'Het gaat niet om wat je hebt maar om wie je bent' Onbaatzuchtige inzet voor betere samenleving met lintjes beloond lationaal Park moet Itoegankelijk blijven Strand blijft verboden voor paard en wagen Wat zeggen wou... Veilig bewaard? TVL gaat zich sterker profileren Feestelijke paalzitwedstrijd voor molen De Traanroeier calLoe j) COURANT Leerhuis Nieuwe CD Visserskoor Logiesverstrekkers TPYPI CP c WOENSDAG 3 MEI 2000 Een stukje voor de krant schrijven - en dan nog wel als ingezonden brief - is met iets wat ik gauw zou doen. Helaas word ik daar nu toch door mijn gevoel toe gedwongen. Al een aantal jaren sta ik met een reeks collega's van Radio Texel op de Konmginnemarkt op de Groene- plaats. Ook dit jaar hebben wij vanaf die locatie een rechtstreekse uitzen ding verzorgd, plantjes en warme worst verkocht en rommeltjes en bal lonnen. Voor de omroep en voor de stichting Dana. Zelf heb ik op de markt nog heel wat plantjes en een aantal goudvissen gekocht om het thuisfront mee te verrassen omdat we toch alweer twee jaar samen zijn. Tot zover was het een leuke dag. Maar tijdens het afbreken van de markt werd toch een domper op de feestvreugde gezet. Het fototoestel van een van onze collega's is van achter de kraam verdwenen en ik ben zelf 'bestolen' van mijn plantjes en goudvissen die bij de telefooncellen - achter de kraam van Radio Texel - stonden. Ik hoop dat iemand deze spullen vei lig voor ons heeft bewaard. Zo met, zou ik zeggen: struikel over die plant jes, stik in de goudvissen en blijf toch van andermans eigendom af. Aryan Boshuis, Oudeschild. Voor het Leerhuis spreekt maandag L. Evers over 'Het beklag Gods'. Evers was rector van het Maimnonides Lyceum in Amsterdam en heeft zich na zijn loopbaan in het onderwijs ingezet voor de ontmoe ting tussen joden en christenen. Dat blijkt onder emer uit zijn vice-voorzit- terschap van het Overlegorgaan van joden en Christenen (OJEC). Evers is medewerker van Winkler Prins en heeft verschillende publicaties over het jodendom op zijn naam staan 'Het beklag gods' is een lied dat is opgenomen in het Dienstboek van de SOW-kerken en dat veel stof heeft doen opwaaien wegens de anti- joodse teneur. Het Leerhuis vindt plaats in de Doopsgezinde kerk in de Kogerstraat. aanvang 20.00 uur. sponsors' gevonden, maar kunnen er natuurlijk nog veel meer gebruiken. De paalzitters zullen het minimaal 24 uur moeten volhouden om een prijs te winnen, waarbij zij per uur vijf mi nuten mogen pauzeren om bijvoor beeld naar het toilet te gaan of zich te laten masseren. De pauzes mogen worden opgespaard tot maximaal een kwartier. Behalve leesvoer en een kussen zijn geen hulpmiddelen toe gestaan om het comfort te vergroten of de slaap te verdrijven. Aanhang en supporters moeten buiten de omhei ning blijven. Een jury houdt de deel nemers continu in de gaten. Degene die het langst blijft zitten heeft ge wonnen en wordt vermeld op de wisselbeker. Het startschot voor het evenement wordt vrijdag om 21.00 uur door wet houder Peter Bakker gelost. Zaterdag kunnen vanaf 14.00 uur fraaie prijzen worden gewonnen bij het rad van avontuur dat bij De Kombuis wordt opgesteld en door Koos en Gré Zegers wordt bediend. Ook wordt vers gebakken vis verkocht. Alle op brengsten komen ten goede aan De Traanroeier. De presentatie van het evenement is in handen van Edwin Vink. Wie de deelnemers rechtstreeks wil spons oren kan contact met ze opnemen: Willem Huizinga (tel. 310 001), Dennis Witvliet (319 379), Leon Trap (314 723 of 06-224 090 66) en Jolanda Helleman (310 227). Een vijfde (vrouwelijke) deelnemer kan zich nog aan melden bij de organisatie: tel. 313 108. Daar zijn ook sponsors welkom voor prijzen voor het