Esperantisten vierden 'AOW' van monument 2 Vermaarde tenor zingt met Vrouwenkoor teso Cjoslaagd Agenda Naamvlaggen als gedenkteken op Groenepla mmm .TEXELSE COURANT' Diet Verschoor presenteert boek Gemeente zoekt deelnemers voor inspraakplatform Gratulon! Gemeente steunt 'Kunst in Zee' met slechts 2.500,- Geen bridgen Openingsconcert Galerie Langwaal Bijstandverlening startende bedrijven en zelfstandigen Plattelands vrouwen Foto's zoek Seniorenbim c Esperantisten en andere belangstellenden bij de korte plechtigheid voor het monument in de Kogerstraat. (Foto March DINSDAG 20 JUNI 2000 'Dank aan Texels trouw' stond op het lint van het bloem stuk dat zaterdag op het Esperantomonument aan de Kogerstraat in Den Burg werd gezet. Het was tevens het thema van de dag: erkentelijkheid betuigen jegens de indi viduele Texelaars en de gemeente die in de loop der jaren het Esperanto een goed hart toedroegen en het monument in stand hielden. Door het onthullen van het bloem stuk door Hans ten Hagen uit Heerhugowaard en Ronald Bijten- hoorn uit Heemskerk, bestuursle den van Esperanto Nederland, werd het monument officieel 'in gebruik' gesteld na een recente opknapbeurt door de gemeente. Dat viel samen met het feit dat het monument 65 jaar geleden werd gebouwd, dus 'AOW-gerechtigd' was geworden en toevallig was het ongeveer 50 jaar geleden dat het werd hèrbouwd, nadat het in 1941 op last van de Duitsers was ge sloopt. Esperanto en de Texelse Courant hadden in de dertiger jaren wat met elkaar te maken. De uitgevers van dat blad, de broers Gijs en Johan Duinker waren destijds gedreven voorvech ters van deze taal die door de Poolse oogarts Zamenhof was ontwikkeld in 1887, toevallig ook het oprichtings jaar van de Texelse Courant. Vooral door de inspanningen van de Duin kers die daarbij van de krant gebruik maakten, gingen met minder dan 400 Texelaars Esperanto leren, wat veel meer was dan in vergelijkbare andere gemeenten Texel werd daarom wel 'La verda insulo' (het groene eiland) genoemd, naar de groene Esperanto- ster. Bekende Texelse esperantisten waren Thijs Tiessen, An Tiessen- Spaans, Jan de Waal en zijn broer Siem de Waal. Laatstgenoemde trok op de fiets door tal van nabije en verre landen, waar hij logeerde bij Esperantisten en over zijn belevenis sen schreef in de Texelse Courant. De Waal was ook als metselaar actief bij de bouw van het eerste Esperanto monument, naar een ontwerp van architect Igesz. Toen dit monument werd gesloopt, zorgden geestver wanten ervoor dat belangrijke onder delen zoals de windwijzer met de koperen ster, de beeltenis van Zamenhof en enkele teksten onder doken, zodat ze in 1950 in het gere construeerde monument konden worden verwerkt. Herinneringen Bij de korte plechtigheid van zaterdagmiddag las Harry de Graaf een column voor waarin hij deze ge schiedenis aanstipte, aangevuld met persoonlijke (jeugd)hennneringen die met Esperantisten en het Esperanto monument hadden te maken. Wat De Graaf betreft verdient het Esperanto een reveil, niet alleen de taal maar vooral het gedachtegoed erachter: de wil om andere culturen te begrij pen en aldus bij te dragen aan een betere wereld. De column zal worden verwerkt in een brochure van Espe ranto Nederland. Daarin komt ook een ontroerend gedicht dat aan het eind van de oorlog werd gemaakt door de vader van de broers Duinker. Bij de plechtigheid vertelde oud- koopvaardijstuurman en export manager Kees Ruig, hoeveel nut en plezier hij op zijn wereldreizen had gehad van het Esperanto. Een tiental belangstellenden volgde daarop in De