zodat het voldoende aan trekkelijk is. Om dat laatste ging het uiteraard. Schagen: 'Op dit moment verdien ik nog een prima boterham in de kokkelvisserij, maar over de toe komst van deze bedrijfstak ben ik niet erg gerust. Door de opbrengst van die molen word ik wat minder afhan kelijk'. De molen is prima te runnen naast het werk op zee. Alles functioneert ver gaand automatisch en voor zover er wat te bedienen en te controleren valt, gebeurt dat op afstand in de huiskamer. De molen zal vrijwel altijd draaien, met uitzondering van ex treme weersomstandigheden. Bij zware storm wordt hij automatisch stilgezet en bij ijzel gebeurt dat hand matig. - J ïfïfa chagen op de plek waar vandaag de windturbine verrijst. Links het transformatorstation (Foto Horry da Graaf) VERVOLG VAN PAGINA 1 'ien, zijn we natuurlijk gauw uit- sat. Toch blijven wij streven naar :akelijke oplossing voorzitter Rob Dapper van '94 is bereid om te praten. Maar )er voelt weinig voor het verzet- van de jeugdwedstrijden. 'Wij >en natuurlijk ook met de tegen- ders te maken. Er worden door ugd al sinds 45 jaar op zaterdag end competitiewedstrijden afge- it. Ik zou het bovendien raar vin als competitiewedstrijden voor training zouden moeten wijken.' Hoge huur 'eremgingen liggen tevens met ar in de clinch over de prijs die zou moeten betalen voor het vik van een kleedruimte, opberg en keukentje in de nieuwbouw de Hatfelderweg Texel'94 vraagt rvoor een huurprijs van ƒ4.000,- laar, maar dat vindt AVT veel te 'We betaalden voor het gebruik de inmiddels gesloopte accom- latie van de wielerclub slechts >00.- Die ruimte was bovendien groter. Wat we nu krijgen is 'al op zaterdagochtend veel te In één kleedkamertje kunnen geen 45 mensen onderbrengen', 's Van Zoonen. 'Krijgen ze ƒ1,2 °en van de gemeente voor de wbouw en vervolgens rekenen ze kosten daarvan ook nog eens 'raan een andere vereniging. Dat le' gepastDapper vindt het ech oën redelijke huur 'Het gaat om nieuw gebouw dat veel geld heeft ;ost Oaar hangt een prijskaartje Ik kan me voorstellen dat ze daar bij AVT even van schrikken. We heb ben inmiddels een lagere offerte uit gebracht.' Van Zoonen vindt dat de gemeente een fundamentele fout heeft begaan door de eigendom van een gemeen schappelijke sportaccommodatie in handen van één club te leggen en het daarbij te laten. 'Daarmee creëer je een dilemma. De gemeente had bij de verhuizing van Texel'94 kunnen voorzien dat het gezamenlijke ge bruik tot knelpunten zou leiden. Waarom is het gebouw niet verdeeld onder de verenigingen? Dat is aan de overkant heel gebruikelijk.' AVT heeft onderdak gevonden inde portocabin van Wielervereniging Texel, en zin speelt op een verdere samenwerking met de wielrenners. 'De wieier- en atletiekcultuur blijken elkaar goed te liggen. Misschien dat we bij de nieuwe atletiekbaan samen een on derkomen kunnen neerzetten, met een bescheiden kantine waar onze leden na de wedstrijd wat kunnen drinken. Als volwaardige club met 150 leden heeft AVT daar ook wel een beetje recht op Leden van de duik- en demonteer- ploeg van de marine in Den Helder hebben dinsdagavond bij paal 28 een explosief uit de Tweede Wereldoorlog tot ontploffing gebracht. Het ging om een kop van een raket, die gevuld was met ongeveer vijf kilo springstof, waarmee geallieerde oorlogs vliegtuigen waren uitgerust. Het pro jectiel werd in de namiddag ontdekt door een vakantieganger, die naar stenen zocht. VERVOLG VAN PAGINA 1 schild, alwaar om 9.15 uur het bevrijdingsvuur aankomt, dat door wielrenners van Toerclub Taxi 2000 uit Wagenmgen is opgehaald. Om 9.30 uur vertrekt vanaf de haven een stoet oude legervoertuigen, die om 10.00 uur met muziek van KTF wordt onthaald op de Groeneplaats, alwaar het bevrijdingsvuur wordt ontstoken. De voertuigen zijn te bezichtigen, de gemeente schenkt gratis koffie en li monade. er zijn ballonnen en er be staat gelegenheid om met de Cana dezen te praten. Klokslag 11.00 uur vliegt een Nort American B-25 Mitchell bommenwerper laag over Den Burg, om daarna te landen op het vliegveld. Een half uur later ver trekt het gezelschap naar het vlieg veld. Nog onzeker is of de Battle of Britain Memorial Flight van de Royal Air Force om 12.15 uur een fly-past brengt. Om 14.00 uur wordt een be zoek aan het Luchtvaartmuseum ge bracht, waarna de colonne om 15.45 uur naar De Koog vertrekt, alwaar in De Kaapsnol een gezamenlijk maal wordt