rexels Belang is gen hulppost in Den Burg-west Er gaat niets boven spelen met vuur. Nieuwe spanning tussen TVL en kampeerboeren Amsterdamse tram baart opzien Cjrocn 'warL-Jexels in het harL, inrichting haven in juni van start Val van paard Wuis wil af van 'rode draad' Onderzoek naar sterker OOW KAMPIOENSCHAP 2000 SUPER DE BOER TEXELS E^COU RANT Onder de pomp Para's raken elkaar Dolfijnen Lintjes m Toegankelijk park Wielrennen Executie of niet? J\ INSTA LLATtEBEURIJF DK GXAAP NEE- sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6. ^Wadsfractie van Texels Belang len de bouw van een centrale ost voor brandweer, ambu- idienst, politie en GGD in Den (West. Tot grote verbazing van imeester Joke Geldorp liet 'evoorzitter Dick Drijver don- tijdens een bijzondere lissievergadering Ruimte, men Economie weten dat hij :erne niet vindt passen op de Pontweg-Gasthuisstraat. stelde als alternatief voor hulppost aan de Emmalaan iliseren, bijvoorbeeld bij de De ighal of op de plek waar de iver heeft gestaan. imt hiermee in politieke proble- iaaf Er ligt al een collegebesluit', ichuwde burgemeester Gel- die bij afwezigheid van wethou- ichilling (Texels Belang) de ver ing voorzat. 'De kwestie moet aareens goed binnen de partij Ie wethouder van ruimtelijke or- ig worden doorgesproken', ver- Ie Geldorp, die compleet werd it door de tegenstand. Drijver lerde echter dat Geldorp geen had om verbaasd te zi|n omdat actie tijdig heeft laten weten de ie ongeschikt te vinden vanwege mingen die in de directe omge- itaan gepland. Volgens de frac- irthet complex met thuis in een iwijk en zijn er alternatieven voor LBehalve de Ferrever wees hij op de oude velden van Texel'94 en perceel van jeugdherberg rgh aan de Pontweg. len WD waren vóór de locatie. fOA was blij dat die was ver- puteerde Bob Verburg geeft op ïrdag 8 juni het startsein voor irinrichting van de haven van ichild De eerste fase van het fpro|ect. aanpassing van de zonder de omgeving, gaat de ente/3,1 miljoen kosten. Daar- letaalt Texel vijftien procent van lale investering, ruim/17,5mil- In hoeverre de gemeente op- Ivoor de ƒ3.7 miljoen kostende se, herinrichting van de iving van de haven, is nog on- Ook hiervoor wil het college ie gelden verwerven. De raad ich positief uit over de publiek ie overeenkomst die dinsdag tij de raadsvergadering wordt on- ikend door de gemeente, :mij, Daalder Alkmaar BV en De en Van de Wiel en waarin de tring van de herinrichting is ge il. Deze overeenkomst waar dat eventuele tegenvallers niet rekening van de gemeente ko- Het werk moet in verband met libsidie voor mei 2001 zijn afge- ipperploeg verleende maandag itentie nadat een meisje ter |te van paal 17 verwondingen opgelopen bij een val van haar d Het slachtoffer werd met de ertruck overgebracht naar een haal 17 gereedstaande ambu- plaatst Eerst zou de hulppost aan de Flollewal vlakbij de rooms-katholieke begraafplaats verrijzen, waar de rust tijdens begrafenissen volgens Jan Koolhof door gillende sirenes kan worden verstoord. De WD vond het prettig dat het nieuwe politiebureau met al te ver buiten het centrum komt te liggen. PvdA, GroenLinks en D66 waren afwezig, dus is met duidelijk of er een raadsmeerderheid voor het collegevoorstel bestaat. Toezegging Weerstand leeft ook bij de familie Jos Bakker, die de bouwgrond op de hoek Pontweg-Gasthuisstraat on langs aan de gemeente verkocht 'Te gen ons is altijd gezegd dat de hoek bestemd is voor woningbouw, in het bijzonder voor seniorenwoningen. Na het tekenen van het voorlopig koop contract kregen we ineens te horen dat er een kazerne wordt neergezet! Daar zijn wij niet gelukkig mee', zo liet mevrouw Bakker tijdens de vergade ring weten. De Bakkers hebben be lang bij de kwestie omdat zij nabij de hulpverlemngspost een aantal huizen willen bouwen. Burgemeester Geldorp was met on der de indruk van de bezwaren van Texels Belang en de familie Bakker. 