Cjrocn '~^warL- Jexels 'in het hart Per jaar ƒ320.000,- Loor leefbaarheid 'Intensievere vorm van samenwerking Wadden is nodig' Gemeente wil advies over militair terrein Uit ISV-potje provincie: Testing DMA: na één optreden al op CD EL Waddenburgemeester na 6 jaar weg? Onderzoek naar doelmatiger inzet nbulancepersoneel Texelse' kunst in Amsterdam Texel niet bij provincie Friesland, maar: Hoornders pakken schoolplein aan Zeearend OV-taxi rijdt niet op Texel Texel'94 Dijkstuk Oudeschild van RWS naar US Internetcafé Coba's ruïne plat? m Havenmeester Carrièremakers Monument TEXELSE'^COURANT GECOMBINEERDE KRANT I.V.M. HEMELVAART TEXELSE ^COURANT SUPER DE BOER 4 ERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11482 DINSDAG 23 MEI 2000 E E X E LS E COURANT vertenties/abonnementen/bezorging: jnbaan 6 )1 MC Den Burg sfoon 0222 - 36 26 00 .fa* 0222 - 31 41 11 rschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Redactie: Warmoesstraat 45, Den Burg telefoon 0222 - 36 26 20. fax 0222 - 32 30 00 e-mail: tcnieuws@tref.nl Buiten werktijd: Harry de Graaf, tel. 31 72 66 of 06-53 73 33 82 Losse nummers 1,70, abonnementsprijs 60,40 per half jaar. lemeente Texel komt iedere vijf in aanmerking voor een pro- iale bijdrage van ƒ1,6 miljoen, is bedoeld voor projecten die eetbaarheid in de dorpen en het engebied verbeteren. De ge- nte moet met goede plannen 's hij iciteren' naar deze zoge- mde ISV-gelden (Investerings- get Stedelijke Vernieuwing), als een aanjaagpremie funge- iedere gulden subsidie moet en tot een investering van alf gulden. Particuliere inves- ders, projectontwikkelaars en jemeente moeten het leeuwen- bijdragen. crclc ISV-geld wordt uitgesmeerd over periode van vijf jaren. Van de miljoen is zes ton bestemd voor emsanering en één miljoen voor nge projecten op het gebied van ten, milieu en werk. Te denken is de sanering van oude bedrijf- -iden, zoals met bakkerij 't Gou- Boltje in Oosterend de bedoeling jet project is dan ook al bij de mcie aangemeld en maakt vol- gedeputeerde Henry Meijdam - e locatie onlangs bezocht - een !e kans op geld uit het ISV-potje. Is zo vaak krijgt Texel vanwege de idsituatie naar verhouding meer dan andere gemeenten goed beslagen ten ijs te komen it geld voor de periode 2000 tot 12004 vast te leggen, heeft de lie de Grontmij ingehuurd om rijke projecten te inventariseren, neren en te presenteren. Aan d van informatie uit interviews en workshops met deelname van onder anderen wethouders, de direc teur van de woningstichting, TVO, een makelaar, de welzijnsstichting en een ouderenbond, is vervolgens een notitie geschreven. Daarin staat een lijst met 27 projecten die gedurende de eerste periode kunnen worden aangemeld. Het gaat bijvoorbeeld om betaalbare woningen voor oude ren en jongeren, duurzaam bouwen in Den Burg Oost, het optimaliseren van de huisvesting voor de welzijn- sinstellingen en hulpdiensten, het Masterplan Water, het mobiliteits plan, kinderopvang en het aanboren van de markt voor typisch Texelse producten. De lijst is met definitief en kan in de loop der tijd worden aan gepast. Ook particulieren en bedrij ven kunnen projecten aanmelden. De projecten dienen afzonderlijk bij de provincie worden ingediend en wor den ook stuk voor stuk beoordeeld en gehonoreerd. De ISV-notitie is dinsdag in de raads commissie Ruimte, Wonen en Eco nomie behandeld. De uitgangspun ten werden door alle fracties onderschreven; slechts een klein aantal concrete actiepunten werd Mocht Texel zich in de toekomst bij Friesland aansluiten, dan is de kans klein dat de eerste burger langer dan zes jaar aan het roer mag blijven. 