brandstichter op verjaardag vrij Naar de schouwburg bouwen vanaf de camping eAlienfce TEXELSE COURANT" Akker en Daalderschool op smokkelaarsjacht ichter bierbrood De Beerekuil voorlopig dicht Calluna verhoogt prijs knipkaarten Dak in brand bij asielzoekers vandaag 40-jaar geworden jaar, die 27 augustus 1999 d stichtte in zijn woning aan Weststraat in Den Burg, is mdag door een tussenvonnis del Hof in Amsterdam ge- arst uit de voorlopige hechte- Hij kan vandaag in vrijheid zijn eklnJaardag vieren. exelaar werd in december 1999 de Alkmaarse rechtbank con- de eis veroordeeld tot een cel van 24 maanden waarvan 8 oden voorwaardelijk. Afgelopen i Delag diende de hoger beroepszaak ie man. Advocaat-Generaal R. nes vorderde dezelfde straf als toe de man reeds werd veroor- Hoewei de definitieve uit- val g ak pas 30 juni is, mag de aar deze vanaf vandaag als vrij afwachten. Normaal zou hij pas zijn vrijgekomen, resident van het Hof, mr. G. van ren, wilde bij de start van de zit- an de verdachte weten waarom hoger beroep was gegaan. Het oord was eenvoudig. 'Ik heb de ile did gesticht, maar de straf die door ichtbank is opgelegd zie ik als •Iding en als geen behandeling.' gjaar augustus zette de man zijn inde hens nadat hij die ochtend isychiatrische afdeling van het erse Gemim-ziekenhuis moest ten. Hij is psychiatrisch patiënt 1996 maar bovengemiddeld gent en daarom vaak lastig voor lehandelaars. Brandweer zitting benadrukte de ver- ite dat het nooit zijn bedoeling is eest om zijn buren in levensge- le brengen. Volgens hem is dit niet gebeurd, want na de brand ing via 112 om 14.55 uur was de leom 15.01 uur ter plaatse even als de brandweer. Toch was de schade ruim 40.000 gulden. Volgens advocaat Kiewitt is de snelle komst van de brandweer te danken aan de vertrouwensman van de verdachte bij de politie. Deze was kort voor de brand bij de verdachte thuis en zag de kamer bezaaid met oude kranten. 'Hij heeft toen vermoedelijk de brand weer ingeseind die om de hoek van de straat hebben staan wachten,' al dus de advocaat. Het Hof beloofde de Texelaar nog maals het aspect van levensgevaar grondig te bestuderen, voordat zij uitspraak doet op vrijdag 30 juni. De rechtbank in Alkmaar heeft het le vensgevaar wel degelijk bewezen geacht. Geen verwijten De verdachte, die kort na de brand stichting in een café werd gearres teerd, maakte in tegenstelling tot de zitting in Alkmaar- minder verwijten aan het adres van zijn behandelaars. Ook heeft hij nu betere contacten met de reclassering in Alkmaar. 'De re classering heeft een plaats vrij voor mij in een woning in Alkmaar in het kader van het Exodusproject', aldus de Texelaar. Dit project helpt veroor deelden aan begeleid wonen en het helpt ze bij het zoeken naar werk. Advocaat-Generaal R. de Vries requireerde een straf gelijk aan de straf door de rechtbank opgelegd. De advocaat van de Texelaar vroeg we derom om een straf gelijk aan het voorarrest dit mede om de man 'vrij' zijn verjaardag, vandaag, te laten vie ren. Ook de Advocaat-Generaal ver zette zich niet tegen het vrijlaten van de Texelaar om zijn verjaardag buiten de gevangenis te kunnen vieren. Het Hof spreekt haar definitieve vonnis uit op 30 juni om 13.30 uur. DINSDAG 20 JUNI 2000 Leerlingen van de Jacob Daalderschool en De Akker uit Oosterend vlak voor het uitvaren met de schepen van de douane en de Ko ninklijke Marechaussee. ,nio Geen middag in een warm school lokaal, maar lekker uitwaaien op een schip van de Koninklijke Marechaus see en de douane. Het uitje was gis teren weggelegd voor leerlingen van groep acht van basisscholen de Jacob Daalderschool en De Akker uit Oosterend. De tocht hield verband met het schooladoptieplan 'Doe effe normaal', waarbij agent Bruno Reitsma op gezette tijden de plaats inneemt van de leerkrachten. 