rad van avontuur. Vier jaar na de eerste presenteert het Oudeschilder Visserskoor zondag in de RK kerk van Den Burg de nieuwe CD, 'Behouden vaart' Tijdens de presentatie wordt muziek van de CD ten gehore gebracht. Het optreden begint om 14.00 uur, de toegang is gratis. Het visserskoor vierde in april het vijftienjarig bestaan en zingt voorna melijk Nederlandstalige zeemans liederen. Desalniettemin staan er En gelse shantys en zelfs een Duits nummer op de CD. Bij de CD wordt een boekje met teksten gevoegd, vormgegeven door Willem Snoek. Het visserskoor staat onder leiding van André Keijzer, de muzikale bege leiding wordt verzorgd door Yvonne de Groot en Corrie Witte op accor deon en Sjors Maas op slagwerk Na afloop van de presentatie zal de CD te koop worden aangeboden; vanaf maandag is hij te verkrijgen bij Nauta CD. De CD kost 29,90; ook is er een cassette van de opnames te verkrijgen, deze kost ƒ19,90. Alfred L Texelaars die zich jaren achtereen op verschillende ge ien hebben ingezet voor de Texelse samenleving, zijn \ag in naam der koningin onderscheiden door burge ster Joke Geldorp-Pantekoek. Jan Graaf uit De ksdorp werd benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje sau; Klaas Druif uit Den Burg, Riet Goeman-Smit uit De tl en Kees Hin uit Oudeschild mogen zich Lid in de Orde Oranje Nassau noemen. Zoals gebruikelijk waren zij !jer valse voorwendselen naar het gemeentehuis gelokt, ar zij in een bomvolle raadszaal werden verwelkomd door lilie, vrienden en collega's. Na het opspelden van de minklijke versierselen werden de decorandi on thaald op fspraken, felicitaties en bloemen en werd met glaasjes injebitter alvast getoost op de verjaardag van de konin- s Druif krijgt de versierselen opgespeld door burgemeester Joke Geldorp, die deze het rijkszegel van haar ambtsketen in plaats van het gemeentewapen aan de voor droeg larier Kees Hin (65) stond 's och- Ids in zijn alledaagse kloffie aan de lersaat in de tuin te werken, toen |)phet gemeentehuis werd ontbo- i voor overleg met ambtenaar jarten Smit. Hm is voorzitter van de Ctandscommissie Den Helder/ lel en zou met Smit enkele bouw- fdige ontwerpen moeten bespre- 'Toen ik naar de raadszaal werd leid en daar m'n familie zag zitten |s ik compleet verbouwereerd. Ik "wat doen jullie hier!?" Pas nadat h door zijn vrouw in een net pak 5 gehesen, wist hij hoe laat het vas r Hifi was meer dan 27 jaar bestuurs lid van de katholieke Land- en Tuinbouwbond (LTB) en speelde een belangrijke rol bij de overgang naar de algemene WLTO. Hij was secreta ris en gedurende vijf jaar voorzitter van de bond. Van 1990 tot 1998 zat Hin namens het CDA in de gemeen teraad en vanaf 1990 was hij als ad viseur betrokken bij de stichting Dorpsherstel Texel. Sinds 1998 is Hin zowel voorzitter van deze stichting als van de regionale welstands commissie. Verder zat hij in de ouder raad van basisschool De Bruinvis en de toenmalige Rijksscholengemeen schap, waar hij van 1986 tot 1988 de medezeggenschapsraad voorzat. Tegenwoordig is Hin als vrijwilliger actief in de rooms-katholieke kerk van Oudeschild. 'Je moet iets doen voor de samenleving. Zo ben ik op gevoed', zei hij. 'Het bestuurswerk was ook een mooi escape om eens achter de koeien vandaan te komen.' De eveneens 65-jarige Riet Goeman- Smit was niet echt verrast. 'Ik voelde nattigheid toen ik moest komen pra ten over de voortgang van het Sigmateam (voor eerstehulp bij ram- Druif heeft zich met name ingespan nen voor de leden van de verschil lende bonden die onder het Christe lijk Nationaal Vakverbond ressorteren Meer dan 35 jaar was hij onbezoldigd secretaris van de afde ling Texel en plaatsvervangend afge vaardigde in het rayonbestuur, func ties waaraan hij zo'n vijf uur per week besteedde. Bouwlieden met moeilijk heden op het werk konden altijd bij Druif terecht, die de grotere misstan- deeld. Hij stond aan de wieg van Ver pleeghuis Texel en is sinds de oprich ting in 1974 bestuurslid van Samen Eén, de huidige Stichting Zorg centrum Texel. 