I usie TWO-RAB is vrijwel zeker 'Wat wij als ouderen ook beslissen, jonge generatie wil óók nog vissen...' COURANT (BEVE) foed voor ons en goed voor Texel' College kan ingrijpen in conflict gebruik sportpark ow£<z*ttievi&ieucl *7exel Mils, Cees Commandeur texelse'^courant GECOMBINEERDE KRANT MET PINKSTEREN Texelse historie wordt schoolvak T E X E LS E^COU RANT SUPER DE BOER (MMVl Verschijnt elke vrijdag t/m 25 augustus 2000 Advertenties Huiskamerfestival Schietkamp m Dominee Ter Haar Vermaarde redder Uitgave van Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Losse nummers 1.70, abonnementsprijs 60,40 per half jaar. 'Het kan en mag niet zo zijn dat eén van de gebruikers dictaten oplegt aan anderen', schreef de PvdA in haar algemene beschouwingen, waarbij de partij doelde op houding van Texel'94 in het conflict met de atletiekvereniging De clubs hebben een geschil over de huurprijs van de ruimte voor de atleten in het complex van Texel'94 en het gelijktijdig ge bruik van sportvelden. De partij vroeg zich af of de gemeente in deze kwestie bindende aanwijzin gen kan geven. Het college ant- Sportstimulering Naar aanleiding van vragen van de WD over een evenrediger verdeling van gemeentegelden over de ver schillende sportieve activiteiten ant woordt het college dat er een zwaar der accent komt te liggen op sport stimulering. 'Meer dan voorheen zal er een breder gemeentelijk sport beleid ontstaan waarbij naast het tra ditionele accommodatiebeleid het sportstimuleringsbeleid een belang rijke rol zal vervullen.' Het gaat daar bij om activiteiten die ten doel heb ben mensen ertoe te bewegen sport te gaan beoefenen of dit te blijven doen. Voor dit beleid heeft het minis terie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport geld beschikbaar gesteld, dus hoeft het nieuwe beleidsaccent geen gevolgen te hebben voor het behoud van een hoog sportvoorzieningen- niveau in de verschillende dorpen. Sportraad Overigens weerspreekt het college dat de stichting Texelse Sportraad met serieus wordt genomen door de verenigingen, zoals de WD heeft gesuggereerd. 'Alleen is de rol van de sportraad met altijd duidelijk', schrijft het college. Een herstructurering van het bestuur moet daarin verandering brengen De sportraad, waarvan het bestuur uit vrijwilligers bestaat, zal meer dan nu worden bijgestaan door professio nele krachten, zo antwoordt het col lege op een vraag van D66. De sport raad krijgt nu nog tien uur ambtelijke Na 35 jaar het werk op de kampeer boerderij te hebben gecombineerd met de schapenfok-kerij, trekken Cees en Reintje Commandeur van De Stolp zich terug uit de verblijfssector. Ze gaan zich volledig toeleggen op de fokkerij. Pagina 6 ondersteuning per week. Dat zal wor den uitgebreid, mede om initiatieven in het kader van het sport stimuleringsbeleid op te zetten en uit te voeren, en de verenigingen van kennis te voorzien. De extra kracht wordt betaald met de gelden van VWS. (Advertentie) C/rat ZgarL-Jtxtfi i» bé kirt. In verband met het als werk dag uitvallen van maandag 12 juni zal er op donderdag 15 juni een gecombineerde krant verschijnen. Advertenties voor deze krant kunnen dinsdag 13 juni tot 17.00 uur worden ingeleverd. Directie Langeveld de Rooy Na jarenlange vborbereiding gaat het eindelijk gebeuren: de eerste basisschoolleerlingen krijgen het vak Texelse geschiedenis. Geko zen is voor een opzet waarbij per dorp één of meer thema's wor den behandeld. Voor het eerste lespakket (Oudeschild) is inmid dels een opdracht verstrekt, dat waarschijnlijk deze maand wordt voltooid. Het is de bedoeling dat het vak nog dit schooljaar op OBS De Bruinvis wordt gedo ceerd. De ervaringen zullen wor den gebruikt voor het schrijven van de cursus voor de overige basisscholen, zo antwoordt het college op een vraag van Texels Belang. (Advertentie) Cfrta Zmirt Jirrli i» b4 kirt. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van ALTIJD OP ZOEK NAAR HET BESTE \JEUGDMOOE NEE- sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6. voor de vakantiekrant van 23 juni a s. kunnen worden ingeleverd t/m woensdag 14 juni a.s. bij de advertentie-afdeling aan de Spinbaan 6,1791 MC, Den Burg. Telefoon 362600, fax 314111. Bezoekers van Broadway Wiesje 2000, het huiskamertheaterfestival dat vrijdagavond in Den Hoorn van start gaat, maken kans op een geheel verzorgde zesdaagse reis naar New York voor twee personen, met als hoogtepunt een voorstelling in het befaamde theatercentrum Broadway. Het is de hoofdprijs van de verloting ten bate van het zorgcentrum voor dementerende ouderen in Suriname. Pagina 2 Dit oorspronkelijk 6000 m2 grote complex werd in de loop der jaren gedurende zes verbouwingen twee keer zo groot. De perioden van explo sieve groei hadden veelal te maken met gratis publiciteit, zoals de repor tages die de KRO-televisie maakte voor het programma 'Brandpunt in de markt'. Diepe dalen Naast voorspoed had het bedrijf in de loop der jaren ook diverse vormen van tegenwind te verwerken. De con currentie zag het succes van Texeler en liet zich duchtig gelden, de trage die rond de bijna-verkoop had ingrij pende financiële consequenties en meer dan eens ontstonden verliezen doordat grote afnemers hun verplich tingen met nakwamen. Dan werden mensen ontslagen en moesten ande ren met arbeidstijdverkorting genoe gen nemen. Graaf: 'We hebben min stens vier ernstige crises door gemaakt. Dat kwam ook omdat ik zelf nog veel moest leren. Bij het overwin nen van de problemen had ik veel te Lees verder pagina 5 ;else Wol Onderneming gaat vrijwel zeker fuseren met teheer. Daardoor ontstaat veruit het grootste parti- bedrijf van Texel, met alleen al op het eiland 100 me- kers. Door het samengaan wordt een efficiëntere :ing mogelijk van personeel en techniek en ontstaan :iger condities voor de continuïteit van de bedrijvig- ip het eiland zelf. 'Dat is goed voor ons en het is ook voor Texel' aldus directeur Paul Krugers van RAB en illega Dick Graaf van de TWO. ■sie, waarop de fusiege- Tegels van de SER van toe- j zijn, kost geen arbeids- Jcn en komt tot stand door lenruil: Graaf levert zijn landelen in bij RAB en krijgt levenwaardig pakket RAB- |en voor terug. Jeheer is thans een holding Jne poten: bouwmaterialen, Idoe het zelf-artikelen (acht ha- en Karwei Bouw- ]en). De TWO rhet de produc- n Texeler dekbedden, kus- Imatrassen en aanverwante ■en komt daar nu als vierde Ij zich op termijn terugtrekken (aiding van het bedrijf, maar is nplan te gaan stilzitten. Hij kaSsiandig verder met het on- fclfiermoseal' van zijn huidige Ji.Sït zich bezig houdt met de Ifehg en productie van milieu- Eke isolatiestoffen. Aftasten de fusie wordt al gesproken september vorig jaar, toen waslirecteur Krugers Dick Graaf over samenwerking, over- of samengaan. Dat dit be- 'CI>: ibaar was stond bij voorbaat ant Graaf was al jaren bezig het zoeken van een amejpartner. Een keer was het over, toen zijn financieel direc- bedrijf zou overnemen, maar lord pleegde toen het zover tadien had hij contacten met