'Tijdens de lessen leert de jeugd dat de poli tie wel wat meer is dan een man of vrouw in uniform die af en toe bekeu ringen uitdeelt', aldus Albert Hoven van de Daalderschool. Centraal in Reitsma's lessen van deze week stond het werk van de marechaussee en de douane. Hiervoor waren dou aniers Hans Eg en Marcel Smit uit Amsterdam overgekomen Jaap van den Heuvel praatte de Strenders bij over het werk van de marechaussee. In aansluiting op de theorieles moch ten de leerlingen een tochtje meema ken met douaneschip Cor Boersma en de Keijsersplaat van de mare chaussee. De waterpolitie moest op het laatste moment verstek laten gaan. toeziend oog van bierbrouwer Jaap van der Weide neemt burgemeester Geldorp k-*ers Cor Kossen en en Jillert Blom de eerste bierbroden in ontvangst. (Fcto Gerard Timmerman) rgef nD Inuchter. Een uitdrukking die 1.3 tekens oproept nu de Texelse irs bierbrood in hun assortiment Maar van bierbrood wordt je PK Ironken, want het is volledig olvrij', verzekeren Jillert Blom Gouwe Boltje en Cor Kossen immers Bakkerij, makers van de knapperige broodsoort. Die gedeeltelijk gebakken van bier- I, het restproduct van het bier ordt gemaakt in de Texelse Bier- ud-|»eri). Tijdens het brouwproces zetmeel van gerst omgezet in is. die later worden omgezet in lol en koolzuur. Zodra er vol le suikers zijn aangemaakt, de vloeistof, in brouwers in wort geheten, overgepompt de brouwketel. Bierbostel is het ow "I dat achterblijft in de beslag- Tot voor kort werd dit product als veevoer gebruikt, maar de Texelse bakkers zijn er in geslaagd er brood van te bakken met een pittig en knap perig korstje. Het is daarnaast voor ongeveer driekwart samengesteld uit tarwe. Het brood viel zodanig in de smaak bij de Noordhollandse afde ling van de Stichting Echte Bakkers, waarbij Timmers Bakkerij is aange sloten, dat die het als meest veelbe lovende nieuwe producten heeft in gestuurd naar een landelijke wedstrijd. Des te meer reden om de eerste exemplaren aan te bieden aan burgemeester Joke Geldorp, die als beleg een stukje schapenkaas van boerderij De Waddel uitkoos. De pre sentatie werd opgeluisterd door Theun de Winter, die een gedicht uit zijn nieuwe bundel 'Het gras voor mijn voeten' voordroeg. kampeer met mijn ouders al 23 'iang op deze camping. Ik heb 'fi gezegd: als ik trouw, dan op elVrijdag voegde Marcia Bak daad bij het woord. En in stijl, H samen met haar aanstaande Hgenoot Raymond Boom- wer en hun zoontje Jort, liet ze vanaf Grietjeshoeve kampeerterrein van de familie Kampstra aan de Schorrenweg. ophalen door koetsier Piet Daal der. Met het rijtuig van het Wagen museum bracht hij het tweetal en hun familie naar het gemeente huis, alwaar het paar elkaar het ja woord gaf. (Foto Gerard Timmerman Ook het komende theaterseizoen kunnen Texelse liefhebbers een keuze maken uit een geselecteerd aanbod van voorstellingen in de Helderse schouwburg De Kampanje, waarvoor bi) voldoende belangstel ling na afloop een extra boot vaart. Reserveren kan door bijgaande bon in te vullen en (voor 7 augustus) in te leveren bij de Welzijnsstichting, Post bus 143, 1790 AC te Den Burg, fax 314300, e-mail. welzijnstichtmg©- hotmail.com. Aanvragers ontvangen zo spoedig mogelijk bericht of voor de gekozen voorstelling(en) een extra boot zal varen. Als dat niet het geval is, vervalt uiteraard de reservering. De aanvangstijd van alle voorstellingen is 20.15 uur, tenzij anders vermeld. De genoemde prijzen kunnen enkele guldens afwijken i.v.m. de toege kende plaatsen. Voor CJP-houders en Pas 65 gelden aangepaste prijzen (gemiddeld 10 a 15% korting). Er is keuze uit de volgende voorstellingen: 1. Normaal: Effe Zitten Een akoestisch optreden, met een aantal ingrijpend bewerkte hits en nieuwe nummers van deze inmiddels 25-jaar bestaande Achterhoekse oer- rockers. Vrijdag 27 oktober, entree ƒ35,-. 2. Musical Tsjechov Deze succesvolle musical uit het be gin van de jaren negentig is op veler verzoek opnieuw uitgebracht, met een geheel nieuwe cast (o.a. Danny de Munk) rond Boudewijn de Groot, en in een geheel nieuwe regie van Eddy Habbema. Tekst en muziek (o.a. 'Vanmorgen vloog ze nog') van Dimitri Frenkel Frank en Robert Long. Zaterdag 28 oktober, entree 57,50. 