Schakel een openbare Esperantoles, die werd gegeven door Atilio Orellana Rojas, directeur van het Internationaal Esperanto Instituut. Ook werd een film vertoond, met opnamen van de bouw van het eer ste monument in Den Burg. In de bibliotheek is momenteel een kleine expositie die aandacht vraagt voor het Esperanto als makkelijk te leren wereldtaal. Ook worden diverse boeken in het Esperanto uitgeleend. Esperanto Esperanto Nederland heeft goede hoop dat de taal weer meer aanhan gers zal krijgen. Internet blijkt een effectief middel te zijn om die belang stelling wereldwijd aan te wakkeren. In tegenstelling tot West-Europa is de animo voor het Esperanto in landen als China, Afrika en Zuid-Amerika weer groeiende. Naast het feit dat men deze taal binnen een paar we ken al behoorlijk onder de knie kan hebben, is het politiek neutrale karak ter ervan een voordeel, vooral voor mensen in andere werelddelen voor wie de Europese talen de talen van de vroegere kolonialisten zijn. Een voor beeld van effectieve toepassing van Esperanto is een project waarbij in heemse volkeren zijn betrokken die via internet hun culturen in stand pro beren te houden. 'Innuit-indianen en papoea's kunnen zo met elkaar com municeren. Maar ook bij de contac ten met Oost-Europa bewijst Espe ranto goede diensten. Esperanto is weer springlevend', aldus Joke Hoobroeckx-Doornen uit Heemskerk, bestuurslid van Espe ranto Nederland. Het Texels Vrouwenkoor verzorgt donderdag in de NH kerk van Den Burg het jaarlijkse concert. Het re pertoire is overwegend klassiek, hoewel er na de pauze ook lichtere muziek te beluisteren valt. Het op treden van het koor wordt afgewis seld met solozang van tenor Paul Sanders, die evenals de vrouwen wordt begeleid door de vaste pia nist, Fred Jansen. Evenals voorgaande jaren heeft het Texels Vrouwenkoor gekozen voor de bijdrage van een professionele solist. Sanders werkte enkele jaren in het onderwijs en koos toen voor een muziekvakopleiding. Hij studeerde schoolmuziek, solozang en koor directie aan de Muziekpedagogische Academie te Alkmaar en vervolgens solozang aan het Utrechts Conserva torium, waar hij in 1988 bij Udo Rememann zijn diploma voor Uitvoe rend Musicus behaalde. De laatste tijd is Sanders - die coördinator is bij het dekenaat in Den Helder - vocaal vooral actief geweest in het dubbel- mannenkwartet Vocale Solisten Utrecht en bij het Nederlands Kamer koor. Solistisch treedt hij geregeld op bi| koor- en oratoriumverenigingen. Met pianist Fred Jansen verzorgt hij sinds enige tijd solorecitals. Daar naast leidt hij het vocaal projecten ensemble Voci, dat werkt met ge schoolde 'amateurstemmen' uit de regio. Pianist Fred Jansen kreeg zijn oplei ding van zi|n oom, Cor van Hulst, te Amsterdam. Na de middelbare school koos hij evenwel voor de we tenschap. Wel volgde hij in zijn stu dententijd opnieuw lessen, nu bij Thea Meijer, maar zijn werkkring vond hij uiteindelijk buiten de muziek: als marien geoloog bij het NIOZ. Jansen is actief in diverse gezelschappen die kamermuziek spelen. Daarnaast be geleidt hi| zangers en instru mentalisten. Sinds 1987 is hij de vaste begeleider van het Texels Vrouwenkoor. Donderdag staan voor de pauze stukken van onder anderen Mozart. Haydn en Schubert op het pro gramma. Daarna krijgt het concert een wat lichter karakter en wordt ook werk van C. Saint-Saèns en José Feliciano ten gehore gebracht. De algehele leiding is in handen van di rigent Arie Groen, die ook de presen tatie verzorgt. Kaarten kosten ƒ10,- en zijn verkrijgbaar bij Nauta Boek en voor aanvang in de