Jeaal: eiland dat voorziet in eigen waterbehoefte 5 n tout i y brainstormen over waterbeheer op Texel ^JVstraks iN n'Ntm^y ■TEXELSE COURANT uurmaand wordt (stelijk afgesloten Dirk Haker derde Texelse molenaar Ik zal handhaven Wat ik zeggen wou... OV-taxi Wantij exposeert Kunstroof of vandalisme? Verzilting Dirk Pool wint wedstrijd CKZ Hoornder Donderdag iK PAS OVERAL EEN MOUW AAN ALS U MAAR NAAR vM'ÜN PjjPEN DANST V/nAAR EiGENLUKSNJr Vt /nu EVEN NIET meerN ANDERS STA IK CN Wie 6 A AT ER STRAKS WEER hET 0£ EER STftjjKEN? WAT EEN GEMOUW, 0£I, EN nou" GAAT HET Schilling; PENNY WÏSE POUND TooliSH CONTRA ^rftAT VOOR BESCHirtPEW VAN HET WETTEL'jK G6ZA6 £«<»ARé4 WAT EEN GEMOUW, Schilling; PENNY WÏSE POUND TooliSH ^TftAT VOOR BESCHIMPEN VAN HET WETTEL'JK GÉZAÓ zou op het gebied van water eigenlijk zelfvoorzienend >n worden. Het regenwater dat in de natte seizoenen valt n combinatie met gezuiverd afvalwater, ten goede moe- jmen aan natuur, landbouw, recreatie en wonen. Een duur- oplossing, die even simpel als doeltreffend lijkt. Maar s makkelijker gezegd is dan gedaan, concludeerden de emers die woensdag met elkaar van gedachten wissel eer het Masterplan Water voor Texel. Doel was het sen van knelpunten op het gebied van toekomstig wa- heer en de mogelijkheden voor een eilandbrede aanpak jerzoeken. Dat lukt niet in één dagje, dus de volgende at en zijn alweer in de agenda's genoteerd. VRIJDAG 26 MEI 2000 lenwoordigers van water pen, gemeente. natuur- saties, de toeristenbranche, de ■uw en de provincie reageer- at geschrokken op de uitkom- an het Groot Geohydrologisch zoek, waaruit blijkt dat de la- delen van Texel door de iegelstljging, de verdroging, en idemdallng in de (verre) toe een verziltlng boven het hoofd 'Het eiland moet je zien als eén schotel die drijft in een grote et zout water, met bovenop een aterbel. Als de zeespiegel stijgt, de schotel dichter bij het zbut len', luidde een simpele verge- Maar vertegenwoordigers uit ■arische hoek relativeerden de ist op voorhand.''Want die past al te goed in het straatje van Iiengroepen die bepaalde delen it eiland onder water willen zet- Aftasten Eten was dan ook vooral het de in de eerste brainstormsessie Ie mensen uit de verschillende |ren die verdeeld over werkgroe- leimaand Natuurmaand' wordt :rdag bij paal 17 feestelijk afge- met een dag vol strand- lak. Om 10.00 en 12.30 uur «i teamwedstrijden zandtorens en gehouden, onder deskun- B leiding van Sandaholics prous, om 14.45 en 15.45 uur It bel Danstheater Arena op met '/Zagreb en om 20.00 uur het ifieater Fruits de Mer met thea- circuselementen. Verder geeft i 10.00 en 16.00 uur de Vlie- Hollandse vier voorstellingen it terras van paviljoen De Zee- vaarbij verhalen over het leven en matroos worden afgewisseld :eemansliederen. en geven de rs De Wit een demonstratie ssuflpaint. oorstelling van circustheater de Mer is ook te zien op vrijdag :aterdag 3 juni, telkens om 20.00 /ri|dag wordt om 15.00 uur ook natinee gegeven. De toegangs- bedraagt ƒ10,-; voor de 'pre- van donderdag betalen toe- uwers ƒ15,-. Kaarten zijn te ijgen bij de tent op het parkeer- n bij paal 17 en bij het WV-kan- in Den Burg. De overige activi- zijn gratis toegankelijk, even voor de teamwedstrijden torens bouwen kan ook bij de tel pen nadachten over de zoetwater- voorraad. de kwaliteit van de water systemen, de waterketen (afval- en drinkwater), de ontwikkelingsmoge lijkheden van zoutwatergebieden en de belevingswaarde van water. De algeheel heersende opvatting is dat zoetwatergebieden zoet moeten worden gehouden en dat (toekom stige) brak- of zoutwatergebieden zout moeten blijven. Convenant De vraag is hoe zoutwatergebieden toch