[onnepanelen bij den ware opmars Grand Prix met solexen op stratencircuit Oost ÉütSSV -<=» Is mm F amilieberichten TEXELSE j>C0URANT Jiangs de weg Gelde meiden Texelse atleten bij landelijke top |Ruiterbewijs e Slagzingers Eben Haezer Zomerdrives klaverjassen Ministry of sound Straatspeeldag aan de Hoefslag Familietoernooi van voetballers Titel en supercup SV De Koog C1 VRIJDAG 26 MEI 2000 Ie schoolgebouwen van OSG logeberg aan de Haffelderweg Ie Emmalaan zijn twee grote «collectoren van elk 20 vier- meter verrezen. Energie- tschappij NUON Is de eige- en heeft de panelen geplaatst op een schone manier een theiden bijdrage te leveren aan ilroombehoefte van de scho- fmeenschap, die daarvoor NUON een contract afsloot. Je zon volop schijnt leveren de storen elk maximaal tweedui- Jwatt, genoeg stroom voor igemiddelde stofzuigers. Eer- j werden op het dak van het lonijebouw al zonnepanelen patst fens een woordvoerster van de Igiemaatschappij is er nog een flink aantal panelen (circa 1000 vierkante meter) onderweg naar het eiland, vooral omdat veel Texelse ondernemers gechar meerd zijn van de schone energie. Daarmee konden zij tijdens enkele voorlichtingsavonden kennisma ken. 'We hebben al vijftig opdrach ten binnen en tweeënhalf miljoen kilowattuur schone stroom gecontracteerd. Het is een gigan tisch succes.' De elektriciteit is weliswaar acht cent per kilowatt uur duurder, maar de extra kosten worden deels gecompenseerd doordat over deze stroom geen ecotaks wordt geheven. Na de zomer komt NUON met een actie voor schone energie die is gericht op particuliere huishoudens. (Foto Bun Bosch) goji Maandag mocht ik van makelaar Jan Duin een tijdje rondkijken in het leegstaande huis van de Da mes Dijt. Niet omdat ik van plan ben het te kopen, maar uit een nieuwsgierig verlangen om een eeuw terug te gaan in de tijd. Geen enkel ander object op Texel biedt die mogelijkheid, zelfs de Oudheidskamer niet, want dat is een museum waar al leen al door het in- en uitlopen van mensen een totaal andere sfeer hangt Dat ik erin wou had ook te ma ken met jeugdsentiment. Als jon getje moest ik van mijn vader wel eens iets afgeven bij de Da mes. een petroleumstel of iets anders dat hij gerepareerd had. Dat was spannend en het was altijd een ontmoeting met een to taal andere cultuur dan de onze. Als je had aangebeld in het por tiek van dat hoge huis moest je lang wachten op de hardstenen stoep, terwijl je scherp luisterde naar het geluid van naderende voetstappen op de marmeren te gels in die gang. Dan zwaaide eindelijk de fraaie deur met een krakende piep open en stond je tegenover één van de dames, meestal Griet, die met een vrien delijke doch wat raadselachtige blik in een geur van boenwas en groene zeep op je neerkeek. Ver volgens stak je keurig met twee woorden sprekend het verhaaltje af dat je thuis met je moeder had gerepeteerd: 'Goede morgen juf frouw Dijt. Ik ben de zoon van Jacob de Graaf. Ik moest dit af geven van mijn vader. Hij heeft het wieltje gesoldeerd en er een nieuwe pit in gezet want die was veel te kort geworden en daarom deed-ie het niet. En of u hem met helemaal vol wil gieten met petrolie want bovenin zit een gaatje en dat ken niet worden gemaakt omdat het emalje is'. Je legde de nadruk op yü/frouw omdat je bij het repeteren per ongeluk een paar keer mevrouw had gezegd en dat was ontoe laatbaar. Een ongetrouwde oudere vrouw heette levenslang juffrouw Bij de Dames Dijt stak dat nog wat nauwer want daar leek het ongehuwd-zijn samen te hangen met een bepaalde sta tus. Die Dames gaven zich niet over aan zoiets ordinairs als een huwelijk. In de beslotenheid bij ons thuis spraken mijn ouders overigens in minder keurige termen over de burgerlijke staat van de Dames. Mijn vader, die een agrarische achtergrond had, had het over 'die gelde meiden van Kees Dijt'. Om te begrijpen hoe grof dat is, moet je weten dat in de rund veehouderij met 'gelde' wordt bedoeld dat er nooit een stier bij geweest is. Ik begreep het pas jaren later omdat seksuele voor lichting bij ons