'Mede door de toewij ding waarmee hij de bouw heeft be geleid, kan gesteld worden dat de stichting kan bogen op een eerste klas-huisvesting voor ouderen in zo wel het verpleeghuis als het ver zorgingshuis', aldus oud-locatie directeur Kees Boer van het Zorg- pen, red.) Ik dacht: dat kunnen ze ook zonder mij wel af.' Goeman is ruim 28 jaar als vrijwilligster actief binnen het Texelse Rode Kruis, waar ze onder meer EHBO-opleidingen verzorgt, Lotusslachtoffer speelt en vakanties voor zieken begeleidt Zij geeft al ruim dertig jaar catecheseles op de Daalderschool in Oosterend en zat 8 jaar in de parochieraad van de RK kerk. Verder was zij betrokken bij de oprichting van het Agrarisch- en Wagenmuseum, waarvoor zij het se cretariaat verzorgt en entreekaartjes verkoopt. De gemeente heeft 25 jaar bij verkiezingen een beroep op Goeman gedaan als lid en later als voorzitter van een stembureau. 'Het gaat niet om wat je verdient en hebt, maar om wie je bent, zo heb ik van mijn ouders geleerd.' De tweede decoratiesessie was ge wild aan twee mannen die zich 'bo ven de Ruigendijk' verdienstelijk heb ben gemaakt. Oud-Cocksdorper en oud-timmerman Klaas Druif (72) moest uit zijn stacaravan bij Elburg naar Texel worden gelokt. Toevallig beleefde zijn dochter bij de Koger peuterspeelzaal Olleke Bolleke vrij dag haar laatste werkdag. Zij wilde graag dat haar vader het afscheid zou bijwonen en terwijl hij richting eiland reed werd hij door de gemeente ge beld om een document te komen ondertekenen in verband met de recentelijke schenking van een rust- bankje door de vakbond CNV. 'Ik dacht: ze nemen me in de maling, ik had al enkele formulieren onderte kend.' den rapporteerde aan het hoofdkan toor. Verder hielp Druif met het invul len van belastingaangiften. Hij was bijna 18 jaar koster van de NH kerk in De Cocksdorp en langdurig lid van verschillende (kerk)koren. Als vrijwil liger bracht hij voor de SWOT maal tijden bij ouderen langs de deur. Ouderen hebben ook het een en an der te danken aan Jan Graaf (61), die als enige de titel 'ridder' kreeg toebe- centrum. Graaf heeft zich altijd sterk gemaakt voor voldoende privacy voor de bewoners. Verder zet Graaf zich in voor de leefbaarheid van de Texelse noordkop via het Actiecomité Eierland, waarvan hij al dertig jaar lid is. Mede door Graaf's toedoen kwa men bungalowpark De Krim en Het Eierlandsche Huis van de grond. Sinds 1967 is Graaf bestuurlijk actief in de RK-kerk van de Cocksdorp. De voormalig schilder die zijn bedrijf vijf jaar geleden heeft verkocht, werd op het raadhuis ontboden om te over leggen over de verkoop van grond. 'Ik vertrouwde het zaakje met, maar hier had ik nou ook weer niet op gere kend', aldus de geridderde. Kees Hin en Riet Goeman heffen het glas onder toeziend oog van koningin Beatrix. |t bos- en duingebied dat onder nationaal park 'Duinen van fe gaan ons sterker profile- n', zei TVL-voorzitter Harry uis donderdagavond. Hij liep laarmee vooruit op een besluit lat in de volgende leden- irgadering zal worden geno- len inzake de vraag in hoe- we de TVL openlijk stelling loet nemen in planologische in andere kwesties die met creatie hebben te maken. Manleiding was een ingekomen Iriefvan logiesverstrekker Harry [de Graaf die herinnerde aan de fictie die de TVL heeft gevoerd |Bgen de plannen om de haven m Oudeschild van twee mon- en te voorzien. De TVL gaf wel ens meer een visie of standpunt rijs, zoals ten aanzien van de uitingstijden van cafés, de ac- ii viteiten op het Vliegveld Texel z.