'De beperkte afstand tussen burgers en eilandbestuur kan de objectiviteit in gevaar bren gen Hoe minder afstand de burge meester tot zijn of haar burgers bewaart, hoe moeilijker het wordt om onafhankelijk te besturen', concludeert het blad Binnenlands Bestuur van het ministerie van Bin nenlandse Zaken. Vandaar dat de Friese Commissaris van de Konin gin Ed Nijpels (WD) aan alle nieuw benoemde burgemeesters laat weten dat ze niet voor her benoeming in aanmerking komen. Eén termijn is genoeg. 'Ik heb de indruk dat Nijpels dit niet heeft af gestemd met zijn collega Van Kemenade in Noordholland', ver moedt burgemeester Geldorp, die de mening van Nijpels met deelt. Ze wijst erop dat de Friese com missaris zelf nog maar twee jaar in functie is en daardoor vermoede lijk onvoldoende ervaring heeft om een oordeel over deze kwestie te kunnen vellen. 'Om te kunnen be sturen moet ieder bestuurder in elke gemeente, ook wethouders, hun onafhankelijkheid bewaren. Als bestuurder behoor je een neu trale houding te hebben. Ik zie in dit verband met in welk opzicht de Wadden afwijken van de overige gemeenten.' Oud en jong spanden rich zaterdag in vooreen mooi en veilig schoolplein. gewijzigd. De notitie wordt uiteinde lijk in de gemeenteraadsvergadering van volgende maand vastgesteld - met dien verstande dat de lijst met projecten tot 2005 met terugwer kende kracht kan worden bijgesteld. Projecten die in de eerste periode niet worden gerealiseerd, kunnen na 2005 opnieuw op de lijst worden gezet en bij de provincie ingediend. lemeente gaat, in samenwerking een aantal partners, onderzoek chten naar een doelmatiger in- ian personeel en middelen in de mdheidszorg op het eiland. Aan- ng tot het onderzoek zijn de vele uren van de verpleegkundigen hauffeurs van de ambulance op eiland, zo laat verzekeraar Univé in. 'Er zijn feitelijk veel te weinig lom een volledige dagbesteding ebben.' Er bestaan plannen om personeel van de ambulance- ist elders in de gezondheidszorg i zetten. lemende kwaliteitseisen, de ■ds complexer wordende wet- en ilgeving en het geringe aandeel Ambulancedienst Texel in de te nen Regionale Ambulance Voor- ing Noord-Holland Noord worden Univé als argument aangevoerd de zelfstandigheid van de lulancedienst op te heffen. laat in een persbericht weten e zijn met het onderhandelings- iltaat, waarbij is afgesproken dat ambulancedienst jaarlijks 5 000,- extra ontvangt, wat neer- itop een verhoging van het bud- met veertig procent. Univé ide hiermee in onder voorwaarde bet ministerie van Volksgezond- zich garant steide voor de loon- i uit het verleden. Texelse Erna van Sambeek en Md Faber, die afwisselend in Den en Amsterdam woont, doen in Pinksterweekend mee aan het hement 'De draad van Ariadne', lrbij 70 kunstenaars hun atelier in "Tisterdamse Jordaan openstel- Het evenement staat in het teken Ariadne, de vrouwenfiguur in een kse mythe die de held Thesus uit gevaarlijk labyrint loodste Net Rhesus zal ook de bezoeker van kunstspektakel op zoektocht _llen, van atelier naar atelier. Het een feestelijk evenement te wor- 'n de voormalige volkswijk, want st diverse stromingen en discipli- in de beeldende kunst is er ook p'er en muziek, verzorgd door l|culturele' groepen. Startpunt de zoektocht is de centrale ex- |tie- gevestigd op het adres ^erstraat 187, waar een pro- nr^a verkrijgbaar is. De ateliers °P 10, 11 en 12 juni open van 10 tot 18.00 uur. Ouders, leerkrachten en kinderen hebben zaterdag de handen uit de mouwen gestoken tijdens een op knapbeurt voor het schoolplein van de Jan Drijverschool