Lionsclub deelde 27.750,- uit 9 rhaal executie collaborateur duikt na 55 jaar op The Texel Incident 2 |Ook chaos ereveld Texel Executie collaborateur: waar of niet waar? G zslgggd .TEXELSE COURANT" /uilnis in brand Bejaarde man in de sloot addenschilderijen in De Vermaning Beddenrace Huug Snoek eregast bij Britse para's - 'Pietelepote met de muziek mee' Prijsvraag Shima Brandweer haalt lichaam dode man van het dak Esperanto- monument wordt gerestaureerd WOENSDAG 3 MEI 2000 is het eerste en het grootste de strook Waddeneilanden de Nederlandse kust. Op dit d hadden de Duitsers grote lacementen met luchtdoel- :hut opgesteld. Dit geschut J bemand door Duitse en Rus- ie manschappen, de laatsten uitse dienst ingelijfd en met Duitse militaire training, mei 1945 - twee dagen nadat taakt-het-vuren in Nederland kracht werd - trok ons regi- t per konvooi van Amsterdam Beverwijk en later naar Den er. Wij werden naar het noor geroepen om te helpen bij het lapenen van het Duitse 25ste r. In die tijd sprak ik redelijk 5 en trad tijdens de ontwape- enige tijd op als tolk. et eiland leefden de Duiters en len tot 6 april 1945 in vrede. Op lag keerden de Russen zich te- lun Duitse overheersers en ont ij op Texel een ware burgeroor- pat was de reden dat wij enige ip het eiland moesten verblijven, j er nu maar een slag naar, maar I lijkt erop dat de Russen wisten He oorlog tegen Duitsland ervoor |d en - nog een gokje - de Duit- nepen om hulp zodra het staakt- Luren van kracht werd. jat ons Regiment het dichtst bij was, werd een deel van de 'D'- J> Sound Ranging' naar het ei- ïovergezet. Een deel van de man- /(jLppen - waaronder ikzelf - werd ptioneerd in het veerhuis onder W.L. Boddy. De rest van de man- ppen zette meer centraal een ^kamp op. begane grond van het veerhuis j meer opslagloods dan woon- J~lgenheid. De hogere verdieping ennend. stuitte ik op een bijzon- arrogante Duitse dokter, wiens asser mij de toegang ontzegde, iptwee van mijn mannen, die met ijonet op hun geweer het kan- van de dokter binnendrongen, rap ik de dokter in mijn beste duidelijk maakte dat hij ofwel de jende morgen het pand eigener ling zou hebben verlaten, of dat hi| als zijn spullen door het itstbijzijnde venster zouden ver trekken De volgende morgen had den we een beter onderkomen. Wij waren op Texel om zowel de Duit sers als de Russen te ontwapenen De Duitsers hadden instructies ont vangen om hun wapens naar de ha ven te brengen, waar ze op een schip zouden worden geladen De Russen te overtuigen. Bovendien wisten ze met grote stelligheid dat de volgende oorlog spoedig zou komen en dat dan Duitsers en Geallieerden samen tegen de Russen zouden strijden. Toen vroeg ik naar de Russen op Texel. Oorspronkelijk waren er ongeveer Waar of met, de redactie wilde de lezers het verhaal dat de Canadese luitenant John Wiese (gestorven op 6 juni 1999) onder de titel The Texel Incident publi ceerde in de bundel War Experiences niet onthouden. Het werd vertaald door Pip Barnard, redactie-assistent van de Texelse Courant. lik 0.7 - die immers bondgenoten waren - ruilden hun wapens in het basiskamp midden op het eiland voor eten. Uit de wapens die op de haven werden ingeleverd kozen wij handwapens om ons schieten te oefenen. Alle officie ren moesten hun wapens inleveren als ze op de haven kwamen. Naast het havengebouw was een klein afgescheiden platform, dat deels boven het water was gebouwd. Daar bevond zich de enige (bekende) telefoon die met een kabel was ver bonden met een Duitse