gegadigden maar die liepen lis uit omdat Graaf de garantie lebben dat het bedrijf nog min- tien jaar op Texel actief zou Voor de gegadigden was dat jvaardbaar omdat ze de moge- d wilden hebben om de bedrij- id te verplaatsen naar gebieden goedkopere productie mogelijk RAB lagen de kaarten totaal tswant ook dat bedrijf heeft ooit lus gemaakt om de hoofd- mg en een belangrijk deel van xlrijvigheid op Texel te houden. idien vond men de TWO een proken aantrekkelijke partner ik nog eens vlak naast de deur Crugers: 'De wolonderneming voldoende volume, heeft een orderportefeuille, is financieel id en brengt een product dat in de markt duidelijk onder- dt. RAB kan daar wat aan toe- m, vooral op het gebied van Paul Krugers: 'Beide bedrijven vullen el kaar prachtig aan'. management, logistiek en automati sering. Door het samengaan kan het product nog beter worden afgezet, vooral elders in Europa'. Op dit mo ment worden de Texelerproducten van de TWO voor 95% in Nederland aan de man gebracht. Er volgde een periode van langdurig onderzoek om vast te stellen op welke wijze en onder welke condities de bedrijven samen verder zouden moeten. Onderdeel daarvan was het vaststellen van de waarde van beide ondernemingen Dat vroeg veel tijd want het ging dan wel om slechts twee bedrijven, vooral bij RAB zaten daar tientallen besloten vennoot schappen achter die stuk voor stuk bekeken moesten worden Vooral fi nancieel directeur Roel Bruin van de TWO is daarmee doende geweest. Woensdag vonden beide bedrijven het tijd om hun medewerkers té infor meren over de stand van zaken. Men had liever gewacht tot alles definitief rond was, maar als gevolg van 'lek ken' ging het praatje al over het eiland en dreigde ongefundeerde onrust te veroorzaken. Nog met kan worden gezegd wanneer de fusie definitief zijn beslag zal krijgen. De Raad van Commissarissen van RAB (be staande uit president commissaris Ben Rab, Ben Daalder en de bedrijfs econoom Ton Pasman uit Doorn) moet nog akkoord gaan. Snel gegroeid De Texelse Wol Onderneming heeft een spectaculaire groei doorgemaakt sinds de oprichting in april 1984. Dick Graaf begon met het maken van schapenwollen dekbedden nadat hij als cv-monteur arbeidsongeschikt was geraakt. Hij startte in enkele ka mers van het voormalige verzor gingstehuis Sint Jan aan de Molen straat, groeide verder in de voormalige gebouwen van De Wit aan het Wezenland en trok in 1990 naar de gebouwen van de voormalige palingkwekerij Texvis in Oudeschild. Dat er een controverse is tussen vissers en biologen bleef tij dens de in Den Helder gehouden Nationale Visserijdag Den Helder-Texel' niet verborgen. Veel vissers die aan de vloot- schouw meededen voerden leuzen mee die weinig te raden over lieten en soms nogal persoonlijk waren gericht. Een voorbeeld: 'Geke, wees wat meer gehaaid, anders worden we door Linde boom genaaid'. beoordeeld door de echte jury, be staande uit burgemeester Joke Gel dorp, voorzitter Van Oostrom van stichting Het Zeilend Zeeschip De Eendracht en kolonel Ablen, com mandant maritieme middelen Den Helder. Dit drietal was minder inge nomen met de diverse 'emotionele en naamsgerichte' leuzen omdat de vlootschouw was bedoeld als pre- Staatssecretaris Geke Faber van Landbouw, Natuurbehoud en Visse rij kon er wel om lachen. Zij nam als 'vlootadmiraal' op het bovendek van het salönschip 'Alcmaria' de vloot schouw af, een taak waarvoor zij na afloop werd beloond met bloemen en een kostbare kwikbarometer. Benedendeks vanaf hetzelfde schip