kerk. Het concert begint om 20.00 uur. In boekhandel Het Open Boek wordt zaterdag het nieuwe boek van kinderboekenschrijfster Diet Ver schoor gepresenteerd. Het boek, 'Emma's Noorderlicht', speelt op Texel, waar hoofdpersoon Emma op vakantie is. Na ruzies met haar vrien din Geertje en Ton, haar boezem vriend, gaat Emma voor enkele we ken naar het eiland waar haar grootmoeder woont. Emma krijgt van haar een pakje brieven, waarin een groot geheim wordt onthuld, waar door haar leven danig uit balans raakt. Diet Verschoor is geen onbekende op het eiland. Zo schreef zij het 'boek- werkersgeschenk' dat dit jaar tijdens de boekenweek in de Texelse boek handels was te verkrijgen en gaf zij deze winter een schrijf-workshop. Verschoor brengt veel tijd op het ei land door en vindt daar inspiratie voor meerdere van haar boeken. Bekend is zij door boeken als 'Tessa' en 'Tessa in de brugklas', succesvolle boeken voor tieners. De presentatie vindt zaterdag plaats om 16.00 uur, waarna de schrijfster zal signeren. Oud-Texelse Berber Krüger (24), te genwoordig woonachtig in Heerhugowaard, is aan de Hoge school te Amsterdam geslaagd voor de opleiding cultureel-maatschappe- lijke vorming. De gemeente zoekt mensen uit kringen van gehandicapten, bij standsgerechtigden en minima die zitting willen nemen in een plat form. Dit platform krijgt een rol bij het beoordelen van voorstellen en wijzigingen in de uitvoerings voorschriften van de Algemene Bijstandswet, het minimabeleid en de Wet Voorzieningen Gehandi capten. Het gemeentebestuur gaat ervan uit dat mensen die tot genoemde groe peringen behoren het beste kunnen beoordelen welke gevolgen de nieuwe regels voor hen zullen hebben en dus mede inhoud kunnen geven aan toekomstige ontwikkelingen op het gebied van zorg, inkomen en in validiteit. Belangstellenden kunnen contact opnemen met D. van der Wel of S. van der Heide van het bureau sociale zaken in het raadhuis, telefo nisch bereikbaar onder respectieve lijk 362107 en 362108. 'Gratulon al la Esperanto monumento el Texel'. Dat Is de strekking van de stroom bneven die de redactie de afgelopen da gen mocht ontvangen. Van over de hele wereld kwamen de reac ties op het bencht dat het Espe ranto-monument in de Koger straat 65 /aar bestond. Sommige per post, de meeste per e-mail. De reacties kwamen uit Europese landen als Frankrijk. Joegoslavië, Noorwegen, Zweden en Polen, maar ook van verder weg. Er waren bneven bij uit Rusland, Brazilië, Australië, Argentinië en Zuid-Afnka. Het meest opvallend waren de reacties uit Zuidoost- Azië: ondertekend door Taesok uit Seoel, en door D-ro Ie Nhiem uit Ho Chi Minh-stad. Alle berichten hadden in ieder geval één ding gemeen: ze waren in het Esperanto opgesteld of in ieder geval voorzien van een Es peranto vertaling. Daarnaast had den ze ongeveer dezelfde strek king: gemeente en inwoners van Texel worden gefeliciteerd met het 65-jarig bestaan van hun Es peranto-monument. Wel worden hier en daar kritische noten gekraakt: in ons artikel van 3 mei jongstleden, over de aan staande restauratie van het mo nument (waahn een korte ge schiedschrijving van het monument en het Esperanto) schrijven wip. 