3. Musical Buddy In deze West End productie over één van de aartsvaders van de rock roll, de op 22-jarige leeftijd bij een vliegtuigongeluk omgekomen Buddy Holly, komen verschillende kanten van deze legendarische zanger-mu zikant aan bod. Uiteraard inclusief de tijdloze fantastische muziek. Vrijdag 15 december, entree 65,-. 4. De Notenkraker Dit sprookjesballet op de prachtige muziek van Peter I. Tsjaikovski wordt uitgevoerd door het Staatsballet van Tatarstan. Woensdag 20 december, entree: ƒ42,50. 5. De Driestuiveropera Het Noord Nederlands Toneel brengt i.s.m. De Ploeg en de cabaretiers van Niet Uit Het Raam een uitbundig en groot gemonteerde versie van deze klassieker. Tien acteurs, zes cabare tiers en acht muzikanten brengen een Brechtrevuepursang. Donderdag 28 december, entree 32,50. 6. The Mikado De Opera Comique Amsterdam (voorheen de Hoofdstad Operette) geeft haar visitekaartje af met deze komische opera van de hand van het Engelse eind-19e eeuwse duo Gilbert en Sullivan, waarbij duchtig de draak wordt gestoken met de uitwassen van de Victoriaanse Engelse maat schappij. De Mikado wordt uitge voerd in het Engels, met Nederlandse boventiteling. Zaterdag 13 januari, entree ƒ42,50. >(I 7. Lenette van Dongen In 'Een echte Van Dongen' laat Lenette zien dat zij een bijzonder ver mogen tot observeren heeft. Hilarische humor en intieme liedjes (begeleid door haar vaste muzikan ten) wisselen elkaar af. Vrijdag 19 ja nuari, entree ƒ40,-, 8. De Kast, theatertoer 2001 Deze Friese band heeft inmiddels een enorme live-reputatie. Al enkele ma len stonden zij in een uitverkocht Ahoy. Nu dus een een theatertoer, waar de band zich van een geheel andere kant zal laten zien. Het geheel zal naar verluid zeer aantrekkelijk zijn. Woensdag 24 januari, ƒ45,-. 9. Musical Rent Rent is bij uitstek de musical van de jaren negentig, die compromisloos de angsten en ambities van de jonge generatie in beeld brengt. Het verhaal is gebaseerd op Puccini's opera La Bohème. Het verhaal speelt echter met in Parijs, maar in de East Village van New York, waarbij de hoofdrol spelers Mimi en Roger niet lijden aan tuberculose, maar aan aids. Na New York, Londen en Berlijn te hebben veroverd is Rent nu in Nederland te zien. Zaterdag 3 maart, ƒ65,-. 10. Kruimeltje, de musical Sinds de onlangs uitgekomen bioscoopfilm staat Kruimeltje weer volop in de belangstelling Deze mu sical, met o.a. Heddy Lester en Frits Lambrechts, is een familievoorsteling voor iedereen vanaf circa 8 jaar Zon dag 11 maart, entree ƒ32,50, kinde ren 25,-. NB: aanvangstijd is 16.00 uur, een extra boot is dus niet nood zakelijk. 11The Mousetrap Dit toneelstuk van Agathie Christie is een klassieke 'whodunnit' zoals al leen de grootmeesteres van de thril ler ze schrijven kon. The Mousetrap staat garant voor een heerlijke en ouderwets spannende avond theater. Donderdag 19 april, 35,-. 12. Acda en De Munnik Met als ondertitel 'It's only cabaret but I like it' staat het nieuwe pro gramma 'Deel III' van Acda en De Munnik in de steigers, vol met prach tige liedjes, cross-talks, sketches en one-liners Een opmerkelijke combi natie van cabaret en hedendaagse Nederlandstalige popmuziek. Maan dag 23 april, entree 32,50. 13. Lebbis en Jansen In 'Hoogwoord' brengen Dolf Jansen en Hans Sibbel twee uur top- amusement, met de actualiteit nog immer als belangrijkste inspiratie bron. Cabaret op het 'snerp van de schede' dus. De regie is in handen van oud-Texelaar Koos Terpstra. Donderdag 3 mei, entree 32,50. 