'Wie er met mee kan leven kan na de tervisieleggmg altijd bedenkingen in dienen.' Eer het zover is zal de ge meenteraad het plan echter wel goed moeten keuren. Spelen met vuur is met ongevaarlijk maar wel erg leuk. Terwijl vaders en moeders zich aan een pilsje of wijn tje te goed doen, roosteren de kin deren worstjes, deeg en aardappels in hun eigen mini-blis aan de Redoute bij Oudeschild. Het tafereel was za terdag overal op het eiland te zien waar de publieke en private meierblissen het begin van de lente inluidden. Overdag had de jeugd zich vermaakt met spelletjes, vrijmarkten en optochten die Koninginnedag on danks het tneste weer een feestelijk tintje gaven Een fotografische im pressie van Koninginnedag 2000 staat verderop in deze krant. (Foto Bart Bench) De verhouding tussen de Vereniging van Texelse Kampeer Boeren wordt er niet beter op. Nadat al het nodige onge noegen was ontstaan over het door de VTKB eenzijdig opzeggen van het convenant dat met de TVL was gesloten, is er nu afkeuring over het streven van de VTKB om 15 een heden op hun erven te mogen hebben. De kampeerboeren hebben dit in hun toekomstvisie richting gemeente gemo tiveerd door te stellen dat er alleen dan investeringen kun nen worden gedaan in kwaliteit. Het TVL-bestuur vindt dat de boe ren 'oneigenlijke argumenten' heb ben gehanteerd en beraadt zich over te nemen 'stappen'. Dat laat ste werd donderdag meegedeeld door voorzitter Harry Wuis in de voorjaarsvergadering van het TVL. Wat met 'stappen' wordt bedoeld lichtte hij niet toe. In elk geval be schouwt de TVL het convenant nog als van kracht. Wuis beleeft momenteel zijn laatste periode als voorzitter van de logies- verstrekkers. Tegelijk met de verkoop van zijn hotel is hij begonnen met het 'afbouwen' van de meeste van zijn vele nevenfuncties, waaronder het bestuurslidmaatschap van de TVL. Wuis, die in 1970 toetrad tot het toen malige VW-bestuur, blikte donderdagavond terug op de vele veranderingen die zich de afgelopen dertig jaar hebben voltrokken maar keek - naar aanleiding van de on langs ontwikkelde toekomstvisie 'Texel Uniek Eiland' - ook dertig jaar vóóruit. Wet van de schaarste Wuis, die benadrukte dat hij een per soonlijke mening gaf, pleitte voor exclusiviteit in meer dan eén opzicht. 'Sociale gevoelens als zouden wij op moeten komen voor de toeristen die zich weinig kunnen permitteren, acht ik als rode draad, die de afgelopen vijftig jaar het gemeentelijk beleid heeft bepaald, met meer van deze tijd. Alle Nederlanders zijn bereid in het buitenland bijna 2,5 keer méér per dag uit te geven. Waarom zou zo'n uniek eiland minder mogen ontvan gen?' Texel mag volgens Wuis geen toeristisch gebied worden dat lijkt op de rest van de Nederlandse kust. Het moet bijzonder en duurzaam eiland gevoel bieden, maar wel in combina tie met goede bereikbaarheid. 'Texel moet een eiland zijn voor mensen die de specifieke schoonheid en het ka rakter weten te waarderen en bereid zijn daarvoor een flinke prijs te beta len zodat de hele Texelse economie zich in kwalitatief opzicht kan aan passen Texel dient gewoon de wet van de schaarste toe te passen'. De TVL-voorzitter besefte dat menig een daar moeite mee zal hebben. 'Maar het is een onderdeel van een ander denkpatroon waarin het toe risme op Texel moet worden gezien als een volwassen bedrijfstak, die ervoor zal zorgen dat datgene wat wij nu nog hebben en ons succes mede heeft bepaald, behouden kan blijven.' Wuis stipte wat zaken aan die daar bij volgens hem van belang zijn: sa menwerking tussen toerisme en de agrarische sector, terugdraaien van slechte ontwikkelingen zoals het dichtslibben van het landschap met ongewenste objecten, verbeteren van de slechte naam die Texel heeft bij mensen die het eiland nog niet kennen, met toegeven aan slechte trends uit de samenleving (zoals steeds ruimere openingstijden van cafés) en aanstellen van een speciale wethouder voor toerisme die zich mede laat leiden door Toeristische Effect Rapportage. Contract In financieel opzicht gaat het de TVL voor de wind. Het afgelopen jaar gaf een exploitatieoverschot -van ƒ10.610,- te zien. De leden betalen probleemloos hun contributie, het bestuur betracht de vereiste begrotingsdiscipline en omdat er genoeg binnenkomt is het betalen van de jaarlijkse promotiebijdrage aan de Stichting WV Texelpromotie geen probleem. Wat dat laatste be- Lees verder pagina 5 Er komt een onderzoek naar de mogelijkheid om de inter gemeentelijke samenwerking via het Overleg Orgaan Wadden eilanden te versterken en de werk terreinen uit te breiden. Het toe kennen van meer bevoegdheden vereist een meer volwassen orga nisatie en daarom zal de bestuurs structuur van het OOW onder de loep worden genomen. De werkterreinen van het OOW kun nen worden verbreed met bijvoor beeld gezondheidszorg en onderwijs. Mogelijk krijgt het OOW de status van 'openbaar lichaam' zoals bedoeld in de Wet Gemeenschappelijke Rege lingen. Tegelijkertijd zal gestreefd worden naar 'versterking van de ge meentelijke basiskwaliteit' door 'opwaardering van de eigen organi satie'. Een hiertoe strekkend voorstel zal aan de gemeenteraden van alle