werden de voorbijvarende schepen het beoordelen van voorbij varende deelnemers (Foto s Harry tie Grant) sentatie van de visserij en niet als politiek strijdmiddel. De prijs voor de origineelste uitvoering ging dan ook naar de TX 33 'Maarten Cornells' van de firma Drijver en Zoon. Dit schip voerde de brave maar evengoed tot nadenken stemmende tekst 'Wat wij als ouderen ook beslissen, de jonge generatie wil ook nog vissen'. Aan boord werd die jonge generatie uit gebeeld door kinderen in blauwe kiel tjes die bezig waren met netten breien. De TX 33 viel ook in andere opzichten gunstig op: het schip is onlangs prachtig geschilderd in crème en blauw Naast deze originaliteitprijs werden drie. prijzen toegekend voor het schoonste geheel. De eerste ging naar de HD 29, de tweede naar de TX 94 'Avontuur' van C. Boersen en de derde naar de HD 3. De TX 19 van Krijnen werd niet beoordeeld wegens het volgens de jury uitvoeren van een ongewenste manoeuvre vlakbij de 'Alcmana'. Als beloning voor hun taak mochten de juryleden de verrekijker die ze hadden gekregen om ook de kleinste details waar te nemen, mee naar huis nemen. Meer dan veertig schepen namen aan de vlootschouw deel. Texel en Den Helder waren daarbi| ongeveer even sterk vertegenwoordigd. Zoals de traditie wil werden de schepen die voor de schouw de haven verlieten, aangevoerd door een admiraliteits schip, in dit geval de gloednieuwe TX 38 'Branding IV' van Betsema. Alle deelnemers voeren langs de ter hoogte van 't Horntie liggende 'Alcmaria' waarop zich naast de jury tal van prominenten uit de visserij- en daarmee voeling houdende overheids- en particuliere instanties bevonden Er moest twee keer worden langs- gevaren zodat de schepen zowel van Lees verder pagina 5 Het college gaat een tweetal aanvul lende bedenkingen indienen tegen de milieuvergunning die het ministerie van Volkshuisvesting. Ruimtelijke Or dening en Milieu (VROM) aan Defen sie wil verlenen voor het cavalerie- schietkamp op de Vliehors. Pagina 5 (Advertentie) De Texeler-fabriek In vogelvlucht. Links het terrein van Tatenhove (de voormalige PEN-centrale) en rechts het terrein van het vuil- overslagstation De Hamster. Op de achtergrond de passantenhaven en de jachthaven. (Foto Met de verenigingen van sportpark Den Burg-Zuid zijn afspraken ge maakt over het gebruik voor trai ningen, wedstrijden en andere ac tiviteiten. Het college zal erop toezien dat deze worden nageko men. Aldus reageren ben w op de bezorgdheid van de PvdA over de moeizame samenwerking tussen de verschillende gebruikers van het nieuwe sportpark. woordt bevestigend. 'Als eigenaar van de velden, de wielerbaan en de atletiekbaan hebben we de bevoegd heid bindende aanwijzingen te geven Eén en ander is geregeld in de "gebruiksvoorschriften binnen- en buitensportaccommodaties" van de gemeente Texel', aldus b en w. Met de gebruikers is afgesproken dat twee keer per jaar overleg plaats vindt. Een 'anti-moralist' noemt hij zichzelf en hoewel hij in de bijbel 'kennelijk' antwoorden heeft gevonden op som mige prangende vragen, is hij 'de eer ste om die ook weer te relativeren'. Jan ter Haar (64) nam vorige week na vijftien jaar afscheid als predikant van de Hervormde gemeente van Den Burg. Pagina 6 Of het 'Schipper Boonstraat', 'M. Boon Mzn,-straat' of een variant wordt, valt nog te bezien, maar zeker is dat de naam van de legendarische schipper van de reddingboot ook als straat zal voortleven. Pagina 6

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 1