'Inmiddels heeft het Engels de status van wereldtaal gekregen en leidt het Esperanto een kwijnend bestaan.Een citaat dat vele Esperantisten van over de hele wereld in het verkeerde keelgat schoot. Zo schrijft Axel von Blottnitz uit Pretoria: '...en dat vir andere, nieverwante volke Esperanto in omtrent 2% van die tyd en moeite angeleer word, as Engels. En dan het hullie een veel beter produk as die slordige En gels. Zelfs Audrey en Bob Felby uit Adelaide (Australië) noemen Engels 'the least of all languages to be considered as a world language. It is far too compli cated. and unpronouncable. En terwijl drs. J.H. Derks denkt dat 'Fries, Baskisch en ook Espe ranto tot in lengte van eeuwen zullen voortleven', stipt voor noemde Taesok uit Seoel nog een heel ander aspect van Zamenhofs wereldtaal aan: 'Owing to Esperanto, I was informed of the existence of your island. Vijfenzestig jaar na de oprichting blijkt het Esperanto-monument aan de Kogerstraat in ieder geval nog in staat de gemoederen - wereldwijd - bezig te houden. Ondanks een negatief advies van de gemeentelijke adviescommis sie voor kunst- en cultuurbeleid stelt het college ƒ2.500,- beschik baar voor de organisatie van de manifestatie 'Kunst in Zee' van volgend jaar. Daarnaast wordt ook nog een borgsom van dezelfde grootte beschikbaar gesteld voor het huren van expositiepanelen. Het geld komt uit het fonds voor kunstaankopen. Dat is niet volgens de regels, maar het college heeft vooruit willen lopen op aangepaste regelgeving waardoor het formeel wél mogelijk wordt organisatiekosten te subsidiëren. De organisatie van Kunst in Zee had gevraagd om een bijdrage van ƒ5.000,- in de organisatiekosten (waarvan ƒ2500,- borg na afloop weer zou teruggaan naar de ge meente) plus ƒ1000,- voor het op bouwen en afbreken van de exposi tie. De adviescommissie had voorgesteld daar helemaal niet op in te gaan. Punt van kritiek was het volgens de com missie 'bedenkelijke niveau' dat de mix van amateur- en professionele kunst dit jaar heeft opgeleverd. Op gemerkt werd dat er vooruitgang is geboekt bij de organisatie maar dat de gewekte verwachtingen nog steeds niet worden bewaarheid. 'Er is zelfs sprake van vervreemding tus sen de organisatie en een aantal pro fessionele kunstenaars. De organisa tie komt weinig professioneel over terwijl de organisatiekosten (ƒ20.000,-) zeer professioneel zijn'. De literaire avond heeft wèl waarde ring gekregen: 'De inhoud en kwali teit vertonen een positieve curve. De verwantschap tussen schrijvers met nationale faam en het eiland Texel krijgt hierdoor prachtig gestalte', al dus het college, dat meent dat daarom toch een bijdrage gerecht vaardigd is. De bridgedrive van bridgeclub 'Alert' die woensdag in De Bijenkorf zou worden gehouden, gaat niet door. Reden is de voetbalwedstrijd Neder land-Frankrijk, die veel kaarters naar verwachting willen bekijken. De opening van de nieuwe expositie van Galerie Langwaal wordt zondag luister bijgezet met een concert van het koor Amici Cantus. Medewerking wordt verder verleend door Lida Wels (alt). Rob Manse (bas), Jacques van der Staak (clavecimbel) en Wim Lui ken (orgel). Ook worden gedichten voorgedragen door Lida Wels, Veronique Bremer en Willem Kikkert. Het concert wordt gehouden in de kerk van De Waal en begint om 14.00 uur. In de galerie is werk te zien van Lense Elzinga en Frank Biemans. Elzinga behoort met zijn zwart-witte etsen en linoleumsneden tot de eerste exposanten van Galerie Langwaal. Daarnaast is hij bekend door kalligrafisch werk als band ontwerpen, illustraties, oorkonden en typografische vormgeving. Waren er al eens plavuizen met uitgehakte tek sten te zien, dit keer is de hele expo sitie gewijd aan het woord. Schoon schrijven als de vertaling van kalligrafie. Zelf zegt Elzinga hierover: 'Los van de letters is ook de inhoud van de tekst van invloed op vormge ving, kleur en compositie.' Mede-exposant is glaskunstenaar Frank Biemans, wiens sculpturen