commando post ergens in het land. Regelmatig bereikten ons verzoeken van Duitse officieren om van de telefoon gebruik te mogen maken. Ik sprak heel wat Duitsers terwijl ik naar bepaalde per sonen op zoek was. Op een dag stond ik met niet minder dan vijf Duitse officieren op dat platform. De Duitse rangonderscheidingen zeiden me niets, maar een van hen was van dezelfde rang als onze 'captain'. Het bleek dat ik Duits sprak met een Zwarte Woud-accent. Omdat ik nog nooit in Duitsland was geweest, wist ik dat met, maar later bleek dat mijn vader - die ik nooit heb gekend - uit Pruisen afkomstig was. Onder de vele onderwerpen waar we over spra ken, waren er twee die opvielen: ten eerste bleken de Duitsers er volledig van overtuigd dat ik geen verlof kreeg om naar huis te gaan vanwege het gevaar van U-boten. Ze waren blijk baar met zo goed geïnformeerd als wij en waren niet van het tegendeel duizend Duitsers en ongeveer dui zend Russen op het eiland. Volgens de officier waren de Russen gewoon gekomen en waren het hoe, waarom en wanneer van hun indiensttreding hen onbekend - dat zeiden de ten minste. Begin april - ongeveer een maand voor het staakt-het-vuren - begon de Texelse veldslag. Toen wij in mei arriveerden, schatten de Duitse officieren dat er nog ongeveer 300 Russen en ongeveer 300 Duitsers over waren. De Duitsers klaagden hevig over de onorthodoxe metho den die de Russen hanteerden om de tegenstander uit te roeien. Granaten in bunkers vol slapende mannen gooien, werd met als een eerlijke strijdmethode gezien. Er werd nau welijks openlijk gestreden, de Russen waren meer van het 'hit-and-run'- type. De Duitsers trokken zich terug tot dat deel van het eiland waar zich ook de haven bevond, de Russen bezetten een ander deel. Toen wij arriveerden was het stil en vredig op het eiland. Elke dag brachten de Duitsers wa pens en munitie naar de haven. Op een regenachtige ochtend kwam een ongelukkige Duitse soldaat te vallen op de loopplank. Hij brak een been en werd nog dezelfde dag naar het vasteland gebracht. Rond deze tijd werd ik mij bewust van het groeiend aantal Nederlandse 'Oranjemannen' (mannen van het verzet) in het haven gebied. Zij maakten jacht op een it verhaal over de executie van collaborateur op 21 mei 1945 op laven van Oudeschild, zoals be- CTfflin het verhaal The Texel In- Wdoor de Canadese bevrijder IViese: waar gebeurd of niet? il het moment dat het verhaal uit wndel War Experiences vorige uit het niets opdook houdt die igde gemoederen bezig. Volgens i Kalkman, samen met Jacques Iels schrijver van het boek 'Neder- ls Laatste Slagveld' en naar eigen jen ooggetuige van het incident, t de op 6 juni vorig jaar overleden se het bij het verkeerde eind. 'Ik id erbij en keek ernaar. Als zes- arige jongen was ik, zoals zovele ere Texelse jongens, elke dag op )udeschilder haven te vinden. De iulance werd opengemaakt door n van de Binnenlandse Strijd- :hten (BS), al of geen meikevers. limee bedoel ik Texelaars die zich iel '45 bij de BS voegden, met een l-wit-blauwe band om de arm He en die toezagen op de afvoer van ins en munitie. Ik kende die vent lit de ambulance kwam. Het was uitser P.A. Muller, die bunkers |wde. Hij was tijdens de oorlog "ilmatig langs ons huis gelopen. april, de dag van de Georgische jland. had hij verzetsman Albert ins bij Texla gezien. Muller heeft hem toen verraden aan de bezetters. Toen Jullens 's middags weer vrij rondliep, heeft hij hem nóg een keer verraden. Müller was dus verant woordelijk voor de