in Den Hoorn. Zo werd de bodem rond de speeltoestellen tien centimeter diep uitgegraven. Dezer dagen zal aannemer Tatenhove er veilig heids-grastegels in leggen. Het witte zand dat onder de verende (Foto Bart Bosch) tegels komt te liggen, werd uit de zandbak gehaald. De zo goed als lege zandbak wordt later weer met schoon zand bijgevuld. De vergane bielzen rond de zandbak werden ver wijderd en worden later vervangen. De vrijwilligers knapten verder de speeltoestellen op en plaatsten een muur van beton, om met een bal te genaan te trappen. Het trapschot is gemaakt door Meyert Boon en moet vernielingen aan het schoolgebouw voorkomen. De kinderen hebben een kleurrijk ontwerp gemaakt dat op het beton wordt geschilderd. 'Gelet op de knelpunten op diverse Waddeneilanden, is het de vraag of de lichte vorm van samenwerking die nu wordt beoogd voldoende is om problemen het hoofd te bie den.' Dat concludeert Tweede Ka merlid R. Lugtenveld (WD), lid van de Vaste Kamercommissie voor Binnenlandse Zaken. Maar dat be tekent volgens de liberaal voorals nog niet dat Texel moet worden overgeheveld naar Friesland, zoals in het blad 'Binnenlands Bestuur' van het ministerie van Binnen landse Zaken wordt gesuggereerd. Lugtenveld maakte deel uit van een parlementaire delegatie die een werk bezoek bracht aan Vlieland, Ter schelling, Ameland en Schiermonnik oog, waarbij burgemeester Geldorp namens Texel aanwezig was. Daarbij kwam met name de samenwerkings vorm van de eilanden ter sprake. 'Te klein voor het tafellaken én te klein voor het servet. Maar zó bijzonder dat ze toch zelf een plekje aan tafel moe ten houden', valt te lezen in Binnen lands Bestuur. De vijf Waddeneiland grepen het bezoek van de Vaste Ka mercommissie aan om hun bijzon dere eilandpositie ondubbelzinnig duidelijk te maken. De Waddengemeenten kampen met verschillende knelpunten. Gemeen schappelijk is het woningtekort, dat mede wordt veroorzaakt doordat rijke mensen van de vastewal een woning op één van de eilanden kopen. Het pleidooi van de Wadden om te wor den uitgezonderd van het recht op vrije huisvesting, heeft bij de WD in de Tweede Kamer een gewillig oor gevonden. 'We onderschrijven dat hier een knelpunt ligt.' Volgens Lugtenveld delen steeds meer parle mentariërs die mening. Knelpunten Huisvesting is met het enige pro bleem dat de eilanden parten speelt. Verschillende gemeenten kampen met problemen op ambtelijk niveau, die worden veroorzaakt door de kleinschaligheid en de geïsoleerde ligging. Er is sprake van kwets baarheid omdat voor elke deskundig heid binnen een gemeente één Lees verder pagina 5 Boven de Spinbaan in Den Burg is vrijdagochtend door medewerkers van uitgeverij-drukkerij L&R een zeearend gesignaleerd. De roofvo gel werd achterna gezeten door een groep kauwtjes. Deze 'dwaalgast' is op Texel bijzon der zeldzaam en tot nu toe zes keer waargenomen. De eerste keer was in 1921 op de Westermient, de laatste keer van 30 juli tot 29 augustus 1991 in de duinen van De Geul. Toen ging het om een jong dat in Duitsland was geringd. Nadat Staatsbosbeheer een wandelpad dat langs zijn slaapplaats liep voor publiek opende, ging het dier er van door. (Bron: Adriaan J. Dijksen, Vogels op het Gouwe Boltje. Den Burg 1996) De nieuwe openbaar-vervoertaxi gaat niet op Texel rijden. Het initia tief van vervoermaatschappij Connexxion en de provincie Noord- Holland gaat op 1 juni van start in alle gemeenten op en boven de denkbeeldige lijn Castricum- Enkhuizen, behalve op, van en naar Texel. Het nieuwe systeem is een combina tie van de bus en de taxi Een busje haalt