waddeneilanden worden voorgelegd. De plannen zullen tevens worden besproken met de vaste kamercom missie voor Binnenlandse Zaken, die op 10 mei de Friese eilanden be zoekt. Naast de borrelbus, gaat er komende zomer op Texel ook een borreltram rijden. Lijn 602 is een initiatief van Frits Langeveld, Theun de Winter. Henk Jan Klok en Floor Kluit, die met de Amsterdamse tram ook rondritjes over het eiland willen maken. Daar voor hoeven op het eiland geen rails te worden aangelegd, want de coupé rijdt op gewone wielen en wordt aan gedreven door een dieselmotor. Het viertal stuitte bij toeval op het gele gevaarte, dat vorig jaar is gebruikt bij de opname van een film en sindsdien ongebruikt in een loods stond. De voorkant raakte aan de rechterkant beschadigd toen het voertuig tijdens een scene zogenaamd ontspoorde en zich door enkele marktkramen boorde. Het oneffenheidje zal nog met een plamuurmes worden wegge werkt. Donderdag werd de tram met een dieplader opgehaald uit Amster dam. waarna die op eigen kracht de boot op reed. Op Texel maakte het gezelschap eerst een rondje over de Hogeberg, om te kijken of het voer tuig op het eiland tot z'n recht komt. 'Hij staat mooi In het landschap', stelde het viertal tevreden vast. De tram zal ook worden gebruikt ter opluistering van Koger muziek evenementen. Dat de Ezelvereniging heeft bijgedragen aan de aankoop van de tram, heeft volgens De Win ter een duidelijk reden: 'Een tram is openbaar vervoer en dat is milieu vriendelijk. En dat sluit volledig aan bij de ezelgedachte. Om het milieu te sparen gaat de tram op gas rijden .chijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Losse nummers 1,70, abonnementsprijs 60/0 per halfjaar. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: PA AI 7IT- t.b.v. de Traanroeier ALTIJD OP ZOEK HAAR HET BESTE zie pagina 10 ERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11477 EXELSE WOENSDAG 3 MEI 2000 COURANT Lrtenties/abonnementen/bezorging: ■baan 6 T MC Den Burg joon 0222 - 36 26 00 *0222 -31 41 11 Redactie: Warmoesstraat 45, Den Burg telefoon 0222 - 36 26 20. fax 0222 - 32 30 00 e-mail: tcnieuws@tref.nl Buiten werktijd: Gerard Timmerman, tel. 31 46 87 of 06-22 14 02 75 WIJZIGING 0PHAALR0UTES HUISVUIL (jnu ^marL-Jirth O bd bjrt. Harry Wuis wil dat de badgas- ,en 2,5 keer zoveel geld uitge- ven op Texel. 0. dus dat bedoelen ze met Hduurzaam toerisme Twee Duitse parachutisten die don derdag kort na de middag op hon derd meter hoogte met elkaar in bot sing kwamen, zijn met verwondingen afgevoerd naar het ziekenhuis. Eén van hen, een 32-jarige man uit Bochum landde op het vliegveld en brak daarbij een enkel en een rib. Een 26-jarige vrouw uit Essen landde op de weg en kwam via een afrastering in een weiland terecht. Ze hield aan de val zware kneuzingen over. Beiden zijn met de ziekenauto naar het Gemini Ziekenhuis gebracht. De Amsterdamse tram maakte vorige week een ritje over de Hogeberg. <Fo,° Ge""° rmwm,n| De meeste mensen hebben ze nog nooit in het wild gezien: dolfijnen. Toch leven deze zeezoogdieren in vrij grote aantallen op de Noordzee, waar ze een enkele keer worden waarge nomen, meestal door mensen die daar beroepshalve dagelijks verke ren. Pagina 3 Vorig jaar ging de lintjesregen nog aan Texel voorbij, maar dit jaar zijn vier Texelaars, die zich op verschil lende gebieden hebben ingezet voor de Texelse samenleving, in naam der koningin door burgemeester Geldorp onderscheiden. Jan Graaf werd be noemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau; Klaas Druif, Riet Goeman-Smit en Kees Hin mogen zich Lid in de Orde van Oranje Nassau noemen. Bloemen, felicita ties, toespraken en oranjebitter op de dag voor Koninginnedag. Pagina 5 Texelaars moeten straks in het natio naal park Duinen van Texel net zo kunnen genieten van de natuur als nu, zo vinden de Texelse politieke partijen. De beperkingen in het Be heer- en Inrichtingsplan gaan de po litici net even te ver. Pagina 5 Wielrenster Natascha van der Vis maakt zaterdag als eerste vrouwelijk deelnemer haar opwachting tijdens het Noord-Hollands Kampioenschap voor recreanten, waaraan vijftien Texelse renners deelnemen Het startschot wordt gegeven door Ingnd van Lubek. Pagina 7 Is het verhaal over de executie van een collaborateur op 21 mei 1945 op de haven van Oudeschild. zoals be schreven in het verhaal The Texel In cident door de Canadese bevrijder John Wiese. waar gebeurd of niet? Pagina 9 (Advertentie) (Advertentie)

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 1