* n het aankopen van grond door 2 latuurmonumenten. Het ge- eurde echter incidenteel, zon- er dat de leden daarover waren eraadpleegd. Soms kreeg de uitenwacht de indruk dat het op verzoek' gebeurde of omdat et paste in het straatje van een er bestuursleden. Volgens De >raaf moet de TVL het naar bui en brengen van standpunten tot ge/ maken, telkens als een toe- istisch aspect in het geding is en »ok als het ingaat tegen het be- *ng van individuele TVL-leden. be leden zouden de grenzen van '0 n actierol moeten bepalen en 'et bestuur een mandaat geven. )p dit moment wordt tegen on- Jewenste ontwikkelingen op 3TV Texel actie gevoerd door groepe ren met een beperkte invloed, erwijl het behoud van natuur, andschap en dorpsschoon dat i'j voorstaan, meestal goed aan- ilu|t bi| het toeristische en dus "gemene economische belang 'an Texel De TVL kan met zijn 3|jna 500 leden veel meer ge- "■cht in de schaal leggen, wat "el eens hard nodig zou kunnen !lin °m het toekomstmodel Texel Jr,iek Eiland voor 2030 waar te naken. Texel' komt te vallen, moet net zo toegankelijk zijn als nu. Zo moeten de Dennen niet (verder) worden afgesloten voor het gemotoriseerd verkeer. Dat is de mening van de vier Texelse raadsfracties die aan wezig waren tijdens de speciale commissievergadering die was gewijd aan het Beheer- en Inrichtingsplan voor het park. Het CDA maakte bezwaar tegen het voornemen om de drukte van bezoe kers te concentreren in bepaalde gebieden. 'Het is beter om het pu bliek te spreiden', zei Jan Koolhof. De CDA-voorman voelde evenmin iets voor het plan dat Staatsbosbeheer overweegt om De Slufter te verbre den, zodat de zee meer greep op het gebied krijgt. 'Dat strookt niet met de opzet om de natuur zoveel mogelijk haar eigen gang te laten gaan.' Het inschakelen van surveillanten die de regels handhaven ging Texels Belang. CDA, WD en PvdA te ver. Zij voelden meer voor voorlichters die het publiek informeren over de waarde en kwetsbaarheid van de natuur. Volgens de lokale co-secreta ris, gemeenteambtenaar Eveline Lindenbergh, moet de term 'surveil lance' in het concept-Beheers- en Inrichtingsplan ook in die zin worden geïnterpreteerd. De ongelukkig geko zen benaming wordt vrijwel zeker ver anderd in 'voorlichting'. Het compleet uitbannen van de jacht in het parkgebied vonden de partijen geen goed idee. Het afschieten van dieren die schade aan de landbouw toebrengen moet mogelijk blijven. Deze en andere wensen van de Texelse politici zullen worden voorge legd aan de overige partners van het Overlegorgaan. VERVOLG VAN PAGINA 1 treft: per 1 januari 2001 zal het con tract met de VW opnieuw voor vijf jaar worden verlengd. Er is indexering (2% per jaar) toegepast, zodat er straks ƒ215.000,- per jaar op tafel moét komen. De leden gingen hier mee en met de andere financiële cij fers zonder commentaar akkoord. Alleen directeur Harry Mathijsen van de RST waarschuwde dat de TVL moet oppassen voor al te grote over schotten, want dan zal de belasting dienst daar zijn deel van eisen. Vechtende Zoetelief Gerard Zoetelief heeft het TVL-be- stuur verlaten. Hij had zich als verte genwoordiger van de sector Kleine Logies Verstrekkers niet meer be schikbaar gesteld omdat hij het na tien jaar welletjes vond. In zijn plaats werd met alle 315 stemmen mevrouw I. Klippel-Kikkert gekozen. Mede kandidate L. Blok-Broesterhuizen kreeg geen enkele stem. wat volgens de voorzitter kwam omdat zij niet op de vergadering aanwezig was. Wuis nam hartelijk afscheid van Zoetelief, de man van no nonse en