passagiers op en brengt ze naar hun bestemming: van huis naar (bus)halte of station, van halte naar huis, van huis tot huis en dat zeven dagen per week van 6.00 tot 0.00 uur. Voorwaarde is dat de plaats van ver trek en aankomst binnen de ge noemdegemeenten liggen. Per zone betaalt de klant vijf gulden. Gevraagd naar de reden waarom Texel niet in het systeem is opgeno men, antwoordt Jessica Reis namens de provincie: 'Texel valt door de boot verbinding net buiten het vervoer gebied. Het eiland past met goed in het opgezette netwerk. Bovendien rijdt er al een vergelijkbaar systeem op Texel: deTelekomtaxi. Concurren tie zou met verstandig zijn.' Texel'94 houdt maandag 29 mei haar eerste voorjaarsvergadering in de nieuwe kantine; aanvang 20.00 uur. Op de agenda staan onder meer bestuursverkiezingen en de afron ding van de nieuwbouw. De meidengroep Testing DMA maakte vrijdagavond haar debuut op de Texelse podia. Danielle de Lussanet de la Sablomère, Mirre Valkenburg en Astrid Nauta zongen ha afloop van de presentatie van de film Doolland in de voorspeelruimte van de Muziek- Dansschool het lied 'Texland' van Theun de Winter. Het lied maakte deel uit van het muziek theaterstuk, dat vorig jaar op de Hogeberg werd opgevoerd in het kader van de |ubilea van Staatsbos beheer en de muziekschool. Van Doolland verschijnt niet alleen een film, de muziek is op CD gezet en is binnenkort bij Nauta CD te koop. Omdat de originele versie met goed uit de verf kwam, zong Testing DMA het nummer opnieuw in, zodat de zanggroep al na haar eerste optreden met een opname in de winkel komt te liggen - dat zal maar weinig forma ties zijn overkomen. Het korte optreden werd met luid applaus en gejuich ontvangen. Niet alleen vanwege de stemmenpracht en kraakheldere uitvoering van de moeilijke compositie, ook vanwege de sierlijk-dromerige presentatie kre gen de dames het publiek aan hun voeten. Testing DMA is bezig met het uitbreiden van het repertoire, dat on der meer soul uit de jaren '70 en lied jes van Tracy Chapman en Carole King beslaat. Het talrijke publiek, dat voornamelijk bestond uit mensen die betrokken waren bij de voorbereiding en uitvoe ring van Doolland, was tevens en thousiast over de één uur durende film, die producent Rob Valkenburg van het spektakel heeft gemaakt Na de vertoning werd zijn naam gescandeerd. Dankzij een bijdrage van Staatsbosbeheer konden de medewerkers voor zes gulden intekenen op een exemplaar. Voor welke prijs de video en de CD in de winkel wordt aangeboden, is nog met bekend. Met de overdracht van het beheer en onderhoud van de primaire waterkering bij Oudeschild en de tussendijk nabij de haven door Rijkswaterstaat (RWS) aan het Hoogheemraadschap van Uit- waterende Sluizen (US) in Hollands Noorderkwartier, gisteren in Edam, heeft dit waterschap de dijken van 't Horntje tot De Cocksdorp onder z'n hoede. De betreffende, dijken zijn in de ze- ventiger jaren aangelegd of op Delta hoogte gebracht. Het dijkstuk bij Oudeschild is het enige tracé aan de oostkust dat niet toebehoorde aan het toenmalige Waterschap Texeldat de dijken destijds heeft overgedragen aan US. De overdracht van het dijk stuk dat tot dusver in beheer was van RWS vindt plaats in het kader van 'Brokx-nat', vernoemd naar de voor malige voorzitter van de Stuurgroep 'Decentralisatie Beheer van Natte Waterstaatwerken'. Deze stuurgroep formuleerde de beginselen en uit gangspunten voor het beheer van natte waterstaatswerken die met tot de hoofdinfrastructuur behoren, voor de overdracht van rijk naar provincie, gemeenten en waterschappen. Aan de hand