thuis niet de eer ste prioriteit had Ik heb dit soort informatie dan ook in eigen be heer moeten verzamelen. Wat bijdroeg aan de heel spe ciale indruk die je van de Dames kreeg was hun kleding. Die deed denken aan de foto's van al lang overleden tantes in het familie album van mijn moeder. Mede door die kleding keek ik naar die Dames alsof het hoogbejaarden waren, terwijl ze toen toen veel jonger waren dan ik nu ben. Als anderen in zulke kleding liepen vond je dat achterlijk, maar bij de Dames Dijt was het vanzelfspre kend en terecht. Ze hadden sta tus en stijl. Excentriek waren ze zeker en ook licht tot zeer arg wanend. maar ze konden heel vriendelijk zijn als je eenmaal hun vertrouwen had gewonnen en hen correct had benaderd: 'Dank je wel jongeheer De Graaf, jij wilt zeker wel een snoepje of een koekje?' Dat koekje wilde ik wel en dat ging ze dan halen uit een der afgelegen vertrekken in dat enorme huis. Een keer wou ik met haar meelopen om haar wat moeite te besparen, maar ik werd onmiddellijk met een sub tiel gebaar tegengehouden. Van het huis zag ik dus niet meer dan die eindeloze marmeren gang en de hoge witgekalkte muren met links de luid en langzaam tik kende enorme staande klok die een paar maanden geleden in Haarlem voor een enorm bedrag werd verkocht Pas in de zomer van 1959 wist ik verder in het huis door te drin gen. Ik was toen bezig met het maken van een spannende speelfilm die de titel 'Neven en nicotine' zou krijgen. Het verhaal ging over een excentrieke, rijke oude heer (vertolkt door kapper Jaap van den Aakster) die plot seling komt te overlijden, waarna een tweetal overkantse neven naar het eiland komt om de erfe nis op te strijken. Het verhaal wil dat een van die neven met deugt. Hij heeft getracht de oude heer, een straffe pijproker, om het leven te brengen door hem op zijn verjaardag een fraaie pijp te sturen waarvan het mondstuk was gevuld met pure nicotine. Oom heeft het echter tijdig door zien, maar doet het voorkomen alsof de opzet is geslaagd en de neven krijgen een rouwcirculaire. Als ze naar Texel komen brengen ze de nacht door in het spook achtige sterfhuis, waar de slechte neef zulke gruwelijke din gen beleeft dat hij aan het slot van het verhaal gek van angst wordt en zich verzuipt. Een wraakactie van oom. Voor de buitenopnamen gebruik ten we het huis waarin tegen woordig Jan Wolkers woont en dat toen nog eigendom was van dokter Mauve uit Amsterdam. Mauve wilde niet dat we binnen filmden, dus gingen we op zoek naar een antiek en deftig interi eur van een ander gebouw. Ik dacht onmiddellijk aan het huis van de Dames maar besefte ge lijk dat het met eenvoudig zou zijn om daar voor dit doel binnen te komen. Maar het moest in elk geval worden geprobeerd. Ik vroeg belet en afgesproken werd dat ik op een bepaalde vrijdag avond om zeven uur 's avonds zou komen om uit te leggen wat ik wilde. Ik zal het nooit vergeten. De Dames waren voor deze ge legenheid in de rechter- voorkamer samengekomen en daar werd ik klokslag zeven bin nengelaten. Na twee kopjes thee en wat praten over koetjes en kalfjes stelde Griet voor dat ik van wal zou steken, want ze wa ren toch we héél benieuwd wat voor plannen ik had. Ik vertelde over mijn filmhobby en haalde uit mijn schooltas een pak papier tevoorschijn: het scenario van de horror-film 'Neven en Nicotine' uit te brengen door het Texelse maatschap 'Grawelro' Dat laat ste gaf vragende gezichten, waarop ik toelichtte dat die naam een samentrekking was van Graaf, Welboren en Roos, de drie maten die elk tien jaar in leeftijd verschilden en die res pectievelijk als cameraman/re gisseur, scenarioschrijver en geluidsman bij het project be trokken waren. Vervolgens moest ik uitleggen wie Welboren en Roos waren. Dus ik vertellen over Arie Welboren die in de boekwinkel van Brügemann stond, en over Gerard Roos die toen chef was van het Texelse postkantoor. Vervolgens wilden ze precies weten waar die film over ging. Ik las dus met veel pa thos uit het scenario voor over de lotgevallen van die rijke oom en zijn neven en vooral over de schrikwekkende gebeurtenissen in die horrornacht Ik wist het blijkbaar goed te brengen, want ze hingen als aan mijn lippen en reageerden beheerst maar dui delijk opgetogen Ik dacht: dit zit goed. Wij mógen dat huis in. Maar dat was een mistaxatie. Toen ik in aanschouwelijke ter men het happy end had om schreven.