een meerwaarde kunnen krij gen? Dit kan zijn in de vorm van ver hoogde natuurwaarden, een grotere recreatieve of toeristische waarde of het in cultuur nemen van zoutwater gewassen. Staatsbosbeheer consta teerde dat in de Roggesloot sprake is van teveel ongewenste stoffen in het water. Maar Vereniging Natuur monumenten, die aan de oostkant van het eiland gebieden beheert, zou in een aantal natuurterreintjes juist meer zout water willen. Conclusie was dat ondiepe sloten nadelig zijn voor de waterkwaliteit. Het water schap heeft zich daarom voorgeno men in de toekomst vaker te gaan baggeren. Het gegeven dat akkerbouwers het grondwater in het voorjaar dieper willen hebben, zodat het land eerder op temperatuur is, is volgens natuur beheerders des te meer reden om ernaar te streven dat de 4000 hectare grasland op Texel in stand blijft, dus te zorgen dat het convenant overeind blijft. Want voorgoed graslandbeheer hoeft het grondwater in het voorjaar met zo ver omlaag, hetgeen de natuurwaarden ten goede komt. Duurzaamheid Nagedacht werd ook over de duurzaamheid van waterbeheer. Want alleen technisch beheer van de sloten, ten gunste van de landbouw, is niet meer van deze tijd. Er moeten watersystemen worden bedacht die gelijktijdig dienstbaar zijn aan de na tuur, toerisme, de landbouw en aan wonen. En liefst met zo min mogelijk menselijke invloed. Te denken valt aan minder steile slootkanten, die minder snel instorten en dus minder onderhoud vragen. Kortom meer ruimte voor het water. Dat water moet ook beter zichtbaar zijn, want dat verhoogt de belevingswaarde. Bij re creatief gebruik van het water moet met worden gedacht aan kanovaren of schaatsen, maar aan het kunnen zien van dat water. Minder steile oevers kunnen hieraan bijdragen. De Vereniging voor Agrarisch Natuur en Landschapsbeheer hield een pleidooi voor brede ecologische randen, waarin behalve de wegbermen ook sloten, bijvoorbeeld met flauwe oevers, en perceelsranden worden meegenomen. Als hier een vergoe ding tegenover staat, levert dit de agrariërs nog een leuk rendement op. Riolering De riolering kwam uitgebreid aan bod. Texel heeft vrij veel verouderde rioleringsstelsels. Verder zijn er vijf rioolwaterzuiveringsinstallaties waar van de kwaliteit en werken onder de loep moeten worden genomen. Ook zijn er 1.100 ongerioleerde percelen in het buitengebied die in 2005 moe ten zijn aangesloten. De verwachting is dat als deze percelen niet op het riool worden aangesloten, het water in de omgeving verder zal worden vervuild. Er wordt aan gedacht om zo mm mogelijk ongezuiverde lozingen toe staan. Als afval- en regenwater dat afkomstig is van daken en wegen gescheiden worden, kan dat regen water in het oppervlaktewater wor den afgevoerd of in de bodem wor den geïnfiltreerd Maar als blijkt dat de zuiverheid van het regenwater te wensen over laat, dan is het aanne melijk dat dit samen met het afvalwa ter (effluent) wordt gezuiverd. Vraag is: wat gaat er gebeuren met dit effluent? Mogelijkerwijs kunnen hier mee verzilte landbouwgebieden van zoet water worden voorzien. Afvoer van met volledig gezuiverd water zou in de toekomst, gezien de gewenste beperking van lozing op de Wadden zee, wel eens op bezwaren kunnen stuiten Dirk Haker uit Den Burg is deze week geslaagd voor het molen aarsdiploma. Daarmee mag hij zich net als de broers Willem en André Keijzer officieel molenaar noemen. Haker werkt onder meer als vrijwilliger in de onlangs hero pende molen De Traanroeier in Oudeschild. Haker is sinds enkele jaren nauw be trokken bij de molen van Het Noor den, waar hij de nodige draai-erva- ring heeft opgedaan. In oktober 1999 begon hij met de cursus van de Ver eniging De Hollandse Molen. Bijna wekelijks volgde hij aan de overkant theorie- en praktijklessen in koren molen Het Rode Hert in Alkmaar of De Zandhaas in Zandvoort. 