uime gemeentekas in irote harmonie geleegd Skeelertocht valt in de smaak Cjroen 'wartsJexels in het harL, Bibliobus rijdt ook volgend jaar Kogerstraat is overlast fietsen meer dan zat Nieuws van de provincie v. 'Stalling Bernhardlaan zonde van het geld' Dronken man jdt tegen boom omen vernield Coupure haven 9aat niet door Parkeerkaart toch in studie genomen Esperantomonument a Brandstichter vrij m Vogelbescherming m EK-voetbal TEXELSE^COURANT SUPER DE BOER EUROMASTER s<-^\ krant! EBICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11488 DINSDAG 20 JUNI 2000 «rtenties/abonnementen/bezorging: nhaan 6 ibaan 6 1 MC Den Burg foon 0222 - 36 26 00 la* 0222 - 31 41 11 ilprj sch'int dinsda9 en vrijdag Uitgave van Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Redactie: Warmoesstraat 45, Den Burg telefoon 0222 - 36 26 20, fax 0222 - 32 30 00 e-mail: tcnieuws@tref.nl Buiten werktijd: Harry de Graaf. tel. 31 72 66 of 06-53 73 33 82 Losse nummers 1,70, abonnementsprijs 60,40 per half jaar. grotingsdebat van donderdag werd gekenmerkt door eensgezindheid. De meicirculaire van Binnenlandse n bezorgde Texel een flinke financiële meevaller waar de toch al goedgevulde gemeentekas extra werd ge iten het college en de raadsfracties aardig voor elkaar len zijn. Verzoeken van raadsleden werden snel geho erd, waardoor bijvoorbeeld de bibliobus ook volgend de Texelse dorperi zal aandoen. De zogenaamde jerprojecten' leidden evenmin tot heftige discussie en iel alle trendmatige belastingverhogingen werden una- i aanvaard. Het was niet nodig nu al harde noten te en, maar in de nabije toekomst zal daaraan gezien het ambitieniveau van de gemeente niet te ontkomen zijn. leenteraad had na het gun- bericht uit Den Haag dat de al- ine uitkering uit het Gemeente- gunstiger uit zou pakken dan ictit, ruim ƒ930.000,- extra om eigen inzicht te besteden. En rts de waarschuwingen van meester Joke Geldorp en wet- ïvan financiën Peter Bakker nünks) dat de raad met 'in de oest lopen' van de ogenschijn- e financiële positie van de ge ls, was het geld aan het eind et tien uur durende debat al verdeeld. Bakkers stelling dat neentelijke uitgaven sneller stij- de inkomsten die via het Rijk |le*ei vloeien, werd daarmee ld. tie van de PvdA en D66 om itheek met ƒ30.000,- extra te hoefde niet in stemming te gebracht. Wethouder Nel (CDA) zegde meteen toe het betalen van de ƒ100.000,-die begroting was gereserveerd sge de waarschijnlijk tekort lende raamsubsidies voor de nsinstellingen. De eenmalige injectie is uitsluitend bedoeld iet minimaal nog één jaar laten van de bibliobus. Eelman kon- aan dat zij in het naiaar met een lerkt voorstel komt voor de ver- ng van de raamsubsidies door ^subsidies, die de gemeente zal verstrekken voor producten en diensten die de welzijnssector levert. De nieuwe systematiek moet een einde maken aan de steeds terugke rende tekorten bij de instellingen. Op initiatief van de WD wordt de herinrichting van de Dorpsstraat tus sen Mienterglop en het oude WV- kantoor (De Boer Bemiddeling) naar voren gehaald. De straat gaat met in 2002 maar volgend jaar al op de schop. Doel is om dit deel van de verkeersader - na overleg met de Koger dorpscommissie - een meer 'dorps' karakter te geven en de vei ligheid van fietsers en voetgangers te verbeteren. De zeven ton kostende operatie levert een jaarlijkse last op van ƒ60.000,-. Het CDA kreeg alle fracties mee met het voorstel om het potje voor ont wikkelingshulp met twee kwartjes per inwoner te verhogen. Voortaan is voor op lokale initiatieven geba seerde hulp ieder jaar ƒ20.000,- be schikbaar (ƒ1,50 per inwoner). De voorgenomen bezuiniging (ƒ15.000,- op logopedie voor kinderen van de basisschool gaat met door. De bekri tiseerde maatregel kon dankzij de fi nanciële meevallers ongedaan wor den gemaakt. Het college nam het voorstel na protesten van GroenLinks en CDA terug. De WD wist 25.000,- los te krijgen voor de aanleg van een fietsenstalling voor toeristen op de hoek Bernhardlaan-Kogerstraat. Fietspad Westerweg De zogenaamde kanjerprojecten - de zes grote, meerjarige projecten waar veel geld mee is gemoeid - slokken volgend jaar met ƒ865.000,- het leeuwendeel van de extra besteed bare middelen op. Na het reeds in gang gezette havenproject Oude- schild staat de aanleg van een fiets pad langs de Westerweg bovenaan het lijstje. De gemeente trekt er in 2001 ƒ125.000,- extra voor uit, in de hoop dat 70 procent van de kosten door met name de provincie wordt gesubsidieerd. Het restant van het overschot wordt verdeeld over de andere 'kanjers': de herhuisvesting van Gemeentewerken en de welzijn- smstellingen, een nieuw onderkomen voor de hulpdiensten (ambulance, politie, brandweer) en de verbouw of nieuwbouw van het gemeentehuis. Lees verder pagina 5 De skeelertocht rond De Waal, die zaterdag 122 deelnemers trok, krijgt volgend jaar een uitgebreid vervolg in de vorm een toertocht van 100 tot 120 kilometer. Daartoe heeft de orga nisatie besloten, mede naar aanlei ding van de positieve reacties op de skeelertocht, zowel van deelnemers als van de dertig vrijwilligers. Skeeleren wint ook op Texel snel aan populariteit. Dat blijkt onder meer uit een inmiddels volgeboekte skeelercursus, die is georganiseerd op initiatief van Louise van der Sluis. De weersomstandigheden waren za terdag optimaal: zomers weer. in combinatie met een verfrissend zuchtje, een mooi traject van twaalf kilometer en een gedegen organisa tie maakten de tocht door het hart van Texel tot een aangename rit. Geoefende rijders reden het rondje vijf maal, anderen namen genoegen met een afstand van 24 kilometer. Het merendeel (100) van de deelnemers was afkomstig van de vastewal en speciaal voor de skeelerronde naar Texel gekomen. De EHBO-dames hoefden slechts één blaar door te prikken, terwijl de suppoosten die present waren op alle kruisingen ge noten van een dagje in de zon. (Foto Gerard Timmerman) 57-jarige man uit Haarlem reed isdagavond op de Pijpersdijk zijn auto tegen een boom. De vertelde hij later dat zijn agiere een wit dier over de weg len lopen en dat hij om een aan- g te voorkomen een ruk aan het had gegeven. Hij had de con- over zijn auto verloren en was i de boom tot stilstand geko- waarbij enige materiële schade lond. De politie besloot hem te roleren op drankgebruik en toen ihij 435 ug/l alcohol in zijn adem ibben. Het witte dier werd niet gesignaleerd. >olitie hoopt contact te krijgen mensen die iets hebben gezien iet vermelen van een aantal bo- De Koog en omgeving, fdagochtend werd ontdekt dat iet fietspad in het bos tussen de mweg en de Californiëweg eiken en een berk op een me toven de grond waren doorge- - ld. Iets dergelijks bleek ook ge- 5 dte zijn langs de Bosrand weg en J ^hoek Kamerstraat-Epelaan. ®upure in de dijk tussen de ha- »an Oudeschild en het dorp gaat boor. De opening in de dijk zou isuele) binding tussen de haven 'et dorp moeten vergroten. Tij- s het begrotingsdebat diende Belang een motie in waarin de 8 tot het herstel van éen van de l'tthet kader van de deltawerken thte doorgangen werd bepleit, ''acties steunden de motie, maar "crmocht Rijkswaterstaat niet lening veranderen. Vrgdag 'behet college overleg met Rijks baat, dat meedeelde dat het brengen van de coupure niet mo- Het besluit van de gemeenteraad om voor