executie van Jullens. Hij probeerde na de capitu latie liggend in een ambulance naar de overkant te ontsnappen en is toen door de BS in de kraag gegrepen. Wellicht heeft die Canadees gedacht dat een groep opgewonden en loe iende Texelaars hem zou liquideren. DE RECHTSPRAAK. De Duitser 1\ A. iMuller, Duits oan- niMiicr op Texel geilmctirie de oorlogs- l(jtl on die tijdens de Russen-opstond ócn der ondergrondse Icdri» nnn de Duitsers Jiml vormden, weril lot 3 jaar gevongenisslrnr veroordeeld, met nftrek xon inoventief Publicatie uit de Texelse Courant van 6 november 1948, over het vonnis van P.A. Müller. Maar dat is niet gebeurd. Want dan zou ik het gezien hebben Dezelfde man is namelijk in november 1948 veroordeeld tot drie jaar gevangenis straf.' Oudeschilder Jaap Bakker bevestigt de lezing van Bartels en verwijzen de lezing van Wiese naar het rijk der fabelen. 'Die 'strijdkrach ten' van de BS durfden nog niet eens een kip dood te maken.' Maar Luuk van Lubek, die vóór Wiese overleed correspondeerde met de «ld Magavond even na zes uur i de brandweer in actie op het JRbericht 'buitenbrand aan de Jrandweg 227'. Het was maar t dat het brandje weinig voor- te want er gingen kostbare minu- terloren met het zoeken naar dit circa 80-|arige man belandde ravond bij het keren langs de Mweg met z'n brommermobiel in loot. Hij slaagde er met in om op 0 kracht het gekantelde voertuig n jdjedaten. Met hulp van buurtbewo- 1 lukte dit wel. De man kwam met ■chrik vrij. 'dier 't Schildertje De Vermaning ben Hoorn zijn tot eind mei klenschilderijen te zien van Geurt >ser (1947) uit Warfum. De expo- staat in het teken van Meimaand uurmaand. Busser trekt er dage- 1 ">et zijn bootje of zijn omge- "«de bestelbus op uit om van hingen tot Duisland en Denemar- bet wad te vereeuwigen. 'Al doe '°g mi|n zo mijn best, het blijft sta- 1611 Maar elke dag maakte de rel[l zich mooi. Om geschilderd te "tenomschrijft hij zijn drijfveer. adres. Het bleek te gaan om een niet vanaf de Bosrandweg zichtbare huisvuilcontainer van het bungalow park Hoog Koog, die bereikbaar was via een weggetje door het bos. De inhoud stond in brand, waarschijnlijk aangestoken door kinderen. De vlam men konden in een paar minuten worden gedoofd. De beddenrace, zaterdag prominent onderdeel bij de viering van Koningin nedag in De Koog, is gewonnen door het team van café W'tjewel. Tweede werd de ploeg van 't Speelkwartier en derde Primera. Nederlandse collaborateur waarvan bekend was dat hij zich op het eiland moest bevinden. Wij 'kregen orders ons op geen enkele wijze met deze man in te laten. Op zekere morgen kwam er een Duitse ambulance met de boot aan en verdween op het ei land om pas de volgende morgen weer te verschijnen toen de boot op punt van vertrek stond. Het vertrek werd tegengehouden door een Ne derlander die de ambulance wilde doorzoeken. En inderdaad werd de gezochte man gevonden. In weerwil van zijn smeken om hulp - ook bij sgt. Boddy - werd hij een eindje meege nomen en neergeschoten. Voor we weer van het eiland vertrok ken, werd ik gevraagd nogmaals als tolk op te treden voor een van de Geallieerde officieren (naam en rang heb ik vergeten) Hij gaf instructies aan een Duitse marine-officier over de juiste procedure voor het uitvaren van het geladen schip en de juiste methode om het op een vooraf vast gestelde afstand in de Noordzee tot zinken te brengen. De instructies werden op bevelende, hooghartige toon gegeven, kort en duidelijk, en tot tweemaal toe herhaald. De arme