genoten. Bevrijdingsconcert Om 20.00 uur start in de Hervormde kerk in Den Burg een bevrijdings concert, met medewerking van Excelsior, het Texels Christelijk Mannenkoor en zangvereniging Soli Deo Gloria. Er wordt onder andere muziek uit de periode 1940-1945 ten gehore gebracht. Het concert is gra tis toegankelijk en duurt circa ander half uur. KUN j£ UM EVEN 60ED STILHOUDEN ERÏK LADEN e LOSSEN^ DE2E HAD j HOPPA, 07 2AL IK TOCH n N LEESfcRiL OPZETTEN? IK N06 OVER. 70 DOEN JULLIE TOCH NIET HElfnAALVOOA EN ER. EEN BEETJE OP SCMiCTEN GRAAG SPEK EN BONEN flEf. VOORZICHTIG WiLlEH 'I is n'N LAATSTE Hit m Li KT soa HET uOR&T T'JD oor een SCMÏETGf bCOlt £R HANGT HIER EEN HOOG Sjf IK GEHALTE AT- w l» O «£T CACCtUf» *ELfT OE «HTjfS Aan het langslepende geschil tus sen de twintig jongeren van de jeugdcaravan aan de Hallerweg en de gemeente lijkt een einde geko men. De jeugd kreeg van het col lege een aanschrijving dat de sta caravan achter de schuur van agrariër René Boogaard voor 1 mei moest verdwijnen. Dat is gebeurd: de jongeren hebben het gevaarte in de schuur gezet. Eerder kregen de jongeren te horen dat de stacaravan voor 1 januari van dit jaar moest worden verwijderd. Het college bood de jeygd een plekje aan op het oude voetbalveld van Texel'94, maar dat zagen de jonge ren niet zitten. Daar konden ze hun honk niet op het elektriciteitsnet en de waterleiding aansluiten'en zou er grote kans zijn op diefstal en vanda lisme. Zij hadden bovendien voor ƒ2.500,- aan hun stacaravan vertimmerd en vreesden dat de cara van een verhuizing met zou overle ven. Bij een eerdere verplaatsing van uit De Waal was de caravan al bijna in tweeën gebroken. De jongeren begrepen met waarom hun caravan moest verdwijnen. Hij stond achter de schuur van Boog aard vrijwel uit het zicht en was bo- vendien in dezelfde groene kleur als de schuur geschilderd De gemeente hield echter vast aan haar gedoog beleid, dat de illegale jeugdhonken uit landschappelijk oogpunt alleen bin nen de bebouwde kom of aan de rand van de dorpen toestaat. Na het verstrijken van het ultimatum kregen In het kader van 'Adopteer een monument' hebben leerlingen van groep 7 en 8 van de Jozef-, Thijsseschool en de Fontein van daag de bezetting en de vrijheid herdacht. Marco Bouthoorn en Barry Huisman, die nu in dienst zijn van het UN Vredesleger en werkzaamheden verrichten in Kosovo, vertelden ti|dens een bij eenkomst in het raadhuis over hun ervaringen. Na het zingen van het Wilhelmus legden de scholieren bloemen bij de graven van 167 gesneuvelde geallieerde militairen op de oorlogs begraafplaats. de jongeren nog twee weken respijt om een alternatieve locatie te vinden. De plekken die de jeugd aandroeg konden echter niet rekenen op in stemming van de gemeente, waarna de aanschrijving de deur uitging. Op Tweede Paasdag kozen de jongeren eieren voor hun geld en zetten ze de caravan met toestemming van Boog aard in de schuur, waar zij voortaan bijeenkomen. 'Het kost ons wel extra huur, maar dat hebben we er graag voor over', zegt Dolf de Kroon na mens de jongeren. Hij denkt niet dat hij een nieuwe trend heeft gezet on der de Texelse caravanjeugd. 'Zo'n caravan neemt flink wat ruimte in Voorafgaand aan de algemene her denking in de NH kerk van Den Burg, vindt op woensdag 4 mei 's middags een korte herdenking plaats op de begraafplaats van de Georgiérs op de Hogeberg. De ambassadeur van Georgië wordt daarbij vertegenwoor digd door gevolmachtigd minister Temur Gamtsemelidze. die ook 's avonds bij de algemene herdenking aanwezig zal zijn. De herdenking op de Hogeberg begint om 16.30 uur. Voor de eerste maal vinden tezelfdertijd in Georgië herdenkingen plaats in het Texelpark in de hoofd stad Tblisi en op de Texel Avenue in Bortjomi. beslag. Die van ons is bijvoorbeeld 27 vierkante meter. Er zullen niet veel boeren zijn die zoveel opslagruimte kunnen missen Het college van b en w komt vol gende maand met een voorstel over het al dan niet voorbestaan van Schipbreuk- en Juttersmuseum Flora. Burgemeester Geldorp maakte dit bekend naar aanleiding van een vraag van Hans Roeper (PvdA). 