ƒ25.000,- een nieuwe fiet senstalling aan de Bernhardlaan, bij tuincentrum Van de Werve, aan te leggen, moet worden herzien. Dat vinden bewoners en onderne mers uit de Kogerstraat, die de overlast van lukraak neergezette fietsen meer dan beu zijn. Bij ge brek aan voldoende stallingruimte worden tijdens markt en folklore overal rijwielen neergezet, wat tot groot ongenoegen leidt. De proble men zijn toegenomen na het ver dwijnen van de stalling bij het Esperantomonument. De straat wil de oude stalling in verbeterde vorm terug. Texel stimuleert het fietsgebruik, maar een rondgang door Den Burg leert dat mensen zich op veel plek ken geen raad weten met hun rijwiel. 'Op markt- en folkloredagen kun je hier je lol op', verwoordt Pieter de Vries, bewoner van de Kogerstraat, de massale komst van fietsers, die hun rijwielen tot in het plantsoen bij het opgeknapte Esperanto monument neerzetten. Ook het hek van de familie Veltkamp. waarop staat aangegeven dat er geen fietsen tegen mogen worden geplaatst, moet het ontgelden. De fietsen worden er tot wanhoop van de vrouw des hui zes zelfs met een hangslot aan be vestigd. 'Ik begin hierdoor een hekel aan toeristen te krijgen.' Foto's 'Kinderen kunnen op drukke dagen niet meer over de stoep lopen', ver zucht Mery Lou van Etten, die haar kritiek op de gemeente kracht bij zet met een serie zelfgemaakte foto's waarop is te zien dat het trottoir aan De Zes vol staat met fietsers. 'Ook rolstoelers kunnen hier met geen mogelijkheid passeren.' Het verwij deren van de haveloze stalling bij het Esperantomonument is debet aan de overlast, maar Is niet de enige oor zaak. De straat kampt al lang met overlast. 'Die honderd fietsen die in het plantsoen werden gekwakt is maar een deel van het totaal', aldus wethouder Bakker. Bewoners van de Kogerstraat willen dat deze stalling in verbeterde vorm terugkeert, maar dat is volgens Bak ker niet de bedoeling. 'Groen of fiet sen is een moeilijke afweging. Dat plantsoen, waarin onder andere een Kaukasische vleugelnootboom groeit, en het monument kwamen door die fietsen nauwelijks tot hun recht. Omwonenden klaagden daar over en hebben aangeboden het plantsoen zelf te onderhouden.' Woorden die gezien het welig tierend onkruid overigens nog niet in daden zijn omgezet. Beleid De wethouder onderkent de proble men in de Kogerstraat. 'Een eiland dat het fietsen wil stimuleren moet dat ook uitstralen. Dat betekent ook dat we ruimte moeten zoeken voor het stallen van rijwielen, want het aantal fietsers neemt toe. Als ge meente werken we aan beleid voor het parkeren van fietsen, waarbij in een ring rond het centrum stalling- plaatsen worden gezocht. Maar het plan krijgen we helaas vóór het sei zoen niet klaar. De voorkeur gaat uit naar stallingruimte in de buurt van reguliere parkeerplaatsen. Onderdeel van het nieuwe parkeerplan bij Albert Heijn is bijvoorbeeld een grote fiet senstalling Aan het begin van de Wilhelminalaan zien we ook mogelijk heden, en op andere plekken. We hadden gehoopt vóór Pinksteren voor de Kogerstraat een nood verband te kunnen leggen, maar dat is niet gelukt.' Welke termijn met de aanleg van de fietsenstalling aan de Bernhardlaan is gemoeid is met bekend. Hiervoor moet namelijk een artikel 17-proce- dure worden gevoerd. Zodra die is afgerond zal de technische uitvoering met lang op zich laten wachten. Gevaarlijk 'Dat biedt de gemeente alle tijd om uit te kijken naar een andere locatie', vindt Pieter de Vries. Ook sprekend namens andere bewoners van de straat heeft hij geen goed woord over voor de door WD-vrouw Maria van der Spek tijdens de begrotings vergadering gedane suggestie om de stalling op de groenstrook bij Van der Werve te vestigen. 