marine-officier verzekerde me ervan dat hij ze tot in detail begreep en nauwlettend zou uitvoeren. Omdat onze officier geen Duits sprak, en de Duitse marineman geen En gels, was ik gedwongen wat van de oorspronkelijke bewoordingen af te wijken om het verhaal voor de Duit ser begrijpelijk te maken. Ook ik was daarbij uiteraard hooghartig in toon en uitdrukking. Het zal niemand meer kunnen schelen, maar later hoorde ik dat het schip tot zinken was ge bracht. Ik ging er uiteraard vanuit dat de oorspronkelijke instructies waren uitgevoerd. Sommige Engelse woorden hebben in het Duits geen letterlijk equivalent en mijn kennis van technische termen in het Duits was zeker beperkt Te genwoordig spreek ik geen woord Duits meer. It. John Wiese, L 22758. I Van een onzer verslaggevers I Leusden/Texel I Niel alleen op het Russisch Ere- I veld in Leusden, maar ook op de I Russische begraafplaats Loladse I op Texel is het een chaos. I De tekst op informatieborden en I gedenkstenen is foutief en over het I aantal slachtoffers bestaat ondui- I delijkheid. De namenlijst die door I de gemeente Texel wordt gehan- I teerd, is verre van volledig. Slacht- I offers die met zekerheid op het ere- I veld zijn begraven, komen er niet op voor Op de begraafplaats liggen de Georgicrs begraven die in Duitse dienst waren, maar in april 1945 in I opstand kwamen tegen de bezetter. Het monument een gedenk- muur spreekt van '6 tot 18 april 1945'. Op 21 april vond echter pas j de laatste grote slag plaats, bij de j vuurtoren op het eiland Daarbij j werden onder meer zo'n veertig Georgiërs gevangengenpmen en op dezelfde daggefusilleerd .Zater- dag meldde deze krant al dat de in- scripties van honderden grafste nen op het Russisch Ereveld in I Leusden onjuist, onvolledig of I achterhaald zijn Onderstaand bericht verscheen eind april in de Leusder editie van de Amersfoortse Courant. De verslaggever, die zichzelf kennelijk tot de deskun digen rekent, doet enkele stellige uitspraken over de inrichting van de be graafplaats der Georgièrs op de Hogeberg. De beweringen zullen onder Texelse geschiedkundigen vast en zeker het nodige stof doen opwaaien Veertig Engelse militairen en reservisten die bij het Paracentrum met succes een opleiding parachute springen hebben gevolgd, kregen uit handen van Huug Snoek het militair insigne (wing). Snoek viel deze eer te beurt, omdat de para's blijk geven van een grote verbondenheid met de Tweede Wereldoorlog, de tijd waarin Snoek actief deel uitmaakte van het Texelse verzet. De Britten maakten hun sprongen vanuit een Dakota, die wordt gebruikt bij de opnamen van een oorlogsfilm van Steven Spielberg en voor dat doel in de geallieerde kleuren is gespoten v-KSr..'-" .- In het kinderprogramma 'Pietelepote' gaat de hoofdpersoon zaterdag middag voor de tweede leer met de muziek mee. Samen met de kinderen uit de eerste twee groepen van de Jozefschool leert Pietelepote over maten en instrumenten, maak ook maakt hij kennis met vriendjes en leert hij over delen. Pietelepote is elke zaterdag van 17.00 tot 18.00 uur te horen via Ra dio Texel, FM 106.1of via de kabel. Géén van de 125 personen die de prijsvraag van Budoverenigmg Shima invulden, had de juiste uitslag Van de personen die één fout hadden, kwam Dillie Duin als winnaar uit de bus. Ze won een picknickmand. Canadees, blijft geloven in diens ver haal. 