boerenslimheid, die altijd zei wat hij dacht en daarbij menigeen tegen de schenen schopte 'Maar meestal had je geen ongelijk en de mensen wis ten in elk geval wat ze aan je hadden', aldus Wuis, die zelfs vond dat Zoete lief paste in het rijtje van karakteris tieke figuren als Sijbrand C. Eelman (De Spiekerkoning), Nanning Kikkert, Vijf Texelaars gaan volgende week vrijdag op de haven van Oude schild paalzitten om de instand houding en exploitatie van molen De Traanroeier te steunen. De be doeling is dat zij het minimaal 24 uur volhouden zonder in slaap te vallen. Sponsors stellen voor ieder gezeten uur een bedrag beschik baar, waarvan driekwart voor De Traanroeier is bestemd. Het idee is afkomstig van Wally Kloos van café De Kombuis, die er een jaar lijks terugkerend evenement van wil maken dat plaatsvindt in het week end van Nationale Molendag. Kloos zal de deelnemers vanuit zijn café van voedsel en drank voorzien. Andere ondernemers sponsoren de ijzeren palen waarop de zitjes worden be vestigd, de klok voor de tijd waarneming. warme kleding, licht en geluid etc. De deelnemers hebben zelf inmiddels een groot aantal 'uur- Jan 'Plaatje', en Aad Boerhorst. Zoetelief is bezig met recreatiebouw op zijn terrein aan het Mienterglop en raakt daardoor zijn status als kleine logiesverstrekker kwijt. Wuis over handigde een geschenk in envelop en een bos bloemen. Zoetelief gaf grif toe dat hij menig robbertje heeft gevochten, onder anderen met medebestuurder Martin Warnaar. 'Ik liep kwaad weg of hij liep kwaad weg. Later ben ik hem toch wel gaan waarderen'. Om dat laatste te bevestigen hing Zoetelief Warnaar de VW-stropdas om, waarna Zoete lief door Warnaar de das werd omge daan... J. van den Berg (Recron) en G. van Veen (Beheerders/bemiddelaars) werden met ruime meerderheid van stemmen herkozen. Alfred Schaatsenberg (r.), voorzitter van stichting De Traanroeier. is bijzonder verheugd met de actie van Wally Kloos. Samen gaf het duo het goede voorbeeld op zojuist geknotte wilgen voor de molen waar het allemaal om draait. {Foto Bon Koningi Gerard Zoetelief (links) en Martin Warnaar doen elkaar een andere das om. Het strand blijft verboden terrein voor paard en wagen. De Texelse menners hadden graag gezien dat in het laagseizoen enkele strand- delen voor hen werden openge steld, maar het college is daar te gen. Een uitzondering op het algemene verbod voor voertuigen zou de voorschriften er niet duide lijker op maken, aldus het college. Het college houdt vast aan het beleid om zo min mogelijk voertuigen op het strand toe te staan. Uitzonderingen op de regels die op het strand gelden - zoals ten behoeve van bestuurbare vliegers en watersportactiviteiten zijn gemaakt - moeten tot een minimum worden beperkt. Anders komt vol gens het college de helderheid van de regelgeving en handhaving in het ifoio Hony Gtoot) gedrang. Ook het verzoek van de paarden- sporters om al in september overdag op het strand (zonder karretje) te mogen rijden, werd door b en w af gewezen. Verbreding van het toeristenseizoen zal leiden tot meer drukte op de stranden, waardoor het eerder toestaan van de paarden vol gens het college tot hinderlijke of ge vaarlijke situaties kan leiden. Het bij daglicht paardrijden op het strand blijft beperkt tot de periode tussen oktober en mei. Het college is op voorhand niet tegen de aanleg van een verplicht ruiterpad tussen EcoMare en het strand. Tij dens drukte komen de paardrijders in de berm en op de weg nogal eens in de verdrukking tussen de vele auto's, fietsers en wandelaars. Staatsbos beheer is eventueel bereid een stuk grond voor het ruiterpad af te staan.

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 5