(de waanzinnig gewor den slechte neef rent in paniek vanaf de Rozendijk de dichtstbij zijnde duinrel in en de nog springlevende oom komt glimla chend uit het struweel tevoor schijn...) stelde ik de vraag waar naar ik een uur had toegewerkt 'En Dames, wat wij nu zou graag zouden willen is de binnen opnamen van deze griezelfilm maken in Uw huis!' Alsof het was afgesproken gaven ze hoofd schuddend alle drie in koor ant woord: 'Née, jongeheer De Graaf. Daar vinden wij dit huis helemaaaaal niet geschikt voor!' Ik kon vertrekken, deze keer zonder koekje Maandag stond ik na meer dan 40 jaar in diezelfde kamer. Die was helemaal leeg, op de gordij nen na, zo te zien dezelfde als toen. Voor het eerst zag ik nu ook de andere vertrekken van het gebouw, van kelder tot zol der. Alles stond erbij zoals het er in 1907 ook bij stond. Praktisch niets veranderd. Ik denk dat het zelfs niet is geschilderd, maar het is allerminst verwaarloosd en juist dat levert die merkwaardige sensatie op: je stapt echt even terug van de nieuwe eeuw in de oude. De goed bijgehouden lommerrijke tuin levert hetzelfde gevoel op, zodat het lijkt alsof je uit een droom ontwaakt als je weer in de Weverstraat staat, te midden van voordelige aanbie dingen, reclame en andere uitin gen van het Texelse wirtschafts w under. De voorwaarden waaraan de nieuwe eigenaar van het huis is gebonden zijn met mals en het zal wel lukken om op deze ma nier huis en tuin uiterlijk in tact te houden. Die termijn van 25 jaar waarbinnen de zaak in éen hand moet blijven lijkt me trouwens nogal kort. Het in stand houden van dat curieuze interieur kun je moeilijk afdwingen. Tenzij je ge gadigden als de Dames Dijt zou kunnen vinden die ook nog eens over 1,4 miljoen beschikken. Misschien moeten we aan dat huis toch maar een andere be stemming geven. Wat dacht je van 'bezinningsoord'? Harry. me. 1 amazones die zich zaterdag ianege Nieuw Bornrif waagden Dets 4 van het ruiterexamen zijn jagd. Charlotte Boon, Liselotte 0 en Mieke de Boer behaalden oogste aantal punten voor de ;f. Dit keer moest er tijdens de een aantal sprongetjes worden akt. Daarin slaagde iedereen Ook moesten de deelnemers zien of ze in de goede galop en of ze deze konden herstel en opgave apart was het rijden lén hand. Daardoor moest het 1 of de pony geheel met been- 'hulpen worden bestuurd. Dat et mee en menig amazone ont- dat de teugels anders toch een igri|ke rol spelen. In het theorie- elte, dat dit keer over ruiter- in, de manier van rijden en het n rijden ging, bleef een groot li deelnemers foutloos. Toets 5 t waarschijnlijk op zaterdag 22 genomen. >gd zijn: Bakker, Mieke de Boer, Charlotte Boon, F Ei'en, Margnet Ellen, Lydia Festen, Anne P. Roos Hilstra, Tessa Hopman, Leonie ft. Anette Kronen, Nathalie Rab, Margot roit Christelijk gemengd koor De w wgers uit Rotterdam, dat onder 9 staat van dirigent Sjaak Reu organist Arie van der Pol, ver zondag medewerking aan de a9se eredienst van de Texelse stengemeente. Het koor, dat uit 45 leden bestaat, zal een zes- rtu ederen ten gehore brengen, onder het Russische loflied Paiom' en het Duitse lofgezang ond Preis'. De prediking, met als ia 'Waar w schat?' wordt ver- d door de eigen predikant, ds. Sipkema. De dienst wordt ge len in het gebouw Eben Haezer te Julianastraat in Den Burg en M om 10.00 uur. maandag organiseert de anasclub Den Burg weer iedere een open-klaverjasdrive in iwe Ulo, waar ook met-leden aan jen meedoen Met Pinksteren jt de drive niet op maandag maar dinsdag 13 jUm gehouden De avonden beginnen telkens om en gaan door tot en met Schagen, Liselotte Schoo, Pauline van der Star, Ilse van der Star, Matty ter Steege, Frida Tuit- man, Nadieh de Vries. Desirée Witte en Marieke Wuis. 