'De fietsers moe ten nadat ze hun rijwiel hebben ge- aai stald nota bene één van de gevaar lijkste kruisingen van Den Burg oversteken. Daarna moeten ze min stens zeven minuten lopen alvorens ze in het centrum zijn. Zeker met kleine kinderen is dat bepaald niet aantrekkelijk. Ik geef je op een briefje dat de meeste fietsers doorrijden en hun rijwiel alsnog ergens in de strui ken gooien of slordig in de Kogerstraat stallen. Daarmee is het probleem dus met verholpen.' 'Geen toerist die daar blijmoedig zijn fiets zal neerzetten', vindt ook Pieter de Groot (D66), die gezien de afstand tot het centrum verwacht dat de stal ling 'mooi overzichtelijk zal blijven'. 'Zonde van die 25 mille. Plaats de stalling wat mij betreft maar op het oude plekje.' De Groot wil de locatie donderdag, tijdens de raads commissie Financiën, Werken en Milieu, aan de orde stellen. Er komt mogelijk toch een par keerkaart voor Texelaars. Wethou der Peter Bakker (GroenLinks) zal de mogelijkheid onderzoeken op aandringen van de fracties van Texels Belang, CDA en Groen Links. Eerder wees het college het idee nog van de hand. Het college vreesde dat een goed kope parkeerkaart voor eiland bewoners tot ongewenste verkeersstromen en opstoppingen in met name Den Burg zou leiden en dat is in strijd met het gemeentebeleid om de dorpscentra autoluw te ma ken. Tijdens het begrotingsdebat bleek echter dat het de partijen met ging om het zo goedkoop mogelijk onbeperkt kunnen parkeren, maar vooral om het gemak waarmee kan worden betaald. Een pasje van circa 50,- zou het beschikken over klein geld en de gang naar de parkeer- meter overbodig moeten maken. De parkeertijd zou door middel van een parkeerschijf kunnen worden be perkt. Bakker zal het idee meenemen met het voorstel waarmee hij komende winter naar de raad stapt voor de vervanging van de parkeer automaten. Die worden geschikt ge maakt voor betalen met pinpas en Euro's. 'Dank aan Texels trouw' stond op het lint van het bloemstuk dat zaterdag op het Esperantomonument aan de Kogerstraat in Den Burg werd gezet. Het was tevens het thema van de dag: erkentelijkheid betuigen jegens de individuele Texelaars en de ge meente die in de loop der jaren het Esperanto een goed hart toedroegen. Pagina 2 De vandaag 40-jaar geworden Texelaar, die 27 augustus 1999 brand stichtte in zijn woning aan de West straat in Den Burg, is maandag door een tussenvonnis van het Hof in Amsterdam geschorst uit de voorlo pige hechtenis. Hij kan vandaag in vrijheid zijn verjaardag vieren. Pagina 3 Weidevogelbeschermingsgroep Texel heeft zaterdag de Gouden Grut- topnjs in ontvangst genomen. De Texelse vrijwilligers (inmiddels 24) kregen de aanmoedigingsprijs onder meer omdat ze zich al zeventien jaar lang ontfermen over weidevogel broedsels. Pagina 5 Texelaar Nico Erwich heeft een be langrijke baan bij de EK-voetbal. Hij moet er voor zorgen dat iedereen die iets in De Kuip te zoeken heeft naar binnen kan en ieder ander buiten het stadion blijft Pagina 7 (Advertentie) Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: ALTIJD OP ZOEK NAAR HET BESTE I DE EUROPESE BANDÉNSPECIAIIST NEE- sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaun 6. (Advertentie) jk is vanwege de bescherming tel dorp en achterland tegen de ui/ gen rek aan slallmgruimle langs de Kogerslraat worden de fietsen in hel plantsoen bij hel Esperantomonument gekwakt. Pakhuis Mercurius: voorheen rijst - no botten en munten Nieuwe recreatiegebieden: visvijvers of visdlefjes? Zwemwater op internet Noord IDolland

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 1