'De truc met de ambulance is vaker uitgehaald. Kort na het incident met Müller is de ziekenauto nog een keer op Texel geweest. Wiese. een luitenant met Duitse voorouders sprak Duits en trad wel op als tolk. Hij had ook met Müller gesproken en kende hem. Hij wist dat het met om Müller ging. Het was een Nederlan der. Uit de brieven van Wiese blijkt dat hij nadien ook met anderen over de executie had gesproken. Nadat andere media dit verhaal vorige week publiceerden ben ik al benaderd door iemand die mij verder op het spoor heeft gezet. Volgens deze persoon, wiens naam ik nu nog niet kan noe men, hebben er destijds wel meer verwisselingen plaatsgevonden. Met een graf bijvoorbeeld. Kalkman en Bartels hebben op bepaalde onder delen onvoldoende onderzoek ge daan. Zelf moet ik ook nog een aan tal zaken uitzoeken, alvorens ik ze naar buiten kan brengen.' Maar zo wel Bakker als Bartels blijven ervan overtuigd dat Van Lubek het mis heeft. Bartels: 'Bang als we toen waren om ook maar iets op de haven te missen, waren we er elke dag. Dit hadden we zeker geweten.' Bakker: 'Zo'n verhaal 55 jaar stilhouden, dat is hier onmogelijk. Wat is op Texel nou een geheim waard?' De Texelse Lionsclub heeft vijf goede doelen gesteund met totaal 27.750,-, afkomstig van de op brengst van de in 1999 gehouden Lionsveiling. De toedeling ge beurde op basis van een formule die sedert jaren wordt toegepast: een derde voor projecten in ont wikkelingslanden, een derde voor het Tesselhuus in De Koog en de rest voor diverse 'Texelse' doelen. De Stichting Oogzorg Himalaya kreeg 5.000,-, de Stichting Nieuw- Guinea 3.750,-, het Tesselhuus 9.200,-, de Openbare Scholenge meenschap De Hogeberg 7.000,- en de Muziek- en Dansschool Texel 2.8.00,-. Vertegenwoordigers van de ge noemde organisaties namen donderdagavond in hotel De Pelikaan de symbolische cheques in ont vangst uit handen van Adrew Albers, lid van de fondsverdelingscommissie van de Lionsclub. Oogzorg Oogzorg Himalaya is al jaren actief met een vorm van ontwikkelingshulp die zeer tot de verbeelding spreekt. Mensen worden door vrijwillige oog artsen geopereerd aan staar en an dere oogziekten Honderden patiënten, die jarenlang haast niets zagen of volslagen blind waren, kon den op die manier ziende worden gemaakt. Een van de motoren van dit De brandweer moest er aan te pas komen om het lichaam van een 67- larige Duitser van het dak van zijn vakantiewoning aan De Brink in De Koog te halen. De man was daar woensdagmorgen overleden door een hartstilstand. Hij wilde een kraaienkap op de schoorsteen zet ten. det Brandweerlieden treflen op het dak van de vakantiewoning voorbereidingen om het lichaam naar beneden te brengen (Foto Gorard Timmerman) projekt is oogarts Nok van Waveren, die vroeger aan het ziekenhuis van Den Helder was verbonden en daarom voor veel Texelaars geen onbekende is. De 'Papoea's van Harry' profiteerden ook weer van de Lionsveiling. Albers las een stuk voor uit een verhaal van De Graaf over de plechtige uitreiking van studiebeurzen op het eiland Biak in West-Papoea. De Graaf liet daarop een verslag zien dat hij zojuist had ontvangen van Papoea's van het zelfde eiland Daarin wordt in bloem rijke bewoordingen dank gebracht voor de ontvangen hulp en wordt hij een door God gezonden Engel des Heren genoemd. De Graaf: 'Eindelijk erkenning!'