'Ministry of sound' is een nieuw pro gramma van Radio Texel. Elke zater dag tussen 14.00 en 16.00 uur ver zorgen Jeffrey Zijm en Olie de Vries een programma met 'dansbare' mu ziek. De programma's 'De zes uur show' en 'After party' die zaterdags tussen 18.00 en 20.00 uur te beluis teren waren, komen gedurende de zomermaanden te vervallen De Texelse atleten Jaap Witte en Gijs Waverijn bewezen afgelopen week dat zij nog ver kunnen ko men. Beide A-junioren lieten zich in Heerhugowaard bij baanwedstrij- den voor senioren opzwepen tot wat hun toekijkende oud-trainer Michel Gomez 'uitzonderlijke pres taties' noemde. Vooral het succes van Witte was op merkelijk, aldus Gomez. Witte traint al jarenlang in de schaduw van Eva van Zoonen en Gijs Wavenjn, maar dit jaar lijkt hij uit zijn schulp te zijn ge kropen. Trouw aan zijn trainings schema's en onder extra begeleiding van trainer Eric van Zoonen manifes teerde Witte zich afgelopen winter al tijdens de crosscompetities. In Heerhugowaard trok hij die progres sie door. Op de 800 meter nam hij direct het initiatief en liep hij al snel ver onder het geplande schema. Door bewust op de tweede plaats te gokken en geen roekeloze pogingen te wagen de snelste loper te achter halen, deed Witte het ook tactisch uitstekend. Hij finishte ten slotte in 2.04.5 minuten, een ruime verbete ring van zijn persoonlijk record en bovenal een tijd die aansluiting geeft bij de nationale top. Om daadwerke lijk bij die top te gaan horen, zal hij nog dit seizoen onder de grens van 2 minuten moeten duiken, aldus Gomez. Witte toonde zijn kracht door slechts vier uur later op de voor hem minder belangrijke 1500 meter 4.45 minuten te lopen, net geen persoon lijk record. Voor sprinter Gijs Waverijn gold deze eerste grote wedstnjd als een belang rijke maatstaf voor zijn positie ten opzichte van de nationale top. De nummer elf van de nationale kam pioenschappen voor B-junioren van vorig jaar kreeg van ex-trainer Gomez een duidelijke boodschap mee: voor aansluiting bij de top mocht hij niet Het vierkante stratencircuit van Oost is zondag het decor van een speciale grandprix: een race met solexen. Het is de eerste solex- wedstrijd op Texel die puur gericht is op snelheid. Bij de vorige wed strijden op de Groeneplaats en de haven van Oudeschild ging het daarnaast nog om behendigheid en de samenwerking in een estafetteteam. Naar verwachting verschijnen tussen de vijftig en zeventig leden van solexvereniging 'Steeksleuteltje 9' aan de start. Die worden afhankeluk In een van de nieuwste straten van Den Burg, de Hoefslag, namen kin deren woensdagmiddag in het kader van de Straatspeeldag bezit van het wegdek. Spelletjes als wateresta fette, knikkeren, ijsblokjes werpen, aardappelrace en flessenvoetbal vie len in de smaak. Om uiting te geven aan hun wens tekende de jeugd ook verkeersborden, met daarop de ge wenste maximumsnelheid in de derde fase van De Mars, dertig kilo meter per uur. ZONE 10 uur istus. Kinderen van de Hoefslag in De Mars tekenen verkeersborden met daarop de door hen gewenste maximum snelheid In hun wijk. Buurimoeders Natalie Broekman en Christine Groen tonen het voorbeeld. ifoio Grvam Timnwmani van de snelheid van hun solex inge deeld in dne verschillende groepen, zodat iedere deelnemer kans heeft op de winst. Wereldkampioen Jaap van der Vis is dé favoriet in de snelste klasse.ledereen rijdt twee manches van circa tien ronden, waarna de fi nales worden gehouden. De coureurs zijn verplicht te rijden in het klassieke kostuum van de solexrijder: een lange leren jas en een helmpje. Het stratenblok wordt tot een heus circuit omgetoverd, compleet met pits en wedstrijdwagen, waarin de ronden worden geteld. De bedoeling is dat er een feesttent komt te staan. De wedstrijden beginnen om 14.00 uur en duren tot 17.00 uur. Halver wege zal de Vereniging voor Interes sante Motoren tijdens de pauze met oude motorfietsen een aantal rond jes njden. Bij slecht weer gaat de race niet door, want in de regen komen de solexen nauwelijks