hiervan is overeengekomen dat US na de overdracht van RWS een vergoeding ontvangt voor het beheer en onderhoud van de waterkering. Deze vergoeding be staat uit een aflopende gewennings- bijdrage, te beginnen met ƒ70.318,- m het eerste |aar. Er komen geen medewerkers van RWS in dienst van US. Namens RWS Directie Noord-Hol land ondertekende hoofdingenieur C.D. van der Wildt de overeenkomst. Namens US tekende dijkgraaf J. van der Vlist. Mirre Valkenburg (I.), Danielle de Lussanet en Astrid Nauta: Testing DMA. De eerste test pakte positief uit. O LU» l Uosci» Het college vindt de planologische problematiek die is ontstaan over het militair gebruik van de Joost Dourleinkazerne en omgeving zo ingewikkeld, dat besloten is advies te vragen aan. het particuliere bu reau Van Montfoort. Het college weet met goed raad met de uitspraak die de Raad van State heeft gedaan inzake bezwaren die door de Waddenvereniging, Land- schapszorg Texel. Stichting Duin behoud, de Milieufederatie en de Vogelwerkgroep in het kader van de bestemmingsplanprocedure zijn in gediend tegen de militaire activitei ten. Die uitspraak kwam erop neer dat eerdere besluiten ten aanzien van de militaire bestemming zijn vernie tigd omdat gemeente en provincie de kwestie hadden moeten toetsen aan de vogelrichtlijn. De zaak is complex omdat het rijk het in deze met eens is met de provincie en de gemeente. Defensie, die bij de behandeling door de Raad van State niet is gehoord als partij, overweegt herziening van het vonnis aan te vragen bij het Europese Hof. Defensie wil het huidige militaire ge bruik voortzetten en streeft naar rechtszekerheid daarover. Zij beroept zich onder meer op de uitspraak van de minister van Landbouw. Natuur en Visserij dat het bestaande gebruik gewoon kan doorgaan en niet hoeft te worden getoetst aan de Europese richtlijn, wat dus in strijd is met de opvatting van de Raad van State Midden in de samenleving, dat is volgens locatiedirecteur Peter Veld huis de plek waar de Stichting Zorg centrum Texel wil staan. Bij de inrich ting van de nieuwe vleugel van De Gollards is rekening gehouden met deze droom. In één van de ruimtes werd zaterdag voor de bewoners het Internetcafé geopend Pagina 2 De bouwval van het huis van Coba de Waal in de Wilhelminalaan gaat bin nenkort mogelijk tegen de vlakte. De gemeente heeft de erfgenamen van de in 1997 overleden De Waal opge spoord en wethouder Daan Schilling zal proberen met de overkanters tot een vergelijk te komen. Pagina 4 Rob Lutke Schipholt had dne harten wensen: een baantje als brug- of sluis wachter of havenmeester. Met ingang van 4 juni volgt hij Rina Dorst op als ha venmeester van de verenigingshaven. Pagina 4 Een burgemeester, een hoofdcom missaris van de spoorwegpolitie, hoogleraren artsen, ingenieurs en di recteuren. Oud-leerlingen van de HBS-klas die in 1969 eindexamen deed schopten het ver. Pagina 5 Wie omstreeks 1,4 miljoen gulden te besteden heeft kan tot 19 juni een bod doen op een van Texels meest eerbiedwaardige woningen: het huis van de dames Dijt aan de Wever straat in Den Burg. Pagina 5 (Advertentie) Jixrii n brl Uurc In verband met het als werk dag uitvallen van donderdag 1 juni zal er op woensdag 31 mei een gecombineerde krant verschijnen. Advertenties voor deze krant kunnen maandag 29 mei tot 17.00 uur worden ingeleverd Directie Langeveld de Rooy (Advertentie) Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van ALTIJD OP ZOEK NAAR HET BESTE NICK- sticker maar w el geïnteresseerd bolder verkrijgbaar op Spinbaan (v

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 1