ontstaan door het snijden, slijpen, polijsten en verlijmen van glas. De laatste jaren gebruikt hij ook fuse- en smelttechnieken voor zijn ruimtelijke vormen vol dynamiek en beweging. De expositie duurt tot zaterdag 29 juli, de galerie aan de Langwaal in De Waal is geopend van dinsdag tot en met zaterdag, van 11.00 tot 17.00 uur. Texelaars met een uitkering die een bedrijf willen starten kunnen zich met behoud van hun toelage een jaar lang voorbereiden op hun zelfstandigheid. Ze kunnen de eer ste drie jaar van hun Ondernemer schap een uitkering voor levenson derhoud ontvangen en komen in aanmerking voor een bedrijfs- krediet van maximaal ƒ60.000,-. Dit is mogelijk dankzij een aanpassing van de Algemene Bijstandswet (Abw). De financiële hulp wordt alleen gebo den als sprake is van een levensvat baar bedrijf(splan). De ondernemer zal op termijn zelf in de eigen inkom sten moeten voorzien. Ook gevestigde, oudere beëindi gende en arbeidsongeschikte onder nemers komen in aanmerking voor financiële hulp. Door ziekte, het weg vallen van een grote opdrachtgever, schade of een andere reden kan het namelijk bergafwaarts gaan met een bedrijf. In zo'n situatie kunnen de zelfstandigen niet altijd voor hulp aankloppen bij een bank of andere kredietverstrekker. Dankzij een aan passing in het Besluit bijstand verlening zelfstandigen (Bbz) zijn er wél mogelijkheden. Voor informatie of hulp kan men terecht bij de afdeling Sociale Zaken van de gemeente, tel. 362 104 of het instituut voor het Mid den- en Kleinbedrijf, tel. 023- 5434210. De Plattelandsvrouwen maken woensdag 28 juni hun jaarlijkse fiets tocht. Ze vertrekken om 9.00 uur van de Elemert. Wie mee wil, kan zich opgeven via tel. 313 073 of 312 325. Dinsdag 20 juni Op de wielerbaan in Den Burg be gint om 19.00 uur een criterium voor wielrenners van 15 jaar en ouder. Gastrenners die willen mee doen betalen ƒ5,-. Op de Groeneplaats in Den Burg begint om 19 30 uur de jaarlijkse Taptoe, met medewerking van alle Texelse fanfarekorpsen. In het gemeentehuis vergadert vanaf 19.30 uur de raads commissie voor Ruimte, Wonen en Economie. In Het Eierlandsche Huis begint om 20.00 uur een klaverjasavond. Deelname kost ƒ3,- p.p. Woensdag 21 juni Vanaf 20.45 uur kan op de Groene plaats in Den Burg op een groot scherm naar de EK-voetbal- wedstrijd tussen Nederland en Frankrijk worden gekeken. In het gemeentehuis vergadert vanaf 19.30 uur de raads commissie voor Welzijn en Onder wijs. In Cinema Texel draaien Stuart Little (aanvang 14.30 uur) en Pokémon (15.00 uur). In verband met het EK-voetbal is de bioscoop 's avonds gesloten. Donderdag 22 juni In De Buureton begint om 14.00 uur een bingo voor ouderen, geor ganiseerd door de Stichting Wel zijn Ouderen Texel. In het gemeentehuis vergadert vanaf 19.30 uur de raads commissie voor Financiën, Wer ken en Milieu. In dorpshuis De Hof in De Koog begint om 19.30 uur een recrea tieve bridgedrive. Deelname kost f5,- per persoon. Aanmelden via tel. 317 489. De Vereniging voor Bedrijfs voorlichting houdt op het demonstratieveld nabij Avanti aan de Schorrenweg een bijeenkomst waar snijmaïs centraal staat. Aan vang 19.30 uur. Het Texels Vrouwenkoor geeft een concert in de NH kerk van Den Burg; aanvang 20.00 uur. Mede werking wordt verleend door solist Paul Sanders. Kaarten kosten ƒ10,-. Bij paal 17 vinden de hele dag zeil wedstrijden plaats, als voorbode van de Ronde om Texel. is er feest in de tent op hel met medewerking van diva tiesten. Om 19.00 uur word 'Texelstroom' van Gerard B doop gehouden vat slaa id s We: In Cinema