'De les sen over het weer waren het moei lijkst', zegt Haker. Voor hij tot het eindexamen werd toegelaten moest hij honderd uren draaien en een proefexamen afleggen. Maandag werd hij met twee collega's onderworpen aan een praktijk- en theorie-examen in molen De Hoop in Wieringerwaard. Het laatste gedeelte vond hij moeilijk, maar de praktijktest verliep vrijwel vlekkeloos. Aan het eind van de dag bleken alle kandida ten te zijn geslaagd. 'Ik wil me inzet ten voor het draaiende houden van de Texelse molens', aldus de 65-ja- rige Haker. 'Dat zal in de toekomst met meevallen. Het wordt tijd dat zich wat jongeren aanmelden om dit prachtige vak te leren.' VERVOLG VAN PAGINA 1 Het zal de oplettende Texelaar niet ontgaan zijn dat de gigantische au tobussen waarmee Connexxion het openbaar vervoer op Texel onder houdt, dagelijks vrijwel leeg hun rondjes over het eiland rijden. Toen begin vorig jaar ons gemeentebe stuur van mening was dat een derge lijk inefficiënt vervoerssysteem ook nog gratis moest worden, heb ik in de Texelse Courant van 2 maart hierover mijn mening geventileerd. Daarbij heb ik onder meer gezegd dat een autobus die ƒ250.000,- kost (inmid dels al ƒ350.000,-), per dag zo'n 1200 kilometer aflegt, daarvoor vier honderd liter dieselolie verstookt om gemiddeld drie mensen te vervoeren, feitelijk te gek is voor woorden. Deze uitspraak werd mij met in dank afgenomen door dorpsgenoot de heer Jaap Trap, buschauffeur bij Connexxion, die mij dit namens zijn collega's kwam mededelen. Met name het aantal passagiers zou veel hoger zijn dan gemiddeld drie. Daarop heb ik, gedurende de maan den augustus en september van het vorig jaar, een periode waarop nog veel toeristen op ons eiland zijn, op steeds wisselende tijden het aantal passagiers geturfd in de bussen die mijn woning passeren. Daarbij kwam ik na zes weken op een gemiddelde van 3,1 passagiers. Nu is kritiek heb ben éen ding, maar als men geen al ternatief heeft, kan men beter zijn mond houden. En daarom heb ik de heer Trap daarna een uitgebreide brief geschre ven waarin ik aangeef hoe - naar mijn mening - een veel efficiëntere en meer klantgerichte vorm van open baar vervoer eruit ziet. VERVOLG VAN PAGINA 5 Dit komt er in het kort op neer dat Texel wordt opgedeeld in drie of vier regio's waarbinnen het vervoer met één of meer kleinere busjes voor twaalf tot twintig personen wordt ver zorgd. Passagiers betalen op voor hand een vast tarief via een soort parkeerautomaat en worden daarna via de kortste route naar een halte van hun bestemming gebracht. Bij meerdere passagiers en verschil lende bestemmingen bepaalt een computer volgens welke patronen het busje rijdt. En bij geen passagiersaanbod blijft het busje niet doelloos via een vaste route rijden, maar wacht het bij de halte waar de laatste passagier is uitgestapt op een volgende oproep van de computer. De heer Trap was blijkbaar met in een positie hierop commentaar te geven en, het moet gezegd, hij is natuurlijk niet degene die het beleid van Connexxion bepaalt. Maar omdat de irritatie over de al maar vrijwel leeg, rondrijdend bussen van Connexxion steeds verder toe nam en ik mij ook realiseerde dat autorijdend Nederland elk jaar zo'n slordige negen miljard gulden in deze ongein pompt, heb ik dezelfde ge dachte ook voorgelegd aan het hoofd van de afdeling Vervoersontwik- kelingen van Connexxion, de heer R.M. Smaal. Zijn antwoord was even opmerkelijk als verbijsterend. Volgens de heer Smaal werd door Connexxion als geruime tijd gewerkt aan een vervoerssysteem genaamd Collectief Vraagafhankelijk Vervoer (CW), en ik citeer nu letterlijk: 'Pre cies volgens de gouden regels zoals u in uw brief heeft aangegeven.' Ik trapte dus even een open deur in. Dit CW-systeem is reeds in een verge vorderd stadium en moet per 1 juni aanstaande in de gehele kop van Noord-Holland operationeel worden Mijns inziens zou het CW-systeem een uitstekend vervoerssyteem zijn voor een gesloten regio als het eiland Texel. Maar de heer Smaal vervolgt in zijn antwoord met. 