14. Omhoog die stok! Deze komische tragedie van Hetty Heyting is een ware seizoensuitsmijter: door Nelly Frijda, Peer Mascini, Elsje de Wijn en vele anderen wordt een hilarisch beeld geschetst van een majorettenveremging. Zaterdag 2 juni, entree 37,50. Naam Adres Plaats Telefoon Datum Postcode: Handtekening het DATUM NAAM VOORSTELLING AANTAL KAARTJES GEWOON PAS65/CJP Café De Beerekuil in De Koog is voor onbepaalde tijd gesloten. Volgens burgemeester Joke Geldorp is de gemeente een aanschrijvings procedure gestart en heeft er een hoorzitting plaatsgevonden, op basis waarvan afspraken zijn gemaakt met eigenaar Frits Langeveld De nieuwe vergunning kan volgens haar niet eerder dan binnen zes tot acht weken worden verleend Volgens Langeveld, die momenteel op zijn motor door Ierland toert, beschikt de exploitant met over de vereiste papieren, onder andere op het gebied van bedrijfs- hygiëne. 'We hadden wel iemand die Nadat vorig jaar de entreeprijs van het subtropisch zwemparadijs werd verhoogd van 7,50 naar ƒ8,50 voor een enkel kaartje, worden nu ook de prijzen van 10- en 20 baden- kaarten voor certificaathouders aangepast. Een 10 badenkaart gaat 60,- kosten (wasƒ45,-) en een 20 badenkaart ƒ105,- (was ƒ90,-). De wijziging gaat 10 juli in. Nieuw is dat er nu ook 10- en 20 baden kaarten voor niet-certificaathouders ko men, bestemd voor zowel Texelaars als toeristen. Deze gaan resp. 70,- en ƒ125,- kosten. Bij deze tariefstelling is uitgangspunt geweest dat er een aanmerkelijk voordeel moet blijven voor de men sen die destijds certificaten hebben gekocht en daarmee de financiering van het zwemparadijs rond hebben gemaakt. Conform de afspraken die zijn gemaakt bij de overdracht van het bad aan de Hooge Raadt Groep (Euroase) zijn de de nieuwe tarieven goedgekeurd door adviescommissie waarin onder andere de Texelse Ver eniging van Logiesverstrekkers, de gemeente en de bedrijfsleiding (Eric Heijenk) zitting hebben. over de gevraagde diploma's be schikte', doelt hij op Marcel Talsma, die onlangs de oversteek waagde naar café W'tjwel, dat hij pacht van Henk Jan Klok en Arnold 'Kets' Kaercher. 'Die ontwikkeling kwam voor mij als een donderslag bij hel dere hemel. Daardoor zitten we nu zonder persoon op wiens papieren we kunnen draaien.' Langeveld gaat er van uit dat De Beerekuil vóór aan vang van het hoofdseizoen, met de gevraagde papieren, kan draaien. In de bungalow van de familie Jan Tokar in het asielzoekers centrum Vogelmient in De Koog brak gisterochtend brand uit. Er werd alarm geslagen toen rook en vlammen waren te zien op het dak rond de schoorsteen van de centrale verwarming. De uit vijf personen bestaande familie be gon met het naar buiten dragen van de inboedel. Om bij het vuur te komen moest de brandweer een deel van het schrootjesplafond (foto) weg breken en isolatie (steenwol) ver wijderen. Daarna was de zaak met behulp van de nevelblusser snel onder controle en bleef de schade beperkt. Verondersteld wordt dat het brandje is veroor zaakt door oververhitting van de uitlaat van de CV waardoor het zich op korte afstand bevindende dakbeschot is gaan schroeien. Mogelijk heeft inwendige vervui ling van de uitlaat een rol ge speeld. maar het is ook niet uit gesloten dat sprake is van een defect van de elektrische bedra ding in de buurt van de schoor steen. De familie Tokar, afkomstig uit Slowakije, woonde net een week op Texel. -Dofbftj jijn u'ij met de geboorte geboren op 19 juni 2000 '-"De trotse popn en innmo 31)0: ^Ajenno cn QMfma "dTimmerAICnming -T)u(jbrrrlom 1 1791 Tien -Burg 0222 322959 j<Cs Je vingertjes en teentjes uitt bomen tefflen, don grnng eerst even beffen. Voor uw belangstelling en medeleven tijdens de laat ste moeilijke periode en bij het afscheid van onze moeder en oma JOHANNA VAN UDEN-VAN DER ZANDEN willen wij u hartelijk dank zeggen Familie Van Uden Texel, juni 2000 Blijf mij nabij Wij danken u voor de warme belangstelling die wij van U ontvingen na het overlijden van mijn lieve man, onze vader, grootvader en overgrootvader Mede namens de kinderen, kleinkinderen en het achterkleinkind. M van den Brink-van Leeuwen Oosterend, juni 2000 zeggen wij u hartelijk dank HENDRIK VAN DEN BRINK Voor uw belangstelling en medeleven na het over lijden van onze vader, groot- en overgrootvader JAN DE WAARD Texel, juni 2000 Fam. M. de Waard Fam H de Waard Fam. H. Kok

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 3