'Flora ontwikkelt zich steeds meer als een museum. Maar we hebben nog steeds geen definitief voorstel over de voortgang gezien. Komt dat nog? Als dat met het geval is. dan vind ik dat u moet handhaven.' Over de in houd van het voorstel (een museum- opslagbestemming of gedogen) hield de burgemeester zich op de vlakte. De raadsleden zullen er advies over uitbrengen. Het laatste woord over reddingboot Joan Hodshon blijkt nog met gezegd, zo antwoordde wethouder Nel Eelman dinsdag op een vraag van Klaas Modder (PvdA), die de verhuizing van de boot strijdig vindt met de in het verleden toege kende aankoopsubsidie. Uit Eelmans antwoord viel af te leiden dat er nieuwe pogingen worden onderno men om de boot in Oudeschild te houden Wie een bijzonder achtergrond koor wil, kan voor verrassingen komen te staan. Dat ondervonden Frans en Lies Pieterse, die voor hun nieuwe CD brandweerlieden aan het zingen kregen. Terwijl de spuitgasten tijdens een repetitie avond in De Karseboom een feest nummer instudeerden, begon een dik dozijn piepers gelijktijdig te loeien. De brandmelding kwam van nauwelijks tien meter verderop, uit restaurant De Smulpot. Toen de brandweermannen er in polonaise arriveerden, stond eigenaar Kees Jonker nog met de telefoon in z'n hand. 'Dat is snel.' Het bleek om een loze melding gaan, dus de mannen keerden al na tien minuten terug in De Karseboom, in polo naise. De anekdote kwam ter sprake tijdens de presentatie van de CD Texe/'s Souvenirs, de opvolger van Texel en Amsterdam samen in De Karseboom, waarvan er inmiddels 2.200 zijn ver kocht en die zelfs werd gedraaid op een feestje van OranjepVins Pieter Christiaan. Des te meer reden voor hofleveranciers Frans en Lies er een vervolg aan te geven. Hiervoor bena derden ze met succes William Witte van Nauta-CD, met de vraag of hij net als bij de eerste CD voor vijftig pro cent wilde participeren in het project. Met het geld dat aan de eerste compactdisc was overgehouden, kon het tweede project worden gefi nancierd. Over het repertoire hoefde met lang te worden nagedacht. 'We wilden gewoon bestaande lied|es, waar tij dens het café chantant regelmatig om wordt gevraagd. Deunt|es die lek ker in het gehoor liggen: Amster damse smartlappen. Engelse evergreens en feestmuziek. We had den een achtergrondkoor nodig, maar geen bestaand koor, want dat is voor ons toch wat te netjes. Het moesten wel mensen zijn die elkaar kennen, want samen zingen is toch iets intiems. In De Karseboom had ik al gemerkt dat een aantal brandweer mannen best aardig kon zingen. Zo is dat balletje dus gaan rollen. In het begin was het best moeilijk, maar vooral dankzij muzikaal leider Ruud Nooij, is het eindresultaat boven ver wachting Hij weet echt gaven naar boven te halen waarvan mensen zelf geen weet hebben. Ruud heeft ons erdoor gesleept.' Waar de achtergrondzanger zich het repertoire regel voor regel eigen maakten, moest ook de begelei dingsband hard werken. 'Die smart lappen lijken zo simpel, maar ze zit ten best ingewikkeld in elkaar.' Gitarist Henk De Knip Vroom, bassist Hans Kievit, drummer Piet Kingma en saxofonist Dick Remelink, allemaal oude en goede bekenden van Frans en Lies, sloegen zich er goed door heen. Vertrouwd is ook het geluid van zanger Gijs Verschoor De muzikale inspanningen resulteer den in vijftien liedjes, waarvan het eerste nummer 'We gaan naar Texel' velen bekend in de oren zal klinken. Het werd in de zestiger jaren geschre ven door Peter Kok, die het met Jannie Craanen op singel zette. Op de achterkant stond 'Wlrgehen nach Texel'. De CD zou met compleet zijn zonder hoesfoto. Het maken daarvan had nogal wat voeten in de aarde. Het idee was dat Lies een lammetje zou vasthouden, met op de achtergrond een schapenboet. Henk Tjepkema uit De Waal had beiden, dus daar moest het gebeuren. Maar toen Frans en Lies het land opreden, raakte hun auto tot de assen vast in de modder. Het werd nog erger toe de met goud en pluche opgedofte Lies uitstapte en tot haar knieen wegzakte. 'M'n pumps heb ik nooit meer terug ge zien.' Ondanks de tegenslag slaagde Henk Slikker erin het beoogde kiekje te schieten Het resultaat is te zien op de CD. waarvan dochter Sandy Pieterse het eerste exemplaar maan dag overhandigde aan burgemeester Joke Geldorp, die binnen het college van b en w de portefeuille Texel- promotie beheert. 'Mensen bepalen voor een groot deel de sfeer op het eiland. Zo'n fraaie CD is toch een prachtig stukje promotie', prees Gel dorp. De CD is voor ƒ24,95 te koop bij Nauta CD en in De Karseboom. In De Karseboom overhandigt Sandy Pieterse het eerste exemplaar van de CD aan burgemeester Geldorp.

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 5