Texel draaien Bigalow (aanvang 19 00 urn Destination (19.00 en 21.30 The Whole Nine Yards (21.mnd; he Vrijdag 23 juni |,rsi Hij I Bij de voormalige elektrii jar< centrale aan de IJsdijk nabi| schild gaat om 19.00 i wielertijdrit voor koppels kilometer van start. Deelnide gratis. va nde Op de Groeneplaats in De: jgd begint om 14.30 uur een op de van de Marmierskapel. ries 1oe In Den Burg wordt twee lang het Midzomerfestival Jak den. Met op de Groeneplaat daag) vanaf 14.30 uureeno van de Marmierskapel en 22.00 uur muzikale optredefies uiteenlopende signatuur groot deel van horecagelegenheden. ver «an hO' 'OOI Bij paal 17 wordt de hele did gi zeild. 's Avonds is er feest tent op het strand. In Cinema Texel draaien Little (aanvang 14.30 uur), mon (15.00 uur), Deuce (19.00 uur). Final Destiiten (19.00 en 21.30 uur) en The Nine Yards (21.30 uur) Om de drukte rond de Ront Texel de baas te kunnen zei dienst Teso deze week gedt grote gedeelten van de boten in en verzorgt dan u uur een afvaart, zowel vanali als vanuit Den Helder. Dat donderdag van 9.35 tot 16. vrijdag van 8.35 tot 20.05s terdag van 9.35 tot 16.05 tij dag van 9.35 tot 16.05 uui| ter indien noodzakelijk maandag van 9.35 tot 15: Op donderdag zijn de al van 10.05 uur uit Den Hi 13.35 vanaf Texel uitsluiti stemd voor het vervoer vaarlijke stoffen. De te vi drukte kan wachttijden vi ken. Die beloopt vrijdag 9.00 en 11.30 uur op Texel» sen 12.00 en 18.00 uur» Helder mogelijk een half uur dag moet op Texel tussen 91 19.00 mogelijk anderhalf tó. uur worden gewacht. De Stichting Welzijn Ouderen Texel is op zoek naar een zestal grote zwart- witfoto's die behoren tot een serie van 25 met als onderwerp 'oud wor den, oud zijn'. Deze serie werd in 1993 gemaakt door studenten van de Koninklijke Academie voor Beel dende Kunsten in Den Haag die daar toe een week op het eiland verbleven. Uit de vele honderden foto's die tij dens deze week werden gemaakt, werden er uiteindelijk 25 geselec teerd. Deze collectie werd in de pe riode 1993-'95 via de Welzijns- stichting op diverse plaatsen tentoongesteld. Onlangs is gebleken dat de collectie niet langer compleet is en dat zich dus nog erge moeten bevinden. Wie we deze foto's zijn, wordt dring zocht contact op te nemen SWOT, Molenstraat 2, tel. 3 |te Ouderen kunnen donderde doen aan een door de Sticht ie zijn Ouderen Texel georga: ig bingomiddag. Er worden viei gespeeld. Deelname kost jt 'zomerbingo' wordt gehoud: <f Buureton. Molenstraat 2 in D en begint om 14.00 uur. Op de Groeneplaats in Den Burg is zaterdag de Nederlandse Aids Memonal Quilt Tour van start gegaan. Buddy's, dat zijn 'maatjes' die zich ontfermen over aids-patiënten en hen begeleiden, ontvouwden op het plein naamvlaggen van overleden vrienden en familieleden. Met de kleunge naamvlaggen geven de makers uit- v'.v' V>.z.'.\ drukking aan hun verbondenheid met de overledenen. De toer heeft ook een preventief karakter. 'Want Texel is een vakantie-eiland waar veel con tacten worden 'gelegd en vluchtige vakantieliefdes ontstaan. Daarom moeten we het veilig vrijen promoten', aldus wethouder Nel Eelman (Welzijn) bij de opening. 'De Vrij Veilig-campagne gaat ovi die we allemaal weten, m steeds vaker worden vergetn tour is bedoeld om sexuë draagbare aandoening uit de sfeer te halen. Veel mensen dat aids alleen homofielen tté dat is niet waar: het kan e overkomen.' n33 Terwijl wethouder Nel Eelman de Nederlandse Aids Memorial Quilt Tour opent, ontvouwen buddy 's van aidspatienlen van overledenen.

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 2