. Leefstijl Een betrekkelijk nieuw goed doel is het leefstijl-lesprogramma dat mo menteel voor de Openbare Scholen gemeenschap wordt ontwikkeld. Deze vorm van training is gericht op het stimuleren en bijbrengen van so ciaal-emotionele vaardigheden, die van essentieel belang zijn voor om gang met anderen en dus voor een vreedzame samenleving. Het project was al eens eerder voorgedragen voor steun maar kon toen nog wei nig enthousiasme opwekken. Dat is drastisch veranderd. Albers liet zelfs tegenover de leerkrachten Anneke Terborg en Annemaneke de Vries doorschemeren dat er voor dit vak op termijn nog meer in het potje zit en dat uitbreiding van deze training tot leerlingen van het basisonderwijs ook op sympathie kan rekenen. Muziek De Muziek- en Dansschool kreeg het geld voor Instrumentale Muzikale Vorming (IMV), bedoeld om de alge mene muzikale vorming in het basis onderwijs op Texel te verbeteren. Het project moet alle kinderen op het ei land gedurende een bepaalde pe riode drempelloos in de gelegenheid stellen kennis te maken met muziek instrumenten, nog voordat zij de echte muziekschool bezoeken. Fi nanciering van dit werk is een pro bleem, omdat het subsidiegeld dat de basisscholen er vroeger voor kre gen, is weggevallen, waardoor de muzikale kwaliteit waarmee leerlin gen de muziekschool binnenstromen duidelijk is gedaald. Het IMV-project moet daar verandering in brengen, maar de exploitatie laat een negatief saldo zien. Tesselhuus Het Tesselhuus heeft zijn deel uit de opbrengst van de jaarlijkse Lions veiling hard nodig, zo bleek uit woor den van Tesselhuus-bestuurder Wim Eelman. Vooral het organiseren van de elf vakantieweken voor kinderen met spierdystrofie is een kostbare aangelegenheid, ondanks de inzet van vrijwilligers. Het werk voor deze zwaar gehandicapten geeft echter grote voldoening en biedt niet alleen ontspanning voor de veelal ten dode opgeschreven kinderen maar ook voor de ouders die dan even af zijn van de intensieve zorg die zij dag en nacht moeten verlenen. De eerstvolgende Lionsveiling wordt later in het jaar gehouden dan ge- Stefan van Heerwaarden heeft zijn opleiding aan de School voor Hoger Hotel Onderwijs te Leeuwarden vol tooid. Sinds 1 december is hij werk zaam bij Hotel Golden Tulip Barbizon Palace te Amsterdam. Hij volgt daar een interne opleiding voor financial controller. woonlijk: op vrijdag 22 en zaterdag 23 september in een gebouw van Rab in Oudeschild. Spullen kunnen vanaf 16 september worden ingebracht. De kijkavond is op 21 september. Het college wil 3.000,- uittrekken voor de restauratie van het Esperantomonument op de hoek Kogerstraat-De Zes. Het voegwerk moet worden hersteld en het vuil met de hogedrukspuit worden ver wijderd. Het monument is in de jaren '30 op gericht op initiatief van de broers Johan en Gijs Duinker en werd ge bouwd door mede-esperantisten, die geloofden dat de wereldtaal mensen tot elkaar zou brengen en een nieuwe wereldoorlog kon voorkomen. Eén van de metselaars was Siem de Waal, die hetzelfde idealisme aanhing. In het begin van de oorlog is het monu ment door de bezetters vernietigd. De nazi's bestempelden het Espe ranto - een uitvinding van de Poolse jood Zamenhof - als een typisch voorbeeld van de wereldwijde joodse samenzwering. Het fundament bleef in stand en enkele Texelse esperantisten zagen kans om onder delen te redden en te verbergen. In de jaren '50 is het monument her bouwd, mede door de bekende 'Lange' Willem Boon. Inmiddels heeft het Engels de status van wereldtaal gekregen en leidt het Esperanto een kwijnend bestaan. Desalniettemin komt op 17 juni een groep Esperantisten naar Texel, onder meer om het monument te bezoeken. In de Jaren '50 werd het monument wederopgebouwd. (Foto archief Texetsm Courant)

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 9