vooruit Steeksleuteltje 9 heeft voor Oost ge kozen omdat op dit circuit tot in de jaren '50 de wielerronde van Oost werd gehouden. Indien de race slaagt en aardig wat publiek trekt, zal de club er net als de wielerronde een jaarlijks terugkerend evenement van maken. De toegang is gratis. De families Boogaard. Van Heer- waarden. Maas, Terpstra, De Vries, Veeger en Witte maken donderdag (Hemelvaartsdag) op de velden van Texel'94 uit wie er het beste kan voet ballen. Zij spelen in een halve com petitie. Het team dat de meeste pun ten behaalt, is (uiteraard) de winnaar. De familie De Vries verdedigt de vo rig jaar veroverde titel. Het is voor de achtste keer dat dit jaarlijkse familie- toernooi wordt gespeeld. De eerste wedstrijd begint om 12.00 uur; rond 16.15 uur vindt de prijsuitreiking plaats. langer dan 11,3 seconden over de 100 meter doen, een progressie van maar liefst 0,3 seconden. Waverijn begreep de opdracht en snelde in inderdaad 11,3 seconden naar een uiterst knappe eerste plaats. De Texelse seniorenploeg eindigde ondanks deze prestaties toch als laatste van de zes ploegen. Dat had te maken met de afwezigheid van de geblesseerde Marcel Keizer. Boven dien ontbreekt het de ploeg aan een goede 5000 meter-loper. Eric van Zoonen. Ronnie Keizer, Michel Gomez en Niels Binsbergen liepen, gooiden en sprongen desondanks voor wat ze waard waren. Een dag eerder waren de C-junioren van Atletiekvereniging Texel actief in Hoorn. Waar de overgang naar een hogere leeftijdsgroep normaal een terugslag te zien geeft, toonden de 14- en 15-jarige Texelaars juist een opvallende progressie. De tijden van ontzag en bescheidenheid voor de baanatletiek aan de overkant bleken voorgoed voorbij en ondanks zwaar dere gewichten, langere afstanden en snellere tegenstanders eindigde de talentvolle ploeg uiteindelijk op een vierde plaats (van in totaal zes ploe gen), vlak achter de nummers twee en drie. De onervaren D-junioren waren eveneens present in Hoorn. Ook hier werd menig persoonlijk re cord gebroken. De zaalvoetballers van De Koog C1 hebben woensdagavond de super cup op hun erelijst bijgeschreven door bekerwinnaar Texel'94 te ver slaan. Na een spannende en felle wedstrijd werd Texel'94 met 3-2 be dwongen, vooral dankzij een betere techniek en snellere combinaties. Eerder veroverden de Kogers de titel in de reguliere eilandcompetitie. Op de foto staand vanaf links: Arjan van Benthum, Martes Brons, Steven van Beek en coach Jan van Beek; voor. Gor Alakobian, Damir Rovcanin en Jony Houwing. Jons en Thstan Ellen ontbreken. (Foto Bart Bosch) Time for me to go now I won't say goodbye Look for me in rainbows Way up in the sky In the morning sunrise When all the world is new Just look for me and love me As you know I loved you Met veel verdriet geven wij kennis van het over lijden van mijn partner, onze lieve mama, doch ter, zuster, schoonzuster en tante Elisabeth Charlotte Irene Spek Ellen 5 augustus 1945 23 mei 2000 Kees Verberne Femke, Noud Fam. Spek Fam. v.d. Wees Fam. Keesom Fam. Verberne Duinroosstraat 19 1796 BJ De Koog Ellen is opgebaard in Uitvaartcentrum Texel, Bemhardlaan 147, Den Burg, alwaar gelegenheid tot condoleren en afscheid nemen op vrijdag 26 mei van 19.30 - 20.30 uur. De crematieplechtigheid zal worden gehouden op zaterdag 27 mei om 12.00 uur in het crema torium te Schagen, Haringhuizerweg 3. Na de crematieplechtigheid is er nog gelegenheid de familie te condoleren in het crematorium. Na een moedige, niet te winnen strijd hebben wij afscheid moeten nemen van onze lieve schoon dochter, schoonzusje en tante Ellen Wij wensen Kees, Femke en Noud alle sterkte toe die ze in de komende tijd nodig hebben. A. Verberne-Commandeur Piet en Annie, Marian en Joop. Adri en Nicolien Rita en Aad, José en Peter, Anna en Werner Nellie en Luc, Els en Giel, Tinie en Rob Trudie, Erna en Henk neven en nichtjes 23 mei 2000 IN MEMORIAM 26 mei 1998 In liefdevolle herinnering 26 mei 2000 MARCEL BOOGAARD „Puck" Wij, uie je missen.

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 3