'De gemeente Texel heeft echter besloten om, in tegen stelling tot alle andere gemeente in de kop van Noord-Holland, met mee te doen in het gezamenlijk systeem van het CW. Volgens ons een gemiste kans, maar blijkbaar een gefun deerde keuze voor de gemeente Texel.' En dit laatste is in flagrante tegenspraak met de uitspraak van mevrouw Jessica Reis die in de Texelse Courant van 23 mei jongst leden namens de provincie ant woordt dat Texel door de boot verbinding net buiten het vervoersgebied valt en daardoor niet goed past in het opgezette netwerk. Bovendien, zo vervolgt Jessica Reis, rijdt er op Texel al een vergelijkbaar systeem in de vorm van de Telekomtaxi, en concurrentie zou niet verstandig zijn. Maar als concurrentie met verstandig is, waarom bestaan er dan alleen in Oudeschild drie verkooppunten voor gebakken vis en telt Den Burg vier supermarkten? Of bedoelt zij wellicht dat concurrentie door bepaalde men sen hier niet gewenst is? Hoe het ook zij, ik heb het college van B en W, alsmede alle raadsfracties gevraagd hoe het nu zit met die ge miste kans en waarom Texel met mee wil doen aan het CW-systeem. Van het college heb ik. in het kader van de verbeterde service, al twee niets zeggende ontvangstbevestigingen geregen en alle raadsfracties hullen zich tot nu toe in een stoïcijns stilzwij gen. Wordt wellicht vervolgd. Jan A. Does. Oosterend. Het deels uit Texelaars bestaande kunstenaarscollectief Wantij houdt zaterdag 3 en zondag 4 juni in Bussum een expositie met de naam 'De smeekbede van de dingen'. Wie het werk van Willem Broens, Ineke Kuiper, Linda Molleman, Patnck Tanghe en Ben Witte wil bezichtigen, kan op beide dagen tussen 16.00 en 18.00 uur terecht ten huize van Stefan Boom, Fré Visser en Tine Vis ser, op het adres Albrechtlaan 2. Met een zuidoostelijke windkracht 3 tot 4, hoog water en een nogal frisse temperatuur verschenen zeven boten aan de start voor een wedstrijd over een gate-baan, in plaats van de ge bruikelijke Olympic-baan. Het bleek een gouden greep, want de strijd in de eerste manches was spannend en door de vorm van de baan konden de toeschouwers op de kant het schouwspel goed volgen De omstandigheden eisten al gauw hun tol. Na de lunch - tussen de tweede en de derde van vier manches - besloten de deelnemers van twee boten met meer uit te varen en halverwege de derde manche moesten ook de opvarenden van de kleinste boot wegens de sterke ebstroom opgeven. Dirk Pool trok zich er weinig van aan en eindigde als onbetwist winnaar. Uitslagen Eerste manche: 1 .Dirk Pool, 2.G. van Unnen en Eliengs; 3 Eduard van Zaanen en Alain Hirchler Tweede manche: 1 .Dirk Pool; 2.G. van Unnen en Eliengs. 3 Kees Dros en Willem Houwing Derde manche 1 Dirk Pool; 2.Kees Dros en Willem Houwing, 3.Eduard van Zaanen en Alain Hirchler. Vierde manche. 1 Dirk Pool; 2 Eduard van Zaanen en Alain Hirchler; 3 Onno Zeylstra en Reyn Nijland 'Wie doet dat nou?' Eveline Linden- bergh, lid van de Fotoknng Texel, rea geert verontwaardigd op de ontdek king dat een deel van de expositie rond de Fonteinsnol in de Dennen maandag ontvreemd bleek. Flet be treft twee van de in totaal twintig vogelhuisjes met foto's enn die er sinds het begin van deze maand han gen in het kader van de mani festatie 'Meimaand Natuurmaand'. De huis jes zijn allemaal 'ludiek' te noemen. 'maar nogal verschillend wat de uit voering betreft. Zo zit er in het gesto len exemplaar van Joost van der Hoek een 'naakt, dat kan worden bezich tigd door een sleutelgat in de voor kant. terwijl die van Pieter Kamp een landschap' met gedicht bevat. Wie de verdwijning op zijn geweten heeft en of het diefstal of 'alleen maar' van dalisme betreft, is onduidelijk. Beide huisjes, die op ooghoogte en met enkele ijzerdraadjes aan de bomen waren bevestigd, zijn in ieder geval geheel verdwenen, met inhoud en at. (Foto Joop Rommolst voldoende is om in het tekort te zien. Uit gegevens van het water- *P blijkt dat in de seizoenen 1988 993 tezamen 4,7 miljoen kubieke sr is geloosd. De hooguit hon- Iduizend kubieke meter zoet wa- ie is te winnen door bijvoorbeeld gezuiverde afvalwater van De ksdorp en omstreken te benut- is hiervan slechts een fractie en ïffect is volgens deskundigen met groter dan een druppel op de 'lende plaat. r effect lijkt te behalen door het houden van het regenwater dat 't natte seizoen valt. Dit is volgens aPPortage mogelijk in zoetwater- ers onder de duinen en onder de eberg. Door deze wijze van op- is het water in het droge seizoen over de landerijen te versprei- Opslaan in open bassins in la- 9elegen gedeelten lijkt geen soe- 1 te bieden, met name door de le verdamping. resultaten van het onderzoek zul- worden meegenomen door de leefgroep die zich buigt over de "e waterhuishouding op het eiland ü|e woensdag bijeenkwam in het heentehuis. Niet uitgesloten is dat ^vindingen uit het onderzoek bij- 9en aan de discussie om land- 'wgronden in de polders op ter- o terug te geven aan de natuur. er al repte Van de Bunt, die een komstvisie schreef voor de VW, de nadelige gevolgen van de -spiegelstijging, een conclusie die name door de landbouw met •Psis werd ontvangen. Dirk Haker op De Traanroeier. Dirk Pool is zondag winnaar ge worden van de tweede wedstrijd van de Cocksdorper Kustzeil- vereniging. Hij wist niet in elke manche als eerste over de finish te komen, maar met handicap was hij toch steeds de snelste. rijden van vrachtwagens geen geluk kige combinatie. De veiligheid van de wandelaars zal zelfs In het geding komen door achteruitrijdende vracht wagens. vreest de gemeente Het college stelt de voorwaarde dat com binaties die achteruitrijden worden begeleid door vrijwilligers en dat de straat ti|delijk wordt afgezet, om on gelukken te voorkomen. Een garan tie die de organisatie met kan geven, want de Hoornders die dit moeten uitvoeren hebben hun handen vol aan de markt zelf, of staan achter een kraam en hebben geen ti|d om ook als begeleider actief te zijn. Jammer 'We geven het bloembollenbedri|f alle ruimte, maar zelfs dat is met genoeg. We zijn nu weer terug bij af', reageert stichtingvoorzitter Frans Bakker. 'Het is jammer dat we dit zo laat horen, want we hebben half februari al de vergunning aangevraagd.' De teleur stelling is voor de organisatie geen reden het bijltje erbij neer te gooien. 'Daarvoor is het evenement te be langrijk voor Den Hoorn.' Ook Cor van Heerwaarden reageert teleurge steld. Deelname wordt voor hem nu een stuk minder aantrekkelijk. 'Het straattheater heb ik maar afgeblazen. Ik moet nog bekijken hoe wij er op een andere manier op kunnen inspe len. De kindervoorstellingen blijven wel op donderdag.' De eerste Hoornder Donderdag staat op 6 juli op het programma. Nadere informatie hierover maakt de stichting iroio8e/i Konngi binnenkort bekend.

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 5